Novosti iz svijeta

Wizz Air otvara nove linije diljem svoje mreže ove zime i to:

  • Jednu novu linija iz Abu Dhabia (Chisinau)
  • Pet novih linije iz Bukurešta (Malmo, Marrakech, Salerno, Stuttgart, Trst)
  • Šest novih linija iz Budimpešte (Genoa, Girona, Gran Canaria, Marrakech, Memmingen, Salerno)
  • Jednu novu liniju iz Catanie (Sharm el Sheikh)
  • Dvije nove linije iz Cluja (Lisabon, Stuttgart)
  • Jednu novu liniju iz Gdanska (Funchal)
  • Jednu novu liniju iz Iasia (Malmo)
  • Jednu novu liniju iz Katowica (Salerno)
  • Tri nove linije iz Krakowa (Bologna, Bucharest, Valencia)
  • Jednu novu liniju iz Larnace (Giza)
  • Jednu novu liniju iz London Lutona (Debrecin)
  • Dvije nove linije iz Milan Malpense (Buchareset, Valencia)
  • Jednu novu liniju iz Napulja (Sharm el Sheikh)
  • Pet novih linija iz Rima (Bacau, Lisabon, Marsa Alam, Poznan, Sarajevo)
  • Dvije nove linije iz Sofije (Lyon, Salerno)
  • Dvije nove linije iz Tirane (Salerno, Stuttgart)
  • Jednu novu liniju iz Beča (Salerno)
  • Jednu novu liniju iz Wroclawa (Kutaisi)

Na nizu aerodroma Wizz Air povećava i broj frekvencija. Ovo znači da će ove zime Wizz Air imati 37 novih linija iz 18 svojih baza. Ovo znači da će Wizz Air povećati broj linija u 62% svojih baza (ima ih ukupno 29). Istim se postavlja pitanje zašto je Beograd jedna od samo 11 baza u kojima nema novih linija i gdje se broj letova smanjuje za 13 tjedno.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Wizz Air

Promjenom vlasnika (Air France-KLM i ostali) i prelaskom u SkyTeam SAS masovno otvara letove prema Deltinim hubovima, te pokreće code-share sporazume sa SkyTeam partnerima. Ali, kompanija stvara i novu strategiju poslovanja, koju je zamaaero najavio da će se desiti. A to je jačanje Copanhagena kao huba. Kompanija je već otvorila niz novih linija iz Copanhagena, a idućeg ljeta otvara još 15 novih linija. Na žalost ni jedna od tih novih linija nije u regiji. Uz to na još 15 linija iz Copenhagena povećava frekvencije.

SAS i dalje zadržava jake hubove u Oslu i Stockholmu, no oni više nisu predmet velike ekspanzije i prioriteta, nego je to Copenhagen. Iz Osla kompanija pokreće letove za New York JFK. Oslo će i dalje imati 125 dnevnih polazaka, a Stockholm njih 120.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: SAS

Zbog štrajka 33.000 mehaničara Boeing je desecima tisuća radnika dao neplaćeni odmor i to jedna tjedan mjesečno, a kao štednju tijekom štrajka. CEO i svi manageri kompanije će primati niže plaće tijekom štrajka. Izračunato je da će Boeing izgubiti 1,5 milijardi USD mjesečno zbog štrajka. Pretpostavlja se da će štrajk trajati jako dugo, vjerojatno tjednima. Ovo je prvi štrajk u Boeingu od 2008. godine. Tada je štrajk trajao osam tjedana.

Boeing i sindikati mehaničara će obnoviti pregovore u srijedu. Sindikati traže 40% povišice, a Boeing je htio pristati na 25% povišice. Boeing više ne prihvaća dijelove od dobavljača zbog čega će posljedice imati i svi njihovi dobavljači.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

Aerodrom Tirana nastavlja sa svojom bajkovitom ekspanzijom. Ove zime aerodrom će imati čak 7 novih linija i to easyJet (Napulj), Ryanair (Lamezia Terme, Napulj), SkyExpress (Atena), Wizz Air (Leipzig, Salerno, Stuttgart). Istovremeno Beograd će imati samo tri nove linije i to Air Serbie za Guangzhou i Nicu, te Chine Southern za Guangzhou, dok će Zagreb imati samo jednu novu liniju (Ryanair za Memmingen) i Priština dvije (easyJet za Amsterdam i Milan Malpensu).

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Aerodrom Tirana

Air India Express LCC Air Indie izbacuje iz 30 Boeinga 737-8 business klasu jer isto nije u skladu sa LCC konceptom kompanije. Naime, kompanija je ove avione dobila sa business klasom jer je prijevoznik koji je odustao od narudžbe uveo ovu klasu. Kompanija u floti ima 65 aviona te 155 naručenih.

Istovremeno je Air India objavila da će potrošiti 400 milijuna USD na obnovu kabine u više od 50% flote (67 aviona). Kompanija će obnavljati unutrašnjost 3-4 aviona mjesečno, a prvi avion je već otišao na obnovu.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air India Express

DoT SAD-a je odobrio spajanje Alaske i Hawaiiana u prvoj fazi. Sada će se kompanija krenuti spajati i isto će se desiti u idućim danima. Transakcija je vrijedna 1,9 milijardu USD. Kompanije će zajedno imati 352 aviona, od toga Alaska 242 aviona, a Hawaiian 66 aviona. Ovim će Alaska prvi puta u floti imati širokotrupce (24 A330-200, 3 A330-300 i 2 B787-9). Hawaiian ima naručenih još 9 B787-9.

Iskreno čudno je da je DoT tako lako blagoslovio ovo spajanje, a glatko je odbio spajanje JetBlue i Spirita. Jako čudno.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Hawaiian

SAS je potpisao suradnju sa regionalnom švedskom kompanijom BRA Braathens Regional Airways. BRA će po načelu wet leasa operirati nekoliko aviona za SAS u Švedskoj i iz Kopenhagena. BRA u floti leti sa ATR 72-600 (14 komada), te Airbusevima A319 (4) i A320 (2). Za Švedsku i Kopenhagen će vrlo vjerojatno letjeti sa ATR 72-600.

Istovremeno SAS je objavio da od 21.5.2025. pokreće letove za Seattle, još jedan Deltin hub. Delta u Seattleu ima 64 linije. Iz Seattlea lete i ostale kompanije SkyTeama: Aeromexico, Air France, China Airlines, JAL, Korean i Virgin Atlantic.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: BRA

Virgin Australia je konvertirala 12 Boeinga 737-10 u B737-8. Evidentno radi kašnjenja projekta 737-10. Istim je kompanija ostavila 13 Boeinga 737-10 kao narudžbu. B737-10 su trebali u flotu dolaziti 2025, no sada će dolaziti od 2026. ili čak kasnije. Kompanija je preuzela i tri B737-800 koji su prije letjeli za Rex. Virgin Australia u floti ima 96 aviona.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Virgin Australia

Iako je Air Albania više od dvije godine najavljivala nabavku dva Airbusa A320 isto se nije desilo i sada je uzela u wet lease Boeing 737. Kompanija u floti ima samo dva A320, te leti na 7 cjelogodišnjih i 3 sezonske linije.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Air Albania

Boeing je otpustio nekoliko desetaka neovisnih inženjera koji su imali ugovore sa kompanijom. Ovi inženjeri su u načelu bili umirovljeni bivši zaposlenici Boeinga sa velikim iskustvom. Još jedan od glupih poteza kompanije. Umjesto da stvara što više iskusnih inženjera što je glavna boljka kompanije ona ih sada otpušta.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

Boeing je planirao kupiti 80% Embraera za 4,2 milijarde USD i time kontrirati Airbusovoj nabavci CSerije (A220). No, 2020. Boeing je od posla odustao. I sada, četiri godine kasnije dvije kompanije su se nagodile za kompenzaciju od 150 milijuna USD koju će Boeing isplatiti Embraeru.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

Lufthansa je potpisala strateški trogodišnji wet-lease aranžman sa airBalticom. AirBaltic će Lufthansi osigurati 21 Airbus A220-300 tijekom ljeta, i 5 ovih aviona tijekom zime. Ovaj posao će krenuti u ljeto 2025. AirBaltic je najavio baze u Minhenu, Beču i Bruxellesu, pa je očito da će ovi avioni tamo završiti.

