Novosti iz regije

Air Montenegro će pokrenuti redovne chartere između Tivta, te Rige, Vilnijusa i Tallina. Linije će se operirati od kraja V. (Riga od 4.5.) do početka X. mjeseca frekvencijom od dva lete tjedno. Iz Tivta Air Montenegro će imati 34 redovna tjedna leta za Beograd, Istanbul, Ljubljanu, Prag, Banja Luku i Brno. Air Montenegro planira ove godine prevesti 400.000 putnika na redovnim i 90.000 na charter letovima.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

Na sastanku koji smo imali sa direktorom ZL Dubrovnik Viktorom Šoberom rekao nam je da je Croatia Airlines izuzetno važna za ZL Dubrovnik, poglavito za letove tijekom zime, te da će ZL Dubrovnik pokrenuti dijalog sa Croatiom Airlines. ZL Dubrovnik želi ove zime obnoviti liniju Dubrovnik-Frankfurt koju je prije Covida-19 Croatia Airlines operirala tri puta tjedno, a operira je i tijekom ljeta. Dubrovnik će poraditi na više letova cijele zime za Istanbul (Turkish), London (British), Barcelonu (Vueling), te nastojati vratiti Vueling na liniji za Rim, te Iberiu za Madrid.

Direktor Šober je rekao da je došao u ZL Dubrovnik u VIII. mjesecu prošle godine i stoga nije mogao više poraditi na zimi 2022/23, no da mu je to sada glavna preokupacija. Direktor ima stalnu komunikaciju sa gradonačelnikom Dubrovnika i županom Dubrovačko-neretvanske županije, te direktorima županijske i lokalnih turističkih zajednica. Sa istima će nastojati pokrenuti više otvorenih hotela zimi, a samim time i više avionskih zimskih linija kako bi više turista došlo u Dubrovnik zimi. Za ovo treba napraviti jedinstven projekt u kome će sudjelovati lokalna zajednica, turističke zajednice, turističke agencije, turoperatori, avio kompanija, autobusni prijevoznici, hotelijeri, restorani, zračna luka i ostalih turistički akteri.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

Mjesecima se raspravlja hoće li Air Serbia oboviti letove za Trst obzirom na relativno lošu popunjenost ove linije, te što operira na obližnje okolne aerodrome Veneciju, Ljubljanu, Pulu i Rijeku. No, kompanije je konačno objavila da će 3.6. obnoviti letove za Trst i operirati će se do kraja ljetnog reda letenja. Linija će se operirati dva puta tjedno sa ATR 72-600. Ovime će Air Serbia operirati na više nego fascinantnih 10 linija za Italiju.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Air Serbia

Banja Luka je u III. mjesecu ostvarila 30.698 putnika (16.797 u III/2022). Ovo je 308,2% putnika iz istog mjeseca 2019. (9962). Aerodrom je imao 295 operacija (288 u III/2022). Ukupno je u ovoj godini Banja Luka ostvarila 93.430 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Zašto Air Serbia nije otvorila letove Beograd-Mostar? Na ovoj liniji svakako bi bilo putnika. U prvom redu srpskog naroda koji živi južno i istočno od Mostara i kojih ima preko 100.000. Uz to iz Mostara bi bilo prilično konekcija poglavito na Njemačku za hrvatsku dijasporu, na Skandinaviju i Istanbul za bošnjačku dijasporu, ali i za Austriju, Njemačku, Francusku i Švicarsku za srpsku dijasporu. Preko Beograda u Međugorje bi mogli putovati brojni hodočasnici iz Poljske, Francuske, Španjolske, Portugala, Italije. U svim ovim zemljama Air Serbia ima brojne letove.

Banja Luka je preblizu Beogradu i ovo i te kako guši potencijale linije, pa isti ima tek dva tjedna polaska. No, iz Mostara do Beograda treba 7 sati po vrlo lošim cestama. Stoga je za očekivati bitno veći potencijal ove linije od Banja Luke.

Croatia Airlines otvara liniju za Zagreb, tri puta tjedno. Ovdje ima prilično P2P putnika (Hrvati u Hercegovini), ali Zagreb ima neusporedivo manje konekcija za dijasporu i hodočasnike nego Beograd. Ovo je prvi puta da je Air Serbia zakasnila i da je konkurenciji propustila jednu destinaciju u regiji. A uz liniju Croatia pitanje je koliko je potencijala ostalo za liniju Air Serbie u ovom kraju.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

 

Air Cairo je konačno pokrenuo svoje letove u regiji. Pa će ove godine letjeti jedan tjedni let na liniji Banja Luka-Hurghada, a od 6.6. linija će imati i dva leta, te će letjeti utorkom i petkom. Iz Hurgade za Sarajevo kompanija će letjeti od 1.5. jedan tjedni let, a 2. let uvodi 25.5, dok 11.6. uvodi i treći tjedni let, nakon čega će letjeti ponedjeljkom, četvrtkom i nedjeljom. Konačno iz Hurghade za Skopje kompanija kreće sa letovima 14.4. sa 2 tjedna leta, utorkom i petkom. Prošle godine Air Cairo je imao po dva tjedna leta za ove gradove.

Za Beograd kompanija leti pet tjednih letova (utorak, srijeda, petak, subota i nedjelja), a tako će letjeti i cijelo ljeto. Ovo je isti broj letova kao i prošle godine. Na liniji kompanija ima konkurenciju Air Serbie koja za Hurgadu leti chartere. Prema zamaaeroData Air Serbia je prošle godine imala čak 16 tjednih chartera u top sezoni. Istinski čudno da Air Cairo ne leti za Zagreb, Ljubljanu, Split i Dubrovnik.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wikipedia

Već godinama se čudim zašto je gate 22 na Dubrovniku tako pogrešno napravljen. Naime, gate ima staklenu pregradu i vrata pa putnici ne mogu ući i sjesti dok čekaju avion. Ispred gatea ima tek petnaestak stolica što je bitno premalo pošto na letovima ima preko 100 putnika. Stoga putnici stoje i čekaju ispred gatea. Kada se aerodromsko osoblje konačno smili i otvori gate, nekih 20 minuta prije leta, putnici konačno sjednu, no i tamo nema dovoljno stolica, pa dio putnika mora stajati. Ovo nema baš nikakvog smisla. Da nema te staklene pregrade putnici bi mogli koristiti sjedalice i izvan gatea i u gateu, te bi ih bilo dovoljno. Samo treba maknuti staklenu pregradu, ili stalno imati otvorena vrata, te postaviti šalter za kontrolu putnih dokumenata kod samog zračnog mosta. Ovako nešto Dubrovnik nema ni na jednom drugom svom gateu, pa nije jasno zašto ima baš na gateu 22. Kako se sa gatea 22 najčešće putuje za Zagreb ja sam jedan od putnika koji vrlo često tamo stoje i čekaju prilično frustrirano te gledam na stolice u čekaonici koje zjape prazne.

Zbog schengena aerodrom je sada pregradio dio odlaznog gatea kako smo pisali u prošlom članku. No, sada onaj preugodan kafić na 1. katu više nije u schengenu i putnici koriste bitno neugodniji kafić. Taj kafić ima terasu, no ista je napravljena vrlo loše. Naime, terasa ima zidove visoke preko dva metra pa se osjećate kao u zatvoru jel ne vidite ništa van prostora koji nije prevelik. Uz to radnici ZL Dubrovnik nisu postavili fotelje na terasu koje stoje naslagane u rubu terase. Stoga je na terasi tek par željeznih krajnje neudobnih stolica. Potpuno nepotrebno je prostor je istim postao vrlo neugodan.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

Croatia Airlines će i ove godine, kao i prošle, otvoriti sezonsku bazu u Splitu gdje će bazirati jedan Airbus A319 i jedan Dash 8-400. U Zagrebu će kompanija imati bazirano 11 aviona, četiri A319, 2 A320 i 5 Dash 8-400. Jedan A320 služi kao backup.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Zračna luka Split je u III. mjesecu ostvarila 50.600 putnika (32.445 u II/2022). Ovo je konačno i više putnika nego 2019, tj. 101% iz istog mjeseca 2019. (50.037). Split je u prvih tri mjeseca ove godine ostvario 113.004 putnika. Kako je ljetni red letenja počeo sada će brojke rapidno rasti, a u IV. mjesecu aerodrom će imati bitno preko 100.000 putnika, vrlo vjerojatno oko 160.000.

Zadar je pak u III. mjesecu imao 8931 putnika (4837 u III/2022). Ovo je 310% putnika iz istog mjeseca 2019 (2880), no tek 81,1% putnika iz istog mjeseca 2018. Naime, u III. mjesecu 2019. aerodrom je imao izvanredno malo putnika. Aerodrom je ostvario 294 operacije (266 u II/2022). Aerodrom je imao 0,1 tonu carga. Zadar je u prvih tri mjeseca godine ostvario 11.436 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Split

Danas je na Aerodromu Beogradu iznenada palo 17 cm snijega. Provjerio sam nije bilo ni mećava, ni jakog vjetra, samo je gusto padao snijeg. Prema Hidrometeorološkom zavodu Srbije u Beogradu je padao umjereni snijeg. No, aerodrom je bio u kaosu i bilo je enormnih kašnjenja. Od ukupno 71 leta kasnilo je njih čak:

  • 2 leta više od tri sata, pri čemu je Kazan kasnio čak 5:25 sati
  • 13 letova 2 do 2:55 sati
  • 21 let 1 do 1:55 sati
  • 29 letova 15 do 55 minuta
  • 1 let je otkazan
  • samo 5 letova je bilo na vrijeme (kasnilo manje od 15 minuta)

I ovo je istinski nevjerojatno. Beograd bi 17 cm snijega morao ishendlati sa 50% svoje snage. U Sarajevu to je redovna pojava, a svake zime padne i više snijega, pa nema kašnjenja i otkazivanja letova. Iskreno Beograd se ovdje nije pokazao i sada se postavlja pitanje kako to Vinci operira aerodromom. U prošloj godini aerodrom je imao više puta enormnih kašnjenja i otkazivanja radi kiše i presječenih kablova. Ovakve probleme drugi aerodromi hendlaju bitno brže i kvalitetnije i nikako nemaju ovakvih kašnjenja. Zbog 17 cm snijega ne smije biti ni manjih poremećaja i ovo je istinska sramota za aerodrom.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd

Qatar će povećati broj letova na liniji Doha-Sarajevo sa 3 na 4 tjedna leta. Linija će se po novom operirati utorkom, četvrtkom, petkom i nedjeljom. Linija će se ovako operirati od 30.5. do 10.9. Qatar je od početka ljetnog reda letenja povećao i letove na liniji za Zagreb na svakodnevne.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Qatar

Nakon što im je početkom III. mjeseca ove godine zbog neplaćanja zaplijenjen posljednji zrakoplov Airbus A319, Air Moldova je tog istog mjeseca ponovo pokrenula letove koristeći tri iznajmljena zrakoplova. Letovi se obavljaju koristeći zrakoplove hrvatskog ETF Airwaysa, grčkog Lumiwingsa i ukrajinskog Sky Up Airlinesa. Tvrtka se nalazi u teškoj situaciji sa dugom od 100 milijuna Eura.

autor: Juraj Mehić, dopisnik (Velika Gorica), foto: ETF

Već smo prije par tjedana napisali da će Air Montenegro će uzeti u wet lease Airbus A320. No sada se zna i od koga. Avion dolazi od litvanskog ACMI i charter prijevoznika Heston Airlines. Heston u floti ima šest A320 i tri A330-200.

A320 im ima 180 sjedala u konfiguraciji samo jedne, ekonomske klase. Kompanija je osnovana tek 2021. godine. Kao što je zamaaero objavio prije 20 dana, avion će letjeti iz Podgorice za Copenhagen, Istanbul, Lyon, Nantes i Paris CDG, a i na nizu charter linija. Prošle godine A320 je uzet od Trade Aira.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Heston Airlines

Aerodrom Priština je u III. mjesecu ostvario 221.760 putnika (195.241 u III/2022). Ovo je 130,8% putnika iz istog mjeseca 2019. (169.524). Aerodrom je u III. mjesecu imao 1496 operacija (1362 u II/2022). Ukupan broj putnika u 2023. do sada je 650.710.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Priština

Air Serbia je u III. mjesecu prevezla 235.000 putnika, što je 91,2% više nego u istom mjesecu 2022. i 68,3% više nego u istom mjesecu 2019. Veliki respect! Kompanija je imala 2795 operacija, što je 69,5% više nego prošle godine i 43% više nego 2019. Ovo je najbolji rezultat u III. mjesecu od kada je osnovana Air Serbia.

Najpopularnije destinacije kompanije su Zurich, Paris, Beč, Berlin, Atena i Istanbul, a u regiji Podgorica i Tivat. Tijekom ljeta kompanija će imati najviše letova do Tivta, Podgorice, Istanbula i Zuricha, a po dva dnevna leta će imati za Atenu, Larnaku, Paris, Ljubljanu, Tiranu, Skopje i Zagreb.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Danas (u utorak 4.4.) Aerodrom Beograd pušta u rad novoizgrađenu središnju zgradu terminala. Zgrada se nalazi između Terminala 2 i novih C-gateova, te pokriva sve stare C-gateove i sjevernu stanu Terminala 2. Zgrada ima 11.000 četvornih metara. Novi terminal ima nove šaltere za check-in (100-116 i 200-212), te nove šaltere za provjeru putovnica, kao i novi dio za sigurnosnu kontrolu. Ispred terminala će biti i nova rampa za vozila na dva kata. Po otvaranju novog terminala aerodrom će imati kapacitet od 15 milijuna putnika.

Na ovom prostoru će biti i nova duty free trgovina od čak 3000 kvadrata, najveća u regiji. Na novom prostoru uređuju se i novi trgovački i ugostiteljski sadržaji. Svi radovi na novom dijelu terminala biti će gotovi do kraja godine. Do kraja 2023. rekonstruirati će se i 16.000 četvornih metara starog dijela Terminala 2 (Terminal 1 je već obnovljen). Dovršava se i nova umetnuta pista dužine 3500 metara.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd

Kosovska kompanija GP aviation, koja u ovom momentu ima najviše letova iz Prištine, je pokrenula liniju Priština-Ljubljana. Linija se operira dva puta tjedno, ponedjeljkom i petkom sa Boeingom 737-300.

Prisjetimo se da je Adria do bankrota (IX. mjesec 2019.) imala čak 14 tjednih letova na liniji Priština-Ljubljana. Uz to Adrija je letjela za Sarajevo, Skopje, Tiranu, Sofiju. Sve ove linije nisu se obnovile, što je ogromna šteta za slovensko gospodarstvo, tako da je ova linija prva od bitnih regionalnih linija koja se bar donekle obnovila iako sa premalim brojem frekvencija. Liniju Adrije za Podgoricu operira Air Montenegro osim u ljetnim mjesecima kada operira iz Tivta za Ljubljanu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Ljubljana

 

 

MZL Zagreb je pokrenula natječaj za izgradnju solarne elektrane. Solarna elektrana bi se gradila kao nadstrešnica na parkiralištu ispred novog putničkog terminala. Ovime se želi smanjiti troškove poslovanja MZL Zagreb, smanjiti emisija ugljičnog dioksida, ali i pružiti putnicima kvalitetnija usluga parkiranja na natkrivenim parkirališnim mjestima, te natkriti nogostup za prilaz novom putničkom terminalu. U drugoj fazi solarna elektrana bi se izgradila i na krovovima postojećih zgrada MZL Zagreb. Dio projekta je i punionica za električne automobile.

Zagreb je već napravio idejno arhitektonsko rješenje. Ponuđač će zaradu imati iz naplate električne energije isporučene MZL Zagreb. MZL Zagreb ostavlja mogućnost i drugih poslovnih odnosa i zarade ponuđaču po tim osnovama. Pravni odnos će trajati do 11.4.2042. ili do 11.4.2047.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb

Putniku Ieuan Davisu se desila vrlo neugodna scena na letu iz Splita za Frankfurt i dalje za Veliku Britaniju sa Lufthansom. Naime, putnik je bio na kvalifikacijskoj utakmici Walesa i Hrvatske u Splitu. Na povratku iz Splita rečeno mu je da ne može ući u avion jer mu je karta otkazana pošto nije letio na letu za Split. Davis je više puta raznim službama Lufthanse pokušao objasniti da je on u Splitu i da ga je Lufthansa dovezla do Splita. Davis je dao kompaniji i broj svog sjedala na letu do Splita (25B), te podatke o putniku koji je sjedio to njega.

Na kraju je Davis otputovao kući sa Air Franceovim letom gdje je dobio posljednju kartu i to u business klasi što je platio 1.147 USD. A joj!

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Lufthansa

Aerodrom Tuzla je u III. mjesecu ostvario 53.076 putnika (22.914 u III/2022). Ovo je nevjerojatnih 148,8% putnika iz istog mjeseca 2019. (35.679). Tuzla je ostvarila 380 operacija (198 u II/2022). Aerodrom nije imao carga. Ukupno je Tuzla u 2023. do sada ostvarila 159.706 putnika, te 1,2 tone carga.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Tuzla

Air Serbia je zatražila od Aerodroma Sarajevo letove tijekom noći od 15.5. do 30.9.2023. Avion bi trebao kretati iz Beograda u 0:45 i doći u Sarajevo u 1:35, te polijetati iz Sarajeva u 4:30 i doći u Beograd u 5:20. Aerodrom kaže da bi ovo bio druga dnevni let, obzirom da bi kompanija nastavila letjeti i u popodnevnom valu sa dolaskom u Sarajevo u 14:15 i odlaskom u 14:45. Tek treba vidjeti koliko bi noćnih frekvencija tjedno uvela Air Serbia, da li svih 7 koliko je tražila ili manje.

Jednako tako mogućnost noćnih letova, obzirom da će aerodrom biti otvoren 24 sata, zatražio je i AnadoluJet. On će uvesti treći tjedni let za Bodrum koji će se operirati od 3.6. do 2.9.2023. i stizati u Sarajevo u 3:00, a odlaziti iz Sarajeva u 4:00.

Ostaje za vidjeti hoće li i druge kompanije iskoristiti mogućnost noćnih letova. Svakako bi to bilo i te kako potrebno Croatiji Airlines kojoj bi letovi bili idealni sa polaskom iz Zagreba u 23:00 i dolaskom u Sarajevo oko ponoći. I Austrian bi mogao letova imati kasnije nego ih ima sada, te bi bilo realno da dolazi u Sarajevo oko 23:40 sati. I Turkish bi mogao treći let prebaciti na svoj noćni val sa polaskom iz Istanbula oko ponoći.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Aerodrom Mostar nakon godina negativnog poslovanja i tek par tisuća putnika, raspisao je natječaj za novog direktora. Uz direktora traže i izvršnog direktora za razvoj. Mandat oba rukovodioca je četiri godine.

Nonsens natječaja je da kandidati moraju biti državljani BiH. Zašto do vraga? BiH nema kvalitetnog kadra, daleko više takvog kadra ima iz inozemstva. Zašto su Aerodromi Crne Gore mogli uzeti direktora izvan Crne Gore, a u BiH to nije moguće? Rukovodioci moraju imati visoku stručnu spremu i najmanje pet godina radnog iskustva na rukovodećim poslovima u civilnom zrakoplovstvu.

Vlada FBiH već godinama financira ovaj aerodrom koji gotovo da nema putnika. Nedavno je Vlada FBiH i još jednom izdvojila značajan novac, ovaj puta 1,3 milijuna BAM za plaće radnika i uredski matrijal.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Mostar

Air France već koristi Ameliu za niz regionalnih linija koje leti sa svojim manjim regionalnim avionima. No, sada je Air France odlučio iznajmiti novopridošli Airbus A319 od Amelie. Kopanije će sa ovim avionom letjeti iz Paris CDG i to prema Ateni, Marseillesu, Montpelieru, Nici, Toulouseu, Tunisu, Casablanci, Cataniji, Djerbi, Malti, Palermu i Solunu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Amelia

Zračna luka Pula je naručila analizu studije za pomicanje praga. Aerodrom želi povećati uzletno-sletnu stazu sa 2954 na 3200 metara čime bi na Pulu mogli slijetati gotovo svi širokotrupci. Aerodrom ima mjesta za širenje piste i na istok i na zapad, no glavni problem su nagibi.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: ZL Pula

Aerodrom Maribor je u III. mjesecu imao 189 putnika (221 u III/2022). U III. mjesecu su imali 1144 operacije (1088 u III/2022). Aerodrom nije imao carga. Istim je Maribor u prva tri mjeseca ove godine ostvario 480 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Maribor

Croatia Airlines ponovo uvodi Dalmatinsku marendu u svoje avione. Dalmatinska marenda će se dijeliti na avionima od 1.4. do 31.7. Dalmatinska marednda je paketić sa pršutom, šalšom, mandulat, aracini i krekeri od ružmarina i maslinovog ulja.

Ovakvi obroci već su bili na letovima Croatie Airlines. Iskreno, kompanija bi trebala svakih tri ili šest mjeseci mijenjati meni po regijama, pa osim Dalmacije imati i paketiće sa hranom iz Istre, Kvarnera, Like i Gorskog Kotara, Zagreba i središnje Hrvatske, te Slavonije. To bi značilo da se meni ponavlja svakih 3,5 godina.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

I evo otkrili ste nas. Ovaj tekst je prvoaprilska šala! Bez ljutnje nadam se. Nažalost još uvijek ne znamo tko otvara bazu, ali dobro zvuči, jel da?

 

Od visokog izvora doznajemo da na Aerodromu Sarajevo neće biti baziran ni Ryanair, ni Wizz Air, ni Eurowings, ni Croatia Airlines, već će operacije na aerodromu temeljem subvencija vršiti irski ACMI operator CityJet. CityJet leti za SAS, Lufthansu, Brussels i niz drugih kompanija, a upravo je u postupku spajanje sa španjolskim regionalnim prijevoznikom Air Nostrumom. CityJet je poznat po letovima za koje je plaćen, PSO letovima, letovima sa subvencijama i letovima za druge kompanije. CityJet u floti ima 20 CRJ900, a upravo nabavlja i CRJ1000.

CityJet će sa CRJ900 letjeti na linijama za Minhen (3 puta tjedno), Berlin (2 puta tjedno), Copenhagen (3 puta tjedno), London Stansted (2 puta tjedno), Paris CDG (3 puta tjedno), Barcelonu (2 puta tjedno), Rim (2 puta tjedno), Ljubljanu (3 puta tjedno) i iznenađujuće za Niš (3 puta tjedno) i Moravu (1 tjedno). Sve linije su mi jasne osim Niša i Morave. Letovi će krenuti 29.5. a karte će krenuti u prodaju u ponedjeljak 3.4.

Više detalja o sporazumu Aerodroma Sarajevo i CityJeta dobit ćemo u ponedjeljak kada ćemo napraviti i veći članak o tome.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: CityJet

U Puli je jučer pao avion Flight Design CTSW i pritom je dvoje mladih njemačkih državljana izgubilo živote. Avion je pao u 12:31 odmah pri polijetanju, te je pao samo 50 metara od uzletno-sletne staze. Avion je bio pun goriva i pri padu je eksplodirao. Avion je letio iz Pule za Portorož.

Zbog toga je Zračna luka Pula zatvorena za sav promet. Nakon uviđaja treba se očistiti pista i sav prostor oko nje. Istim su otkazani svi letovi iz Pule nakon 12:31. Pula je time uspjela odraditi let iz Osijeka i za Split u 11:40, no otkazani su letovi iz Splita i Zadra, te za Osijek i za Zagreb, kao i večernji dolazak iz Zagreba i Zadra, te današnji jutarnji odlazak za Zadar i Zagreb. Za sada se planira let za Bruxelles Ryanaira u 21:05. Ovo je prva zračna nesreća u povijest Zračne luke Pula.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb)

Zamaaero je ovog tjedna imala medijski vrlo produktivan tjedan. Dali smo intervjue za Slobodnu Dalmaciju, Hrvatski radio, RTL, Večernji List i N1 (Hrvatska), Pobedu (Crna Gora), N1 (Srbija) i Radio Student (Slovenija).

Zamaero je jučer (u petak) imala dugi sastanak sa novim direktorom Zračne luke Dubrovnik, g. Viktorom Šoberom u njegovom uredu u Dubrovniku. Pritom smo razmijenili niz informacija, te dogovorili nastavak dugogodišnje suradnje ZL Dubrovnik i zamaaera. G.Šober je vrlo elokventna osoba, voli razmjenjivati informacije, nije nimalo prepotentan i izuzetno me fascinirao. Vrlo srdačan sastanak smo imali i sa bivšim direktorom ZL Dubrovnik i sadašnjim direktorom prodaje g. Rokom Tolićem.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

  • Berlin, Eurowings od 11.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Reykjavik, Play od 16.1.
  • Palermo, Ryanair od 30.3.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Liverpool, easyJet od 9.6.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 1.4.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Shanghai, Air Serbia od 11.1.
  • Paris Orly, Transavia od 10.4.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Cologne, MySky od 13.12.

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Barcelona, Wizz Air od 30.6.
  • Lyon, Wizz Air od 30.6.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 30.3.