Novosti iz svijeta

Iako je JetBlue ozbiljno podigao ponuđenu cijenu za dionice Spirita, uprava Spirita je izjavila da i dalje stoji kod stava da je ponuda Frontiera bolja za kompaniju i dioničare. U petak je i Frontier ponudio 2 USD više po dionici. Dioničari će odluku donijeti 30.6.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Spirit

I United je odlučio svojim pilotima podići plaće i to za 14,5%. Evidentno su kompanije ustanovile da više neće moći stvarati megaprofite i manageri dizati tolike bonuse na uštrp pilota i kabinaca, te da radnike moraju daleko ozbiljnije platiti. CEO Uniteda ima plaću od 9,9 milijuna USD.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: United

ITA-in A330-200 je udario u Air Franceov 777-200 Air Francea na rulnici u New Yorku JFK. Kako nije znao da je to učinio talijanski prijevoznik je poletio i dogotovio let do Rima. Nakon što je ATC kontaktirao ITA-u piloti su ustvrdili da nisu sudjelovali u incidentu. No, po slijetanju u Rim je ustanovljeno oštećenje aviona. B777 je stajao u JFK 8 dana, a ITA-in A330 je stajao dva dana na popravku.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ITA

SkyWest otvara novu kompaniju koja će letjeti chartere na aerodrome koji imaju manje putnika. Naime, kompanija je pronašla originalno rješenje, te će maknuti 20 sjedala sa svojih CRJ200, a koji će sada imati smo 30 sjedala. Ovime kompanija više neće morati letjeti po Part 121, nego po daleko manje restriktivnom Part 135. Ovime je kompanija pojednostavila procedure, a kao charter kompanija može imati pilote koji imaju manje od 1500 sati naleta, te imati i pilote u službi koji imaju više od 65 godina. Putnici će istim putovati vrlo luksuzno i sa ogromnim razmakom za noge.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SkyWest

United ukida oko 50 dnevnih letova, tj. 12% svojih operacija iz Newarka od 1.7. Kompanija ovime nastoji smanjiti kašnjenja koja je imala prethodnih tjedana, obzirom da je od početka godine imala kašnjenja na 31% svojih letova.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: United

Aeroflotovi slotovi na London Heathrowu za zimu 2022/23 su dati JetBlue za drugi dnevni let prema New Yorku, te WestJetu. Uz to Aeroflotove slotove su dobili i China Airlines, Columbia Aviation, Virgin Atlantic i indijska Vistara.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: JetBlue

Aegean ima 95% kapaciteta u usporedbi sa 2019, no Ryanaira u Grčkoj ima čak 131% kapaciteta iz 2019. Ukupno Grčka ima 112% kapaciteta iz 2019. što ju stavlja u sam vrh zrakoplovstva Europe.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Aegean

Ryanair je izgubio još jedan sudski spor, ovaj puta Finnaira i pomoći koja mu je data radi Covida-19. Finnair je dobio milijardu EUR. Ryanair je pokrenuo čak 30 sudskih sporova protiv aviokompanija i država radi financijske pomoći i veliku većinu je do sada izgubio. Nekoliko postupaka se još uvijek vodi.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Wamos Air je strateški promijenio poslovni model, te više neće imati redovnih linija. Kompanija će se ubuduće baviti samo i isključivo charterima, ACMI businessom i cargom. Wamosove linije iz Madrida za Cancun i Punta Canu je preuzeo leisure specijalist Iberojet. Kompanija u floti ima četiri A330-200 i pet A330-300.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wamos

Qatar će se koncentrirati na 32 nacije koje će igrati FIFA svjetsko prvenstvo i prema njima će povećati broj operacija i kapacitete. Istovremeno Qatar će na ostalim linijama smanjiti broj letova kako bi oslobodio kapacitete za ostale kompanije koje žele dovesti navijače u Qatar. Ovo će se dešavati u periodu od mjesec dana od sredine XI. do sredine XII. mjeseca ove godine. Katar predviđa da će imati milijun putnika više tijekom prvenstva zbog navijača koji će prisustvovati događaju.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Qatar

IATA CEO Willie Walsh je naglasio da aviokompanije imaju mnogo izazova u ovom momentu: visoke cijene goriva, Rusko-Ukrajinski rat, sankcije Rusiji, zatvorenost Kine radi Covida-19, problemi sa manjkom zaposlenika u zračnim lukama, no da situacije i nije tako loša i da će kompanije prikazati dobre financijske rezultate u top sezoni.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Aer Lingus

Union Sindical Obrera je izglasao štrajk kabinaca easyJeta. Štrajk bi se trebao desiti 1, 2, 3, 15, 16, 17, 29, 30 i 31.7. dakle čak 9 dana tijekom VII. mjeseca. Kabinci štrajkaju jer im je osnovna plaća samo 950 EUR mjesečno. Ovo je istinski nisko čak i za hrvatske prilike, a kamoli za španjolske. To je čak 850 EUR manje nego što kabinci easyJeta imaju u Njemačkoj i Francuskoj.

Istovremeno i kabinci Ryanaira su najavili štrajkove u Belgiji, Portugalu, Italiji, Francuskoj i Španjolskoj. Štrajkove su najavili i djelatnici niza aerodroma u Europi, među kojima i check-in osoblje British Airwaysa na London Heathrowu. Biti će ovo vruče europsko ljeto.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: easyJet

Aeroflot je odlučio naručiti što više Tupoleva Tu-214 kako bi prevazišao gap nedostatka aviona za međunarodne letove, te pregovara sa Tupolevom koliko bi mogao povećati proizvodnju i isporučiti primjeraka što prije. Ovaj avion kompanija može dobiti odmah iako ne u velikim količinama, bar za sada. Tu-214 je vrlo neekonomičan avion, koji je naručen u tek 35 primjeraka u 26 godina isporuka (tek malo više od 1 godišnje). Većina ovih aviona koristi se za cargo i kao vladini avioni.

No, sada Aeroflot više ne gleda na ekonomičnost operacija, nego uzima što je moguće na tržištu nabaviti. Nažalost Irkut MC-21 neće tako skoro, pa je kompanija, eto, očajna.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Red Wings

Vlada Velike Britanije je odlučila „amnestirati“ uporabu slotova ovog ljeta jer je jasno da kompanije neće moći odraditi planirani broj letova, već će morati maksimalno otkazivati. Stoga će vlada progledati kroz prste kompanijama i dozvoliti im da ne obave obvezni broj slotova. Plan je bio da kompanija moraju ostvariti 70% letova da bi zadržale slotove, no to više nije realno u Velikoj Britaniji. Prestrašno na što je spao zračni promet Europe.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: British Airways

U ovom momentu u svijetu od 243 Airbusa A380, njih 104 je aktivno, 128 je prizemljeno i 11 je poslano na rezalište. Avion trenutno lete Emirates, Qatar, British, China Southern, Korean, Singapore i Qantas. Najviše A380 operira Emirates koji ih leti 74 od 116 koliko ih posjeduje.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Emirates

Etihad Cargo pregovara sa AirBridge Cargom da preuzmu njihovu flotu, operacije i djelatnike. Kompanija u floti ima 12 Boeinga 747-8F i 4 B747-400F AirBridge ne može letjeti radi sankcija koje su zapadne zemlje nametnule Rusiji. Etihad u ovom momentu ima cargo flotu od samo 5 aviona.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Etihad

Qantas pokreće i drugu nonstop liniju iz Pertha (prva je za London Heathrow). 25.6. kompanija kreće sa letovima za Rim FCO sa Boeingom 787-9. Linija će se operirati sezonski, tri puta tjedno do 6.10. Linija se planira obnoviti 2023. Linija se subvencionira od strane Western Australian vlade.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Qantas

Wizz Air je objavio da planira otvoriti bazu u Saudijskoj Arabiji. No, prije toga započet će sa prvim letovima i to iz Dammama za Rim (od 28.9.), Beč (od 30.9.) i Abu Dhabi (od 2.11.). Sarajevo se navodi kao jedna od realnih idućih linija iz Dammama.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Wizz Air

Boeing je prošle godine uspio postići i jedan rekord (a čuda). Kompanija je dobila narudžbi za najviše cargo aviona u povijesti, njih čak 204. Boeing je uspio dobiti narudžbu za 4 B747-8F (to su ujedno i posljednje narudžbe za ovaj avion), 42 B777F, 63 je B767-300F, te 95 B737-800BCF.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing

Airbus je ušao u pregovore sa Qatarom oko problema A350. Cijela saga je završila na sudu gdje Qatar traži milijardu USD od Airbusa, a Airbus traži više stotina milijuna kompenzacija za neisporučene, a naručene avione. Airbus je uvjeren da će dogovor sa Qatarom obaviti izvan suda i da će se kompanije nagoditi.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Qatar

EasyJet je definirao kupnju 56 aviona Airbus A320neo. Ova narudžba je najavljena 2013. no kompanija je tek sada isto potvrdila i to za proizvodne slotove od 2026. do 2029. Kataloška cijena ove narudžbe je 6,5 milijardi USD. Kompanija je uz to naručila i 18 A321neo. EasyJet u ovom momentu ima 327 A320 u floti.

autor: Alen Šćuric, analitiačar (Zagreb), foto: easyJet

Ryanair je još jednom dao lijepi prc glavnoj konkurenciji. Kompanija će obaviti 200 „spasilačkih letova“ sa kojima će u Britaniju vratiti putnike koji je tamo ostavio British, easyJet i TUI. Kompanija koristi 100% svojih kapaciteta u ovom trenutku. Ovo nije prvi puta da Ryanair čini ovako što. Ovakve „spasilačke“ letove je organizirao više puta u posljednjih par godina radi otkazanih letova Wizz Aira, Flybea i Aer Lingusa.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Novi vlasnik Air Indije, Tata grupa planira za kompaniju naručiti više od 200 novih aviona, te o tome pregovara sa Airbusom i Boeingom. Kompanija će nabaviti dvadesetak A350 kao prvu mjeru, a potom će nabaviti i uskotrupce. Air India je zadnji puta nabavila nove avione 2006. godine.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Air India

Iako je Kina to prvo odbila, na koncu je ipak prihvatila da opskrbljuje Rusiju sa rezervnim dijelovima za zapadne avione i to idućih pet godina. Tako je bar izjavio kineski veleposlanik (ambasador) u Rusiji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aeroflot

London Gatwick je odlučio smanjiti broj letova svakog dana za njih 75 u VII. i 50 u VIII. mjesecu, tj. umjesto 900 dnevnih letova, prijevoznici će operirati tek 825 u VII. i 850. letova u VIII mjesecu.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: London Gatwick

Oman Air će 2024. postati punopravni član oneworlda. Sponzor Oman Aira je Qatar. Oman Air ima 50 aviona od kojih su 19 širokotrupci. Oman leti prema pet hubova oneworlda: London, Amman, Colombo, Doha i Kuala Lumpur.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Oman Air

Afganistanska Ariana Afgan Airlines je odlučio nabaviti tri Airbusa A330-200 stara do maksimalno 20 godina. Dva aviona će biti putnička i jedan teretni. Kompanija je nabavila i jedan Boeing 737-500. U ovom momentu kompanija u floti ima jedan A310, dva 737-400 i jedan 737-500. Talibanske vlasti su odlučile promijeniti logiku poslovanja Ariane.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ariana Afgan

Velika Britanija će tijekom zime 2022/23 tražiti da prijevoznik ispuni 70% slotova da ih ne bi izgubio. To je još uvijek manje od 80% koliko su imali prije Covida-19, a što se pretpostavlja da će se uvesti u proljeće 2023.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: London Heathrow

Air India je tek 5. kompanija po veličini u Indiji (ispred su IndiGo, GoFirst, SpiceJet i Vistara), no kompanija planira to jako brzo promijeniti. Kompanija planira ozbiljno povećati flotu, linije i frekvencija. Kompanija planira poduplati broj letova za Europu. Uz to Air Indija koja sada ima hubove u Delhiju i Bombaju, panira otvoriti još nekoliko hubova u Indiji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air India

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

  • Amsterdam, KLM od 30.3.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Reykjavik, Play od 16.1.
  • Reykjavik, Icelandair od 22.1.
  • Palermo, Ryanair od 30.3.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Baden-Baden, Ryanair od 31.3.
  • Beauvais, Ryanair od 31.3.
  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Weeze, Ryanair od 1.4.
  • Girona, Ryanair od 2.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Paris Orly, Transavia od 10.4.
  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Paris CDG, gp aviation od 31.3.

 

Iz Skopja:

  • Amsterdam, Transavia od 2.3.
  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 27.3.