Novosti iz svijeta

Vlada Velike Britanije je odlučila „amnestirati“ uporabu slotova ovog ljeta jer je jasno da kompanije neće moći odraditi planirani broj letova, već će morati maksimalno otkazivati. Stoga će vlada progledati kroz prste kompanijama i dozvoliti im da ne obave obvezni broj slotova. Plan je bio da kompanija moraju ostvariti 70% letova da bi zadržale slotove, no to više nije realno u Velikoj Britaniji. Prestrašno na što je spao zračni promet Europe.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: British Airways

U ovom momentu u svijetu od 243 Airbusa A380, njih 104 je aktivno, 128 je prizemljeno i 11 je poslano na rezalište. Avion trenutno lete Emirates, Qatar, British, China Southern, Korean, Singapore i Qantas. Najviše A380 operira Emirates koji ih leti 74 od 116 koliko ih posjeduje.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Emirates

Etihad Cargo pregovara sa AirBridge Cargom da preuzmu njihovu flotu, operacije i djelatnike. Kompanija u floti ima 12 Boeinga 747-8F i 4 B747-400F AirBridge ne može letjeti radi sankcija koje su zapadne zemlje nametnule Rusiji. Etihad u ovom momentu ima cargo flotu od samo 5 aviona.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Etihad

Qantas pokreće i drugu nonstop liniju iz Pertha (prva je za London Heathrow). 25.6. kompanija kreće sa letovima za Rim FCO sa Boeingom 787-9. Linija će se operirati sezonski, tri puta tjedno do 6.10. Linija se planira obnoviti 2023. Linija se subvencionira od strane Western Australian vlade.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Qantas

Wizz Air je objavio da planira otvoriti bazu u Saudijskoj Arabiji. No, prije toga započet će sa prvim letovima i to iz Dammama za Rim (od 28.9.), Beč (od 30.9.) i Abu Dhabi (od 2.11.). Sarajevo se navodi kao jedna od realnih idućih linija iz Dammama.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Wizz Air

Boeing je prošle godine uspio postići i jedan rekord (a čuda). Kompanija je dobila narudžbi za najviše cargo aviona u povijesti, njih čak 204. Boeing je uspio dobiti narudžbu za 4 B747-8F (to su ujedno i posljednje narudžbe za ovaj avion), 42 B777F, 63 je B767-300F, te 95 B737-800BCF.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing

Airbus je ušao u pregovore sa Qatarom oko problema A350. Cijela saga je završila na sudu gdje Qatar traži milijardu USD od Airbusa, a Airbus traži više stotina milijuna kompenzacija za neisporučene, a naručene avione. Airbus je uvjeren da će dogovor sa Qatarom obaviti izvan suda i da će se kompanije nagoditi.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Qatar

EasyJet je definirao kupnju 56 aviona Airbus A320neo. Ova narudžba je najavljena 2013. no kompanija je tek sada isto potvrdila i to za proizvodne slotove od 2026. do 2029. Kataloška cijena ove narudžbe je 6,5 milijardi USD. Kompanija je uz to naručila i 18 A321neo. EasyJet u ovom momentu ima 327 A320 u floti.

autor: Alen Šćuric, analitiačar (Zagreb), foto: easyJet

Ryanair je još jednom dao lijepi prc glavnoj konkurenciji. Kompanija će obaviti 200 „spasilačkih letova“ sa kojima će u Britaniju vratiti putnike koji je tamo ostavio British, easyJet i TUI. Kompanija koristi 100% svojih kapaciteta u ovom trenutku. Ovo nije prvi puta da Ryanair čini ovako što. Ovakve „spasilačke“ letove je organizirao više puta u posljednjih par godina radi otkazanih letova Wizz Aira, Flybea i Aer Lingusa.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Novi vlasnik Air Indije, Tata grupa planira za kompaniju naručiti više od 200 novih aviona, te o tome pregovara sa Airbusom i Boeingom. Kompanija će nabaviti dvadesetak A350 kao prvu mjeru, a potom će nabaviti i uskotrupce. Air India je zadnji puta nabavila nove avione 2006. godine.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Air India

Iako je Kina to prvo odbila, na koncu je ipak prihvatila da opskrbljuje Rusiju sa rezervnim dijelovima za zapadne avione i to idućih pet godina. Tako je bar izjavio kineski veleposlanik (ambasador) u Rusiji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aeroflot

London Gatwick je odlučio smanjiti broj letova svakog dana za njih 75 u VII. i 50 u VIII. mjesecu, tj. umjesto 900 dnevnih letova, prijevoznici će operirati tek 825 u VII. i 850. letova u VIII mjesecu.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: London Gatwick

Oman Air će 2024. postati punopravni član oneworlda. Sponzor Oman Aira je Qatar. Oman Air ima 50 aviona od kojih su 19 širokotrupci. Oman leti prema pet hubova oneworlda: London, Amman, Colombo, Doha i Kuala Lumpur.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Oman Air

Afganistanska Ariana Afgan Airlines je odlučio nabaviti tri Airbusa A330-200 stara do maksimalno 20 godina. Dva aviona će biti putnička i jedan teretni. Kompanija je nabavila i jedan Boeing 737-500. U ovom momentu kompanija u floti ima jedan A310, dva 737-400 i jedan 737-500. Talibanske vlasti su odlučile promijeniti logiku poslovanja Ariane.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ariana Afgan

Velika Britanija će tijekom zime 2022/23 tražiti da prijevoznik ispuni 70% slotova da ih ne bi izgubio. To je još uvijek manje od 80% koliko su imali prije Covida-19, a što se pretpostavlja da će se uvesti u proljeće 2023.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: London Heathrow

Air India je tek 5. kompanija po veličini u Indiji (ispred su IndiGo, GoFirst, SpiceJet i Vistara), no kompanija planira to jako brzo promijeniti. Kompanija planira ozbiljno povećati flotu, linije i frekvencija. Kompanija planira poduplati broj letova za Europu. Uz to Air Indija koja sada ima hubove u Delhiju i Bombaju, panira otvoriti još nekoliko hubova u Indiji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air India

Deutsche Aircraft je objavio da će prvi let D328eco biti 2024. godine, dok će isporuke aviona biti 2025. Avion će prevoziti 43 putnika, 10 više nego originalni Do328. Avion će moći polijetati sa piste duge samo 1000 metara.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Deutsche Aircraft

Iako Turkish od 2003. godine u floti ima isključivo širokotrupce i velike uskotrupce (A319, A320, A321, 737-800, 737MAX8, 737-900 i 737MAX9), a zadnje regionalne BAe146 iz flote je izbacio 2006. godine, sada je odlučio flotu povećati za 30 regionalnih aviona.

Stoga pregovara sa Airbusom za A220 i sa Embraerom za E195-E2. Uzme li Turkish A220 isti neće imati više od 126 sjedala obzirom na Tukishevu trenutnu konfiguraciju, poglavito business klase. Jednako tako E195-E2 ne bi imao više od 108 sjedala. Ovo je ozbiljan odmak kompanija od sadašnje strategije, a omogućit će kompaniji da leti i na manje aerodrome, te poveća frekvencije na postojećim aerodromima.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Turkish

Kao sto je zamaeero pre nekoliko dana objavio  Air Canada (AC) je u prvih 7 dana VI meseca otkazala preko 350 letova, sto je 10%, dok je WestJet u istom periodu otkazao nekih 7%. Sa porastom saobraćaja u junu trend se od tada pogoršao i jako je veliki pritisak javnosti da se problemi reše.

Pored toga što Air Canada ima problema sa manjkom zaposlenih, bez obzira što AC za vreme COVID-a nije otpuštala stalnozaposlene pilote kao neke druge kompanije, dodatni efekat je taj što AC je mnogo vide zavisna od Toronta kao njihovog centralnog HUB-a, za razliku od WestJet-a.

Toronto Pearson je u istom haosu kao i veliki hubovi u Evropi. Toronto je defacto centralni hub za Air Canadu bez obzira na veliki broj međunarodnih letova iz Montreala i Vancouvera. Npr. za Miami iz Montreala AC leti sa Airbusom 220 dok u Torontu taj let opslužuje A320 ili A321. Jedan od bitnih faktora je nedostatak radne snage na Pearson-u.  Obzirom da aerodrom potpada pod federalne zakone, bez obzira sto je “non for profit” organizacija, svi zaposleni, čak i oni koji rade pod ugovorom drugih firmi, moraju biti vakcinisani. U odlasku redovi za security su ogromni dok u dolasku to se ponavlja na imigraciji. Samim time ljudi kasne na letove, što stvara dodatno kašnjenje, a vreme rotacije aviona se produzava. Da ne spominjemo manjak zemaljskog osoblja. Autor ovog članka u III mesecu je čekao prtljag preko sat vremena u dolasku, u odlasku jedna torba nije prošla iako je bila čekirana preko sat i 15 minuta  pre poletanja i stigla je kasnijim letom. U V mesecu smo sedeli ispred gate-a jer nije bilo zemaljskog osoblja da prihvati avion. Stvar na međunarodnim letovima je još gora gde se putnici drže u avionu da ne bi stvarali gužve na carini a da ne pričamo o manjku osoblja za pomoć starijima. Pristup aerodromskoj zgradi dozvoljen samo putnicima i maske su obavezne.

Da bi bar malo manje ublažila i lične probleme i probleme Aerodroma AC je izvadila iz storage-a tri Airbus-a 319. Takođe na nekim letovima AC je smanjila frekvencije ali isto tako ubacila i veće avione tako da po prvi put za Halifax lete rotaciju sa B777.

20.6. se ukida mandat Federalne Vlade da svi zaposleni u bilo kojoj federalnoj instituciji, što uključuje aerodrome i banke moraju biti vakcinisani. Takođe se ukida i odluka o obaveznom vakcinisanju putnika u odlaznim letovima iz Kanade i na domaćim letovima. Ova odluka će omogućiti nevakcinisanima da se vrate na njihove prethodne poslove. Da li će to rešiti problem Pearsona i Air Canade, vreme će pokazati.

autor: Zoran Cvetković, suradnik (Toronto), foto: Air Canada

Boeing je odlučio odmah regrutirati stotine inženjera kako bi ubrzao certificiranje B777X, B737MAX7, B737MAX10 i ponovo digao u zrako B787. Kompanija ukupno planira zaposliti preko 7000 inženjera diljem svijeta. Boeing je za tu nakanu investirao 58 milijuna EUR u infrastrukturu, školovanje i stipendije za nove inženjere.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing

Lufthansa ima problema sa kapacitetima, ali i treba veće avione kako bi umanjila efekt problema sa zaposlenicima, dočim bi operirala manje frekvencija većim avionom. Stoga kompanija razmatra reaktiviranje dijela od 14 prizemljenih Airbusa A380 ili uvođenje Boeinga 777-300ER u flotu. Konačno Lufthansa je planirala u flotu uvesti B777-9 već 2021. godine. Kako će ovaj avion kasniti bar 4 godine, kompanija ima problema sa kapacitetima. Upravo Boeing nudi 777-300ER kao kompenzaciju za kašnjenje 777-9.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Nakon što je American objavio da će povećati primanja pilotima u svojim regionalnim kompanijama, sada je objavila i da će Envoy, PSA i Piedmont podići plaće kabinskom osoblju na 27,25 USD po satu, te bonus od 3000 do 4500 USD za sezonu.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: American

Polovica od svjetskog carga se prevozi u prtljažnicima aviona na redovnim linijama, dok se druga polovica prijevozi u cargo avionima. Što je više redovnih letova, to je manja potražnja za cargo kompanijama. Upravo je ukidanje većine redovnih linija tijekom Covid-19 bilo razlogom procvata cargo kompanija, te dizanja svih kapaciteta, pa i godinama prizemljenih. No, sada se situacija rapidno mijenja u korist redovnih linija.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: FedEx

Icelandair je kupio četiri Boeinga 737MAX od prizemljenih Boeinga koje je kompanija napravila ali nije uspjela isporučiti.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Icelandair

Qatar je upravo objavio najbolju godinu u povijesti sa rekordnim profitom od 1,5 milijardi USD. Ovo je 200% bolji rezultat od do sada najbolje godine. Ukupan prihod kompanije je bio 14,4 milijarde USD.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Qatar

Amsterdam Shiphol je objavio da će prihvaćati samo 70.000 putnika na dan, što je 13.500 sjedala manje nego su kompanije planirale (-16%), a zbog manjka zaposlenika. Najviše će stradati KLM, koji je izjavio da će smatrati Shiphol odgovornim za financijske posljedice koje će kompanija imati radi ove odluke.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Aerodrom Amsterdam

Embraer je pred odlukom da pokrene proizvodnju turbopropnih aviona. Novi Eumbradrom turboprop će imati 15% niže troškove operacija po putniku, 25% više sjedala, 20% će biti brži od ATR 72. Embraer će proizvoditi dva modela ovog aviona TP70 sa 70 sjedala i TP90 sa 90 sjedala. Embraer se nada prvim testovima već idućeg ljeta, a da avion krene u komercijalnu isporuku već 2027.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Embraer

AirAsia X planira do kraja godine ponovo otvoriti letove iz Kuala Lumpura do Londona. Ovi letovi bi se obnovili nakon 10 godina stanke (zadnji let bio je 2012). Kompanija planira pokrenuti i letove za Dubai i Istanbul.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: AirAsia X

Wizz Air UK je prvo smanjio broj aviona na jedan u bazi Doncaster-Sheffield, no sada je odlučio potpuno zatvoriti bazu. Wizz je odlučio bazu zatvoriti zato što nije postigao sporazum sa aerodromom oko uvjeta. Na aerodromu je bazu zadržao TUI koji ima letova za Dubrovnik i Pulu. Uz njega Wizz Air je zadržao 8 linija i BH Airline jednu. Ovo je već peta baza koju Wizz Air zatvara u godinu dana.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Tel Aviv, FlyLili od 21.5.
  • Prag, Croatia od 2.6.
  • Milano Malpensa, Croatia od 2.6.
  • Hurghada, Nile Air od 3.6.
  • Bukurešt, Croatia od 1.7.
  • Hamburg, Croatia od 1.7.
  • Madrid, Croatia od 3.7.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Tel Aviv, Arkia od 1.6.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

  • Beč, Wizz Air od 15.6.

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Bergamo, SkyAlps od 15.5.
  • Palermo, SkyAlps od 15.5.
  • Napulj, SkyAlps od 16.5.
  • Istanbul, AJet od 4.6.
  • Stuttgart, Eurowings od 14.6.
  • Krf, SkyApls od 16.6.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Fridriechshafen, Wizz Air od 2.6.
  • Alicante, Wizz Air od 3.6.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Tbilisi, Air Serbia od 15.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.
  • Kavala, Air Serbia od 20.6.
  • Geneva, Air Serbia od 23.6.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Mersin, Air Montenegro od 2.6.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.
  • Tbilisi, Air Montenegro od 8.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.
  • Barcelona, Vueling od 1.7.

 

Iz Prištine:

  • Stockhom Arlanda, gpaviation od 14.6.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7
  • Bremen, gpaviation od 4.7.

 

Iz Skopja:

  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • London, TUI, 27.5.2026.