Novosti iz regije

Aerodrom Tuzla i JP Elektroprivreda BiH su potpisali sporazum o suradnji na razvoju projekta izgradnje fotonaponske elektrane jačine 10 MW na samom Aerodromu. Do sada ovakve elektrane imaju Beograd i Ljubljana, a na dobivanju istih rade Sarajevo i Zagreb.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Tuzla

foto: Aerodrom Beograd

Aerodrom Ljubljana je imala 78.581 putnika u III. mjesecu. Ovo je tek 58,8% putnika iz istog mjeseca 2019. U prvom kvartalu ove godine Ljubljana je ostvarila 201.389 putnika. U tom periodu aerodrom je imao 4574 operacije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Ljubljana

Zračna luka Zagreb zatvara uzletno-sletnu stazu od 2. do 31.5. zbog redovnih radova na stazi i rulnici F koja ide paralelno sa pistom, kao i na zamjeni sustava prilazne rasvjete nas pragu 22. Stoga će zračna luka biti zatvorena svaki dan od 23:00 do 6:25 sati. Istim su kasni večernji letove KLM-a pomaknuti ranije, a i Lufthansa je dolazak svoje linije iz Frankfurta pomaknula sa 23:30 na 22:45. Lufthansa će ranojutarnje polaske za Frankfurt pomaknula sa 6:20 na 6:40. U tom periodu na Zagrebu neće biti ni business letova, državničkih, humanitarnih i letova u slučaju nužde.

Zbog ovih radova Ryanair je otkazao čak 55 rotacija na 9 međunarodnih linija u V. mjesecu u Zagrebu. Ovo je nekih 15% letova koje je Ryanair trebao imati iz Zagreba u V. mjesecu. Ryaniar otkazuje letove za

  • Bergamo petkom (dolasci u 23:20 i polasci u 23:50), subotom i nedjeljom (dolasci u 22:35),
  • Charleroi srijedom i nedjeljom,
  • Dublin ponedjeljkom (dolazak u 23:55) i utorkom (dolasci u 23:45),
  • Hahn utorkom (dolazak u Zagreb u 00:45),
  • Krf ponedjeljkom (dolasci u 1:00),
  • London Stansted subotom (dolasci u 23:30),
  • Malmo petkom (dolasci u 23:00),
  • Maltu ponedjeljkom (dolasci u 00:35),
  • Memmingen četvrtkom (polazak u 6:00)
  • Sofija srijedom ima dolazak u 01:00, a Malaga srijedom u 23:59 pa se očekuju i dodatne najave za ove letove

I Croatia Airlines će otkazati letove iz Dubrovnika koji stižu u Zagreb nedjeljom u 23:30, dok je one u petak pomaknula sa 23:15 na 22:30. Letovi iz London Heathrowa će se ponedjeljkom i petkom pomaknuti za pet minuta (planirano slijetanje je u 23:05, a sada će biti u 23:00).

Zračna luka Zagreb je izjavila da su na vrijeme obavijestili kompanija i da su iste mogle reorganizirati svoje letove. Krajnje neprihvatljivo objašnjenje. Naime, Zračna luka Zagreb jako dobro zna da joj je Ryanair bazirana kompanija i da oni ne mogu reorganizirati letove samo tako. Oni operiraju sa tri aviona iz Zagreba koji kreću sa operacijama rano ujutro i neki se vračaju vrlo kasno navečer, čak i iza ponoći. Kako to misli MZL Zagreb da Ryanair može reorganizirati letove? Što su trebali, dovesti još jedan avion u Zagreb? Odakle im?

I ovdje se mora postaviti vrlo opravdano pitanje. Zašto je, do vraga, Zračna luka Zagreb zatvorila aerodrom od 23:00 do 06:25 sati. Zar nije logično da ga zatvore od ponoći do 6:00. Time bi bila potreba za otkazivanjem samo tri tjedna leta Ryanaira, a ne 13 letova koliko ih sada otkazuju. Zbog tih sat i pola više otvorenosti radovi su se mogli produžiti tjedan dana duže. Konačno, zašto se radovi nisu vršili tijekom III. mjeseca kada je obujam letova manji. MZL Zagreb je izjavila da je to radi vremenskih uvjeta?!?! U Zagrebu je vrijeme u III. mjesecu i te kako prihvatljivo. Konačno nije prvi puta da se uzletno-sletna staza obnavljala tijekom III. ili IV. mjeseca. Sjetimo se prošle godine Banja Luke. Ona se bez ikakvih problema obnovila tijekom II. mjeseca. Ovo je istinski i krajnje čudan i neprimjeran potez MZL Zagreb.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Mario Vukoja

Nakon što je ETF krenuo letjeti za Air Serbiu i letjet će do 21.4. sada i Trade Air leti za srpskog nacionalnog prijevoznika. Trade Air je krenuo sa letovima u nedjelju 16.4. i letjet će do srijede 19.4. Nakon toga ne mogu letjeti jer avion moraju vratiti prethodnom korisniku. Kompanija leti po dva dnevna leta. U utorak će letjeti Hanover i Frankfurt. Što se to dešava u Air Serbiji? U ponedjeljak Trade Air im je letio dva leta, ETF jedan, Air Montenegro jedan, Air Connect tri.

Činjenica je da kompanija ima avione na servisima. Neki i kasne sa servisa. OK, dešava se. No, zašto je mreža linija toliko nategnuta? Zašto se operacije nisu bolje planirale? Zašto se nije pokrenulo nove linije kasnije? Zašto novi avioni nisu došli ranije, zašto već nisu došli avioni u sezonskom wet-leasu? Ako kompanija sada ima problema, pa što će biti u VII. i VIII. mjesecu? Već tri dana od početka ljetnog reda letenja bilo je velikih i dugih kašnjenja i otkazivanja letova. To ne može biti normalno za prvu polovicu IV. mjeseca.

Kako opravdati da su tijekom zime imali čak četiri aviona u wet leasu (dva aviona Dan Aira, jedan Air Connecta i jedan Air Montenegra)? Ako imaš potrebe za veće kapacitete zimi, znači da imaš za cijelu godinu, onda uzimaš avion u dry leasu za cijelu godinu. Nije dobro!

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Trade Air

Španjolski prijevoznik AlbaStar će pokrenuti letove između Podgorice i Madrida. Letovi će biti od 19.6. do 28.8, jednom tjedno, ponedjeljkom, sa Boeingom 737-800. Kompanija ima charter i redovne leisure linije za Capa Verde, Egipat, Francusku, Njemačku, Italiju, Nizozemsku, Portugal, Senegal, Španjolsku i Veliku Britaniju. Kompanija u floti ima pet B737-800.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: AlbaStar

Kolika je potražnja za slobodnim zrakoplovima, tj. koliko isti treba Air Serbiji, svjedoči i pozicioniranje Trade Air-ovog A320, registracije 9A-BTH sa portugalskog otoka Madeire na Atlantiku u Beograd. Let koji traje četiri i pol sata. Nakon što je iz Ljubljane odradio putnički let za Madeiru, zrakoplov je prazan prebačen u Beograd pod brojem leta JU4041. Naime, praksa Trade Air-ovih letova iz Ljubljane na tako daleka odredišta poput Madeire, Tenerifa i Cabo Verde je bila da zrakoplov tjedan dana čeka putnike koje je dovezao na destinaciji. Takva praksa se u pravilu primjenjuje izvan “top” sezone. U ovom slučaju će taj zrakoplov biti zaposlen u tom periodu, ali po cijenu dugačkog pozicijskog leta u Beograd kao i povratka na Madeiru, koje snosi Air Serbia. Jedno od duljih pozicioniranja iz povijesti Trade Air-a je bilo kad je Adria Airways povukla Trade-ov Fokker 100 sa Islanda u Ljubljanu kako bi odradio par letova te ga vratila na Island.

Sutra je najavljeno i pozicioniranje ETF-ova 9A-KOR iz Hurghade u Beograd pod istim brojem leta kao i TDR (JU4041). Air Serbia trenutno nema niti jedan A320 u floti. Jedan je otišao u Istanbul (vjerojatno servis), onaj najnoviji još nije u uporabi, a treći uopće ne leti.

autor: Juraj Mehić, dopisnik (Velik Gorica), foto: Trade Air

Aerodrom Niš je u III. mjesecu ostvario 30.595 putnika (21.765 u III/2022). Ovo je 115,7% putnika iz istog mjeseca 2019. iako tada Niš nije imao PSO letova za razliku od sada. Ovo je već treći mjesec za redom da Banja Luka ima više putnika od Niša. Aerodrom je u III. mjesecu imao 292 operacije (288 u III/2022). Niš je u III. mjesecu imao 7 tona carga (1,5 tonu u III/2022).

U prvom kvartalu ove godine Niš je ostvario 89.029 putnika (51.425 prošle godine), 417 operacija (368 prošle godine) i 14,2 tone carga (8,0 prošle godine). Banja Luka je u istom periodu ostvarila 93.430 putnika ili 4.401 putnika više.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Alen Šćuric

ETF leti za Air Serbiju i letjet će do 21.4. ETF leti jedan do dva leta dnevno sve radne dane, no ne i vikendom obzirom da su im avioni tada angažirani za druge prijevoznike. ETF ima vrlo mnogo upita. Nakon Air Serbie sva tri avione će biti potpuno zaokupljena sve do 1.11.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ETF

Wizz Air pokreće liniju Skopje-Ljubljana tri puta tjedno. Ovo će Zagrebu uzeti veći dio slovenskih putnika koji su do sada putovali za Skopje preko Zagreba. Uz to Croatia Airlines pokreće Split-Skopje. To znači da splitski putnici i turisti više neće putovati preko Zagreba nego će ići preko Skopja. I Air Serbia povećava broj frekvencija za Skopje. Letove za Skopje pokrenuli su Lufthansa i Norwegian, Aegan povećava broj letova za Skopje.

Sve to skupa svakako nisu dobre vijesti za liniju Zagreb-Skopje i ostaje pitanje kako će se to reflektirati na liniju Zagreb-Skopje. Još da ovdje leti neka normalna kompanija, no inercija Croatie Airlines koja neće odgovoriti smanjenjem cijene na Wizz Air u Ljubljani, koja konstantno smanjuje broj konekcija preko Zagreba i koja će i dalje govoriti „prerano je“ ne daje nam pravo da budemo optimisti. A to znači da će linija raditi sa gubitkom i neminovno će se u budućnosti smanjiti broj tjednih letova. A to pak znači još slabiju konektiranost, još manje potencijalnih putnika. A da, Croatia Airlines! To je dovoljno reći.

Očekuje se da će Wizz Airovi letovi na liniji Skopje-Ljubljana naštetiti i Air Serbiji jer više neće biti putnika Ljubljana-Beograd-Skopje, kojih putnik je bilo prilično mnogo.

Wizz Air će uz Ljubljanu pokrenuti još i letove iz Skopja za Luxembourg, Stuttgart i Salzburg. Ovi letovi se pokreću sukladno novim poticajima Makedonije. Wizz Air će na liniji Ljubljana-Skopje uzimati dvije subvencije, onu slovensku i onu makedonsku. Subvenciju će dobiti i Lufthansa za 10 tjednih letova.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air

Piloti Croatia Airlines će se preškolovati (Type rating) o trošku Airbusa i to 5 posada po avionu, tj. ukupno 120 pilota. To znači da će svi piloti Croatie Airlines imati plaćeno i osigurano školovanje, vrlo vjerojatno u Toulouseu. U prošlom članku smo postavili pitanje gdje će piloti obavljati redovne treninge na simulatoru obzirom da istih u Europi ima jako malo i da su prilično skupi.

No, sada se postavlja pitanje kako i gdje će se školovati tehničari. Njihov type traning traje 8 tjedana. Naravno tehničara ima manje, ali ipak ova brojka jest značajna. Konačno oni tehničari koji imaju dozvolu za full power engine run moraju se školovati i na simulatorima. Nije jasno hoće li i ovo platiti Airbus ili ne.

Uz to Croatia sada mora nabaviti ogromnu količinu novih alata, dizalica, hidrauličnih agregata, rezervnih dijelova… za održavanje novog tipa aviona. I naravno ovdje se postavljaju tri pitanja. Koliko će sve to koštati, gdje će se i kako nabaviti rezervni dijelovi kojih jednostavno nema i radi čega je brdo A220 diljem svijeta prizemljeno, te kako će se sve to obaviti obzirom na manjak tehničara i upitnost može li si Croatia dozvoliti dugoročno školovanje i izuzeće tehničara iz hangara.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Mario Vukoja

Croatia Airlines pokreće liniju za Mostar 3.5. No, karte je počela prodavati tek 19 dana prije prvog leta. Zašto pobogu? Zašto sve nije bilo spremno pa bi karte mogle u prodaju prvi dan nakon što je natječaj završen. Čak štoviše karte su se mogle staviti u prodaju i prije dogotavljanja natječaja. Pa to radi i Ryanair, a onda ako se izjalovi posao jednostavno ukinu linije i vrate novac. Sjetimo se prvog pokušaja letova za Tuzlu kada su prodavali karte, a onda sve otkazali jer nisu uspjeli postići sporazum sa Tuzlom.

No, tako nešto očekivati od Croatie? Bolje je ovako. Prodavati karte samo 19 dana prije prvog leta. Ma nema veze što to znači vrlo malo putnika u prvih 15-20 dana operacija. Koga to briga. Jel to bitno?

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Aerodrom Morava je u III. mjesecu ostvario 703 putnika (829 u III/2022). Ovo je već drugi mjesec za redom u kojem je Morava ostvarila bitno manje putnika nego u istim mjesecima prošle godine. Aerodrom je imao 38 operacija (42 u III/2022). U prava tri mjeseca Morava je ostvarila 1689 putnika (1822 u prva tri mjeseca 2022) i 106 operacija.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Aerodrom Morava

United od 1.8. uvodi Premium Plus kabinu na neke od Boeinga 767-300ER i 767-400ER. Među nizom linija na kojima će letjeti avioni sa ovom klasom, od 2.8. ova kabina će biti i na liniji Newark-Dubrovnik. United na ovoj liniji leti četiri puta tjedno.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: United

Nove linije ove godine nemaju jedino Tuzla, Maribor, Portorož i Morava. Svi ostali aerodromi regije ih imaju, neki i više od 10. Rekorder je Beograd sa čak 30 novih linija.

autor: Alen Šćuric, anaitičar (Zagreb), foto: Aedrodrom Morava

Hrvatska kontrola zračne plovidbe je imenovala novog direktora Marija Kunovca Vargu. Varga je funkciju preuzeo od Vlade Bagarića, bivšeg zapovjednika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Varga je bio rukovoditelj Ureda za strategiju, razvoj i međunarodne odnose Hrvatske kontrole zračne plovidbe.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: HRZP

Zračna luka Dubrovnik je uzela u najam prostor na Pilama, u sklopu restorana Dubravka, veličine 50 kvadratnih metara. Prostor je na izuzetno frekventnoj lokaciji i sigurno će biti vrlo posječen. Za prostor će se plaćati najam 10.000 EUR mjesečno. U ovom prostoru ZL Dubrovnik će prodavati Dubrovnik Pass. Grad Dubrovnik osigurava svakom prodavaču Dubrovnik Passa 10% od cijene. ZL Dubrovnik će u ovom prostoru prodavati i dio asortimana iz svoje Duty Free trgovine.

Dubrovnik Pass se u 2022. prodao u iznosu od preko 6 milijuna EUR, što je više nego se prodavao 2019. godine. Dubrovnik Pass se prodaje za 35 EUR kao dnevnu, 45 EUR kao trodnevnu i 55 EUR kao sedmodnevnu kartu. Dubrovnik Pass je zajednička digitalna ulaznica za sve kulturne i spomeničke atrakcije u Dubrovniku, za muzeje i ostale sadržaje.

ZL Dubrovnik sav prihod od prodaje Dubrovnik Passa planira utrošiti na aviopovezanost Dubrovnika tijekom zimskih mjeseci. Jako dobra inicijativa i dodatan prihod ZL Dubrovnik. Svaka čast!

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

Aerodrom Beograd je u III. mjesecu ostvario fascinantnih 472.594 putnika. Ovo je 127,0% putnika iz 2019. godine. Ogroman respect. U prvom kvartalu Beograd je ostvario 1.314.525 putnika. Aerodrom je imao 16% više operacija nego 2019.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd

U posljednjih par mjeseci Ljubljana je počela otimati putnike Zagrebu. Naime, u posljednjih par godina Zagreb je bio potpuno dominantan i gušio je Ljubljanu. No, u posljednje vrijeme Ljubljana je napravila par poteza koji su istinski hvale vrijedni. Tako je Finnair obnovio letove, ali će ih uz to imati duplo više od Zagreba (4 tjedno). Prošle godine Finnair je pokrenuo letove za Zagreb, no netom prije početka operiranja linija ukinuo je letove iz Ljubljane. Ove godine kompanija je očito odlučila prednost dati Ljubljani.

Ljubljana je pokrenula i letove Flydubaia u IX. mjesecu 2021. iako je ova kompanija letjela prije Covida-19 samo iz Zagreba, ne i iz Ljubljane. Od tada Ljubljana ima više letova Flydubaia nego Zagreb.

Jednako tako za Ljubljanu lete Wizz Air, Brussels, Swiss, easyJet i Transavia koji ne lete za Zagreb. I Air Serbia konstantno ima više letova za Ljubljanu nego za Zagreb. Cjelogodišnje letove za Ljubljanu ima i Air Montenegro (iz Podgorice, u top sezoni iz Tivta) koji ne leti za Zagreb, već na liniji za Podgoricu prometuje Ryanair. Ljubljana ima i daleko više chartera nego ih ima Zagreb.

Jasno je da Zagreb i dalje ima neusporedivo više linija i frekvencija, da Croatia Airlines pokriva niz destinacija koje lete druge kompanija iz Ljubljane (Wizz, Brussels, Swiss, easyJet, Transavia) od kada je bankrotirala Adria, da Zagreb ima 3,5 puta više putnika i da i dalje guši Ljubljanu. Ovo je posebno izraženo od 1.1.2023. od kada je Hrvatska ušla u Schengen. No, da se Ljubljana počela truditi i odgovarati, to svakako jest.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Ljubljana

Charter i leisure prijevoznik Enter Air će 25.5. otvoriti letove iz Podgorice za Katowice, a od 1.6. za Poznan. Kompanija u regiji leti letove za Prištinu i Skopje. Kompanija u floti ima 26 aviona (Boeing 737-800 i 737-8), te 6 naručenih.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Enter Air

Na natječaj za direktora Air Montenegra javili su se Goran Jandreoski (prijašnji direktor CAA Makedonije i direktor Aerodroma Crne Gore), Mark Anžur (direktor Adrie 2012-2016 i direktor Stobart Aira), Wayne Pearce (aviomanagement stručnjak i manager u Thai Airwaysu, Oman Airu, Etihadu i Qantasu), Vuk Stojanović (član Air Montenegro Boarda direktora i bivši CCO Montenegro Airlinesa), Igor Pavićević (asistent direktora Montenegro Airlinesa), Dražen Ćorović (pravnik) i Danilo Lukić (radio u Ministarstvu kapitalnih investicija Crne Gore). Ozbiljna konkurencija.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

ETF Airways ponovo obara rekorde u duljini svojih letova. Ovog puta je njihov zrakoplov  B737-800, registracije 9A-KOR obavio let između indijskog Mumbaia i Atene u trajanju od 7 sati i 20 minuta. Treba reći da je tome letu prethodilo pozicioniranje zrakoplova iz Hurghade u Mumbai od preko 5 sati leta, te povratak iz Atene u Hurghadu u trajnju od gotovo 2 sata.

Spomenuti zrakoplov uglavnom vikendima leti iz Hurghade prema brojnim destinacijama u Njemačkoj, što su letovi od preko 4 sata po legu. I preostala dva ETF-ova zrakoplova uglavnom lete legove po 4 i više sati. Jedan za NEOS iz Bergama prema Egiptu, a drugi za TUI iz Manchestera prema Kanarskim otocima, Cipru i Grčkoj.

autor: Juraj Mehić, dopisnik (Velika Gorica), foto: ETF

Zračna luka Brač je u III. mjesecu imala 47 putnika (25 u III/2022). Ovo je tek 27,5% putnika iz istog mjeseca 2019. (171). Brač je imao 43 operacije (19 u III/2022). Aerodrom nema carga. Brač je od početka godine ima 82 putnika.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: ZL Brač

Croatijin avion Dash 8-400 9A-CQB je ostao u kvaru u Osijeku 10.4. Zbog toga nije odradio let iz Osijeka za Minhen, te iz Minehan za Split 10.4. Letovi su istim otkazani. Naime, u Osijeku je avion već bio napunjen putnicima za Minhen kada je puklo prednje staklo kopilota. Bez ikakvog povoda. Bolje na zemlji nego u zraku. Mehaničari Croatia su danas (12.4.) došli u Osijek u popodnevnim satima i nadaju se popraviti kvar tijekom dana jer se sutra najavljuje kiša u Osijeku. Istim je avion krenuo za Zagreb 13.4. u 12:55. Nije jasno zašto je Croatiji trebalo tri dana da otkloni kvar.

Inače let Osijek-Minhen je otkazan 17.2, 20. i 27.3. te 10.4, dok je 27.2. prebačen na Zagreb. To nikako nije ni dobro ni prihvatljivo.

Croatia ima prizemljen i 9A-CTI koji je zadnji puta letio 3.3. i nakon toga je konzerviran, a o čemu je zamaaero pisao. Ne leti ni 9A-CTG od 28.3., dakle već punih 16 dana. Nije jasno zašto. Održavanje ili? Istim backup 9A-CTO (Airbus A320) leti prilično letova. Pa je na dan kvara 9A-CQB letio čak 5 letova, a nakon toga je 11. i 12.4. odletio 6 letova. Ovo znači da kompanija trenutno operira 10 od 13 aviona. Hm, hm, hm…

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Aegean povećava broj letova između Atene i Skopja. Od 1.6. kompanija će umjesto 2 letjeti 3 tjedna leta. Od 29.9. broj letova će se povećati na čak 6 tjedno. Letovi će se i dalje obavljati sa ATR 72 Olympic Aira.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Olympic

Danas (četvrtak 13.4.) u Sarajevo dolazi visoka državna delegacija Azerbajdžana, predvođena predsjednikom države. Delegacija će navodno doći sa više aviona, a glavni avion flote će biti Airbus A340-600ACJ koji ima 80 sjedala (Baku-8, callsign AHY6731) i u kojem će gotovo sigurno biti predsjednik. Azerbajdžan koristi još i Airbus A319ACJ (Baku, AHY6735, 55 sjedala), Boeing 767-300ER (Baku-1, AHY6734), te A320 Prestige (callsign AHY6737, 57 sjedala). No, ne zna se koji će još od ovih aviona doći u Sarajevo. Država u floti ima još i tri Gulfstreama, a prizemljila je stari Tupolev Tu-154 koji se više ne koristi. Azerbajdžan je naručio Boeing 777-200 (4K-AI001) za svoj budući državnički avion.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Baku-8

U Beograd je danas došao novi avion Air Serbie Airbus A320 (YU-APS). Ovo je treći A320 u floti Air Serbie. Prisjetimo se da je CEO Air Serbie Jiri Marek rekao kako će kompanija mijenjati svoje A319 za veće A320. Evidentno je taj proces započeo.

Avion je star 11,9 godina (serijski broj 4716), i opremljen je sa 180 sjedala u jednoj ekonomskoj klasi, što je bitno više nego imaju ostala dva A320 Air Serbie. Do sada je letio za Wizz Air kao HA-LWK. Iz upotrebe je povučen 4.12.2022. Air Serbia je ovime povećala flotu na 20 aviona. Do kraja godine se očekuje dolazak još dva aviona u flotu, a kompanija će na kratkoročni wet-lease u top sezoni uzeti 5-6 aviona, čime bi sezonu trebala odraditi sa 26-27 aviona.

Kompanija je u kratkoročni najam uzela i Airbus A330-300 od Wamos Aira koji će odletjeti letove za New York 13. i 15.4. umjesto u New York oštećenom A330-200 YU-ARB.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Aerodrom Sarajevo je u III. mjesecu ostvario 76.193 putnika (70.292 u III/2022). Dakle, Sarajevo i dalje ima više putnika nego u mjesecu dok je Wizz Air imao bazirana dva aviona. Vrlo respektabilno. Ovo je 112,2% putnika iz istog mjeseca 2019. (67.893). Aerodrom je ostvario 941 operaciju (993 u III/2022). Cargo je u III. mjesecu bio 260,4 tone (197,7 tona u III/2022).

Sarajevo je u prva tri mjeseca godine imalo ukupno 194.240 putnika, te 591,1 tonu carga. Više nego dobar rezultat obzirom da je izgubio velik broj letova Wizz Aira koji je letio sa velikim i vrlo punim avionima.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Vlada Crne Gore je prihvatila MoU sa Elite Private Jet Service i Općinom Berane oko pokretanja Aero Parka Berane. Berane su već 48 godina izvan funkcije, a uzletno-sletna staza i ostali objekti rapidno propadaju.

Elite Private Jet Service operira na 400 aerodroma. Kompanija se bavi business letovima, henlingom, hotelima, limuzinama, osiguranjem. Kompanija ima i frequent flyer program za one koji koriste avion jedan do dva puta mjesečno. Kompanija ima program „10 minuta na aerodromu“ kojim garantira da putnik od kada dođe na aerodrom u roku od 10 minuta mora biti u privatnom avionu. Kompanija je na tržištu 15 godina. Kompanija koristi avione drugih kompanija gdje je posrednik. Iskreno kada gledam promotivne stranice kompanije vidim jako puno teksta, jako malo informacija i još manje onoga što kompanija ima sama u vlasništvu. Stoga vidjet ćemo jel to realan projekt ili samo pusta bajka.

Za nadati se da Berane ožive, no nikako nije jasno zašto bi neka privatna posrednička kompanija investirala u aerodrom koji je usred ničega, oko kojeg je jako malo siromašnog stanovništva, koji je 2 sata od Podgorice i Novog Pazara, 3 sata od Budve, Zlatibora i Prištine, 3,5 sati od Tivta. Koji će to poslovni putnici letjeti sa ovog aerodroma?

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Berane

Saudijin LCC Flyadeal će operirati prve dvije linije u regiji. Prva je Riyadh-Sarajevo koja će se operirati od 21.6. i to tri puta tjedno, srijedom, petkom i nedjeljom. Linija će se operirati do 8.9. sa Airbusom A320.

Kompanija pokreće i liniju Riyadh-Tivat od 24.6. do 7.9. Ova linija će se operirati dva puta tjedno, četvrtkom i subotom, također sa A320. Na obije linije državni LCC će imati konkurenciju privatnog saudijskog LCC Flynasa. Flynas će letjeti iz Riyadha za Sarajevo četiri puta tjedno u top sezoni, dok će za Tivat letjeti tri puta tjedno.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Flyadeal

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

  • Berlin, Eurowings od 11.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Reykjavik, Play od 16.1.
  • Palermo, Ryanair od 30.3.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Liverpool, easyJet od 9.6.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 1.4.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Shanghai, Air Serbia od 11.1.
  • Paris Orly, Transavia od 10.4.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Cologne, MySky od 13.12.

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Barcelona, Wizz Air od 30.6.
  • Lyon, Wizz Air od 30.6.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 30.3.