Novosti iz svijeta

Putnici koji su u ponedjeljak navečer kupovali karte za ANA-u preko vijetnamske stranice mogli su za povratne long-haul letove kupiti karte u business klasi po 330 USD, a za prvu klasu po 950 USD čak do New Yorka preko Japana. Karte za business klasu na takvim letovima koštaju po 10.000 USD. ANA je izjavila da putnicima koji su kupili ove karte sa greškom iste neće oduzimati i da će svejedno putovati u business i prvoj klasi. ANA trenutno ne zna koliko je takvih karta prodano.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ANA

Vlasnici posrnule kompanije Go First, Wadia Group žele prodati svoje dionice i napustiti aviobusiness. Kompanija se bori sa prizemljenim avionima jer ne mogu nabaviti rezervne dijelove i motore. Trenutno lete sa 28 aviona, a njih 31 je prizemljeno. Kompanija je potrošila 366 milijuna USD u zadnjih 15 mjeseci.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Go First

Još jedan štrajk u Njemačkoj. Ovaj puta u Dusseldorfu, Hamburgu i Cologneu. Štrajk će trajati od srijede navečer do petka navečer, dakle puna dva dana. Hamburg je izjavio da će otkazati sve letove i to njih 152 u četvrtak i 156 u petak. Ovo će utjecati na 80.000 putnika. I Cologne i Dusseldorf otkazuju letove. Air Serbia je objavila da otkazuje letove za Dusseldorf.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Dusseldorf Aerodrom

Denis Mulenberg, bivši direktor Boeinga koji je dobio otkaz 2019. nakon dva pada B737MAX u kojima je poginulo 346 osoba, pri odlasku je dobio enormnih 80 milijuna USD otpremnine. Znači, odgovoran je za ubojstvo 346 osoba iz nehaja, nije išao ni dana u zatvor, dobio je otkaz, ali i masnu otpremninu! Pa tko je tu lud? Gdje je tu moral? Sramota! Nije li bilo logično i moralno da se taj enorman novac usmjerio na obitelji žrtava pada dva aviona.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing

Malteška vlada je potvrdila ono o čemu smo već pisali, da će do kraja godine zatvoriti Air Maltu i pokrenuti novu kompaniju. Malteška vlada to radi zato što joj Europska Unija nije dozvolila da investira u posrnulu kompaniju. Kompanija je nekada imala i preko 1000 zaposlenika, no sada ima njih samo 330. Kompanija ima 4 Airbusa A320 i isto toliko A320neo. Tranzicija na novu kompaniju će biti kao između Alitalie i ITA-e, što Europska Unija traži od Malte.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Malta

Ruska kompanija S7 je prodala 37% udjela u Cyprus Airwaysu malteškoj SJC Grupi. Prilikom prodaje kompanija je letjela samo dva A320ceo. No, novi vlasnici su odlučili proširiti kompaniju i u idućih 5 godina pribaviti 10 Airbusa A220-300. Airbus još nije potvrdio ovu narudžbu. Kompanija planira do 2026. povećati broj destinacija sa sadašnjih 19 na 30.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Cyprus Airways

Iran je osudio osobu odgovornu za rušenje Ukrajinskog Boeinga 737-800 kada je poginulo 176 putnika i članova posade. Časnik Iranske vojske je dobio 13 godina zatvora. Još devet osoba je dobilo 1 do 3 godine zatvora. Iranski sud je ustanovio da je greška na osuđenim  časnicima iako je prihvatio da nisu namjerno htjeli sručiti civilni avion. Obitelji žrtava smatraju da je sud žrtvovao niže časnike, a nije osudio glavne visoke časnike koji su odgovorni za rušenje aviona. Obitelji žrtava će dobit po 150.000 USD kompenzacije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Turbolet je napravio novu generaciju svog legendarnog aviona Let-410 pod inačicom NG. Avion je STOL dakle može polijetati iz vrlo kratkih uzletno-sletnih staza. Novi turbolet će polijetati sa staza dugih samo 600 metara. Novi avion ima povećane tankove koji povećavaju dolet aviona. Povećan je i MTOW, dočim avion može prevesti skoro 600 kg carga više. Avion ima jače nove motore. Dolet aviona je 2737 km. Avion će letjeti na maksimalno 6100 metara (20.000 ft).

