Novosti iz svijeta

Qatar je objavio da planira povećati suradnju sa drugim kompanijama koje bi feedale njihovu mrežu u Dohi. U ovom momentu Qatar ima udjele u IAG-u (25,1%), Airlinku (25%), LATAM-u (10%) i Cathay Pacificu (9,9%). Pri kraju je preuzimanje 25% Virgin Australie. Kompanija planira kupiti i 49% u Rwand Airu, što je vrlo blizu realizacije. Qatar pregovara i sa još nekoliko kompanija. No, Qatar je odbio Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije, koji je javno kompaniji ponudio udio u Air Serbiji.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Qatar

ACI World je objavio da je u 2024. cargo povećan za 8,4% spram 2023, te 3,9% sparam 2019. Ukupno je prevezeno 124 milijuna tona carga. Top 10 cargo aerodroma je ostvarilo 32,3 milijuna tona ili 26% sveg cargo prometa. Broj 1 aerodrom po cargo prometu je bio Hong Kong, drugi je bio Shanghai Pudong i treći Memphis.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Cargolux

Još jedna loša vijest za airBaltic. Naime, airBaltic se nadao odlične prihode od IPO koji planira uskoro pokrenuti. Pritom je airBaltic bio uvjeren da će u njega u prvom redu investirati Estonija i Litva (Latvija je već vlasnik), a tek potom Lufthansa i još jedan strateški partner. No, sada je kompaniji stigao hladan tuš. Estonija je izjavila da neće investirati u airBaltic. Ovo je ogroman udarac za kompaniju i nikako nije jasno gdje će airBaltic iznaći „zamjenskog investitora“ umjesto Estonije.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: airBaltic

American je objavio da postao službeni prijevoznik FIFA World Cupa 2026. godine. American će imati 2200 dnevnih letova za gradove u kojima se održava FIFA World Cup. American će surađivati i sa Qatarom koji je Global Airline Partner FIFA-e kako bi doveli što više navijača na utakmice. FIFA World Cup će se održavati u SAD-u, Kanadi i Meksiku, gdje će se održati 104 utakmice.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: American

Ministar spoljnih poslova Mađarske je nedavno najavio, usled diplomatskih razgovora između Mađarske i Indije koji su obuhvatili i bilateralne ugovore, da će Wizz otvoriti direktne letove između dve države do kraja ove godine. Ministar tvrdi da će konkretna ruta biti Budimpešta-Mumbai i da će Wizz imati jedan dnevni let na istoj. Letovi će logično biti na Wizz-ovim novim A321XLR.

U istoj izjavi, takođe se nagoveštava daljim pregovorima za proširenje bilateralnog ugovora, da bi se omogućilo i otvaranje rute Budimpešta-New Delhi. Wizz je u prošlih godinu dana dobio odobrenja nacionalnih regulatora Italije, Austrije i Mađarske za letove ka Indiji.

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Wizz Air

Čak 29 studenata pilotske akademije Uniteda tuži kompaniju. Naime, studenti tvrde da Akademija nema dovoljno aviona i instruktora. Akademija je imala tek 20 aviona na nekoliko stotina studenata, zbog čega studenti nisu mogli letjeti koliko su htjeli. Studenti su mogli letjeti tek jednom-dva puta u par mjeseci, a potom ih je Akademija tražila da napuste školu jer nisu dovoljno brzo napredovali. Studenti tvrde da je kapacitet Akademija 325 studenata, no da je United upisao 380 studenata.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: United

Zračna luka Stockholm Bromma, nekada glavni aerodrom u Švedskoj, danas je pred zatvaranjem. Odlaskom Braathensa krajem prošle godine Bromma je ostala na tek jednoj redovnoj liniji, onoj koju leti estonski NyxAir za Trollhättan sa malim Saabom 340.

Vlasnik ZL Bromma je Swedavia, državni operater 10 aerodroma u Švedskoj. Njih pad prometa i održavanje Bromme za jednu liniju i desetak privatnih letova dnevno, prema navodima CEO Abrhamssona, košta oko milijardu švedskih kruna ili čak 85-90 milijuna eura, sto je. Trenutno se taj minus nadoknađuje kroz ostale prihode ali u suštini to je subvencija za neprofitabilni aerodrom. Valja spomenuti kako je aerodrom na izrazito privlačnom mjestu za izgradnju nekretnina, i da bi se zatvaranjem i potom revitalizacijom prostora i ulaganjem građevinskog sektora došlo i do 16.000 novih stanova, koji su Stockholmu nasušno potrebni. Prema nekim izračunima novac koji bi se tu mogao okrenuti je 5-7 milijardi eura.
Prema postojećem ugovoru aerodrom bi trebao ostati operativan do  2038, ali Swedavia je izjavila da je zainteresirana za raskid, međutim trenutna vlast načelno odbija diskusiju prije 2026.
Bromma je u prvom tromjesečju ove godine imala 3.145 putnika, a u istom razdoblju prošle godine cak 241.158 putnika, odnosno minus je od 98.7%.

suradnik: Tomi Stefansson (Stockholm), foto: Braathens

Rusija nije zadovoljna PD-14 motorima za Yakovlev MS-21. Stoga je Vlada raspisala natječaj za poboljšanja motora. Natječaj je vrijedan 150,3 milijuna EUR. Poboljšanja koja se traže: produženje životnog vijeka motora, poboljšanje učinkovitosti goriva, smanjenje težine, smanjenje buke, optimalizacije proizvodnog procesa kako bi se smanjio intenzitet rada i potrošnja materijala. Istraživanja i testiranja se moraju obaviti do 10.12.2027.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: MS-21

Ukraina je obećala dovršiti drugi An-225 Mriyu. Naime, avion je bio 70% dogotovljen, a planiralo se koristiti i dijelove prvog uništenog An-225 koji su preživjeli napad, a koji je uništen 27.2.2022. u Hostomelu. No, kako je letjelište Sviatoshyn, gdje se gradio drugi An-225, u napadu ruskih jedinica napadnuto i prilično uništeno, te ga je zahvatila vatra i drugi An-225 je pritom uništen. Stoga je time praktički uništena i mogućnost izgradnje drugog An-225.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Antonov

United je u 1. kvartalu imao promet od 13,2 milijardi USD i profit od 387 milijuna USD. Ovo je bitno bolje nego prošlogodišnji gubitak od 124 milijuna USD. United je imao 40,8 milijuna putnika, 3,8% više nego prošle godine. Kompanija je imala load faktor od 79,2%, 0,9 postotnih bodova manje nego prošle godine. Kompanija leti sa 1442 aviona, 76 više nego prošle godine.

United je objavio da bi Trumpov ekonomski rat sa planetom mogao izazvati recesiju u SAD-u, a to bi imalo ozbiljne posljedice po zrakoplovstvo SAD-a, te je ozbiljno smanjio svoja očekivanja za 2025. United smatra da bi u slučaju recesije zarada po dionici pala za 30-40%.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: United

Avelo zatvara bazu u Charles M.Schulz-Sonoma County aerodromu kako bi otvorio bazu u Phoenixu odakle leti deportacijske letove za Trumpovu administraciju. U međuvremenu je potpisana peticija od 32.000 potpisnika koji se prijete bojkotom Avela radi deportacijskih letova, no Avelo se za sada ne osvrće na ovu peticiju.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Avelo

FlyOne Romania 5.6. otvara bazu u Bukureštu. Za sada se zna da će kompanija letjeti od 5.6. za Tel Aviv, od 10.6. za Veronu i od 28.6. za Bruxelles. FlyOne Romania u floti ima tri aviona, 1 Airbus A320 i 2 A321. Sjedište kompanije je u Moldaviji, a kompanija ima dvije poslovnice, ovu u Rumunjskoj i drugu u Armeniji.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: FlyOne

I eto desilo se. Kina je zabranila svojim nacionalnim prijevoznicima uvoz Boeingovih aviona radi carina koje je uveo Donald Trump. Ovo se odnosi i na sve dosadašnje narudžbe koje još nisu isporučene. Kina je zabranila i kupovinu novih aviona od Boeinga, te avio dijelova iz SAD-a. Boeing ima 130 aviona u backlogu koji su se trebali isporučiti Kini, što je vrijednosti preko 10 milijardi USD. Za razliku od toga Airbus ima kineski backlog od 332 aviona, što će se evidentno brzo i povećati. Nakon ove odluke Boeingove dionice su pale za 4,5%.

Airbus je već sada dominirao u prodaji u Kini, a sada će kompanija i te kako profitirati. Jasno, od toga će ogromne koristi imati i kineski Comac, kojem će se kineske kompanije više okretati. Kina je rekla da će pomoći kompanija koje imaju Boeingove avione u lizingu, te one koje će imati problema sa isporukama radi ove zabrane.

Prisjetimo se da je Delta rekla da će odgoditi isporuke Airbusovih aviona ako će se uvesti carine na iste, a i Michael O’Leary, CEO Ryanaira je rekao da neće uzimati isporuke Boeinga ako se uvedu carine jer bi avioni tada bili preskupi.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

Evropska Unija je tokom III meseca izglasala uvođenje 16. paketa sankcija nad Rusijom. Isti je, po prvi put u duže vreme, sadržao nove sankcije za rusku avioindustriju. Novim paketom sankcija je uvedena mogućnost da EU uvede sankcije trećim državama i njihovim aviokompanijama, u slučaju da se otkrije da iste snabdevaju ruske aviokompanije delovima, ili u slučaju kada bi kompanija treće države započela nacionalne letove unutar Rusije. Sankcije bi logično primarno podrazumevale zabranu letenja unutar EU.

Novost koja je nesumnjivo izazvala uvođenje ovih sankcija je bilo otkriće činjenice da je Rusija tokom 2024. ušla u pregovore sa nekoliko država, pre svega sa Kazahstanom i Bjelorusijom, da se kompanijama iz ovih država ponudi mogućnost da lete unutar teritorije Rusije, što je “pravo” koje se skoro nikada ne daje stranim kompanijama, osim u slučaju izuzetaka kao što je EU.

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Belavia

Rumunjska leisure kompanija Animawings ima bazu u Bukureštu odakle leti 20 linija. No, od 5.6. otvara drugu bazu u Temišvaru. Baza će biti sezonska. U Temišvaru Animawings trenutno nema letova, no kreće od 5.6. za Palma de Mallorcu, od 6.6. za Zakynthos i Krf, te od 1.10. za Bukurešt OTP, čime će povezati svoje dvije baze. Sve linije će biti sezonske osim za Bukurešt gdje će letjeti cijele godine. Animawings već ima cjelogodišnje linije za feeding destinacije u Rumunjskoj i to za Cluj Napocu, Iasi i Oradeu.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Animawings

Aerodrom Tirana je u prva dva mjeseca ove godine zabilježila 1,33 milijuna putnika sto je rast od 11% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Uz najave novih linija rast je očekivan kroz cijelu godinu.

Za usporedbu, od većih aerodroma regije u prva dva mjeseca Zagreb bilježi 542 tisuće putnika, sto je također rast od gotovo 10% (495 tisuće u 2024), a Beograd 1,06 milijuna, sa tek neznatnim rastom u odnosu na isto razdoblje u 2024 kada je bilo 1,05 milijuna putnika. Sofia ima 1,17, a Budimpešta 2,49 milijuna putnika u prva dva mjeseca 2025.

dopisnik: Tomi Stefansson (Stockholm), foto: Aerodrom Tirana

Aviokompanija Utair, koja je registrovana u Tjumenskoj oblasti, izvestila je o finansijskim rezultatima za 2024. godinu. UTair-ov prihod 2024.godine iznosio je 81,2 milijarde rubalja (855 miliona Evra) što je porast od 18,9%, a neto dobit — 866,7 miliona rubalja (9,1 milion Evra) što je pad od 74,7%. Poređenja radi, 2023.godine iznosio je 68,3 milijarde, odnosno 3,4 milijarde rubalja.

“U izvještajnom periodu na operacije aviokompanije, kao i celokupnu avio industriju u celini, uticali su sledeći faktori: tekuće sankcije protiv Rusije i određenih sektora ekonomije, kao rezultat, komplikacija logističkih šema za opskrbu avio motora i povećanje troškova održavanja plovidbenosti preostale flote vazduhoplova, kao i ograničenja međunarodnih letova”, kaže se u izveštaju o bilansu i finansijskim rezultatima za 2024.godinu. Među nepovoljnim makroekonomskim faktorima istakli su: stopu inflacije, značajne fluktuacije nacionalne valute, visoku cenu mlaznog goriva, rast cena usluga kontrole letenja, povećane troškove avionske opreme i komponenti i pad stvarnih raspoloživih prihoda stanovništva.

dopisnik: Dejan Radojević (Moskva), foto: Utair

Delta je izjavila da nema šanse da plati dodatne carine na uvoz aviona jer matematika tu jednostavno ne radi. Delta je rekla da će vrlo blisko surađivati sa Airbusom po tom pitanju. Čak se spominje i prolongiranje isporuka dok SAD ne ukine carine, a Airbus je izjavio da u tom slučaju i te kako ima zainteresiranih kompanija izvan SAD-a koji žele isporuke brže, poglavito što isporuke aviona kasne, pa bi ovim potezom iste mogle doći u red i isporuke bi se mogle raditi na vrijeme.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Delta

Airbus A321XLR Wizz Aira kasni i ima probleme u isporuci. Stoga je Wizz Air pokrenuo liniju London Gatwick-Jeddah sa „običnim“ A321neo. Avion je prešao 4714 km. I sada se postavlja pitana, ako običan A321neo može odraditi ovu liniju, a može, zašto Wizz Air troši A321XLR na ovako „kratku“ liniju, zašto taj avion ne leti nešto duže, te zašto Wizz Air plaća toliko skuplji avion za ovakav let koji može odraditi i sa bitno jeftinijim A321neo?

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Wizz Air

Avelo je poduzeo jedan vrlo čudan potez. Svi znamo da najmanje putnik ima u utorak, pa u srijedu, pa u subotu. Nakon toga je četvrtak, pa nedjelja i najviše putnika je u ponedjeljaka i petak. Stoga je Avelo odlučio ukinuti sve letove utorkom i subotom u VII. i VIII. mjesecu. U V, VI. i IX. mjesecu Avelo će imati jako malo letova utorkom.

I dok ovo ima smisla za letova koji nemaju više od pet frekvencija tjedno, oni koji imaju više su nonsens. Naime, na ovaj način neki letovi će imati i dva-tri dnevna polaska u drugim danima, ali neće imati letova utorkom i subotom. Nonsens. OK je smanjiti letove utorkom i subotom, to je intenzivno radila tijekom Covida-19 Air Serbia, a radi i danas u manjoj mjeri, ali potpuno ukinuti letove je istinski neprihvatljivo.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Avelo

Alaska i Hawaiian su se spojili u IX. mjesecu 2024. No, u ovom momentu intenzivno rade na spajanju njihovih cargo kapaciteta. Kompanije su spojile cargo skladiša i kapacitete, te zajedničku distribuciju u šest aerodroma, u New Yorku, Seattleu, Honolulu, Kahului, Lihue i Koni. 23.6. će napraviti zajedničku distribuciju i u Portlandu, a do kraja 2025. otvorit će zajedničku distribuciju i u nizu drugih aerodroma.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Alaska

Simple Flying je objavio linije koje Emirates let, a da nisu svakodnevne. Naime, Emirates u ovom momentu leti 143 linije, no njih 13 leti manje letova od svakodnevnih. To je manje od 10% linija, ali ih ima. Najmanje letova Emirates ima za Siem Reap koja se leti tri put tjedno. Četiri tjedna leta ima za Conakry, Dakar i De Nang, Pet tjednih letova ima za Basru, Buenos Aires, Luandu, Orlando, Peshwar, i Rio de Janeiro. Na koncu šest tjednih letova leti za Antananarivo, St.Petersburg i Tunis.

Primjerice za St.Petersburg kompanija leti šest tjednih letova, a flydubai leti sedam tjednih letova. Možda je to rješenje za Zagreb. Da Emirates leti 3-4 leta tjedno, a ostalih 3-4 leta leti flydubai. Možda čak i da flydubai leti svakodnevno uz dodatak 3 tjedna leta Emiratesa, tj. da zajedno imaju 10 tjednih letova. Prisjetimo se da je do 2019. Emirates letio sedam tjednih letova ljeti za Zagreb, a flydubai je imao letove zimi. U Covidu-19, 2020. godine Emiratesova linija je ukinuta, te flydubai leti cijele godine.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Emirates

I krenulo je. Zbog trgovinskog rata SAD-a protiv ostatka svijeta, te uvođenjem carina za kineske proizvode, kao i resiprocitetnih carina Kine za proizvode iz SAD-a, Juneyao Airlines nije prihvatio isporuku Boeinga 787-9, niti se zna hoće li i kada ovaj avion biti isporučen. Avion je trenutno parkiran u Boeingu. Junayao u floti ima 102 aviona, od čega i devet B787-9.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Juneyao

Airbus A220-300 N560AZ, iako je star tek 5,5 godina (prvi let za Egyptair u X/2019) ide na kanibaliziranje. Nevjerojatno! Avion je zapravo letio samo četiri godine jer je prizemljen 2023. Dijelovi ovog aviona su se prodali Delti kako bi ih stavljala na svoje A220.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Airbus

Kako bi pokrili potrebu za dijelovima Airbusa A380, odlučeno je da tri A380 budu kanibalizirana, tj. da se poskidaju svi dijelovi sa ovih aviona i prodaju kompanijama. Dva od tih tri aviona su bivši Lufthansini avioni, a jedan bivši Malaysiaov A380. Ovo kanibaliziranje će provesti VAS Aeroservice u suradnji sa Tarmac Aerosave. VAS je do sada kanibalizirao 10 A380. Ukupno je isporučeno 251 A380, no u ovom momentu još 174 A380 leti, od čega je 108 aviona u floti Emiratesa.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Airbus

Na Peking Daxingu i Capitalu je otkazano 693 letova u subotu radi jakog vjetra koji je puhao i do 150 km/h. Probleme radi vjetra i prašine koji nosi imaju i drugi aerodromi u Kini pa sve do Shanghaia.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Željko Bakšaj Žac

I ipak se neće desiti. Većinom glasova Komiteta za imena i označavanje Tenneseea, je odbijeno da Aerodrom Nashvill edobije ime po Donaldu Trumpu. Ni sam aerodrom nije bio sretan da se preimenuje jer bi to značilo trošak od 10 milijuna USD. Na koncu, navodno ni sam Donald Trump nije bio zadovoljan jer smatra da ako već neki aerodrom treba dobiti ime po njemu to treba biti neki veći i značajniji aerodrom u SAD-u. Građani su u međuvremenu dali i alternativni prijedlog da se aerodrom nazove po popularnoj pjevačici Dolly Parton.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Nachville

Počev od 30.3.2025. Aerodrom Soči je počeo sa radom prema letnjem redu letenja. Opsluživaće 85 destinacija, od kojih će 57 biti domaće i 28 međunarodne. Na ovim linijama saobraćaće 31 avio-kompanija, uključujući 11 stranih. Među njima su Flydubai, Gulf Air, Air Serbia, Uzbekistan Airways, Belavia i AlMasria Universal.

Pojaviće se tri nova strana prevoznika. Etihad Airways (UAE) pokrenuće letove za Abu Dabi sa frekvencijom od 3 puta sedmično od 29.5., Jazeera Airways (Kuvajt) započeće letove za Kuvajt dva puta sedmično od 26.6. i Air Arabia (UAE) otvoriće liniju Soči — Sharjah sa dnevnim letovima od 27.6.

Na domaćem tržištu Aeroflot će nastaviti da nudi letove do popularnih destinacija, uključujući Moskvu, Sankt Peterburg i Jekaterinburg, kao i međunarodne letove za Istanbul, Antaliju i Dubai. Pobeda Airlines započeće letnu sezonu sa 10 destinacija i od V meseca će dodati letove za Nižnjekamsk, Tjumen i Čeboksari. Nordwind će obavljati letove do 28 regionalnih destinacija, uključujući nove linije za Volgograd i Orsk. Učestalost letova biće najmanje 2 puta sedmično, a neke linije će koristiti širokotrupne Airbus A330. Azimut Airlines takođe proširuje svoju međunarodnu geografiju letova dodavanjem ruta do Almatija, Antalije, Istanbula, Dubaija, Jerevana, Samarkanda, Tbilisija i Tel Aviva.

dopisnik: Dejan Radojević (Moskva), foto: Etihad

Dobar dio avio-kompanija traži od svojih pilota da ne nose brade rade korištenja maski sa kisikom. No, najnovije istraživanje je jasno pokazalo da brada nema baš nikakav utjecaj na korištenje maske sa kisikom. Istraživanje je mjerilo unošenje kisika kod pilota bez brada, sa bradama do 1 cm i bradama dužim od 1 cm, te je ustanovilo da nema apsolutno nikakve razlike u očitavanjima. Ovo je objavila publikacija Aerospace Medicine and Human Performance.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: United

Najvećih 12 europskih LCC je povećalo promet u 2024. spram 2023. za 8,3%, dok je 12 legacy carriera promet povećalo za 6,8%. No, spram 2019. ovih 12 LCC su povećali promet za 17%, dok je 12 legacy carriera još uvijek 6% ispod razine 2019.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ryanair

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Tel Aviv, FlyLili od 21.5.
  • Prag, Croatia od 2.6.
  • Milano Malpensa, Croatia od 2.6.
  • Hurghada, Nile Air od 3.6.
  • Bukurešt, Croatia od 1.7.
  • Hamburg, Croatia od 1.7.
  • Madrid, Croatia od 3.7.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Tel Aviv, Arkia od 1.6.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Djerba, Nouvelair od 28.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

  • Beč, Wizz Air od 15.6.

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Bergamo, SkyAlps od 15.5.
  • Palermo, SkyAlps od 15.5.
  • Napulj, SkyAlps od 16.5.
  • Istanbul, AJet od 4.6.
  • Stuttgart, Eurowings od 14.6.
  • Krf, SkyApls od 16.6.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • El Alamein, Air Serbia od 19.4.
  • Fridriechshafen, Wizz Air od 2.6.
  • Alicante, Wizz Air od 3.6.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Tbilisi, Air Serbia od 15.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.
  • Kavala, Air Serbia od 20.6.
  • Paris Orly, Transavia od 10.7.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Salzburg, Eurowings od 21.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.
  • Barcelona, Vueling od 1.7.

 

Iz Prištine:

  • Stockhom Arlanda, gpaviation od 14.6.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7
  • Bremen, gpaviation od 4.7.

 

Iz Skopja:

  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • London, TUI, 27.5.2026.