Novosti iz svijeta

Aeroitalia smanjuje bazu u Bergamu. Baza se reže iako je kompanija najavila 9 novih linija iz baze od III. mjeseca. Kompanija je izjavila da je to radi manjka aviona, no neki analitičari tvrde da je kompanija u financijskim problemima i da će uskoro biti još rezanja, a možda i bankrota kompanije. Kompanija je najavila četiri linije u regiji iz Forlia. Kompanija još ima bazu u Firenci. Kompanija u floti ima 4 aviona Boeinga 737-800, te još 5 naručenih.

autor: Alen Šćruic, analitičar (Zagreb), foto. Aeroitalia

Wizz Air ide iz iznenađenja u iznenađenje. Naime, jako je malo avio-kompanija koje lete u Tursku, primjerice Lufthansa ne leti za Istanbul iz Minhena, a letove za Istanbul nemaju Iberia, Aer Lingus, TAP, Finnair, SAS, Swiss, Austrian, Brussels… Jako malo europskih LCC leti za Istanbul. Lete samo Transavia, Smartwings i Pobeda. Ne lete ni Ryanair, easyJet, Eurowings, Vueling, Volotea, Norwegian… Jednostavno Turkish i Pegasus su puno prejaki i imaju brdo povlastica koje čine strane kompanije nekonkurentnima.

No Wizz Air od 28.3. kreće sa letovima prema Istanbula i to iz 4 aerodroma: Budimpešte, Iasia, London Lutona i London Gatwicka. Wizz je 2016. letio iz Budimpešte za Sabihu. Uz to Wizz Air će letjeti za Antalyu iz London Gatwicka, Cluj Napoce, Bukurešta, Budimpešte, Debrecina i Abu Dhabia, kao i iz London Gatwicka za Dalaman. Ukupno 11 linija u Tursku.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air

Korean nastavlja obnovu linija za Europu, te pokreće letove za Prag, Zurich, Istanbul, Madrid i St.Petersburg. Indikativno je da Korean još uvijek obnavlja velike aerodrome, bitno veće od Zagreba. No, kako je Zagreb zimi išao sa stopom u Zurichu, možda je ovo uvertira i za obnavljanje zagrebačke linije 2024.

Uz novouspostavljenu liniju Seoul-Budimpešta sada i LOT pokreće istu liniju od 1.4. Linija će se operirati 4 puta tjedno sa Boeingom 787-8.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Korean

United je u cijeloj 2022. bio profitabilan čak 843 milijuna USD. Kompanija je u prošloj godini naručila i 100 Boeinga 787.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: United

Iberia (IAG) je javno objavila ucjenu da će ili završiti deal sa Air Europa-om do kraja ove godine ili će odustati od posla. Do sada je IAG kupio 20% dionica Air Europe, a za sada nudi pola milijarde EUR za kompaniju. No, navodno je prije par dana data nova ponuda koja za sada nije poznata javnosti.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Europa

Prema OAG-u najbolji rezultat operacija na vrijeme (on-time performance) u svijetu ima Garuda Indonesia (95,6%). U Europi najbolji je Eurowings (95,3%), koji je planetarno osvojio treće mjesto. Druga u Europi je Iberia (86,5%), treća Air Europa (84,4%), pa Austrian (81,1%) i peta je ITA (79,6%). Od velikih europskih kompanija najbolji je KLM (73,1%), pa Air France (72,1%), easyJet (72,5), četvrta je Lufthansa (66,3%) i peti Turkish (64,1%). Od Europskih LCC najbolji je Eurowings (95,3%), pa Norwegian (79,1%), Pegasus (75,1%), easyJet (67,5%) i peti je Jet2 (67,4%).

Među aerodromima najbolja je Osaka (91,5%). U Europi najbolji aerodromi po operacijama na vrijeme su Stuttgart (84,2%), pa Dublin (82,7%), Malta (81,8%), četvrti je Rim (80,7%) i peti Trontheim (79,7%).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Eurowings

Air France-KLM koji je do XI. mjeseca bio favorit za preuzimanje ITA-e, je izjavio da neće davati protuponude na Lufthansinu ponudu za kupnju 40% ITA-e. Izgleda da je ovaj puta Lufthansa ponudila bitno manje nego prvi puta kada se tukla sa Deltom i Air France-KLM. Ovaj puta je ponuda navodno između 200 i 300 milijuna EUR za 40% dionica. Lufthansa se već 20 godina trudi dobiti ITA-u, a sudjelovala je u tri borbe za kompaniju do sada.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ITA

Europska Unija je zatražila od Irske objašnjenje za prodaju 10 Boeinga 777-300ER koje je Aeroflot izjavio da je kupio od irske lizing kuće. Kako sankcije zabranjuju tako što, a nije zatraženo izuzeće od sankcija, Europska Unija je zatražila objašnjenje od Irske. Irska je istim pokrenula postupak. Prema preliminarnim podacima radi se o irskoj podružnici kompaniji VEB leasing koja je dio ruske državne banke za razvoj VEB.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aeroflot

Delta je naručila još 12 Airbusa A220. Kompanija već ima 59 ovih aviona u floti, a sa ovom narudžbom ima još 60 naručenih. Delta u ovom momentu ima 415 Airbusovih aviona u floti (A220-100, A220-300, A319, A320, A321, A321neo, A330-200, A330-300, A330-900 i A350-900). Kompanija u floti ima ukupno 910 aviona i 331 naručeni avion.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Delta

Saudijski LCC flynas planira otvoriti dva neovisna AOC-a u za sada nepoznatim zemljama Bliskog Istoka. Ovo je velik iskorak za kompaniju, ali i šansa za regiju, poglavito Sarajevo koji bi tako morao dobiti još koju liniju uz postojeće dvije linije flynasa. Flynas u floti ima 43 aviona svi su A320 i A320neo, dok su dva aviona A330-300. Kompanija ima naručenih 59 A320neo, 10 A321XLR i 2 A330-300. Opak potencijal.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: flynas

Norse Atlantic je prilično porezao letove ove zime, te od 9 Boeinga 787 koje ima u floti, tri su trenutno prizemljena u Oslu. Kompanija treba dobiti još jedan avion ove zime. Stoga kompanija pokušava iznajmiti aviona u ACMI businessu ove i iduće zime. Tako su dva aviona iznajmili TUI Fly Nordic. Uz to četiri aviona (dva B787-8 i dva B787-9) su iznajmljena Air Europa-i do kraja 2023. Kompanija je u XII. mjesecu imala load faktor od samo 61%.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Norse Atlantic

Airbus nam je poslao materijal o demonstriranju autonomnog letanja. Airbus tvrdi da radi na autonomnom letenju zbog pomoći pilotima da lete sigurnije i učinkovitije, no svim analitičarima je jasno da se ovdje zapravo radi o projektu izbacivanja jednog ili čak oba pilota iz aviona u budućnosti.

Testiranje je obavila kompanija UpNext, koja je u 100% vlasništvu Airbusa. Testiranje je obavljeno na Airbusu A350-1000. Projekt se naziva DragonFly. Projekt se sastoji od sustava za automatsko slijetanje na alternativne zračne luke u slučaju opasnosti iz faze krstarenja i sustava za automatske pomoći pri slijetanju i taksiranju. Sustavi sami prepoznaju značajke terena, istim zrakoplov „vidi“ i autonomno sigurno manevrira unutar tog fizičkog okruženja. Test je postavio scenarij u kojem su piloti postali onesposobljeni za upravljenje avionom, pa je avion obavio slijetanje i rulanje sam. Zrakoplov je uzeo u obzir vanjske čimbenike na putanju leta kao što su zone letenja, teren, meto uvjete i uspio je generirati novi plan putanje leta i komunicirati sa kontrolom zračnog prometa i Centrom za kontrolu operacija zrakoplovne kompanije. UpNext je pokrenuo i projekt koji će razviti algoritme za vizualne sustave zrakoplova a kao pomoć pri slijetanju i taksiranju.

UpNext je testirao i alate za taksiranje, tj. vožnju zrakoplova na rulnim stazama zračne luke na vlastiti pogon, a koji su testirani u stvarnim operativnim uvjetima zračne luke Toulouse. Tehnologija obavještava posadu putem zvučnog upozorenja o preprekama, pomaže u taksiranju i navođenju zrakoplova na aktivnoj uzletno-sletnoj stazi uz pomoć karti rulnih staza zračne luke.

DragonFly djelomično sufinancira Francuska uprava za zrakoplovstvo (DGAC) u sklopu francuskog plana državne potpore, a koji su dio plana „Next Generation EU“ i plana Francuska 2030.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Airbus

CEO easyJeta Johan Lundgren je objavio pismo zaposlenicima koje nam je esayJet ljubazno ustupio. EasyJet je imao rekordan vikend u povijesti kompanije po prodaji 7. i 8.1. No, isto se nastavlja. U ponedjeljak 9.1. kompanija je u samo sat vremena (od 8 do 9 popodne) prodala 44.000 karata ili 12 karata u sekundi.

Lundgren je izjavio da easyJet zna da je potražnja ovdje i za njih, ali i za konkurenciju, no easyJet će učiniti apsolutno sve da potencijalni kupac kupi kartu kod njih a ne kod konkurencije. Cijena dionica easyJeta na Londonskoj burzi je skočila sa 3,95 GBP na 4,18 GBP.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: easyJet

Euroflyear, LCC British Airlinesa, je konačno pokrenuo letove nakon 10 mjeseci zakašnjenja. Naime, prvi letovi su trebali krenuti u III. mjesecu 2022. Euroflyer je projekt Britisha koji bi trebao preuzeti veliku većinu Britishevih letova sa London Gatwicka.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: British Airways

Air Dolomiti su dobili dva Embraera E190 od Lufthansa CityLinea. Kompanija bi u budućnosti trebala dobiti svih preostalih 7 E190. Air Dolomiti uz ova dva E190 imaju još 17 E195. E190 u floti Air Dolomita imaju 100 sjedala, E195 imaju 120 sjedala.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Air Dolomiti

Meksički posrnuli regionalni prijevoznik Aeromar je dužan Aerodromu Mexico City International 26 milijuna USD. Zato je aerodrom zaplijenio dva hangara kompanije iako u ovom momentu nije dirao u samu kompaniju i njene operacije. Kompanija je dužna državi Meksiko 375 milijuna USD. Kompanija u floti ima 12 ATR-a (42 i 72) od kojih je pet aktivno.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aeromar

Texton Aviation je isporučio svoju 3.000 Cessnu 208 Grand Caravan. Avion je isporučen brazilskom Azul Conecta, regionalnoj podružnici Azul Brasileras. Gradn Caravan je lansiran prije 42 godine, a prvu isporuku je imao 1985. godine. Azul Conecta ima 23 ova aviona u floti, a treba dobiti još jedan. Jedan od ovih aviona je u cargo varijanti.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Texton Aviation

Ruska kompanija Polar Airlines je obnovila i u flotu uvela stare Antonove An-2 (proizvodili se od 1947. do 2001.) i An-3 (proizvodili se od 2000-2009.). Ukupno kompanija sada ima po pet ovih aviona. Kompanija u floti ima i prastare An-24 (proizvodili se od 1959-1979), te An-26 (proizvodili se od 1969-1986). Na što spada rusko zrakoplovstvo?

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wikipedia

Netom prije uništenja Antonova An-225 Mriye, Google Streetview aplikacija je napravila mogućnost virtualnog 3D obilaska aviona. Pogledao sam ga i istinski je fascinantan. Možete pogledati prtljažni prostor, prostor za odmor posada, te kokpit.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Antonov

United 17.1. u Houstonu otvara trening centar od 50.000 kvadratnih metara koji će godišnje školovati 8000 kabinaca. Kompanija je u 2022. otvorila 100 milijuna USD vrijedan kampus za školovanje pilota u Denveru, a gdje će se školovati 10.000 pilota. Kampus ima šest simulatora Boeinga 737MAX, B787 i Airbusa A321neo.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: United

Španjolska vlada je istakla da joj je strateški interes spojiti Iberiu (IAG) i Air Europa-u u jednu kompaniju. Stoga su i predstavnici vlade imali sastanak sa obije kompanije kako bi ih potakli na spajanje. No, Juan Jose Hidalgo, predsjednik i osnivač Air Europea u privatnim krugovima naglašava da on neće prodati kompaniju Englezima (suvlasnik IAG-a je British), pogotovo ne za ponuđenih 500 milijuna EUR. Iberia je navodno na stol stavila novu ponudu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Europa

U New Yorku JFK je u zadnji čas izbjegnuta katastrofa. Naime, Americanov Boeing 777 je prelazio uzletno-sletnu stazu u momentu kada je Deltin B737 krenuo sa polijetanjem za Santo Domingo. U tom momentu je kontrolor leta primijetio Americanov 777 i zavikao „Delta 1943 cancel takeoff clearance“. Avion je nakon 2 sekunde prekinuo polijetanje i katastrofa je izbjegnuta. Prema prvim informacijama Americanov 777 nije imao odobrenje da pređe preko uzletno-sletna staze.

Americanov 777 je 20 minuta kasnije odletio za Heathrow, no Deltin 737 se vratio na gate, da bi otišao tek 15 sati kasnije. FAA je pokrenula istragu o incidentu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: American

U Nepalu je 15.1, na njihov nacionalni praznik, pao ATR 72-500 nepalske kompanije Yeti Airlines. Avion je letio na liniji Kathmandu-Pokhara, a pao je blizu Pokhare. U avionu su bile 72 osobe, 68 putnika (tek 4 manje od punog kapaciteta aviona) i 4 člana posade. Nitko nije preživio. Upravo radi loše sigurnosti i nekvalitete operacija Yeti je zabranjen za letove u Europskoj Uniji od 2014.

Yeti je prekinuo sve operacije i neće letjeti ni 16.1. Yeti je u floti imao četiri ATR 72-500. Baza mu je u glavnom gradu Nepala Kathmandu i letio je na 8 destinacija.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Yeti Airlines

NASA-in istraživački avion SOFIA je letio posljednji puta. I to u Pima Air & Space Muzej gdje će biti trajno izložena. Muzej ima šest hangara i izlaže 425 aviona iz cijelog svijeta, te spada u jedan od najveći zrakoplovnih muzeja na svijetu.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: SOFIA

U Kini je konačno počeo ponovo letjeti Boeing 737MAX. 13.1. dva B737MAX letjeli su iz Guangzhou za Zhenzhou i iz Guangzhou za Wuhan. Oba aviona pripadaju China Southernu. Ove aviona ima i Air China, te Hainan, pa se očekuje da i oni uskoro krenu sa letovima. Kompanijama je prije prizemljivanja aviona isporučeno 96 B737MAX u Kini, a još 100 aviona čeka isporuku.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Željko Bakšaj Žac

Alaska Airlines je iz flote izbacila sve Airbuse A320 koje je dobila kupovinom Virgin Americe (2018.). Sredinom 2022. kompanija je imala još 29 A320 u floti. Krajem 2022. imali su 12 aviona u floti, dok je 8.1. u floti letjelo zadnjih 6 ovih aviona.

Kompanija će do kraja godine izbaciti zadnjih 10 A321 (također naručenih od Virgin Americe). Alaska će time u floti imati samo Boeinge 737NG i MAX. Istovremeno Horizon, regionalna kompanija Alaske, će iz flote izbaciti sve Dash 8-400, te iz zamijeniti za Embraere E175.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alaska Airlines

EasyJet je otvorio svoj prvi hangar za održavanje izvan Velike Britanije. Hangar se nalazi na Berlin Brandenburgu, ima 11.500 kvadratnih metara i može primiti istovremeno 4 aviona A320 obitelji. Investicija u hangar je bila 20 milijuna EUR. EasyJet je zaposlio 100 radnika koji će servisirati avione u Berlinu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: easyJet

Nakon što je zatvorio baze u Cardiffu i Bacau, Wizz Air je najavio i zatvaranje baze u Bariju 15.2. Kompanija će istim ukinuti i 9 linija iz aerodroma. 74 radnika baze u Bariju su dobili ponude da lete iz drugih talijanskih baza Wizz Aira. Baza u Bariju je otvorena u III. mjesecu 2021. Ipak Wizz Air će nastaviti letjeti iz Barija za Budimpeštu, Bukurešt, Cluj-Napocu, Iasi, Temišvar, Tiranu, Wroclaw i Varšavu avionima iz drugih baza.

Wizz Air je istinski počeo masovno zatvarati baze. Nakon što je u zadnjih godinu dana zatvorio čak ¼ svojih baza, sada zatvara još tri. Evidentno Wizz Airu neide dobro u Italiji, jer ovo je već druga talijanska baza koju zatvaraju.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air

SpiceJet je objavio kašnjenje na svojoj liniji Delhi-Bengaluru sa 14:00 na 15:15 sati. U 15:00 sati su putnike počeli obrađivati na boardingu i puštati u zračni most. No, u zračnom mostu ih nisu puštali u avion, ali niti nazad na gate, te su ih tamo držali da stoje čak sat vremena. Putnici su negodovali i tražili da ih se pusti nazad na gate, ali radnici aerodroma su to odbili. Stariji putnici su tražili vode, ali aerodromski radnici su i to odbili. Avion je na kraju poletio u 17:01, tri sata nakon plana.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SpiceJet

Nakon svih vračanja aviona lezorima od strane SAS-a o kojima smo pisali, kompanija vraća lezorima još  jedan A330-300 (LN-RKR) i jedan A320 (SE-ROH). A330 je bio u financijskom lizingu i star je 7,4 godine, dok je A320 bio u operativnom lizingu i star je 2,9 godina. Očito je da je SAS odustao od kupnje A330 iako je bio u financijskom lizingu, a to pokazuje u koliko je lošem stanju kompanija.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SAS

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Tel Aviv, FlyLili od 21.5.
  • Prag, Croatia od 2.6.
  • Milano Malpensa, Croatia od 2.6.
  • Hurghada, Nile Air od 3.6.
  • Bukurešt, Croatia od 1.7.
  • Hamburg, Croatia od 1.7.
  • Madrid, Croatia od 3.7.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Tel Aviv, Arkia od 1.6.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Djerba, Nouvelair od 28.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

  • Beč, Wizz Air od 15.6.

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Bergamo, SkyAlps od 15.5.
  • Palermo, SkyAlps od 15.5.
  • Napulj, SkyAlps od 16.5.
  • Istanbul, AJet od 4.6.
  • Stuttgart, Eurowings od 14.6.
  • Krf, SkyApls od 16.6.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Fridriechshafen, Wizz Air od 2.6.
  • Alicante, Wizz Air od 3.6.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Tbilisi, Air Serbia od 15.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.
  • Kavala, Air Serbia od 20.6.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.
  • Barcelona, Vueling od 1.7.

 

Iz Prištine:

  • Stockhom Arlanda, gpaviation od 14.6.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7
  • Bremen, gpaviation od 4.7.

 

Iz Skopja:

  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • London, TUI, 27.5.2026.