Novosti iz svijeta

IndigoPartnersov Frontier je naručio 18 Airbusa A321XLR no sada se predomislio i umjesto ovog aviona ipak će uzeti obični A321neo. Wizz Air će i dalje dobiti 47 A321XLR koji će početi dolaziti od 2025. 14 ovih aviona i dalje planira preuzeti JetSmart.

Uz to kompanija je odlučila prolongirati isporuke 54 Airbusa. Avioni su se trebali isporučivati između 2025. i 2028, no sada će se isporučivati između 2029. i 2031. Airbus se jedva dočekao sa ovim prolongiranjem obzirom na ogroman broj narudžbi i pritisak za ranijim isporukama. No, i te kako se treba pitati što se dešava sa Frontierom i zašto prolongira isporuke.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Frontier

Linija Qanatasa Perth-London je dobila stop u Singaporeu radi potreba zaobilaska prostora Bliskog Istoka a kako bi se avion napunio gorivom. U povratku linija je i dalje nonstop. Prisjetimo se da je nedavno linija izgubila leg Melbourne-Perth (o čemu je zamaaero pisao) tj. putnici sada iz Melbournea moraju putovati lokalnim linijama da bi presjli na let iz Pertha za London.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Qantas

Cathay Pacific je značajno povećao backlog inače ne baš previše uspješnog Airbusa A330neo. Naime, kompanija je naručila 30 A330-900 uz još 30 opcija za A330neo. Avioni će se isporučivati do 2031. Avioni će u načelu mijenjati A330-300 kojih kompanija ima 43.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Cathay Pacific

CEO ITA-e, čija je prodaja Lufthansi nedavno preliminarno odobrena, je potvrdio medijima da je ITA već sklopila ugovor sa Skyteam-om, koji će definisati vreme i procedure izlaska kompanije iz alijanse u kojoj je do sada provela skoro tri godine, a ukupno dvadeset ako uračunamo i Alitalia-u. ITA je svoju šarenoliku saradnju sa alijansom započela ulaskom u Skyteam 2021, ni mesec dana nakon početka letova. Ova brza integracija je svojevremeno nahvaljena, iako je ITA radi brzine žrtvovala ono što je realno i najbitnije kompanijama – integracija Frequent Flyer programa. ITA je tek polovinom 2023. potpisala prvi ugovor za prebacivanje poena između svog programa Volare i Flying Blue-a koji koristi AFKLM, a ovo je paradoksalno urađeno nakon što je potpisan ugovor za prodaju ITA-e Lufthansi. U međuvremenu Delta i AFKLM su protestno jednostrano ukinuli codeshare sa ITA-om na prekookeanskim letovima što je ITA-u koštalo preko 100 miliona evra u 2023, a ove godine će ova cifra biti preko 150 miliona evra. AFKLM je zatim ukinuo pristup svojim lounge-ovima za putnike ITA-e, a ITA je od tada potpisala preko deset codeshare-ova sa kompanijama iz sve tri alijanse, između ostalog je proširen codeshare sa Delta-om a potpisan ogroman codeshare od preko 50 ruta sa Saudia-om, iako su ovo kompanije koje su u Skyteam-u.

CEO je na pitanje vezano za tajming izlaska iz Skyteam-a odgovorio da će se isti dogoditi okom prvog kvartala 2025, zavisno od konkretnog datuma kada EC odobri prodaju i Lufthansa uplati pare na račune ITA-e. Odobrenje se očekuje tokom 8. ili 9. meseca. Komentarisajući sledeće pitanje, vezano za ulazak u Star Alliance, CEO je otkrio da planira da će za “potpuni” ulazak u Star Alliance biti potrebno oko 12 meseci. Ovo je prilično zanimljiv komentar jer pokazuje da se u ovom slučaju potpuno menja proces pristupa alijansi. CEO je svakako prokomentarisao da će odmah biti potpisani codeshare ugovori sa kompanijama Lufthansa Grupe, ali da s obzirom da Volare trenutno dobro funkcioniše, da se neće prioritizovati integracija sa Miles&More, već integracija prodajnih sistema ITA-e i LHG, integracija informatičkih podataka i podataka putnika, harmonizacija cena i tarifa i handling u hub-ovima kompanija LHG. Ovo je sve trenutno mnogo bitnije za budućnost ITA-e nego Frequent Flyer integracija, do te mere da CEO ITA-e procenjuje da će vrednost godišnje uštede biti oko 10% godišnjeg prometa, tj. trenutno oko 300 miliona evra.

Zanimljivo je osvrnuti se na još jednu promenu alijanse koja je trenutno u toku, a ta je SAS-ova. Poređenje slučaja SAS-a i ITA-e, koji su prvi slučajevi promene alijansi toliko velikih kompanija u Evropi, će biti zanimljivo za sagledanje u budućnosti kada bude moglo da se vidi koji je vid konsolidacije bolji. AFKLM će uzimanjem 20% SAS-a moći da prebaci SAS u Skyteam, kao i da potpiše odmah codeshare-ove, ali u dužem roku upitno je da li će SAS moći da u kratkom roku uđe u transatlantski JV sa Deltom, ako će uopšte moći da uđe bez masovnih penala od EC. S druge strane, ITA će od odobrenja  ugovora za prodaju do ulaska u Star Alliance ostati barem  godinu ipo van Star Alliance-a, ali će zato moći da neometano odmah radi na ulasku u A++ JV. Lufthansa je takođe već dobila odobrenje Evropske Komisije za kupovanje tzv. “kontrolnog” udela ITA-e, čime može u budućnosti da vrlo lako preuzme preostalih 59% kompanije. AFKLM s druge strane nije ni započeo ovaj proces iako tvrdi da će u budućnosti kupiti veći udeo SAS-a. Interakcija sa Evropskom Komisijom do sada nije bila potrebna jer AFKLM kupuje samo 19.9% SAS-a. Izvesno je da je do razlike u pristupu došlo zbog različitog tržišnog položaja kompanija – Lufthansa kao najveća grupacija u Evropi ne može da omogući sebi “brz” pristup, pa je napravljena dugotrajna investicija u ITA-u, koja je počela kao manja kompanija a sada je prešla u poziciju kompanije ozbiljnije veličine – a ovo je pozicija koja će samo moći da se poboljša. AFKLM je s druge strane poslednjih godina bio, a do 2023. i ostao, ubedljivo najgore pozicionirana od tri evropske grupacije. Samim time neophodan je bio veliki po obimu manevar da bi se povratila konkurentnost grupacije, pa je preuzet SAS koji je, iako u bankrotoj administraciji, do 2023. bio duplo veća kompanija nego ITA, što bi nesumnjivo imalo primetne benefite koji bi brzo bili vidljivi. Među velikim kompanijama Evrope ostaje samo jedno pitanje – šta će onda biti sa TAP-om?

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: ITA

Boeing će redizajnirati panel vrata na B737-900 da se ne desi ispadanje vrata kao što se desilo u I. mjesecu ove godine na letu Alaske. Boeing će ove redizajnirane panele ugraditi na stare B737-900 koji su već u prometu, tj. zamijenit će im stare panele.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb)

Nakon što je Delta otkazala više tisuća letova radi problema sa CrowdStrike-om sada se zahvalila svojim radnicima koji su radili prekovremeno da bi se problem što prije riješio, tako što su im dali po dvije besplatne karte za bilo koju destinaciju Delte. Ove dvije karte će biti potpuno normalne karte a ne stand by karte.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Delta

Kako je saopšteno u lokalnim medijima od 1.8.2024 ukidaju se vozovi kompanije Aeroexpress koji saobraćaju na svaki sat na relaciji Moskva (Kijevska železnicka stanica) aerodrom Vnukovo i obratno.  Rešenje je doneto zbog smanjenog obima putnika koji koriste Aeroexpress nakon otvaranja redovne linije moskovskog Metropolitena koja je nedavno otvorena i koja je mnogo jeftinija za putovanje. Moskovska prigradska železnica će uskočiti na mesto Aeroexpress vozova i ona će pored metroa opsluživati dotičnu rutu takođe na svakih sat vremena no po mnogo povoljnijim cenama od Aeroexpress-a. I metro i prigradska železnica će dolaziti direktno do glavne zgrade terminala A aerodroma Vnukovo.

dopisnik: Dejan Radojević (Moskva), foto: Wikipedia

 

Transport Canada je objavio hitnu naredbu svim operaterima Airbusa A220. Unutar 24 ciklusa leta od datuma stupanja na snagu direktive (3.8.2024.), operateri moraju izvršiti detaljnu vizualnu inspekciju (DVI) sklopa kućišta igle MLG. Inspekcija ima za cilj provjeriti prisutnost i ispravnu ugradnju igličastih osigurača. Ako se utvrdi da su igle neispravno postavljene ili nedostaju, zrakoplov se mora odmah prizemljiti. Operatori tada moraju kontaktirati Airbus Canada za odobreno rješenje prije nego što se zrakoplov može vratiti u promet.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Airbus

Aeroflot je pokrenuo tužbu protiv Yakovleva, proizvođača aviona SSJ-100. Aeroflot traži od Yakovleva 86 milijuna USD. Za sada se ne zna razlog tužbe.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aeroflot

Airbus je isporučio čak 77 aviona u VII. mjesecu za 40 kompanija, te je istime dostigao 400 isporučenih aviona u 2024. Da bi dostigao cilj od 770 aviona u 2024. kompanija mora u idućih 5 mjeseci isporučivati u prosjeku 74 aviona mjesečno. Među isporučenim avionima je i Airbus A220-300 Croatie Airlines. Airbus je u VII. mjesecu imao 59 naručenih aviona.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aeroflot

Aerodrom Zurich također razmatra tužbu protiv CrowdStike. Zurich je radi problema sa IT-om u petak otkazao 132 leta, te je imao stotine letova koji su kasnili. Preko 10.000 putnika je imalo ozbiljnih problema.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Zurich

Aerodrom Frankfurt je imao prekid u opskrbi strujom. Aerodrom je uključio sve pričuvne sustave i generatore. Struja se vratila nakon malo više od dva sata. Nije bilo značajnih kašnjenja niti otkazanih letova radi ovog incidenta.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Aerodrom Frankfurt

Mađarska je kaznila Wizz Air sa 700.000 EUR radi neprofesionalnog odnosa prema putnicima te dovođenja istih u zabludu. Naime, Wizz Air je namjerno u automatskoj prijavi kupce gurao prema skupljim paketima.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Wizz Air

IndiGo uvodi business klasu od 14.11.2024. Na Airbusima A320 kompanija će imati po 12 Recaro R5 sjedalica koji će u tri reda biti u konfiguraciji 2+2 sjedala, umjesto 3+3 sjedala koliko ima ekonomska klasa. Uz to putnici će imati potpune tople obroke. Klasa će se zvati Stretch.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: IndiGo

Konačno! Konačno je europski zračni promet prešao 100% prometa iz 2019. U VI. mjesecu zračni promet u Europi je ostvario 100,4% prometa iz 2019. Među EU zemljama najbolji rezultat je imala Poljska (124,5%), dok je Hrvatska bila na 6. mjestu sa 113,6%. Najslabije rezultate je ostvarila Finska (73,6%), a Slovenija je druga najlošija u EU sa 78,5%.

Non EU zemlje su imale 102,9% prometa iz 2019. Najbolji rezultat je imala Albanija (242%). Cargo je narastao za 9,6% spram 2023. i 6,2% spram 2019. Među najvećim aerodromima najveće povećanje ima Istanbul (118,1% spram 2019.). Među srednjim aerodromima Zadar je osvojio peto mjesto sa 193,9% prometa u usporedbi sa 2019.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Istanbul Aerodrom

Dubai Aerodrom je zabranio letove SpiceJeta radi dugova koje kompanija ima prema aerodromu. Ovo je još jedan u nizu financijskih problema SpiceJeta koji vodi niz sudskih sporova sa vjerovnicima i lezorima koji čak traže raspisivanje bankrota kompanije.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: SpiceJet

Nakon što je Ryanair dobio sudski spor protiv booking.coma, sada je dobio još jedan važan spor protiv španjolskog eDreams na sudu u Berlinu. I ovdje se Ryanair potužio protiv nelegalnih aktivnosti eDreamsa na štetu Ryanaira, viših cijena karata i nelegalnih radnji za prodaju Ryanairovih karata.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Ryanair

IAG, kompanija koja u vlasništvu ima British, Iberiu, Aer Lingus, Vueling i LEVEL, je objavila profit od čak 1,3 milijarde EUR za prvih pola godine, što je nakon odbitka poreza 905 milijuna EUR. Kompanija je platila i dividendu prvi puta nakon 2019. godine. Promet firme je bio 14,7 milijardi EUR. I sada se i te kako postavlja pitanje kako to da je onda Lufthansa Grupa objavila gubitak od 427 milijuna EUR?

IAG je u prvih pola godine prevezao 58,2 milijuna putnika. Od toga je British prevezao 22,1 milijun, Vueling 17,9 milijuna, Iberia 12,6 milijuna, Aer Lingus 5,1 milijun i LEVEL 0,4 milijuna putnika. Load faktor je bio 85%.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: British

Niz kompanija je privremeno prekinuo letove za Tel Aviv, a među njima su KLM, Lufhansa, Austrian, Swiss, Brussels, British, airBaltic, Cyprus, Blue Bird, Tus Air, ITA, LOT, Aegena, Wizz Air, Ryanair, HiSky, flydubai, Hainan, Air India, Azerbaijan, United i Delta. Dobar dio letova su otkazali i divertirali i El Al, Israir i Arkia. Čudno, ali dobar dio letova izraelskih kompanija je divertiran na Beirut.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: El Al

Nakon što je Venecuela zatvorila zračni prostor za Panamu i Dominikansku Republiku, sada je to napravila i za Peru. Zračni prostor za Peru će biti zatvoren d 31.8.2024. Neime, Peru nije priznao predsjedničke izbore u Venecueli gdje je Nocolas Maduro kontraverzno dobio još jedan mandat na šest godina. Između Venecuele (Caracas) i Perua (Lima) je letio LATAM Peru dva puta dnevno. LATAM će svim putnicima vratiti uplaćen novac za letove.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: LATAM

Nakon što je policija London Heathrowa uhapsila aktiviste Just Stop Oil u pokušaju da nelegalno uđu na zaštićeni prostor aerodroma te ih time spriječila da poremete promet i rezultiraju višemilijunskim štetama, samo par dana kasnije dvije aktivistice su ušle u Terminal 5 London Heathrowa i pošpricale su dio terminala, te ekrane za objavu letova žutom bojom. Policija je vrlo brzo reagirala i uhapsila obije aktivistice.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: London Heathrow

MGA nam je poslao demantij vijesti i zamolio je da ju objavimo. MGA kaže da je imao komercijalnu suradnju sa Luxxglobalom, no da ovaj brend ne pripada MGA-u. Istim MGA naglašava da nema nit će imati ikakav interes za letovima prema Rusiji već isključivo prema Europi i Cipru.

Backlog za A330neo je 2019. bio 337 aviona. Sada Airbus ima 185 aviona u backlogu i to 5 A330-800 i 180 A330-900. Kako Airbus isporučuje malo više od 2 ova aviona mjesečno, točnije 29 godišnje, backlog je za 5,3 godine proizvodnje. Stoga Airbus ima ozbiljan problem sa A330 projektom, za razliku od A350 i A320neo obitelji koji imaju zavidan backlog, pa čak i A220 koji ima daleko veći backlog.

Ovogodišnji Farnborough je malo izvukao kompaniju, pa je uz dosadašnje narudžbe u 2024. Airbus dobio 20 narudžbi od VietJeta, 7 do Virgin Atlantica i 15 od Flynasa, ukupno 42 komada, čime se backlog ipak povećao.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ITA

Slotova na London Heathrowu doslovce nema. Kupovina svakodnevnih slotova košta nekoliko desetaka milijuna USD. Tražene slotove nisu dobili ni giganti poput JetBluea. No, vlada Nigerije smatra da je dovoljno jaka da ucijeni Veliku Britaniju, pa je izjavila da ako Heathrow ne odobri slotove za Air Peace, da će oni zabraniti Britishu da leti za Lagos. Kao da British izdaje slotove i kao da Heathrow briga za letove prema Lagosu. Pobogu. Samo će napraviti da će Lagos izgubiti British, što bi istinski bila ogromna šteta po aerodrom i državu.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Peace

Ryanair je izgubio postupak na Sudu Europske Unije protiv Austriana, a vezano uz državnu pozajmicu od 150 milijuna EUR tijekom Covida-19. Ryanair je tužio brojne europske kompanije za pomoć tijekom Covida-19 i veliku većinu sudskih sporova je izgubio. Ostaje pitanje koliko su Ryanair koštali silni sudski  troškovi i odvjetnici.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ryanair

Najmanje 20 kabinaca Southwesta je prijavilo ozljede na radu zbog eksplozija skova iz konzervi tijekom leta. Southwest je rekao da je svjestan problema i da traži rješenje. Za sada Southwest traži od najtoplijih aerodroma da mjere temperaturu konzervi, te da kabinsko osoblje ne otvara konzerve koje su deformirane ili izgledaju drugačije. Southwest svojim putnicima dijeli besplatne napitke tijekom leta.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Southwest

DoT SAD-a je donio pravilo da kompanije u SAD-u ne mogu dodano naplaćivati da roditelji sjede sa djecom starom 13 godina i mlađe. Ovi putnici moraju sjediti zajedno u istom redu i ne smije ih odvajati prolaz. Ako to nije moguće radi konfiguracije aviona onda moraju biti u istom redu a da ih dijeli prolaz ili neposredno ispred ili iza djeteta. Kompanije koje se neće pridržavati ovog pravila će biti kažnjene.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Spirit

Wizz Air ponovo bilježi loše rezultate. U 2. kvartalu kompanija je imala 1,2 milijarde EUR prometa, no profit od simboličnih 1,2 milijun EUR ili tek 1 promil. Kompanija je prevezla 15,3 milijuna putnika u ovom kvartalu, što je tek 0,5% više nego u istom kvartalu prošle godine.

Kompanija je u prosjeku imala prizemljeno 46 aviona A320neo obitelji. Kompanija je u ovom periodu imala 219 aviona koji su letjeli u prosjeku, što je gotovo isto kao i 2023. kada su imali 221 aviona koji je letio u prosjeku. Zamaaero je već više puta rekao da je Wizz Air novim avionima uspio naknaditi prizemljene avione i da je imao otprilike isti broj aviona u zraku kao i prošle godine. Eto to se sada pokazalo točnim. I onda se postavlja pitanje što je kompanija imala tako velika rezanja u regiji, poglavito u Beogradu i Skopju ako je imala gotovo isti broj aviona u uporabi kao i prošle godine.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Wizz Air

Mavi Gok Airlines koji leti pod brendom LuxxGlobal je konačno u promet stavio svoj Boeing 737-800. Avion je star 24,2 godine i konfiguriran u samo 60 VIP sjedala. Avion će se koristiti za premium leisure chartere. Prvi VIP letovi su između Antalye, Istanbula i Lefkose (Sjeverni Cipar). No, kompanija planira letjeti VIP letove iz Antalye i Burgasa za Moskvu i St.Petersburg. Ova leisure kompanija leti i avione u standardnoj konfiguraciji cijele kabine u ekonomskoj klasi i to sedam B737-800, dva B737-900 i jednog B777-300, a ima i jedan business B737-700BBJ koji prima 30 putnika. Kompanija ima i jednu Cessnu C208EX Grand Caraban za turističke panoramske letove iz Bodruma.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: LuxxGlobal

Saurya Airlines je suspendirao sve letove nakon pada aviona 24.7. gdje je poginulo 18 putnika (o čemu je pisao zamaaro). Nakon pada kompanija je ostala na dva CRJ200ER no jedan od njih je prizemljen od 2018. Sa jednim avionom kompanija ne može ostvariti operacije. Uz to kompanija je izgubila velik broj pilota i mehaničara, pa je odlučila prekinuti sve operacije.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Saurya Airlines

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

  • Berlin, Eurowings od 11.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Reykjavik, Play od 16.1.
  • Palermo, Ryanair od 30.3.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Liverpool, easyJet od 9.6.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 1.4.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Shanghai, Air Serbia od 11.1.
  • Paris Orly, Transavia od 10.4.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Cologne, MySky od 13.12.

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Barcelona, Wizz Air od 30.6.
  • Lyon, Wizz Air od 30.6.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 30.3.