Novosti iz svijeta

Frankfurt Hahn aerodrom je raspisao insolvenciju na županijskom sudu. No, operacije na aerodromu će se i dalje obavljati. Sud je proglasio stečajnog upravitelja. 82,5% vlasnik aerodroma ja posrnula kineska megagrupacija HNA Grupa (vlasnik Hainana), koja je proglasila 56 milijardi USD dugova. Na aerodrom leti Wizz Air sa 10 linija, Ryanair sa 34 linije, te jednu liniju ima FylOne i Air Serbia. U regiji leti Ryanair za Zagreb, Banja Luku i Pulu, te Wizz Air za Beograd (od 16.12.), Sarajevo (od 14.12.), Skopje i Tuzlu, te Air Serbia za Niš.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wikipedia (Frankfurt Hahn)

Kao što sam već objavio TATA grupa će investirati 239,6 milijuna USD da ponovo podigne 24 prizemljena aviona Air Indie. Ove avione Air India je prizemljila jer nije imala novaca za njihovo održavanje. Prizemljeno je 10 Airbusa A319, 5 A321, 2 Boeinga 777-300ER i 3 Boeinga 787-8. Prizemljeno je i četiri Boeinga 747-400, starih 26 godina, za koje se pretpostavlja da ih kompanija neće koristiti, već će ih prodati.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air India

Iako se Ryanair povukao sa 12 domaćih linija u Velikoj Britaniji prije godinu dana, sada ponovo pokreće domaće linije. Od 1.12. letjet će na liniji Manchester-City of Derri. Linija će se operirati jednom tjedno.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Ryanair

Southwest i American Airlines nakon oštrih prijetnji zaposlenika, pa čak i sudskih postupaka odlučili su omekšati svoj stav o obveznosti cijepljenja. Southwest je izjavio da zaposlenici koji se ne cijepe neće morati na neplaćeni dopust ako će nositi maske i držati se distance. Southwest je jasno naglasio da je odustao od toga da zaposlenike pošalje na neplaćeni dopust i da to više nije stav kompanije.

American je pak objavio da zaposlenici koji se neće cijepiti do roka neće biti automatski otpušteni ili maknuti sa posla. Ovo je velika pobjeda zaposlenika ove dvije ogromne američke kompanije. Delta je i ovako izjavila da ona neće tjerati svoje djelatnike na cijepljenje, pa je stoga ostao samo United od četiri najveće kompanije koji prijeti otkazima djelatnicima koji se nisu cijepili. No, i oni su pokrenuli sudski spor u kojem je odluka o otkazu prolongirana sudskom odlukom.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Southwest

Air France-KLM će tužiti amsterdamski Aerodrom Schiphol radi najave da će povećati aerodromske takse za 40% u idućih tri godine (9% iduće i po 14% u 2023. i 2024). Kompanija smatra da je to neprihvatljivo, nerazumno i nepošteno, poglavito što se kompanije još nisu oporavile od Covida-19. Air France-KLM naglašava da Schiphol koristi svoju monopolističku poziciju što smatraju krajnje nemoralnim.

Schiphol pak ima logiku da su u Covid-19 izgubili enorman novac, ali i da će aerodrom 2023. biti ponovo prepun uz kroničan nedostatak slotova. Schiphol nakon Heathrowa u Europi ima najmanje raspoloživih slotova i najveći pritisak kompanija na povećanje kapaciteta. Kako isto nije moguće aerodrom je posegnuo za ovom metodom smanjenja pritiska kompanija.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: KLM

U X. mjesecu najviše sjedala ima na liniji:

  1. 270402 Antalya-Moskva SVO
  2. 240938 Dubai-Riyadh
  3. 217668 Dubai-London Heathrow
  4. 206873 Moskva DME-Simferopol
  5. 204536 Cairo-Jeddah
  6. 165223 New York JFK-London LHR
  7. 163296 Orlando-San Juan
  8. 152393 Antalya-Moskva VKO
  9. 145542 Bahrain-Dubai
  10. 138898 Dubai-Jeddah

 

Istovremeno u Europi najviše sjedala imaju linije:

  1. 270402 Antalya-Moskva SVO
  2. 206853 Moskva DME-Simferopol
  3. 152393 Antalya-Moskva VKO
  4. 136503 Moskva SVO-Simferopol
  5. 131284 Dusseldorf-Palma de Mallorca
  6. 128874 Stockholm-Copenhagen
  7. 121205 Frankfurt-Palma de Mallorca
  8. 117383 Copenhagen-Oslo
  9. 114960 Madrid-Paris ORY
  10. 113686 Lisabon-Madrid

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Monika Klobučar (Aerodrom Dubai)

Qantas će krenuti sa letovima iz Sydneya za London i Los Angeles od 1.11. tj. dva tjedna prije od prvotnog plana. Uz to kompanija je trebala letjeti po tri tjedna leta, no sada će letjeti za London 5 tjednih letova, a za Los Angeles 4. Ovo su prvi letovi izvan Australije nakon 20 mjeseci zatvorenosti australijskog zračnog prostora. Od 18.12. kompanija će uvesti i letove za Singapore, Vancouver i Fiji.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Qantas

U Ukrajini se pokreče nova aviokompanija Air Ocean Airlines. Tvrtka je preuzela dva zrakoplova Antonov An-148, stara 9 godina, od ruske aviokompanije Angare. Doista neobičan izbor jer je zrakoplovi kapaciteta 75 sjedala i bez EASA certifikata moči će letjeti samo domaće linije ili biti iznajmljeni u Afriku.

autor: Juraj Mehić, dopisnik (Velika Gorica), foto: Wikipedia

ITA je objavila da želi pristupiti SkyTeamu kojeg je Alitalia bila član. Ovo pokazuje da će se ITA ipak približiti Delti i Air France-KLM-u iako je intenzivno pregovarala i sa Lufthansom oko investicije u kompaniju, te eventualnog ulaska u Star Alliance. Ostaje za vidjeti hoće li SkyTeam ubrzati ITA-in ulazak u SkyTeam zbog prethodnog Alitalijinog članstva ili će i ova kompanija prolaziti proces od par godina prije ulaska u alijansu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ITA

Latvija je tražila da Europska Unija donese još teže sankcije protiv Belavie. Bjelorusija je pod sankcijama od kada ja skrenula avion Ryanaira i pritom uhapsila Romana Protasevicha, borca protiv bjeloruskog režima.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Belavia

Boeinga ima prizemljen svoj model 787 već skoro godinu dana. Pritom je FAA pronašao nekoliko problema na avionu. Novi problem je da dijelovi od titana na avionima starim posljednje tri godine nisu dovoljno čvrsti, tj. nisu u skladu sa propisanim specifikacijama. Dijelove je isporučivao talijanski Leonardo Spa, koji više nije dobavljač Boeinga.

Nakon mega-fijaska sa B737MAX saga sa B787 postaje još jedan mega-fijasko kompanije, koji će na kraju ispasti ništa manji od B737MAX. Boeing ima neisporučenih 106 B787. Kako je 737MAX prolongirao projekt 777X za četiri godine, ostaje za vidjeti koliko će ovaj mega-fijasko dalje prolongirati 777X.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing

Amazon je objavio nabavu deset Airbusa A330-300 i nedefinirani broj Boeinga 777-300ER koje će konvertirati u cargo avione. Kako je kompanija do sada nabavljala isključivo Boeinga 767-300ER (66 u floti), te Boeinge 737-800 (37 u floti), ovo je ogroman odmak u nabavi bitno većih aviona. Istinski novi iskorak kompanije koja ju približava najvećim cargo operaterima (FedEx, UPS i DHL).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Amazon

United je objavio 17 novih interkontinentalnih linija iz SAD-a, od čega je 12 u Europi. Letovi kreću od III. do V. mjeseca. Nove linije su:

  • Los Angeles-Tokyo
  • San Francisco-Bangalore
  • Denver-Minhen
  • Chicago-Milan
  • Chicago-Zurich
  • Washington-Amman
  • Washington-Berlin
  • Washington-Tokyo
  • Newark-Ponta Delgada
  • Newark-Bergen
  • Newark-Palma de Mallorca
  • Newark-Tenerife
  • Newark-Dublin
  • Newark-Rim
  • Newark-Nica
  • New York-Tokyo
  • drugi let na liniji Newark-Frankfurt

 

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: United

Austrian je najavio da će, zbog velike potražnje, povećati svoju premium ekonomsku kabinu sa 18 na 36 sjedala na svim svojim Boeinzima 767. Kompanija će preurediti kabinu tijekom zime, u prvom kvartalu 2022.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Austrian

Piloti Southwesta su tužili kompaniju radi obveze cijepljenja koju je kompanija nametnula. Piloti tvrde da oluka Southwesta nije u skladu sa radnim pravom. Southwest je izjavio da je cijepljene krucijalno da bi posade i putnici bili sigurni. Nije jasno kako to Southwest misli obzirom da se cijepljene osobe mogu zaraziti, a i mogu zaraziti druge osobe. Stoga nije jasno koja se to „sigurnost“ dobiva cjepivom.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Southwest

Kao i Norwegian i SAS je ukinuo nošenje maski na svim interskandinavskim letovima. Ostali letovi prema Europi i drugim kontinentima i dalje zahtijevaju maske zbog pravila na destinacijama.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SAS

Volotea je dobila PSO na šest linija iz Sardinije za Italiju. Ugovor je na sedam mjeseci i zapravo će kompanija dogotoviti PSO Alitalie koja je prestala letjeti 14.10. Istim je Volotea krenula sa operacijama 15.10. Volotea je pustila karte u prodaju 14.10. Ovo je ogromna pljusketina ITA-i, nasljednici Alitalie, koja se nadala dobiti ove linije i konkurirala je za iste. No, Volotea je ponudila bitno bolje uvjete i tražila niže subvencije za linije (23,1% do 46,1% ispod vladinog budžeta za iste). Vlada će uplatiti 37 milijuna EUR za ovih šest linije do sredine V. mjeseca 2022. Ogroman novac. Natječaj je raspisan dva puta. Na prvom tenderu i ITA i Volotea su imali problema zbog kojih je Natječaj ponovljen početkom X. mjeseca.

Kompanija je istim objavila da će otvoriti bazu u Algheru zbog ovih letova. Volotea već ima baze u Cagliariu i Olbiji, ostala dva aerodroma na Sardiniji. Linije ne kojima se leti iz tri aerodroma na Sardiniji su prema Rimu FCO i Milanu Linate. Volotea je do sada prevezla 3,5 milijuna putnika iz Sardinije, od kada je krenula sa letovima tamo 2012. godine.

Uz to raspisan je i još jedan natječaj za linije prema Londonu, Milanu, Dussledorfu, Bruxellesu, Lisabonu i Barceloni iz španjolskog Asturiasa vrijedan 7,7 milijuna EUR, a koji će krenuti od ljeta 2022. (Lisabon i Milano od 2023.) uz rok od 4 godine, a na koji se Volotea također prijavila.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Volotea

Nakon što je velik broj interkontinentalnih kompanija potpisao ugovore sa južnoafričkim Airlinkom, sada je to učinio i Ethiopian. Ovime je Etihiopian dobio velik broj letova u Južnoj Africi i okolnim zemljama kojima će feedati svoju liniju prema Addis Ababi, ali je i Airlink dobio odličnu kompaniju preko koje će niz Airlinkovih putnika moći ostvariti brojne konekcije diljem planeta.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Airlink

Iberia će povećati broj letova između Madrida i Barcelone za 50% od XI. mjeseca. Sada će španjolski prijevoznik imati čak 70 tjednih polazaka na zračnom mostu između dva grada, a u nekim danima u tjednu to će biti i 11 dnevnih polazaka između 7:00 i 21:00 sat, tj. polasci će biti tek neznatno rjeđi od svakih sat vremena. Ovime Iberia želi motivirati poslovne putnika na korištenje linije.

Iberiji ovdje konkurira Renfe vlak koji putuje svega dva i pol sata između ova dva grada. Avion leti svega sat vremena, no putnici moraju doći na aerodrom bar sat i pola prije leta, putuju do aerodroma bar pola sata, te potom putuju sa aerodroma bar pola sata, dočim putovanje traje najmanje tri i pol sata, tj. sat vremena duže od vlaka. Ipak linija je i dalje jedan od glavnih izvora prihoda za Iberiu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Iberia

PIA je prekinula letove prema Kabulu zbog dva razloga. Prvi je miješanje Talibanskih vlasti u politiku firme. Naime, Talibani postavljaju niz uvjeta kompaniji među kojima i zahtjev da PIA vrati cijene na razinu prije talibanskog preuzimanja aerodroma, što kompanija ne može ostvariti. PIA naglašava da je ponašanje talibanskih komandanata zastrašujuće. Drugi je razlog vrlo loša infrastruktura koju Talibani imaju na Kabulu, radi čega je sigurnost PIA-inog letenja u Kabul dovedena u pitanje. Uz to PIA je frustrirana promjenama u zadnji čas koje Talibani provode u planovima leta, regulacijama i dozvolama.

Talibani su zaprijetili i Kam Airu da će im zabraniti letove ako ne skinu cijene na razinu prije talibanskog preuzimanja aerodroma. PIA je prije talibanskog preuzimanja aerodroma imala cijene od 150 USD, a sada naplaćuje karte od 1600 do 2500 USD. PIA naglašava da letovi nemaju komercijalnog rezona, te da samo za osiguranje moraju plaćati 400.000 USD. PIA je bila jedina kompanija koja je letjela za Kabul.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: PIA

Glavni tehnički pilot Boeinga Mark Fokner optužen je pred sudom u Texasu za prijevaru i falsificiranje podataka u certificiranju Boeinga 737MAX, o čemu smo već pisali. No, nova vijest koja je istinski šokantna je da državni odvjetnik traži kaznu zatvora od 100 godina.

I sada se desio nonsens po kome su svi direktori kompanije uspjeli napraviti nagodbu sa državom plativši 2,5 milijardi USD kako ih se ne bi krivično gonilo, te su zapravo novcem poreznih obveznika (SAD je pomogao Boeinga sa 25 milijardi USD) platili svoju slobodu i neće odgovarati za ubojstvo iz nehaja 346 osoba i ogromne probleme zrakoplovstva radi prizemljenja aviona na godinu i devet mjeseci, ali će pilot koji je tek treća karika u lancu i koji je samo radio po nalozima direktora sada završiti u zatvoru do kraja života.

FAA je ustvrdio da su direktori radili mobing nad djelatnicima, da su davali otkaze, ucjenjivali i doslovce mrcvarili ljude da prešute i falsificiraju podatke koje su davali FAA. Ovo je dno dan i vrhunac nemorala kapitalizma. Nemorala koji sustav SAD-a i dalje dozvoljava i podržava.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing

U VIII. mjesecu aerodromi Europe su imali 88,8% više putnika nego 2020. no 42,4% manje putnika nego 2019. Aerodromi Europske Unije imali su manji porast, tj. 81,4% spram 2020. i pad od čak 46,7% spram 2019. NonEU aerodromi su imali bolje rezultate. Iako su imali manji porast od 74,6% spram 2020. imali su pad od samo 18,4% spram 2019. Pritom je porast međunarodnih putnika u Europi spram 2020. bio 106,2%, a domaćih 42,2%. Cargo je porastao spram 2020. 23,7%, a spram 2019. 4,9%.

Deset aerodroma sa najvećim brojem putnika u VIII. mjesecu su bili:

  1. Istanbul (4,5 milijuna)
  2. Antalya (4,3)
  3. Moskva SVO (4,0)
  4. Amsterdam (3,8)
  5. Paris CDG (3,6)
  6. Frankfurt (3,4)
  7. Istanbul SAW (3,1)
  8. Madrid (3,0)
  9. Moskva DME (2,8)
  10. Barcelona (2,8)

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Istanbul Aerodrom

Nakon što je Ryanair upozorio vlasti u Lisabonu na činjenicu da TAP Portugal nemoralno zadržava slotove koje ne koristi radi čega se Ryanair ne može razvijati u Lisabonu, a što nije naišlo na odaziv vlasti, Ryanair je poduzeo i konkretne mjere te je otkazao čak 700 letova i tri linije iz Lisabona. Ryanair naglašava da se ne reflektira na privremena ukidanja linija radi Covida-19, nego na činjenicu da je TAP Portugal smanjio flotu za 20% dočim dobar dio slotova neće koristiti u idućih više godina.

Ryanari je ljut i što je vlada odbila otvoriti novi aerodroma u vojnoj bazi na jugoistočnom rubu Lisabona koji bi se sa relativno malo novaca mogao prilično brzo otvoriti te time riješiti problem nedostatka slotova na Lisabonu. Ryanair smatra da bi upravo ovaj aerodrom mogao postati LCC aerodrom Lisabona. Ryanair je također ljut na Portugal što je upucao preko 3 milijarde EUR na TAP Portugal tijekom Covid-19 krize.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Aegean koji je bio manjinski vlasnik rumunjskog Animawingsa (25%), sada je dodatno investirao u kompaniju i preuzeo je većinski udio (51%), te kontrolira kompaniju. Animawings u floti ima jedan A320 i još dva naručena i leti brojne leisure linije u 14 država Europe, Bliskog Istoka i Afrike. Aegean je iskazao ozbiljan interes za kupnju Croatie Airlines.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aegean

ITA je kupila Alitalijin brend za 90 milijuna EUR. Kompanija je to učinila kako konkurencija ne bi kupila brend i pod njim letjela. Potpuno nepotrebno bacanje novaca, no ipak dvije talijanske kompanije su izrazile želju da brend kupe i nastave letjeti kao Alitalia, pa je kompanija očito na to bila „natjerana“.

ITA će nastaviti koristiti IATA kod „AZ“ no ICAO kod „AZA“ je zamijenila u „ITY“, a novi call sign kompanije je „ITARROW“¨. Kompanija je, kako smo već pisali, operacije krenula sa 52 zrakoplova (18 Airbusa A319, 27 A320 i 7 A330-200).

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: ITA

Iako je Singapore najavio da će operacije sa A380 pokrenuti tek početkom godine, odlučili su se na pokretanje operacije nešto ranije. Kompanija će na liniju za London Heathrow krenuti sa operacijama sredinom 18.11. Ovime će Singapore biti 7. kompanija koja će krenuti sa letovima A380, uz Emirates, British, Qatar, Korean, China Southern i ANA. Za London će od 11. mjeseca sa A380 uz Singapore letjeti Emirates, British i Qatar.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Singapore Airlines

Nakon što su se CRJ i Dash 8-400 prestali proizvoditi na tržištu regionalnih aviona ostali su još samo Embraeri, ATR, SSJ-100 i ARJ21. Kako se posljednja dva model prodaju samo u Rusiji i u Kini, ostala su zapravo samo dva proizvođača Embraer i ATR.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Embraer

Broj putnika na aerodromima Indija u 2018 je bio 165,9 milijuna. Najveći aerodromi su:

  1. 67,3 milijuna putnika Delhi
  2. 45,8 Bombaj
  3. 33,4 Bengaluru
  4. 22,3 Chennai
  5. 22,0 Kalkuta
  6. 21,7 Hyderabad
  7. 11,4 Ahmedabad
  8. 9,6 Kochi
  9. 8,4 Dabolim
  10. 8,1 Pune

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: IndiGo

Ryanair je zabranio letove osobama koje su uspjele naplatiti novac nazad za neostvarene letove preko kreditnih kartica. Neki od tih putnika su kupili nove karte preko Ryanaira, platili hotele, rent’a’car i sada sve to ne mogu ostvariti jer im je Ryanair samo dva dana prije puta poslao obavijest o zabrani letova. Putnici će istim izgubiti velik novac.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Manje od tjedan dana od objave prodaje Air Indije Tata Grupi, Indija je objavila da će prodati i Alliance Air, kompaniju koja je bila regionalna podružnica Air Indije i za koju se smatralo da će ju Indija zadržati kako bi ostvarivala regionalne linije važne za državu. Država će i ovdje prodati 100% kompanije. Alliance u floti ima 18 ATR 72-600 (70 sjedala) i 2 Do-228 (19 sjedala), te leti na 48 destinacija.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Alliance Air

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Memmingen, Ryanair od 28.10.
  • Reykjavik, Play od 16.1.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

 

Iz Splita:

 

Iz Brača:

 

Iz Dubrovnika:

  • Manshester, easyJet od 30.10.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

 

Iz Tuzle:

  • Istanbul, AJet od 7.10.

 

Iz Mostara:

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Nica, Air Serbia do 19.9.
  • Guangzhou, China Southern 25.9.
  • Guangzhou, Air Serbia od 30.9.

 

Iz Niša:

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Amsterdam, easyJet od 28.10.
  • Milan Malpensa, easyJet od 7.12.

 

Iz Skopja:

 

Iz Ohrida: