Novosti iz svijeta

Zamaaero je već više puta pisao kako je SpiceJet u ozbiljnoj krizi i na rubu bankrota. Kompanija, za razliku od IndiGo, nije uspjela profitirati na bankrotu Jet-a i Go First-a. SpiceJet se bori sa ogromnim brojem tužbi, lizing kompanijama koje sudski traže stečaj kompanije, izdala je dionice, obveznice, podigla kredite, izgubila niz zapljenjenih avione, imala brojne zabrane indijskih regulatora.

No, najnovija najava jasno pokazuje u kojoj je krizi SpiceJet obzirom da će otpustiti čak 1400 djelatnika. I dok ostale kompanije bugare sa djelatnicima, te ih svim silama i privilegijama nastoje privući, SpiceJet ih otpušta. Neupitno će ti djelatnici naći odmah posao u IndiGo i Air Indiji, no ovo jasno pokazuje da je kraj SpiceJeta vrlo blizu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SpiceJet

Prema FrequentFlyersu, krajem 2023. Azimut je postao ruska aviokompanija s najmlađom flotom: prosečna starost aviona ovog prevoznika je 5,5 godina.

Pobeda je zauzela drugo mesto (prosečna starost letelice je 6,3 godine), a prva 3 zaokružuju Red Wings sa prosečnom starošću od 7,4 godine. A ovaj rezultat je rezultat prisustva u floti tri Boeinga 777 prosečne starosti 26 godina.

Nacionalni prevoznik Aeroflot je na četvrtom mestu sa prosečnom starošću aviona od 7,6 godina. Kompanija Rossiya, koja je deo grupe Aeroflot, ima prosečnu starost flote od 9,7 godina, ali ako uzmemo u obzir samo avione SSJ-100 (a Rossiya je njihov najveći operater i u floti ima 78 SSJ-100), onda će njihova prosečna starost  biti samo 5,8 godina. Tablica prosečne starosti vazduhoplova po glavnim kompanijama u Rusiji:

autor: Dejan Radojević, dopisnik (Moskva); foto: Azimut

Wizz Air otvara svoj drugi trening centar. Kao što znamo prvi je u Budimpešti (sa tri A320 simulatora), no ovaj novi otvara se u Rimu. Centar će imati tri A320 simulatora sa kapacitetom od 4800 pilota godišnje. Centar će se otvoriti ove godine i koštao je 38 milijuna EUR.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air

Qatar je iz potiho iz flote izbacio sve Boeinge 747-8F, te sada operacije radi samo sa B777F. Od 2027. kompanija će dobivati nove B777-8F kojih je naručila čak 50. Kompanija je u floti imala dva ova aviona, jedan star 7,1 godinu, a drugi 10,8 godina. Kompanija u floti ima 27 B777F, a još jedan uskoro dolazi u flotu.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Qatar

Thai Airways je naručio 45 Boeinga 787. Thai se nije odlučio za Rolls Royce Trent 1000 motore, nego za General Electric GEnx. Ovo je to značajnije što je Thai godinama bio mušterija Rolls Royceu. Thai u floti ima 70 aviona i to A320, A330, A350, 777-200ER, 777-300ER, 787-8 i 787-9.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Thai Airways

Oman Air će postati član oneworlda u VII. ili VIII. mjesecu čime će postati 14. član ove alijanse. Sadašnji članovi oneworlda su Alaska, American, British, Cathay Pacific, Finnair, Iberia, JAL, Malaysia, Qantas, Qatar, Royal Air Maroc, Royal Jordanian i SriLankan, te je Fiji Connect partner. Sponzor Omanu je bio Qatar.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Oman Air

Wizz Air povećava broj letova iz Torina. Kompanija će ovog ljeta imati 2 leta više za Bukurešt, 2 leta više za Iasi, 1 let više za Napulj, no smanjit će broj letova za Cataniju za 4 leta. To znači jedan let više nego prošle godine, uz povećanje kapaciteta za Tiranu sa A320 na A321.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Wizz Air

Zbog štrajka Lufthansinog zemaljskog osoblja, 7. i 8.2. otkazano je 1047 letova. Najviše otkazanih letova je imala Lufthansa, njih 896, a aerodrom sa najviše letova je bio Frankfurt, njih 593, dok je Minhen imao 469 otkazanih letova. Više stotina letova je otkazano i 1.2. radi štrajka radnika sigurnosti.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Lufthansa

Čak 53% aviona u svijetu je u lizingu. To znači da je od 38.000 aviona koliko ih trenutno ima u svijetu, njih oko 20.100 u lizingu. U lizingu je 58% uskotrupaca i regionalnih jetova, 45% turbopropa i 43% širokotrupaca. U Europi je ovaj broj i veći, čak 63% aviona je u lizingu (njih oko 5200). No u Sjevernoj Americi ta brojka je bitno manja, samo 41% (4800 aviona). Bliski Istok ima najmanje aviona u lizingu, njih samo 38%.

autor. Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SAS

Izgleda da će DoJ i u slučaju spajanja Alaske i Hawaiiana imati primjedbi jer su zatražili dodatna objašnjenja od obije kompanije. Ovo je bio i slučaj kod preuzimanja Spirita od JetBluea, te kod jointe venture-a Americana i JetBluea. Stoga neće čuditi ako DoJ pokrene sudski spor i u ovom slučaju.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Hawaiian

Kina i Uzbekistan su potpisali sporazum po kome povećavaju broj letova između dviju zemalja na 100, po 50 letova mogu imati avio kompanije svake od dvije države. Uz to tri prijevoznika iz svake od zemalja mogu imati neograničeni broj letova. Istim se očekuje da će Qanot Sharq i Centrum Air pokrenuti letove za Kinu uz sadašnje letove Uzbekistan Airwaysa.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Uzbekistan Airways

Boeing je sam povukao zahtjev za izuzeće 737-7 iz novih pravila o certifikaciji. Ovo će još ozbiljno prolongirati isporuke aviona. Priča se da će se i za 737-10 povući zahtjev za izuzeće. Prema analitičarima Boeing je ovo napravio da preduhitri FAA koji je stava da izuzeće dozvoliti neće, a radi straha od problema za koje FAA ne želi biti odgovoran.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing

Indija želi povećati udio svojih indijskih kompanija na tržištu letova iz Indije, te će istim mijenjati ugovore sa drugim državama. Prvi takav ugovor koji Indija želi promijeniti su letovi za Kuwait na kojima Indija traži da je omjer sjedala indijskih i kuvajtskih kompanija 9:1 u korist indijskih kompanija, što znači da na svako ponuđeno sjedalo kuvajtskih kompanija indijske kompanije mogu ponuditi 9 sjedala.

Ovu politiku u odmah je podržala Air Indija, što je i logično, obzirom da kompanija ima daleko više inozemnih letova nego ostali indijski prijevoznici.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air India

Austrian će prizemljiti svojih tri Boeinga 767-300ER koji su stari 24 godine i šest Boeinga 777-200ER starih 23 godine i to između 2024. i 2028. Kao zamjenu dolazi 11 Boeinga 787-9 u istom tom periodu. Prva dva B787-9 dolaze u VI. i VII. mjesecu i to rabljeni avioni koje je prizemljio Bamboo. Dodatnih pet B787 će doći iz Lufthansa Grupe i također su rabljeni, te će dolaziti od 2025. Istim Austrian neće dobiti nove B787 do 2026. a možda i kasnije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Austrian

Airbus je u I. mjesecu isporučio 30 aviona i to 2 A220-300, 13 A320neo, 13 A321neo i 2 A330-900. U I. mjesecu prošle godine Airbus je isporučio 20 aviona. Brojka je vrlo daleko od 112 aviona koliko je u XII. mjesecu 2023. kompanija isporučila a kako bi stigla zadani plan isporuka.

Airbus je u I. mjesecu imao 31 naručeni avion i to 20 A350-1000 i 11 A350-900, iznenađujuće nije bilo narudžbi za A320neo obitelji. Ovime se backlog za A350 popeo na više nego zavidnih 652 aviona, a ukupan Airbusov backlog na 8599 aviona. Prema prošlogodišnjoj proizvodnji ovo je backlog za skoro 12 godina proizvodnje.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Airbus

Qantasovi piloti su imali limitiran 24-satni štrajk danas (u četvrtak 8.2.). Otkazano je ukupno 70 letova, no većina putnika, tj. 95% na redovnim letovima i 70% na charterima je stigla na odredište isti dan.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Qantas

Kenya Airways se sve više udaljava od Air France-KLM. Naime, nakon što je potpuno porezala code-share se Air France-KLM, sada je potpisala code-share sa njihovom direktnom konkurencijom Air Europa-om koja je otišla od Air France-KLM i prodaje se IAG-u. Kenya će imati kodove na letovima za Europu i SAD. Letovi Kenya Airwaysa će ići preko Amsterdama (potom na Air Europu za Madrid, pa dalje za Palma de Mallorcu, New York i Miami), dok će Air Europa imati kodove na letu Amsterdam-Nairobi.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Kenya Airways

DHL gradi novi cargo centar u Frankfurtu. Centar će imati 27.500 kvadratnih metara. Centar će se otvoriti sredinom 2025. Centar će imati 54 iskrcajne rampe za kamione.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: DHL

Italijanska regionalna kompanija SkyAlps će po navodima nemačkih medija uskoro zameniti, a zatim i početi da radi feeding za Lufthansu na ruti iz Friedrichshafen-a za Frankfurt, usled problema sa kapacitetom koje će Nemačka grupacija iskusiti tokom 2024.

Direktor aerodroma Friedrichshafen objašnjava da ova ruta trenutno leti sa dva do tri dnevna leta na CRJ900, koji će biti preraspoređeni na druge regionalne rute usled prizemljivanja A320neo zbog problema sa motorima. Direktor dalje tvrdi da će od IV meseca SkyAlps početi da sa svojim DHC8 leti na ovoj ruti sa više dnevnih letova, koji će biti usklađeni sa drugim letovima Lufthanse u Frankfurtu. SkyAlps je bio favorit za ovu rutu jer njegove posade već pričaju nemački.

Postoji mogućnost proširenja ugovora između aerodroma i SkyAlps-a za pokrivanje drugih ruta ka Hamburgu, Berlinu i Dizeldorfu. CEO SkyAlps-a je ranije sugerisao da bi želeo da njegova kompanija pored Lufthanse, radi feeding za ITA-u i Austrian.

autor: Ivan Pusineri, dopisnik (Beograd), foto: SkyAlps

The National Transportation Safety Bord je ustanovio da Alaskin Boeing 737-9 koji je izgubio panel vrata nije imao četiri ugrađene matice na panelu i to greškom Boeinga. Bez četiri matice avion je preletio 510 sati leta. CEO Boeinga David Calhoun je rekao da se ovako nešto ne smije desiti i da takav avion ne smije napustiti tvornicu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb)

Istanbul iduće godine planira investirati 656,5 milijuna EUR, privući 85 milijuna putnika, a 11 novih kompanija dolazi na aerodrom.

Istanbul ima infrastrukturu za cargo od 5,5 milijuna tona, a ukupan prostor carga je 1,4 milijuna kvadratnih metara, što je tri puta više nego ima Hong Kong. Na aerodromu novi cargo prostor veličine 23.000 kvadratnih metara radi FedEx za što je potrošio 26 milijuna EUR. Istovremeno i Trendyol je investirao 150 milijuna EUR u novi cargo prostor od 36.000 kvadratnih metara, a koji pogon će krenuti sa operacijama u prvom kvartalu 2025.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Istanbul

Inženjeri Centralnog aerohidrodinamičkog instituta Žukovski (TsAGI) izveli su poslednje testiranje modela aviona SJ-100 s novim ruskim motorima PD-8 koje je razvila United Engine Corporation. Motor se razvija kao deo programa zamene uvoza u ruskoj avio industriji.

Ispitivanja su vršena u podzvučnim i transzvučnim cevima instituta godinu dana. Koristeći mini brojače (najstariju metodu eksperimentalne aerodinamike, koja omogućava vizualizaciju protoka vazduha pri podzvučnim brzinama), stručnjaci TsAGI-a proverili su aerodinamičke karakteristike na spoju krila, pilona i gondole motora. Dobijeni rezultati će se koristiti prilikom letnih ispitivanja aviona sa PD-8 motorima.
Prethodno je TsAGI testirao PD-8 pri poletanju i sletanju SJ-100.

autor: Dejan Radojević, dopisnik (Moskva), foto: SJ-100

Ilyushin će obnoviti proizvodnju Il-76 cargo aviona za civilnu uporabu. Ovaj potez je direktan odgovor na sankcije uvedene Rusiji i nemogućnost nabavke zapadnih aviona. U ovom momentu 19 aviokompanija ima ovaj avion u floti.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Ilyushin

Kada se u I. mjesecu 2020. otvorio PremiAir terminal za business putnika na Manchesteru oduševljeno smo pisali o tome. No, terminal se nažalost terminal se zatvorio tijekom Covida-19. No, sada se terminal ponovo otvara. Terminal je potpuno odvojena cjelina koju mogu koristiti business putnici onih kompanija koje imaju ugovor sa Manchesterom (poput Britisha i Etihada), poslovni putnici na privatnim jetovima, kao i putnici koji plate ulazak u terminal.

Putnici koji koriste terminal dobivaju maksimalnu uslugu od privatnog parkiranja, osobnog dočeka, salona sa vrhunskom hranom i pićem do dirketnog prijevoza do aviona limuzinama. Putnici imaju ekstremno brz proces manipulacije sa prtljagom, check in i kontrolu putovnica (imigraciju).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Manchester Airport

Global je već nabavio A380 kojeg je prije operirao Singapore, a kasnije Hi Fly Malta. No, sada je objavio da je kupio i drugi A380 kojeg je prije operirala China Southern. Global planira operirati letove iz Velike Britanije za SAD, no već je prolongirao operacije spram prvotnog plana.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Global

Boeing je izjavio da će ove godine proizvoditi 38 aviona mjesečno. Stručnjaci su jako skeptični obzirom da je 2023. Boeing muku mučio i sa 31 avionom mjesečno.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Boeing

Air India je naručila 22.000 Recaro sjedala za svoje nove avione koji joj dolaze u idućih šest godina, ali i za avione na kojima će zamijeniti sjedala.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air India

Još jedan problem na Boeingu 737MAX. Pronađeno je 50 aviona koji su imali pogrešno izbušene rupe na trupu. Istim će ovih 50 aviona kasniti u isporuci dok se pogreška ne ispravi. Emirates je izjavio da više ne vjeruje kvaliteti izrade Boeinga i da će u SAD poslati svoje inspektore koji će nadgledati i kontrolirati proizvodnju aviona za njih.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing

Lufthansino zemaljsko osoblje će štrajkati u srijedu 7.2. na 27 sati. Istim će 100.000 putnika imati probleme. Ovo je drugi štrajk u tjedan dana koji su paralizirali promet u Njemačkoj. U isto vrijeme štrajkati će i djelatnici Lufthansa Technika, Lufthansa Carga i Lufthansa Engineering & Operational Service.  Radnici nisu zadovoljni Lufthansinim prijedlogom plaća. Prisjetimo se da Lufthansa ima rekordne profite no isto ne želi podijeliti sa svojim radnicima.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Lufthansa

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Memmingen, Ryanair od 28.10.
  • Reykjavik, Play od 16.1.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

 

Iz Splita:

 

Iz Brača:

 

Iz Dubrovnika:

  • Manshester, easyJet od 30.10.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

 

Iz Tuzle:

  • Istanbul, AJet od 7.10.

 

Iz Mostara:

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Nica, Air Serbia do 19.9.
  • Guangzhou, China Southern 25.9.
  • Guangzhou, Air Serbia od 30.9.

 

Iz Niša:

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Amsterdam, easyJet od 28.10.
  • Milan Malpensa, easyJet od 7.12.

 

Iz Skopja:

 

Iz Ohrida: