Novosti iz regije

Flydubai će u XI. mjesecu letjeti iz Dubaia za Sarajevo 3 tjedna leta (ponedjeljak, srijeda i subota). Broj letova povećava na 4 tjedno od 2.12. (dodatni let petkom). Od 18.12. kreće sa letovima svakodnevno kako će letjeti do 8.1. No, nakon toga ponovo će imati 4 tjedna leta (ponedjeljak, srijeda, petak, subota) kako će letjeti do kraja zimskog reda letenja.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: flydubai

Iako je Vueling objavio da će letjeti po dva tjedna leta ove zime iz Dubrovnika za Barcelonu i Rim, kompanija je ipak reducirala broj polazaka. Za Barcelonu kompanija će letjeti dva tjedno leta od 1.12. do 8.1. (četvrtkom i nedjeljom), izuzev 15.12. kada ne leti, te od 16.2. do kraja zimskog reda letenja.

Za Rim Vueling će letjeti od 1.12. do 7.1. dva puta tjedno (četvrtak i subota) uz izuzetak 15.12. kada ne leti. Kao i Barcelona linija će se nastaviti operirati 16.2. i letjet će do kraja zimskog reda letenja. To znači 22 leta za Barcelonu i 23 za Rim ove zime, tj. ukopno 45 letova.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Vueling

Zrakoplovno tehnički centar (ZTC), koji servisira zrakoplove Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, ima ozbiljnih problema. Naime, Hrvatska ima 10 helikoptera Mi-171Sh, 1 Mi-17 i 13 helikoptera Mi8. Kako su helikopteri ruske proizvodnje izuzetno je teško za njih pribaviti rezervne dijelove jer Hrvatska ima sankcije prema Rusiji. Stoga je ZTC pokušao do dijelova doći preko posrednika iz Republike Srpske, čak je imao i sastanak sa dva predstavnika ruske firme ATS (Aero Technik Service) koji su radi toga došli u Veliku Goricu. Za isto je saznala SOA (Sigurnosno obavještajna agencija) i na isto je reagirala te obavijestila Vojnu SOA-u.

Iskreno, ako ZTC vrlo skoro ne nabavi rezervne dijelove iz Rusije, HRZ će imati ozbiljnih problema. Kratkoročno Hrvatska može kanibalizirati dio flote, te time osigurati plovidbenost ostataka flote, ali to rješenje je iskreno loše i vrlo kratkog vijeka.

Upravo o ovakvom scenariju sam govorio kada sam rekao da je za Hrvatsku riskantno imati helikopter iz Rusije. Hrvatska je mogla prodati svoje helikoptere Ukrajini koja ih i te kako treba u ovom ratu. Naime, ukrajinski helikopteri se ruše, a ista ne može nabaviti nove helikoptere u Rusiji. Kako su njeni piloti školovani upravo na ovim helikopterima i te kako bi joj bilo bitno da iste što prije pribavi i poveća broj svojih helikoptera u floti. Za ovaj novac Hrvatska je mogla uz sponzoriranje SAD-a i dodatak vlastitih sredstava nabaviti adekvatan zapadni helikopter, te preškolovati pilote za iste.

Iste probleme Hrvatska bi imala da je nabavila vatrogasne anfibije iz Rusije, o čemu je razmišljala, čak je i testirala avione, te da je nabavila civilne SSJ-100, što na sreću nije bilo ni na razmatranju.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: HRZ

Aerodrom Portorož je u IX. mjesecu imao 2949 putnika (4575 u IX/2021). To je 87,2% putnika iz istog mjeseca 2019. Aerodrom je imao 1580 operacija (2372 u IX/2021). Aerodrom nije imao carga. Portorož je u prvih devet mjeseci ostvario 26.447 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Portorož

Air Serbia je najavila otvaranje novih linija na proljeće. Ono što znamo je da će uz letove za Kinu na proljeće krenuti sa Chicagom. Vrlo vjerojatno kompanija će ponovo pokušati Amman (Jordan) i Nicu (Francuska) koje je otkazala ovog ljeta iako su letovi već bili u prodaji. Svakako je za očekivati obnovu letove za Tel Aviv (Izrael) i Cairo (Egipat). Vrlo vjerojatno kompanija će letjeti i za Portorož sa kim trenutno pregovara.

Kompanija je za 2020. najavila i pokretanje letova za Kišinev (Moldavija), Lavov (Ukrajina) i Firencu (Italija). Lavov, naravno, nije realan zbog Rusko-ukrajinskog rata, no Kišinev i Firenca imaju svog smisla ovog svijeta. Tada je kompanija najavila i Genevu koju je 2021. i pokrenula, ali je od linije i odustala nakon sedam mjeseci operacija.

Bilo bi logično da kompanija pokrene letove za Cluj Napocu u Rumunjskoj poglavito radi bankrota BlueAira koji je tamo imao bazu. Kompanija bi trebala pokrenuti i letove za Ohrid (Makedonija), Brač (Hrvatska), Cataniu ili Palermo (Italija), Malagu (Španjolska), Lisabon (Portugal), Bordeaux (Francuska), Helsinki (Finska), Krakow (Poljska), Burgas (Bugarska), Izmir (Turska) i Kuvajt. Imalo bi logike i da kompanija neke od charter linija pretvori u redovne, što je i najavila da će se desiti u doglednoj budućnosti i to Krf, Heraklion, Kos, Rodos, Santorini i Hurghada.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Wizz Air povećava broj letova za Abu Dhabi ove zime u regiji. Za Beograd kompanija će prvo smanjiti sa 4 na 3 leta od 29.10. no potom će broj letova vratiti na 4 od 13.12. Na koncu će od 18.1 kompanija povećati broj letova na 5 tjedno (svaki dan osim ponedjeljka i petka). Za Sarajevo kompanija će povećati broj letova sa 3 na 4 od 31.10. No, od 19.1. povećava broj letova na 5 tjedno (svaki dan osim utorka i subote).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air

EasyJet je otkazao liniju London Gatwick-Priština. Linija će se obnoviti tek 27.3.2023. Linija će se tada obnoviti sa dva tjedna leta, no operirat će se tek do 8.5. nakon čega se prekida operirati.

Kompanija smanjuje i broj letova na liniji Basel-Priština sa 14 na 10 letova tjedno od 14.11., pri čemu nema ni jedan let srijedom. Nakon 7.11. easyJet smanjuje i Berlin sa 4 na 2 leta tjedno. Geneva će se i dalje operirati 10 puta tjedno. To znači da će easyJet imati 22 tjedna leta iz Prištine ove zime umjesto 29 koliko je imao početkom jeseni.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: easyJet

Aerodrom Tivat je u IX. mjesecu imao samo 90.648 putnika, što je bitno manje i od 2021. kada je aerodrom imao 118.218 putnika u IX. mjesecu. Ovo je tek 40,2% putnika iz IX. mjeseca 2019. Istinski loše. Evidentno aerodrom nije uspio naknaditi putnike iz Rusije i Ukrajine koji radi rata ne dolaze u Crnu Goru. Aerodrom je imao 554 operacije (718 u IX/2021). Aerodrom je imao tonu robe, isto kao i 2021. U prvih devet mjeseci aerodrom je ostvario 564.913 putnika, manje nego prošle godine (622.787) i bitno manje nego 2019 (1.232.795).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Zadar je uz Nuremberg (Albrecht), Edinburgh i Larnacu kandidat za aerodrom godine do 5 milijuna putnika na godišnjoj Routes World 2022. Ceremonija će biti 17.10.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Zadar

Ryanair iz Zagreba leti neke linije koje nemaju previše smisla, tj. potencijalno imaju premalo putnika. Ovo pak znači da kompanija mora snižavati cijenu karata na 10 EUR i manje kako bi popunila kabinu. U prvom redu to su letovi za Basel, Karlsruhe, Malagu, Napulj, Bratislavu, Brindisi i Solun. Naravno Ryanair niskim cijenama može napuniti bilo koju liniju. No, donose li takve linije sa tako niskim cijenama novac kompaniji?

No, nije li bilo logičnije da je Ryanair iz Zagreba letio za Stockholm, Prag, Bukurešt i Berlin? Ove linije su presudne za Zagreb, a Ryanair na njima nema konkurencije. Logičnije bi bilo i da Ryanair leti za Birmingham, Bordeaux, Cataniu, Edinburgh i Rigu nego za ove gore spomenute aerodrome.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Wizz Air je otkazao letove iz Ohrida za London (od 6.11.), Friedrichafen (od 22.10.), Memmingen i Malmo (od 29.10.) ove zime. Memingen se neće operirati od 6.11. do 14.12. nakon čega se ponovo operira dva puta tjedno.Linija Ohrid-Basel se smanjuje sa 3 na 2 leta. Linije za Dortmund, Beč će letjeti kao i ovog ljeta.

Ovo znači da će Wizz Air iz Ohrida ove zime letjeti sami 5 letova na 3 linije, a nakon 14.12. 7 letova tjedno na 4 linije. Wizz Air ima enormna rezanja ove zime iz svih aerodroma u regiji, a posebno baza, dok Sarajevsku bazu zatvara.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto:Wizz Air

Aerodrom Podgorica je u IX. mjesecu ostvario 149.920 putnika (94.656 u IX/2021). To je 101,7% putnika iz istog mjeseca 2019. (147.357). Aerdorom je ovo ostvario na 669 letova (586 u IX/2021). Podgorica je u IX. mjesecu imala 37 tona carga (48 tona u IX/2021). Podgorica je u prvih devet mjeseci ove godine imala 977.863 putnika (473.648 prošle i 1.030.916. 2019. godine).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Podgorica

Je li pošteno da Air Serbia leti za Rusiju preko prostora Europske Unije. Europske i ruske kompanije to ne mogu, zašto onda može Air Serbia? Ne bi li bilo pošteno da se zabrani Air Serbiji prelet preko teritorija EU, čime kompanija, okružena državama koje imaju sankcije prema Rusiji, ne bi mogla letjeti za Rusiju?

No, odgovor je zapravo vrlo jasan. Europska Unije je ipak omogućila dva koridora za putovanja iz Rusije, onaj preko Turske (gdje se transportira najviše putnika), te onaj preko Srbije. Države i kod najgorih sankcija, pa i ratova, ipak ostavljaju koridore i minimalne opcije kako bi se život mogao na neki način ipak nastaviti. Zašto je Njemačka ostavila neutralnu Švicarsku na miru tijekom 2. svjetskog rata iako su neke druge neutralne zemlje šaptom pale? Iz istog razloga.

Dakle Europska Unija je ostavila dva koridora preko kojih se kakav-takav promet provodi. Budimo realni, taj promet je skroman, cijene su ogromne, ali ga ipak ima. I dok god će Europska Unija trebati te prešutne koridore Air Serbia će nastaviti letjeti i imati od toga enormne financijske i druge koristi.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

MZL Zagreb je u IX. mjesecu imao 325.339 putnika (191.092 u IX/2021), što je isti broj putnika kao i u VII. mjesecu. Ovo je 92,9% putnika iz istog mjeseca 2019. Aerodrom je ostvario 3945 operacija (3401 u IX/2021). MTOW je bio 99.958 (78.310 u IX/2021). Zagreb je u prvih devet mjeseci ostvario 2.302.157 putnika. Zagreb će vrlo vjerojatno preskočiti 3 milijuna putnika ove godine.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb

U Zagrebačku zračnu luku je u nedjelju navečer divertiran zrakoplov Boeing 767-300 njemačkog Condora na liniji DE1609 iz Kosa prema Minhenu. Radi se o zrakoplovu registracije D-ABUM koji je obojan u Condorovu retro shemu. Zrakoplov je idućeg dana preletio u Frankfurt Hahn, a pošto se cijeli let odvijao na visini od samo 10 000 stopa očito je da se radi o problemu sa tlakom u kabini zrakoplova. Putnike je u ponedjeljak ujutro skupio Condorov Airbus A321 (D-ATCG).

autor: Juraj Mehić, dopisnik (Velika Gorica), foto: Wikimedia

Pegasus povećava broj letova na liniji Istanbul Sabiha-Prišitina sa 7 na 8 tjedno (uvođenjem drugo leta srijedom) od 19.10. Od 30.10. kompanija povećava broj letova na 9 tjedno (svakodnevno, uz drugi let četvrtkom i nedjeljom).

Istovremeno kompanija smanjuje broj letova iz Istanbul za Sarajevo sa 10 koliko je operirala ovog ljeta, na 7 koliko ih je operirala i prošle zime. Letovi će prometovati svakodnevno.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Pegasus

KLM od 15.11. otkazuje jutarnje letove iz Beograda i Zagreba za Amsterdam, te kasno večernje za ove gradove (avioni su noćili u regiji), tj. iz oba grada smanjuje broj letova za 14 na samo 7. Kompanija ne otkazuje novopokrenute zimske letove za Split koji će se i dalje operirati kao letovi za Zagreb i Beograd, 7 puta tjedno.

KLM je prisiljen smanjiti broj letova za 22% ove zime zbog problema sa zaposlenicima koje ima Amsterdam. To je i više nego ovog ljeta kada su rezanja bila 18%. Ova rezanja svakako su rezultat upravo toga.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: KLM

Banja Luka je u IX. mjesecu imala 36.263 putnika (17.772 u IX/2021). Ovo je 290,4% putnika iz 2019. (12.486). Ono wooow!!! Banja Luka je u IX. mjesecu imala 414 operacija (304 u IX/2021). Od početka godine Banja Luka je ostvarila 250.941 putnika. Sada je jasno da će Banja Luka prestići 300.000 putnika do kraja godine.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Lauda Europe, kompanija u vlasništvu Ryanaira prema ocjeni korisnika bitno je bolja kompanija od Ryanaira. U kabini nema tona reklama, na stolovima nema naljepnica sa postupkom u slučaju nužde, posade nisu ni izblizu toliko naporne, sam let je ugodniji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Lauda Europe

Otvoren je pogon njemačke kompanije za popravak aviomotora MTU u Novoj Pazovi. Pogon ima 39.000 četvornih metara. Kompanija će u prvoj fazi zapošljavati čak 400 radnika. Srbija je uložila 14,6 milijuna EUR u ovaj projekt. Kompanija surađuje sa lokalnim školama i sama je educirala zaposlenike za rad u tvornici. Za tu nakanu kompanije školu kadar u Aviation Academy u Beogardu zajedno sa Ministarstvo obrazovanja Srbije. Tvornica će početi raditi u XII. mjesecu.

U Beogradu je pak otvoren pogon Israel Airspace Industries, koji će konvertirati širokotrupce u Beogradu. IAI konvertira Boeinga 737, 767 i 747 iz putničkih u cargo avione i godišnje konvertira 25 aviona. Kompanija ima pogone u Izraelu, Meksiku i Abu Dhabiu. Prvi avion koji je će konvertirati biti će B767-300ER. Trošak konverzije je oko 35 milijuna USD.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MTU

TAROM će od 31.10. povećati broj letova na liniji Bukurešt-Beograd sa sadašnjih 3 na 5 letova tjedno. Letovi su svaki radni dan. Nakon bankrota BlueAira TAROM nastoji pokriti što više letova, a kako sa Air Serbiom ima code-share dobar dio putnika konektira se preko Beograda na treće destinacije, pa je i ovo povećanje logično.

Već smo pisali i o povećanju koji je na istoj liniji napravila Air Serbia. Air Serbia će letjeti 9 tjednih letova na ovoj liniji, dočim će obije kompanije u code-share imati čak 14 letova tjedno (2 dnevno u prosjeku), iako u praksi kompanije neke dane u tjednu imaju jedan (subota i nedjelja), neke dva, a neka čak i tri dnevna leta (ponedjeljak i petak).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: TAROM

Air Cairo je prvo otkazao letove za Ljubljanu, a sada je otkazao i letove za Sarajevo i Skopje ove zime. Kompanija je prvo planirala letjeti jedan let tjedno Hurghada-Skopje-Sarajevo-Hurghada, petkom, no to više nema u sustavu. Kompanija za sada planira obnoviti letove od 23.12. i planira letove dalje letjeti cijele zime.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Cairo

Tuzla je u IX. mjesecu ostvarila 42.688 putnika (32.970 u IX/2021). Ovo je 75,7% putnika iz istog mjeseca 2019. (56.420). Aerodrom je u IX. mjesecu imao 324 operacije (360 u IX/2021). Carga nije bilo ni ovog, ni prošlog IX. mjeseca. Tuzla je od početka godine imala 326.580 putnika. Neupitno će aerodrom do kraja godine ostvariti bitno preko 400.000 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Tuzla

Jučer, u nedjelju, LOT je imao čak tri leta za Zagreb. Prvi LO611 došao je u Zagreb u 9:01 i obavljen je sa Embraerom E190. Drugi LO613 došao je u Zagreb u 17:20 i obavljen je sa Embraerom E175. Oba leta su redovna. Dodatni let je bio LO7657 koji je u Zagreb došao u 9:15. Let se obavio sa Embraerom E195. U odlasku let je bio LO7659 za Worclaw koji je navodno i bio svrha letova. Obzirom na broj leta vrlo vjerojatno se radi o charteru.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Air Serbia je prevezla dva milijuna putnika ove godine. Od toga je 1,7 milijuna na redovnim letovima i 0,3 milijuna na charter prometu. Iskreno ozbiljna brojka. Kompanije će vrlo vjerojatno 2023. dostići brojeve putnika iz 2019.

U IX. mjesecu kompanija je imala preko 300.000 putnika, što je najbolji rezultat u IX. mjesecu od prvog leta Air Serbie 2013. godine. Istinski respect! Kompanije je imala 3400 letova, i to 2900 na redovnim linijama i 500 na charterima.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Top članci na zamaaero prema broju komentara u zadnjih 10 dana:

  1. 238 Ako je Morava logična zašto nije Požega
  2. 183 Croatia nabavlja A220
  3. 183 Wizz Air zatvara bazu u Sarajevu
  4. 181 U zagrebačkim bolnicama manje umrlih 2020. nego 2018.
  5. 145 Zagreb najviše legacy kompanija u regiji
  6. 134 Osijek obnavlja terminal za 6,7 milijuna EUR
  7. 118 Hoće li se Wizz Air širiti u Hrvatsku
  8. 118 Što sve mora napraviti Croatia Airlines
  9. 102 Srbija investirala dodanih 15,5 milijuna EUR u Air Serbiu
  10. 74 Koje je šanse propustila Croatia Airlines (još aktivan)

U zadnjih 7 dana zamaaero je imao 112.905 posjeta. Najviše posjeta smo imali u utorak 4.10, njih 20.012. U zadnjih mjesec dana 438.774, a u zadnjih godinu dana  5.034.318. Više Hrvatska nije na 1. mjestu po broju posjeta, nego je to Srbija, slijedi Hrvatska, pa BiH, Njemačka, Slovenija, Crna Gora, SAD, Austrija, Velika Britanija i 10. je Švedska.

Od 2. do 6.10. se u Cannesu održavao TFWA godišnji kongres duty free industrije. Nekoliko većih zračnih luka iz regije tamo je imalo predstavnike. Na kongresu je voditelj trgovine Aerodroma Sarajevo izjavio kako su nabavili kamion cigareta za njihov duty free temeljem procjene potrošnje tijekom zime. No, iznenadnim i nenajavljenim odlaskom Wizz Aira iz Sarajevo će izgubiti oko 200.000 putnika ove zime. Aerodrom se istim boji koja će biti sudbina ovako velike narudžbe cigareta i hoće li cigarete izdržati do proljeća kada se očekuje povećanje putnika, tj. neće li se presušiti pa će ih aerodrom morati baciti u kalo.

Ovo je samo jedan primjer gubitka koji će imati Sarajevo iznenadnim i naglim odlaskom Wizz Aira. O broju dodatno zaposlenih, logistici i infrastrukturalim ulaganjima, planovima i nabavkama ostale robe za trgovinu i ugostiteljstvo da i ne govorimo.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Air Serbia je samo dan nakon zatvaranja Wizz Airove baze najavile letove od 69 do 79 EUR u jednom smjeru iz Sarajeva za destinacije u Europi, kojima nastoji privući Wizz Air putnike preko Beograda. Istinski dobra cijena. Naravno ovo se odnosi za letove od 1.11. Karte po promotivnim cijenama prodaju se do 16.10.

Kompanija za sada drži sedam tjednih letova za Sarajevo sa ATR 72, no najavila je da ukoliko akcija urodi plodom da će povećavati kapacitete (A319 i A320 umjesto ATR 72), te čak i povećavati frekvencije na liniji Beograd-Sarajevo. Air Serbia i ponovo reagira superagilno, kao i u slučaju Adrije, Ernesta, Air Italy, AtlasGlobala, Montenegro Airlinesa, TAROMA i drugih kompanija. Istinski respect! A Croatia? Što je ona napravila da privuče putnike Wizz Aira? Naravno ništa! Još je prerano.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Nakon što je easyJet otkazao liniju Berlin-Beograd, još jedan hladan tuš. EasyJet će letjeti liniju Beograd-Basel samo do 8.5. nakon čega više nema letova. To je druga ukinuta linija u manje od godine dana.

Istime easyJet u Beogradu ostaje sa samo jednom simboličnom linijom i to Beograd-Geneva koju smanjuje na samo tri tjedna leta od IV. mjeseca (4. let uvodi tek 4.7.), no ponovo smanjuje na tri leta od IX. mjeseca.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: easyJet

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Memmingen, Ryanair od 28.10.
  • Reykjavik, Play od 16.1.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

 

Iz Splita:

 

Iz Brača:

 

Iz Dubrovnika:

  • Manshester, easyJet od 30.10.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

 

Iz Tuzle:

  • Istanbul, AJet od 7.10.

 

Iz Mostara:

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Nica, Air Serbia do 19.9.
  • Guangzhou, China Southern 25.9.
  • Guangzhou, Air Serbia od 30.9.

 

Iz Niša:

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Amsterdam, easyJet od 28.10.
  • Milan Malpensa, easyJet od 7.12.

 

Iz Skopja:

 

Iz Ohrida: