Novosti iz svijeta

Lufthansa i Austrian od ponedjeljka 21.2. su suspendirali sve letove za Kijev i Odessu, te su se time pridružili KLM-u koji je sve letove ukinuo prije par dana. Za sada je suspenzija na snazi do 28.2. no vrlo je vjerojatno da će se i produžiti. Lufthansa će nastaviti letjeti za Lavov koji je u Zapadnoj Ukrajini.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Austrian

Australija se danas (u ponedjeljak) otvara za promet nakon skoro dvije godine. Putnici koji su cijepljeni i testirani sada mogu doći u Australiju. Aviokompanije koje su do sada imale velike kapacitete za Australiju sa vrlo malim load faktorom (većina je letjela sa tek 20-30 putnika po ekstremno visokim cijenama), ne reagiraju pretjeranim povećanjem kapaciteta nego će prvo povećati load faktor na postojećim letovima, a tek onda će povećavati kapacitete.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Emirates

Moskva Seremetyevo je u I. mjesecu imala 20.433 leta za 66 zemalja na 313 linija. Ove linije je prevezlo 36 prijevoznika.

Aerodrom ima 109 linija prema Rusiji, 17 prema Njemačkoj, 10 prema Ujedinjenim Arapskim Emiratima, 9 prema Španjolskoj, 8 prema Dominikanskoj Repulici, 7 prema Egiptu, Kini, Italiji, Turskoj i 6 prema Kazahstanu. Najviše linija u ovom momentu ima Aeroflot (148), pa Nordwind (60), Pegas Fly (23), Pobeda (16) i AirBridge Cargo (16). Najviše letova Moskva ima za St.Petersburg, njih 1691 koje operira 4 prijevoznika. U inozemstvo najviše linije ima za Simferopol (Ukrajina) 373, pa Minsk (Bjelorusija), 358, Istanbul (Turska) 312, Amsterdam (Nizozemska) 301 i Dubai (UAE) 259.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aeroflot

LCC Ujedinjenih Arapskih Emirate Air Arabia je objavila godišnji profit od 196 milijuna USD. Kompanija ima 59 aviona i 120 naručenih, a leti na 170 destinacija. Kompanija ima 4 podružnice u Abu Dhabiu, Maroku, Egiptu i Armeniji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Arabia

Airlink od 26.3. kreće sa letovima na liniji Johannesburg-Sv.Helena jednom svakih dva tjedna i Johannesburg-Sv.Helena-Asension jednom mjesečno.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Airlink

Najveće kompanije Argentine su:

  1. 76 Aerolineas Argentinas
  2. 7 JetSmart Argentina
  3. 5 Flybondi
  4. 4 Andes Lineas Aereas
  5. 4 LADE

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerolineas Argentinas

Airbus će u 2022. napraviti i isporučiti 720 aviona. Ovo je na razini 2017. godine. U 2021. kompanija je isporučila 611 aviona. U 2021. kompanija nakon otkazivanja ima ukupno 507 naručenih aviona. No, kako joj je backlog izuzetno velik kompanija je odlučila povećati proizvodnju. Ukupna vrijednost Airbusovog backloga je 398 milijardi EUR. Airbus do 2023. planira povećati proizvodnju A320obitelji na 65 aviona mjesečno (780 godišnje).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Airbus

Kapaciteti između dvije najvažnije regije svijeta tj. na transatlantskim letovima (između Europe i Sjeverne Amerike), su tek na 62% letova iz 2019. Ovo je bitno manje nego su letovi unutar Europe i unutar Amerike.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: British Airways

Kad jednom smrkne drugom svane. Ryaniar je odlučio napustiti Frankfurt, no sada će ponovo bitno povećati broj letova za Hahn. U prvom valu, početkom IV. mjeseca otvara 10 novih linija iz Hahna. Ovo bi moglo pomoći da se Hahn izvuče iz insolvencije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Broj putnika Južne Amerike  u 2019. uz izuzetak Brazila:

  1. 35,0 milijuna putnika Bogota, Kolumbija
  2. 25,4 Lima, Paru
  3. 24,6 Santiago, Čile
  4. 12,6 Buenos Aires, Ministro Pistarini, Argentina
  5. 12,3 Buenos Aires, Jorge Newbery, Argentina
  6. 9,2 Medelina, Kolumbija
  7. 5,7 Cartagena, Kolumbija
  8. 5,5 Cali, Kolumbija
  9. 5,0 Quito, Ekvador
  10. 4,0 Guayaquil, Ekvador

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: LATAM

Austrian Airlines od ovog ljeta obnavlja flotu sa Airbusevima A320neo. Avioni će doći u flotu od VIII. mjeseca 2022. do proljeća 2023. Avioni će zamijeniti starije A320ceo. Austrian u floti ima 29 A320ceo i 6 A321ceo. A320ceo su u prosjeku stari 17 godina, 24 je u vlasništvu kompanije i 5 je u lizingu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Austrian

Nakon što je Indija prodala Air Indiu, sada je odlučila prodati i domaću regionalnu kompaniju Alliance Air, te hendlera koji je bio dio Air Indie. Alliance Air leti na 48 destinacija i ima 20 aviona u floti.

Indija se nada da će prodajom Alliance Aira zaraditi 265 milijuna USD. Od prodaje zgrada i ostale imovina Air Indie Indija planira zaraditi 2 milijarde USD, a sve zajedno će služiti za pokrivanje ogromnih dugova Air Indije koje je na sebe preuzela Indija.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Alliance Air

Berlin otvara Terminal 2. Terminal 2 se nije otvorio kada i Terminal 1 i to zbog Covida-19, kako bi se smanjili troškovi. No, sada će aerodrom otvoriti ovaj Terminal. Terminal 2 će biti prvenstveno namijenjen LCC. Aerodrom će i dalje držati zatvorenim Terminal 5 (stari Schonefeld aerodrom). Terminal 5 će se ponovo otvoriti samo ako promet toliko naraste da popuni kapacitete Terminala 1 i Terminala 2.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Berlin

American je naručio tri Embraera E175 koje će za American letjeti njegova podružnica Envoy. Avioni će u flotu krenuti sa dolascima već ove godine. Ovime će Envoy u floti imati čak 100 E175. Kompanija leti preko 1000 letova dnevno na 150 destinacija.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Envoy

Malaysian je pribavio 25 Boeinga 737MAX8 od Air Lease Corporation. Isporuke će biti od 2023. do 2026. Kompanija trenutno u floti ima 47 B737-800.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Malaysian

Singapore Airshow: Etihad je nabavio sedam Airbusa A350F uz još pet opcija. Avioni će krenuti dolaziti u flotu od kraja 2025. Etihad u floti već ima pet putničkih A350-1000.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Etihad

Obzirom na predstojeću prodaju ITA-e, vjerojatno Lufthansi i MSC transportnoj kompaniji, napravljena je procjena vrijednosti kompanije. Kompanija vrijedi 1,2 do 1,4 milijardi EUR. Italija je već uložila 700 milijuna, u III. mjesecu 2022. uložit će još 400 milijuna, a zadnjih 250 milijuna se pretpostavlja da će uložiti novi vlasnik i da će tada ulaganja biti 1,35 milijardi EUR.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ITA

I ukrainska leisure kompanija Bees je prebacila sva četiri svoja aviona, i to u Montpellier, Francuska zbog straha od rata. Kompanija će i dalje nastaviti sa letovima prema Kijevu, ali sada sa baziranim avionima u Francuskoj.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Bees

Čak 2/3 svih zaposlenika Air Malte želi dobrovoljno napustiti kompaniju. Kompanija je primila 571 zahtjev za raskid radnog odnosa pri čemu kompanija ima 824 zaposlenika. Kompanija planira otpustiti 450 osoba i zadržati ih samo 420. Višak osoblja će se zaposliti u državnim službama.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula) foto: Air Malta

JetBlue je 30 svojih opcija za Airbus A220-300 pretvorio u narudžbu, dočim kompanija sada ima 100 naručenih ovih aviona. JetBlue će sa A220 zamijeniti Embraere E190. Posljednji E190 će iz flote izaći 2026. Ovom narudžbom JetBlue će imati najviše A220 na planeti, slijedi Delta sa 95 primjeraka i Breeze sa 80 primjeraka.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: JetBlue

Od IV. mjeseca Volotea pokreće bazu u Lillu, gdje će bazirati prvi avion. Iz aerodroma će imati 15 linija Voloteje sa 14.500 tjednih sjedala u ponudi. Ovime je Francuska postala broj 1 tržište Voloteje sa najviše sjedala, više od Španjolske i Italije.

Volotea u ovom momentu ima 9,6 milijuna sjedala za 2022, što je 19% više nego u 2019, no kompanija će povećati broj sjedala na 11 milijuna, što će biti 36% više nego 2019. Kompanija u floti ima 20 Airbusa A319 i 16 A320, a ima naručenih još po pet ovih aviona.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Volotea

Gaya aerodrom koji ima IATA kraticu GAY (homoseksualac) želi promijeniti kraticu jer ovu smatra ponižavajućom, sramotnom i uvrjedljivom, te nikako primjerenom svetom mjestu kao što je Gaya. Aerodrom predlaže YAG ili neku drugu kraticu. IATA naglašava da kratice aerodroma nisu promjenjive, te da je potreban izuzetno važan razlog da bi se kratice promijenila, a objašnjenje vlasti ne smatra dovoljnim razlogom.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Gaya airport

London Luton će izgraditi novi terminal i povećati kapacitete na 32 milijuna putnika. Aerodrom istovremeno planira optimizirati svoju jedinu uzletno-sletnu stazu. Luton je baza Wizz Aira, easyJeta, Ryanaira i TUI-a.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: London Luton

Sindikati American Airlinesa su se također pobunili protiv Wizz Aira. Sindikati smatraju neprihvatljivim Wizz Airovo antisindikalno ponašanje, niske radne standarde, upitnu sigurnosnu politiku kompanije, te odnos prema korisnicima. Sindikati smatraju ukoliko dozvole letove Wizz Aira temeljem Open Skies ugovora da DOT mora inzistirati na poštivanju radnih prava, sigurnosti, konkurencije i zaštite prava korisnika Wizz Airovih usluga. Sindikati naglašavaju da IndigoPartners u Americi ima još i Volaris, Frontier i JetSmart, pa čak i da American ima code-share sa JetSmartom. No, traže da Wizz Air poštuje standarde koje imaju te ostale kompanije. Sindikati naglašavaju da se očekuje suradnja Frontiera i Wizz Aira u vrlo skoroj budućnosti na letovima između SAD-a i Europe.

Iste primjedbe imaju i sindikati Sourhwesta, potom su se pobunili i sindikati pilota UPS-a, a svoje primjedbe jučer je dala i ALPA.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: American

Prvu poslovnu ložu na svijetu otvorio je American Airlines 1939. na LaGuaridiji, koja je bila top destinacija kompanije. American je izjavio da želi da se njegovi gosti osjećaju kao admirali, pa je i ložu nazvao „Admirals Lounge“. Recepcionarke lože su se nazivale „skipper“, a djelatnici lože „staff stewards“.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Admirals Lounge LaGuardia

I dok ostale kompanija otkazuju letove za Kijev, airBaltic je odlučio na tome zaraditi. Pa je u iduća dva dana uveo tri dodatna leta na liniji Kijev-Riga, naravno sa Airbusom A220-300.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: airBaltic

London Gatwick će otvoriti i svoj drugi, Južni terminal, 27.3. Gatwick je od 15.6.2020. imao operacije samo sa Sjevernog terminala. Aerodrom planira 60.000 putnika dnevno u idućih par tjedana, na ta brojka će se značajno povećati od IV. mjeseca.

autor: Maja Mkrus, novinarka (Pula), foto: London Gatwick

Najveće linije iz Budimpešte 2019. godine su bile:

  1. Frankfurt 725.600
  2. London Luton 568.081
  3. Tel Aviv 509.371
  4. Paris CDG 487.029
  5. Amsterdam 454.181
  6. London Stansted 440.792
  7. Barcelona 380.331
  8. London Heathrow 371.288
  9. Brussels Charleroi 339.734
  10. Minhen 338.095

Čak 4 londonska aerodroma (Luton, Stansted, Heathrow i Gatwick) ukupno imaju 1,7 milijuna putnika iz Budimpešte.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Budimpešta

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

  • Berlin, Eurowings od 11.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Reykjavik, Play od 16.1.
  • Palermo, Ryanair od 30.3.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Liverpool, easyJet od 9.6.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 1.4.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Shanghai, Air Serbia od 11.1.
  • Paris Orly, Transavia od 10.4.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Cologne, MySky od 13.12.

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Barcelona, Wizz Air od 30.6.
  • Lyon, Wizz Air od 30.6.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 30.3.