Avion će i dalje prevoziti 19 putnika no sada ima veći prtljažni prostor pa će putnici moći prevesti normalnu količinu prtljage sa sobom, što do sada nije bio slučaj. Sjetimo se kako je Trade Air kada je imao maksimalni broj putnika na Turboletu morao organizirati prijevoz prtljage kombijima.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Turbolet

Ryanair je otvorio još jednu bazu, ovaj puta na Ibizi gdje je bazirao jedan avion. Iz Ibize kompanija operira čak 35 linija, a nova linija je za Liverpool. Ryanair će imati 385 tjednih letova iz Ibize. No, velika većina letova je sezonska, dok će cjelogodišnje linije imati samo za Barcelonu, Madrid, Malagu, Sevillu i Valenciju. Ryanair će prevesti sa Ibize 2,3 milijuna putnika godišnje. Ryanair drži 24% tržišnog udjela na Ibizi.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Skoro 500 regionalnih aviona je prizemljeno i dugoročno parkirano u SAD-u u prvom redu radi manjka pilota regionalnih brendova. I dok se veliki američki igrači još nekako i snalaze sa posadama, oni mali regionalni tu nemaju previše šanse. Regional Airline Association je objavio da je regionalno američko zrakoplovstvo u riziku da doživi kolaps.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: United Express

ITA je izjavila da će Alitaliju kao brend vratiti na tržište. ITA je kupila brend Alitalije za ogromnih 90 milijuna EUR, ne želivši da ju netko drugi koristi u budućnosti.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alitalia

Indija želi napraviti od Delhija hub kao što su Dubai, London Heathrowa ili Singapore. Te je oformila komisiju stručnjaka koji bi trebali napraviti plan za provedbu ove ideje. Indija će ovu ideju temeljiti  na operacijama Air Indie i IndiGo. Nakon Delhija, Indija to planira napraviti i sa Mumbaijem i drugim aerodromima.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Air India

I ponovo problemi na Boeinzima 737 proizvedenim nakon 2019. i to B737-8, 737-8200, 737-7, 737-800, P-8 Poseidon, ali ne i 737-9. Problem je u dijelovima ključnog dobavljača AeroSystem. Boeing i FAA se slažu da isporučeni avioni nemaju sigurnosni problem odmah, dok svi primjerci koji će se isporučiti moraju imati dodatne radove i isporuke će kasniti.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing

 

AirBaltic je izjavio da će se problemi sa Pratt & Whitney motorima srediti tek 2025. godine. Kompanija zbog nedostatka novih motora mora prizemljivati svoje Airbuse A220 i iznajmljivati treće avione. AirBaltic naglašava da neće dobiti niti onoliko motora koliko im je Pratt & Whitney obećao, nego moraju dodatno reducirati flotu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: airBaltic

Meksiko je ipak odustao od kabotaže, pa strane kompanija, prvenstveno iz SAD-a, neće moći letjeti na domaćim linijama u Meksiku. Vlast je ipak popustila pod pritiskom aviokompanija i niza institucija u Meksiku koji su ozbiljno lobirali i pritiskali vlast preko medija. U ovom momentu Volaris kontrolira 40% meksičkog tržišta, Viva Aerobus 31,3% i Aeromexico 27,3%.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Alen Šćuric

Antonov An-124 u vlasništvu Volga-Dnepra, koji je blokiran u Kanadi i koji je „natukao“ ogroman iznos ležarine, čak 683.000 USD, će biti poslanu u Ukrajinu kao kompenzaciju ratne odštete. Kanada će uz An-124 poslati Ukrajini i ostalu zaplijenjenu rusku imovinu.

autor: Alen Šćurica, analitičar (Zagreb), foto: Volga-Dnepr

Iako je IAG odbijao komentirati zainteresiranost za TAP Portugal, sada je angažirao konzultantsku agenciju preko koje će vršiti ponudu za TAP Portugal. Ovo pak znači da će se za TAP boriti IAG, Air France-KLM i Lufthansa Grupa. No Portugalska vlada nije za IAG jer smatra da bi Iberia gurala svoju bazu u Madridru, nauštrp TAP-ove baze u Lisabonu. TAP se trenutno restrukturira uz 3,2 milijardi EUR investicije Vlade.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Iberia

Aerodrom Budimpešta će otvoriti svoj stari Terminal 1 do 2024. kojeg je zatvorila nakon bankrota Maleva. Terminal 1 će služiti za LCC. Aerodrom do 2028. planira otvoriti Terminal 3 ispred Terminala 1.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Aerodrom Budimpešta

Sukobi u Sudanu su eskalirali i pobunjenici su osvojili aerodrom u Khartoumu. Protom su pogođena i izgorjela tri aviona SkyUp-ov Boeing 737-800, Saudijin Airbus A330 i CRJ200 Vojaguer Airwaysa koji je letio za Ujedinjene narode. SkyUp je izjavio da su njegove posade u relativno sigurnoj lokaciji i traži načina da ih izvuku iz Sudana. Američka ambasada je izjavila da je situacija izuzetno opasna.

Saudia je prekinula sve letove za Sudan, a to su učinile i sve druge kompanije među kojima i Turkish, flydubai, Emirates, flynas, Egyptair, a i Sudan Airways svoje avione nije vratio u Khartoum.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SkyUp

FAA traži od svih operatera Boeinga 747-8I i 747-8F da pregledaju svoje avione radi napuklina koje su pronađene na nekim primjercima. Istovremeno je Boeing prizemljio više 737MAX radi pogreške proizvođača u proizvodnji. Boeing i dalje ima problema sa svojim modelima radi čega su više mjeseci bili prizemljeni 737MAX, 767 i 787.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing

Nakon 15 godina suđenja Ryanair je izgubio parnicu protiv lastminut.com. Ryanair mora isplatiti 54.700 USD troškova lastminute.com. U posljednje vrijeme Ryanair je izgubio većinu od svojih brojnih parnica. Ili mu odvjetnici više nisu pretjerano sposobni ili je kompanija počela pretjerivati u parnicama i tužiti u beskraj u postupcima koje ne može dobiti.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Transavia će smanjiti 5% svojih kapaciteta u IV. i V. mjesecu radi manjka aviona, rezervnih dijelova i kašnjenja maintenancea. Uz to četiri od pet bivših BlueAir aviona ne mogu letjeti radi problema sa dokumentima. Stoga će kompanija operirati sa 39 umjesto sa planiranih 45 aviona. Ovo će stvoriti problema oko 50.000 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Transavia

SAS je u ozbiljnim problemima. Kao da nije dovoljno što ima financijske probleme i što ne može na zelenu granu nego mu je na tržištu ogroman broj baza u posljednjih godinu dana otvorio Norwegian, Ryanair, Eurowings i Finnar, dok je Wizz Air otvorio baze no ubrzo ih i zatvorio. Sa tolikom prijevoznicima koji imaju baze, prvenstveno u Stockholmu, jako će teško izdržati. Naravno, nemojmo se zavaravati, lešinari su nanjušili krv. Nisu sve ove baze otvorene slučajno baš sada.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SAS

Swissair je do bankrota 2002. letio čak 157 destinacija. Onda ga je preuzala Lufthansa i opako porezala broj destinacija i frekvencija. Pa danas Swiss pod patronatom Lufthanse leti samo 83 linije i 5 sezonskih linija iz Zuricha. Ukupno sa Genevom Swiss leti na 102 destinacije. Bitno manje nego prije Lufthanse. Swissov leisure brend Edelweiss iz Zuricha leti na 21 redovnu liniju, te 68 sezonski redovnih i charter linija.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Swiss

Air Moldova je u ozbiljnim problemima. Kompanija  ima preko 100 milijuna EUR dugova, lezori su joj uzeli avione, a sada joj je račun nakratko bio zamrznu. Nije dobro i teško da će kompanija preživjeti.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Air Moldova

Zašto se više jednom ne regulira unificirana veličina kofera. Neke kompanije dozvoljavaju unošenje u kabinu kofera 55x45x28, neke 55x45x25, neke 55x45x23, neke 55x45x20, neke 55x40x23, neke 50x40x20 cm… Neke kompanije dozvoljavaju težinu ručne prtljage od 10 kg, neke od 8 kg, neke od 7 kg. Ryanair tako dozvoljava ručnu prtljagu uz nadoplatu no dimenzije 55x40x20 cm i 10 kg težine. Wizz Air pak 55x40x23 i 10 kg težine. Eurowings ima istu dimenziju kao i Wizz Air no maksimalna težina je 8 kg. EasyJet pak ima dimenziju 56x45x25 težine do 15 kg. Dakle sva četiri velika LCC imaju različite dimenzije torbi. Croatia dozvoljava torbe 55x40x20 cm do 8 kg. Air Serbia dozvoljava 55x40x23 do 8 kg.

