Novosti iz svijeta

Qatar je obojio svoji Boeing 777-300ER u retro boje. Kompanija je avion prebojala kao dio proslave 25-godišnjice i to u Toulouseu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Qatar

Santiago de Chile 28.2. otvara novi terminal. Terminal će imati kapacitet od 14 milijuna putnika, i povećat će kapacitet Aerodroma na 30 milijuna putnika. Terminal ima 76 gateova. Terminal je koštao preko milijardu USD.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Santiago de Chile

Airbus A380 će testirati pogon na vodik (hidrogen). Airbus je odabrao ovaj avion iz nekoliko razloga. Prvo, avion je na tri palube dovoljno velik da primi svu opremu i posadu za testiranje, ali i tankove za vodik. Drugo, avion ima četiri motora što je dobro za testiranja, ali i možebitne probleme otkazivanja jednog ili čak dva motora. Na koncu Airbus ima A380 na dispoziciji (001) i ništa ga ne košta.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Airbus

Air Canada je ponovo naručila 12 Airbusa A220-300 koje je otkazala tijekom Covida-19. Avioni će se isporučivati između 2024. i 2025 i to po 6 komada svake od tih godina. Ovime će Air Canada ponovo imati 45 aviona u floti.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Canada

Embraer je u prošloj godini isporučio 141 avion, od čega 48 komercijalnih aviona. Od toga je isporučio 19 E195-E2, 2 E190-E2 i 27 E175. Kompanija je 2020. isporučila 44 aviona, dočim je prošle godine isporučila 10% više aviona. Kompanija u backlogu ima još 130 E175, 3 E190, 5 E190-E2 i 150 E195-E2. Ovo znači da uz sadašnji nivo proizvodnje kompanija ima dovoljno narudžbi za 6 godina proizvodnje.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Embraer

I China Southern je odlučila iz flote izbaciti svih 5 Airbusa A380 i to do kraja godine. Kompanija je objavila da je avion preskup za operacije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: China Southern

Norwegian pregovara sa Airbusom oko narudžbe neovisno što ima samo Boeinge 737 u floti. Naime, Norwegian je 2020. otkazao sve B737 (92 B737MAX8 i 5 B737MAX9), ali nakon toga i pokrenuo tužbu od milijarde USD radi neisporučenih 737MAX. Norwegian stoga smatra da je nemoguće u tim uvjetima ostvariti narudžbu prema Boeingu.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Norwegian

Lufthansa je 22.2.2022. operirala let LH2222, ili tu-tu-tu-tu-tu-Tuluz (two-two-two-two-to-Toulouse). Let je bio iz Minhena sa Airbusom A319. Lufthansa već godinama operira tu-tu-tu-tu-tu-Tuluz, ali jučerašnji let je bio poseban radi datuma, što je kompanija i posebno obilježila.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Lufthansa

Embraer je objavio da će E175-E2 kasniti dodatne 3 godine i da će ući u operacije tek 2027. ili 2028. Razlog ovog odlaganja je ograničenje maksimalne težine pri polijetanju (MTOW) za avione do 76 sjedala koje je u SAD-u 39.000 kg. E175-E2 je trebao ući u promet 2020.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Embraer

Norwegian je objavio profit u posljednjem kvartalu 2021. i to od 13,1 milijun USD. U posljednjem kvartalu 2020. kompanija je imala gubitak od nevjerojatnih 1,8 milijardi USD. Kompanija je imala profit i u 3. kvartalu i to od 18,9 milijuna USD. U posljednjem kvartalu kompanija je imala 3,1 milijun putnika. Kompanija je povećala load faktor na 77%. Norwegian ima flotu od 62 Boeinga 737MAX8 i 737-800.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Norwegian

Više od 50% aviona u svijetu je u ovom momentu u lizingu, većina od najvećih lizing kuća. Lizing aviona je jefitniji za aviokompanija na kraće vrijeme (plaća se godišnji paušal, a ne vrijednost aviona odjednom), isto je jednostavnije za kompaniju, te kompanija može avion vratiti nakon nekog vremena, tj. ne mora ga operirati 25 ili više godine.

Lizing kompanija obično iznajmljuju nove aviona na 10 godina, nakon kojeg lizinga su na nuli. Idućih 5 godina lizinga je čisti profit, a nakon toga ili avion prodaju ili daju na još 5 godina lizinga, što je dodatni profit. Nakon toga avion ili prodaju ili razrežu te time dobe još neki iznos novaca.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Singapore

Avianca je potpisala code-share za regionalne letove EasyFly-a u Kolumbiji. Istim će Avianca imati pristup na 18 regionalnih linija. EasyFly ima 18 aviona i to ATR 42-500, ATR 42-600 i ATR 72-600. Ovo je ogroman iskorak za Aviancu poglavito u usporedbi sa konkurentskim LATAM-om.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Avianca

Qatar je recikliranjem smanjio količinu otpada za 1688 tona. Istovremeno kompanija je donirala 40.000 komada opreme (deke, jastuci, madraci, posuđe) za izbjegličke kampove diljem svijeta, te 60.000 obroka hrane za humanitarne organizacije.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Qatar

Nakon što je Lauda Europe svoju AOC iz Austrije preselila na Maltu, sada će to napraviti i Eurowings Europe. Eurowing Europe trenutno ima sjedište u Austriji, a ima baze u Beču, Salzburgu, Palma de Mallorci, Prištini, Pragu i Stockholm ARN. Kompanija u floti ima 19 aviona A320 obitelji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Eurowings

Iako je normalna praksa da se pojedini model aviona certificira te time krene u proizvodnju FAA je odlučio da će kontrolirati i certificirati baš svaki proizvedeni Boeing 787. Istim se očekuje da će 787 konačno, nakon više od dvije godine ponovo krenuti sa isporukama.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing

ITA je privremeno uzela u flotu dva Embraera E190 German Airwaysa za letove iz Milan Linate prema London Cityu, Luxemburgu i Genevi. Nakon što ITA-i budu isporučena prva dva Airbusa A220, ovi avioni će zamijeniti E190 na ove tri linije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: German Airways

Nakon što su Lufthansa, Austrian i KLM otkazali letove za Ukrajinu, sada je to učinio i Air France na liniji za Kijev. Kompanija neće letjeti za Ukrajnu od utorka 22.2.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air France

Air Lease Corporation (ALC) je naručio 50 Boeinga 737MAX8 i MAX9. Deal košta 27,7 milijardi USD. Isporuke aviona će biti između 2024. i 2026. ALC je u XII. mjesecu naručio 116 Airbusovih aviona. ALC ima utilizaciju svojih aviona od fascinantnih 99,8%.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Boeing

Usprkos toga što je Qatar naručio Boeinge 737MAX, zatražio je od Suda u Londonu da ukine otkazivanje narudžbe Airbusa za A321neo. Qatar smatra da je Airbusovo otkazivanje narudžbe nelegalno.

Kao je Airbus objavio da se želi nagoditi sa Qatarom i sporazumno riješiti sukob ostaje za vidjeti je li ovo početak tog sporazuma. Sukob svakako ne donosi ništa dobro ni jednoj od strana. Ili je ovaj potez Qatara samo spin, kojim žele pokrenuti još jednu tužbu protiv Airbusa za naknadu troškova otkazivanja?

Već idući dan Sud je donio odluku da Airbus zamrzne aktivnosti oko otkazivanja A321neo za Qatar, tj. da mora pričekati sa ovom odlukom nekoliko tjedna dok Sud ne donese odluku. Istim Airbus ne smije slotove za ove avione dati nekome drugom. Saslušanje o ovom predmetu je 4.4. i Airbus to tada ne smije sav ovom narudžbom raditi ništa.

Airbus je Qataru predložio sporazumno rješenje za A350. Qatar je zbog problema sa bojom tužio Airbus za preko 600 milijuna USD, nakon čega je Airbus otkazao narudžbe uza 50 A321neo, te preostala dva A350.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Qatar

Sukob dva suvlasnika IndiGo koji traje već dugi niz godina i koji je imao svoj vrhunac na sudovima u Velikoj Britaniji i Indiji se bliži kraju obzirom da jedan od suvlasnika Rekesh Gangwal postepeno smanjuje broj dionica sa intencijom da izađe iz kompanije i roku od 5 godina. Gangwal je obavijestio dioničare da izlazi iz upravljačkih tijela kompanije. Gangwal je imao 36,61% kompanije, a njegov suparnik Rahul Bhatia 37,8% kompanije.

Sada će konačno kompanija krenuti u jednom smjeru, onom koji želi Bhatia. IndiGo je i usprkos ogromnih sukoba jedna od najuspješnijih kompanija svijeta i kompanija koja je doslovce pomela konkurenciju u Indiji. Sada se očekuje da će kompanija još brže nastaviti prema gore.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: IndiGo

Lufthansa i Austrian od ponedjeljka 21.2. su suspendirali sve letove za Kijev i Odessu, te su se time pridružili KLM-u koji je sve letove ukinuo prije par dana. Za sada je suspenzija na snazi do 28.2. no vrlo je vjerojatno da će se i produžiti. Lufthansa će nastaviti letjeti za Lavov koji je u Zapadnoj Ukrajini.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Austrian

Australija se danas (u ponedjeljak) otvara za promet nakon skoro dvije godine. Putnici koji su cijepljeni i testirani sada mogu doći u Australiju. Aviokompanije koje su do sada imale velike kapacitete za Australiju sa vrlo malim load faktorom (većina je letjela sa tek 20-30 putnika po ekstremno visokim cijenama), ne reagiraju pretjeranim povećanjem kapaciteta nego će prvo povećati load faktor na postojećim letovima, a tek onda će povećavati kapacitete.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Emirates

Moskva Seremetyevo je u I. mjesecu imala 20.433 leta za 66 zemalja na 313 linija. Ove linije je prevezlo 36 prijevoznika.

Aerodrom ima 109 linija prema Rusiji, 17 prema Njemačkoj, 10 prema Ujedinjenim Arapskim Emiratima, 9 prema Španjolskoj, 8 prema Dominikanskoj Repulici, 7 prema Egiptu, Kini, Italiji, Turskoj i 6 prema Kazahstanu. Najviše linija u ovom momentu ima Aeroflot (148), pa Nordwind (60), Pegas Fly (23), Pobeda (16) i AirBridge Cargo (16). Najviše letova Moskva ima za St.Petersburg, njih 1691 koje operira 4 prijevoznika. U inozemstvo najviše linije ima za Simferopol (Ukrajina) 373, pa Minsk (Bjelorusija), 358, Istanbul (Turska) 312, Amsterdam (Nizozemska) 301 i Dubai (UAE) 259.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aeroflot

LCC Ujedinjenih Arapskih Emirate Air Arabia je objavila godišnji profit od 196 milijuna USD. Kompanija ima 59 aviona i 120 naručenih, a leti na 170 destinacija. Kompanija ima 4 podružnice u Abu Dhabiu, Maroku, Egiptu i Armeniji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Arabia

Airlink od 26.3. kreće sa letovima na liniji Johannesburg-Sv.Helena jednom svakih dva tjedna i Johannesburg-Sv.Helena-Asension jednom mjesečno.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Airlink

Najveće kompanije Argentine su:

  1. 76 Aerolineas Argentinas
  2. 7 JetSmart Argentina
  3. 5 Flybondi
  4. 4 Andes Lineas Aereas
  5. 4 LADE

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerolineas Argentinas

Airbus će u 2022. napraviti i isporučiti 720 aviona. Ovo je na razini 2017. godine. U 2021. kompanija je isporučila 611 aviona. U 2021. kompanija nakon otkazivanja ima ukupno 507 naručenih aviona. No, kako joj je backlog izuzetno velik kompanija je odlučila povećati proizvodnju. Ukupna vrijednost Airbusovog backloga je 398 milijardi EUR. Airbus do 2023. planira povećati proizvodnju A320obitelji na 65 aviona mjesečno (780 godišnje).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Airbus

Kapaciteti između dvije najvažnije regije svijeta tj. na transatlantskim letovima (između Europe i Sjeverne Amerike), su tek na 62% letova iz 2019. Ovo je bitno manje nego su letovi unutar Europe i unutar Amerike.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: British Airways

Kad jednom smrkne drugom svane. Ryaniar je odlučio napustiti Frankfurt, no sada će ponovo bitno povećati broj letova za Hahn. U prvom valu, početkom IV. mjeseca otvara 10 novih linija iz Hahna. Ovo bi moglo pomoći da se Hahn izvuče iz insolvencije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Broj putnika Južne Amerike  u 2019. uz izuzetak Brazila:

  1. 35,0 milijuna putnika Bogota, Kolumbija
  2. 25,4 Lima, Paru
  3. 24,6 Santiago, Čile
  4. 12,6 Buenos Aires, Ministro Pistarini, Argentina
  5. 12,3 Buenos Aires, Jorge Newbery, Argentina
  6. 9,2 Medelina, Kolumbija
  7. 5,7 Cartagena, Kolumbija
  8. 5,5 Cali, Kolumbija
  9. 5,0 Quito, Ekvador
  10. 4,0 Guayaquil, Ekvador

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: LATAM

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

  • Berlin, Eurowings od 11.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Reykjavik, Play od 16.1.
  • Palermo, Ryanair od 30.3.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Liverpool, easyJet od 9.6.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 1.4.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Shanghai, Air Serbia od 11.1.
  • Paris Orly, Transavia od 10.4.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Cologne, MySky od 13.12.

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Barcelona, Wizz Air od 30.6.
  • Lyon, Wizz Air od 30.6.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 30.3.