Novosti iz regije

Usled produbljivanja globalne krize kapaciteta za održavanje aviona, kompanije regiona su pronašle novog MRO provajdera. FlyAir41 je sredinom XI meseca iz Nemačke prebacio u Napulj jedan A319, reg. 9A-BER, za redovno održavanje.

Air Serbia je od kraja XI meseca takođe u Napulj prebacila dva A319 za redovno održavanje. U pitanju su YU-APB i YU-APK. Obe kompanije su potpisale prvi put ugovor za održavanje sa napuljskom MRO kompanijom Atitech. Prvi posao Atitech-a sa ovim kompanijama je bio C-Check na A330 Air Serbia-e.

autor: Ivan Pusineri, dopisnik (Beograd), foto: Fly Air41

Aeroitalia pokreće liniju Ancona-Split od 6.7. do 31.8. Linija će prometovati jednom tjedno, subotom, no od 3.8. linija će povećava na dva leta tjedno, dodavanjem lete srijedom. Linija će se operirati sa ATR 72-600 AirConnecta.

Kompanija će letjeti i na liniji Ancona-Rijeka, od 8.6. do 3.7. Linija će se operirati dva puta tjedno, srijedom i subotom. Aeroitalia je već prošle sezone imala najavljen značajan broj letova za regiju, no veliku većinu toga je otkazala i nije letjela.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aeroitalia

EasyJet trenutno leti 4 tjedna leta na liniji Beograd-Geneva. Prisjetimo se da je kompanija ukinula letove za Berlin i Basel iz Beograda. No, kompanija od 31.3. dodatno reže Beograd i smanjuje broj letova na samo tri tjedno (ponedjeljak, srijeda i petak) kako će letjeti do kraja ljetnog reda letenja, a i iduće zime. Prošlog ljeta easyJet je letio četiri tjedna leta.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: easyJet

U regiji je za Dusseldorf (promatrani tjedan 11-17.12) bilo iz:

  • Prištine 12 letova tjedno (gp aviation 5, Condor 4, Eurowings 3)
  • Beograda 5 letova (Air Serbia)
  • Zagreba 3 leta (Eurowings 1 i Ryanair 2 za Weeze)
  • Splita 1 let tjedno (Eurowings)

To znači da za Dusseldorf ima 21 let tjedno (prosječno 3 dnevno) na 7 linija i 4 destinacije. Najviše letova ima imaju Eurowings, Air Serbia i gp aviation (po 5 tjedno).

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Aerodrom Dusseldorf

Morava je u XII. mjesecu ostvarila samo 536 putnika (720 u XII/2022). Ovo je treći mjesec za redom kada Morava ima manje putnika nego 2022. Istinski čudno i jako neuobičajeno u regiji. Morava je u XII. mjesecu imala 36 operacija, isto kao i u istom mjesecu 2022, što znači da je load faktor bio bitno lošiji. Load faktor na liniji Morava-Istanbul je bio 41,3%.

Morava je u 2023. ostvarila 13.862 putnika. Ovo je tek 179 putnika više nego 2022. (13.683). Istim je Morava bila drugi najlošiji aerodrom u regiji, odmah iza Maribora. Istinski loše. Javnost bi se i te kako trebala zapitati zašto je potrošeno 40+ milijuna EUR i zašto aerodrom ima toliko mnogo zaposlenih, potpuno uzalud. Flagrantno bacanje novaca poreznih obveznika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Morava

U floti Croatia Airlinesa trenutno ne lete dva Airbusa A319 (9A-CTH, 9A-CTN), jedan A320 (9A-CTO) i jedan Q400 (9A-CQA). Zbog toliko zrakoplova izvan pogona, Croatia je imala otkazivanja i kašnjenja prošlih par dana, pa je 24.1. morala angažirati dva A320 Trade Air-a. Uz 9A-BTH koji je parkiran u Zagrebu i po potrebi leti za Croatiu, iz Ljubljane je u Zagreb prebačen i drugi A320, 9A-BTI.

autor: Juraj Mehić, dopisnik (Velika Gorica), foto: Trade Air

Eurowings od 18.5. pokreće liniju Hanover-Pula. Linija će se operirati jednom tjedno, subotom do četvrtka 30.5. kada se uvodi i drugi tjedni let. Linija će se operirati do 19.10. Ovo je četvrta linija Eurowingsa za Pulu, obzirom da će ovog ljeta letjeti i za Cologne, Dusseldorf i Stuttgart.

Eurowings ove godine ozbiljno širi bazu u Hanoveru pošto je do sada letio samo pet linija, a ove godine uvodi čak 9 novih linija. Pula je jedina linija koju uvodi u regiji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Eurowings

SAS je prošle godine letio liniju Pula-Stockholm, dva puta tjedno (srijeda i subota). No, ove godine liniju ukida. Kompanija će i dalje letjeti na linijama za Oslo i Copenhagen.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SAS

U regiji je za Copenhagen (promatrani tjedan 11-17.12) bilo iz:

  • Beograd 10 letova tjedno (Air Serbia 6 i Wizz Air 4)
  • Zagreb 7 letova (Croatia)
  • Skopje 3 leta (Wizz Air)
  • Split 1 let tjedno (Croatia)

To znači da za Copenhagen ima 21 leta tjedno (prosječno 3 dnevno) na 5 linija i 4 destinacije. Najviše letova ima Croatia (8), pa Wizz Air (7).

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Copenhagen Aerodrom

Zračna luka Brač je u XII. mjesecu imao 8 putnika (nije bilo putnika u XII/2022), sve internacionalne osim jednog koji je bio u tranzitu. Brač nije imao putnika u XII/2019. Aerodrom je imao 12 operacija od čega 2 aviona na redovnim letovima i 10 aviona generalne avijacije.

Brač je u 2023. opslužio 19.073 putnika (15.925 u XII/2022), od čega 14.781 internacionalnih putnika i 4292 domaća putnika. 37 putnika je bilo u transferu, a 151 u tranzitu. Ovo je 75,7% putnika iz 2019. godine (25.190). U 2023. Brač je ostvario 2872 operacije (2658 u 2022).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Brač

Air Serbia je neupitno ekstremno agilna kompanija, koja ima jako dobar management, a koji je maksimalno iskoristio potencijale i pozicionirao kompaniju kao tržišnog lidera, a od Beograda napravio značajan hub. Činjenica je da Croatia ima daleko bolje potencijale, ali katastrofalan management je još jednom propustio šansu i pusto je da Air Serbia napravi ono što je mogla i trebala Croatia. I nije.

I ovdje Air Serbia zapravo, uz svoj kvalitetan management, ima opaku sreću. Naime, kompanija ima i te kakvu sreću da je Croatia toliko nesposobna i da joj zapravo nije bila konkurent nego joj je šaptom prepustila tržište. Air Serbia je dominantna u Sloveniji, Crnoj Gori i Srbiji, ona je bitno jača u Makedoniji, raste u BiH (Croatia ima 17 tjednih letova, Air Serbia njih 12). U Hrvatskoj Air Serbia ima 35 tjednih letova za Beograd, Croatia nema ni jedan jedini.

Jednako tako i Air Montenegro je izgubio dominantnu poziciju koju je imao Montenegro Airlines na letovima za Srbiju. Za vrijeme Montenegro Airlines kompanija je imala više putnika na letovima za Beograd nego Air Serbia. Danas Air Montenegro ima tek 28 tjednih letova za Srbiju, Air Serbia ih ima 65, 2,5 puta više.

Na Beogradu Air Serbia nema pretjeranu konkurenciju. Neki od najvećih igrača ne lete za Beograd (Air France, Iberia, Finnair, SAS, ITA, Aer Lingus, TAP Portugal, Vueling, Transavia, Brussels…), dok drugi imaju vrlo malo letova (British, Eurowings, Aegean, airBaltic, Luxair, Pegaus, Norwegian, easyJet…). Iako leti baš za sve velike luke šire regije Ryanair ne leti samo za Beograd, a on kao daleko najveći prijevoznik Europe svakako je bitno gora konkurencija od Wizz Aira. U Beogradu ima bitno manje LCC nego što ih imaju aerodromi šire regije.

Ne zaboravimo i to da Air Serbia stvara ogroman novac na brojnim letovima za Rusiju, koji su prepuni uz karte preko 1000 EUR. Tako nešto nema ni jedna jedina druga zemlja Europe osim Turske. Uz to vlast u Srbiji je izdvajala ogroman novac za Air Serbiu. Radi se o preko 800 milijuna EUR. Tako nešto nema ni jedna druga kompanija u široj regiji.

Konačno odlukom Srbije ukinut je i Aviogenex, kako bi se pomoglo Air Serbiji, koja je istim preuzela kompletno tržište chartera, te je ovdje potpuno dominantna, jedina u Srbiji i uz vrlo malu konkurenciju stranaca. Stoga se istinski može reći da sve radi za Air Serbiu, pa ne treba čuditi da joj je dominacija toliko velika i da toliko rastu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto; Air Serbia

SAS povećava letove na linijama u regiji:

  • Split-Oslo sa 12 koliko je letio prošle godine, na 13 letova tjedno
  • Tivat-Stockholm sa 2 na 5 letova
  • Tivat-Copenhagena sa 2 na 5 letova tjedno

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SAS

Lufthansa opako reže u cijeloj svojoj mreži, tvrde radi prizemljenja A320neo obitelji radi problema sa isporukama Pratt & Whitney motora. Stoga ne treba čuditi da će ove godine rezati i u regiji:

  • Beograd- Frankfurt se smanjuje sa 21 na 18 tjednih letova
  • Beograd-Minhen je bio planiran sa 21 tjednim letom, no letjet će se 14 (kao i prošlog ljeta)
  • Zagreb-Minhen se smanjuje sa 14 na 13 tjednih letova
  • Split-Minhen se smanjuje sa 8 na 7 tjednih letova
  • Rijeka-Minhen više neće letjeti (prošlog ljeta 1 let tjedno)
  • Skopje-Frankfurt sa 10 na 9 tjednih letova

 

No, kompanija i povećava broj letova na linijama

  • Zagreb-Frankfurt sa prošlogodišnjih 12 na ovogodišnjih 14 letova
  • Ljubljana-Minhen sa prošlogodišnjih 7 na ovogodišnjih 12 letova
  • Ljubljana-Frankfurt sa prošlogodišnjih 18 na 21 let
  • Sarajevo-Frankfurt sa prošlogodišnjih 8 na 10 letova tjedno

Na linijama Split-Frankfurt, Dubrovnik-Frankfurt i Zadar-Frankfurt više ne leti Lufthansa nego Discover.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Lufthansa

U regiji je za Atenu (promatrani tjedan 11-17.12) bilo iz:

  • Beograda 15 letova tjedno (12 letova Air Serbie i 3 leta Aegeana)
  • Skopja 6 letova (Aegean)
  • Zagreba 2 leta (Aegean)
  • Podgorice 1 let tjedno (Aegean)

To znači da za Atenu ima 24 leta tjedno (prosječno 3,4 tjedno) na 5 linija i 4 destinacije. Po 12 letova imaju Aegean i Air Serbia.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Aerodrom Atena

Niš je u XII. mjesecu ostvario 29.299 putnika. Ovo je čak i manje nego 2022. (32.791) što je istinski čudno i zbog čega Niš spada u vrlo rijetke zračne luke regije koje imaju manje putnika nego prošle godine. Ovo je i daleko manje nego 2019. kada je Niš imao 42.118 putnika, dočim ne Niš ove godine ostvario samo 69,6% putnika iz XII/2019. Jako loše. Ovo je već četvrti mjesec za redom u kome Niš ostvaruje bitno manje putnika nego 2019. Isto je radi toga što Niš do sredine VII. mjeseca 2019. nije imao PSO linija, koje je nakon toga imao. Ovo dokazuje stagnaciju Niša, poglavito kod prijevoznika koji nisu Air Serbia. Niš je imao 300 operacija (312 u XII/2022) i 33,8 tona carga (10,5 tona u XII/2022).

Ukupno je u 2023. Niš imao 448.312 putnika (389.022 u 2022), što je rekordan broj putnika Niša. Ovo je 106,2% putnika iz 2019. (422.255). No, ovo Niš može zahvaliti činjenici da je cijele 2023. imao PSO linije Air Serbie, dok je iste u 2019. imao samo pet i pol mjeseci. Niš je u 2023. ostvario 3974 operacija (3856 u 2022.) i 69,7 tona carga (91,7 tona u 2022.). Cargo svake godine rapidno pada u Nišu. Sjetimo se da je 2017. Niš imao 2537 tona carga, od kada broj konstantno i rapidno pada.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Ryanair je danas imao ozbiljnih poremećaja u prometu u Zagrebu. Zbog toga je kompanija poslala dva zamjenska aviona iz Beča. Prvi je stigao u 12:48, a drugi u 13:41, te su se uključili u promet iz Zagreba. Oba aviona su bili Boeinzi 737-800.

U samo jutro Ryanair je za Oslo kasnio 50 minuta i za Bruxelles 20 minuta. No, let za Malagu se nije ostvario ujutro i kasnio je punih 8:25 sati, te je umjesto u 6:00 otišao u 14:25, a po dolasku aviona iz Beča. Letovi za Memmingen, Milano, Paphos i Maltu i su kasnili tek 20 do 55 minuta, a letovi za Rim i Weeze nisu kasnili. Let za Napulj je kasnio 1:22, Gothenburg je kasnio 1:25 sati i za London Stansted 3:30 sati. Let za Dublin je kasnio 1:15 sati, no drugi, koji je vjerojatno feery, je poletio u 19:25. Drugi zamjenski avion vratio se u Beč u 21:43 sati.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Aegean otvara liniju Atena-Sarajevo od 1.6. do 26.10. Linija će se operirati dva puta tjedno, utorkom i subotom sa Airbusom A320. Aegean leti i liniju Sarajevo-Skopje tri puta tjedno (ponedjeljak, srijeda i petak).

Istovremeno Aegean povećava letove na liniji Dubrovnik-Atena sa 5 na 6 tjedno, sa A320. Kompanija povećava i letove za Skopje sa 6 na 7 tjednih letova sa Dash 8-400 (prošlog ljeta letio je samo 3 tjedna leta).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aegean

Iako je Air Serbia opako porezala broj letova u I, II. i III. mjesecu, rezanja se nastavljaju. Kompanija je od sredina I. mjeseca do kraja III. mjeseca ukinula letove iz Beograda za Ankaru, Cologne, Firencu, Gothenburg, Izmir, Napulj i Salzburg, a sada je od 27.1. do 30.3. ukinula letove za Hannover i od 30.1. do 31.3. za Hamburg, te od 29.1. za Cairo. Linija za Cairo za sada nema izlistane polaske ni u ljetnom redu letenja. Za Hamburg će i dalje letjeti Wizz Air iz Beograda, dok Hannover više neće imati letove ove zime. Ovo znači da je Air Serbia ukupno ove zime ukinula čak 10 linija.

Kompanija je dodatno porezala i neke frekvencije na postojećim linijama, o čemu ćemo uskoro u posebnom članku.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

U regiji je za Rim (promatrani tjedan 11-17.12) bilo iz:

  • Beograda 18 letova tjedno (11 letova Air Serbie i 7 letova Wizz Aira)
  • Splita 7 letova (Croatia)
  • Skopja 4 leta (Wizz Air)
  • Zagreba 2 leta (Ryanaira) i 7 letova Croatie preko Splita
  • Podgorica 1 let tjedno (Air Montenegro)

To znači da za Rim ima 32 leta tjedno (prosječno 4,6 tjedno) na 6 linija i 5 destinacija. Najviše letova ima Air Serbia i Wizz Air (po 11), potom Croatia (7) i Ryanair (2).

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Aerodrom Rim

Zračna luka Osijek je u XII. mjesecu imala 1137 putnika (1356 u XII/2022). Ovo je 220,1% putnika iz istog mjeseca 2019. (512). Osijek je u XII. mjesecu imao 109 operacija (126 u XII/2022) i nije imao carga. U 2023. Osijek je ostvario 36.791 putnika (15.875 u 2022). Ovo je 79,4% putnika iz 2019. (46.361). Aerodrom je u 2023. imao 2626 operacija i 0,3 tone carga.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Osijek

Aerodrom Beograd je jučer (u nedjelju 21.1.) sve do rano popodne imao relativno dobre operacije. Kašnjenja je bilo no ništa spektakularno, osim Wizz Aira za Beauvais koji je kasnio 2:28 sati. No, od 17:00 sati krenu je pakao. U 7 sati do ponoći bilo je 38 letova, od toga je otkazano 10 letova (Air Serbia za Zagreb, Dusseldorf, Frankfurt, Berlin, Ljubljanu i Budimpeštu, Wizz Air za Malmo, Abu Dhabi i Berlin, Lufthansa za Minhen), jedan let je kasnio 16 do 59 minuta, 5 je kasnilo 1-2 sata, 3 su kasnila 2-3 sata, a čak 18 letova je kasnilo više od 3 sata (47,4% letova). Tek jedan let je bio na vrijeme, što znači da je kasnilo je 97,4% letova. Najviše su kasnili letovi Air Serbie za Stockholm (5:54 sata), Krakow (5:48), Milano (5:40 sati), Prag (5:28), Copenhagen (5:29) Paris (5:16), Bolognu (5:16), Beč (5:14 sati)… Ukupno čak 14 letova Air Serbie je kasnilo preko 4 sata. Ostale kompanije nisu imale kašnjenja duža od 4 sata. Letovi su nastavljeni sa kašnjenjima i nakon ponoći, a isto će imati posljedica i na operacije danas ujutro (ponedjeljak) jer su već najavljena kašnjenja za prve jutarnje letove.

Navodno su letovi kasnili zato što su dolazni putnici iz Skopja pogreškom upućeni na krivi dolazni gate radi čega su ušli u tranzitni dio gdje nisu smjeli biti. Radi toga su evakuirani svi putnici i svi su ponovo morali proći sigurnosnu kontrolu. Istinski nevjerojatno da se ovako nešto može dogoditi. Potpuni diletantizam.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd

Koreanski LCC T’Way već godinama najavljuje letove za Zagreb. Planove je prolongirao Covid-19, a radi toga su kompaniji kasnili i A330. No, sada je kompanija dobila tri planirana A330-300 sa kojima je već pokrenula letove za Sydney, Singapore, Kirgistan, Tajland i niz destinacija u Aziji. Istim je kompanija najavila i letove za Europu, a prva objavljena linija je za Zagreb. Uz Zagreb T’Way planira letjeti još i za Paris, Frankfurt, Rim i Barcelonu.

Kompanija planira od 18.6. do 26.10. letjeti na liniji za Zagreb 3 tjedna leta. Na letu za Zagreb kompanija će imati stop u Bishkeku, destinaciji na koju već operira, jer A330-300 radi zaobilaženja Rusije nema dolet do Zagreba. No, u povratku stopa neće biti zbog vjetrova koji omogućuju nonstop let. Linija će se operirati utorkom, četvrtkom i subotom sa A330-300 koji ima 12 sjedala u business klasi i čak 335 sjedala u ekonomskoj klasi.

T’Way će ovima pokriti isti broj letova koje je imao i Korean za Zagreb. Kako se radi o LCC cijena karata je bitno manja, što će rezultirati i većim brojem putnika. No, više o tome u analizi koja će ići za tjedan i pola. Korean je prošle jeseni imao chartera za Zagreb, pa je prilično realno da će se isti desiti i ove godine.

Kako god ovo je ogroman pozitivan pomak za Zagreb. Istim je Zagreb obnovio dvije od četiri long-haul linije. Air Transat je povećao broj letova na 4 tjedno ove godine, čime je pokrio dobar dio frekvencija koje su prije imali ova kompanija i Air Canada Rouge (7 tjedno). To je i realan broj letova. No, Emirates za sada ne pokazuje inicijativu za obnovu linija, iako po nekim izvorima to bi se moglo desiti 2025. nakon što u kompaniju dođu manji avioni A350-900 i B787-8.

T’Way je najavio i mogućnost da se linija operira tijekom zime, što bi bio istinski velik pozitivan skok za Zagreb. Jasno, kompanija prvo želi vidjeti kakvu će prodaju imati tijekom ljeta prije nego donese odluku.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: T’Way

Finnair nakon dvije godine operacija, ove godine neće letjeti za Zagreb. Kompanija je imala 2-3 leta tjedno za Zagreb. Finnair će i dalje letjeti za Ljubljanu i to u top sezoni čak 4 tjedna leta. Istinski ozbiljan udarac za Zagreb koji je ovime izgubio jednu veliku europsku kompaniju.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Finnair

U regiji je za Basel (promatrani tjedan 11-17.12) bilo iz:

  • Prištine 31 let tjedno (easyJet 12, gp aviation 9, Chair 7, MyWings 3)
  • Skopja 11 letova (Wizz Air)
  • Beograda 5 letova (Wizz Air)
  • Zagreba 3 leta (Ryanair)
  • Tuzle 3 leta (Wizz Air)
  • Banja Luke 3 leta (Wizz Air)
  • Niša 3 leta (Wizz Air)
  • Ohrida 1 let tjedno (Wizz Air)

To znači da za Basel ima 60 letova tjedno (prosječno 8,6 dnevno), na 11 linija i 8 destinacija. Najviše letova ima Wizz Air (26), pa easyJet (12) i gp aviation (9).

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Aerodrom Basel

Zračna luka Dubrovnik je u XII. mjesecu ostvarila 19.763 putnika (18.655 u XII/2022). Ovo je 56,8% putnika iz istog mjeseca 2019. (34.825). Aerodrom je imao 340 operacija (288 u XII/2022, 460 u XII/2019). Dubrovnik je u XII. mjesecu ostvario 0,4 tona carga (0,4 tona u XI/2022, 3,9 tona u XII/2019).

Istim je Dubrovnik  u 2023. ostvario 2.416.818 putnika (2.149.181 u 2022). Ovo je 83,5% putnika iz 2019. (2.896.227). Dubrovnik je u 2023. imao 21.484 operacija (20.630 u 2022. i 25.962. u 2023.) i 56,9 tona carga (410,9 tona u 2022. i 127,2 tone u 2019). Obzirom na najave novih linija i povećanja frekvencija očekuje se da će iduća godina biti bitno bolja i od 2019, te da će Dubrovnik imati između 3,2 i 3,3 milijuna putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

Prošli tjedan su Austrianov A320 i Laudin A320 letjeli trenažne letove na Aerodromu Maribor. Odličan dodani prihod za aerodrom kojeg bi moglo biti i više.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Maribor

Zamaaero je u petak imao 445 komentara, što je ekvivalent od 162.425 komentara godišnje, rekord do sada. Portal inače godišnje ima oko 140.000 komentara. Top članci po broju komentara u zadnjih 15 dana su bili:

  1. Zbog 5 cm snijega 92,7% kašnjenja u Beogradu – 211 komentara
  2. Zašto Croatia ne razvija svoj hub u Zagrebu – 204 (još aktivan)
  3. Air Serbia nabavlja nove aviona – 201
  4. SkyAlps bi otvorio bazu u Mostaru – 186
  5. Beograd 7.948.202 putnika – 185 (još aktivan)
  6. Tko je Branislav Malović – 173
  7. Taxi problemi u ZL Zagreb – 171
  8. Hoće li Mostar dobiti letove za Beograd i Varšavu – 153
  9. Dirketorat u inspekciji Aerodroma Beograd – 136
  10. Air Serbia se hrva sa jakom konkurencijom na mnogo linija – 136 komentara

U zadnjih 15 dana smo imali 15 članaka sa preko 100 komentara, što znači da je u prosjeku svaki dan po jedan članak imao preko 100 komentara. Portal je u zadnjih 7 dana imao 338.335 posjeta, u mjesec dana 1.367.874 posjeta, a u zadnjih godinu dana nevjerojatnih 12.937.784 posjeta.

autorica: Suzana Proroković, djelatnica (Zagreb)

Trade Air je prije imao prostorije samo na Plesu, u ulici Vladimira Nazora 6. Prostor je bio u prizemlju obiteljske kuće. No, kako je kompanija bitno prerasla ovaj prostor u kome su imali nekih 3-4 ureda, iznajmili su istinski velik i reprezentativan prostor na 2. katu poslovnog kompleksa King ICT, Buzinski prilaz 10, u Buzinu, zadnjem zagrebačkom naselju prije Zračne luke. Prostor je istinski vrhunski sređen, prostran i vrlo ugodan, a samo kongresna dvorana ima više kvadrata nego cijeli stari prostor u Plesu. Na Plesu je sada ostao samo maintenance i računovodstvo.

Sa Trade Airom sam ima jednoiposatni sastanak u petak (19.1.) radi jednog vrlo ozbiljnog posla za ovu sezonu. Za sada sam vrlo optimističan i vrlo vjerojatno će se isti desiti.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Trade Air

Air Serbia je u 2023. postigla 4,19 milijuna putnika. Ovo je treći najbolji rezultat u zadnjih 97 godina kompanije, dočim je samo JAT imao dva bolja rezultata, no ne bitno bolja. Najbolji JAT-ov rezultat je bio 4,5 milijuna putnika. Kompanija je ostvarila 45.000 letova, te je imala 87 linija u 34 zemlje Europe, Sjeverne Amerike, Azije i Afrike. Ovo je 53% više nego 2022, te 50% više nego 2019. godine.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Croatia je potpisala petogodišnji ugovor sa turskim Havasom za hendlanje u Zagrebu. Zašto pobogu? Već je pokrenut natječaj za drugog hendlera. Nije li bilo logičnije da Croatia pričeka, pa da krene u pregovore i sa Havasom i sa novim hendlerom, vidi tko će joj ponuditi nižu cijenu i bolje uvjete te se odluči za tu kompaniju. Svaki hendler bi se ubio da dobije posao sa Croatiom, ona je najveći prijevoznik u Zagrebu, imao pola putnika aerodroma.

Ovako je netom prije izbora drugog hendlera Croatia potpisala obvezu na čak pet godina. Pa tko je tu lud? Iskreno, počinjem se pitati rade li genijalci u Buzinu svjesno i namjerno protiv Croatie. Jel ovako neinteligentne poteze istinske ne može nitko napraviti, čak ni desetogodišnje dijete.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: HAVAS

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

  • Berlin, Eurowings od 11.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Reykjavik, Play od 16.1.
  • Palermo, Ryanair od 30.3.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Liverpool, easyJet od 9.6.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 1.4.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Shanghai, Air Serbia od 11.1.
  • Paris Orly, Transavia od 10.4.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Cologne, MySky od 13.12.

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Barcelona, Wizz Air od 30.6.
  • Lyon, Wizz Air od 30.6.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 30.3.