Novosti iz svijeta

Airbus A380 se vraća u operacije diljem planete. Do kraja godine sa A380 će najviše letjeti Emirates, no letove će imati i Qatar, British, Korean, China Southeren i ANA. Početkom 2022. sa A380 će letove krenuti i Singapore.

Za sada letove sa ovim avionom neće imati Qantas, Asiana, Malaysian, Thai, Etihad, Air France i Lufthansa. Qantas će vjerojatno početi sa A380 letovima do ljeta 2022. obzirom da je kompanija izjavila da će ove aviona još operirati dugi niz godina.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: British Airways

Navala koja je eskalirala na tržištu privatnih aviona je natjerala NetJets da prvi puta u povijesti otkaže dalju prodaju jet cardsa, koje omogućuju mušterijama da unaprijed plate sate letova. Kompanija je izjavila da jednostavno ne znaju što da kažu strankama, ali da kapaciteta doslovce nema. Istovremeno kompanija ja naručila 100 novih aviona vrijednih 2,5 milijardi USD koji će se isporučivati od sada od kraja 2022.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: NetJets

Alaska je vratila sve svoje pilote koje je imala na produženom dopustu. Kompanija je istim zaposlila i posljednjih 900 pilota. Piloti su bili na 60% plaće. Čak štoviše kompanija je zaposlila i nove pilote.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Alaska

Danska kompanija Great Dane Airlines je proglasila bankrot. Kompanija je u 2020. imala gubitak od 7,9 milijuna USD. Graet Dane je u floti imala tri Embraera E195. Avioni su parkirani u Billundu i Copenhagenu. U regiji je Great Dane letjela jedan tjedni let iz Copenhagena za Split.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Great Dane Airlines

Singapur je odlučio otvoriti svoje granice za cijepljene osobe iz nekih zemlja Zapadne Europe, SAD-a i Kanade od 19.10. Istim je Singapore Airlines odlučio povećati broj frekvencija na postojećim linijama, a stranica aviokompanije je srušena radi ogromnog interesa putnika.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Singapore Airlines

Cebu Pacific ima akciju prodaje karata za 0,02 USD (2 centa) od 10.10. do 14.10. Karte za devetosatni let između Manile i Dubaia koštaju tek 0,27 USD. Letovi se moraju ostvariti od 1.6. do 31.8.2022.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Cebu Pacific

Indijski SpiceJet je objavio da vjeruje kako će u posljednjem kvartalu 2021. ostvariti break-even. Istinski čudno obzirom da je kompanija bila u enormnim dubiozama tijekom Covida-19, te su je na sve strane tužili lezori, aerodromi i dobavljači. Kompanija je morala i vratiti dio aviona lezorima. No, sada SpiceJet želi nabaviti još 30 do 40 novih aviona među kojima i 10 do 15 širokotrupaca. Kompanija u floti ima 115 aviona i ima 133 naručena Boeinga 737MAX8.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SpiceJet

Ethiopian je prevozio oružje za Vladu Etiopije u oružanom sukobu Etiopije i Eritreje najmanje šest puta krajem prošle godine, a vjerojatno i više puta od toga, uključujući i ovu godinu. Istime je Ethiopian prekršio međunarodne propise. Za tu svrhu Ethiopian je koristio B787-8, B777-200F, B767-300ER i B737-800. Naručitelj prijevoza je bilo Ministarstvo obrane Etiopije. Ethiopian je demantirao navode CNN-a o prijevozu oružja i naglašava da se oni striktno drže međunarodnih propisa, da su prevozili hranu, te da im nisu poznate fotografije istovara oružja iz Ethiopianovih aviona koje je CNN objavio.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ethiopian

Indija je odabrala Tata Grupu da preuzme Air Indiu, Air Indiu Express, te 50% u hendleru Air India SATS. Alliance Air nije dio ovog deala. Ovime se Tata Grupa vrača na „mjesto zločina“ jer je upravo Tata Grupa 1932. osnovala Air Indiu. 1953. Indija je nacionalizirala kompaniju i preuzela je od Tata Grupe.

Tata Grupa je ponudila 2,4 milijardi USD za kompaniju, dok je drugi kandidat SpiceJet ponudio 2,0 milijardi USD. Tata će platiti Indiji 359,5 milijuna USD, dok će preuzeti malo preko 2 milijarde dugova. No, nekretnine poput zgrada i zemlje koje vrijede 2 milijarde USD nisu ušle u vrijednost kompanije i isto će se prebaciti na vladinu novu kompaniju Air India Asset Holding Limited. Indija je preuzela većinu dugova kompanije.

Tata Grupa će iduće godine preuzeti kontrolu nad kompanijom i njenih 145 aviona, od čega je 45 širokotrupaca (777-200LR, 777-300ER i 787-8). Uz to Tata Grupa planira investirati 239,6 milijuna USD da u zrak podigne 23 prizemljena aviona.

Tata je već najavila da planira spojiti Air Indiju sa AirAsia Indijom, a da će razgovarati sa Singaporeom oko spajanja i Vistare u kojoj Tata ima 51%, a Singapore 49%. Istim bi grupacija imala čak 248 aviona, što je tek neznatno manje nego u ovom momentu ima IndiGo (274 aviona), te bitno više od SpiceJeta (115 aviona).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air India

Qantas je objavio da više neće letjeti za London preko Singaporea, niti preko Pertha, nego da će letove obavljati preko Darwina. Vrlo čudna odluka obzirom da je Darwin pet puta manji od Pertha, i imao je tek 2 milijuna putnika u 2019. Darwin ima i neusporedivo manje konekcija Qantasa, tek 9 linija, dok Perth ima 25 linija.

Linija Qantasa iz Sydneya preko Darwina će krenuti 18.11, a iz Melbournea 18.12. Qantas je investirao ogroman novac u Perth, preko 78 milijuna USD preuredivši gateove, ložu, te ostalu infrastrukturu aerodroma. No, posljednjih par godina Qantas ima ogromne sukobe sa Perthom oko letova, plaćanja i drugih obveza. 2019. Perth je tužio Qantas za neplaćanje računa. Qantas tvrdi da je žrtva pohlepnog aerodroma. Stoga je ovaj potez vrlo znakovit i zapravo je pljusketina Perthu, te pokazivanje sile.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Qantas

IATA i ACI Europe su iznijeli svoje viđenje stanja aerodroma nakon Covida-19. Aerodromi su tijekom 2020. imali 60% pada prometa, a u prvoj polovici 2021. pad je bio i veći, 65%. Pritom su ostvarili rekordne gubitke. No, za razliku od aviokompanija aerodromi nisu dobili financijske pomoći svojih država. Aerodromi više nemaju prostora za dalje rezanje troškova i na granici su preživljavanja. Stoga im nije preostalo ništa drugo nego da se zadužuju, te su se zadužili 200% više nego 2019.

Iako se promet osjetno povećao od VI. mjeseca ove godine, aerodromi su i dalje u crvenom i nisu naknadili ogromne gubitke. A ti gubici će se i još povećati ove zime, koja će također biti vrlo skromna. Pritom je Europska Unija i dalje oslobodila aviokompanije obveze korištenja slotova, radi čega aerodromi imaju i dalje ogroman višak kapaciteta. Ovo stvar velik gubitak hubovima i najvećim aerodromima.

Aerodromi radi toga dižu cijene usluga i takse što demotivira i ovako slabe kompanije. Ryanair se već ozbiljno pobunio radi toga, te na nekim aerodromima, poput Dublina, smanjio broj frekvencija.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Amsterdam

Lufthansa od XII. mjeseca naplaćuje jaka alkoholna pića na interkontinentalnim letovima. Hrana, sokovi, pivo i vino će i dalje biti besplatno, no žestoki alkohol više neće.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Lufthansa

Iako je meksički drugi najveći aerodrom Cancun u prvih 9 mjeseci godine imao 19,5% manje putnika nego 2019. ipak je u IX. mjesecu oborio rekorde i imao 727.985 domaćih putnika, što je 3,7% više nego u 2019, te 1,7 milijuna međunarodnih putnika, što je porast od 4,4% u usporedbi sa 2019. Aerodrom nudi 18,6% više letova i 23,2% više sjedala nego 2019. Čak 50 kompanija u ovom momentu leti za Cancun.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric (Cancun)

Wizz Air i Ryanair će otvoriti bazu u Veneciji. Ryanair će bazirati tri Boeinga 737MAX8-200 od, a WIzz Air dva Airbusa A321. Oba prijevoznika će sa letovima krenuti u ljeto 2022.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Ryanair

AirAsia Malaysia je naglo i bez perioda prilagodbe zabranila ulazak na avione necijepljenim osobama, tj. na svim njenim domaćim i međunarodnim letovima moći će putovati samo i isključivo cijepljene osobe.

I Kanada je odlučila da od 30.10. više neće biti necijepljenih putnika u kanadskim avionima. Ipak NNAC je objavio da je rok za uvođenje ove mjere prekratak i da ne postoji unificirani dokaz cijepljenja, pa je zatražio prolongiranje odluke.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: AirAsia

Brazil je u 2019. imao 102,9 milijuna putnika. Najveći aerodromi su mu:

  1. 43,0 milijuna putnika Guarulhos International, Sao Paulo
  2. 22,0 Congonhas, Sao Paulo
  3. 16,7 Brasillia
  4. 13,5 Galeao International, Rio de Janeiro
  5. 11,2 Belo Horizonte
  6. 10,5 Campinas
  7. 9,0 Santes Dumond, Rio de Janeiro
  8. 8,5 Recife
  9. 8,3 Porto Alegre
  10. 7,8 Salvador

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: LATAM

Iako je Qatar izjavio da nije siguran da će Airbuseve A380 vratit u flotu, te ako to učini da se isto neće desiti tako brzo, ipak će avioni u promet ući bitno prije nego se očekivalo. Kompanija je objavila da će A380 u promet vratiti do kraja godine. Prve linije A380 će biti za London Heathrow i Paris CDG. Al Baker, CEO Qatara je izjavio da je A380 najveća pogreška u povijesti kompanije.

Ovo znači da će A380 do kraja godine letjeti za Emirates, Qatar, British, Korean, China Southern i ANA, a početkom godine i za Singapore.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Qatar

Nakon što je BALPA, sindikat pilota koji ima 16.000 članova odbio Britishev prijedlog da ukine letove iz Gatwicka i da umjesto njih na ovim letovima leti LCC, British će ponovo uvesti short-haul letove iz Gatwicka. British sada mora obaviti pregovore sa svim ostalim faktorima, no nada se da će letovi za Gatwick krenuti idućeg ljeta.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: British Airways

Norwegian je svoje baze u Norveškoj, osim Osla, ukinuo tijekom Covida-19 (formalno i 10.11.2020). No, sada je ponovo otvorio baze u Bergenu, Stavangeru i Trondheimu. Bergen leti 13 linija, Stavanger 5 i Trondheim 4. Norwegian je smanjio flotu sa 156 na samo 51 aviona, te 11.000 na 3.000 zaposlenih. U IX. mjesecu Norwegian je prevezao 977.719 putnika uz load faktor od 72,4%.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Norwegian

Qantas je obavio ultra-dug, repatrijacijski let iz Buenos Airesa za Darwin. Let je bio dug 15.020 km i trajao je 17 sati i 25 minuta, te je istim drugi najduži komercijalni let u povijesti. Na letu je bilo 107 putnika. Qantas je let obavio sa Boeingom 787-9. Let je utovario maksimalnih 126.000 litara goriva.

Trenutno najduži let na svijetu je Singapore-New York koji se leti sa Airbusom A350-900ULR i dug je 15.349 km, traje 18:50 sati i operira ga Singapore u all-business klasi. Idući po dužini je Qatarov Doha-Auckland koji je dug 14.535 km sa Boeingom 777-200LR.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Qantas

British Airways od XI. mjeseca kreće sa prvim letovima Airbusa A380, aviona koji su prizemljeni od III. mjeseca prošle godine. Kompanija će u promet vratiti četiri ovih aviona. Prvo će sa A380 letjeti short-haul letove da se posade uhodaju, a potom će letjeti za Los Angeles, Miami i od XII. mjeseca za Dubai.

Singapore je objavio da će letove sa A380 započeti od prvog kvartala 2022. godine.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: British Airways

Tim Clark, CEO Emiratesa je izjavio da je vrlo ljut na Boeing radi dvije i pol godine kašnjenja projekta 777X, te da je isto stvorilo Emiratesu ogromne probleme. Emirates je rekao da će sa Boeingom razgovarati kao odrasli ljudi, te da će tražiti objašnjenje kada će avion poletjeti. Emirates smatra da je kašnjenje 777X direktna posljedica problema koje je Boeing imao sa 737MAX, obzirom da je na isto trošio sve svoje resurse.

Emirates neće prihvatiti avion ako neće imati specifikacije kakve su navedene u prodajnim dokumentima i ugovoru prodaje. Emirates je naručio čak 126 Boeinga 777X. Avion će zamijeniti dio flote od 124 Boeinga 777-300ER i 10 777-200LR.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Emirates

Tata Sons je objavio da ako bude odabran za kupnju Air Indie da će spojiti Air Indiu i AirAsia Indiu u jednu kompaniju. Tata će zatražiti i od Singaporea da Vistaru (51% vlasništvo Tata Sonsa) spoji sa Air Indiom.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Air India

Broja aviona u kompanijama SAD-a:

  1. 1440 American Airlines
  2. 1391 United
  3. 1170 Delta
  4. 736 Southwest
  5. 423 Alaska
  6. 270 JetBlue
  7. 157 Spirit
  8. 107 Allegiant
  9. 104 Frontier
  10. 43 Sun Country

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: American Airlines

Leisure kompanija Jet2 je u VIII. mjesecu naručila 36 Airbusa A321neo, a sada je povećala narudžbu za još 15 A321, na ukupno 51 avion. Ova narudžba je jedna od najvećih pljuski Boeingu jer je kompanija prešla sa Boeinga na Airbus.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Jet2

Ryanair je u IX. mjesecu imao fascinantnih 10,6 milijuna putnika. Ovo je 81% putnik iz 2019. Isto je manje od VIII. mjeseca kada je imao 11,1 milijun putnika. Ryanair je ostvario 69.500 letova što je 85,8% letova iz 2019.

Istovremeno Wizz Air je imao malo ispod tri milijuna putnika. Ryanair je imao 81% load faktora (16 postotnih bodova manje nego 2019.), dok je Wizz Air konačno povećao LF na 78,4%.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Iberia i Alaska, oba člana oneworlda, su potpisali code-share. Code-share će biti na 40 linija koje Alaska ima iz Los Angelesa i San Francusca, a na koje leti Iberia. Od kada je Alaska ušla u oneworld rapidno potpisuje code-share sporazume sa Americanom, Qatarom, Britishem, a eto sada i sa Iberiom.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Iberia

Nakon velikog pritiska Air Francea i prijetnje da će preči na Boeing ako ne naprave duži A220-500, Airbus je konačno izjavio da će proizvesti ovaj aviona, te je samo pitanje kada će to učiniti. A220-500 bi trebao biti konkurencija A320 te će zasigurno istisnuti ovaj avion kao što je A220-300 istisnuo A319. Airbus razmatra i proizvodnju dužeg A322.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Air France

U usporedbi sa krajem IX. mjeseca 2019. tržišta su imala:

  • Kina 95,0% prometa
  • Turska 85,1%
  • SAD 84,0%
  • Španjolska 73,0%
  • Indija 72,9%
  • Velika Britanija 54,0%
  • Njemačka 53,7%

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air China

I Southwest traži od svojih radnika da se cijepe do početka XII. mjeseca kako bi ispunili zahtjev Bidenove administracije da se svi radnici aviokompanija moraju cijepiti do 8.12. No, Delta za sada ne želi tražiti od svojih djelatnika da se cijepe te će se oglušiti zahtjevu Bidenova administracije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Delta

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

  • Amsterdam, KLM od 30.3.
  • Hurghada, Nesma od 6.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Palermo, Ryanair od 30.3.
  • Tel Aviv, Croatia od 13.5.
  • Prag, Croatia od 2.6.
  • Milano Malpensa, Croatia od 2.6.
  • Bukurešt, Croatia od 1.7.
  • Hamburg, Croatia od 1.7.
  • Madrid, Croatia od 3.7.

 

Iz Pule:

  • Frankfurt, Discover od 31.3.
  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Katowice, Ryanair od 31.3.
  • Marseille, Ryanair od 31.3.
  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Baden-Baden, Ryanair od 31.3.
  • Beauvais, Ryanair od 31.3.
  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Weeze, Ryanair od 1.4.
  • Girona, Ryanair od 2.4.
  • Djerba, Nouvelair od 28.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

  • Beč, Wizz Air od 15.6.

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Istanbul, AJet od 4.6.
  • Stuttgart, Eurowings od 14.6.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • Fridriechshafen, Wizz Air od 2.6.
  • Alicante, Wizz Air od 3.6.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.
  • Paris Orly, Transavia od 10.7.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.
  • Salzburg, Eurowings od 21.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.
  • Barcelona, Vueling od 1.7.

 

Iz Prištine:

  • Paris CDG, gp aviation od 31.3.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Paris Orly, easyJet od 2.4.
  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 27.3.
  • London, TUI, 27.5.2026.