Novosti iz svijeta

Nakon brojnih problema sa Boeinzima 737MAX, 787, 777 i 767, eto došli su na red i problemi sa 747. Naime, FAA je naredila hitnu inspekciju B747 radi zaštitnih svojstava spremnika za gorivo nakon izvješća o pucanju na određenim komponentama. Stoga čak 362 aviona moraju proći hitnu inspekciju. Inspekcije će trajati dva do tri dana po avionu, što znači da svi 747 neće letjeti preko 1000 dana.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing

Alii Palau Airlines je pokrenuo letove iz Korora za Singapore sa Airbusom A320 kompanije Drukair. Alii Palau još nema svoj AOC. Letovi za Singapore su sada jednom tjedno, a od 21.12. će biti dva puta tjedno. Koror ima letove za okolne otočiće, te veze Air Niugini za Brisbane i Port Moresby, China Airlinesa za Taipei, Jeju Aira za Seoul i Uniteda za Guam i Manilu. Državica Palau ima 18.024 stanovnika. Singapore je najbliži veliki aerodrom Palau, samo 3440 km udaljen, uz izuzetak Manile koja je na samo 1668 km, Hong Konga koji je na 2720 i Taipea koji je na 2352 km. Alli Palau naglašava da će preko Singaporea putnici imati konekcije na brojne linije prema Aziji, Australiji, Europi i Africi.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alii Palau

Ilyushin Finance tuži Airbus radi neisporučenih A220. Kompanija je naručila 20 (prvotno 32) ova aviona a isporučeno joj je tek 6 aviona, te uplatila depozit od 26 milijuna USD koje sada traži nazad. Airbus ne može isporučiti avione radi sankcija nametnutih Rusiji, a radi napada na Ukrajinu. Nedavno je i ruski Aviacapital Services podnio tužbu za depozit neisporučenih 17 A350.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Airbus

Aerodrom Bruxelles je investirao u novi cargo kompleks, nazvan Brucargo Central, 70 milijuna EUR. Kompleks ima 83.500 kvadratnih metara, od čega skladišta i druge zgrade imaju 34.200 kvadratnih metara. Kompleks će se dovršiti 2025. godine.

Istovremeno Bruxelles je objavio kojih pet kompanija će koristiti kompleks: Nippon Express, Hazgo, Deny Cargo, EV Cargo i DSV. Najviše će dobiti DSV (12.000 kvadrata), pa Nippon Express (10.000 kvadrata). Na Bruxellesu već svoje pogone imaju DHL, Emirates SkyCargo, Ethiopian Cargo, LATAM Cargo Chile, Qatar Cargo, Royal Air Maroc Cargo, Singapore Airlines Cargo, Suparna, Turkish Cargo. Najviše linija ima DHL njih čak 19.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrome Bruxelles

United Nigeria Airlines je greškom sletjela na Asabu, 317 km dalje umjesto planirane Abuje. Zbog toga su regulatori prizemljili A320 koji kompanija ima u lizingu. Kompanija radi toga ima istinski kaos te je morala otkazivati letove. Uz taj A320, kompanija u floti ima četiri E145.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: United Nigeria

Porter je naručio još 25 Embraera E195-E2, te povećao flotu na 75 aviona. Kompaniji je do sada isporučeno 24 ova aviona. Kompanija užurbano otvara linije prema Kanadi i SAD-u iz Toronto Pearson Aerodroma.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Embraer

Ferrovial je prodao 25% udjela na London Heathrowu za 3,01 milijardu USD i to Ardianu (15%) i Saudi Arabia Public Investment Fondu (10%). Ferrovial je 2006. kupio 55,87% Heathrowa, ali je 2012. prodao 10,6% Qatar Holdingu. Ferrovial ima 50% udjela i u aerodromima Glasgow, Aberdeen i Southampton, te 49% u Terminalu 1 New York JFK.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: London Heathrow

Njemačka AviAlliance je preuzela kontrolu nad Aerodromom Atena. Do sada je vlasništvo imala Grčka (55%), PSP Investment of Canada (40%) i privatni investitori uključujući Copelouzos Group (5%). AviAlliance upravlja aerodromima u Hamburgu, Dussledorfu, Budimpešti i San Juanu.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Aerodrom Atean

EasyJet je u 2023. fiskalnoj godini imao 5,2 milijardi GBP prometa i 600,9 milijuna USD profita. Kompanija naglašava da očekuje vrlo ozbiljne financijske gubitke radi prekida operacija u Izraelu. Kompanija je letjela 10 linija za Tel Aviv.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: easyJet

Dva aviona su se umalo sudarila u New York JFK. Naime Americanov Airbus A321 je slijetao na pistu 22L, dok je Pilatus PC-12 trebao sletjeti na 22R. No, Pilatus je sletio na 22L što je primijetio pilot Americana pitavši toranj „što Pilatus radi ispod nas“. Avioni su bili na samo 150 metara. Zahvaljujući reakciji pilota Americana sve je završilo dobro, no pilot je kasnije rekao da nije žestoko reagirao da bi se avioni sudarili.

Ovo je još jedan među brojnim sličnim incidentima u SAD-u koji se dešavaju češće nego jednom mjesečno. Svaki puta sam rekao „za sada nas je bog čuvao“, no koliko će nas još dugo čuvati?

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: American

COMAC je prošle godine isporučio prvi C919 China Easternu kojoj je isporučio još jedan ovaj avion, tj. ukupno dva. Avion ima 698 naručenih primjeraka. C919 u standardnoj varijanti dvije klase ima 164 putnika. No, COMAC je upravo objavio da će pokrenuti još dva modela ovog aviona, produženi i veći sa 210 sjedala u dvije klase, i kraći manji sa 140 sjedala u dvije klase. Prvi će biti direktna konkurencija A321 i B737-10, dok će drugi biti konkurencija A319, A220-300 i B737-7.

COMAC je razvio i projekt manjeg regionalnog aviona ARJ-21 sa 90 do 95 sjedala, koji je već isporučen u 113 primjeraka, a ima naručenih 197 primjeraka. Jednako tako kompanija razvija širokotrupni avion C929, avion koji će u tri klase imati 280, a u dvije klase 291 sjedalo.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: COMAC

Stvara se treća fronta u Kanadi. Air Canada koja je u code-share sa Unitedom i WestJet koji je u code-share sa Deltom dobijaju trećeg ozbiljnog konkurenta. Naime, Porter i Air Transat kreću u joint venture. Idealno za suradnju sa posljednjom alijansom, Americanom i oneworldom. Sporazum će se implementirati tijekom 2024. godine.

Ovim sporazumom Porter koji ima regionalne linije sa Dash 8-400 i E195-E2 će feedati Air Transat koji ima duže i long-haul linije. Kompanije će sinkronizirati red letenja . Kompanije će zajedno letjeti preko 80 destinacija u Kanadi, SAD-u, Meksiku, Karibima, Središnjoj Americi, Europi i Sjevernoj Africi. Air Transat u regiji leti za Zagreb.

Ukupno Air Canada sa svojim podružnicama ima 348 aviona, WestJet sa svojim podružnicama ima 207 aviona, dok će Air Transat sa Porterom zajedno imati 88 aviona.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Porter

ITA je sredinom X meseca preko Italijanskog patentnog društva objavila molbu namenjenu Aeroitalia-i, koju optužuje za kršenje intelektualne svojine koje je ITA vlasnik. Većina optužbi je vezana za brending Alitalia-e koji je ITA otkupila krajem 2021. ITA tvrdi da je Aeroitalia svesno napravila svoj brending kopirajući ključne elemente logoa, brendinga i šeme farbanja aviona od Alitalia-e, u svrhu boljeg marketinga kompanije. ITA konkretno napominje korišćenje “stilizovanog A” za logo kompanije, prisustvo istobojne “štrafte” preko trupa aviona i samo ime Aeroitalia, koje ITA tvrdi je namerno napravljeno da liči i neinformisane podseća na Alitalia-u. ITA traži od Aeroitalia-e da obustavi korišćenje ovih elemenata i da promeni komercijalno ime kompanije.

Razlog zbog kog je ITA započela ovu prepisku koja će nesumnjivo preći u sudski spor nije poznat, pogotovu jer u kompaniji sigurno ima bitnijih stvari na koje se treba fokusirati. ITA je brending Alitalia-e kupila za 90 miliona evra krajem 2021. Po navodima italijanskih medija, ITA čuva pravo na korišćenje brendinga u nekom nedefinisanom momentu u budućnosti, za šta je i Lufthansa navodno zainteresovana. U poslednje dve godine, izvesni brend je navodno devaluirao tempom od oko 4-5 miliona evra po godini.

autor: Ivan Pusineri, dopisnik (Beograd), foto: Aeroitalia

Najmanje 25 letova je odgođeno i otkazano na moskovskim aerodromima zbog obilnih snežnih padavina, prema podacima servisa Yandex.Schedules od 09:30 sati 28.11. Trenutno se problemi sa polascima primećuju u Šeremetjevu, Vnukovu i Domodedovu. Većina letova je kasnila i otkazana je u Domodedovu.

Pet letova na aerodromu Vnukovo kasni. Vreme polaska 12 letova sa Domodedovo je odloženo, a tri su otkazana. U međuvremenu, aerodrom Šeremetjevo odložio je tri leta i otkazao još dva.

Air Serbija letovi su juče uglavnom kasnili sa polaskom iz Beograda te im loše vremenske prilike u Moskvi nisu dodatno značajno uticale na red letenja 27.11. let JU658 je u dolasku iz Beograda kasnio 104 minuta  a povratni let JU659 je iz Moskve krenuo sa 123 minuta zakašnjenja. Let JU652 27.11. je kasnio u dolasku u Moskvu 30 minuta a u povratku je let JU653 kasnio 33 minuta. 28.11. JU658 je u dolasku iz Beograda kasnio 59 minuta a iz Moskve je krenuo povratni let JU659 sa 59 minuta zakašnjenja.

Ranije je šef prognostičkog centra METEO Aleksandar Šuvalov upozorio na jake snežne padavine i mećave u Moskvi. Uveče 27.11. prestonicu Rusije je zahvatila „crna mećava“. Udari vetra dostizali su 17 m/s, a tokom 24 sata je palo i do 26,5 cm padavina. Ledena kiša padala je u južnim i jugoistočnim regionima Moskovske oblasti.

autor: Dejan Radojević, dopisnik (Moskva), foto: Aerodrom Sheremetyevo

Francuska je objavila da će 26.7. od 19:00 do 24:00 biti zatvoren sav zračni promet 150 km do Pariza radi otvaranja Olimpijskih igara i istim povezanih sigurnosnih razloga. Istim će biti zatvoreni Paris CDG, Orly, La Bourget i Beauvais.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Paris CDG

Ural Airlines je platio kompenzacije od 1125 USD svakom putniku sa leta koji je sletio u polju blizu Novosibirska. 9 putnika na letu su bili ozbiljno ozlijeđeni. Vlasti su ponovo pokrenule istragu leta ustanovivši da je pilot napravio niz grešaka uključujući i udaljavanje od aerodroma.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Ural

Ministar prometa Rusije Vitalij Saveljev je izjavio da je Rusija izgubila 76 putničkih zrakoplova od početka sankcija. Zapadne sankcije su zabranile izvoz aviona i rezervnih dijelova u Rusiju. Primarni cilj ruskog civilnog zrakoplovstva je ostati na površini do 2030.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aeroflot

Očekuje se da će Air France-KLM privilegirati razvoj Copenhagena spram Stockholma i Osla u novom SAS-u. Zašto se to očekuje? Prvo Air France-KLM ima logiku jednog velikog huba po jednoj kompaniji. Nije da Air France nema letova iz niza sekundarnih francuskih gradova, no ipak je to tek nekoliko letova, a ti gradovi su izgubili status huba koje su nekada imali. KLM pak leti samo iz Amsterdama.

Uz to Danska je zadržala udio u kompaniji te će imati 25,8% vlasništva. Švedska i Norveška su odlučile da više ne žele investirati u kopaniju i više nisu suvlasnici kompanije. To će naravno imati utjecaj na operacije SAS-a. Za Copenhagen lete Delta i Middle East, Middle East ne leti za Stockholm, a obije kompanije ne lete za Oslo. Na koncu Copenhagen je 2019. ima više putnika od Stockholma i Osla.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Copenhagen

Vlasti Krasnojarskog kraja očekuju da od 2024. godine uspostave redovne turističke letove do Severnog pola preko Tajmira, rekla je Julija Filatova, zamenik šefa administracije regionalnog guvernera. „Ako sve bude kako treba, a danas se aktivno krećemo u tom pravcu, onda će od IV meseca sledeće godine takvi letovi biti redovni“, rekla je Filatova na forumu „Ruska kreativna nedelja – Sibir“.

Prema njenim rečima, hotel u selu Hatanga je već obnovljen, pista lokalnog aerodroma je modernizovana, pojavio se turoperator koji kreira takve proizvode i utvrđena je i logistika rute. “Ostaje da se reši pitanje prolaska granične kontrole, ostaje da se reši pitanje sa tipom vazduhoplova pošto će ovo dalje biti komercijalni proizvod, nećemo ga prodavati kao država, prodavaće ga turoperatori”, naglasio je zamenik šef guvernerove administracije. Filatova je podsjetila da je ove godine obavljen prvi probni let preko Tajmira do Severnog pola kako bi se, između ostalog, upoznali sa infrastrukturom. Turisti trenutno do Severnog pola dolaze preko ostrvskog arhipelaga Spitsbergen (Norveška pokrajina Svalbard), odakle lete avionom An-74 do ledene baze Barneo, a zatim helikopterom Mi-8 do Severnog pola. Planirano je da se letovi do pola na Tajmiru organizuju preko sela Hatanga.

Hatanga je jedno od najsevernijih naselja u regiji, u njemu živi više od 2 hiljade ljudi. Avio-saobraćaj je jedina mogućnost da se dođe do ovog naselja tokom cele godine, plovidba vodom traje svega mesec dana – od kraja VIII pa do kraja IX meseca.

autor: Dejan Radojević, dopisnik (Moskva), foto: Aerodrom Hatanga

Britanska regionalna kompanija Aurigny je odlučila zamijeniti jedini Embraer E195 za dva ATR 72-600. E195 je bio jedini jet u floti kompanije. Kompanija u floti ima 7 aviona.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aurigny

Južnoafrički Airlink će operirati liniju Sv.Helena-Cape Town jednom tjedno od 1.12. do kraja III. mjeseca. Linija će se operirati jednom tjedno i biti će dodatak sadašnjoj liniji za Johannesburg koja se također operira jednom tjedno.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Airlink

AnadoluJet postaje AJet od III. mjeseca 2024. AnadoluJet je bio brend unutar Turkisha, koji je letio pod kodom Turkisha i u sustavu Turkisha. AJet će biti neovisna LCC kopanija koja će tijesno surađivati sa Turkishem. Kompanija je dobila i vrlo ukusan novi liveri u svijetloplavim nijansama. Pametan potez i osamostaljenja kompanije i rebrendinga.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: AJet

LEVEL dobiva vlastiti AOC i osamostalit će se od Iberia pod čijim kodom i organizacijom sada leti. Istovremeno kompanija dobiva još tri Airbusa A330-200, što znači povećanje flote na osam primjeraka. LEVEL je long-haul LCC sa bazom u Barceloni. U prošlosti kompanija je imala bazu i na Paris Orlyu, te short-haul linije iz Beča i Amsterdama. Kompanija se više neće baviti short-haul letovima, te neće otvarati nove baze izvan Barcelone.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: LEVEL

Iako naslov deluje kao greška u kucanju, ili kao alternativna istorija – nije. Sada već bivša nacionalna kompanija Italije i dalje posluje, a čak je i profitabilna iako već dve godine ne obavlja svoju primarnu delatnost – komercijalne letove.

Alitalia je 2017. proglasila bankrot i ušla u restrukturacionu administraciju nakon raskida upravnog ugovora sa Etihad-om. Nastankom ITA-e 2021, Alitalia nije nestala, već je i dalje nastavila da posluje u bankrotnoj administraciji sa ciljem razmirivanja konačnih ugovornih obaveza sa kompanijama i zaposlenima.

Zaključno sa Q3 2022., Alitalia je u operativnom profitu za oko 30 miliona evra, dok je ironično ITA u tom period bila u minusu za oko 200 miliona evra. Iako su komercijalni letovi obustavljeni, Alitalia je nastavila da se bavi MRO i servisnim uslugama u svojoj bivšoj bazi operacija u Rimu. Paralelno ovome, otvoreni su tenderi za prodaju različitih delova kompanije koji su i dalje imali značajnu vrednost, pre svega Alitalia Engineering sa svojih devet hangara na aerodromu Fiumicino, koju je otkupio napuljski bazirani Atitech. Alitalia je takođe imala prilike da nastavi korišćenje svojih aviona, neki od kojih su bili iznajmljeni ITA-i tokom tranzicionog perioda između dve kompanije. Konačni profit je ostvaren prihodima od: 45 miliona od održavanje aviona (MRO), 35 miliona za handling (agenti za check-in i ukrcavanje, shuttle-bus servisi u Rimu, aerodromska oprema), 44 miliona od prodaje ETS kvota, 17 miliona od prodaje aviona. Šlag na torti su prihodi od 29 miliona za prodaju karata preko kreditnih kartica i preko 5 miliona u prihodima od iznajmljivanja aviona ITA-i.

Pored ovoga, Alitalia je pobedila u tužbi protiv Ryanair-a, prodala MRO i handling grane kompanije i završila raspuštanje većine preostale radne snage. Direktori bankrotne administracije predviđaju da će preostale legalne obaveze završiti u bliskoj budućnosti i da će tokom 2024. moći da vrate neodređenu količinu novca u državni budžet, a zatim da zatvore administraciju, a samim time konačno i samu kompaniju.

autor: Ivan Pusineri, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Virgin Australia je naručila još šest Boeinga 737-8. Ovim će se broj ovih aviona povećati na 14, od čega je tri aviona već isporučeno kompaniji. Svi avioni će biti isporučeni u 2024. Virgin Australia je naručila još 25 B737-10. Kompanija trenutno u floti ima 97 aviona.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Virgin Australia

Štajk kabinaca Brusselsa koji je bio najavljen za 1, 2. i 3.12. je otkazan radi dobrog prijedloga managementa koji se odnosi na povećanje plaća, uvjeta rada, perioda odmora i plaćenog bolovanja. Još uvijek postoji šansa da se štajk desi do kraja godine ukoliko se sporazum do tada ne provede, a postoji mogućnost i štrajka pilota.

autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Brussels

Rosaviatsiya je suspendirala Pobedin Aircraft Developer Certifikat jer su pronašli da je kompanija neovlašteno radila promjene na dva Boeinga 737-800. Naime kompanija je neovlašteno i pogrešno popravila trup nakon udara ptice, te je zamijenio vijke za pričvršćivanje antene sustava za izbjegavanje sudara u prometu (TCAS). Rezultat sankcija?

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Pobeda

Oneworld ima plan da otvori svoje lože na aerodromima koji nisu hubovi alijanse i tako pokrije potrebe kompanija koji su mu članovi. Program je krenuo 2019. no stao je zbog Covida-19. Prvotni plan je bio da prva oneworld loža bude na Moskvi Domodedovu, no zbog Rusko-ukrajinskog rata i sankcija Rusiji od toga se odustalo.

Stoga je oneworld za Novu godinu otvara svoju prvu ložu u Seoulu Incehonu. Loža će biti na Terminalu 1 blizu gatea 28, prostirat će se na 550 kvadratnih metara i imat će kapacitet 140 putnika. Ložu će koristiti American, Cathay Pacific, Finnair, Malaysian, Qantas, Qatar i SriLankan. Oneworl ima planove otvoriti lože u Berlinu i Sao Paulu.

Za razliku od oneworlda Star Alliance i SkyTeam već imaju niz svojih loža diljem planete. Star Alliance ima lože u Amsterdamu, Parizu, Rimu, Buenos Airesu, Rio de Janeiru i Los Angelesu. SkyTeam pak ima svoje lože u Istanbulu, Dubaiu, Santiagu, Sao Paulu, Vancouveru i Sydneyu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: oneworld

Certificiranje druge uzletno-sletne staze London Gatwicka će trajati godinu dana. Aerodrom se već godinama trudi da ju dovede u funkciju, a prema sadašnjim planovima to bi se trebalo desiti 2024. godine. Istim bi se koristile obije staze paralelno iako uz posebne procedure sa minijaturnim razmacima između operacija, bitno manjim nego sada kada se koristi samo jedna staza.

Trenutno se za promet koristi samo pista 8R-26L, dok je staza 8L-26R rulnica, a koristi se kao pista samo kada je 8R-26L zatvorena. Glavna staza 8R-26L je duga 3316 metara, dok je druga staza 8L-26R duga 2565 metara što je dostatno za uskotrupne avione, dok će širkotrupni avioni morati koristiti isključivo osnovnu pistu. Staze su udaljene samo 152 metra. Gatwick je 2022. imao 32,8 milijuna putnika, dok je 2019. imao 46,6 putnika i bio je najveći aerodrom koji je koristio samo jednu uzletno-sletnu stazu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: London Gatwick

ULCC u Americi gomilaju gubitke. Spirit je megaguitaš koji je pred bankrotom i jedva preživljava do kupnje od strane JetBluea. Frontier stvara velike gubitke no on kao kompanija IndigoPertnersa ima pristup ogromnim financijskim tržištima i posebne zadatke, kao i Wizz Air, zbog čega si, očito, može dozvoliti veliki gubitak. Allegiant je u ozbiljnom minusu. Jedino Sun Country ima minimalni profit, no on je zapravo leisure ULCC.

Očito u Americi ne prolazi ULCC, nego prođu imaju veliki legacy carrieri (United, Delta, American, Alaska), te LCC koji zapravo imaju više legacy model funkcioniranja sa nizom privilegija putnika (putnicima daju bitno više nego europski legacy carrieri) poput ogromnog Southwesta i JetBluea.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Spirit

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

  • Berlin, Eurowings od 11.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Reykjavik, Play od 16.1.
  • Palermo, Ryanair od 30.3.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Liverpool, easyJet od 9.6.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 1.4.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Shanghai, Air Serbia od 11.1.
  • Paris Orly, Transavia od 10.4.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Cologne, MySky od 13.12.

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Barcelona, Wizz Air od 30.6.
  • Lyon, Wizz Air od 30.6.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 30.3.