Neke kompanije dozvoljavaju veliki predani kofer u prtljažnik od 23 kg, neke od 20, neke od 17, a neke samo od 15 kg. Neke kompanije imaju propisane ukupne dimenzije ovih kofera u zbroju tri stranice.

A tek LCC koji dozvoljavaju samo ruksake i nadoplaćuju ručne kofere u kabinu. Ryanair dozvoljava manju torbu od samo 45x25x20 cm. Wizz Air pak dozvoljava 40x30x20 cm. Eurowings dozvoljava malu torbu od 40x30x25 cm. EasyJet ima najčudniju dimenziju za malu torbu 45x36x20 cm.

I što sad da rade putnici? Da kupuju za svakog prijevoznika novi kofer i torbu. Ili da kupe najmanji kofer (50x40x20) pa da im stane daleko manje prtljage nego što smiju nositi (55x45x28)? Krajnje neracionalno. Nikako ne može biti jasno zašto Europska Unija koja ima propisano sve i svašta do najmanje gluposti i sitnice ne propište minimalne dimenzije malih torbi, ručnih kofera za kabinu i kofera koji se predaju u prtljažnik. Pa ako neka kompanija i dozvoli više, neka. Ali morala bi se znati minimalna dimenzija. Iskreno za male torbe to bi trebalo biti barem 40x30x20, za kofere u kabinu 55x45x20 težine do 8 kg, a za kofere u prtljažnik najmanje 23 kg težine.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: easyJet

Ryaniar je napao Ursulu von der Layen (EU komesara) jer ne radi ništa da se zaštite avioputnici u Europskoj Uniji. Ryanair navodi da su francuski kontrolori leta u štrajku već 38 dana u zadnja tri mjeseca. Ryanair je više puta tražio od Europske Unije da tijekom štrajka kontrolora leta u Francuskoj mora biti osiguran prolaz avionima preko Francuske, kao što je to regulirano u Italiji, Grčkoj i Španjolskoj.

Ryanair još navodi da se moglo dozvoliti kontrolorima leta okolnih država da reguliraju zračni prostor tijekom francuskog štrajka, da kontrolori imaju obvezu arbitraže prije štrajka, te tražiti da kontrolori moraju najaviti štrajk. Ryanair smatra da bi se ovime posljedice štrajka bitno smanjile. Ryanair još jednom poziva građane Europske Unije da potpišu online peticiju koju su pokrenuli za zaštitu putnika u ovakvim slučajevima.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

AirBridgeCargo će krenuti sa operacijama, no umjesto prijašnjih Boeinga 747 sada će letjeti sa jednim Ilyushinom Il-96. Kompanija nije letjela od III. mjeseca 2022. Istovremeno je suda u SAD-u dosudio da Volga-Dnepr i AirBridgeCargo moraju platiti 406,2 milijuna USD lezoru BOC Aviation.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: AirBridgeCargo

Zbog nedostatka novih rezervnih dijelova u Americi je procvalo tržište rabljenih i reperiranih rezervnih dijelova. 2019. 67% dijelova koji su se ugrađivali su bili novi, no sada je to samo 60%. Ovi dijelovi su sigurni i imaju sve potrebne certifikate, a dođu 20 do 40% jeftinije nego novi dijelovi. Američke kompanija godišnje potroše 35 milijardi USD na rezervne dijelove, od toga 5 milijardi na rabljene.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: American

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

  • Amsterdam, KLM od 30.3.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Reykjavik, Play od 16.1.
  • Reykjavik, Icelandair od 22.1.
  • Palermo, Ryanair od 30.3.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Baden-Baden, Ryanair od 31.3.
  • Beauvais, Ryanair od 31.3.
  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Weeze, Ryanair od 1.4.
  • Girona, Ryanair od 2.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Paris Orly, Transavia od 10.4.
  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Paris CDG, gp aviation od 31.3.

 

Iz Skopja:

  • Amsterdam, Transavia od 2.3.
  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 27.3.