Novosti iz regije

Air Montenegro od 30.3. će imati distribuciju preko Amadeusa, pod vlastitim 4O kodom. Ovime će sve putničke agencije prodavati karte na ovaj način. Ovo je svakako odlično poboljšanje koje bi trebalo utjecati na bolju prodaju kompanije.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Montenegro

U Puli su se od 13. do 16.3. održali Sportski susreti radnika zračnih luka Hrvatske, ovaj puta u organizaciji Zračne luke Pula. Sudjelovalo je preko 200 sudionika iz sedam zračnih luka: Dubrovnik, Osijek, Pula, Rijeka, Split, Zadar i Zagreb. Ukupan pobjednik Susreta je ZL Zagreb koja je sveukupno osvojila 62 boda.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Pula

Zračna luka Mostar je uvela mogućnost plaćanja parkirališta i kreditnim kraticama. Do sada se parkiranje moglo plaćati samo gotovinom. Ovo je vrlo bitan napredak i povećanje kvalitete usluge, dočim je Mostar došao na standard usluge drugih aerodroma Europe.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Mostar

London Heathrow je danas (21.3.) imao veliki požar u trafo stanci. 10 vatrogasnih kamiona i 70 vatrogasaca je gasilo požar. Radi toga je otkazano 1351 let, te je 260.000 putnika imalo posljedice. U regiji danas su letove otkazali Croatia i British za Zagreb, te Air Serbia za Beograd. Aerodrom se otvorio u petak navečer i nada se da će u subotu ostvariti 100% letova. Zbog požara je privremeno ukinuta i zabrana noćnih letova za Heathrowa.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: London Heathrow

Croatia Airlines je uvela uslugu Time to Think. Ova usluga omogućuje putniku da rezervira kartu uz plaćanje određenog iznosa, nakon čega ima određeni broj dana do kada će mu se karta čuvati. U tom vremenu kartu može kupiti po prije definiranoj cijeni, ili može odustati bez ikakvih posljedica (po isteku roka rezervacija se automatski ukida), osim naravno izgubljenog uplaćenog novca za uslugu.

Putnik može iskoristiti neku od slijedećih opcija ako je do puta ostalo još:

  • 4-9 dana, rezervacija se čuva 1 dan, što košta za FlyEasy 12 EUR, za FlyOpti i FlyBWise 10 EUR, te za FlyFlexi i FlyBizz 8 EUR.
  • 10-20 dana, rezervacije čuva 4 dana, što košta za FlyEasy 10 EUR, za FlyOpti i FlyBWise 8 EUR, te za FlyFlexi i FlyBizz 6 EUR.
  • 21-179 dana, rezervacija se čuva 6 dana, što košta za FlyEasy 8 EUR, za FlyOpti i FlyBWise 6 EUR, te za FlyFlexi i FlyBizz 4 EUR.
  • više od 180 dana, rezervacija se čuva 10 dana, što košta za FlyEasy 6 EUR, za FlyOpti i FlyBWise 4 EUR, te za FlyFlexi i FlyBizz 2 EUR.

Ova usluga je moguća samo za letove Croatie, ne i letove drugih kompanija u kombinaciji sa Croatiom. Usluga se može koristiti samo na web stranici i mobilnoj aplikaciji. Usluga se ne može koristiti ako su odabrane dodatne usluge ili putuje dijete mlađe od dvije godine. Uvjete rezervacije ili visinu tarife, kao i promjenu imena i prezimena ili datuma leta nije moguće mijenjati tijekom trajanja usluge. Usluga se ne može koristiti ako se primjenjuje popust sa promo kodom.

Nije loše niti glupo. Ovo je jedan dobar potez Croatie, kakvih je bilo nekoliko u zadnjim godinama. Iskreno bravo Croatia. Znate nas i pozitivno iznenaditi.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Air Serbia je na Aerodromu Beograd otvorila premium check-in zonu. Ova zona namijenjena je putnicima buisness klase koji sada imaju ugodniji postupak check-ina i kvalitetniju uslugu. U ovoj zoni su četiri namjenska šaltera za čekiranje, no daleko udobniji prostor. Naime, prostor je ograđen, ima udobne i vrlo ukusne fotelje, preko puta fotelja je osvježenje, snackovi, kava, čaj, voda i šampanjac.

