Novosti iz regije

Montenegro Airlines je spreman prevoziti cjepiva za Covid-19 i to uz metodu suhog leda, no proučava i druge metode u suglasnosti sa nadležnim tijelima Crne Gore. Trenutni limit na avionima im je 200 kg suhog leda, no nadaju se da će Agencija povećati ovaj limit kako bi se cjepiva prevezla brzo, efikasno i jeftino. Moguće je i prevoziti cjepivo u avionima bez putnika, samo za tu namjenu, te istim povećati količinu suhog leda na letu. Montenegro Airlines ne smatra potrebnim jedan avion pretvoriti u preighter (cargo avion vađenjem sjedala) jer bi to bilo neracionalno zbog tek par letova za prijevoza malog broja cjepiva za malu naciju kao što je crnogorska.

Sva cjepiva će se isporučivati državnoj kompaniji MonteFarm koja će dalje distribuirati cjepiva, a koji će iste preuzimati na aerodromu. Vlada Crne Gore je uplatila 464.000 EUR za prva cjepiva kojima će se cijepiti zdravstveno osoblje, kritične službe i druge osobe koje se procjene najbitnijima u prvoj fazi cijepljenja.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Montenegro Airlines

Windrose će za Skopje letjeti četvrtkom i nedjeljom, no iznimno će umjesto četvrtka 7.1. letjeti u srijedu 6.1. Jednako tako za Beograd će letjeti ponedjeljkom i petkom, no umjesto u petak 1.1. letjet će u subotu 2.1. Letovi za Podgoricu (utorak i subota) i Zagreb (srijeda, nedjelja) neće mijenjati dane.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Windrose

LOT je još jedna kompanija koja i dalje prolongira suspenziju letove za Ljubljanu. LOT neće za Ljubljanu letjeti bar do 3.3.2001. Ljubljana u ovom momentu ima tek desetak tjednih letova, u neke dane uopće nema letova, a u većini dana ima jedan do dva dnevna leta. U ovom momentu LOT u regiji leti samo za Zagreb, 4 puta tjedno.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Alen Šćuric

Zbog ogromnih poplava u zapadnoj Sloveniji, u nedjelju (6.12.) je zatvoren Aerodrom Portorož. Na aerodromu je od 6 do 19 sati palo 74 litre kiše na četvorni metar.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Aerodrom Portorož

CEO Aerodroma Crne Gore Danilo Orlandić je u subotu 5.12. odletio Windroseom u Kijev. U Kijevu će imati sastanak sa Volodymyrom Kamenčukom, CEO-om Windrosea sa kojim će dogovoriti suradnju i nastavak letova za Podgoricu (koji su započeli prošli tjedan frekvencijom od 2 tjedna leta). Windrose ove zime leti za Zagreb, Podgoricu, Beograd i Skopje, sezonski leti za Split, Dubrovnik i Pulu, a na proljeće planira otvoriti i letove za Ljubljanu.

Istovremeno Orlandić će imati i sastanak sa Olegom Strukom, CEO Kijev Boryspil Aerodroma. Ovo ne treba čuditi obzirom da je prošlog ljeta bilo čak 11 tjednih letova iz Ukrajine za Tivat, od čega su sve tri kompanije (Ukraine International, SkyUp i Jonica) letjele čak 8 tjednih letova iz Kijeva za Tivat. Orlandić je dao ekskluzivnu izjavu za zamaaero mobitelom iz Kijeva da će sa Strukom dogovarati zajedničke akcije na povećanju broja letova između Kijeva, te Tivta i Podgorice idućeg ljeta.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Windrose

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture poništilo je natječaj za direktora Zračne luke Dubrovnik, koji je pokrenut 17.2.2020. Direktor se trebao birati na rok od četiri godine. Kandidat mora imati visoku stručnu spremu i najmanje pet godina radnog iskustva u zrakoplovnoj djelatnosti, uz poznavanje najmanje dva strana jezika. Ministarstvo nije objavilo koji je razlog poništenja natječaja. Sadašnji direktor Frano Lutetić na funkciji direktora je već četiri puta po pola godine.

Prisjetimo se da je u Croatiji Airlines vršitelj dužnosti direktora na pola godine produžen već 10 puta, od čega tri puta Krešimiru Kučku, i sedam puta Jasminu Bajiću.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

Ni Edelweiss neće imati letova na liniji Zurich-Split. Jedan strukovni portal je objavio da će Edelweiss za Split letjeti 19, 23. i 26.12. te 2, 6. i 9.1. tj. čak 6 letova. Kompanije objavljuju vrlo optimistične redove letenja, a potom ih 15-20 dana prije mijenjaju. U ovom momentu ni Edelweiss, ni Swiss nemaju Split u svojoj prodaji. Prve letove u prodaji kompanija ima tek 2.4. Isti portal je objavio i letove Eurowingsa na liniji Cologne-Split, te Vuelinga na liniji Barcelona-Dubrovnik, da bi prije neki dan objavio da su obije linije otkazane. Za Split će u XII. mjesecu letjeti Croatia Airlines za Zagreb, Frankfurt, Rim i Minhen, KLM za Amsterdam, Eurowings za Stuttgart i Dusseldorf, te Trade Air za Dubrovnik i Osijek preko Rijeke. Za Dubrovnik će pak letjeti Croatia za Zagreb te Trade Air za Osijek preko Splita i Rijeke.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Edelweiss

Aerodrom Sarajevo je u prvih 11. mjeseci ove godine ostvario 2.293 tone carga. Najviše carga aerodrom je imao u IX. mjesecu, 684 tone. Aerodrom će vrlo vjerojatno godinu završiti sa 2.500 tona carga.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Poslovni Savjetnik je objavio da KLM pokreće drugi dnevni let iz Amsterdama za Zagreb od 12.2.  Drugi let će noćiti u Zagrebu, tj. krenut će iz Amsterdama u 20:55 i doći u Zagreb u 22:55. Ujutro let napušta Zagreb u 6:30 i dolazi u Amsterdam u 8:40. Ovime će KLM imati dva polaska iz Zagreba i to u 6:30 i u 12:20 (u AMS u 14:30), te dva dolaska u Zagreb, u 11:30 (polazak iz AMS u 9:40) i 22:55. Ovakvim redom letenja KLM je omogućio izvrsne konekcije za zagrebačke putnike preko Amsterdama.

Air France je već prošlog ljeta trebao letjeti dva leta dnevno, no planove je suspendirao radi Covida-19. Kompanija je objavila da će od 28.3.2020. krenuti sa 2. dnevnim letom iz Paris CDG. I njihov avion će noćiti u Zagrebu. Pa će kretati iz Pariza u 21:05 i dolaziti u Zagreb u 23:00,  a ujutro odlaziti u 6:50 i dolaziti u Pariz u 8:55. Drugi let će prometovati CDG 10:05 – 12:00 ZAG 12:50 – 14:55 CDG. Za razliku od KLM-a, Air France ima objavljene i letove Croatie Airlines na liniji Zagreb-Paris, dočim će kompanija u code-share imati čak 3 dnevna leta između Zagreba i Pariza. Cijene povratnih letova i KLM-a i Air Francea su u ovom momentu od 210 EUR naviše.

Naravno, ovi planovi su vrlo daleko i teško je reći hoće li se isti realizirati obzirom na Covid-19. KLM u ovom trenutku operira 7 tjednih letova, a Air France samo 3 za Zagreb. Prošlog ljeta, obije kompanije imale su zavidan broj letova za Hrvatsku, bez obzira na Covid-19. KLM je imao 13 tjednih letova za Split, a Air France 6 za Pariz CDG, a Air France je imao i 4 tjedna leta iz Pariza za Dubrovnik. Air France je prošlog ljeta imao 8 i KLM 5 tjednih letova za Zagreb. Njihov LCC Transavia je prošlog ljeta imala čak 25 tjednih letova na 8 linija za Split, Dubrovnik, Pulu, Rijeku i Zadar. Isto znači da je u VIII/2020 Air France-KLM imao čak 61 tjedni let za Hrvatsku (skoro 9 dnevno). Sve ovo jasno pokazuje da se dešava jak i ozbiljan udarac na Lufthansa Grupu u Hrvatskoj od strane Air France-KLM-a, poglavito što se Lufthansa ove zime povukla sa hrvatskog tržišta, a skroman broj letova ima samo Eurowings.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Lufthansa dolazi danas u 12:20 iz Frankfurta za Zagreb sa širokotrupnim Airbusom A330-300 na letu LH1540. Let kreće iz Frankfurta u 11:00. Povratak iz Zagreba je u 14:00 pod brojem LH1541, uz dolazak u Frankfurt u 15:30. Iako A330-300 nije cargo avion u floti Lufthanse, kompanija je dio tih aviona pretvorila u preightere, pretvaranje putničkih u cargo avione vađenjem sjedala i druge opreme za putnike, te fiksiranjem tereta za spone sjedala i poda. Tako i ovaj let Lufthanse ne dovozi putnike nego cargo, što nam je potvrdila Zračna luka Zagreb.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Lufthansa

I dok većina kompanija povećava broj letova za Zagreb tijekom praznika, Air France će imati manje letova od planiranih na početku zimskog reda letenja, kada je planirao 5 tjednih letova. Umjesto toga Air France krajem XII. mjeseca leti samo tri tjedna leta za Paris CDG (ponedjeljak, srijeda, subota). No, otkazan je let u ponedjeljak 28.12. Od 4.1. u redu letenja je ponovo pet letova tjedno, no u današnje vrijeme iz toga ne treba stvarati zaključke, jer kompanija u načelu drže planirane operacije, a potom mijenjaju redove letenja 15-20 dana prije samih letova. Air France je suspendirao letove za Beograd i Ljubljanu, tako da Zagreb jedi i u regiji ima letove francuskog nacionalnog prijevoznika.

Za Paris prije Božića leti i Croatia Airlines (3 puta tjedno), Air Serbia (8), te Montenegro Airlines (3 puta tjedno). Istim je uz božićne praznike Croatia uvela jedan dodatan let, a Montenegro čak dva dodatna leta nego što je to bilo početkom XI. mjeseca.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Austrian je 2.12. izbacio još jedan Dash 8-400 iz flote (OE-LGA), star 20 godina. No, ono što je interesantno je da je avion prebačen letom OS1481 za Zagreb, gdje će prema izjavi Leonharda Steinmanna glasnogovornika Austriana biti prodan novom vlasniku. Tako su u Zagrebu u ovom momentu parkirana čak tri Austrianova Dash 8-400. Croatia je demantirala da će ove avione uzeti u lizing ili vlasništvo i da su ovdje samo na stacionaru. No, ostaje otvoreno pitanje zašto bi Austrian prebacivao avion u Zagreb „da se proda novom vlasniku“.

autor: Alen Foglar, suradnik (Beč), foto: Mario Vukoja

Aerodrom Sarajevo je velik izuzetak u regiji obzirom da je u X. mjesecu imamo više putnika nego u IX. Sarajevo je u X. mjesecu ostvarilo 21.416 putnika, a u IX. mjesecu 21.011 putnika. I broj operacija je u X. mjesecu bio 595, što je bitno više nego u IX. mjesecu kada je ostvareno 511 operacija. U XI. mjesecu broj je, naravno, bitno manji, no još uvijek, za ovo vrijeme, dobrih 14.949 putnika. U prvih 11 mjeseci aerodrom je ostvario 236.275 putnika i 5.503 operacija.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Ukrajinski Windrose je na 10 dana suspendirao letove na liniji Kijev-Zagreb. Linija će se ponovo početi operirati 13.12. Hrvatska je uvela restrikcije putovanja od 1. do 15.12, pa je i ovakva reakcija opravdana. Kompanija ipak neće uvesti dodatni treći let na liniji nego će sa dva tjedna leta prometovati cijele zime. Istovremeno Windrose je započeo sa letovima za Podgoricu, također sa dva tjedna leta.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Windrose

Turistička zajednica Kantona Sarajevo, Udruženje turističkih privrednika BiH, agencije, hotelijerima i KJP ZOI ’84 rade atraktivne pakete za boravak turista iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), koji prate njihove želje i interese. Na sastanku svih ovih institucija je bio i Šerif Mujkanović, veleposlanik BiH i UAE, te Aerodrom Sarajevo.

Građani UEA imaju bezvizni režim, a nemaju ni ikakve dodatne zahtjeve, stoga je ova radna skupina odlučila posebnu pažnju posvetiti upravo turistima iz UAE. U 2019. je iz UAE u Sarajevu bilo više od 25.000 turista koji su ostvarili više od 90.000 noćenja. U prvih 10 mjeseci 2020. je iz UAE bilo više od 5.000 turista. Flydubai tijekom ove zime ima čak 4 tjedna leta za Sarajevo, što je jednak broj kao i za Beograd, dok, primjerice, u Zagrebu firma konstantno prolongira obnovu linije. Flydubai je otkazao letove za sve ostale destinacije u regiji za koje je letio prije Covida-19. Ovo dokazuje koliki je potencijal Sarajeva za turiste iz UAE.

Prvo će Turistička zajednica Kantona Sarajevo, Udruženje turističkih privrednika BiH, te turističke agencije organizirati dolazak vodećih tour operatera, predstavnika vodećih medija i blogera iz UAE u Sarajevo. Ovdje će vodeću ulogu imati veleposlanik Mujkanović koji će obaviti razgovore sa spomenutima.

Turistička zajednica Kantona Sarajevo će 1.1.2021. otvoriti turistički informativni centar na Aerodromu Sarajevo kako bi se turisti mogli informirati odmah po dolasku. Aerodrom Sarajevo poduzeti će sve da turisti iz UAE imaju brz prolaz, te što više informacija, pa i na Arapskom.

Skijališta u Sarajevu (Jahorina i Bjelašnica) se pripremaju i za pojačanu skijašku sezonu, obzirom da će većina skijališta u Europi biti zatvorena, pa BiH i ovdje vidi svoju šansu, te ozbiljno radi na promociji skijališta i popunjavanju turističkih kapaciteta.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Jučer, 2.12. je bio prilično „busy day“ za hrvatske avioprijevoznike što se tiče sportskih chartera. Chartere su letjela dva zrakoplova Trade Aira kojima je to i primarni posao i to 9A-BTE (F100) na letu C3703 iz švicarkog Berna za Rim FCO na utakmicu Roma – Young Boys, te 9A-BTI (A320) na letu C3780 iz austrijskog Klagenfurta za Moskvu SVO na utakmicu CSKA – Wolfsberger.

No, letove su imala i čak četiri zrakoplova Croatia Airlinesa koji su danas odletjela sportske chartere: 9A-CTI (A319) je letom OU9441 letio na liniji Beč – London Stansted za utakmicu Arsenal – Rapid. 9A-CTK (A320) je letom OU9454 letio iz Zagreba za Rotterdam gdje je odveo Dinamo na utakmicu sa Feyenordom. 9A-CTL (A319) je pak letom OU8371 odvezao Rijeku na utakmicu sa Real Sociedadom iz Rijeke za španjolski San Sebastian. Na koncu 9A-CQL (Dash 8-400) je odvezao rukometaše PPD Zagreb letom OU9510 iz Zagreba za Zaporizhzhiu (Ukrajina).

autor: Juraj Mehić, suradnik, foto: Croatia Airlines

Kao što smo još počekom XI. mjeseca objavili  Air Serbia je suspendirala letove za Solun (Thessaloniki) još od 6.11. Liniju je trebala obnoviti 14.12. no ipak se odlučila da ju ne obnavlja sve do 28.3. iako su grčke vlasti otvorile aerodrom za letove.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Air Serbia

Europska Komisija je odobrila Croatiji Airlines pomoć od 88,5 milijuna kuna (11,7 milijuna EUR) za naknadu štete uzrokovane pandemijom Covida-19. Komisija je utvrdila da je ova mjera izravno povezana sa pandemijom. Novac je Hrvatska osigurala iz rebalansa proračuna. Neovisna revizorska kuća će provjeriti da pomoć ne prelazi iznos štete koju je Croatia Airlines pretrpjela između III. i VI. mjeseca 2020, a ako revizorska kuća utvrdi da iznos premašuje pretrpljenu štetu, Croatia će morati novac vratiti u proračun.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Mario Vukoja

 

Austrian će na mjesec dana obnoviti liniju Beč-Zagreb od 18.12. do 10.1. u kojem periodu će imati 10 letova: u petak 18.12, subotu 19.12, nedjelju 20.12, srijedu 23.12, ponedjeljak 28.12, srijedu 30.12, subotu 2.1, nedjelju 3.1, subotu 9.1, i nedjelju 10.1. Linija prometuje iz Beča u 13:00, dolazi u Zagreb u 13:55, potom ima dužu stanku u Zagrebu do 15:30, da bi u Beč avion došao u 16:25. Od 10.12. liniju obnavlja i Croatia koja će letjeti srijedom, što znači da će u srijedu 23. i 30.12. za Beč biti dva leta dnevno.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Austrian

Croatia Airlines više ne koristi jeftinije tarife na svojim letovima, nego samo one skuplje. Tako bez obzira što su avioni doslovce prazni i niz letova ima i manje od 10 putnika, kompanija smatra da neće potaknuti prodaju nižim cijenama karte. Logika je da putnici koji moraju putovati to će učiniti neovisno o cijeni karata. Tako su cijene za povratni let do Splita od 904 kune (121 EUR), a do Dubrovnika 918 kn (122 EUR) za najnižu FlyEasy tarifu bez prtljage. Još veći nonsens su cijene za Zadar gdje povratna karta u FlyEasy tarifi košta 999 kn (133 EUR), pri čemu se u povratku zaustavlja u Puli čime let traje čak sat i 45 minuta, što znači da put automobilom i avionom jednako traje (kada se ukalkulira i postupak checkina i bodičeka, te dolaska i odlaska na i sa aerodroma. Cijene su neznatno niže tijekom božićnih blagdana.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

U X. mjesecu najviše putnika u BiH je imalo Sarajevo, njih 21.416. Iako je Tuzla od VI. do VIII. mjeseca imala bitno više putnike nego Sarajevo, u IX. i X. mjesecu više putnika imao je glavni grad. Tako je u X. mjesecu Tuzla imala 4300 putnika manje nego Sarajevo, njih 17.120. Banja Luka je u X. mjesecu imala samo 1.073 putnika. U prvih deset mjeseci Sarajevo je ostvarilo 221.326 putnika, što je 10% više nego Tuzla koja ima 206.296 putnika, Banja Luka je ostvarila 40.690, a Mostar samo 1.096 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Amazon i Hrvatska Pošta su pokrenuli suradnju u distribuciji Amazonovih proizvoda, za sada za Hrvatsku, a u doglednoj vrijeme preko ovog centra distribuirat će se proizvodi i u Srbiju, Crnu Goru i BiH. Novi sortirni centar Hrvatske pošte u Velikog Gorici, u koju je HP uložio 47 milijuna EUR ima kapacitet 15.000 paketa na sat. Amazon je najveći online prodavač na svijetu, i 9. najveća kompanija na svijetu, koji ima promet od 280 milijardi USD godišnje, što je 4 puta više od kineskog online giganta Alibabe (72 milijarde). Amazon ima milijun zaposlenih. Kurirske dostave HP-a su porasle za 30% u ovoj pandemijskoj godini.

Uz Amazon HP ima ugovore za distribuciju još niza velik poduzeća i globalnih distributera. Sortirni centar je svjesno napravljen u Velikoj Gorici vrlo blizu Zračne luke Zagreb (samo 1,8 km u istoj prometnici u kojoj je i MZLZ), pa će zbog ovog posla sa Amazonom značajno porasti i cargo promet MZL Zagreb. U tom kontekstu važno je spomenuti da je Amazon Air stacionirao prve cargo avione u Europi, te da mu je prioritetan plan, nakon američke ekspanzije, sada isto učiniti i u Europi.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Amazon Air

Slovensko-francuska Amelia International je potpisala code-share ugovor sa Air Franceom na svojim linijama iz Paris Orlya za Rodez i Clermont-Ferrand. Amelia za Air France leti i linije iz Paris Orlya za Aurillac, Brive-la-Gaillarde, Castres i Lourdes, i to sa ATR 42-500 i Embraer E145. Putnici na Amelijinim letovima će imati i sve benefite Air Franceovog ff programa.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Amelia

Utorak (1.12.) je već tjednima najgori dan u regiji po broju letova, a ovog utorka regija ima samo 44 dnevna leta. Ovog utoraka najviše letova ima Beograd 9 letova (4 prijevoznika, 6 destinacija), Zagreb 8 letova (2 prijevoznika, 5 destinacija), treća je Priština sa 6 letova (4 prijevoznika, 5 destinacija), slijedi Split 5 letova (svi domaći, 2 prijevoznika, 4 destinacije) pa Dubrovnik 4 leta (svi domaći, 2 prijevoznika, 4 destinacije), Podgorica 4 leta (3 prijevoznika, 2 destinacije), zatim Skopje 2 leta (2 prijevoznika, 2 destinacije), Sarajevo 2 leta (2 prijevoznika, 1 destinacija), Rijeka 2 leta (1 prijevoznik, 3 destinacije), Osijek 1 let (1 prijevoznika, 3 destinacije) i Tivat 1 let (1 prijevoznik, 1 destinacija). U utorak letove nemaju Ljubljana, Tuzla, Banja Luka, Niš, Zadar, Pula i Ohrid.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Montenegro Airlines

Pored priprema za nadolazeću i nikad neizvjesniju zrakoplovnu godinu, u dvjema najjužnijim hrvatskim zračnim lukama održana je tradicionalna berba maslina.  U krugu ZL Split postoji više od 1000 stabala maslina. Postupkom prerade hladnim prešanjem istog dana po berbi stvaraju se uvjeti za proizvodnju izuzetno kvalitetnog ekstra djevičanskog ulja pomalo gorkastog i pikantnog okusa.  Potvrde toga dolaze u obliku mnogih nagrada na međunarodnim manifestacijama maslinara i uljara.

Djelatnici ZL Split ove su godine ubrali 5162 kg maslina od kojih je dobiveno 781 litara ulja (prinos od 15,13%).  Nakon što odleži u hermetičkim posudama ulje će se puniti u staklene boce pod imenom “Sveti Bare”, nebeskog zaštitnika zračne luke.  Zanimljivo je isto da istoimena crkvica je jedini takav sakralni objekt na svijetu koji je u okviru prostora zračne luke.  Ulje će kao i svake godine biti podijeljeno zaposlenicima ali i kao jedinstveni poklon poslovnim partnerima.

I u dubrovačkoj zračnoj luci  zasađeno je oko 100  stabala maslina. Ove godine obrano je oko 200 kg maslina od kojih je dobiveno oko 30 litara ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Kao i u slučaju iz Splita, kvaliteta se dokazuje brojnim priznanjima na susretima maslinara i uljara. Možda ga je ove godine manje nego ostalih godina, ali kako kaže gospar Frano Luetić CEO ZL Dubrovnik vazda je visoko kvalitetno s vrlo niskom količinom slobodnih masnih kiselina. Savršen i originalan poklon za poslovne partnere.

Ova dva primjera pokazuju kako se uz malo kreativnosti mogu dodatno zaposliti zaposlenici izvan top sezone, tj. u vrijeme kada radnici nemaju posla na brojnim zrakoplovima, raditi na ekologiji zračne luke (drva masline pročišćuju zrak od ugljičnog dioksida), te kako se može stvoriti izvrstan brend kao poklon za poslovne partnere. Dobitna kombinacija po više osnova.

autor: Goran Montana, dopisnik (Split), foto: ZL Split

Air France je još jednom produžio suspenziju svoje linije Paris CDG-Ljubljana. sa 5.1. na 4.2. Air France ovime već u pravilu produžuje suspenziju ljubljanskih letova za mjesec dana. Malo je vjerojatno da će se letovi pokrenuti i 4.2, jer ako kompanija nije iznašla potencijala za novogodišnje letove teško će ih pronaći u najlošijem mjesecu godine. Air France u ovom momentu leti samo za Zagreb, a letove za Paris imaju Air Serbia iz Beograda, Croatia Airlines iz Zagreba i Montenegro Airlines iz Podgorice, dok za Beauvais leti Wizz Air iz Beograda.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Air France

Korean je otkazao prodaju na liniji Seoul-Zagreb za 2021. godinu. Kompanija je planirala obnoviti liniju 30.3.2021. sa frekvencijom od 3 tjedna leta sa Boeingom 787-9, no isto se neće desiti. Korean je chartere za Zagreb krenuo letjeti 2012. godine, a redovnu liniju je pokrenuo još 1.9.2018. Linija je 2019. postala sezonska, potom je zbog Covida-19 nekoliko puta prolongiran početak, da bi na koncu kompanija odustala od letova u 2020.

Južnokorejski LCC T’way Air je dobio dozvolu za letove između Južne Koreje i Hrvatske, pa postoji mogućnost da kompanija uskoći umjesto Koreana. Kompanija u floti nema širokotrupce nego samo 28 Boeinga 737-800, no objavila je da razmatra nabavu širokotrupaca u wetleasu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Korean

 

 

 

Flydubai će od 22.12. povećati broj letova za Beograd sa 4 na 5. No, kompanija je odlučila još jednom prolongirati početak zagrebačkih letova, ovaj puta sa 27.12. na 3.2, iako i ovaj datum nije previše realan. Sarajevo će se i dalje operirati 4 puta tjedno.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Flydubai

 

U Hrvatskoj je od danas (subota, 28.11.) uveden soft lockdown, iako vlada naglašava da se ne radi o lockdownu. Zabranjene su gotovo sve aktivnosti osim rada škola i poduzeća, no zatvoreni su restorani, kafići, kockarnice i prostorije za klađenje, teretane, fitness klubovi, rekreacijski centri, amaterski klubovi, igraonice, plesne škole, zabranjene su svadbe, sajmovi, privatna okupljanja više od 10 ljudi, mise i druga okupljanja više od 25 osoba idr.

Iako putovanja nisu obustavljena sve ove mjere će utjecati na dodatno smanjenje broja putnika, posebno dolaznih u Hrvatsku. Poseban nonsens je što mjere traju do 21.12. dakle netom prije Božića. I dok su sve druge države mjere provele od početka 11. do početka 12. mjeseca, kada je najmanje šteta, a što je dovoljno prije Božića za kakav-takav božićni promet, Hrvatska i opet kasni mjesec dana. Stoga je promet smanjen u prošlih tri tjedna radi lockdowna drugih država, a sada će još tri tjedna promet biti smanjen radi hrvatskog lockwowna. Nema nikakvog razumnog objašnjenja da Hrvatska mjere nije napravila kada i svi ostali, što bi rezultiralo bitno manjim sveukupnim posljedicama.

Dio javnosti negoduje nad činjenicom da je prije samo 8 dana na mimohodu sjećanja u Vukovaru dozvoljeno više od 10.000 ljudi, a sada se provode najoštrije mjere, te se pitaju koliko je ta epidemiološka bomba utjecala na sadašnji rekordan broj zaraženih od preko 4000 osoba dnevno.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Mario Vukoja

SAS Scandinavian Airlines će 19.12.2020. i 2.1.2021. letjeti na liniji Copenhagen i Priština kako bi se pokrili novogodišnji praznici. Letovi će se obaviti sa Airbusom A320. SAS inače iz Prištine prometuje linije za Copenhagen, Stockholm, Oslo i Gothenburg, u prvom redu namijenjene dijaspori.

autor: Maja Mrksu, novinarka (Pula), foto: SAS

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Memmingen, Ryanair od 28.10.
  • Reykjavik, Play od 16.1.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

 

Iz Splita:

 

Iz Brača:

 

Iz Dubrovnika:

  • Manshester, easyJet od 30.10.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

 

Iz Tuzle:

  • Istanbul, AJet od 7.10.

 

Iz Mostara:

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Nica, Air Serbia do 19.9.
  • Guangzhou, China Southern 25.9.
  • Guangzhou, Air Serbia od 30.9.

 

Iz Niša:

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Amsterdam, easyJet od 28.10.
  • Milan Malpensa, easyJet od 7.12.

 

Iz Skopja:

 

Iz Ohrida: