Novosti iz regije

I Skopje je postalo tiha zračna luka, i to od 3.2. To znači da više neće biti najava preko razglasa, osim početka najava ukrcaja. Skopje poziva putnike da usmjere pozornost na ekrane na zračnim lukama ili na svojim mobitelima kako bi prikupili informacije o letovima.

analitičar:Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Skopje

Stjepan Bedić je na zamaaero komentarima napisao da je ETF krenuo pri početku Covida-19 (V. mjesec 2021). Tada je bilo daleko jeftinije i jednostavnije napraviti kompaniju. Naime, leasing je bio za letova power by hour (po satu), a ne fiksni. Ljudi su bili maksimalno dostupni jer su dobili otkaze u svojim dotadašnjim kompanijama, pa se mogao probrati najbolji mogući kadar i stvoriti vrhunski tim. Sve to je značilo da su mogli krenuti sa bitno manje novaca, tek sa 1,5 milijuna EUR. Kompanija se svakako snalazila, dizala je hipoteke, makinirala sa novcem i nikako nije bilo lako. No, kompanije je profitabilna od samog početka, tj. već treću godinu za redom.

Da bi danas krenuli sa dva aviona trebalo bi im bar 6 milijuna EUR, četiri puta više, plus financijska rezerva. Naime, danas je lizing ekstremno skup, košta bar 250.000 EUR po avionu mjesečno, a to plaćate i dok avion stoji, čak i dok čekate AOC. Depozit po avionu je milijun EUR. Troškovi dok ne stigne AOC su još bar pola milijuna EUR. I to sve plaćate dok firma ima nula putnika. Firma će gubiti novac bar prve godine dok ne krene prodaja, dobije se IOSA, low visibility i otalo, a vjerojatno i dvije godine neće stvarati profit.

K tome jako ćete teško naći dobar avion, to je danas nemoguća misija, još teže kvalitetne ljude. Jednostavnije je otići na Maltu i kupiti postojeći AOC, no oni koji su na prodaju obično imaju skrivene dugove isl. Stoga danas otvarati kompaniju je loš poslovni potez i bolje je pričekati još koju godinu do slijedeće globalne krize (vrlo vjerojatno za 4-5 godina).

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ETF

Nedavni dolazak drugog A220 Croatia-e u Zagreb je ponovo pokrenuo diskusiju oko rute kojom je avion do istog došao – A220 je od Mirabelle-a odleteo do Copenhagena, a tek je nakon kratke pauze nastavio ka Zagrebu. Ovo je neobično zato što praktično svi A220 koji se iz Kanade isporučuju u Evropu najčešće idu direktnim letom ka svom hub-u, i to na prilično dugačkim letovima. Poslednje su svoje A220-300 direktnim letom iz Mirabelle-a dobile Bulgaria Air (YMX-SOF) i ITA (YMX-LIN/FCO), kojoj je čak i manji A221 isporučen direktnim letom iz Kanade. Po istom principu avione dobijaju i AirBaltic i Air France.

Iako je to bila spekulacija i ranije, isporuka drugog A220 Croatia-e je potvrdila da kompanijini avioni stižu sa stop-overom isključivo jer je Croatia štedela na opremanju aviona. Ukratko: vazdušni prostor preko Atlantika nema regularno pokriće radarom, što logično komplikuje kontrolu vazdušnog saobraćaja i držanje aviona na bezbednim distancama. Zbog ovoga, deo vazdušnog prostora između Velike Britanije i Kanade, a delimično obuhvatajući i prostor južno od Islanda i Grenlanda, reguliše se kao “NAT Airspace”. Isti sadrži sistem tzv. Severno-Atlantskih Traka (North Atlantic Tracks), koji predstavlja set definisanih ruta (Track-ova) u oba smera preko Atlantika, koji se ažurira svaki dan i adaptira atmosferskim uslovima. Zbog manjka radarskog pokrića, NAT-ove mogu da koriste avioni isključivo ako imaju unapređene sisteme za navigaciju i komunikaciju, najbitniji od kojih su: dva HF (High-Frequency) radija, ADS-B/C, ETOPS sertifikacije i sistem za digitalnu komunikaciju sa kontrolom vazdušnog saobraćaja (CPDLC – Controller Pilot Data Link Communications).

Avioni Croatia-e nemaju barem jedan od ovih sistema, čime im je zabranjeno da koriste ne samo NAT-ove, već i ceo NAT Airspace za koji važe isti propisi i pravila. NAT Airspace važi od visine od 28500 feet-a pa naviše. Zbog ovoga, iako se najnoviji A220 nakon poletanja iz Mirabelle-a popeo do visine od 37000 feet-a, čim je došao do obale Atlantika, čime je ušao u NAT Airspace, bio je primoran da se spusti na visinu od samo 28000 feet-a. Na ovoj visini je povišena potrošnja goriva, što znači da je maksimalan domet aviona značajno smanjen, zbog čega stopover postaje obavezan. Avion se nakon izlaska iz NAT Airspace-a, severno od UK, popeo na 41000 feet-a, gde je i ostao ostatak leta do Copenhagena.

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Croatia

Kuvajtski LCC Jazeera je prošle godine letio na liniji Kuwait City-Tivat dva puta tjedno od 4.6. do 5.10. No, ove godine broju letova povećava na tri tjedno (srijeda, petak i nedjelja) i to će operirati duže nego prošle godine, od 1.6. do 29.10. Linija će se operirati sa Airbusom A320.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Jazeera

Kao što smo već pisali Qatar iduće zimi smanjuje broj letova za Sarajevo i Zagreb, no smanjuje i za Beograd. Ovo je rezultat smanjenja na dobrom dijelu letova koje pokriva flota A320 Qatara. Za Beograd će kompanija letjeti početkom proljeća 7 tjednih letova, kao i prošle godine. No, nakon 24.4. kompanija gubi letova četvrtkom u utorkom, tj. letjeti će 5 tjednih letova, 2 manje nego prošle godine.

Od 3.6. kompanija ponovo udovi svakodnevne letove. Ovako će letjeti cijelo ljeto, a do 30.9. nakon čega se broj letova ponovo smanjuje na 5 tjedno (svaki dan osim utorka i četvrtka), a kako će letjeti do kraja ljetnog reda letenja.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Qatar

Aerodrom Podgorica je u I. mjesecu ostvario 85.099 putnika, te neznatno više nego u I. mjesecu 2024. kada je imao 85.030 putnika. Podgorica je imala 969 operacija, više nego prošle godine kada je imala 912 operacija. U I. mjesecu Podgorica je imala 35,5 tona carga, značajno manje nego prošle godine kada je imala 45,1 tonu.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Podgorica

Iz Basela/Mulhausea brojne letova imaju Wizz Air i easyJet. Wizz Air tako iz Basel u regiju leti za Banja Luku, Beograd, Niš, Prištinu, Skopje i Tuzlu. EasyJet pak leti za cijele godine za Prištinu (i to 12 letova ljeti i 10 letova zimi), dok ljeti leti sezonske linije za Dubrovnik, Pulu, Rijeku, Split i Zadar. To znači da ove dvije kompanija ljeti imaju čak 12 linija u regiji.

Iz Basela leti čak 30 kompanija. Najveća kompanija u Baselu je easyJet koji let čak 75 linija, dok je Wizz Air na drugom mjestu sa 16 linija, a na četvrtom mjestu je SunExpress sa 4 linije. Basel je 66. aerodrom Europe po broju putnika, a 2023. je imao čak 8,1 milijun putnika, više i od Beograda (koji je na 69. mjestu).

No, Ryanair ima tek tri linije iz Basela. Kompanija leti samo za London Stansted, Dublin, te iznenađujuće za Zagreb. Dakle, Zagreba je samo jedna od tri destinacije iz Basela. Opako i vrlo iznenađujuće. Ryanair ne leti čak ni za svoje ogromne baze poput Lisabona, Beča, Barcelone, Charleroia, Manchestera… a koje su baze daleko veće nego Zagreb.

Ryanair ove zime leti za Dublin dva tjedna leta, za London-Stansted tri tjedna leta, no za Zagreb leti pet tjednih letova, najviše od svih svojih destinacija, jednako kao obije ostale destinacije zajedno. Ovog ljeta Ryanair će letjet za Dublin tri tjedna leta, za London Stansted tri tjedna leta, a za Zagreb šest tjednih letova (svaki dan osim ponedjeljka). Ovako je letio za Zagreb i prošlog ljeta. To znači da Zagreb ima isti broj letova kao i ostale dvije Ryanairove destinacije zajedno. Fascinantno za Zagreb.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ryanair

 

Pegasus je objavio red letenja za Tuzlu, kako je 30.1. objavio zamaaero. Po tome su trebali letjeti jednom tjedno, a od 17.5. dva puta tjedno, pri čemu letova nije trebalo biti 21.6, te 9. i 16.8, dok su u IX. mjesecu letovi trebali biti samo 13.9. i u X. samo 25.10.

No, sada je Pegasus promijenio red letenja i smanjio je broj polazaka za Tuzlu. Po najnovijem redu letenja letjet će samo jedan let tjedno, petkom i više nema letova subotom. Ovo nikako nije dobro za Tuzlu, i za nadati se da će se kompanija ipak ponovo predomisliti i uvesti letove subotom. Na istoj liniji leti i AJet, jednom tjedno, ponedjeljkom.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb); foto: Pegasus

 

Pegasus je prošlog proljeća letio 9, a prošlog ljeta 11 tjednih letova tjedno iz Prištine za Istanbul. No, ovog proljeća će letjeti  13 tjednih letova, četiri više nego prošle godine, a ovog ljeta će letjeti 14 tjednih letova, tri više nego prošle godine, kako će letjeti do kraja ljetnog reda letenja.

Prošlog proljeća kompanija nije letjela za Antalyu, dok je u ljeto operirala 3 tjedna leta. Ovog proljeća kompanija će imati jedan tjedni let (subotom) na proljeće, a od 7.4. uvodi se i drugi let ponedjeljkom. Od 28.5. dodaju se još dva leta i letjeti će ukupno četiri tjedna leta, jedan više nego prošle godine (ponedjeljak, srijeda, petak i subota). To znači da će kompanija ovog proljeća imati 6 tjednih letova više na proljeće i 2 više na ljeto nego prošle godine.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Pegasus

Qatar Airways smanjuje broj letova na liniji Doha-Zagreb. Kompanija je prošle godine letjela 10 letova tjedno cijelog ljetnog reda letenja. Ovako je letjela i u zimskom redu letenja. No, ovog ljetnog reda letenja broj letova se smanjuje na 7 tjednih letova, što znači da će Zagreba imati tri leta manje nego prošlog ljeta. Ovo rezultat Qatarovog smanjenja broja letova na dobrom dijelu linija na kojima leti flota Airbusa A320, dočim smanjenje nije samo na Zagrebu. U regiji Qatar smanjuje i ostale svoje dvije linije, za Sarajevo i za Beograd.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Qatar

Aerodrom Tuzla je u I. mjesecu ostvario 20.748 putnika što je nešto više nego u istom mjesecu prošle godine kada je imao 19.171 putnika. Aerodrom je u I. mjesecu imao 168 operacija (208 u I/2024), te nije imao carga.

autor: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Tuzla

Jučer sam razgovarao duže vremena sa CEO Zračne luke Zagreb gospodinom Huseyinom Bahadir Bedir, koji mi je rekao da je vrlo moguće da će T’Way letjeti iz Zagreba i prije od sadašnje objave da kreće 10.6. Naime postoji mogućnost da kompanija krene već 24.4. Kompanija je u prodaju stavila letove od 10.6. uz izvanredni let 24.4. što je dosta indikativno.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: T’Way

Zračna luka Dubrovnik nije zadovoljna činjenicom da putnik može otputovati Ryanariom za Beč za 18 EUR, a da se let do Zagreba naplaćuje preko 100 EUR. Udio aerodromske takse u tom letu je mizeran i nikako ne utječe na cijenu karte, pa odgovornost nije na ZL Dubrovnik. Viktor Šober direktor ZL Dubrovnik je u podcastu za DUlist rekao da Croatia plaća takse gotovo jednake kao i Ryanair. ZL Dubrovnik razumije sve probleme i strukturu troškova Croatie, no ipak smatra da bi cijena trebala biti bitno niža, što je ekstremno bitno za lokalno stanovništvo koje autobusom do Zagreba putuje preko 10 sati, a jako je vezano uz Zagreb.

Zamaaero smatra da bi realna cijena povratne karte Croatie do Dubrovnika bila 99-130 EUR (ovisno o sezoni), odnosno 49 do 65 EUR u jednom smjeru. Ovdje je potrebno naglasiti da Croatia dobiva preko 4 milijuna EUR godišnje za PSO ove linije, pa je to čudnije da su cijene karata ovako visoke.

Jednako tako ZL Dubrovnik bi bila sretnija da su letovi za Frankfurt popodne, a ne ujutro, ali je svjesna da Croatia nije mogla dobiti jutarnji slot. Ipak ovaj slot nije jako loš, a razlika spram letova od prije Covida-19 koji su bili ujutro je u samo par postotaka load faktora.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

Francuska kompanija ASL Airlines pokreće dvije linije za Prištinu. Prva je iz Lyona, koja će se operirati jednom tjedno, četvrtkom, a druga je za Paris CDG koja će se također operirati jednom tjedno, četvrtkom. Obije linije kreću 3.7. i lete se do 4.9, sa Boeingom 737-800. ASL je već imao letova u našoj regiji.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Priština

Qatar će smanjiti broj letova na liniji Doha-Sarajevo ovog ljeta. Početkom prošlog ljeta kompanija je letjela pet tjednih letova, kako će letjeti i ovog ljeta (utorak, četvrtak, petak, subota i nedjelja). Linija se obnavlja 29.5. No, u VIII. mjesecu Qatar je letio sedam tjednih letova za Sarajevo, a ove godine će letjeti pet tjednih letova. Uz to linija je prošle godine letjela do 29.9, a ove godine letjet će do 14.9. Linija se operira sa Airbusom A320.

Istinski je čudno da Qatar ne leti cijele sezone za Sarajevo, sa manjim brojem letova. Kompanija bi mogla letjeti dva tjedna leta u IV. i X. mjesecu, te po tri tjedna leta u V. i ostatku IX. mjeseca.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Qatar

Aerodrom Sarajevo je u I. mjesecu imao 116.283 putnika, što je daleko više od istog mjeseca 2024. kada je imao 77.454 putnika, odnosno povećanje je ogromnih 50,1%. Ogroman respect! Aerodrom je imao 1175 operacija, što je također bitno više nego u I. mjesecu 2024. (903 operacije). Sarajevo je u I. mjesecu imalo 241,4 tone carga, što je nešto manje nego prošle godine kada je imalo 275,5 tona carga.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Hrvatska kontrola zračne plovidbe je u 2023. imala 812.000 letova, 127,6 milijuna EUR prometa, 20,3 milijuna EUR profita i 771 zaposlenika. SMATSA (kontrola Srbije i Crne Gore) je imala 891.000 letova, 121,2 milijuna EUR prometa, 14,4 milijuna EUR profita, te 908 zaposlenika. Ovo znači da je SMATSA imala oko 9,7% više letova, više zaposlenika, no manji financijski promet i 30% manji profit.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: HKZP

ETF u ovom momentu leti za TUI i Transaviu. Za NEOS trenutno ne lete jer kompanija u I. i II. mjesecu nema potrebe za tako velikim brojem letova. Kako god dobro je da zimi ima letova. Idućeg ljeta imaju zaposlena dva aviona u jednoj velikoj kompaniji (još ne smijem reći kojoj), a rade na tome da zaposle i treći avion.

Kompanija i dalje radi na tome da u Zagreb dovede dva Boeinga 777. No, Sjepan Bedić, direktor kompanije, nam je rekao da to nije mala stvar, da se za isto mora odraditi gomila toga i da se to neće brzo desiti.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ETF

Nouvelair 28.4. otvara liniju Djerba-Sarajevo, koja će se operirati jednom tjedno ponedjeljkom. Kompanija već leti na liniji za Monastir koja se prošle godine letjela dva puta tjedno.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Nouvelair

Wizz Air ukida sezonske linije iz Splita za Beč i za Rim. Prošle godine linija za Rim je imala četiri tjedna leta, a linija za Beč tri tjedna leta. Ovime Split gubi čak sedam tjednih letove Wizz Aira. Za Beč i dalje leti Austrian, Croatia i Ryanair, dok za Rim i dalje leti Ryanair, Vueling i Croatia. Wizz Air će i dalje letjeti za osam linija iz Splita i to za: Gdansk, Krakow, Katowice, London Luton, Lublin, Varšavu, Vilnijus i Wroclaw.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Wizz Air

Zračna luka Split je u I. mjesecu ostvarila 35.479 putnika (30.012 putnika u I/2024). Ovime Split nastavlja uzlazni trend broja zimskih putnika, te ima 5.000 do 9.000 putnika mjesečno više od XI. do I. mjeseca. Nastavi li se ovako Split će ove zime imati preko 220.000 putnika, dok je prošle zime imao tek 189.560 putnika.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: ZL Split

Iz Zagreba je radi finala Svjetskog rukometnog prvenstva na kojem je igrala Hrvatska odletjelo pet aviona. U petak 31.1. u 13:10 sati za Oslo je išao avion Međunarodnog rukometnog saveza (IHF), Smartwings Boeing 737-700 OK-SWW, sa brojem leta QS4313. Ovaj avion je transportirao reprezentacije Francuske i Hrvatske, te sve uglednike, rukovodstvo i tehničko osoblje Međunarodnog rukometnog saveza.

U nedjelju 2.2. iz Zagreba su sva tri aviona ETF-a B737-800 i to 2F7002 u 7:50, 2F7004 u 8:00 i 2F7006 u 8:00 sati otišli prema Oslu sa navijačima Hrvatske. Bilo je govora da će ići i jedan avion Croatie Airlines no to se nije dogodilo. Za Oslo je u 10:30 išao i Vladin avion 9A-CRO.

9A-CRO je poletio iz Osla za Zagreb u 21:30 uz dolazak u 23:45. ETF-ovi su avioni pak poletjeli 3.2. i to u 1:00 (2F7007) uz dolazak u 3:09; u 1:15 (2F7005) uz dolazak u 03:24 i u 1:20 (2F7003) uz dolazak u 3:39. Reprezentacija će pak krenuti iz Osla u 11:45 (OU1471) sa Airbusom A220 (9A-CAI), te će stići u Zagreb u 01:59.

Moja malenkost je glavna i odgovorna osoba za doček u Zračnoj luci Zagreb (organiziram prolaz, VIP salon, hranu za rukometaše, govore, zaštitare, autobus, pratnju), potom sam glavna i odgovorna osoba za put do Trga bana Jelačića, te na Trgu bana Jelačića provodim samu organizaciju dočeka. Redatelj (režiser) dočeka je Krešo Dolenčić moj stari prijatelj i suradnik više od 30 godina koji je doslovce rekao da bez mene i Zagrebačkih mažoretkinja ne može napraviti doček.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ETF

Javna garaža na ZL Dubrovnik je trebala biti dio ljetnog terminala na zapadu luke. Naime, ZL Dubrovnik je htjela do 2025. otvoriti još jedan terminal koji bi se operirao samo ljeti, za LCC, ne bi imao grijanje i zatvarao bi se zimi. No, sada su od tog koncepta odustali, te se mora napraviti potpuno novi projekt, novi postupak javne nabave i nove dozvole za neovisno građenje javne garaže.

Umjesto ljetnog terminala, master plan predviđa da se zgrada A, ona koja je operirala dok su se gradile zgrade B i C, pretvori u LCC terminal, tj. da ponovo postane putnička zgrada. Nije glupo. Sada se ova zgrada koristi za sortirnicu. Kapacitet aerodroma je pri kraju i ZL Dubrovnik će morati povećavati kapacitete u skorijoj budućnosti.

Poseban problem je schengen i nonschengen koji nije bio predviđen dok se gradio aerodrom. ZL je trenutno negdje 50:50 prometa schengen i nonschengen. Takvu situaciju nema ni jedan drugi aerodrom u Hrvatskoj. Kako je dio nonshengena jako mali tu će se morati napraviti ozbiljne korekcije. Aerodrom će djelomično promijeniti i terminale B i C te će i ovdje povećati kapacitete. Sve ovo će se morati obaviti u idućih pet godina. Ovo je izjavio Viktor Šober, direktor ZL Dubrovnik u podcastu za DUlist.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

Discover Airlines će imati letove na liniji Frankfurt-Pula od 31.3. do 26.4. i to dva puta tjedno (ponedjeljkom i subotom). Linija će se letjeti sa Airbusom A320. Od 25.4. na liniji leti Air Dolomiti petkom. Od 11.5. linija se operira četiri puta tjedno (ponedjeljkom, petkom, subotom i nedjeljom).

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Discover

Aegean ukida liniju Atena-Sarajevo. Linija se prošlog ljeta operirala dva puta tjedno sa Airbusom A320. Kompanija više neće operirati ni liniju Atena-Skopje koja se također operirala dva puta tjedno.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aegean

Zračna luka Brač je u I. mjesecu imala 4 putnika (28 u I/2025). Aerodrom je imao 90 operacija (16 u I/2024), te nema carga. Brač tijekom zime nema redovnih letova, već ima samo letove generalne avijacije.

Zamaaero je do sada pisao komparaciju statistike sa 2019. jer je 2023. pola aerodroma regije imalo niže brojke nego 2019. No, kako je u 2024. povećan broj zračnih luka koje su imale bolje rezultate nego u 2019. odlučili smo nakon 5 godina više ne raditi komparaciju sa 2019.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Brač

Direktor Hrvatske kontrole zračne plovidbe Mario Kunec-Varga imenovan je za potpredsjednika Upravnog odbora CANSO – Civil Air Navigation Services Organisation. Mandat mu je dvije godine.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: HKZP

Aerodrom Ljubljana ima nagradnu igru za najmlađe. Možete osvojit knjige o aerodromima koje sadrže i set za sastav terminala, piste, model putničkog aviona i osoblja zračne luke. Uvjeti i pravila sudjelovanja na nagradnoj igri su na stranici: bit.ly/3E2DhQt

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Ljubljana

Aerodrom Sarajevo se promovirao na štandu Turističke zajednice Kantona Sarajevo na turističkom sajmu u Madridu. Promociju je pomogla i njena ekselencija Vesna Andree Zaimović, veleposlanica BiH u Španjolskoj, te Zlatko Mijatović, ministar privrede Kantona Sarajevo. Na sajmu su predstavnici Aerodroma Sarajevo održali niz sastanaka sa ciljem otvaranja novih linija za Sarajevo.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

  • Amsterdam, KLM od 30.3.
  • Hurghada, Nesma od 6.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Palermo, Ryanair od 30.3.
  • Tel Aviv, Croatia od 13.5.
  • Prag, Croatia od 2.6.
  • Milano Malpensa, Croatia od 2.6.
  • Hurghada, Nile Air od 3.6.
  • Bukurešt, Croatia od 1.7.
  • Hamburg, Croatia od 1.7.
  • Madrid, Croatia od 3.7.

 

Iz Pule:

  • Frankfurt, Discover od 31.3.
  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Tel Aviv, Arkia od 1.6.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Katowice, Ryanair od 31.3.
  • Marseille, Ryanair od 31.3.
  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Baden-Baden, Ryanair od 31.3.
  • Beauvais, Ryanair od 31.3.
  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Weeze, Ryanair od 1.4.
  • Girona, Ryanair od 2.4.
  • Djerba, Nouvelair od 28.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

  • Beč, Wizz Air od 15.6.

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Bergamo, SkyAlps od 15.5.
  • Palermo, SkyAlps od 15.5.
  • Napulj, SkyAlps od 16.5.
  • Istanbul, AJet od 4.6.
  • Stuttgart, Eurowings od 14.6.
  • Krf, SkyApls od 16.6.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • Fridriechshafen, Wizz Air od 2.6.
  • Alicante, Wizz Air od 3.6.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Tbilisi, Air Serbia od 15.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.
  • Paris Orly, Transavia od 10.7.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.
  • Salzburg, Eurowings od 21.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.
  • Barcelona, Vueling od 1.7.

 

Iz Prištine:

  • Paris CDG, gp aviation od 31.3.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Paris Orly, easyJet od 2.4.
  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 27.3.
  • London, TUI, 27.5.2026.