Novosti iz svijeta

Rumunjska ispostava moldavske LCC kompanije FlyOne pokreće chartere iz rumunjskih gradova Bucharest, Cluj, Timisoara, Suceava, Craiova i Arad za brojne leisure destinacije među kojima i Tenerife, Gran Canraia, Kos, Heraklion, Antalya, Burgas, Larnaca i Hurghada. Kompanija trenutno u Rumunjskoj ima jedan Airbus A320, no planira dodati dva A321.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: FlyOne

Aerodrom Southampton je produžio pistu za 164 metara i sada na njega mogu slijetati avioni poput Airbusa A320 i Boeinga 737. Odmah je easyJet najavio pokretanje linije za Alicante i Faro.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Wikipedia

Specijalist za infrastrukturu AECOM će izvršiti rekonstrukciju aerodroma Boryspil International u Kijevu kada se za isto osiguraju uvjeti. Boryspil je, kao i svi ukrajinski aerodromi, zatvoren za promet od početka Ruske okupacije Ukrajine, a prije je imao 9,5 milijuna putnika godišnje. AECOM je imao velika iskustva u obnovi zračnih luka nakon rata u Iraku, Afganistanu i BiH, te nakon velikih prirodnih katastrofa u Nepalu, Haitiju, Japanu, Indoneziji i na Karibima.

Ova vijest pokazuje da je Ukrajina počela razmišljati o vremenu nakon rate, a obzirom na tu činjenicu očito je da je procjena da se rat bliži kraju. Daj bože više!

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wikipedia

Gore navedena tvrdnja potiče iz Evropske komisije za konkurenciju (EC) i objavljena je kao stav EC tokom pregovora sa Lufthansom oko kupovanja 40% ITA-e. Do ovog zaključka komisija je došla razmatrajući gde će Lufthansa grupa i ITA držati monopolistički položaj nakon spajanja. Gledajući konkurenciju na letovima između dva grada, EC je uzela u obzir letove svih kompanija, na svim aerodromima koji te gradove opslužuju. EC je iz analiza ovakvih ruta nekako zaključila da LCC ne mogu da predstavljaju konkurenciju Legacy kompanijama jer ne lete na prekookeanskim letovima i jer ne lete za “premium” aerodrome sa kojih lete high-yield putnici.

Čak iako zanemarimo činjenicu da je Legacy-LCC sukob u suštini glavna, definisajuća dinamika evropske avijacije od kraja 90ih godina pa do danas, i dalje ostaje činjenica da je od deset najprometnijih evropskih (samim time “premium”) aerodroma; Ryanair prisutan na pet, Wizz na pet a Easyjet na čak osam, pored svih drugih “premium” aerodroma na koje sve ove kompanije lete. Ovo je još jedna u nizu paradoksalnih odluka EC na osnovu kojih je poslednjih meseci niz kompanija počeo da postavlja pitanja o kredibilitetu komisije.

autor: Ivan Pusineri, dopisnik (Beograd), foto: Ryanair

Wizz Air se nakon devet mjeseci izostanka, vraća na tržište Moldavije. Kompanija je prekinula sve operacije za Moldaviju radi ratne opasnosti vezano uz Rusku okupaciju Ukrajine, pri čemu se kompanija bojala da se rat ne proširi i na Moldaviju zbog Transnistrie, proruske separatističke pokrajine na istoku zemlje. Wizz air je poučen blokiranim avionima u Kijevu, njih tri. Wizz Air će sa operacijama za Moldaviju započeti 14.12. sa prve tri obnovljene linije: London Luton, Milano Malpensa i Rim Fiumicino. London će imati tri tjedna leta, a ostale destinacije po dva. Prilikom prekida operacija, u III. mjesecu, Wizz Air je letio 12 linija iz Kišinjeva. Tijekom izostanka Wizz Aira profitirale su dvije molavske LCC FlyOne i HiSky, poglavito što je i Air Moldova prekinula sve operacija i raspisala bankrot.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air

Putnici, piloti, kabinci, čak i hendleri prtljage i zemaljsko osoblje na rutinskom letu Boeinga 737-800 Virgin Australije na liniji Melbourne-Hobart (samo odrasli ne i djeca) su se ekstremno pozitivno iznenadili kada im je Sir Richard Branson obznanio da im svima poklanja krstarenje na Virgin Voyages Cruise.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Virgin Australia

Bolivijska kompanija Amaszonas je izgubila AOC na 60 dana. Kompanija ima problema sa lezorom i spala je na tek jedan avion, Embraer E190. Kompanija je dužna ukupno 12 milijuna USD. Kompanija je već zatvorila ispostave Amaszonas Argentina, Amaszonas BQB, Amaszonas Paraguay i Amaszonas Uruguay.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Amaszonas

Josef Varadi, CEO Wizz Air grupe, se u nedavnom intervjuu za italijanske medije, pored ostalih tema, dotakao visoko-publicirane teme kompanijina tri aviona koji su ostali zarobljeni u Ukrajini zbog izbijanja ratnog stanja. CEO tvrdi da su dva od tri aviona “izgubljena zauvek” i da su sa istih skinuti motori i prevezeni van Ukrajine preko Poljske.

Treći avion je u letnom stanju i Varadi očekuje da ga u budućnosti izvuku iz države. Dalja kaninbalizacija prva dva aviona je u toku i to po navodima nekih medija da bi preostali treći avion ostao u letnom stanju. Spekuliše se da je izabrano da se avion registrovan HA-LWY održi u letnom stanju zato što je oko sedam godina mlađi od preostala dva.

autor: Ivan Pusineri, dopisnik (Beograd), foto: Wizz Air

Nastavlja se saga oko Air Albanie. Kompanija je najavila dolazak niz aviona što se nije desilo. No, kompanija je dobila ograničenja i sankcije od strane suda i vladinih institucija na koje se potpuno oglušila. Sada je sud donio naredbu da se djelomično zaplijeni imovina Air Albanie. Bojim se da kompanija neće još dugo. Kompanija iz Tirane leti cjelogodišnje letove za četiri talijanske destinacije i Istanbul, te sezonski za London i Antalyu, dok ima i tri sezonske charter linije. Kompanija ima i jednu sezonsku liniju iz Kukeša. Air Albania u floti ima dva Airbusa A320 i jedan A319, iako znalci tvrde da leti zapravo samo dva aviona.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Albania

Aeroflot je objavio da je završio pregovore sa lezorom BOC Aviation, za devet Boeinga 737-800 koji su plaćeni 208 milijuna USD. Avione operira Aeroflotov LCC Pobeda. Vlasništvo nad avionima je preneseno na NSK, rusku osiguravajuću kompaniju koja je platila nagodbu. Aeroflot nastavlja pregovarati sa ostalim lezorima da kupi njihove avione koji su nacionaliziran od strane Rusije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Pobeda

Indijski LCC IndiGo je prva kompanija u Indiji koja je prešla 2000 letova dnevno i time se upisala među rijetke kompanije svijeta koje imaju toliko letova dnevno. Usporedbe radi Air India Express ima 300, a SpiceJet tek 250 letova dnevno.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: IndiGo

Na zadnja dva avio showa evidentno je da Airbus ne želi raditi ogromne narudžbe na showovima i da radije najave radi izvan showova. Iako Airbus na razini godine ima bitno više naručenih aviona od Boeinga na showovima Boeing ima ogromnu prevagu. Tako je bilo i na Dubai Air Showu. Airbus je dobio samo 66 narudžbi, dok je Boeing dobio 246 narudžbi. U Dubaiu su dominirale narudžbe širokotrupaca.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing

UAC je prolongirao isporuku prvog SJ-100 na drugu polovicu 2024. godine. Svi analitičari su naglasit da su rokovi koje su si postavili ruski proizvođači nisu realni i da će biti ozbiljnih kašnjenja.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SSJ100

Emirates će potrošiti 950 milijuna USD za 9 hangara (8 za servisiranje i 1 za bojanje) u kojima će servisirati A380 da drugom dubajskom aerodromu Dubai World Central Airport. Površina ovog kompleksa će biti milijun kvadratnih metara. Pogon će se otvoriti 2027. godine. Kompanija će u pogonu osim svojih servisirati i druge avione.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Emirates

Najveće leasing kompanije su AerCap sa 1733 aviona u vlasništvu i 173 aviona koje upravljaju, a ima naručenih 262 aviona. Slijedi SMBC Aviation Capital koji ima 510 aviona u vlasništvu i 201 kojima upravlja, a ima naručenih 183 aviona. Na trećem mjestu je Air Lease Corporation koji u vlasništvu ima 448 aviona i 73 sa kojima upravlja, te ima naručenih 351 avion. Avalon u portfoliju ima 468 aviona, BOC Aviation 448 i DAE Capital 404.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: AerCap

Delta i airBaltic 22.11. pokreću code-share. Delta će staviti svoje kodove na 20 linija airBaltica iz Rige, Tallina i Vilnijusa.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Delta

ACI je izjavio da su cijene karata u Europi porasle bitno više nego nego što je inflacija. Naime, cijene karata su porasle za 38% tijekom ljeta, a oko 16% na razini cijele godine, dok je inflacija u 2022. bila 9,2%.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ACI

Cebu Pacific će prizemljiti 10 A320neo i A321 neo u I. mjesecu, a tijekom 2024. će prizemljiti ukupno 20 ovih aviona radi problema sa Pratt & Whitney motorima. Kompanija ukupno ima 29 A320neo obitelji u floti, a čeka isporuku 28 ovih aviona.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Cebu Pacific

US Air Force traži novu kompaniju koja bi idućih 10 godina letjela tajne letove Janet iz posebnog terminala u Las Vegasu za tajne baze. Zamaaero je o Janet pisao. Janet ima šest Boeinga 737-600 i 5 Beechcraft B200C. Ugovorna kompanija će letjeti za USAF 200 letova tjedno, a svaki 737-600 će odraditi 1700 letećih ciklusa godišnje, tj. oko 850 sati leta. Do sada je ugovor imao Amentum.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wikipedia

Air India uvodi Maharaju, robota koji će odgovarati na 6000 pitanja putnika na četiri jezika: hindi, engleskom, francuskom i njemačkom. Maharaja će ogovarati na pitanja o checki inu, prtljazi, ff statusu, povratu sredstava za otkazane letove, last-minute promjene letova, kašnjenjima i otkazivanjima letova idr. Air India smatra da će Maharaja odgovarati na 85% pitanja putnika, te da će samo 15% putnika morati ići na šalter i razgovarati sa živim agentom.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air India

Dubai Air Show:

Emirates je naručio još 15 Airbusa A350-900. Sada kompanija ima naručeno 65 ovih aviona. Prvi A350-900 će doći u flotu u VIII. mjesecu 2024, a cijela flota će dolaziti do 2028. godine. Kompanija je već 1. dan Dubai Air Showa naručila 55 Boeinga 777-9 i 35 B777-8, te 5 B787. Kompanija trenutno u floti ima 119 A380, 10 B777-200LR i 123 B777-300ER.

Sky One kompanija iz Sherjaha, Ujedinjeni Arapski Emirati, je ušla u vlasništvo libijskog Fly One. Fly One u floti ima A320 i A330-200 (posljednji u lizingu upravo od Sky One). Sky One je kupio i rumunjskog hendlera Uplift Airport Services. Sky One u porfoliju ima i kirgistanski Aero Nomad, te indijski Zoom Airlines.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Emirates

Beond Airlines je krenuo sa prvim letovima. Kompanija trenutno ima jedan A319 u floti u all business klasi. Prvi let je bio na liniji Minhen-Male (Maldovi) sa stopom za točenje goriva u Dubaiu. Kompanija će na ovoj liniji operirati dva puta tjedno. Avion ima samo 44 sjedala business klase koji se pretvaraju u krevet i koji su u konfiguraciji 2+2. Kompanija će letjeti i Zurich i Riyadh iz Malea. Kompanija planira ozbiljno povećati flotu u idućim godinama.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Beond

Novost iz tekućih pregovora za spajanje Korean-a i Asiana-e je da Korean nudi da zatvori nekoliko evropskih ruta u pokušaju da dobije odobrenje Evropske komisije za konkurenciju za spajanje ove dve kompanije.

Od originalne najave krajem 2020. u pregovore se umešalo preko deset nacionalnih regulatora za konkurenciju koji smatraju da bi spojeni Koren i Asiana imali monopolistički položaj na letovima ka Koreji. Najbitniji od ovih regulatora su iz SAD, EU, Velike Britanije, Kine i Japana. Korean je Evropskoj komisiji ponudio zatvaranje izabranih ruta i oslobadjanje slotova u Rimu, Parizu, Barseloni i Frankfurtu, kao i prodavanje cargo segmenta Asiana-e.

Regulatori Velike Britanije i Kine su već izdali svoja odobrenja uz male posledice po kompaniju. Evropska komisija očekuje izdavanje presude najkasnije do početka 2024., dok za regulatore Japana i SAD ne postoji očekivani rok.

autor: Ivan Pusineri, dopisnik (Beograd), foto: Asiana

Norse Atlantic je prva kompanija na svijetu koja je sletjela sa Boeingom 787 na Antartik. Norse je sletiona Troll Airfield. Let je krenuo iz Osla i trajao je 40 sati sa dugim stopom u Cape Townu (Južna Afrika). Norse je let obavio na Norveški polarni institut i Aircontact. Na letu je bilo 45 putnika i 12 tona carga.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Norse Atlantic

Cubana je godinama najavljivala da će obnoviti operacije sa Tupolevima Tu-204. Tu-2004 su došli u kompaniju 2007. Od tri Tu-204 jedan je prizemljen od 2015, a jedan  od 2017. Treći avion je na D-checku u Rusiji od 2019. Avion je konačno, nakon četiri godine vraćen na Kubu i krenut će sa operacijama. Cubana u floti ima 15 aviona, od čega je 13 ruskih i ukrajinskih aviona, a svi su prizemljeni. Kompanija ima ozbiljan problem sa kapacitetima. Navodno bi uskoro i jedan Il-96-300 mogao ući u promet.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Cubana

Dubai Air Show:

Nakon što je Ethiopian naručio 31 Boeingov avion danas je naručio i 11 Airbusa A350-900. Kompanija već ima 20 ovih aviona u floti, a ima naručenih i 4 A350-1000.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ethiopian

Tim Clark, CEO Emiratesa je objavio da kompanija nije naručila Airbuse A350-1000 zato što imaju ozbiljnih problema sa motorima koji su neispravni. Kompanija ne želi avione čiji motori ne rade ispravno. Ovo je prva žalba na motore A350-1000. Kompanija će dobiti prve A350-900 u VII. mjesecu 2024. i njihovi motori su ispravni.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Broj letova između Kine i Sjedinjenih Država povećaće se sa 38 na 70 nedeljno. U zimu i proljeće 2023/2024, aviokompanije iz dve zemlje obavljaće 35 letova nedeljno. Ovo će promovisati održivi nastavak zračnog prometa između Kine i Sjedinjenih Država na osnovu potražnje tržišta, rekao je emiter.

Odluka o povećanju letova donesena je uoči mogućeg sastanka kineskog predsjednika Xi Jinpinga i američkog predsjednika Joe-a Bidena u San Francisku, gde će se od 15. do 17.11. održati samit Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC).

autor: Dejan Radojević, dopisnik (Moskva), foto: China Eastern

SundAir, kompanija koja je vlasnik hrvatske kompanije Fly Air41 je zatvorilo bazu u Kesselu, no otvorio bazu u Lubecku, nakon što je Lubeck Air prekinuo operacije. Kompanija još ima baze u Berlinu, Bremenu i Dresdenu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SundAir

Abelo, lizing kompanija specijalizirana za turboprope je naručila 10 ATR 72-600 uz opcije za još 10 ovih aviona. Avioni će se isporučivati između 2026. i 2028. Abelo u portfoliju ima 60 turbopropnih aviona.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: ATR

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Memmingen, Ryanair od 28.10.
  • Reykjavik, Play od 16.1.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

 

Iz Splita:

 

Iz Brača:

 

Iz Dubrovnika:

  • Manshester, easyJet od 30.10.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Rim, Wizz Air od 29.10.

 

Iz Tuzle:

  • Istanbul, AJet od 7.10.

 

Iz Mostara:

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

 

Iz Niša:

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Amsterdam, easyJet od 28.10.
  • Milan Malpensa, easyJet od 7.12.

 

Iz Skopja:

 

Iz Ohrida: