Novosti iz regije

Flydubai će smanjiti broj letova za Sarajevo od 6.9. sa sadašnjih 9 na 4 tjedno (ponedjeljak, srijeda, petak i subota), kako će liniju operirati i u XI. mjesecu.

Kompanija će od 23.8. smanjiti letove za Dubrovnik sa 4 na 2 tjedno (četvrtak i nedjelja), kako će letjeti do 2.10. nakon čega prestaje sa operacijama. I za Tivat flydubai smanjuje broj letova od 23.8. sa 5 na 4 tjedno (ponedjeljak, srijeda, petak i subota) kako će operirati od 16.9. nakon čega prestaje sa operacijama.

Za Zagreb kompanija 28.8. smanjuje sa 5 na 4 leta (ponedjeljak, utorak, četvrtak i subota) kako će operirati cijelu zimu. Za Ljubljanu flydubai će smanjiti broj letova sa 6 na 5 od 23.8. (svaki dan osim utorka i četvrtka) kako će operirati do 27.10. kada ponovo povećava na 6 tjedno do 3.11. (samo tjedan dana) nakon čega ponovo vraća na 5 tjednih letova.

Flydubai jedino ne reže Beograd kojeg će nastaviti operirati 14 puta tjedno (svaki dan dva leta), čak i u zimskom redu letenja. Ovime će Beograd imati ove zime više letova za Dubai nego sve zračne luke regije zajedno. Respect!

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: flydubai

Ovo je iskustvo na letovima više putnika na relaciji Toronto – Beograd u periodu od 30.6. do 18.8. Radi se o 6 letova, što u porodičnom aranžmanu, što individualnih osoba i od toga 3 leta su osobe koje imaju privilegovan status sa Air Canada-om. 4 leta su bila preko Beča, 1 preko Frankfurta i jedan Dublin-Amsterdam-Beograd.

  • svi su primetili  ogroman regularni red za bezbednost. Ovde govorimo o redu od nekih 100-ak metara ako ne i duzi. Vreme nismo mogli proceniti  jer su svi koristili prednosti skraćenih procedura (priority line)
  • Boarding za letove je kasnio, sto pravi dodatnu gužvu na samom terminalu. U mom ličnom slučaju čekalo se na čišćenje aviona jer se putnici u dolazku puštaju u intervalima da se ne bi pravila gužva na carini.
  • Primečeno je da su dva dolazna leta (LOT i Lufthansa) čekali duže na gate
  • Bez obzira na kašnjenje odlazni letovi su stizali na destinaciju na vreme. Izgleda da je dodano extra vreme u redovima letenja očekujući ovakve situacije, uključujući i 3 jako kratke konekcije u Beču od 50 minuta
  • Prtljag preko Beča je svima stigao na vreme, no prtljag preko Frankfurta je kasnio 3 dana jer je navodno Lufthansa uzela kargo avion da prebaci sav prtljag za Beograd. Putnici su unapred bili obavešteni. Prtljag preko Dublina i Amsterdama kasnio je dve nedelje
  • Na Surčinu smo zategli veliku kolicinu prtljaga a u nekim slučajevima koferi su ispadali u prostor između dve trake

Sve u svemu, iskustvo izuzev jednog slučaja je bilo pozitivno. Kako će biti u povratku krajem avgusta objavit ćemo naknadno.

autor: Zoran Cvetković, dopisnik (Toronto); foto: Air Canada

Beograd je u VII. mjesecu ostvario 712.800 putnika, što je 97% putnika iz 2019. Istinski i ogroman respect! Vrhunski rezultat. Aerodrom je u prvih sedam mjeseci ostvario 2.848.800 putnika, što je 96% više nego u istom periodu 2021. i 15% manje nego 2019. Aerodrom je ostvario 97,2% operacija iz 2019. godine.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd

Hrvatska je u VII. mjesecu imala skoro 1,8 milijuna putnika. Kao što smo već pisali Split je imao 641.626 putnika, Dubrovnik 425.536, Zagreb 329.203, Zadar 237.327 putnika, te Pula 102.320 putnika.

U prvih sedam mjeseci godine hrvatski aerodromi su imali:

  • Zagreb 1,6 milijuna
  • Split 1,5 milijuna
  • Dubrovnik 1,1 milijun
  • Zadar 0,6 milijuna
  • Pula 0,2 milijuna

Kako je Zagreb u prvih sedam mjeseci imao 106.000 putnika više od Splita vrlo je realno da će Zagreb ove godine ponovo biti ispred Splita po broju putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb

Qatar iz Zagreba operira 5 letova tjedno (svaki dan osim srijede i četvrtka). No od idućeg tjedna kompanija smanjuje broj letova na 4 tjedno (gubi se let nedjeljom), a od 5.9. na tri leta tjedno (ponedjeljak, petak i subota).

Istovremeno kompanija smanjuje i broj letova za Beograd sa 7 na 6 tjedno od idućeg tjedna, te na 5 tjedno od 7.9. (svaki dan osim srijede i petka).

Od 23.9. Qatar smanjuje i letove na liniji Doha-Sarajevo sa tri na jedan tjedno (ostaje samo let utorkom). Posljednji let na ovoj liniji je u utorak 27.9.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Qatar

Globalni zrakoplovni logistički specijalist Menzies Aviation je kupio 70% Fly Montenegro Ground Handlinga (Crna Gora) i Flystar Aviation Services (Srbija). Ovime će Menzies pružati ground servis na aerodromima Beograd, Podgorica i Tivat.

Menzies ima sjedište u Edinburgu, Škotska, a datira iz 1833. Kompanija se bavi ground handlingom, cargo handlingom i opskrbom goriva na aerodromima. 2021. su imali promet od 1,3 milijardi USD, te profit od 29,9 milijuna USD. Kompanija opsluži 11.000 aviona svaki tjedan i preko 300 milijuna putnika godišnje. Menzies ima poslovnice na 250 lokacija u 58 zemalja na 6 kontinenata.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Menzies Aviation

Air Serbia leti leisure linije iz Morave za Tivat i Soluna (po dva leta tjedno). To znači da Morava ima četiri tjedna leisure leta.

Iz Niša Air Seriba leti leisure i charter letove za Antalyu (1 tjedno), Atenu (2), Gazipasu (1), Hurghadu (1) i Tivat (2 tjedna leta). Istovremeno i Ryanair leti za Krf (2 leta) i Maltu (2). Ovo znači da Niš ima 11 leisure i charter letova, od čega ih Air Serbia ima 7.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Morava

Air Serbia pokreće liniju Beograd-Kazan koja će se operirati već od 19.9. Linija će prometovati dva puta tjedno, ponedjeljkom i četvrtkom sa Airbusom A319. Ovo je četvrta linija Air Serbiji u Rusiji (Moskva, Sochi, St.Petersburg), a kompanija ukupno ima 18 tjednih polazaka prema Rusiji. Zbog rata u Ukrajini zatvoreni su aerodromi Krasnodar i Rostov na Donu za koje je Air Serbia planirala letjeti, a i letjela je prije rata.

Kazan je aerodrom u zapadnom dijelu Rusije, 888 km istočno od Moskve, koji je 2019. imao 3,4 milijuna putnika. Air Serbia će na aerodromu imati konkurenciju Turkisha, flydubaia i ruskih kompanija. Prije Rusko-ukrajinskog rata za aerodrom je letio i Wizz Air.

Air Serbia istinski pametno radi na nichi koju joj je otvorila politička realnost. Kako Srbija ne želi uvesti sankcije Rusiji, kompanija je odlično iskoristila situaciju te povećala broj letova sa 8 na 18 tjedno. Ruski putnici preko Beograda lete za Tivat, Podgoricu, Larnaku, ali i niz destinacija diljem Europe koje sada nemaju letova prema Rusiji radi sankcija EU i zapadnih zemalja. Air Serbia i te kako na tome profitira i uredništvo zamaaero joj na istome istinski čestita. Iskreno bilo bi dobro da Air Serbia pokrene i letove prema Ekaterinburgu, gradu aerodromu istočno od Moskve (1800 km od Moskve) koji je prije Covida-19 imao 6,4 milijuna putnika.

Hvala čitateljima zamaaera koji su nam javili za ovu liniju.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Air Serbia ima 136 leta tjedno za charter i leisure destinacije iz  Beograda:

  • Antalya 35 letova tjedno
  • Bodrum 8 letova
  • Cephalonia 2 leta
  • Chania 2 leta
  • Dubrovnik 5 letova
  • Gazipasa 2 leta
  • Heraklion 1 let
  • Hurghada 11 letova
  • Krf 1 let
  • Monastir 1 let
  • Palermo 1 let
  • Palma de Mallorca 2 leta
  • Preveza 1 let
  • Pula 3 leta
  • Rhodes 3 leta
  • Rijeka 2 leta
  • Sharm el Skeikh 1 let
  • Skiatos 3 leta
  • Split 5 letova
  • Tivat 44 leta
  • Zadar 3 leta
  • Zakinthos 1 let

 

Uz to ostale kompanije lete 32 leta: Aegean (Heraklion 2 leta, Rhodes 1 let), Air Cairo (Hurghada 4 leta), Air Montenegro (Tivat 16 letova), Arkia (Tel Aviv 3 leta), Nouvelair (Monastir 2 let), Wizz Air (Heraklion 2 leta, Santorini 2 leta). Air Serbia leti i niz redovnih linija na kojima ima puno turista poput Atene, Barcelone, Larnace, Sochia, Soluna, Valencije i Venecije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Lufthansa od zimskog reda letenja (kraj X. mjeseca) planira letjeti 12 tjednih letova za Zagreb (svaki dan dva, osim srijedom i nedjeljom jedan). Istovremenu Croatia planira vratiti broj letova na 21 (svaki dan tri), tako da će kompanije zajedno imati 33 tjedna leta u code-share. U ovom momentu Croatia ima 19 letova, a Lufthansa 11, tj. zajedno 30 tjednih letova. Naravno, do zimskog reda letenja ima još dva mjeseca, pa su i promjene moguće.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Lufthansa

WyWings je prošle godine letio četiri tjedna leta iz Skopja, dva leta ETF-a i jedan let Trade Aira za Basel, te jedan let za Dusseldorf. No, ove godine kompanija više ne leti Skopje. MyWings je planirao letjeti i letove za Kukeš koji je bitno jeftiniji aerodrom od Prištine. Kukeš je bitno bliže Prizrenu (na samo 37 km), a i od Prištine je na samo 1:15 sati.

No, kako je kompanija smanjila 87 letova prošle godine na samo 51 let ove godine evidentno je odustala i od letova za Skopje i Kukeš.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MyWings

Kada je MZL Zagreb dogovorila deal sa Ryanairom istinski joj je ovaj LCC trebao da popravi krvnu sliku. Croatia Airlines je bila potpuno troma, aerodrom je bilježio loše rezultate broja putnika. Konačno baziranje jednog LCC u Zagrebu kasni već 15 godina, Zagreb je imao daleko najmanje LCC letova od svih aerodroma.

MZL Zagreb je bila zadovoljna sa tri bazirana aviona Ryanaira. Stoga i nije nastavila pregovore sa Wizz Airom. Dva LCC bi joj bila previše. Tolika količina LCC bi značila uništavanje ostalih prijevoznika uz smanjenje prihoda po putniku.

I sve bi bilo u redu da je Ryanair bio korektan i da nije rezao letova u 6 od 12 mjeseci ove godine. No, eto, kako nije korektan, Zagreb bi iskreno trebao pokrenuti pregovore sa još jednim LCC (Wizz Air, easyJet, Eurowings ili Vueling) da bazira avion u Zagrebu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Direktor Aerodroma Banja Luka, Milan Račić, ima jednu „poštapalicu“ rečenicu koju baš svaki puta ponavlja: „Ljudi bi letjeli za 9,99, a onda očekuju čuda, vrhunski uređen aerodrom, velik broj zaposlenika koji rade za njih, vrhunsku uslugu. E pa to ne ide tako, ako je cijena 9,99 onda nema ni za koga, pa ni za Aerodrom, te se sve svodi na osnove“. I da, to je istina. Ljudi bi nivo usluge kao što je bio 1980-tih, hranu u avionu, velik razmak sjedala, vrhunsku uslugu, da nema redova na aerodromu, puno ljudi koji ih opslužuju. Za 9,99, manje nego je cijena autobusne karte od aerodroma do grada.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Banja Luka

Kontaktirao sam Ryanaira i dobio sam neslužbenu informaciju zašto Lauda leti tek 4 dana u tjednu iz Zagreba. Avion neće ići u drugu bazu. On će ostati u Zagrebu i biti tamo prizemljen od utorka do četvrtka. Naime, Lauda ima avione prosječno stare 15,4 godine, a najstariji avion je star čak 21 godinu (najmlađi 10,3). Ryanair je produžio ugovor o lizingu sa Laudom do 2028. To znači da će avioni u prosjeku imati bitno preko 20 godina do tada. Stoga kompanija štedi svoju flotu zimi.

Ryanairove posade su sada radile 5 dana i bile slobodne 4 dana. Sada će raditi 4 dana i biti slobodni 3. To je vrlo prihvatljivo. Stoga će većina letova biti od petka do ponedjeljka, a dio letova će biti avionima iz drugih baza od utorka do četvrtka. Nije nelogično.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Jet2 će od 1.5.2023. letjeti liniju Manchester-Tivat. Linija će se operirati ponedjeljakom i četvrtkom do 30.10. sa Boeingom 737-800.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Jet2

Croatia Airlines je smanjila broj letova iz Zagreba za Pulu i Zadar sa 13 tjedno na 11 tjedno (svaki dan dva osim utorka, srijede i subote). Ostaje za vidjeti je li to direktna posljedica napotpisanog PSO ugovora za ovu i druge linije Croatie Airlinesa (i Trade Aira).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Air Serbia u ovom momentu leti 16 tjednih letova za Rusiju. Kompanija leti 10 tjednih letova za Moskvu (svakodnevno, te drugi let utorkom, srijedom i petkom), 3 leta za St.Petersburg (utorak, četvrtak i subota), te 3 tjedna leta za Soci (ponedjeljak, petak i nedjelja). Osim Srbije, Turske i Bjelorusije ni jedna druga europska država nema letova za Rusiju.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Jat Tehnika, dio Avia Prime Grupe, je dobila certifikate za popravak i održavanje aviona Airbus A320neo, A330-200 i A330-300. Ovo je i te kako važno radi Air Serbie koja u floti ima upravo A330-200. Kompanija je dobila certifikat i za remont stajnog trapa na Boeingu 737 next generation. Iskrene čestitke!

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Jat Tehnika

U petak je u Beogradu bilo vrlo loše stanje sa kašnjenjima, no u subotu je stanje bilo istinski kaotično. Problem je bio u nevremenu koje traje u Beogradu već dva dana, ali i ispadanju Airbusa A319 u Tivtu koji još uvijek nije popravljen i vraćen u promet. Stoga je jučer bio velik broj otkazivanja i dugih kašnjenja Air Serbie:

  • Rijeka 7:35
  • Antalya 7:25
  • Moskva 7:20
  • Beč 6:55
  • Istanbul 6:50
  • Barcelona 6:45
  • Zadar 6:35
  • Dusseldorf 6:25
  • Bodrum 6:20
  • Trst 6:05
  • Beč 6:00
  • Milan 4:55
  • Zurich 4:15
  • Antaly 4:00
  • Atena 4:00
  • Petersburg 3:50
  • Tivat 3:40
  • Tivat 3:30
  • Hurghada 3:30
  • Tivat 3:15
  • Tivat 3:10
  • Paris 3:05
  • Podgorica 3:00
  • Tivat 3:00
  • Madrid 3:00
  • Bukurešt 2:50
  • Rim 2:50
  • Niš 2:45
  • Podgorica 2:45
  • Frankfurt 2:40
  • Zurich 2:40
  • London 2:40
  • Sofija 2:35
  • Bodrum 2:35
  • Stockholm 2:35
  • Heraklion 2:20
  • Paris 2:20
  • Solun 2:10
  • Amsterdam 2:10
  • Tivat 2:10
  • Tirana 2:05
  • Ljubljana 2:00
  • Palma de Mallorca 1:55
  • Antalya 1:50
  • Skopje 1:45
  • Antalya 1:45
  • Hurghada 1:45
  • Podgorica 1:40
  • Hurghada 1:35
  • Podgorica 1:30
  • Antalya 1:30
  • Zagreb 1:25
  • Atena 1:20
  • New York 1:20
  • Istanbul 1:10

 

Kasnile su i druge kompanije

  • Amsterdam, KLM 7:55
  • Zurich, Swiss 4:50
  • Tivat, Air Montenegro 4:40
  • Podgorica, Air Montenegro 4:25
  • Karlsruhe, Wizz 3:10
  • Eindhoven, Wizz 2:45
  • Stockholm Skavsta, Wizz Air 2:30
  • Frankfurt, Lufthansa 2:05
  • Abu Dhabi, Wizz Air 2:05
  • Gothenburg, Wizz 1:55
  • Istanbul, Turkish 1:50
  • Memmingen, Wizz Air 1:50
  • Basel, Wizz 1:40
  • Beč, Austrian 1:35
  • Hurghada, Air Cairo 1:20
  • Zurich, Swiss 1:20
  • Minhen, Lufthansa 1:15
  • Amsterdam, KLM, 1:10
  • Frankfurt, Lufthansa 1:10
  • Stuttgart, Eurowings, 1:10

 

Otkazani letovi su bili:

  • Beč, Austrian
  • Sarajevo, Air Serbia
  • Zurich, Air Serbia

 

Iz svega se vidi da su kasnili i stranci i Air Serbia, ali je Air Serbia istinski kasnila bitno više i imala bitno više ekstremno dugih kašnjenja. I dok je više letova stranaca poletjelo na vrijeme ili sa manje od sat zakašnjenja, Air Serbia je takvih letova jučer imala samo tri.

Air Serbia je imala dana kada je imala istinski ogromnih kašnjenja ovog ljeta, neke subote i nedjelje su bile istinski kaotične, ali ovo jučer je bio totalni kaos i daleko od svega što se dešavalo ovog ljeta. Jučerašnji poremećaj svakako će imati utjecaja i na današnje letove. Obzirom na broj dana ogromnih poremećaja ovog ljeta, kakve ostale kompanije regije nisu imale, Air Serbia bi morala naučili na ovogodišnjim lošim iskustvima i iduće godine ne napraviti red letenja koji je nategnut do krajnjih granica, te imati bar jedan aviona za backup koji uletava u slučaju poremećaja, kao što je takav avion nabavila Croatia Airlines, koja ima daleko manju flotu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Za Dublina se iz regije može putovati samo iz Hrvatske i to:

  1. iz Splita lete tri prijevoznika: Ryanair i Croatia sa po 4 tjedna polaska i Aer Lingus sa 3 tjedna polaska, ukupno 11 tjednih polazaka
  2. iz Dubrovnika lete dva prijevoznika: Aer Lingus 7 i Ryanair 4 tjedna polaska, ukupno 11
  3. iz Zadra leti Ryanair sa 2 tjedna polaska
  4. dok iz Zagreba leti Ryanair sa 3 tjedna polaska, a od IX. mjeseca letjeti će i Croatia se također 3 tjedna polaska

Ovo znači da iz četiri hrvatska grada ukupno ima 27 tjednih polazaka za Dublin.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aer Lingus

Iz Niša se u ovom momentu leti 5 charter i leisure linija i to: Air Seriba za Antalyu (1 tjedno), Gazipasu (1), Hurghadu (1), Tivat (2), te Ryanair za Krf (2 tjedno). Ovo je 7 tjednih letova na 5 linija. Kako Niš do nedavno nije imao leisure i charter linija ovo je istinski napredak i dokaz da tržišta ima, pa se idućih godina očekuje i povećanje broja linija. Uz to linije koje imaju prilično turista su i redovne linije za Atenu (Air Serbia) i Maltu (Ryanair).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Sarajevo ima 7 tjednih letova za Abu Dhabi i to 5 letova Wizz Aira (svaki dan osim ponedjeljka i subote), te 2 leta Air Arabie (ponedjeljak i srijeda). Air Arabia je ovdje imala monopol prošle godine kada je letjela 3 tjedna leta, no letove je prekinula tijekom zime što je iskoristio Wizz Air.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Arabia

Najfrekventnija linija iz Banja Luke je, iznenađujuće, linija Air Montenegra za Tivat koja leti tri puta tjedno. Sve ostale linija Wizz Aira, Ryanaira, Freebirda, Air Caira i Air Serbie imaju jedan da dva tjedna polaska, osim Ryanaira koji leti za Memmingen također tri puta tjedno. Banja Luka trenutno ima 33 tjedna leta.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Air Montenegro

Iako Air Serbia više nema toliko mnogo letova za Tivat i Podgoricu kao prošle godine, još uvijek je apsolutno dominantna spram Air Montenegra. Air Serbia leti za Podgoricu 19 letova, dok Air Montenegro leti samo 9. Za Tivat je u prošlom tjednu Air Serbia imala 44 leta, Air Montenegro samo 16. To znači da je iz Beograda za Crnu Goru Air Serbia imala 63 tjedna leta (prošle godine 75), a Air Montengero 25 (prošle godine 27). Odnos je dakle 1:2,5, tj. Air Serbia ima 152% više letova nego Air Montenegro.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Aerodrom Banja Luka je u finalizaciji pregovora sa Autoputevima Republike Srpske da se napravi odvojak sa autoputa direktno na aerodrom. Putnici sada moraju obilaznim putem pa kroz centar Laktaša, što je vožnja od desetak minuta umjesto 2 minute koliko bi bilo sa direktnim izlazom.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Banja Luka Aerodrom

Njemački leisure prijevoznik Condor u ovom momentu ima 7 linija sa 14 tjednih polazaka i to samo za Hrvatsku. Condor leti dvije linije za Rijeku sa 3 tjedna polaska, dvije linije sa Dubrovnik sa 2 tjedna polaska i tri linije za Split sa 9 tjednih polazaka. To je daleko manje nego što Condor leti za neka druga tržišta poput Grčke i Španjolske, no kompanija ima više linija i frekvencija nego prošle godine.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Condor

Iz Sarajeva charter i leisure linija ima prema Antalyji (11 letova Pegasusa i Anadolujeta), Bodrumu (3 leta Anadolujeta i Freebirda), Hurghadi (Air Cairo 2 leta) i Monastiru (Nuvelair 1 let). To znači da Sarajevo ima 17 charter i leisure linija za 4 destinacije. Iskreno, potrebni su još letovi za Grčku, te još bar jedna-dvije linije za Tursku.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Iz Ljubljane najviše letova u ovom momentu ima Lufthansa (20 na dvije linije), pa Air France (13), Air Serbia (12 na dvije linije), Turkish i LOT (po 8), te Swiss (7). U ovu grupu treba ubrojiti i Trade Air koji leti 12 charter linija sa 14 tjednih polazaka.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Ljubljana

Norwegian (DY) i SAS (SK) istinski ratuju po Jadranu. Gotovo na svakoj liniji lete zajedno. SAS ima bitno više letova, no Norwegian napadno prati linije i duplira ih. Na nekim linijama čak i Norwegian ima više letova. Tako imamo:

  • Split-Bergen, DY 3 leta, SK 1 let
  • Split-Copenhagen, DY 6, SK 16
  • Split-Oslo, DY 10, SK 12
  • Split-Stavanger, DY 2, SK 1
  • Split-Stockholm, DY 5, SK 15
  • Split-Trontheim, DY2, SK 1
  • Dubrovnik-Copenhagen, DY 2, SK 5
  • Pula-Oslo, DY 2, SK 1
  • Pula-Stockholm, DY 1, SK 2

SK sam leti na linijama Split-Gothenburg, Pula-Copenhagen, Pula-Gothenburg, Tivat-Copenhagen i Tivat-Stockholm, a DY na linijama Dubrovnik-Oslo, Dubrovnik-Stavanger, Dubrovnik-Stockholm, Tivat-Oslo. Norwegian u regiji još ima i letova za Helsinki gdje mu je konkurencija vrlo često Finnair.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SAS

Saudijski Flynas, koji je nedavno pokrenuo letove za Podgoricu, je objavio da je zadovoljan učinkom linije. Linija se trenutno operira dva puta tjedno, četvrtkom i subotom, a letjet će do 3.9. Zbog toga je Flyanas objavio da će se vratiti na ovu liniju i iduće godine, da će je krenuti ranije operirati i da će povećati broj letova na 3 tjedno.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Flynas

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

  • Amsterdam, KLM od 30.3.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Reykjavik, Play od 16.1.
  • Reykjavik, Icelandair od 22.1.
  • Palermo, Ryanair od 30.3.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Baden-Baden, Ryanair od 31.3.
  • Beauvais, Ryanair od 31.3.
  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Weeze, Ryanair od 1.4.
  • Girona, Ryanair od 2.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Paris Orly, Transavia od 10.4.
  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Paris CDG, gp aviation od 31.3.

 

Iz Skopja:

  • Amsterdam, Transavia od 2.3.
  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 27.3.