Novosti iz svijeta

JAL Japan Airlines je danas (26.12.) ima cibernapad zbog kojeg je niz letova kasnio. Iz tog razloga je JAL prekinuo prodaju karata za sve domaće i inozemne letove, a kako bi izbjegao dalje komplikacije. Kompanije je također ugasila ruter. Sigurnost letova ni u jednom momentu nije bila dovedena u pitanje. Kompanija je nakon par sati identificirala uzrok problema, sredila ga i ponovo uključila sustav, te pokrenula normalne operacije.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: JAL

Aerodrom Domodedovo ima novu uslugu za putnike u srebrnom dobu. Nova premium usluga dizajnirana je za stariju generaciju i uključuje ličnu podršku u svim fazama – od sačekivanja po dolasku sa leta ili pak od prijave na let do ukrcavanja u avion. Putnici iz srebrnog doba dobijaju prioritetnu uslugu, uključujući pomoć pri prijavi na let i prijavi prtljaga, kao i lekarski pregled pre leta. Pre leta klijenti srebrnog doba prolaze minimalno potreban lekarski pregled: mere se krvni pritisak, puls, nivo šećera u krvi i konsultuju se sa medicinskim stručnjakom. Prema rezultatima medicinskog pregleda izdaje se potvrda o sposobnosti letenja. Čekanje na let je predviđeno u bilo kom biznis salonu.

“Na aerodromu Domodedovo ne sledimo samo za standardima, već postavljamo nove,– komentariše Sergey Makhnev, šef medicinskog i socijalnog klastera i glavni lekar aerodroma. “Uvođenje usluge Srebreno doba je odraz naše posvećenosti besprekornoj usluzi i brizi za naše najcenjenije putnike.”
Uslugu Silver Age možete naručiti na onlajn marketplejsu DMEstore.

dopisnik: Dejan Radojević (Moskva), foto: Aerodrom Domodedovo

Bukurešt Baneasa Aurel Vlaicu (BBU) je do 2012. imao redovni promet, ponajviše LCC. 2011. je rekord aerodroma bio 2,4 milijuna putnika. No, 2012. je Vlada Rumunjske odlučila zatvoriti aerodrom za sav redovni promet i promet preseliti na Otopeni (OTP), a BBU je postao poslovna zračna luka. Istim je broj putnika pao na 5.000 do 12.000 putnika godišnje. Pisac ovih redova je imao tu sreću da jednom poleti iz BBU kada je radi magle bio zatvoren OTP, a TAROM-ovi B737 i ATR 72 su bili prizemljeni na BBU zbog zime, pa su nas autobusima prevezli na BBU da od tamo obavimo letove. BBU i OTP su udaljeni samo osam minuta vožnje.

No, ove godine BBU je odlučio ponovo se otvoriti za redovan promet. Nekoliko je malih kompanija pokrenulo letove za BBU, ali neuspješno. Jedina kompanija koja trenutno leti na BBU je Fly Lili i to sezonske chartere za Antalyu, Bodrum, Efidhu, Hurghadu i Sharm el Sheikh. No, 15.1. Wizz Air pokreće letove iz BBU za Krakow i Napulj, 30.3. za Abu Dhabi, te 9.6. za Varšavu Chopin. Tri od ovih linija (osim Varšave) se istovremeno ukidaju na OTP, a uz to se ukida i Salzburg. Kako se na OTP-u otvaraju dvije linije, aerodrom će zapravo izgubiti dvije linije sveukupno.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Wizz Air

Iznenađujuće Iberia je suspendirala letove sa Airbusom A321XLR iz Madrida za Washington do početka III. mjeseca 2025. Linija se operirala tek mjesec dana. Ni jedan operater neće letjeti na ovoj liniji tijekom zime. I sada se postavlja pitanje zašto je suspendirana prva linija sa prvim A321XLR. Neisplativost letova sa A321XLR, nedovoljno potražnje, problemi u operiranju novog aviona? Iberia je naručila osam ovih aviona.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Iberia