U ovom momentu airBaltic ima 8 aviona u Swissu, 5 u Eurowingsu i 4 u Lufthansi što je 17 od 48 aviona koje trenutno posjeduju.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Lufthansa

ITA je tokom 2023. u skladu sa ambicijama rasta, kao i zbog očekivane prodaje Lufthansi, pustila u prodaju raspored sa značajnim povećanjima za predstojeću zimsku sezonu. Tokom poslednja dva meseca, kompanija je počela da polako reže letove za predstojeću WS24/25, u skladu sa globalnim trendovima. Ovo nije toliko strašno s obzirom da će ITA ipak i pored ovih rezanja imati 20% više long haul kapaciteta nego u WS23/24.

U Evropi ITA je smanjila, a zatim potpuno ukinula Tiranu, pretvorivši je u sezonalnu rutu (planirano 8pw), a zatim je isto urađeno i za Sofiju (planirano 3-4pw). Ovime je ITA, barem za predstojeću zimu, potpuno napustila balkansko tržište, uz izuzetak Atine za koju se leti 3-4 puta dnevno iz Rima. ITA je takođe poništila planirana povećanja za LHG hubove jer se proces prodaje Lufthansi (ne)očekivano produžio. Zbog ovoga će ITA iz Rima sledeće zime imati samo jedan dnevni let za Frankfurt i Minhen (planirana dva dnevna za oba grada), kao i dva dnevna leta za Cirih i Brisel. Ruta sa Linate-a za Frankfurt je povećana sa dva na tri dnevna leta.

Na long-haul-u je situacija relativno bolja zbog otvaranja novih ruta. Ipak, ITA je nove rute za Toronto i Chicago ostavila kao sezonalne, Washington i San Francisco su pretvoreni u sezonalne rute i suspendovani od X meseca 2024. do II 2025, a New York je izgubio planirani treći dnevni let i vratio se na dva dnevna isto kao i prošle godine. Tokom cele zime će bez prekida leteti jedino New York i Miami, zbog velike sezonalnosti na Italija-SAD tržištu. Vredi napomenuti da se isto dogodilo i prethodne dve godine, u sličnom obimu.

Kao što je ranije napomenuto, situacija nije toliko drastična jer će ITA imati nove rute na kojima će moći da uposli avione. Do kraja godine se otvaraju letovi za Bangkok i Dubai, a preko zimske sezone će se povećati broj letova za Miami, Male, Buenos Aires i Sao Paolo.

dopidnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: ITA

United će od kraja 2025. imati besplatan wi-fi na svojim letovima. United planira ovu uslugu imati na svim svojim avionima i uskotrupnim i širokotrupnim. Eto, ga vraže. A neki tvrde da Croatia mora naplaćivati skup interenet da isti ne bi bio zagušen velikim brojem korisnika. A kako će onda 200, 300 ili čak 400 putnika Uniteda moći istovremeno koristiti besplatan wi-fi?

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: United

Putnica (68 godina) tuži American jer nakon što je pilot zatražio da se putnici privežu radi turbulencije pun lonac vruće kave koji je bio na vrhu kolica pao je na istu i prolio se po njenim genitalijama. Putnica traži 75.000 USD.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: American

Radnici Boeinga su odbili ponudu kompanije sa 94,6% večinom i 96% ih je glasalo za štrak. Radnici su odbili ponudu iako je uprava sindikata jako zagovarala da se ponuda prihvati. Boeing je ponudio 25% povećanje plaće, no radnici traže 40% povećanje. Sjetimo se da su 2008. Boeingovi radnici štrajkali puna dva mjeseca. U slučaju štrajka od 30 dana, Boeing će izgubiti 1,5 milijardi USD.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

U ranim jutarnjim satima u nedelju 15.9. postignut je inicijalni dogovor o četverogodišnjem ugovoru između sindikata koji zastupa preko 5400 pilota  i managementa Air Canada-e.  Ovaj dogovor (Tenative Agreement) bi trebao da obezbedi pilotima dodatnih 1,9 milijardu  za vreme trajanja ugovora.
Pilote je zastupao njihov sindikat, ALPA, koji je vršio pregovore i za WestJet, United, Deltu, itd.  U trenutku pisanja članka više detalja nije objavljeno. Ovim potezom je  odgođen je štrajk koji je bio zakazan za sredu.

dopisnik: Zoran Cvetković (Toronto), foto: Air Canada

Europska Unija je konačno unificirala veličinu kofera koji se unose u avion i više isto neće biti odluka samih kompanija koje imaju različite dimenzije što ozbiljno šteti putnicima i komplicira im živo. Mali komad prtljage (ispod sjedala) će biti veličine 40x30x15 cm. Kofer koji se unosi u kabinu će biti veličine 55x40x20 cm. Kofer će moći težiti do 10 kg. Vrlo prihvatljivo i dobro. Ova odredba će se odnositi na sve prijevoznike Europske Unije. Pravilo bi trebalo početi vrijediti od V. mjeseca 2025.

Ova dimenzija kofera je identična dosadašnjoj dimenziji Ryanairovih i Croatijinih kofera, malo je manja od Wizz Aira, Lufthanse, Eurowingsa, LOT-a i Iberije, bitno manja od Aegeana no veća je od Transavie i Air Francea. Mali komad prtljage je na tragu kompanija, ali drugačijih dimenzija.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Iberia

Brussels će uzeti četiri Airbusa A220-300 od airBaltica za iduće ljeto. Brussels je izjavio da će avione u provom redu koristiti za povećanje frekvencija na postojećim linijama. Avioni airBaltica će u floti Brusselsa biti od 2025. do 2027. Kompanija u floti ima 15 A319 koje zamjenjuje sa većim A320, dok će A220 letjeti umjesto nekih od tih izbačenih A319.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: airBaltic

NBA SAD-a (National Basketball Association) će uzeti u lizing 13 Airbusa A321ACJneo te ih urediti u business avione. Sa ovim avionima NBA će prevoziti momčadi na utakmice. Operator ovih aviona će vjerojatno biti Delta.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Delta

Etihad je bio supergubitaš od raspada akvizicija u propale kompanije (Air Berlin, Alitalia, Virgin Australia, Darwin, Air Seychelles, Air Serbia, Jet), tj. od 2016. do 2021. U tom periodu kompanija je akumulirala čak 1,9 milijardi EUR gubitka. No, od 2022. kompanija stvar profit. Te 2022. imao je 22 milijuna EUR, a u 2023. je imao 129 milijuna EUR profita. Kompanija je planirala krenuti sa IPO (prvom emisijom dionica), no sada će pričekati odlične rezultate i velik profit za 2024, kao bi IPO bio uspješniji, te će sa istim krenuti tek u 2025. po objavi financijskih rezultata za 2024.

Kompanija je 2015. imala čak 121 avion, no od tada broj aviona ozbiljno pada. Najmanje su ih imali 2021, samo 67. Danas imaju 96 aviona, još uvijek daleko od rekordne 2015. U 2024. ponovo će preći 100 aviona. Kompanije je imala rekordan broj putnika 2017, njih 18,6 milijuna, prošle 2023. godine su imali 14,0 milijuna putnika.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Etihad

China Development Bank Financial Leasing je naručila čak 80 Airbusa A320obitelji. Avioni će im biti isporučeni od 2030. do 2032. Jasno ovi avioni su namijenjeni lizingu kineskim kompanijama.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb). foto: Airbus

LATAM će potpuno preurediti 24 svoja Boeinga 787-8 i 787-9. Za to će platiti 360 milijuna USD. LATAM će uvesti Premium Business klasu, te će biti prva kompanija u Latinskoj Americi sa ovom uslugom. Kompanija će preurediti i cijelu ekonomsku klasu, te će dobiti Ekonomsku Plus klasu sa bitno više mjesta za noge.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: LATAM

SpiceJet će staviti u promet 28 od 36 prizemljenih aviona i to 15 Boeinga 737 i 13 Dash 8-400. Uz to kompanija planira uzeti u lizing još 10 B737. SpiceJet je 2019. operirao čak 94 aviona, da bi trenutno operirao njih samo 28.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: SpiceJet

Iran Air leti tri linije za Njemačku (Frankfurt, Hamburg i Koln), te liniju za London i Paris. Na letovima za Njemačku ima 103.000 putnika, a uz ostale dvije linije ima skoro 200.000 putnika. Koje će sada po sankcijama izgubiti. U isto vrijeme Lufthansa još ne leti za Teheran i planirala je krenuti sa letovima od 27.10. te je trebala letjeti pet put tjedno sa A340-300. British i Air France ne lete za Teheran. Samim time sankcijama će izgubiti samo Iran Air. Za Teheran leti i Austrian, no kako Austrija za sada nije uvela sankcije on će letjeti i dalje. Na ovim sankcijama najviše će profitirati Turkish, AJet i Pegasus koji će i dalje letjeti za Teheran i imati konekcije prema europskim destinacijama.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Iran Air

Aerodrom Amsterdam obnavlja autobusni terminal. Zbog toga se radi privremeni terminal (napravit će se do proljeća 2025.) na kojem će se okretati autobusi do 2027. do kada će se dovršiti novi terminal. Novi terminal će imati 20 autobusnih perona i daleko bolju povezanost sa željezničkim terminalom, te će oba biti jedinstven sustav.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Amsterdam

Iako se JetBlue požalio DoT-u SAD-a na zahtjev za code-share sporazum Delte i SAS-a te zahtijevao da se isti ne odobri, a radi blokade code-share Air Serbie i JetBlue od strane Italije, Hrvatske i Europske Unije a za letove iz Beograda prema Italiji i Hrvatskoj, DoT je ipak ovaj sporazum odobrio. Stoga Delta i SAS sad imaju ogroman code-share, usprkos činjenice da JetBlue i Air Serbia i dalje ne mogu provesti svoj code-share za letove iz Beograda. SAS već ima code-share sa Air France i KLM, a uskoro će potpisati i code-share sa ostalim članicama SkyTeama.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: JetBlue

Od 1.3. Turkish leti između Istanbula i Melbournea sa kratkim stopom u Singaporeu. Letovi su danas sa Airbusom 350-900. Linija se trenutno operira tri puta tjedno (utorak, petak i nedjelja).

No, Turkish je upravo objavio da kreće sa letovima između Istanbula i Sydneya sa kratkim stopom u Kuala Lumpuru od 4.12. Linija će se isto operirati sa A350-900. Linija će se operirati četiri puta tjedno, ponedjeljkom, srijedom, četvrtkom i subotom. Istim će se letovi za Melbourne i Sydney operirati naizmjenično, tj. zajedno će se operirati svakodnevno. Turkish planira vrlo brzo letjeti za Melbourne i Sydney svakodnevno na obje linije, a potom i liniju pretvoriti u nonstop po dolasku A350-1000 2026. godine.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Turkish

EasyJet zatvara bazu u Toulouseu idućeg proljeća. Istim će 125 osoba ostati bez posla, no kompanija im je ponudila posao u ostalim svojim francuskim bazama: Bordeaux, Lyon, Nantes, Nice, Paris CDG i Paris Orly. Kompanija je imala 18,4% kapaciteta na Toulouseu, a ispred su bili Air France (24,0%) i Ryanair (21,4%).

novinarka: maja Mrkus (Pula), foto: easyJet

I još jedan ozbiljan incident u SAD-u. Alaska Airlines (Boeing 737-9) je u Nashville Aerodromu prekinuo polijetanje (abort) jer je Southwestov avion (B737-700) prelazio uzeltno-sletnu stazu. U momentu početka kočenja Alaska je već bila na brzini od 193 km/h, a od jačine kočenja Alaski su eksplodirali kotači. Putnici su za Seattle otišli zamjenskim avionom i svaki je dobio 1000 USD + povrat pune cijenu aviokarte za pretrpljeni strah. Alaska je dobila dozvolu za polijetanje. No, izgleda da je i Southwest imao dozvolu za prelazak uzletno-sletne staze.

Iskreno više i ne brojimo količinu sličnih incidenata u SAD-u. Ovo postaje istinski ozbiljan problem. Za sada su svi imali opaku sreću i bog ih je čuvao. Ali do kada će to tako biti. Što kada će se desiti fatalni sudar?

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alaska

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Memmingen, Ryanair od 28.10.
  • Reykjavik, Play od 16.1.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

 

Iz Splita:

 

Iz Brača:

 

Iz Dubrovnika:

  • Manshester, easyJet od 30.10.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Rim, Wizz Air od 29.10.

Iz Tuzle:

  • Istanbul, AJet od 7.10.

 

Iz Mostara:

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

 

Iz Niša:

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Amsterdam, easyJet od 28.10.
  • Milan Malpensa, easyJet od 7.12.

 

Iz Skopja:

 

Iz Ohrida: