Novosti iz svijeta

Global je prezentirao prvi A380 obojan u nove boje. Kompanija ima četiri A380 u floti, a planira prve letove imati između Londona, te Los Angelesa i New Yorka. Kompanija planira letjeti isključivo sa A380. Iako putnici obožavaju ovaj avion kopanije ga mrze radi visokih troškova. Pa je i te kako upitno kako će Global kao startup uspjeti sa ovim avionom i to na tržištu gdje više kompanija (British, Virgin Atlantic, Delta, United, American, JetBlue, Norse Atlantic) ima ogroman broj letova. Kompanija je prolongirala početak operacija na kraj 2024. no i to se nije desilo i za sada nije objavljen novi početak operacija.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Global

Aegean je naručio još 8 Airbusa A321neo. Kompanija u floti ima 66 aviona, od toga 28 A320ceo, 4 A321ceo, 20 A320neo i 14 A321neo. Sa 17 aviona Olympica kompanija ima ukupno 83 aviona u floti. Aegean ima naručeno još 1 A320neo, 19 A321neo i 4 A321LR. Kompanija ima 58 aviona A320neo obitelji u floti i naručenih.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aegean

Ryanair će ove godine pokrenuti dvije nove linije iz Tirane, za Lameziu (Italija) i Varšavu (Poljska), no dvije i ukida (Bristol i Birmingham). Ryanair će imati 320 tjednih letova na 24 linije iz Tirane, tri puta više nego ima Ryanair iz Zagreba ili Wizz Air iz Beograda, te će od tamo prevesti preko 3 milijuna putnika.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Ryanair

FAA je konačno odlučila smanjiti rizik na Washington Reagan Aerodromu. FAA je ukinula rutu helikoptera za slijetanje u vojnu bazu a koja presijeca liniju slijetanja civilnih aviona, a što je bio rezultat nedavnog sudara kada je poginulo 67 osoba. Kada će vojni helikopteri imati hitne vojne misije FAA će zatvarati dvije uzletno-sletne staze koje prelamaju pravac slijetanja helikoptera. Od 2011. bilo je 85 incidenata bliskih susreta helikoptera i aviona na Reaganu.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Washington Reagan

EVA Air je konvertirao opcije za šest Airbus A350-1000 u narudžbu. Kompanija je uz to dodala narudžbu za još tri A321neo. Ovima je broj naručenih A350-1000 povećan na 24, a A321 na 18. Kompanija je platila 150 milijuna USD za svaki od A321neo i 436 milijuna USD za svaki A350. Stoga je narudžba vrijedna 3,1 milijardi USD. EVA ima isporuke za A350 od 2027, a ovih šest dodatnih aviona će se isporučivati od 2031, dok će se A321 isporučivati do 2029, a ovi dodatni do 2032.

EVA u floti trenutno ima 85 aviona, od čega 17 uskotrupaca. Ukupno ima 53 naručenih aviona, od čega 8 Boeinga 787-9 i 6 B787-10, te 3 B777-300F.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: EVA Air

Osam avio kompanija koje su do sada napunile 100 godina su:

  1. KLM, osnovan 7.10.1919.
  2. Avianca, 5.12.1919.
  3. Qantas, 16.11.1920.
  4. Aeroflot, 3.2.1923.
  5. ČSA, 6.10.1923.
  6. Finnair, 1.11.1923
  7. Tajik Air 3.9.1924.
  8. Delta osnovana 2.3.1925.

 

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: KLM

Airbus je u 2024. dobio narudžbe za 9 A220ACJ (Airbus corporate jet) i isporučio je 3 ova aviona. Airbus je dobio narudžbe za 10 A319neoACJ, te je isporučio 7 ovih aviona. Kompanija je dobila narudžbe za 14 A320neoACJ, te je isporučio 10 ovih aviona. Za A330neoACJ je bila jedna narudžba, ali niti bilo isporuka. No, za najveći A350ACJ je bilo 8 narudžbi i 4 isporuke u 2024. To znači da je za poslovne mlažnjake u 2024. Airbus imao 42 narudžbe i 24 isporuke.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Airbus

Air France-KLM je odustao od dva A350F, tj. iako ih je prvotno naručio osam, sada će ih preuzeti samo šest. Od toga tri aviona će ići Air France Cargo, a tri Martinairu (KLM-ovom cargo prijevozniku). Avioni su trebali krenuti sa isporukama 2026, no i to je prolongirano na 2027. U ovom momentu Air France ima dva Boeinga 777-200F, a Martinair tri B747-400F.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Airbus

Lizing kompanija Jackson Square Aviation je naručila 50 Airbusa A320neo obitelji. Isporuke aviona će biti od 2031. Jackson Square Aviation je dio Japanese Mitsubishi HC Capital Grupe.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Airbus

Da, nešto se definitivno dešava u Qataru. U zadnjih godinu dana smo svjedoci ozbiljnih rezanja i niza poteza koji jasno pokazuju da je kompanija ozbiljno povukla ručnu. A sada je to i izjavila. Qatar je objavio da će usporiti ekspanziju i povećati kvalitetu usluge.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Qatar

Wizz Air od 1.4. više neće primati gotovinu na letovima, već isključivo kreditne kartice. No, uz klasične kartice kompanija će primati i Apple Pay, Samsung Pay, Androit Pay, Google Pay i Revolut cards.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Wizz Air

Emirates je još jednom ponovio da neće kupiti Airbus A350-1000. Iako bi im ovaj avion i te kako pasao po kapacitetu, Emirates naglašava da ne može prihvatiti da motor Rolls Royce XVB-97 ne može odraditi niti 2500 sati leta. Emirates već leti sa A350-900 kojih ima u floti 3, a treba ih dobiti još 62. No, ova dva aviona nemaju iste motore.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Emirates

JAL Japan Airlines i Garuda Indonesia su ušle u joint business partnerstvo koje će započeti 1.4. Kompanije će surađivati na 12 linija Garude iz Jakarte, te 5 iz Balia, kao i na 15 JAL-ovih linija iz Tokyo Hanede i 2 iz Tokyio Narite.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Garuda

Nigerijska vlada je zatvorila terminal generalne avijacije u Abuji jer je ustanovila da se 90% aktivnosti vezane uz pranje novca, promet drogom, te bjegunaca provodi preko ovog terminala. Kriminalci su koristili privatne avione i slabiju kontrolu terminala generalne avijacije za svoje aktivnosti.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Abuja Aerodrom

Nakon što su Wizz Air i Ryanair najavili letove za Ukrajinu i skoroj budućnosti, sada je i airBaltic najavio letove za Kijev i Lavov. Zbog toga je delegacija airBaltica posjetila vlasti u Kijevu i sa njima porazgovarala o povratku na ukrajinsko tržište. AirBaltic želi biti prva kompanija koja će letjeti za Ukrajinu, i prije Wizz Aira i Ryanaira.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: airBaltic

Grupa dioničara Boeinga je tužila kompaniju jer je od X. mjeseca 2019. do 24.1.2024. davala lažne informacije i obmanjujuće izjave u vezi sigurnosnih propusta i problema u kompaniji. Dioničari su tužili Boeing te bišeg CEO-e kompanije Dennisa Muilenberga, bivšeg financijskog direktora Gregory Smitha i sadašnjeg financijskog direktora Briana Westa. Dioničari kažu da je kompanija takvim izjavama umjetno napuhavala dionice Boeinga, potičući pojedince ili subjekte na kupnju dionica, a kada je istina o problemima Boeinga izašla na vidjelo, cijena dionice je drastično pala, a investitori su se opekli.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

Kada se desi zdravstveni problem kompanija slijeće na najbliži aerodrom. No, čak i ako je najbliži aerodrom u blizini trebat će 15-20 minuta da avion sleti i da se putniku pruži medicinska pomoć. Ako je avion iznad oceana treba i bitno više do prvog aerodroma. Kabinsko osoblje pritom ima vrlo limitirane mogućnosti kako radi svog znanja, tako i radi nedostatka opreme. Nažalost u nemalo slučajeva avion nije dovoljno brzo sletio i nastupaju teške posljedice ili čak smrt pacijenta.

Stoga je Emirates pokrenuo jedinstven i istinski hvale vrijedan projekt. Sa Parsys Telemedicine razvio je hardver koji će se spojiti na pacijenta te u centralu kompanije slati zdravstvene podatke o pacijentu koje će stroj detektirati. Kabinska posada će tabletom biti online sa liječnikom na zemlji koji će isčitati podatke sa stroja i dati naputke posadi što da radi.

Na ovaj način posada će moći daleko kvalitetnije reagirati, biti će manje slijetanja u nuždi, a spasit će se i bitno više života. Kompanija će za ovaj hardver investirati 2,4 milijuna EUR i u idućih par godina 300 aviona će imati ovu opremu.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Emirates

Kao što je zamaaero najavio Spirit je 12.3. izašao iz predstečajne zaštite po paragrafu 11 u koju je ušao u XI. mjesecu 2024. Prilično brzo, takvi postupci obično bitno duže traju. Kompanija je pritom smanjila dug za 795 milijuna USD, te je dobila 350 milijuna USD investicija. Kompanija je pritom odbila dva prijedlog Frontiera za preuzimanje kompanije.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Spirit

Boeing je trebao isporučiti VC-25B, novi Air Force One koji se temelji na B747-8 do 2024. No, kompanija je nekoliko puta prolongirala rokove, da bi sada izjavila da će avion biti spreman tek 2029, dakle nakon mandata Donalda Trumpa. I tu je Boeing odigrao odličnu igru.

Naime, kako je zamaaero već dva puta pisao, Donald Trump želi pod svaku cijenu dobiti bar jedan od dva aviona prije isteka njegova mandata. I pritom je spreman na svašta nešto. Priča se da je Trump voljan i platiti razliku u cijeni od 3,9 do 5,7 milijuna USD koliko sada VC-25B više košta od prvotnog plana.

No, ono što je interesantno je da je SAD upravo ukinuo potrebu da radnici koji rade na ovom avionu moraju imati odobrenje Yankee White, visoko sigurnosno odobrenje. Da bi se dobilo ovo odobrenje trebalo je puno vremena, a isto je usporavalo radove. Ukidanjem ovog sigurnosnog odobrenja na avionu će moći raditi daleko više radnika, moći će uskakati drugi radnici, te će se moći angažirati stručnjaci na dnevnoj bazi, a što će sve bitno ubrzati proizvodnju.

 

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

Nashville Aerodrom će potrošiti 10,3 milijuna USD kako bi se nazvao po aktualnom predsjedniku Donaldu Trumpu, te će se zvati „Trump International Airport“. Za sada prijedlog nije prošao lokalnu vlast, no Senat Tennesseea tek treba glasati o prijedlogu.

Nashville je u 2024. imao 24,6 milijuna putnika. Na aerodrom lete najveći legacy prijevoznici SAD-a i to sa nekoliko linija (American, Delta, United i Alaska), a po nekoliko desetaka linija imaju Southwest, Allegiant i Spirit, dok Frontier i Avelo imaju po 6 linija. Southwest je najveći prijevoznik na aerodromu sa 78 linija. Od stranih kompanija za Nashville lete Aer Lingus, Air Canada, British, Icelandair, Viva i WestJet.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Nashville

Boeing je isporučio 44 aviona u II. mjesecu, što je više i od Airbusa koji je isporučio samo 40 aviona. Prošle godine Boeing je isporučio 27 aviona u II. mjesecu. Isporučeno je 32 B737MAX, 5 B787. Kompanija je imala 13 naručenih aviona u II. mjesecu (sve za 737MAX), no i 8 otkazivanja.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

Ruska kompanija S7 je planirala investirati 83,3 milijuna USD i zaposliti 300 radnika u tvornici koja je trebala proizvoditi lopatice za turbinske motore. Tvornica se trebala otvoriti 2027. godine. No ova tvornica je sada zamrznuta i neće se graditi. Ostaje pitanje zašto S7 zatvara ovaj projekt, zbog manjka novaca ili zato što zna da bi SAD mogla u skorije vrijeme ukinuti sankcije Rusiji, pa bi investicija bila bacanje novaca.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: S7

Simple Flying je objavio da je u prošloj godini preko 120.000 putnika kupilo avio karte između Rusije i SAD-a. Portal naglašava da je taj broj sigurno i veći jer ima putnika koji kupuju odvojene karte do nekog aerodroma (npr. Istanbul), a onda od tamo drugu, neovisnu kartu do konačne destinacije u SAD-u a koje podatke ne mogu pratiti. Ovo je bitno niža brojka od broja putnika prije Rusko-ukrajinskog rata, no još uvijek je vrlo značajna i dokazuje da su nonstop letovi između ovih tržišta i te kako potrebni.

Najviše putnika između Rusije i SAD-a ima Turkish, koji ih je u 2024. imao čak 76.000. Potom slijede Qatar, Emirates, Royal Air Maroc, Uzbekistan Airways, Air Serbia, Etihad i EgyptAir. Najviše putnika ima između Moskve i New Yorka, na kojoj liniji je prije Covida-19 bilo čak četiri dnevna leta koje su operirali Aeroflot, Delta i Transaero.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Turkish

Rosteh je demonstrirao impresivne snimke ispitivanja novog ruskog stakla za kokpit aviona MC-21. Staklo koje je proizvela kompanija “Tehnologija” uspešno može da izdrži sudar s pticom brzinom većom od 600 km/h. ovo potvrđuje veliku čvrstoću materijala, što osigurava sigurnost posade u letu od potencijalnih sudara sa pticama.

Vetrobran MC-21 je sedmoslojna konstrukcija od silikatnog stakla i polimernog filma sa električnim grejanjem. Jonsko izmenjivačko stvrdnjavanje silikatnog stakla čini ga 6-8 puta jačim od običnog stakla, dok omogućuje stvaranje složenih formi ostakljenja uz održavanje visoke  pouzdanosti.

dopisnik: Dejan Radojević (Moskva), foto: MS-21

Air France-KLM je prvotno ponudio kupiti 20% dionica Air Europa-e, isto koliko ima i IAG. Lufthansa Grupa je pak nudila 240 milijuna EUR za 25% dionica kompanije. No, sada je Air France-KLM ponudio 300 milijuna EUR za 51% Air Europa-e. To je bitno više nego je prethodno nudio IAG, koji je nudio 400 milijuna EUR no za 80% kompanije. Kompanija je voljna preuzeti i dug Air Europa-e od 475 milijuna EUR.

Logično je da Air France želi kontrolnih 51% kompanije i to iz dva razloga. Prvo na ovaj način kompanija bi zadržala Air Europa-u u SkyTeamu, a drugo Air France-KLM ima vrlo lošu povezanost sa Latinskom Amerikom, te je stoga i imao joint venture sa Air Europa-om na letovima za Latinsku Ameriku, prije nego je IAG kupovao kompaniju.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Europa

Korean je prezentirao novi livery, prvi puta nakon 41 godine. Prvi avion obojan u nove boje je Boeing 787-10. Avion ima malo tamniju svjetlo plavu boju i veća površina je u svjetlo plavoj boji, izgubljena je siva linija ispod plave, svjetlo plava boja lagano zavija kod repa i nosa, natpis je i dalje tamnoplavi, ali daleko veći (prekriva pola visine trupa) sa upečatljivijim slovima i bez loga u slovu O. Najveća promjena je na repu gdje više nije logo u crvenoj, bijeloj i plavoj boji, već stiliziran logo koji samo ocrtava konture u tamnoplavoj boji, kao i slova.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Korean

Southwest je ukinuo 58-godišnju praksu po kojoj su putnici mogli besplatno predavati dva kofera u prtljažnik aviona. Od 28.5. dva kofera će moći predavati smo putnici najviše kategorije (business), oni nešto niže jedan kofer, no putnici sa najnižim statustima i običnim putnim kartama sada će morati plaćati za predanu prtljagu. Ovo su promjene koje uvodi Elliott kako bi stvorio Southwest ponovo visokoprofitabilnom kompanijom.

novinarka: Maja Mrkus (Pula), foto: Southwest

Aerodromi u Moskvi, Nizhny Novgorodu i Yaroslavu su bili zatvoreni danas (11.3) ujutro i to na više sati radi ukrajinskog napada dronovima na ova područja. Stoga je Air Serbijin jutarnji let iz Moskve kasnio punih 4:15 sati.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Moskva Sheremetyevo

Aerodrom Beograd nije jedini aerodrom koji ima sigurnosni problem! Mladić star oko 17 godina , obučen u radničko odelo slično onome koje nose radnici aerodroma, je napravio rupu u ogradi aerodroma Avalon (servisira  Melburn i okolinu), ušao u avion Jetstar-a i pokusao da uđe u pilotsku kabinu. Stjuardesa ga je zaustavila,  a troje putnika iz prvog reda (među njima je bio i bivši bokser!)  su primetili da momak ima skraćenu pušku sačmaricu, prišli su mu od pozadi i onesposobili ga. Puno sreće za putnike, ko zna šta je momak imao u glavi! Kako je mladić prešao oko 2 km od ograde do aviona, preko piste, neprimećen,  to za sada nije jasno. Aerodrom je posle toga  bio zatvoren za sve letove do ponoći.

suradnik: Nebojsa Pavlović (Canberra), foto: Jetstar

Više od pola milijuna putnika je pogođeno današnjim štrajkom u Njemačkoj. Iz Frankfurta nije bilo ni jednog polijetanja i slijetanja od 1116 planiranih letova. Štrajk se desio na 13 njemačkih aerodroma među kojima i na Frankfurtu, Minhenu, Hamburgu i Berlinu. Verdi je tražio povećanje plaća od 8% ili bar 350 EUR, a aerodromi tvrde da to ne mogu podnijeti. U regiji najviše su stradali letovi Lufthanse (otkazao 17 letova), Croatie (otkazano 8 letova), Ryanaira (otkazana 3 leta) i Air Serbie (otkazana 3 leta).

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Frankfurt

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Tel Aviv, FlyLili od 21.5.
  • Prag, Croatia od 2.6.
  • Milano Malpensa, Croatia od 2.6.
  • Hurghada, Nile Air od 3.6.
  • Bukurešt, Croatia od 1.7.
  • Hamburg, Croatia od 1.7.
  • Madrid, Croatia od 3.7.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Tel Aviv, Arkia od 1.6.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Djerba, Nouvelair od 28.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

  • Beč, Wizz Air od 15.6.

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Bergamo, SkyAlps od 15.5.
  • Palermo, SkyAlps od 15.5.
  • Napulj, SkyAlps od 16.5.
  • Istanbul, AJet od 4.6.
  • Stuttgart, Eurowings od 14.6.
  • Krf, SkyApls od 16.6.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • El Alamein, Air Serbia od 19.4.
  • Fridriechshafen, Wizz Air od 2.6.
  • Alicante, Wizz Air od 3.6.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Tbilisi, Air Serbia od 15.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.
  • Kavala, Air Serbia od 20.6.
  • Paris Orly, Transavia od 10.7.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Salzburg, Eurowings od 21.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.
  • Barcelona, Vueling od 1.7.

 

Iz Prištine:

  • Stockhom Arlanda, gpaviation od 14.6.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7
  • Bremen, gpaviation od 4.7.

 

Iz Skopja:

  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • London, TUI, 27.5.2026.