Ovakvu uslugu sam vidio sam kod najvećih kompanija na svjetskim aerodromima. Istinski ogroman respekt. Malo truda, vrlo malo novaca, malo kreativnosti i dali su business putnicima istinski drugačiji, daleko bolji doživljaj. Bravo, ogromno bravo Air Serbia!

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

Aerodrom Sarajevo će revidirati svoj Master plan, unutar čega će ozbiljno promišljati o razvoju aerodroma i terminala, imajući u vidu da će 2025. dostići maksimalni kapacitet sadašnjeg terminala. Ovo je izjavio Sanin Ramezić, v.d. direktora Aerodroma. Jasno aerodrom će se još neko vrijeme snalaziti sa sadašnjim terminalom, no svakako je krajnje vrijeme da se ozbiljno pozabavi dogradnjom ili izgradnjom novog terminala.

Sarajevo ove godine otvara duplo veći duty free shop (569 kvadratnih metara), bitno proširuje prostor između sigurnosne kontrole i kontrole putovnica, te je uveo e-gates čime će ne samo povećati kvalitetu usluge, nego i kapacitete aerodroma. Ove godine će se u potpunosti dovršiti i kompletna rekonstrukcija novog terminala.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Croatia Airlines je početkom IV. mjeseca 2024. imala 10 tjednih letova za Sarajevo, a u VIII. mjesecu njih 13. Kompanija će ove godine u prvom tjednu IV. mjesecu imati 12 tjednih letova (svaki dan dva, osim petkom i subotom), što znači 2 leta više nego prošle godine. No, već tjedan kasnije imat će 11 letova (po jedan let srijeda, četvrtak i subota), u trećem tjednu imat će 13 letova (samo subotom jedan let), ovako će letjeti do 30.5., osim u subotu 17.5. kada nema letova (taj tjedan leti 12 letova). No, u zadnjem tjednu V. mjeseca leti 11 letova (nema letova subotom, a u nedjelju ima jedan let). Ovako će letjeti do 13.7. kada ponovo vraća drugi let nedjeljom, no subotom i dalje nema letova, što znači da će kompanija letjeti 12 tjednih letova, kako će letjeti ostatak ljeta, osim 27.7, 31.8, 28.9. i 5.10. kada leti jedan let nedjeljom. Od 18.10. vraća se i 13. let subotom.

Interesantno, ali na liniji jednom, no najčešće i dva puta tjedno umjesto Dash 8-400 leti Airbus A319 ili A220-300. To znači da će Croatia na proljeće imati jedan do tri leta više nego prošle godine. No, većinu top sezone će letjeti jedan let manje nego prošle godine, no neke tjedne i dva leta manje. Ipak kapacitet na liniji neće biti manji radi toga što kompanija koristi dva puta tjedno (rijetko kada jednom tjedno) duplo veći avion A319 ili A220-300. Jasno manje letova nije dobro za hub i za konekcije. Nikako nije dobro. No, na razini cijelog ljetnog reda letenja kompanija će imati više ponuđenih sjedala za Sarajevo nego prošle godine.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Ljubljana je u II. mjesecu imala 81.191 putnika, što je daleko manje nego 2023. kada je imala 86.181 putnika, a što je pad od 5,8%. Puno! Ljubljana je ostvarila 1424 operacije, što je također daleko manje nego u II/2024. kada je imala 1919 operacija. Aerodrom je ostvario i 835 tona carga, također manje nego u II. mjesecu prošle godine kada je imao 888 tona. Nije dobro! Od početka godine Ljubljana je imala 153.794 putnika, 2861 operaciju, te 1.839 tona carga.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Ljubljana

Kako je moguće da je Ljubljana nekad treći aerodrom regije spao na tako niske grane i danas je tek 10. aerodrom regije. I ovdje problem nije samo u bankrotu Adrie u IX. mjesecu 2019. Nego je problem još više u Fraportu koji nije uspio pronaći alternativu za Adriju. Kako je to uspjela Budimpešta po bankrotu Maleva, Estonija po bankrotu Estoniana ili Cipar po bankrotu Cyprusa? Ljubljana je druga najgora zračna luka Europe po obnovi prometa iz 2019, iza nje je samo Minsk, koji ima sve moguće sankcije Europe. Žalosno i tužno. Aerodrom je sada na nekih 82% putnika iz 2019.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Ljubljana

Tivat je godinama imao više putnika od Podgorice. Od 2005. do 2019. Podgorica je imala više putnika samo 2010. godine. Razlika je bila i po 100.000 putnika u korist Tivta. 2014. i preko 200.000 u korist Tivta. I kako to da se tijekom Covida-19 situacija promijenila? Samo 2021. Tivat je imao neznatno više putnika nego Podgorica.

Jednostavno. Desile su se tri stari. 2020. Tivat je izgubio ruske putnike, a 2022. i ukrajinske putnike koji su čini većinu putnika Tivata. Podgorica je imala skroman i malen broj putnika iz Rusije i Ukrajine. Drugo, Podgorica je uvela letove Rynaira i Wizz Aira koji lete sa velikim avionima i imaju ogroman load faktor preko 90%. Te kompanije nisu htjele letjeti na Tivat radi limita letova od sumraka do zore. Podgorica je dobila i niz legacy carriera od Covida-19.

I na koncu treći razlog Air Montenegro je, za razliku od Montenegro Airlinesa, dominaciju radio iz Podgorice odakle ima više linija i više frekvencija. Prošlog ljeta Air Montenegro je iz Tivta imao 44 leta, a iz Podgorice 49, no zimi je razlika i veća, iz Podgorice ima 22 leta, a iz Tivta 14.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Podgorica

Arkia planira uvesti letove između Tel Aviva i Zadra. Za Zadar kompanija će letjeti od 1.6. četvrtkom ili nedjeljom jednom tjedno (osim prvog tjedna kada leti dva leta). Od 29.6. kompanija leti dva tjedna leta četvrtkom i nedjeljom. Letovi će se operirati do kraja ljetnog reda letenja.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Arkia

Luxair smanjuje broj letova na liniji Luksemburg-Tivat. Kompanija je prošle godine letjela dva tjedna leta na ovoj liniji. Ove godine Luxair kreće sa letovima 19.4. i letjet će u tjednu uskršnjih praznika (od 19. do 26.4.) dva tjedna leta. No, ostatak sezone leti samo jedan tjedni leta (utorkom, a let subotom se gubi). Kompanija će liniju operirati do 30.9. Svi letovi su sa Dash 8-400.

Prisjetimo se da je Luxair još 2023. letio dva leta za Podgoricu i dva za Tivat, tj. četiri tjedna leta za Crnu Goru. Stoga je ovo smanjenje sa četiri na jedan let i te kako veliko rezanje. Luxair ove sezone opako reže u regiji o čemu je zamaaero već pisao. Između ostalog kompanija ukida sve letove za Beograd.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Luxair

Zračna luka Rijeka je u II. mjesecu imala 737 putnika (725 u II/2024). Pritom je aerodrom imao 204 operacije (188 u II/2024), te nije imao carga. Od početka godine Rijeka je ostvarila 1851 putnika, 452 operacija i nije imala carga. I u III. mjesecu se ne očekuje značajan broj putnika u Rijeci.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Rijeka

I priča sa Singularity Toursom ima nastavak. Nakon što je Croatia tražila za letove Zagreb-Hurghada-Zagreb u sezoni 2025. 66.880 EUR za Airbus A320 i 65.290 EUR za A319, uz dodatak od 65 EUR za aerodromske takse, kompaniji se javio i egipatski leisure specijalist Nile Air. Ova kompanija je za A320 tražila 52.095 EUR. Čak 14.785 EUR manje od Croatia za isti avion. Singularity Tours planira letove od 1.6. do 1.10.

Kompanija je kontaktirala i Red Sea Airlines koji je ponudio Boeing 737-800, koji ima i bitno više sjedala od A320, za tek 47.526 EUR, čak 19.354 EUR manje od Croatie. Konačno, kompanija je kontaktirala i Air Cairo koji je ponudio cijenu od 42.924 EUR za A320 (174 sjedala), cijelih 23.956 EUR manje od Croatie, ili 39.276 EUR za Embraer E195 (109 sjedala). Agencija je kontaktirala i Corendon, no nisu nam poslali uvjete.

Singularity Tours je potpisala ugovor o subvencioniranju charter letova i marketinških aktivnost Vlade Egipta. Agencija ima i više komercijalnih ugovora za druge destinacija preko redovnih linija, a pregovara i sa medijima oko reklamiranja ovih programa.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Cairo

Aerodrom Beograd je u II. mjesecu imao oko 495.000 putnika, što je porast 3,2% spram istog mjeseca 2024. Ogroman respekt obzirom na velika rezanja Air Serbie i Wizz Aira, te jedan dan manje nego 2024. Ovime je Beograd prekinuo niz od tri negativna mjeseca za redom. Od početka godine Beograd je ostvario oko 1,06 milijuna putnika, što je 0,8% više nego prošle godine.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Beograd

Nakon što je početkom III meseca iznenadno prizemljena skoro cela flota turboprop-ova SkyAlps-a, izvesni je ipak nastavio neometano sa svim rutama zato što je unapred ugovorio wet lease drugih turboprop-ova da nadomesti rupu u kapacitetu. U poslednjoj nedelji doduše, za SkyAlps je prvo počeo da leti TradeAir, na charter-ima iz Verone za Gothenberg i Kopenhagen sa A320 9A-BTK. TradeAir nije imao nikakve druge letove umesto SkyAlps-a od tada, tako da nije sigurno da li je ovo bio ad-hoc wet lease ili unapred planiran charter na većem avionu.

Koji dan kasnije i ETF je odradio jednu rotaciju za SkyAlps, koristeći B738 9A-ABC. Po izveštavanju lokalnih medija, avion je prevozio putnike za Hamburg, koji su originalno bukirani na charter-u iz Bolzana, ali pomereni na Veronu jer je pista u Bolzanu prekratka za B738. Vrlo je moguće da je ista situacija obuhvatala i putnike TradeAir-ovih letova. Verona je takođe baza za Neos, kompaniju koja ima duboku saradnju sa tour operaterima i za koju se spekuliše da je pomogla u što je efikasnijem mogućem rešavanju problema putnika SkyAlps-a.

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd)

Eurowings će ovog ljeta letjeti iz Rijeke:

  • Köln 1 let tjedno od 10.5, a 2 leta od 16.7, pa do 3.9. kada ponovo leti 1 let do 20.9. (ljeti kao i prošle godine)
  • Dusseldorf 2 leta od 10.5, 3 leta od 29.5, 4 leta od 14.6, pa ponovo 3 leta nakon 28.8, 2 nakon 23.9. i 1 nakon 2.10, prošlog ljeta 3 leta
  • Hamburg 1 let od 10.5, 2 leta od 24.6. kao i prošle godine, do 3.9. kada je 1 let tjedno
  • Stuttgart 2 leta od 2.5. do 21.9. kao i prošle godine

Prošle godine Eurowings je u ljeto imao 9 letova na 4 linije, ovog ljeta ima 10 letova a 4 linije, jedan više nego prošle godine. Konačno i neke dobre vijesti iz Rijeke.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Eurowings

Wizz Air će otkazati još jednu liniju za Skopje, šestu ovog ljeta. Onu za Budimpeštu, i to od 9.3. Linija se operirala dva puta tjedno. Kompanija je već otkazala letove za Bremen, Köln, Kopenhagen, Salzburg i Stockholm. Ove linije su imale ukupno 14 tjednih letova (2 dnevno).

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Wizz Air

Sanin Ramezić, v.d. direktor aerodroma Sarajevo je objavio da će ovog ljeta imati preko 500 tjednih letova. Ovo je prema zamaData bitno više nego prošlog ljeta, kada je u VIII. mjesecu Sarajevo imalo 444 leta tjedno. Bravo Sarajevo. Obzirom na broj novih linija (7), što je uz Zagreb i Beograd najviše u regiji, ova brojka je i te kako realna.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Tesla (YU-ARB) Air Serbie nije u dobrom stanju, no Pupin (YU-ARC) je u katastrofalnom. Ne rade ekrani, ne mogu se spustiti sjedala, neka sjedala su izuzetno pohabana, ne rade utičnice za punjenje mobitela, ne rade toaleti, ne rade ispusi za zrak… Kompanija bi morala daleko više raditi na tome da se poprave takve pogreške. Ako nakon leta ne radi ekran (ili nešto drugo) to treba odmah popraviti, a ako se isto ne može popraviti odmah jer je avion prekratko na zemlji u Beogradu, onda treba popraviti prvi dan kada u Beogradu stoji cijeli dan. Jednostavno neprihvatljivo je da avion ode na let, a da putnik nema ekran ili ne može spustiti sjedalo.

Dok se to ne popravi kompanija ne smije prodavati takva sjedala. Jednostavno ih blokira i ne prodaje ih. Pa neka avion ima i daleko manji kapacitet ako je takvih kvarova jako puno, ali ovo nema smisla pošto stvara ogromne frustracije kod putnika. Ukoliko se baš desi da se ekran (i drugo) pokvari tijekom leta ili kompanija nije znala da je pokvaren, kompanija mora preseliti putnika na drugo, ispravno mjesto. Ako je avion toliko popunjen ili kvarova ima toliko mnogo, onda putnika treba upgrade u business klasu.

Ako i ovo nije moguće jer je business klasa puna, onda putniku treba dati ozbiljnu kompenzaciju za neugodnost, koja će ga zadovoljiti i neće ga nastaviti činiti frustriranim. A kompanija se trenutno takvim putnicima čak ni ne ispriča, te ih odbija za kompenzacije. Istinski čudno i neprihvatljivo.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

Egipatska Nesma Airlines će imati letove između Hurgade i Ljubljane od 6.4, a sve do kraja ljetnog reda letenja. Letovi će biti jednom tjedno nedjeljom, a od 23.4. će letjeti i dva puta tjedno jer se dodaje let srijedom. Letovi će biti sa Airbusom A320. Prošle godine za Hurghadu su letjeli Nile i Trade Air.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Nesma

Ryanair je otkazao izuzetno puno linija ovog ljeta, njih 182, najviše iz Bordeuxa. No, u regiji je otkazao tek tri linije i to iz Zadra za Bordeaux, iz Podgorice za Manchester, te iz Zagreba za Podgoricu.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Ryanair

Aerodromi Srbije, kao operator Aerodroma Niš, redovno objavljuje podatke o Aerodromu Morava, no već dva mjeseca ne objavljuje podatke o Nišu. Baš jako čudno. Ili nije? Naime, flynaissus je objavio da su u I. mjesecu imali tek 21.104 putnika što je pad od 20,3% spram istog mjeseca 2024. kada je imao 26.391 putnika. No, prisjetimo se da je Niš imao te godine bitno manje putnika nego 2023. kada je imao u I. mjesecu 32.236 putnika, što znači da je Niš ovog I. mjeseca imao 34,5% putnika ili 11.132 putnika manje nego prije dvije godine. Ogroman pad! Ogroman!!

Jednako tako Niš je u II. mjesecu imao tek 18.415 putnika, što je 13,1% manje nego prošle godine (21.189). No, i tog mjeseca je Niš imao bitno manje nego 2023. kada je imao 26.198 putnika, što znači da je Niš imao 7.783 putnika manje nego prije dvije godine ili 29,7% putnika manje. Ovo znači da je u dva mjeseca Niš izgubio enormnih 18.914 putnika spram perioda od prije dvije godine, više nego je Niš imao putnika u II. mjesecu. Nije dobro!

Flynaisuss je napisao: „Skrivanje podataka o broju putnika nimalo ne pomaže u popravljanju loših poslovnih rezultata koje niški aerodrom bilježi otkako je prešao u državno vlasništvo. Naprotiv, izostanak službenih izvještaja dodatno podstiče sumnju da su rezultati znatno slabiji nego prethodnih godina, čime se dovodi u pitanje kompletno upravljanje poduzećem. Umjesto preuzimanja odgovornosti, ovakav pristup ostavlja utisak pokušaja prikrivanja neuspjeha i nesklada sa ranije najavljenim planovima razvoja aerodroma“.

Članak se temelji na članku ADRIA Grupa, Flynaissus, analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Niš

Zagreb, Split, Dubrovnik i Zadar su 2024. imali bitno više putnika nego 2023, te više, a Zagreb i Zadar i daleko više putnika nego 2019. No, Pula i je u 2024. imala 84.737 putnika više nego 2023. i došla je na 509.397 putnika. No, to je još uvijek tek 65,5% putnika iz 2019. kada je imala 777.568 putnika. Rijeka pak u 2024. imala 9219 putnika manje nego 2023. te je ostvarila samo 145.148 putnika. Ovo je tek 72,3% putnika iz 2019. (200.831). Zašto pobogu?

Neki tvrde da su Istra i Kvarner tijekom i nakon Covida-19 postali isključivo auto destinacije. Da putnici radi blizine Europe ovdje dolaze automobilima i autobusima. Nema to previše logike. Istra i Kvarner su uvijek imali puno turista iz Velike Britanije, Irske, Belgije, Nizozemske, Norveške, Danske, Švedske, Finske, Poljske, i sjeverne Njemačke koji su vrlo daleko od Pule. Iz Hamburga do Pule ili Rijeke treba 14 sati, iz Amsterdama 15 sati, iz Londona 18 sati, iz Stockholma 24 sata, a iz Helsinkija 26 sati. Sva ta tržišta neće ovdje dolaziti automobilom. Konačno kako to da Trst, Venecija, Zadar, Split… opako rastu. A vrlo su blizu Pule i Rijeke?

Stoga ipak treba pitanje tražiti u strategiji aerodroma, subvencijama i svrsishodnosti istih, te managementu. Pula je uspjela u samo godinu dana anulirati nedostatak ruskih turista nakon uvođenja viza ulaskom u Europsku Uniju. Pronašli su putnike na tržištima Zapadne i Sjeverne Europe. Nije jasno zašto Pula i Rijeka to ne naprave i danas.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Rijeka

Agencija Singularity Tours pregovara sa Croatiom oko letova Zagreba-Hurghada-Zagreb u sezoni 2025. Od Croatia su prvo dobili odbijanac, no nakon pregovora dobili su interesantne cijene. Airbus A320 po rotaciji 66.880 EUR (384 EUR po mjestu), dok je A319 65.290 EUR (453 EUR po mjestu), dakle samo 1590 EUR manje, no uz 30 sjedala manje. Na ove cijene treba platiti 65 EUR po putniku za dvije aerodromske takse. Prva i zadnje rotacija gdje je jedan leg potpuno prazan naplaćuju se za A319 63.200 EUR.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Aegean će imati redovne chartere između Sarajeva i Atene. Kompanija će letjeti za Sarajevo od 17.6. do 26.8. i to jednom tjedno, utorkom. Prisjetimo se da je kompanija zatvorila redovne letove koje je imala još prošle godine i to iz Sarajeva za Atenu i za Skopje.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aegean

Eurowings ipak ovog ljeta neće letjeti na liniji Berlin-Sarajevo koja je bila najavljena unutar poticaja Turističke zajednice Sarajeva. Eurowings će i dalje imati letove za Cologne i Stuttgart. Još uvijek nema najava ni za letove Wizz Aira za Memmingen koji su također najavljeni ove godine unutar poticaja Turističke zajednice Sarajeva.

No, Sarajevo će svejedno imati čak sedam novih linija (Ryanair za Baden Baden, Beauvais, Stockholm, Weeze i Gironu, Nouvelair za Djerbu i Norwegian za Copenhagen), te uz Zagreba i Beograd ima najviše novih linija u regiji.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Eurowings

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

  • Amsterdam, KLM od 30.3.
  • Hurghada, Nesma od 6.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Palermo, Ryanair od 30.3.
  • Tel Aviv, Croatia od 13.5.
  • Prag, Croatia od 2.6.
  • Milano Malpensa, Croatia od 2.6.
  • Bukurešt, Croatia od 1.7.
  • Hamburg, Croatia od 1.7.
  • Madrid, Croatia od 3.7.

 

Iz Pule:

  • Frankfurt, Discover od 31.3.
  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Tel Aviv, Arkia od 1.6.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Katowice, Ryanair od 31.3.
  • Marseille, Ryanair od 31.3.
  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Baden-Baden, Ryanair od 31.3.
  • Beauvais, Ryanair od 31.3.
  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Weeze, Ryanair od 1.4.
  • Girona, Ryanair od 2.4.
  • Djerba, Nouvelair od 28.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

  • Beč, Wizz Air od 15.6.

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Bergamo, SkyAlps od 15.5.
  • Palermo, SkyAlps od 15.5.
  • Napulj, SkyAlps od 16.5.
  • Istanbul, AJet od 4.6.
  • Stuttgart, Eurowings od 14.6.
  • Krf, SkyApls od 16.6.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • Fridriechshafen, Wizz Air od 2.6.
  • Alicante, Wizz Air od 3.6.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.
  • Paris Orly, Transavia od 10.7.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.
  • Salzburg, Eurowings od 21.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.
  • Barcelona, Vueling od 1.7.

 

Iz Prištine:

  • Paris CDG, gp aviation od 31.3.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Paris Orly, easyJet od 2.4.
  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 27.3.
  • London, TUI, 27.5.2026.