Novosti iz svijeta

Lufthansa Grupa (LHG) je objavila da će u bliskoj budućnosti, izvesno čak do kraja trenutne godine, raditi na uspostavljanju svoje handling kompanije u Minhenu, koja će se baviti isključivo letovima kompanija iz grupacije. Za LHG postoji opcija osnivanja svoje kompanije, ali po trenutnom izveštavanju lokalnih medija je mnogo verovatnije da LHG ugovori otkupljivanje lokalne grane handling-a od Swissport-a (Swissport/Losch). Glavni benefit ove akvizicije bi bila činjenica da LHG ne bi morala da se bavi dugotrajnim procesom apliciranja i izdavanja nove licence za handling, već bi ovako samo otkupila već operativnu licencu. Lufthansa ovom procesu upravo sada pristupa jer Swissport trenutno prodaje svoje lokalne handling grane na nekoliko aerodroma, jedan od koji je između ostalog Rim, koji je od pre tri meseca najnoviji hub LHG.

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Lufthansa

El Al je prekinuo letove za Rusiju krajem 2024, a nakon pada Azerbaijanovog aviona. No, sada će letove obnoviti 1.5. Kompanija će letjeti sedam tjednih letova za Moskvu iz Tel Aviva. Na liniji imaju konkurenciju Red Wingsa, dok Aeroflot ne leti za Tel Aviv. 15% populacije Izraela je porijeklom iz Rusije.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: El Al

Ryanair je i u 2024. imao najviše putnika u Europi, dostigavši 197,2 milijuna putnika. Druga je Lufthasa Grupa sa 131,3 milijunom putnika, što je 66 milijuna manje. Treći je IAG koji je imao 122,1 milijun, pa Air France-KLM sa 98,0 milijuna, slijedi easyJet sa 86,5 milijuna, Turkish je 6. sa 85,1 milijunom, pa Wizz Air sa 62,7 milijuna, dok je 8. Aeroflot sa 55,3 milijuna putnika.

Ryanair je imao 106 milijuna putnika više od drugog najvećeg LCC u Europi easyJeta. Europskih 20 najvećih aviokompanija je imalo povećane od 7,5% putnika spram 2023. i 4% spram 2019.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ryanair

Sramota za Švicarsku. Naime, njen vladin avion je bio stacioniran na Aerodromu Bern-Belp. I onda je Vlada Švicarske naručila novi avion, Global 7500 koji je prevelik i ne može uči u postojeći hangar za vladin avion, a što su otkrili tek kada je avion sletio na aerodrom. Naime, nitko nije provjerio dimenzije aviona i hangara kada su ga naručivali. Uz to uzletno-sletna staza je prekratka za ovaj avion sa punim payloadom. O bože!

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Vlada Švicarske

Aerodromski “Air Operators Comitee”, je zajedno sa IAG-em i Virgin-om predstavio kampanju “Heathrow Reimagined”, sa ciljem urgiranja regulatora avijacije UK (CAA) da započne istragu regulativnog sistema kojim se kontroliše Heathrow, koji je najskuplji aerodrom na svetu. Grupa kompanija tvrdi da Heathrow zarađuje u proseku oko 1,1 milijardi funti (1,3 milijarde evra) više nego drugi evropski hub-ovi (relativno za veličinu i promet), a da uprkos tome Heathrow pada sve niže na rangu najboljih aerodroma i sve niže u očima putnika koji kroz njega lete.

Grupa optužuje operatera aerodroma, kompaniju Heathrow Airport Limited, za monopolizam, neefikasno trošenje novca i posledično penalizovanje putnika i kompanija. Glavni ciljevi na koje se ukazuje su: pojednostavljenje regulative pred početka projekta treće piste, promovisanje konkurencije i nižih cena karti, kao i fokus na kvalitet novog terminala, u poređenju recimo sa nedavnim investicijama u Minhenu, Barseloni, Rimu i Frankfurtu.

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: London Heathrow

Nakon što je Comac pokrenuo projekte C909 i C919, te lansirao projekt C929, a najavio projekt C939, sada su objavili da planiraju i projekt C949. Ovo će biti supersonični avion. Comac je objavio da će avion primati 28 do 48 putnika (pola manje od Overturea), uz dolet od 10.944 km (3000 km više od Overturea). C949 bi trebao krenuti sa letovima 2049, tj. za tek 24 godine, dok bi Overture trebao krenuti sa letovima 2030.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Comac

Iako je Marko Đuzel, CEO Zračne luke Mostar objavio da će prizemljeni Dash 8-400 SkyAlpsa poletjeti u roku od mjesec dana što će biti i više nego dovoljno vremena za pokretanje letova u bazi u Mostaru, sama kompanije je izjavila da će njenih sedam prizemljenih aviona ostati prizemljeno mjesecima.

Kompanija je već sada platila preko milijun EUR za najam zamjenskih aviona u wet leasu. Kompanija je do sada u wet leasu koristila Avanti Air, Universal Air, Luxwing, Private Wings, Avion Express Malta, SundAir, MHS Aviation, Aeroitalia, Trade Air i ETF. Ostaje za vidjeti kako će se ovo manifestirati na ZL Mostar.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: SkyAlps

Boeing je povećao proizvodnju B737MAX na 38 primjeraka mjesečno. No, problemi povezani s procesom sklapanja, uključujući povećanje broja poslova koji zaostaju u rasporedu (JBS), natjerali su proizvođača aviona da prekine pokušaj povećanja i vrati se na 31 zrakoplov mjesečno. Boeing ni ne smije proizvoditi više od 38 ovih aviona mjesečno temeljem odluke FAA, a nakon incidenta sa Alaskom, no eto, kompanija više ne uspijeva proizvesti ni približno tom broju.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

Ryanair je izjavio da je tijekom jednodnevnog prekida operacija na London Heathrowu (21.3.) radi požara na trafo stanici, prodao preko 10.000 dodatnih karata iz London Stansteda, Lutona i Gatwicka. Kompanija je radi toga zaradila preko milijun EUR dodatnog novca.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ryanair

Condor je otvorio bazu u Beču (Austria). Ovo je prvi puta da ovaj njemački leisure prijevoznik otvara bazu u Austriji. Kompanija će iz Beča letjeti za Frankfrut, Palmu de Mallorcu, Kos i Rodos.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Condor

Azul je nakon finansijske restrukturacije koja je obuhvatala pregovore sa lessor-ima, bankama i OEM-ovima, objavio otpisivanje čak 1,6 milijardi dolara dugova, a čak i novo finansiranje u vrednosti od oko 525 miliona evra. Kompanija je započela internu restrukturaciju, sličnu famoznoj “Chapter 11” restrukturaciji u sudovima u SAD-u, u kojoj su trenutno Azul-ovi značajni konkurenti GOL i LATAM. Ova ogromna svota novca je postignuta time što Azul sa brazilskom poreskom administracijom ugovorio eliminisanje oko 500 miliona dolara u poreskim dugovima koji još uvek nisu bili plaćeni, oko 500 miliona ušteđenja postignuto preko eliminacije finansijskih obaveza prema OEM-ovima i lessor-ima, oko 300 miliona preko ušteđenja postignuto manevrima za deoničarske obaveze do 2030, a plaćanje kamati na neke dugove je takođe odloženo/smanjeno.

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Azul

I desilo se. Ryanair je 26.3. objavio da je prevezao više od 200 milijuna putnika u jednoj godini. Kompanije je najavila da će u fiskalnoj godini 2024/25 imati preko 200 milijuna putnika po prvi puta u svojoj povijesti. Naravno, ovoj brojci i blizu nije ni jedna druga avio kompanija Europe. Na svijetu 200 milijuna putnika uspjeli su postići još samo American (248,7) milijuna i Delta (200 milijuna).

Ryanair je prvotno planirao u fiskalnoj 2025/26 prevesti 210 milijuna putnika, no sada je procjenu smanjio na 206 milijuna putnika. Naime, kompanija je morala smanjiti svoje apetite radi kašnjenja isporuka Boeinga 737-8200. Kompanija u floti trenutno ima 612 aviona.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ryanair

Tri najveća kineska prijevoznika već petu godinu za redom imaju ozbiljan financijski minus. Taj minus je u 2022. išao i do 5,4 milijardi USD (Air China) po kompaniji. Ove godine gubitak kineskih kompanija je 31,7 milijuna USD za Air Chinu, 234,1 milijuna USD za Chinu Southern i 578,3 milijuna USD za Chinu Eastern. Ovo je bitno manje nego 2023, no još uvijek vrlo značajno. Cijene međunarodnih karata u Kini su pale za 32% u Kini spram 2023. I sada se moramo ponovo pitati kako to da europske kompanije zatvaraju linije i smanjuju frekvencije za Kinu, dok kineske kompanije ekstremno povećavaju linije i frekvencije. I koliko dugo još nešto ovako trajati može? Koliko novaca će kineske kompanije još ulagati u dumping i preuzimanje tržišta?

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: China Eastern

Singapurški lezor BOC Aviation je naručio 70 Airbus A320neo obitelji i 50 Boeinga B737-8. A320obitelj će se isporučivati do 2032, a B737 do 2031. BOC Aviation ima portfolio od preko 800 aviona, a avione su dali u lizing čak 92 aviokompanije u 48 zemalja.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: BOC Aviation

Atlantic Joint Business Agreement je grupacija Britisha, Americana, Iberia, Aer Lingusa i Finnaira koji surađuju na letovima iz Europe za SAD. Nakon pritiska regulatora ove kompanije su odlučile dati slotove na londonskim zračnim lukama za letove prema Bostonu, Chicagu i Miamiu.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: British

Kao što je zamaaero najavljivao PLAY je pokrenuo AOC na Malti pod imenom Play Europe. Kompanija je dobila AOC 27.3. i stacionirala na Malti jedan A2321neo (9H-PEA, prije TF-AEW). Kompanija će u budućnosti imati još bar dva A321neo.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Play

SACBO (operater aerdroma) je na nedavnoj press konferenciji u Bergamu prezentovao novosti vezane za značajno novo proširenje terminala, koje planira da otvori do početka letnje sezone. Radovi na konstrukciji su počeli 2022. Tokom 5. ili 6. meseca se očekuje otvaranje nove check-in zone sa 22 nova check-in desk-a. Nakon ovoga se otvara nadograđeni prvi sprat gde će biti premeštena nova zona za bezbednosne kontrole. Otvaranje dva nova gejta se očekuje do kraja godine, kada se takođe očekuje i otvaranje novog glavnog ulaza na aerodrom (u novom delu zgrade), kao i otvaranje novih parking garaža sa 2000 novih mesta.

Uprava aerodroma je takođe objavila planove za sledeće investicije: do 2028. će se dograditi još 6000 parking mesta, do 2026. će se završiti proširenje hotelske zone, gde će biti izgrađene i nove administrativne zgrade SACBO-a, a trenutno je u fazi izrade projekta rekonstrukcija zapadnog (starog) dela terminala, onog u kome se nalazi stara check-in i security zona, kao i novih zgrada za aerodromske (airside) vatrogasce.

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Aerodrom Bergamo

Michael O’Leary je izjavio da će Ryanair kupiti C919 ako će biti dovoljno jeftin pri čemu je rekao „Oni rade je**ni A320, pa ako je jeftiniji 10-20% od Airbusa mi ćemo ga kupiti“. Ryanair je prvi puta pokazao interes za C919 još 2011. godine. I neosporno će ga O’Leary kupiti ako će biti dovoljno jeftin. No, to sigurno neće napraviti ako će biti samo jeftiniji 10-20%. Ovaj avion je sigurno već sada jeftiniji 10-20% od Airbusa. I da, Comac svakako ima interes prodati C919 Ryanairu i dati će enorman popust, to bi mu i te kako bila lansirna pozicija i za druge zapadne kompanije.

Tu su tri problema. Prvi je da je C919 premalen za Ryanair, te je Ryanair izjavio da će razmisliti o ovom avionu ako će Kinezi napraviti duži model sa više putnika. C919 sada ima 158 putnika, Ryanair bi tu mogao natiskati i 170 putnika, ali je to još uvijek premalo za Ryanair. No, ako bi se radilo o narudžbi od 100-200 aviona Kinezi bi sigurno napravili i duži avion sa 190 putnika što bi zadovoljilo Ryanair.

Drugi problem je što Comac sada ne može isporučivati ovaj avion. Oni prvo moraju zadovoljiti bar dio kineskih narudžbi. Dočim veće isporuke na zapad nisu moguće u idućih bar pet godina. Kako god nije nevjerojatno da Ryanair naruči ova avion za 5-10 godina, to je interes i Comaca i Ryanaira.

Treći problem je certificiranja aviona u Europi i SAD-u. Naime, avion je za sada samo certificiran u Kini. Stručnjaci smatraju da certifikacija u Europi i SAD-u neće biti brza, te da će trebati godine da se isto obavi. Ostaje pitanje je li ovo stvarno stav Ryanaira ili samo pokušava dobiti dodatnih 10-20% popusta od Airbusa ili Boeinga.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ryanair

I ponovo Amsterdam. Vlast je odlučila treći puta pokušati. Ovaj puta žele smanjiti broj letova sa 500.000 na 478.000 godišnje, tj. broj smanjiti za 4%, a zbog zagađenja bukom. Vlast to želi napraviti već u X. mjesecu. Prošli puta DoT se zaprijetio Nizozemskoj prekidom Open Skies sporazuma, te zabranom letova KLM-a na New York, i tek tada je Nizozemska ukinula smanjenje, iako se prethodno oglušila na zahtjeve, prijetnje i sudske postupke KLM-a i drugih europskih kompanija.

Ovaj puta američke aviokompanije (A4A) za zaprijetile Nizozemskoj sudskim postupkom ukoliko provedu najavljeno smanjenje prometa. A4A su zaprijetile da će i ovaj puta ponovo zatražiti pomoć DoT koji je prošli puta uspio maknuti smanjenje.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Amsterdam

I ponovo incident na Ronald Regan aerodromu u Washingtonu. Avion Airbus A319 Delta Airlinesa (N342NB) na letu iz Minneapolisa (DL2983) je bio na putanji za sudar sa T-38 Telon Američkog ratnog zrakoplovstva. Naime Delta je dobila dozvolu za polijetanje, a T-38 je išao na prelet Arlington nacionalnog groblja. Na Deltinom avionu se uključio alarm za koliziju sa drugim avionom. Sudar je spriječila kontrola letenja koja je dala naputke za hitnu promjenu kursa kako bi se spriječio sudar.

Istovremeno je u kontrolnom tornju Aerodroma Reagan u Washingtonu izbila je ozbiljna tuča. Potukla su se dva kontrolora koji su bili na dužnosti. Nakon žestoke svađe jedan kontrolor je šakom udario drugog, nakon čega su ostali kontrolori priskočili u pomoć i razmaknuli kontrolore u sukobu. Na konzoli u kabini tornja pronađena je krv. Navodno su se kontrolori posvađali radi sudara zrakoplova PSA Airlinesa i vojnog helikoptera Black Hawk 29.1.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Delta

Comac intenzivno radi na domaćem motoru za C919 koji će se zvati CJ-1000. Motor radi Aero Engine Corporation ov China (AECC). Motor će biti drugi motor koji će se nuditi za C919, uz sadašnji CFM International. AECC tvrdi da će se CJ-1000 isporučiti za prve testne letove vrlo skoro. Kinezi ovdje rezoniraju na vrijeme, kako im se ne bi desila ista stvar koja se desila Rusima, a koji imaju prekid proizvodnje aviona četiri godine, jer čekaju na ruske dijelove i motore za MS-21 i SJ100.

Obzirom na broj narudžbi Comac je odlučio povećati broj isporučenih aviona sa planirani 50 na 75 u 2025. Za isto je uspio dogovoriti sve sa svojim dobavljačima. Comac planira isporučivati do 200 ovih aviona do 2029. Opaka brojka.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Comac

Potres 28.3. u Mjanmaru je bio jačine 7,7 stupnjeva. Potres je srušio kontrolni toranj na aerodromu Nay Pyi Taw (najveći aerodrom uz glavni grad) pri čemu je živote izgubilo najmanje pet osoba. Putnici aerodroma su evakuirani na uzletno-sletnu stazu aerodroma. Zračni promet je obnovljen već u petak navečer, pri čemu kontrola leta radi iz privremenog objekta. U potresu je poginulo preko 1700 osoba.

novinarka: Maja Mrkus (Pula)

TAROM i El Al su potpisali code-share sporazum od 1.4. El Al će imati kodove na TAROM-ovim letovima iz Bukurešta za Beograd, Cluj, Iasi, Kišinjev, Suceavu, Tel Aviv i Temišvar, dok će TAROM imati kodove na El Alovim letovima iz Tel Aviva za Bukurešt. Interesantno ja da osim letova TAROM-a za rumunjske i moldavijske gradove jedina code-share linija je za Beograd.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: El Al

Litvanska kompanija GetJet koja je specijalizirana za wet lease i ACMI pokreće maintenance kompleks u Vilnijusu kako bi servisirali svoje avione. Kompleks će koštati 10 milijuna EUR i otvorit će se 2028. Kompanija u floti ima 15 aviona i to 8 Airbusa A320/321 i 7 Boeinga 737-800.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: GetJet

Na letovima okusni pupoljci su 30% manje osjetljivi. To je zbog pritiska, vlage u avionu (samo 12% vlažnosti), te zvuka i vibracije motora. Stoga imamo drugačiju percepciju slatkoće i soli na letovima, pa se i hrana drugačije priprema. Primjerice hrana se soli 15% više nego na zemlji, a ima i više ljutine. Uz to noviji avioni su postigli to da je pritisak u avionu manji, a vlaga veća, pa nije isto pripremati hranu za Boeing 737-800 ili Airbus A380. Hrana se peče ili kuha 40% do 70% na zemlji, a ostalo se termički doradi u samom avionu. Hrana se obično priprema 24 sata prije leta.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: United

John Travolta živi u Jumbolairu, privatnom avioparku koji ima uzletno-sletnu stazu od 2286 metara te svaka kuća ovog avioparka ima rulnicu do uzletno-sletne staze i s druge strane kuće cestu. Travolta ima kuću u obliku aerodromskog terminala sa dva gatea, bliži pisti za njegova Boeing 737 (prije je imao B707), a dalji za manji Bombardier Challenger 601. Travolta osim ovih dva veća aviona ima i manje Eclipse 550 i Cirrus SR22. Do nedavno Travolta je imao i Dassault Falcon 900 koji je još imao letova 2024. godine, no u 2025. nema planiranih letova, pa je vjerojatno prizemljen.

No, ovaj članak smo napisali zato što Travolta ima jedan avion iz naših prostora Soko Galeb G-2, školsko-borbeni mlazni zrakoplov koji je proizvodila Jugoslavija. Avion leti brzinom od 812 km/h i ima dolet od 1016 km. John Travolta je kapetan i ima više tisuća sati naleta, te sam leti svoje avione.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Google maps

IAG razmišlja o prodaji 20% dionica Air Europa-e. Naime, kompanija je odustala od kupnje 100% kompanije nakon puno preteških uvjeta Europske Unije. Sada su za kompaniju zainteresirani Lufthansa i Air France-KLM. British još nije donio odluku, ali o njoj raspravlja u svojim tijelima.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: IAG

Helveticov Embraer E195-E2 je najveći avion koji leti za London City. Helvetic leti na liniji Zurich-London City za Swiss. Helvetic u floti ima 22 aviona, pri čemu ima četiri E195-E2.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Helvetic

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Tel Aviv, FlyLili od 21.5.
  • Prag, Croatia od 2.6.
  • Milano Malpensa, Croatia od 2.6.
  • Hurghada, Nile Air od 3.6.
  • Bukurešt, Croatia od 1.7.
  • Hamburg, Croatia od 1.7.
  • Madrid, Croatia od 3.7.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Tel Aviv, Arkia od 1.6.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Djerba, Nouvelair od 28.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

  • Beč, Wizz Air od 15.6.

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Bergamo, SkyAlps od 15.5.
  • Palermo, SkyAlps od 15.5.
  • Napulj, SkyAlps od 16.5.
  • Istanbul, AJet od 4.6.
  • Stuttgart, Eurowings od 14.6.
  • Krf, SkyApls od 16.6.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • El Alamein, Air Serbia od 19.4.
  • Fridriechshafen, Wizz Air od 2.6.
  • Alicante, Wizz Air od 3.6.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Tbilisi, Air Serbia od 15.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.
  • Kavala, Air Serbia od 20.6.
  • Paris Orly, Transavia od 10.7.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Salzburg, Eurowings od 21.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.
  • Barcelona, Vueling od 1.7.

 

Iz Prištine:

  • Stockhom Arlanda, gpaviation od 14.6.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7
  • Bremen, gpaviation od 4.7.

 

Iz Skopja:

  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • London, TUI, 27.5.2026.