Azerbaijan Airlinesov Embraer E190 (4K-AZ65) ja pao blizu Aktau Aerodroma u Kazahstanu na letu J28243 iz Bakua u Grozni, na sam Božić. Netom prije pada avion je proglasio emergency (hitan slučaj) i zatražio hitno slijetanje u Aktau. Na letu je bilo 62 putnika i 5 članova posade. Za sada je 29 putnika preživjelo nesreću, a 38 ih je poginulo. Od toga je 11 putnika u kritičnom stanju. Na snimci se vidi kako avion pada i kako je odmah po padu eksplodirao. Avion je bio star 11,6 godina. Azebaijan Airlines je nakon nesreće suspendirao letove za Grozni i Makhachkalu.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb)

Nakon incidenta sa avionom Superjet 100 (RA-89085) u Antaliji 24.11.2024. godine, Rostransnadzor i Rosaviatsija izvršili su inspekciju kompanije Azimut Airlines. Tokom pregleda utvrđeno je više od 20 kršenja propisa u vezi sa održavanjem plovidbenosti aviona, organizacijom letačkih operacija i sistemom upravljanja sigurnošću letenja.

Zabeležene su činjenice namernog prikrivanja informacija o sletanjima SSJ 100 sa prekoračenim dozvoljenim opterećenjima. Inspekcija je pokazala da nema izveštaja na grubo sletanje na najmanje tri leta, na šest letova opterećenje kada je stajni trap dodirnuo površinu piste bio je veći od 2g (maksimalno projektovano opterećenje za ovaj tip je 3,75 g) uz istovremeno prekoračenje vertikalne brzine. Otprilike 12 posto svih sletanja u XI mesecu 2024. godine izvedeno je sa odskakanjem aviona sa piste, odnosno ne kako se preporučuje.

Bilo je i 18 slučajeva odstupanja od priručnika za letenje, uključujući disbalans goriva tokom leta većim od 500 kg, te slučajeve nezafiksiranog položaja stajnog trapa u uvučenom stanju. Činjenice su otkrile da je pojedinim vazduhoplovima bilo dozvoljeno da lete bez prolaska potrebnog održavanja kao i obavljanja pojedinih radova sa necertificiranim alatima, svi ovi nedostatci su otkriveni prilikom inspekcije koja je obavljena 11.12.2024.

Visok procenat sletanja sa odskakivanjem od piste ukazuje na sistemski problem vezan za obuku pilota. “U slučaju odstupanja od standarda pilotiranja, uključujući ponovljeno odvajanje aviona od piste tokom sletanja, kapetani aviona su dobijali pojedinačne zadatke sa dodeljivanjem metodičkih letova, ali su bukvalno nakon nekoliko dana odstupanja ponovljena”, kaže se u aktu.

Prema Federalnoj agenciji za vazdušni saobraćaj, koja je predstavljena 17.12.2024. na sastanku o pouzdanosti aviona SSJ 100, intenzivnost eksploatacije ovog tipa u periodu 2022-2024 se povećava. Trenutno u domaćoj floti civilnog vazduhoplovstva postoje 154 aviona ovog tipa koji su sertifikovani za komercijalni prevoz.

U periodu od I do XI meseca 2024. broj incidenata uzrokovanih kvarom aviona na ovom tipu aviona smanjen je za 2,5 posto u odnosu na isti period 2023. godine. Istovremeno, broj letova SSJ 100 porastao je za 19,5 posto, na 134,4 hiljade.

Azimut je jedina aviokompanija čiju flotu isključivo čini samo Superjet 100, sa ukupno 19 aviona ovog tipa u floti (20 aviona sa avionom koji je trenutno u Antaliji posle havarije). Otkrivena kršenja bacaju sumnju na efikasnost postojećih procedura kontrole i nadzora u avio-kompaniji. Preventivne mere koje provodi Azimut smatraju se nedovoljnim i pitanje je da li će kompanija dobiti zabranu obavljanja svoje osnovne delatnosti. Moje pitanje je zašto je inspekcija kompanije obavljena tek posle incidenta a ne kao preventivna mera…

dopisnik: Dejan Radojević (Moskva)

Mrtvo tijelo slijepog putnika je pronađeno na kotaču Unitedovog Boeinga 787-10, koji je letio između Chicago O’Hare i havajskog Kahului na Badnjak (24.12.). Avion je povučen iz prometa, a povratni let je otkazan.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: United

IATA je objavila da će se problemi sa dobavljačima dijelova za avione nastaviti i u 2025. 2018. godine planeta je imala 1813 isporučenih aviona, 2024. će ih biti isporučeno oko 1254, a 2025. se planira isporučiti 1802 aviona. Backlog se popeo na preko 17.000 aviona, zbog čega se neki avioni moraju čekati i po 14 godina. Zbog kašnjenja isporuka globalna starost aviona je porasla sa 13,6 na 14,8 godina jer su kompanije morale zadržati stare avione u flotama, koje su inače planirale prizemljiti. Ovo znači da kompanija više troše jer ti stariji avioni troše više goriva, te trebaju značajniji maintenance.

Uz to IATA je objavila da je oko 2% aviona, ili njih oko 700 prizemljeno zbog problema Pratt & Whitney motora. IATA ističe da će prizemljenja zbog ovih motora biti i u 2025, a da bi se problem mogao riješiti tek 2026. Konačno i štrajk u Boeingu je prekinuo isporuke na tri mjeseca. Zbog svega toga su i rate lizinga ozbiljno poskupjele što dodatno financijski opterećuje kompanije.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Airbus

American Airlines je danas (24.12.) imao tehničke probleme zbog čega je zaustavio operiranje svih aviona matične kompanije, ali i njenih kompanija Envoy Air, Piedmont Airlines i PSA Airlines, i to na svim aerodromima u SAD-u. Nakon malo više od sat vremena problem se riješio. Istim je 64% letova kasnilo, a začudo otkazano je samo 19 letova.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: American Airlines

Sud u Oslu je donio odluku da Norwegian ne mora platiti EU ETS (Emissions Trading System) obvezu za 2020, te da je Norveška vlada pogriješila kada je kaznila Norwegian sa 35,1 milijuna USD radi toga. Norwegian plaća EU ETS od 2023. godine.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Norwegian

Aerodrom Port Villa na otoku Vanuatu je otvoren nakon što je 17.12. grad doživio potres od 7,3 stupnja, te odmah nakon toga ogromne poplave koje su trajale dva dana. Ovo je ubilo 12 osoba i rezultiralo ogromnom materijalnom štetom. Aerodrom je za promet otvoren 22.12. sa prvim letovima Air Vanuatu, Fiji Airwaysa, Virgin Australie i Qantasa. Očekuje se da u idućim danima operacije obnove i Jetstar, Air Caledonie, Aircalin, Air Niugini i Solomon Airlines.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Vanuatu

Aeroflot je proglašen krivim za kršenje saveznih vazduhoplovnih propisa tokom kašnjenja letova. Na aerodromu Gorno-Altaysk let za Moskvu odgođen je za 4 sata. Međutim, za to vreme putnicima nisu ponuđeni topli obroci. Tužilaštvo za Transport proverilo je ovu činjenicu i potvrdilo kršenje prava putnika. U vezi sa incidentom, aviokompanija je izvedena pred lice pravde. Nacionalni prevoznik moraće da plati kaznu u iznosu od 300 hiljada rubalja (oko 3000 evra). Prema standardnom članu zakona koji se primenjuje u ovom slučaju – pružanje usluga javnosti neadekvatnog kvaliteta ili u suprotnosti sa zahtevima utvrđenim zakonodavstvom Ruske Federacije, počinjenim više puta.

dopisnik: Dejan Radojević (Moskva), foto: Aeroflot

Incident se dogodio izjutra 5. 12, kada je Aeroflotov Boeing 737 (reg. broj RA-73128) počeo da ubrzava na pisti iz pravca 24R. Pri brzini od oko 130 km/h, piloti su od dispečera dobili komandu da odmah zaustave poletanje, jer je automobil aerodromskog preduzeća koji nije dobio dozvolu izašao na pistu.
Posada aviona je odmah odgovorila na uputstvo, bezbedno dovršivši manevar zaustavljanja aviona. Nakon toga, vazduhoplov je napustio PSS i krenuo u ponovno izvršenje pripremnih procedura pre leta, uključujući ponovno taksiranje do praga piste. U drugom pokušaju poletanje je uspešno završeno, a avion je nastavio let za Taškent bez ikakvih komplikacija u radu motora i sistema.

Prema preliminarnim informacijama, uzrok incidenta bila je greška vozača aerodromskog automobila. Dok je bio na rulnici G5, zatražio je od dispečera dozvolu za proveru PSS. Međutim, dispečer ga je uputio da zauzme susednu pistu – 06R a umesto toga, zaposleni se greškom odvezao do piste 06L, gde je započeo inspekciju. Ovaj manevar doveo je do potencijalno opasne situacije: automobil se kretao prema avionu, koji je u tom trenutku već ubrzavao iz pravca 24R pred poletanje. Kada je vozač preko radija čuo komandu za prekid poletanja upućenu posadi Boeinga 737, odmah je sišao sa PSS shvatajući da je na pogrešnoj putanji. Zahvaljujući koordiniranim akcijama svih učesnika, incident je sprečen bez ozbiljnih posledica.

Federalna Agencija za vazdušni saobraćaj već je pokrenula istragu o tome šta se dogodilo. Revizija ispituje detalje interakcije između aerodromske službe i dispečera, kao i usklađenost osoblja aerodroma sa utvrđenim procedurama. Posebna pažnja posvećena je mogućim faktorima koji mogu uticati na percepciju i izvršavanje dispečerskih komandi. Sličan incident u avijaciji je redak, ali naglašava važnost strogog poštovanja propisa i standarda rada na aerodromima. Posada leta i putnici nisu povređeni, a let je uspešno završen sa minimalnim zakašnjenjem.

Ipak prisetimo se 20.10.2014. godine na moskovskom aerodromu Vnukovo dogodila se avionska nesreća u kojoj su poginule četiri osobe. Privatni avion Dassault Falcon 50 EX, u vlasništvu francuske kompanije Unijet, leteo je iz Moskve za Pariz. Prilikom poletanja na pisti 06, avion se sudario sa čistačem snega, koji je bio neovlašćeno na pisti. Kao rezultat sudara, avion se srušio, prevrnuo i zapalio. Svi u vazduhoplovu  – dva pilota, stjuardesa i jedini putnik, CEO naftne i gasne kompanije Total Christophe de Margerie – poginuli su.

dopisnik: Dejan Radojević (Moskva), foto: Aeroflot

Boeing će u 2025. povećati proizvodnju B737MAX na 38 primjeraka mjesečno ili 456 godišnje. Ovaj broj mjesečne proizvodnje Boeing se nada postići u V. mjesecu 2025. Isto je na razini proizvodnje iz 2013. 2018. godine Boeing je proizveo najviše B737 i to 580 primjeraka ili 48,3 mjesečno. Prošle, 2023. Boeing je proizveo 396 primjeraka ili 33 mjesečno. U prvih 11 mjeseci 2024. Boeing je proizveo 247 primjeraka ili 22,5 mjesečno u prosjeku, no u isto vrijeme je imao skoro dva mjeseca štrajka i potom mjesec dana nije mogao obnoviti proizvodnju.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

LOT Polish Airlines je otvorio prvu business ložu u SAD-u i to u Chicagu na Terminalu 5. Loža će biti otvorena svaki radni dan od 7:00 do ponoći. Loža ima 617 kvadratnih metara i prima 165 putnika. Osim putnika LOT-a ložu u ložu će moći ulaziti svi putnici Star Alliancea, putnici ekonomske klase moći će ući u ložu uz naplatu 60 USD, a ostali putnici uz naplatu 70 USD.

Ovog ljeta LOT će imati 10 tjednih letova iz Chicaga za Varšavu i 4 tjedna leta za Krakow, što znači da kompanija ima po dva dnevna leta svaki dan.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: LOT

Dioničari ITA-e su donijeli i formalnu odluku za prodaju 41% udjela u kompaniji Lufthansi za 325 milijuna EUR. Ovime je Lufthansa konačno postala vlasnik ITA-e kompaniju koju pokušava kupiti punih 25 godina i to u više navrata.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ITA

ANA je kupila i posljednjih 7% udjela u LCC Peach Aviation od honkonškog First Eeastern Aviation Holdiga. Sada ANA ima 100% vlasništva na ovom kompanijom. Peach u floti ima 16 A320ceo, 17 A320neo i 3 A321LR. Kompanija ima baze u Tokyo Narita, Nahi, Osaki i Sendai.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Peach

Lufthansa Grupa je naručila još pet Airbusa A350-1000. Ovima kompanija ima ukupno 15 naručenih ovih aviona. A350-1000 će zamijeniti A340-600 kojih Lufthansa u floti ima 10. Prva narudžba od 10 ovih aviona iz 2023. će krenuti sa isporukama 2026. Ova nova narudžba bi se trebala isporučivati između 2028. i 2030. Vrijednost ove narudžbe je oko 2 milijarde USD po kataloškim cijenama. Lufthansa ima 75 A350-1000 i A350-900 aviona u narudžbi. 32 A350-900 je već u floti. Grupa u floti trenutno ima 821 aviona.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Lufthansa Grupa

Air Canada je naručila još pet Airbusa A220-300. Air Canada je 2016. naručila 45 ovih aviona, te 2022. njih još 15. Sa ovom narudžbom Air Canada će imati ukupno naručenih 65 ovih aviona. Kompanija već ima u floti 34 ovih aviona, a 31 A220 još nije isporučen. Air Canada ukupno u floti ima 208 aviona i 115 naručenih. Air Canada Express ima još 121 avion u floti, Air Canada Rouge 40 aviona i Air Canada Cargo 6 aviona, tj. ukupno 375 aviona.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Canada

Spirit je poduzeo još jednu mjeru restrukturacije kompanije. 8.1.2025. kompanija će iz flote izbaciti preostala dva Airbusa A319. Avioni su stari 14,3 i 14,4 godine. Mladi avioni, no svakako koncepcijski više ne spadaju u Spiritovu flotu. Spirit je prve A319 nabavio 2005. godine i u floti ih je imao 35. Kompanija je 14 ovih aviona izbacila 2023, te 15 u 2024. Samo 4 ova aviona su izbacili 2008. i 2009.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Spirit

Indijski LCC SpiceJet je konačno odlučio vratiti u promet sedam prizemljenih Boeinga 737-8. Avioni su prizemljeni od Covida-19, a prosječno imaju 6,1 godinu.

novinarka: Maja Mrkus (Pula); foto: SpiceJet

Qantas Link je imao jednu od najdužih isporuka aviona na planeti. Avion je napustio flotu WestJeta 4.9. i tada odletio iz Calgaria za Sault Ste. Marie. Odavde je 2.12. krenuo na svoj šestodnevi put na kojem je prešao 25.000 km, imao 11 stopova i prošao 12 aerodroma. Stoga je avion letio: Sault Ste.Marie – Goose Bay – Keflavik (Reykjavik) – Bergen – Ljubljana – Luxor – Oman – Chennei – Medan Kuala Nemu – Makassar Sultan Hasanuddin – Darwin – Brisbane.

Qantas link trenutno ima 31 Dash 8-400 u floti, a flotu će povećati na 45 aviona, te će istim postati najveći Dash 8-400 operater na svijetu. Avioni kompanije lete na 50 linija diljem Australije.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Qantas Link

Ethiopian i DR Kongo će pokrenuti avio kompaniju u kojoj će Kongo imati 51% udjela, a Ethiopian 49%, no Ethiopian će voditi kompaniju. Kompanija će krenuti sa dva Boeinga 737-800 koje će u lizing dobiti od Ethiopiana. Ethipian će istrenirati pilote, kabinsko osoblje, tehniku i ostalo osoblje, a koji će biti lokalno stanovništvo Konga. Ethiopian je već suvlasnik i vodi nekoliko kompanija u Africi.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ethiopian

Marabu je planirao bazirati treći avion u Cologne i četvrti u Stuttgartu. No, to se sada desiti neće, kompanija je odustala od planova širenja sa ova dva aerodroma. Isto tako kompanija je odustala od planova da otvori bazu u Leipzig/Halle. No, kompanija će bazirati još jedan A320neo u Nurembergu. Do sada su već Condor, Ryanair i Eurowings najavili opaka smanjenja linija i frekvencija iz Njemačke, a radi ozbiljnog povećanja taksi.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Maribu

Icelandair i ITA su pokrenuli code-share sporazum. Icelandair će tako preko Rima imati kodove na letovima ITA-e za Napulj, Firencu, Bari, Genovu, Trst, Veneciju i Bolonju. ITA će pak imati kodove na Icelandairovoj liniji Rim FCO-Reykjevik Keflavik.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Icelandair

Iran ima 89 Airbusovih aviona i 69 Boeingovih aviona. Stoga Iran već godinama sam proizvodi rezervne dijelove za ove avione. Nakon sankcija Rusiji, te rezervne dijelove izvodi i u Rusiju koje ima više stotina ovih aviona. Kako je i Rusija počela proizvoditi rezervne dijelove sada i ona izvozi u Iran, pa dvije zemlje ozbiljno surađuju na ovom polju. Ostaje pitanje kvalitete ovih dijelova, te sigurnosti aviona u koje se ugrađuju.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Iran Air

San Francisco je otvorio sobu za neurodivergentne osobe i njihove obitelji. Ovime olakšavaju putovanje ovim osobama sa značajnim poremećajem. Soba radi svaki dan od 5:00 do 23:00 sata. U isto vrijeme je US DoT donio niz novih pravila kojima se osjetno olakšava putovanje invalidnim osobama. Ovo će povećati troškove aerodromima, ali će ozbiljno olakšati život invalidima.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: San Francisko Aerodrom

Vladine službe SAD-a se zatvaraju 21.12. radi protesta vezanog uz financiranje vladinih institucija. Zbog zatvaranja očekuju se daleko duži redovi na kontroli putnika (TSA), problemi sa kontrolom letova i suportiranjem operacija i kompanija, poglavito tijekom božićnih i novogodišnjih praznika. Prema nekim procjenama zatvaranje bi moglo koštati avio industriju milijardu USD tjedno.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: United

Bivši ukrajinski LCC SkyUp je preživljavao tako što je iznajmljivao avione preko ACMI, no sada će krenuti sa redovnim letovima od IV. mjeseca 2025. i to iz Kišinjeva, Moldavija. Kompanija će imati 2 tjedna leta za Palma de Mallorcu, 2 za Alicante, 1 za Barcelonu, 3 za Larnacu, 2 za Paris Beauvais, 1 za Irakleion i 1 za Lisabon. Neke od ovih linija će se tijekom ljeta povećati sa frekvencijama. Kompanija će letjeti sa Boeingom 737-800. SkyUp ima pet B737-800 i jedan B737-700 u ukrajinskom AOC, te tri B737-800 u malteškom AOC.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: SkyUp

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

  • Amsterdam, KLM od 30.3.
  • Hurghada, Nesma od 6.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Palermo, Ryanair od 30.3.
  • Tel Aviv, Croatia od 13.5.
  • Prag, Croatia od 2.6.
  • Milano Malpensa, Croatia od 2.6.
  • Hurghada, Nile Air od 3.6.
  • Bukurešt, Croatia od 1.7.
  • Hamburg, Croatia od 1.7.
  • Madrid, Croatia od 3.7.

 

Iz Pule:

  • Frankfurt, Discover od 31.3.
  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Tel Aviv, Arkia od 1.6.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Katowice, Ryanair od 31.3.
  • Marseille, Ryanair od 31.3.
  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Baden-Baden, Ryanair od 31.3.
  • Beauvais, Ryanair od 31.3.
  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Weeze, Ryanair od 1.4.
  • Girona, Ryanair od 2.4.
  • Djerba, Nouvelair od 28.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

  • Beč, Wizz Air od 15.6.

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Bergamo, SkyAlps od 15.5.
  • Palermo, SkyAlps od 15.5.
  • Napulj, SkyAlps od 16.5.
  • Istanbul, AJet od 4.6.
  • Stuttgart, Eurowings od 14.6.
  • Krf, SkyApls od 16.6.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • Fridriechshafen, Wizz Air od 2.6.
  • Alicante, Wizz Air od 3.6.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Tbilisi, Air Serbia od 15.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.
  • Paris Orly, Transavia od 10.7.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.
  • Salzburg, Eurowings od 21.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.
  • Barcelona, Vueling od 1.7.

 

Iz Prištine:

  • Paris CDG, gp aviation od 31.3.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Paris Orly, easyJet od 2.4.
  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 27.3.
  • London, TUI, 27.5.2026.