Novosti iz regije

Kroz prva dva mjeseca 2022. Croatia Airlines će smanjiti broj letova na pojedinim linijama. Kompanija trenutno leti 11 letova za Bruxelles koje će od 17.1. smanjiti na 8 tjednih letova (četvrtkom i petkom po dva leta, subotom ne lete). U posljednjem tjednu I. mjeseca Bruxelles i Zagreb biti povezani 10 puta. Kompanije od 7.3. ponovo planira povezati Bruxelles i Zagreb 11 puta tjedno (svaki dan dva leta, osim subote kada ne leti i nedjelje kada ima jedan let).

Putnici za Zürich će unatoč najavi od 14 letova tjedno tijekom cijele zime ipak ostati uskraćeni za tri leta tjedno počevši od 10.01. (svaki dan dva osim utorka, srijede i četvrtka). Od 1.3. kompanija će vratiti 14 tjednih letova za Zurich

Konačno, Croatia Airlines je povukla iz prodaje veliki broj letova za Sarajevo nakon Nove godine pa će tako putnici moći letjeti za Sarajevo 6 puta tjedno umjesto 13 puta koliko je donedavno stajalo u prodaji. Ovu liniju Croatia planira povećati na 13 tjednih letova od 28.2. (svaki dan dva osim subote jedan).

Croatia Airlines i dalje u sustavu ima dva dnevna leta prema Münchenu od 10.01. što je poprilično sumnjivo i za očekivati je da će se dogoditi ista stvar kao i s letovima za Sarajevo. Linija za Copenhagen koja je u XII. mjesecu povećana na 7 tjednih letova i dalje će se operirati tom frekvencijom.

autor: Marko Bilić, suradnik (Split), foto: Croatia Airlines

Sarajevo je u XI. mjesecu ostvarilo 61.989 putnika. Aerodrom je imao 926 operacija. Sarajevo je ostvarilo cargo od 215,1 tonu.

U prvih 11 mjeseci ove godine Sarajevo je imalo 696.939 putnika, što znači da će do kraja godine imati oko 760.000 putnika, bitno manje od Dubrovnika, Skopja i Zagreba, no više od Ljubljane, Podgorice, Tivta, Zadra i Tuzle. Istim će se Sarajevo pozicionirati kao 7. zračna luka regije, iako je prije Covida-19 bio na tek 10. mjestu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Wizz Air je prije par dana stacionirao svoj drugi avion Airbus A320 u sarajevskoj bazi, što je omogućilo aviokompaniji da radi na dvije rute istovremeno, odnosno 6 povratnih letova dnevno.

Avio-kompanija je takođe nastavila letove za Brisel Charleroi 15.12. koji su bili obustavljeni na mjesec dana. Oni će raditi do 9.1.2022. prije nego što će ponovo biti suspendovani do kraja III. mjeseca 2022.

Wizz Air će također danas započeti letove na četiri linije: Malmo, Cologne, Hamburg i Frankfurt Hahn. Prvi let za Malmo poletio je jutros u 06:10. Avio-kompanija će saobraćati svakog utorka, četvrtka i subote na ovoj liniji do 8.1.2022. Linija će se ponovo pokrenuti 5.3.2022. sa istim brojem nedjeljnih operacija.

Ruta Sarajevo-Cologne kreće danas poslijepodne sa prvim polijetanjem u 12:05 sati. Avio-kompanija će na ovoj liniji saobraćati tri puta sedmično do 8.1.2022. godine. Letovi će ponovo biti nastavljeni 28.3.2022.

Treća ruta koja će danas biti pokrenuta je Hamburg u 17:10. Letovi će se saobraćati svakog četvrtka i nedjelje do 9.1.2022. prije nego što će biti smanjeni jednom tjedno do kraja sezone. Zatim će raditi svake nedjelje do 3.3.2022. kada će Wizz Air vratiti rotaciju u četvrtak. Ovo je ujedno i jedina nova ruta koja će ostati u funkciji nakon sredine I. mjeseca.

Let Sarajevo – Frankfurt Hahn polijeće u 18:20 sati. Na ovoj ruti postoje tri nedjeljne rotacije, utorkom, četvrtkom i subotom do 8.1.2022. Letovi će biti nastavljeni 26. februara 2022. sa istim brojem nedjeljnih operacija.

Wizz pokreće Billund 17.12 i Gothenburg 17.12. i Sandefjord 19.12. Gothenburg će operirati do 7.1, te ponovo od 28.2., Sandefjort do 9.1. i ponovo od 20.2. te Billund do 7.1. i ponovo od 28.3.

autor: Mirza Avdić suradnik (Tuzla), foto: Wizz Air

Prije nekoliko dana, Albastarov Boeing 737-800 dovezao je 188 putnika iz Madrida za Mostar. Međutim, ako su letovi 90-100% puni, zašto Mostar ne bi mogao imati bar 1-2 sedmična charter leta, ako već ne mogu privući neki LCC ili legacy? Croatia je do X. mjeseca ove godine imala chartere iz Dublina i Shannona za Mostar sa A320 i avioni su bili skoro puni. Zašto su letovi prekinuti i nisu nastavljeni na year-round chartere, ako je potražnja već toliko velika? Aerodrom bi mogao imati po 1.000 putnika sedmično bez problema na cjelogodišnjem nivou, a preko ljeta i po 5.000.

Albastar bi mogao pokrenuti letove sa Milano-Malpense, Rima Fiumicino, Napulja, Verone, Trapanija i Brindisija, svaki po 1 sedmično, za početak. Naravno, treba uzeti u obzir da navedene destinacije ne bi ni morale nužno biti charteri, s obzirom na to da Albastar nudi “klasičnu” prodaju karata. Albastar je partner sa Mostarom već dugi niz godina.

Tada Mostar ne bi bio “izgubljeni slučaj”. Mostar bi BiH donio ovim potezom “novi trend” letova ka Italiji i spojio dva tržišta u mnogo većem omjeru nego što je sada kada samo Ryanair leti iz Bergama za Banja Luku, a od 28.3. će i Wizz Air krenuti letove iz Milana za Tuzlu i iz Trevisa za Sarajevo. Mostar je prije par godina imao velik broj chartera prema Italiji koji je letjela Mistral Air (ali i neke drug kompanije). No nakon što je Mistral prekinuo putničke letove i preorijentirao se samo na cargo za Talijanske pošte prestali su i ovi letovi.

autor: Karlo Jalovičić, suradnik (Sarajevo); foto: ZL Mostar

Ruski S7 kreće sa letovima za Zagreb za Moskvu Domodedovo od 23.1. Letovi će se obavljati jednom tjedno, nedjeljom. Kompanija će liniju operirati sa Airbusom A320 koji ima 174 sjedala. Kako će nakon Nove godine letove za Zagreb prekinuti Azur, S7 će maltene zamijeniti ovog prijevoznika, pa će Zagreb i dalje imati 10 tjednih letova za Moskvu koje će operirati Aeroflot (7), Nordwind (2) i S7 (1). S7 je izvanredan prijevoznik, najbolji u Rusiji i ovime je Zagreb dobio odličnu alternativu Aeroflotu. S7 u ovom momentu ne leti ni za jedan drugi aerodrom u regiji, pa čak ni za Beograd.

U svakom slučaju Croatia Airlines je ovime izgubila još jednu šansu, jer je i te kako logično bilo da ona pokrene letove za Domodedovo, zračnu luku na koju operira Star Alliance. S7 ima code-share sa nizom prijevoznika Star Alliance, a koketira i sa Lufthansa Grupom. Kako god, Croatia bi morala što prije pokrenuti code-share sa ovim prijevoznikom uz konekcije S7 na Split, Dubrovnik, Pulu, Zadar, Sarajevo i Skopje, Amsterdam, Bruxelles, London, Dublin, Beč, Zurich i Frankfurt koje ne operira S7. Croatia bi se svim silama trebala potruditi da ova linija uspije te da se poveća na minimalno 3 leta tjedno kako bi bila dovoljno dobra alternativa Aeroflotu. To se može desiti tako da S7 poveća broj letova, ili da letove uz njih u code-share pokrene i Croatia. Naravno, ovo posljednje je puno previše tražiti od Croatie, na takvu „kreativnost“ smo navikli kod Air Serbie, ali, nažalost, nikako kod hrvatskog nacionalnog prijevoznika.

Aeroflot je povećava broj letova za Zagreb sa 3 na čak 7, a tri puta ovog mjeseca leti sa širokotrupnim A330-300. Ruske kompanije profitiraju na cijepljenju ruskih državljana u Hrvatskoj koji se cijepe Johnson & Johnson cjepivom kako bi dobili europske Covid-19 potvrde i kako bi mogli putovati u Europu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: S7

Lufthansa je ozbiljno posjekla broj letova na liniji Beograd-Frankfurt. Kompanija trenutno leti 12 tjednih letova. No, u tjednu od  20.12. leti tek 10 tjednih letova (svaki dan, te dva leta u utorak, četvrtak i petak), u tjednu od 27.12. leti tek 6 tjednih letova (svaki dan, a ne leti u ponedjeljak i subotu, no leti dva leta u nedjelju 2.1.), dok će u tjednu od 3.1. letjeti 10 tjednih letova. Kompanija će od 10.1. do 8.2 letjeti tek 6 tjednih letova (svaki dan, osim petka). Od 8.2. kompanija povećava broj letova na 12 tjedno (svaki dan dva leta osim ponedjeljka i petka).

I linija Minhen-Beograd je porezana. Linija trenutno operira 12 tjednih letova. Od 17.1. će letjeti tek 9 letova tjedno (svaki dan po jedan, ponedjeljkom i nedjeljom 2). Od 30.1. linija se ponovo povećava na 14 tjedno.

Lufthansa trenutno iz Frankfurta prema Zagrebu leti 11 puta tjedno, no u periodu od 17.01. do 07.02. sljedeće godine broj frekvencija će pasti na 10 tjedno jer jedan od dva leta srijedom neće operirati. Osim navedenog smanjenja Lufthansa neće letjeti na relaciji Frankfurt – Zagreb na Badnjak, Božić i na Staru godinu.

Lufthansa smanjuje od 17.1. i letove za Ljubljanu koje će umjesto sadašnjih 14 tjedno operirati 12 puta tjedno (utorkom i nedjeljom 1 let). Linija se od 30.1. ponovo vraća na 14 tjednih letova.

Lufthansa smanjuje i letove za Sarajevo koje će operirati samo 4 puta tjedno, umjesto sadašnjih 5 (utorkom, petkom, subotom i nedjeljom). Linija se od 16.2. vraća na opriranje 5 puta tjedno (dodatni let srijedom).

autori: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb) i Marko Bilić, suradnik (Split)

Trade Air-ov Airbus A320, 9A-BTH počinje letjeti za novu zrakoplovnu tvrtku United Nigeria Airlines. Ugovor je potpisan na 3 mjeseca. Tvrtka je osnovana 2020. godine, a ove godine je krenula s letovima koristeći četiri Embraera ERJ-145, a još dva ova aviona ima naručena. Destinacije tvrtke su isključivo domaće, a Trade Air-ov zrakoplov bi trebao letjeti između Lagosa i nigerijskih gradova Asaba, Enugu i Owerri.

Svih 5 Trade Airovih zrakoplova je trenutno angažirano, dva aviona su u Prištini (A320 i A319) gdje lete za MyWings, jedan je u Ljubljani gdje lete turističke i ad hoc chartere (A320), a jedan u Podgorici (F100) koji leti backup letove za Air Montenegro.

autor: Juraj Mehić, dopisnik (Velika Gorica); foto: Trade Air

Aerodrom Tuzla je 26.11.2021. pokrenuo postupak javne nabave za izgradnju 3. gatea. Procijenjena vrijednost radova je 504.049,00 BAM (257.716 EUR). Sredstva je osigurao proračun (budžet) BiH. Sada se treba napraviti komisije za provedbu natječaja, pa se mora postaviti datum prijava i provesti natječaj. Nakon toga kreće sam natječaj (bar mjesec dana), pa rok žalbe. Ako neće biti žalbi sve zajedno će se razvući još mjesecima do početka izgradnje, a ako će biti žalbi sam bog može znati koliko bi to moglo trajati.

Iskreno svaka čast novom direktoru, ima gomilu zaostataka koje mora riješiti, a počeo ih je rješavati. Ali ne gledam optimistično na to da bi Tuzla mogla dobiti ovaj gate do ljeta.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Tuzla

Aerodromi Crne Gore su napravili novu incentive shemu za poticaj strateški bitnih linija. Da bi prijevoznik ostvario ovaj poticaj mora operirati najmanje dva leta tjedno cijelu ljetnu sezonu. Mjere će stupiti na snagu 1.1.2022.

Ako prijevoznik leti cijele godine dobiva 60% popusta za landing, handling, CIR i passenger service u 2022, 2023. i 2024. Ako pak let samo tijekom ljetne sezone dobiva 40% za landing, handling i CIR, te 50% za passenger service u 2022, 2023. i 2024. U slučaju zabrana vezanih uz Covid-19 radi kojih kompanije ne bi mogle operirati dio godine, i dalje će ostvarivati pravo na popust bez obzira na privremeni prekid operacija.

Strateške linije su:

  • Podgorica-London
  • Podgorica-Paris
  • Podgorica-Rim
  • Podgorica-Milano
  • Podgorica-Bruxelles
  • Podgorica-Berlin
  • Podgorica-Minhen
  • Podgorica-Dortmund
  • Pogorica-Stockholm
  • Podgorica-Barcelona
  • Tivat-London
  • Tivat-Manchester
  • Tivat-Berlin

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Aerodrom Podgorica

LOT od 20.12. povećava liniju Varašava-Beograd sa 6 tjedno na 8 tjedno. Kompanija će liniju operirati svakodnevno, a ponedjeljkom će imati dva leta dnevno. Svi letovi su sa najmanjim LOT-ovim avionom Embrear E170, osim petka kada leti sa E195 i subote kada leti sa E175. LOT će za Beograd imati 614 sjedala.

LOT je zagrebačku liniju ostavio na 7 tjednih letova, ali je povećao avion koji se operira na Embraer E175 koji leti svaki dan osim četvrtka kada leti E170, te ponedjeljka kada leti E190 i subote kada leti E195. LOT će za Zagreb imati 616 sjedala, najviše u regiji.

LOT je povećao i liniju Ljubljana-Varšava na 7 tjedno. Kompanija liniju leti svaki dan sa najmanjim Embrearom E170, osim ponedjeljka, petka i subote kada leti sa E175. LOT će za Ljubljanu imati 538 sjedala.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: LOT

Novi Britishev LCC EuroFlyer će među 35 linija na koje će letjeti iz London Gatwicka imati i jednu u regiji i to za Dubrovnik. Kompanija će sa letovima krenuti 29.3.2022. Linija za Dubrovnik će krenuti 4.4.2022.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

Delta je objavila definitivan red letenja za ljeto i u njemu nema linije iz New Yorka za Dubrovnik koji je kompanija letjela četiri puta tjedno prošle godine. Nakon što je prije dva mjeseca Delta izostavila Dubrovnik iz svog reda letenja bilo je jasno da 2022. neće biti letova, iako je postojala minimalna šansa da se letovi ipak nastave iduće godine, naknadnom objavom. No, sada ta šansa više ne postoji.

Za sada Unitedova linija iz Newarka za Dubrovnik i dalje stoji, no tek treba vidjeti koliko će odustanak Delte utjecati na broj frekvencija Uniteda. United na ovoj liniji ima code-share Croatie na letovima iz Zagreba.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Delta

Croatia Airlines od 14.12. mijenja terminal na Paris CDG, te se seli na terminal 2A. Izuzetno čudan potez, obzirom da ogromna većina Air Franceovih letova polijeće sa terminala 2E i 2F, koji su najudaljeniji od terminala 2A, a prosječnom putniku treba skoro pola sata da prohoda između ova dva terminala. Kako Croatia ima code-share na Air France, najudaljeniji terminali svakako nisu dobra opcija za konekcije. Croatia je prije Covida-19 bila na terminalu 2D koji je bio samo 15-tak minuta od terminala 2E.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Zašto Banja Luka toliko raste, a Niš stagnira? Banja Luka je u posljednjim mjesecima ozbiljno povećala broj linija. U ovom momentu ima 7 linija Ryanaira, 6 linija Wizz Aira, te 1 liniju Air Serbie. Ljeti još leti i Air Montenegro, te Freebird, a Ryanair pokreće i 8. liniju za Nuremberg od 31.3.2022. To znači da će ovog ljeta Banja Luka imati čak 17 linija sa najmanje 35 tjednih polazaka (u prosjeku 5 dnevno). Sukladno trendovima za očekivati je još neka linija do ljeta 2022.

Za razliku od toga Niš ima 4 linije Ryaniara i jednu sezonsku liniju, 5 linija Wizz Aira, sezonsku liniju Swissa (koja leti tek mjesec i pola top sezone), te će uskoro imati 4 linije Air Serbie i 3 sezonske linije.

Ovo znači da Banja Luka ima bitno više linija nego 2019, dok Niš ima bitno manje linija nego 2019. Niš evidentno stagnira, zapravo pada u broju linija, Banja Luka značajno i rapidno raste. I sad se postavlja pitanje kako pobogu to? Svjedoci govore kako je management Niša inertan, kako ga ne interesira previše rast i razvoj zračne luke. No, glavno da je država preuzela aerodrom i imala puna usta obećanja. Kao i uvijek silna obećanja su se istopila, a od svega ostalo je jedno veliko ništa. Stagnacija i ništa drugo. Tek toliko da se nešto radi.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Banja Luka aerodrom

Već sam napisao koja sve povećanja planira Air Montenegro od I. mjeseca. No, sada je objavljeno i još jedno povećanje. Kompanija planira povećati broj letova na liniji Tivat-Istanbul sa dva na tri tjedno od 15.2. Turkish leti na liniji Podgorica-Istanbul.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

EasyJet prekida operacije na liniji Berlin-Beograd od 10.1.2022. Do tog datuma kompanija će operirati četiri tjedna leta. EasyJet ne prekida operacije na samo mjesec-dva, nego ovu liniju trajno prekida.

EasyJet 10.1. prekida operacije i na liniji Beograd-Basel, no ove letove će nastaviti operirati nakon 4.2. dva puta tjedno, a od 28.2. i četiri puta tjedno. Linija Geneva-Beograd će se operirati do 5.1. četiri puta tjedno, nakon čega se operira tri puta tjedno, a od 16.1. se prekida operirati. Sa prometovanjem ponovo kreće 4.2. dva puta tjedno, a nakon 14.2. i tri puta tjedno, da bi od 1.3. liniju operirali 6 puta tjedno.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: easyJet

I kao što sam rekao da će početkom godine opet krenuti Pragusa. Ovaj puta su nešto izmijenili svoje planove. Kako javlja Simple Flying i opet su izmijenili livery, već 3. puta, a sada će letjeti sa četiri A350-900. 2022. će avione uzeti u lizing, a 2024. će kupiti četiri ova aviona. Avioni će biti u all premium ekonomskoj klasi sa razmakom sjedala od 39 incha. Majko mila. Pa zar stvarno postoji više itko tko vjeruje ovim preblentavim i krajnje neracionalnim planovima?

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Pragusa

Banja Luka je u XI. mjesecu imala 16.834 putnika (u XI/2020 1629) na 262 operacije (u XI/2020 84). Ovo je više putnika nego su u XI. zabilježili Niš, Ohrid, Tivat i Dubrovnik, daleko više od Zadara i Pule, no manje od Splita i Tuzle.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Banja Luka aerodrom

Opet je nadležne iznenadio dugo najavljivani sneg u decembru, te je u Beogradu nastao potpuni saobraćajni kolaps. Oko Aerodroma Beograd je još teža situacija od ostatka jer se koristi privremena putna infrastruktura (zbog radova na proširenju zgrade terminala) koja i pri normalnim okolnostima otežava saobraćaj oko Aerodroma, a u nedelju smo mogli da vidimo prizore apsolutnog zakrčenja saobraćaja. Iz ovog razloga, ali i otežanog saobraćaja u ostatku grada, Aerodrom je apelovao preko svojih društvenih mreža da ,,putnici krenu dosta ranije“.

Međutim, nije samo drumski saobrćaj u kolapsu, već i ovaj avionski. Odlasci na Aerodromu Beograd kasne i po više sati zbog snega. Tako su kasnili Air Serbijini letovi za Podgoricu 5 sati, Larnacu 2:30, Sarajevo 2, Ljubljanu 3, London 4 sata, Istanbul 8, Moskvu čak 9:30 sati… Kasnili su i KLM 3 sata, Pegasus 2, Turish 3, EasyJet 3:30, Luhthansa 3:30, LOT 2, Swiss 10:30 sati i mnogi drugi. Otkazani su Air Serbijini letovi: Atina, Ljubljana, Zurich (dva leta), Tirana, Skoplje, Tivat, Amsterdam, Frankfurt, Copenhagen, Berlin, Beč, Zagreb, te Aeroflotova Moskva, Swissov Zurich, Wizzov Dortmund, Air Montenegrova Podgorica. Beograd je danas trebao imati 57 letova, no imao je samo  40. Tako je Beograd danas imao 5 letova manje nego Zagreb.

Zbog snega došlo je i do privremenog gubitka struje u garaži pored Aerodroma. Ako su uslovi na pisti i parkiralištu bili haotični radi snega to se još i može razumeti, ali da u terminalu nisu radili liftovi i pokretna stepeništa to se nikako ne može opravdati.

autor: Luka Babić, dopisnik (Beograd), foto: Aerodrom Beograd

Israir otvara dvije nove linije iz Tel Aviva prema regiji. Kompanija će krenuti 20.5. sa letovima prema Skopju, te će se operirati dva puta tjedno (ponedjeljak i petak).

Druga linija kreće 15.6. i to prema Splitu, a operirati će se do 19.10. Linija će prometovati jednom tjedno, svake srijede. Obije linije će se operirati sa Boeingom 737-800. Israir će i iduće godine operirati za Beograd, Ljubljanu, Dubrovnik i Tivat.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Israir

Qatar je smanjio broj letova za Beograd sa 7 na 5 tjednih letova (ne leti utorkom i četvrtkom). Broj letova vraća na svakodnevne od 4.1.2022.

U Zagrebu Qatar operira zagrebačku liniju četiri put tjedno do 19.12, no nakon toga liniju smanjuje na 3 tjedno kako će operirati ostatak zime. Nije točno da će kompanija u tjednu od 10.1. smanjiti letove na dva tjedno kako je nedavno napisao jedan portal regije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Qatar

Tuzla je danas bila istinski kaotična radi snijega. Avion za Beč je trebao krenuti u 7:55, no krenuo je u 10:05, trebao se vratiti u 10:45 no došao je tek u 17:05 sa 6:20 sati zakašnjenja. Memmingen je pak trebao krenuti u 9:05, no krenuo je u 11:25, trebao se vratiti u 18:00, no došao je u 20:15. Eindhoven je trebao krenuti u 11:30, no krenuo je tek u 19:10, a vratiti se u 16:30, a vratio se u 18:40. Malmo je trebao krenuti u 17:00, ali krenuo je u 20:05, te bi se trebao vratiti u 21:55, no vratio se u 00:30.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Tuzla

 

Zamaaero je u petak (10.12.) imala jednosatni sastanak sa g. Josipom Klišmanićem, direktorom ZL Zadar u Zadru. Čovjek je istinska pozitiva, vrlo elokventan i sposoban. Prešli smo sve teme zrakoplovstva, naravno sve oko Ryaniara i budućnosti ZL Zadar. I pala je oklada. G. Klišmanić tvrdi da će 2022. Zadar imati preko milijun putnika, ja sam tipao na 850.000.

Zamaaero će u idućih dva tjedna imati predavanje o zrakoplovnim trendovima i globalnom sukobu u Europi za management ZL Zadar.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb)

Croatia je u petak 10.12. konačno stavila u prodaju karte na liniji Zagreb-Priština koju organizira MyWings. Letovi počinju 15.12. I sada se svatko normalan treba pitati zašto je Croatia čekala toliko dugo i zašto je karte u prodaju stavila tek 5 dana prije prvog leta. Majko mila!!! I onda će se u kompaniji pitati zašto prodaja ide toliko loše, kako to da linija nije uspjela. Kompanija je ovime preskočila jedino vrijeme zime u kojem bi prodaja mogla biti koliko-toliko dobra.

Eto uprskali su Osijek-Minhen, sada su uprskali i ovu liniju, pa će na kraju reći „pokušali smo, ali eto neide“. Naravno da neide kada radi vaše inercije, gospodo iz Buzina, gubite putnika i novac. Pa koliko ti treba da staviš karte u prodaju? 5 minuta, možda 10 ako usput ispijaš kavu i čitaš zezancije na wappu. Ovo već postaje šarada od kompanije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Anadolujet će za agenciju Fibula od 3.5. operirati liniju Sarajevo-Antalya, dva puta tjedno (utorak i petak), te od 10.6. svakodnevno do 5.9. nakon čega će do 23.9. letjeti 3 puta tjedno. Kompanija je prošlog ljeta ovu liniju letjela jedan let više, tj. 8 puta tjedno.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Anadolujet

Danas iz Ljubljane idu dva chartera. Prvo u 7:00 Fly Egipt ide za Hurghadu pod brojem FT3116. Potom u 8:30 Trade Air leti za grad Djeda Mraza Roveniemi u Finskoj pod brojem C3711.

I iz Zagreba je danas organiziran let za Roveniemi, koji leti Croatia Airlines u 6:00 pod brojem OU9200.

Dubrovnik ima dva chartera. U 16:00 odlazi charter za Kijev, Ukraine Internationala pod brojem PS7962. U isto vrijeme ide i charter Smartwingsa za Budimpeštu kao QS4361

Iz Beograda pak lete dva leta Air Serbie za Expo u Dubaiu u 01:00 (JU9074) i 01:30 (JU9076). No, u 12:00 leti i TUS Airways za Larnacu pod brojem U81995.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Trade Air

Aerodrom Maribor je u XI. mjesecu ove godine imao 95 putnika (u XI/2020 18). Broj operacija u XI. mjesecu je bio 570 (prošle godine 548). Nisu imali carga.

Ukupan broj putnika je u prvih 11 mjeseci iznosio 4706 (što je 82% više spram istog perioda lani kad su imali 2588 putnika). Ukupno su imali 10.500 operacija (što je 4% više nego lani kad su imali 10.096). U prvih 11 mjeseci imali su 26,1 tonu carga što je 82% manje nego prošle godine kada su imali 146,2 tone.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Maribor

Eurowings od 30.10.2022. povećava Beograd-Stuttgart sa 3 na 4 tjedna leta (ponedjeljak, srijeda, petak i nedjelja), te pokreće liniju Beograd-Dusseldorf također sa 4 tjedna leta istim danima.

Kompanija od 4.2. planira povećati liniju Zagreb-Cologne na 4 tjedno, do 3.3. linija se povećava na 5 tjedno, a od 29.3. na 6 tjedno (svaki dan osim subote). Od 5.11. linija bi se trebala operirati svakodnevno. Iz Zagreba za Stuttgart kompanija planira prometovati 4 puta tjedno od 7.2, od 31.3. letjet će 5 letova tjedno, a od 3.11. linija se ponovo smanjuje na 4 tjedno. Eurowings planira letjeti liniju Zagreb-Dusseldorf od  8.2. do 26.3. no nakon toga za sada prestaje letjeti ovu liniju. Liniju ponovo planira pokrenuti od 1.11. i to sa frekvencijom od tri leta tjedno.

Naravno, zima 2022/23 je još jako daleko pa nitko ne može pretpostaviti kakva će situacija biti kako radi Covida-19 tako i radi financijskog stanja Eurowingsa. Eurowings je poznat po tome da odustaje od letova samo 30 dana prije letova i da je u stanju potpuno porezati sve letove, što smo najbolje svjedočili ove zime.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Eurowings

EKSKLUZIVNO-SMANJENJA: Iako će Air Serbia ovaj tjedan imati tri leta prema Stuttgartu broj tjednih letova na toj liniji će imati nekoliko izmjena u narednim mjesecima. Sljedeća dva tjedna neće biti leta ponedjeljkom pa će Beograd i Stuttgart biti povezani samo četvrtkom i nedjeljom, dva puta tjedno.

Od 27.12. broj tjednih frekvencija će se vratiti na tri leta tjedno i tako će biti sve do 17.1. kada će se tijekom tri sljedeća tjedna broj letova opet vratiti na razinu od dva tjedno. Konačno, broj letova će se ustaliti na tri tjedno, ponedjeljkom, četvrtkom, i nedjeljom od 7.2. Podsjetimo da će Eurowings na ovoj liniji imati samo tri leta tijekom Nove godine, nakon čega neće imati letova sve do 4.3.2022.

autor: Marko Bilić, suradnik (Split), foto: Air Serbia

Aerodrom Tivat je u XI. mjesecu ostvario 11.737 putnika (u XI/2020 4473, u XI/2019 27.240) što je 43% broja putnika iz 2019. Aerodrom je imao 274 operacija (u XI/2020 206, u XI/2019 1286).

Od početka godine Tivat je ostvario 661.442 putnika (2020. 186.592, 2019. 1,3 milijuna) na 9590 operacija (2020. 4076, 2019. 13.764). Podgorica i Tivat su u prvih 11 mjeseci ove godine ostvarili 1,3 milijuna putnika (2020. 0,5 milijuna, 2019. 2,6 milijuna), što je 49% broja putnika iz 2019.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Tivat

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

  • Amsterdam, KLM od 30.3.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Palermo, Ryanair od 30.3.
  • Tel Aviv, Croatia od 13.5.

 

Iz Pule:

  • Frankfurt, Discover od 31.3.
  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Katowice, Ryanair od 31.3.
  • Marseille, Ryanair od 31.3.
  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Baden-Baden, Ryanair od 31.3.
  • Beauvais, Ryanair od 31.3.
  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Weeze, Ryanair od 1.4.
  • Girona, Ryanair od 2.4.
  • Djerba, Nouvelair od 28.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Paris Orly, Transavia od 10.4.
  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.

 

Iz Prištine:

  • Paris CDG, gp aviation od 31.3.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7

 

Iz Skopja:

  • Amsterdam, Transavia od 2.3.
  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Paris Orly, easyJet od 2.4.
  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 27.3.
  • London, TUI, 27.5.2026.