Novosti iz svijeta

Lufthansa Cargo će investirati 600 milijuna EUR u projekt „LCCevo“ koji će modernizirati Lufhansa Cargo Center (LCC) u Frankfurtu do 2030. Istim će LCC postati najnapredniji cargo hub u Evropi, te ima za cilj postaviti se na poziciju broj 1 u Europi. Iako će se ozbiljno raditi na infrastrukturi svih 330.000 kvadratnih metara LCC će biti potpuno operativni. Prva gradnja u projektu biti će novo 42 metra visokoregalno skladište.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto:Alen Šćuric

Po izveštavanju medija sa početka VIII meseca, ITA je bila pri kraju pregovora sa Juventus-om za sponzorisanje ovog kluba, ali je italijanska vlada u poslednjem momentu intervenisala da blokira ovaj dogovor, i to (navodno) po direktnom zahtevu premijerke Meloni.

ITA je navodno bila spremna da ponudi do 45 miliona evra Juventus-u za ugovor koji bi trajao tri godine. Zanimljiva je i tvrdnja da je Lufthansa bila upoznata sa ovim pregovorima i da ih je podržavala. Juventus je prihvatio ponudu ITA-e, što se smatra vrlo neobičnim jer je tim nedavno odbio ponudu za sponzorisanje od RiyadhAir-a, koji je nudio čak 120 miliona evra, ali je takođe zahtevao duži ugovor od šest godina.

Pozadina ove političke intervencije je sve osim jednostavna, trenutni vlasnik Juventus-a je porodica Agnelli. Članovi ove porodice, poznati kao “italijanski Kenediji” kao i najveći industrijalci Italije zbog njihovog ogromnog ekonomskog i političkog uticaja, su većinski vlasnici bivšeg FiatChryslerAuto koji je sada deo francusko-italijanskog konglomerata Stellantis. Trenutni CEO Stellantis-a, kao i “vođa” dinastije Agnelli je Italijan koji se zove John Elkann koji je kao što je već rečeno takođe potpuni vlasnik Juventus-a. Problem ovde nastaje jer je Stellantis objavio da razmatra da deo proizvodnje izmesti iz Italije u druge države, što bi naravno ekonomski naškodilo Italiji. Samim time, premijerka Meloni je došla do zaključka da ne može da se dozvoli da se državne pare (Italija je i dalje vlasnik 100% ITA-e) “poklone” Elkann-u, čije kompanije dobijaju ogromne državne subvencije i koji planira da finansijski naškodi državi. Samim time je naređeno zaustavljanje pregovora. “Odmrzavanje” pregovora je navodno vrlo moguće u okviru opširnijih pregovora između italijanske vlade i Stellantis-a.

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: ITA

Zbog uragana Francine svi letovi iz New Orleansa danas (11.9.) od 12:00 sati otkazani. Otkazivanje će biti i u četvrtak 12.9. ujutro. U srijedu je otkazano čak 156 letova. Najviše otkazanih letova je imao Southwest (57).

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb); foto: Southwest

DoT SAD-a je pokrenuo istragu o frequent flyer programima Americana, Delte, Uniteda i Southwesta sa ciljem da se istraži eventualne nepoštene prakse. DoT je naložio kompanijama da mu odgovore na niz pitanja o njihovim ff programima. DoT želi da putnici dobivaju benefite koje su im ff programi obećali.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: United

Taman kada je Ryanair ukidao svoju turističku agenciju koja je prodavala turističke pakete letova i hotela, easyJet je pokrenuo svoju. Sada, pet godina kasnije Michael O’Leary, CEO Ryanaira, zbog uspjeha easyJeta razmišlja o ponovnom otvaranju turističke agencije.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Ryanair

Nakon sastanka uprave Southwesta i Elliotta desile su se ogromne promjene u vodstvu kompanije. Predsjednik kompanije Gary C. Kelly je podnio ostavku i odlazi iz kompanije odmah nakon godišnje skupštine kompanije u XI. mjesecu. Iz kompanije dragovoljno odlazi i šest direktora: senator Roy Blunt, David Biegler, William Cunnigham, Veronica Biggins, Thomas Gilligan i Jill Soltau. Kompanija će ukinuti Upravni odbor (Executive Committee) i oformiti će Financijski odbor (Finance Committee) koji će se baviti financijama, operacijama, poslovnom strategijom, glavnim financijskim transakcijama, strukturom kapitala, kapitalnim prioritetima…

Za sada CEO Bob Jordan je preživio sastanak i ostaje na čelu kompanije. Southwest će 26.9. objaviti novi sveobuhvatni i ažurirani poslovni plan. Elliott je poznat po forsiranju promjena managementa u kompanijama koje preuzima, pa je tako bilo i u Starbucksu, Goodyearu, NRG Energy…

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Southwest

Easyjet je 10.9.2024. objavio “Plan reorganizacije i ojačavanja” svojih letova i baza u Italiji, jednom od najvažnijih tržišta easyJet-a. Kompanija je potvrdila planove za buduće investicije u bazu u Napulju, ali je zato potvrđeno i dugo očekivano zatvaranje baze u Veneciji, kao i prateće rezanje ruta i promena strategije. Baza u Napulju će dobiti osmi avion dok će Malpensa, na kojoj je easyJet najveća kompanija, dobiti još dva aviona. U poslednjih nekoliko meseci je postalo skoro nemoguće spomenuti razvoj easyJet-a u Italiji bez uzimanja u obzir prodaju ITA-e Lufthansi i uloge koju će easyJet u istoj imati kao “tržišni regulator”, tj. tzv. “Remedy Taker”. Uoči ovoga, easyJet je konačno objavio svoje planove za Rim i Milano.

EasyJet će, ukratko rečeno, služiti kao namenski ubačen novi konkurent na rutama iz Milana i Rima ka državama Centralne Evrope i ka hub-ovima Lufthansa Grupe (LHG), pogotovu sa milanskog “city” aerodroma Linate koji je slot-restricted. Evropska komisija za konkurenciju (EC) je izdala preliminarno odobrenje za prodaju ITA-e LHG, ali da bi se izdalo konačno, “pravo” odobrenje, mora da se potpiše i ratifikuje ugovor između ITA-e, Lufthanse i easyJet-a, koji naravno takođe mora da bude odobren od strane EC. Iako je bio u vođstvu, kao i favorit da preuzme sve rute i slotove, easyJet-u se sada komplikuju pregovori vraćanjem Volotea-e na scenu. Volotea, koja se nadala da ima istu ulogu ali u prodaji Air Europe IAG-u, je napravila velike investicije u Španiji ali je sada ostala praznih ruku, zbog čega se sigurno neće suzdržavati u pregovorima protiv easyJet-a, pogotovu za slotove na Linate-u koji se smatraju nekim od najvrednijih u Evropi zbog njihove nepristupačnosti.

U slučaju da EC odobri easyJet kao jedinog Remedy Taker-a, kompanija će otvoriti bazu na Linate-u i u Rimu sa barem tri aviona po bazi. Opseg destinacija nije poznat ali ono što je sigurno je da barem sa Linate-a mogu da se očekuju isključivo evropske destinacije i jačanje već postojeće mreže koja je vrlo usko koncentrisana na London, Pariz, Amsterdam i Berlin. Ovakva strategija bi pratila relativno nov trend u razvoju LCC kompanija, gde iste ciljaju da uhvate i high-yield P2P putnike koji lete sa glavnih aerodroma. U Rimu se za easyJet neće puno toga promeniti – kompanija već ima skoro dva miliona putnika godišnje iz glavnog grada Italije, samim time baza će služiti samo da utemelji operacije easyJet-a u gradu, kao i da smanji troškove. EasyJet će u najboljem slučaju dobiti 15 dnevnih slot parova na Linate-u i 9 u Rimu. Nezavisno od ovih planova, easyJet se odlično razvija u Italiji – u predstojećoj zimskoj sezoni ima u prodaji 7,5% više sedišta nego prethodne i na putu je da i ove godine preveze preko 20 miliona putnika iz Italije na godišnjem nivou.

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: easyJet

Njemačka, Francuska i Velika Britanija će ukinuti bilateralni zrakoplovni sporazum sa Iranom i uvest će sankcije Iran Airu. Sankcije se uvode zato što je Iran Air prevezao balističke rakete u Rusiju sa kojima Rusija napada Ukrajinu. Dodatne sankcije uvesti će i SAD.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Iran Air

Aerodrom Atena je napravio odličan projekt sa Lukom Piraeus (Pireji) kojim se motivira putnika kruzera na korištenje aerodroma. Putnici po dolasku na Aerodrom Atenu odlaze direktno sa aerodroma u autobuse koji ih voze na brod, a njihova prtljaga dolazi za njima kamionima i čeka ih u kabinama kruzera.

U povratku putnici će dobiti svoje boarding passove još na brodu, te će im se prtljaga preuzeti ispred kabine te se kamionima prevesti na aerodrom i smjestiti direktno u avion. Svaka čast, veliki respect.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Atena

Wizz Air je objavio da će mu prva linija sa A321XLR biti Milano Malpensa-Abu Dhabi. No, kompanija planira 31.3. uvesti i liniju London Gatwick-Jeddah (Saudijska Arabija). Kompanija je izjavila da će raditi letove do 8 sati, a ova linija će letjeti 7 sati.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Wizz Air

Boeing je izjavio da je uspio postići sporazum sa sindikatima radi kojeg se neće desiti štrajk 33.000 mehaničara ovog tjedna. Boeing je pristao na 25% povećanja plaće u 3 godine i to 11% odmah, 4% u 2025, 4% u 2026. i 6% u 2027. No, kada se zbroje svi postoci povećanja na prethodne postotke to će na kraju ispasti 27,3% povećanja. Uz to kompanija će omogućiti novo besplatno zdravstveno osiguranje za zaposlenike, nove invalidske planove koje će plaćati kompanija, a poboljšat će se i mirovinski plan zaposlenika.

Zaposlenici će se o ovom prijedlogu očitovati 12.9. Ne može se ne primijetiti da je Boeing megagubitaš koji će sada imati još veće troškove. A tko će to platiti? Pitam se, pitam.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

Airbus je isporučio 47 aviona za 31 stranku u VIII. mjesecu. Od toga isporučeno je 5 A220-300, 12 A320neo, 24 A321neo, 1 A330neo i 5 A350. Ovo je drugi najslabiji mjesec po broju isporučenih aviona ove godine (nakon I. mjeseca). Kompanija je u ovoj godini isporučila 447 aviona, što znači da do kraja godine mora isporučiti još 323 aviona ili u prosjeku 81 avion mjesečno, da bi ispunila plan od 770 isporučenih aviona. Ovo je i te kako upitno u ovom momentu.

Istovremeno firma je imala 46 narudžbi. Do sada Airbus je imao 413 naručenih aviona ove godine. Usprkos svega to je još uvijek bitno više isporuka i narudžbi nego što ima Boeing.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Airbus

Ruska LCC Smartavia je naručila 45 Yakovlev MS-21. Kompanija u ovom momentu ima 4 Airbusa A320neo, 3 Boeinga 737-700 i 9 B737-800, tj. 15 aviona. Kompanija je u povijesti letjela ruske avione i to Tupolev Tu-134, i Tu-154, te ukrajinske Antonove An-24 (do 2009. godine).

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Smartavia

Aeroitalia je poslednju nedelju VIII meseca započela odličnim vestima, koje je ubrzo uspela da pretvori u kriznu situaciju koja je za malo zahtevala intervenciju italijanske vlade. Nakon višenedeljnog tendera za PSO rute sa Sardinije, objavljeno je da je će Aeroitalia dobiti tri od četiri rute, nakon čega je CEO kompanije napravio paniku sugestijom da neće prihvatiti ugovor zbog “konstantnih napada koje kompanija trpi od strane italijanskog DCV-a” (ENAC).

Sa Sardinije se nude PSO ugovori iz tri grada (Cagliari, Olbia i Alghero) za Milano i Rim. Ove godine su se za ugovore kandidovale Aeroitalia, Volotea i ITA. Aeroitalia je predložila ugovore sa najnižom potrebnom kompenzacijom, sa popustom na maksimalnu ponuđenu cifru od čak 80%. Zbog ovoga će joj biti dodeljene rute iz Cagliari-a za Milano i Rim, kao i Olbia-Milano, dok je Volotea dobila ugovor za rutu Olbia-Rim na kojoj već leti pod starim ugovorom. Ubrzo nakon ove objave, CEO Aeroitalia-e je neobjašnjivo prokomentarisao da možda ove ugovore neće prihvatiti jer je on, a i njegova kompanija (opravdano) optužena za neprofesionalan rad i preterana otkazivanja tokom prethodnih angaržovanja sa PSO ugovorima. CEO je ovaj komentar očigledno napravio kao izgovor jer nije očekivao da će dobiti ove tri rute pored značajne konkurencije. Ovo je problem jer ugovor zahteva vrlo specifične satnice za 4-6 dnevnih letova, koji bi zahtevali da oko 5/6 aviona Aeroitalia-e prenoći u Cagliari-u i Olbiji – što je problem za kompaniju koja ima samo devet aktivnih aviona koji su već uposleni širom Italije i Rumunije, koji bi morali da se u roku od 2 meseca prebace na Sardiniju.

CEO je objavio da će ubrzati isporuku tri nova B738, što je prilično optimistična izjava uzimajući u obzir probleme avioindustrije u prošle dve godine. Alghero, treći aerodrom Sardinije, će između ostalog zbog ove odluke ostati bez letova za kotinentalnu Italiju – Aeroitalia, koja trenutno sa ovog aerodroma leti za Milano i Rim, je odlučila da obustavi letove i ne licitira za nov ugovor (uprkos ponuđenoj kompenzaciji) jer su “navigacione naknade aerodroma skupe” – vredi dodati da Alghero nije prvi aerodrom za koji je Aeroitalia ovo rekla, što pokazuje da je u pitanju neki ozbiljniji, ili doduše gluplji problem. Ostaje upitno kako će Aeroitalia na novim PSO rutama uopšte biti profitabilna kad nudi popuste na kompenzaciju od preko 80%, što je recimo tri puta manje nego što je tražila ITA, koja je pritom mogla da leti sa manjim, novijim i efikasnijim avionima.

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Aeroitalia

United nakon 30 godina prekida tiskati inflight magazin Hemispheres. Kompanija će zadnji broj magazina podijeliti članovima MilagePlusa i to u tiraži od 50.000 primjeraka, po načelu tko se prvi javi. Magazin je čitalo 140 milijuna putnika Uniteda godišnje. Magazin će se i dalje distribuirati u digitalnom obliku. American i Delta su prekinuli tiskati svoj inflight magazin za vrijeme Covida-19.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: United

Boeing pokušava završiti tri B777F prije štrajka svojih 33.000 mehaničara idući tjedan. Da bi to postigao kompanija traži radnike da rade prekovremeno, mehaničari radi toga uzimaju dijelove preko reda i sa drugih aviona, čak se i kanibaliziraju drugi avioni da se ovi završe, radovi se rade i izvan linija, a sigurnosni pregledi nisu na dovoljnom nivou, te radove ne prati ispravna dokumentacija. Boeing je rekao da pregledava sve sporne dokumente i traži od radnika koji imaju ikakvih spoznaja o tome da im se javi preko internog sustava komunikacije „Speak Up“. Boeingu očito nije dovoljno problema i skandala.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

Nakon incidenta koji je Cathay Pacific imao na motoru svog A350-1000, EASA je naložila hitnu kontrolu svih motora A350-1000 diljem svijeta zbog možebitne pogreške na sustavu dovoda goriva. EASA je prijevoznicima dala rok od 3 do 30 dana da pregledaju motore. Cathay je već napravio inspekciju svih svojih A350-1000 i ustanovio da 15 od 18 ovih aviona mora promijeniti sustav dovoda goriva.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Airbus

Suchuan Airlines se povukao iz Air Belgium i kompanija je dobila dva tjedna da nađe novog investitora. Naima kompanija je u predstečajnoj zaštiti već godinu dana pa joj je sud dao zadnju šansu. Ukoliko se to ne desi kompanija će otići u bankrot.

Air Belgium je krenuo sa long-haul letovima za Hong Kong, Peking, Shanghai i drugim gradovima u Kini iz Cherleroia u 2018. No, vrlo brzo su od toga odustali, u proljeće 2019. Sredinom iste godine planirali su letove za Fort de France, Point-a-Pitre, Cape Town, Johannesbrug, Cape Town idr. No, već u IX. mjesecu odustaju od putničkih letova i kreću na ACMI i cargo letove. Kompanija je letjela prva četiri aviona za cargo giganta CMA CGM kada je krenuo u aviocargo business.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Belgium

British ima problema sa otkazivanjem letova. U petak i subotu je otkazalo preko 200 letova. Nekoliko desetaka letova je otkazano i u nedjelju. Svi letovi su otkazani za Europu, ponajviše za leisure destinacije. British tvrdi da je glavni razlog otkazivanja loše vrijeme. Kako druge kompanije nisu otkazivale letove za Europu jako je upitan ovaj Britishev izgovor.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: British

Kao što znamo Ural je odlučio ne poletjeti sa Airbusom A320 koji je 12.9. prošle godine završio u polju nakon slijetanja u nuždi. Plan je bio da Ural poleti sa polja kada se isto zamrzne. No, u zadnji čas kompanija je odlučila ipak ne poletjeti već avion rastaviti za rezervna dijelove. I to se upravo dešava. Avion je u postupku rastavljanja dijelova koji će se potom koristiti za rezrvne dijelove ostalih aviona. Avion će se rastavljati do XII. mjeseca ove godine. Uzgred vlasnik zemlje je dobio 11.350 USD za godinu dana stajanja aviona na istoj.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ural

Dvije indijske kompanije Reliance Industries i Adani Group su dobili svaka po jedan Boeing 737BBJ. Reliance Industries je dobio B737-9BBJ, a Adani Group B737-8BBJ. Ovo su prva dva BBJ koji se operiraju u Indiji.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Reliance Industries

Virgin Atlantic i easyJet su pokrenuli program razmjene pilota po kojem će 20 pilota easyJeta tri godine letjeti kao kopiloti na Airbusevima A350 Virgin Atlantica. Nakon tri godine vrati će se u easyJet. Nije mi jasno što easyJet sa ovim dobiva osim što će izgubiti 20 pilota u vrijeme kada se ekstremno teško naći dovoljan broj pilota.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Virgin Atlantic

Aerodrom London Luton je napravio odličan promotivni projekt. Aerodrom je proveo natječaj među stotinama školaraca i na kraju odabrao jedanaestogodišnjeg Seth Drinkella koji je jedna dan proveo sa službama na aerodromu. Seth je bio sa vatrogascima gdje se vozio po apronu, radio sa šmrkom i pomagao vatrogacima u svakodnevnim obvezama. Potom je radio u kontrolnom tornju, zemaljskom opsluživanju i službi odnosa sa putnicima. Mali Seth je bio oduševljen, a aerodrom si je napravio jeftinu i efikasnu promociju. Video druženja sa vatrogascima možete pogledati ovdje:

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: London Luton Aerodrom

CEO Wizzair-a, Josef Varadi, je 4.9.2024. na konferenciji za novinare u Milanu otkrio konačne i dugo očekivane planove kompanije za svoje A321XLR. Suprotno spekulaciji svetskih portala, Wizz je objavio da će bazirati svoje prve XLR u Milanu na aerodromu Malpensa, dok je prva ruta na kojoj će ovi avioni leteti biti Milano-Abu Dhabi, egzaktno kao što je predviđeno pre skoro godinu dana u analizi objavljenoj na zamaaero (https://zamaaero.com/24/11/2023/novosti-iz-svijeta/gde-ce-prvo-leteti-a321xlr-wizz-a/). Wizz će rutu otvoriti 2.6.2025, a sam let će trajati oko 7 sati. Letovi će odmah od starta biti svakodnevni, što ukazuje da je Wizz izuzetno optimističan za uspeh ove rute. Wizz očigledno cilja na veliki marketinški uspeh u Italiji za otvaranje ove rute, s obzirom da će se ista otvoriti na Dan Državnosti Italije. Karte su već u prodaji pri početnoj ceni od samo 99 evra.

Na globalnom nivou, glavne teorije su pretpostavljale otvaranje ruta iz UK ka Arabijskom poluostrvu i destinacijama u Persijskom zalivu. Zatim se, prateći komentare CEO-a spekulacija prebacila na letove iz Istočne Evrope ka Indiji. U prethodno spomenutoj analizi ovog portala je objašnjeno da ni jedna od ove dve opcije nije bila izvesna, iako je Wizz tražio i dobio dozvolu italijanskih regulatora za letove iz Italije ka Indiji. Vrlo je bilo jasno da će Wizz prvo pokušati sa blago produženim letovima u odnosu na one omogućene običnim A321neo. Kasniji događaji su takođe pokazali da je Wizz neretko imao probleme sa dometom svojih aviona na najdužim letovima u određenim periodima godine, što je dovodilo do neplaniranih stopover letova, objašnjeno detaljnije na linku: https://zamaaero.com/17/04/2024/novosti-iz-svijeta/veliki-broj-diverzija-wizz-a/. Konačno, ovo je takođe bilo očekivano jer je Wizz već jednom pustio u prodaju ovu istu rutu, ali je ubrzo ukinuo prodaju jer je postalo jasno da običan A321neo ne bi mogao da zagarantuje konstantne non-stop letove na ovoj ruti.

Za Wizz je ovo verovatno najsavršenija ruta koju je kompanija ikada otvorila. Jedina konkurencija je Etihad koji leti 10pw sa B787. Wizz će onaj mali deo low-yield putnika odmah ukrasti Etihad-u, a izvesno je i da će ovom rutom Wizz stvoriti ogromnu potražnju, čak i za transfere – kako iz Milana, tako i iz Abu Dhabi-a. Bilo bi za očekivati da će Wizz do kraja 2025. sigurno uvesti drugi dnevni let na ovoj ruti, s obzirom da bi trebao da dobije osam XLR-ova do kraja 2025, a potražnja očigledno neće biti problem.

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Wizz Air

Konačno su vlade počele shvaćati da pretjeruju sa taksama i porezima u zračnom prometu, da to smanjuje broj letova i linija, kao i putnika, te da konkurentski aerodromi masovno preuzimaju putnike. Tako je Švedska odlučila ukinuti porez na zrakoplovne krate od sredine 2025,a sa ciljem smanjenja cijena, te povećanja potražnje i dostupnosti, kao i povećanja konkurentnosti zračnih prijevoznika. Porez je uveden 2018. godine.

Dovoljno je samo vidjeti kako je enormno povećanje taksi u Njemačkoj desetkovalo zračni prijevoz u ovoj zemlji, te koliko Njemačka zaostaje za okolnim zemljama koje joj preuzimaju putnike. Iako svi drugi rapidno rastu i prešli su brojke iz 2019, Njemačka stagnira i tek je na nekih 82% prometa iz 2019. godine.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: SAS

Rossiya Airlines planira povraćaj velikih aviona Boeing 747-400 na redovne letove: oni bi se mogli pojaviti već u jesenjem / zimskom redu letenja. Ne zna se tačno koliko će aviona poleteti u nebo, ali ih je aviokompanija imala ukupno devet. U početku je planirano bilo da većina njih bude penzionisana 2023. godine, poslednja dva 2024., ali sada su se, očigledno, planovi promenili. Veliki četveromotorni avioni nisu toliko efikasni kao dvomotorni, ali su jednostavni i pouzdani, a rezervni delovi za njih su jeftini.

Osam od devet aviona Boeing 747-400 ima konfiguraciju sa 522 sedišta, deveti ima 447 sedišta, od kojih je 12 Super Space ležećih. Svi avioni imaju dvostruku registraciju, ali se već preduzimaju mere za brisanje aviona iz irskog registra. Neki od tih Boeing 747-400 već prolaze kroz održavanje u sklopu priprema za predstojeće letove.

dopisnik: Dejan Radojević (Moskva), foto: Rossiya

Vlada Nizozemske je ponovo odlučila limitirati broj letova iz Amsterdama. No, ovaj puta umjesto 500.000 letova dozvolit će 475.000 do 485.000 letova i noćnih letova će biti 27.000 umjesto 32.000. Bitno bolje nego 460.000 letova koliko je vlada htjela prije srezati. Sve ovo će stupiti na snagu od XI. mjeseca 2025.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Amsterdam Aerodrom

Latvija će zadržati 25% vlasništva u airBalticu + 1 dionicu nakon što kompanija izađe u IPO krajem godine. Latvija ovime želi osigurati da glavna baza airBaltica ostane u Rigi. Kompanija se nada prodati dio udjela Estoniji i Litvi. airBaltic ne želi nikome prodati više od 49,9% dionica, tj. da nitko nema kontrolni paket nad kompanijom. Kompanija je u prvom polugodištu ostvarila gubitak od 88 milijuna EUR i ima veliko zaduženje u obveznicama.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: airBaltic

Fly Gabon, nova nacionalna kompanija Gabona krenula je sa letovima. Kompanija se temelji na privatnoj kompaniji Afrijet koje je 56% kupila Vlada Gabona i preimenovala u Fly Gabon. Prvi let je napravljen sa jednim od tri ATR 72-600, a uskoro će se u floti pridružiti i Airbus A320. Kompanija planira letjeti 90% gabonskih domaćih linija do kraja 2024. Prva internacionalna linija bi trebala biti do Johannesburga, a potom se kompanija planira širiti u inozemnim linijama.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Fly Gabon

London City aerodrom je uložio 12 milijuna EUR u obnovu i proširenje odlaznog prostora aerodroma. Projekt se radio dvije godine (od 2022). Aerodrom je povećao duty free za 20%, uveo niz novih ugostiteljskih i trgovačkih objekata, uveo je nove CT sigurnosne skenere, te je povećan broj sjedala u čekaonici za 30% na njih 950 (dodana je i nova hala). Niz ugostiteljskih i trgovačkih objekata je obnovljen.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: London City

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Memmingen, Ryanair od 28.10.
  • Reykjavik, Play od 16.1.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

 

Iz Splita:

 

Iz Brača:

 

Iz Dubrovnika:

  • Manshester, easyJet od 30.10.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

 

Iz Tuzle:

  • Istanbul, AJet od 7.10.

 

Iz Mostara:

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Nica, Air Serbia do 19.9.
  • Guangzhou, China Southern 25.9.
  • Guangzhou, Air Serbia od 30.9.

 

Iz Niša:

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Amsterdam, easyJet od 28.10.
  • Milan Malpensa, easyJet od 7.12.

 

Iz Skopja:

 

Iz Ohrida: