Novosti iz regije

Pre nekoliko dana, tačnije 10.01. sam se posle provedenih praznika u otadžbini vračao iz Beograda za Moskvu preko Istanbula i to u kombinaciji dve odvojene karte tj. do Istanbula sa Turkish Airlines i dalje za Moskvu sa Aeroflotom radi uštede od nekih 400 EUR upoređujući direktan let koji obavlja Air Srbija.

Trebalo je da letim sa TK1082 koji polazi iz Beograda u 09:00 no ja sam došao prilično rano na aerodrom jer sam očekivao gužvu posto je to period godine kada se mnogi vračaju posle praznika. Bio sam među prvima u redu za čekiranje no i sam aerodrom je bio prilično pust u to vreme jer je prvi talas jutarnjih letova ipak već prošao. Predao sam prtljag i dobio sam kupon za ulazak u avion sve reklo bi se normalno i kako obično biva. Nekako opušteno sam isti savio i stavio u pasoš i uputio se ka odlascima na prvom spratu. Prošao sam proveru pred pasoškom kontrolom a potom i samu pasošku kontrolu i lagano se uputio ka izlazu A1 gde sam nameravao da čekam ukrcavanje. Tu sam onako iz dosade uzeo da gledam pečate u mom pasošu kad sam primetio da na kuponu za ulazak u avion koji mi je dat stoji tuđe ime a nalepnica za prtljag je označavala da mi je prtljag na putu za Seattle (SAD) umesto samo do Istanbula.

Obzirom da na izlazu još nije bilo osoblja koji opslužuju let uputio sam se na šalter za tranzit gde je tu radila jedna mlada službenica. Objasnio sam u čemu je problem i ona je pokušala nešto da uradi no niti je mogla (ili nije umela) da uđe u TK sistem niti je mogla da dozove nekoga iz TK kancelarije na aerodromu pa me je posavetovala da se vratim na moj izlaz A1 i da tu rešim spornu situaciju što sam i učinio.

Nakon dolaska službenice koja je opsluživala let ja sam joj se obratio i prvo što sam dobio kao odgovor je jedan bled pogled koji mi  nimalo nije delovao ohrabrujući no istini na volju počela je tu da kopa nešto po kompjuteru i da traži. Bilo je dajte boarding kartu i pasoš jedno 5x zaredom, pa potom da ću morati da se spuštam na platformu da prepoznajem svoj prtljag i tako dalje sve do dolaska Station Managera TK (G-in Nikola) koji je uzeo slučaj u svoje ruke i koji je sam odneo novo odštampanu nalepnicu i nalepio je lično na kofer nakon što sam isti identifikovao kao moj prtljag na osnovu slika koje je on doneo u čekaonicu A1 izlaza.

Kad je krenulo ukrcavanje devojka na izlazu sa kojom sam više od pola sata proveo razrešavajuci grešku u čekiranju mi je tražila da opet otvorim pasoš na šta sam u šali rekao da se već dosta poznamo no ona je uz osmeh uzvratila da sad to radimo zbog kamere. E ljudi moji te kamere i te glupe procedure će nam doci glave ako se budemo bavili glupostima a propuštali i grešili u onome sto je bitno. Odleteo sam, kofer sam u Istanbulu dobio i jedino što je propalo je što u drugom krugu izdavanja boarding karte nisu mogli da mi daju mesto u emergency redu iz nekog razloga a koje sam dobio u prvom izvlačenju. Eto zahvaljujući korporaciji Vansi i njihovom velikom znanju umalo da mi odu domaća rakija i slanina u Ameriku umesto sa mnom za Moskvu. Naravoučenije svega napisanog je da se ne treba osloniti na sistem i da sami odmah proveravate sve.

Uzgred budi rečeno (pošto pišem o aerodromu) ništa od unutrašnjih radova na terminalu ne napreduje; stoje paravani da se izvode neki radovi kao sto su bili i pre 6 meseci ali ni majstora niti vidljivog napretka bilo kakvih radova u odlaznom delu na 1 spratu….

Dosta cesto putujem i mogu da potpišem da je aerodrom bolje funkcionisao dok je bio u državnim rukama a ovo sto su ovi dogradili ove lavirinte u novom delu za čekiranje i nekakve umetnute piste to će da drži vodu dok majstori ne odu. Platforma za odleđivanje aviona nije u funkciji usred zime sto je izazvala nekoliko dana haosa u saobraćaju i još jedan kolaps reda letenja je samo potvrda da je DCV malo zakasnio sa svojim proverama jer  Vansi treba kontrolisati češće, očigledno i kažnjavati za sve propuste za koje su oni odgovorni jer rade nonšalantno i aljkavo. To divno januarsko jutro je bilo hladnjikavo ali sunčano te odleđivanje aviona nije bilo potrebno no i pored toga ceo jutarnji talas letova je išao sa zakašnjenjem od 60-90 minuta. Moj let je poleteo (airborne) u 09:14 tako da može da se kaže bravo Turkish i bravo g.Nikola!

Do sledećeg viđenja u mom rodnom Beogradu koga volim i pored svih nedostataka i evo bizarnih propusta i događaja. Srećno svima i srećna Nova 2024 godina!

autor: Dejan Radojević, dopisnik (Moskva); foto: Aerodrom Beograd

U regiji je za Zurich (promatrani tjedan 11-17.12) bilo iz:

  • Beograda 33 leta (18 Swiss, 15 Air Serbia)
  • Prištine 24 leta (12 Chair, 11 Edelweiss, 1 Eurowings)
  • Zagreba 14 letova (Croatia)
  • Ljubljane 11 letova (Swiss)
  • Skopja 8 letova (5 Chair, 3 Edelweiss)
  • Sarajeva 4 leta (Swiss)
  • Podgorice 2 leta (Air Montenegro)
  • Splita 2 leta (Croatia)
  • Pule 2 leta (Croatia)
  • Ohrida 1 let tjedno (Chair)

To znači da za Zurich ima 101 let tjedno (prosječno 14,4 dnevno), na 14 linija, na 10 destinacija. Ovo je više nego i za Minhen. Za Zurich leti ukupno 6 kompanija, a najviše letova ima Swiss (43 tjedno), pa Chair (18) i Croatia (18).

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Aerodrom Zurich

Zračna luka Pula je u XII. mjesecu ostvarila 1957 putnika (2269 u XII/2022). Ovo je 162,0% putnika iz istog mjeseca 2019. (1208). Nažalost od I. mjeseca brojke će pasti jer više neće biti letova za Zurich. Pula je u XII. mjesecu imala 192 operacije (216 u XII/2022) i nije imala carga.

Ukupno je u 2023. Pula ostvarila 424.670 putnika (395.178 u 2022), a što je tek 54,6% putnika iz 2019. (777.568). U 2023. Pula je imala 7920 operacija i 0,1 tonu carga.

autor: Alen Šćuric, anaitičar (Zagreb), foto: ZL Pula

U Zagrebu će se 13.2.2024. (hotel Aristos) će se održati Croatian Pilots Forum. Forum se organizira u suradnji HSPP-Hrvatskog sindikata prometnih pilota (CroALPA) i ECA (European Cockpit Association). Svrha je da se na jednom mjestu skupe piloti, razmjene iskustva i nauče o novim trendovima u zrakoplovstvu, zdravstvenom osiguranju, pravnoj podršci, gubitku dozvole, mirovinama idr. Cilj Foruma je pružanje informacija i promicanje interakcije među stručnjacima u industriji.

Zamaaero je dogovorila sa organizatorima da medijski podrži ovaj forum, dočim ćemo na sve načine pratiti isti, a možebitno sudjelovati i u radu Foruma.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: HSPP

 

Amelia u flotu dobiva još tri Airbusa A320. Avioni dolaze od IV. do VII. mjeseca i biti će operativni do ljeta 2024. Kompanija će istim u floti imati ukupno 22 aviona, od čega 4 A320 i 2 A319. A320 obitelj će letjeti između ostalog za Air France i Transaviu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Amelia

Iberia obnavlja liniju Madrid-Ljubljana. Iberia je ovu liniju operirala u ljeto 2021. i to 2 leta tjedno, no idućeg ljeta ju nije operirala. Ovaj puta linija će se operirati vrlo kratko, malo više od mjesec dana (6 tjedana), od 29.7. do 5.9, tj. imat će samo 12 rotacija. Linija će se operirati dva puta tjedno, ponedjeljkom i četvrtkom, sa CRJ1000 (100 sjedala) Air Nostruma.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Iberia

Aerodrom Sarajevo je otvorio i treći poziv za subvencioniranja avio prometa. Prema neslužbenim informacijama i drugih poziv je otvoren sa željom da se Norwegian i SAS jave na poziv te pokrenu letove za Skandinaviju, toliko potrebne Sarajevu. Iskreno Sarajevo treba cjelogodišnje letove za Copenhagen, a sezonska linija za Stockholm bi trebala postati cjelogodišnja, te treba sezonske letove za Helsinki, uz već postojeće sezonsku linije za Oslo i Gothenburg. No, Norwegian je zakasnio na prvi natječaj, a na drugom nije poslao sve potrebne dokumente. O moj bože. Na prvom natječaju su se javili Ryanair, Wizz Air i SunExpress, dok su se na drugom natječaju javili Aegean, Ryanair, LOT i TUI. Ukupno će kroz ovaj natječaj subvencija biti financirano 10 novih linija iz Sarajeva.

Stoga je Sarajevo otvorilo i treći natječaj, u nadi da će se Norwegian konačno prijaviti i to sa svim dokumentima. Natječaj je ovaj puta otvoren do 12.2.2024, sa periodom realizacije do 31.12.2024. I ovaj puta linije subvencionira Turistička zajednica Kantona Sarajevo. Treća sreća.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

U regiji je za Amsterdam (promatrani tjedan 11-17.12) bilo iz:

  • Beograda 30 tjednih letova (13 KLM, 10 Air Serbia i 7 Wizz Air za Eindhoven)
  • Zagreba 23 leta (14 KLM-a, 7 Croatie i 2 Ryanaira za Eindhoven)
  • Skopja 5 letova (Wizz Air iz Eindhovena)
  • Ljubljane 2 leta (Transavia)
  • Splita 1 let tjedno (KLM)

To znači da za Amsterdam ima 47 tjednih letova, a za Eindhoven njih 14, ukupno 61 let (prosječno 8,7 dnevno) na 9 linija prema 5 destinacija. To je 13 letova više nego za Paris. Najviše letova imao je KLM (28 tjedno), Wizz Air (12) i Air Serbia (10).

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Aerodrom Amsterdam

Aerodrom Tuzla je u XII. mjesecu imao 17.899 putnika. Ovo je daleko manje nego u istom mjesecu lani (50.848 putnika), što je direktan rezultat ukidanja baze Wizz Aira, te letova Ryanaira. No, ono što brine je da je Tuzla u XII. mjesecu imala tek 17.899 putnika iako od sredine XII. mjeseca za Tuzlu leti Lumiwings. Imati samo 2.558 putnika više (15.341 u XI/2023) aerodrom bi trebao i bez Lumiwingsa, obzirom na više putnika oko Nove godine. Tuzla je uvijek imala 2000 do 9000 putnika više u XII. nego u XI. mjesecu. To samo znači da je popunjenost letova Lumiwingsa jako loša, što je zamaaero i napisao da će se desiti usprkos tvrdnji aerodroma da je prodaja bila odlična. Budimo realni, karte su se počele prodavati puno prekasno, nakon što su putnici već izorganizirali svoje putovanje kući za Novu godinu, Lumiwings je noname, a aerodromi na koje leti nisu čak ni sekundarni nego istinski tercijarni. Za tako nešto treba nova navika putnika, pristup informacijama i vrijeme. Stoga ne treba očekivati nikakve dobre brojke u idućih par mjeseci iz Tuzle i usprkos letovima Lumiwingsa. Tuzla je istim imala tek 44,0% putnika iz istog mjeseca 2019. (40.688). Aerodrom je imao 158 operacija (366 u XII/2022). Te je imao 5,7 tona carga (1,9 tona u XII/2022).

Ukupno je u 2023. Tuzla imala 582.798 putnika (466.596 u 2022), što je manje putnika nego 2019, tj. rezultat je 98,3% putnika iz 2019. (593.050). U 2023. aerodrom je imao 4008 operacija i 14,9 tona carga.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Tuzla

Tko je Branislav Malović, člana Uprave Air Serbie i izvršni direktor za odnose sa državnim organima i organizacijama? Sa Malovićem sam imao do sada nekoliko osobnih susreta i jedan sastanak. Hladan, proračunat, napadački raspoložen, britak, opere vam nos bez imalo problema i jednako tako vas lako napadne. Malović je osoba od najvećeg povjerenja Aleksandra Vučića, među njegovim je najbližim suradnicima.

Niz osoba iz Air Serbie ga ne doživljava dobro, smatraju da je on zapravo pravi CEO Air Serbie, da on vodi kompaniju, ne Marek, i to po nalogu Vučića. Osobno ne znam je li to istina, ali da Malović ima veliku autonomiju, da sam bez konzultacija donosi odluke i da je ekstremno moćan u Air Serbiji to mogu posvjedočiti i sam. Njegova funkcija direktora za suradnju sa državnim organima već sve jasno govori, a istovremeni visok položaj u vladajućoj stranci jasno pokazuje da je on zapravo vladin čovjek u Air Serbiji. Onaj koji štiti interese Srbije i provodi politiku Srbije u njoj ekstremno bitnoj kompaniji. Nemalo puta sam rekao da je Air Serbia uz „Beograd na vodi“ Vučićev glavni promotivni alat koju Vučić doživljava kao osobni ekstremno bitan projekt i kojoj daje neusporedivo veću pozornost nego drugim kompanijama. Onda tek možete pretpostaviti koliko je Malović, kao njegov eksponent, bitna osoba. 2021. Malović je u ime Air Serbie primio odlikovanje za kompaniju od Aleksandra Vučića.

Malović je član Predsjedništva Srpske Napredne Stranke. Blic je Malovića stavio na mjesto broj 51. među najutjecajnijim ljudima u Srbiji. No, nevjerojatno je da drugi (ili kako neki kažu prvi) čovjek Air Serbie i toliko utjecajan političar u Srbiji nema baš nigdje objavljenu ni najosnovniju biografiju, ni na Linkedinu, ni na Bloombergu, ni u Air Serbiji, niti igdje drugdje. Stoga o Maloviću ne možete saznati baš ništa. Niti njegovo formalno obrazovanje, niti prethodnu karijeru prije SNS-a. Na webu ima samo gomila njegovih političkih izjava, napada na opoziciju, čak i vrlo žestokih političkih pamfleta, ali nema ni jednog retka od Maloviću kao osobi i stručnjaku. A baš sam se trudio da išta saznam. I nisam uspio. Jedino što se zna da je prije političke karijere bio taksista.

Malović je u kompaniji od prvih dana. Mijenjali su se i Kondić, i Naysmish, i Marek, no Malović je konstanta, on ne odlazi nigdje.

Branislava Malovića ne treba miješati sa kapetanom Milanom Malovićem, također članom Upravnog odbora i izvršnim direktorom za promet Air Serbije. Branislava Malovića ne treba miješati i sa Brankom Malovićem prilično ekstravagantnim i prvim Vučićevim političarem Južnog Banata.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Jutarnji list je napravio jedno ozbiljno i vrlo interesantno istraživanje. Naime, u Zagrebu se svako toliko pojeve letovi koji nisu nigdje izlistani, čiji brojevi letova se ne vide na objavama aerodroma, čiji putnici dolaze uz pratnju specijalaca i ne prolaze kroz terminal, nego kroz cargo, čiji identitet se krije radi njihove zaštite. Takvih putnika je prošle godine bilo 187 iz Zuricha, 170 iz Beča, 62 iz Bruxellesa, 43 iz Pariza, 183 iz Minhena… ukupno preko tisuću iz raznih zemalja Europske Unije.

Ne ovdje se ne radi o nekim štićenim pripadnicima tajne službe ili najgorim kriminalcima, nego o emigrantima koje se vraća u Hrvatsku jer su ovdje ušli u Europsku Uniju te iz Hrvatske otišli u treće zemlje Unije, a koji ne žele ostati u Hrvatskoj, pa ih se prinudno deportira avionima. U prošloj godini u Hrvatsku je ušlo 62.000 emigranata, većina ih je vraćena u BiH, a njih 18 je odobren azil.

preneseno sa: Jutarni list, foto: MZL Zagreb

Swiss povećava frekvencije na liniji Zurich-Ljubljana od 31.3. ove godine. Prema zamaero Swiss je prošle godine letio 9 tjednih letova, a ovog ljeta će letjeti 12 tjednih letva, tj. tri leta više nego prošle godine. Linija će imati dva leta dnevno osim petka i nedjelje kada leti jedan let. Od 8.6. linija se smanjuje na 11 letova tjedno, jel i subota gubi drugi dnevni let. Linija se do 1.6. leti sa A220-300 (Swissa ili airBaltica), jedan let je sa A320, jedan sa A320neo i jedan sa Embraerom E190 Helvetica, a nakon toga se gubi let A320 neo.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Swiss

U regiji je za Paris (promatrani tjedan 11-17.12) bilo iz:

  • Beograd 20 letova tjedno (13 Air Serbia i 7 Wizz Air za Beauvais)
  • Zagreba 17 letova (7 Air France, 7 Croatia i 3 Ryanair za Beauvais)
  • Ljubljana 9 letova (Air France)
  • Skopje 2 leta tjedno (Wizz Air za Beauvais)

To znači da za Paris iz regije ima ukupno 48 tjednih letova (prosječno 6,9 dnevno) na 7 linija prema 4 destinacije. Najviše letova ima Air France (16), pa Air Serbia (13) i Wizz Air 9 za Beauvais.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Paris CDG

Aerodrom Ohrid je u XII. mjesecu ostvario 15.356 putnika (14.543 u XII/2022). Ovo je 75,5% putnika iz istog mjeseca 2019. (20.348). Ohrid je imao 106 operacija (100 u XII/2022), te nije imao carga. Ukupno je u 2023. Ohrid ostvario 265.800 putnika, što je 83,8% putnika iz 2019. (317.218). Ohrid je u 2023. imao 1964 operacije i nije imao carga.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Ohrid

Nova vlast je smijenila bivši Odbor direktora Air Montenegra, te je odabrala novi. 11.1. novi Odbor direktora je imao konstitutivnu sjednicu. Novi predsjednik Odbora je Tihomir Dragaš, a članovi su Vukadin Stojanović, Mitar Šušić, Aleksandar Garašević Savuljica i Danilo Popović. Na sjednici je sudjelovao i Filip Radulović, novi ministar prometa.

Već na prvoj sjednici Odbor je raspravljao pitanja vezana uz flotu, komercijalne planove, financijske parametre, te operativna i organizacijska pitanja.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

Croatia Airlines ima akciju za Valentinovo. Akcija se provodi od 15. do 17.1, a za putovanja od 10. do 18.2. i to za Amsterdam, Paris i Rim. Popusti na karte su 20%, osim na aerodromske pristojbe koje se plaćaju u punom iznosu. Putnici prilikom kupnje karata moraju upisati promo kod: VALENTINOVO.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Zračna luka Dubrovnik na svom krovu ima obješenu prvu hrvatsku zrakoplovnu jedrilicu, koju je 1942. godine napravio inženjer Šoštarić. Na istoj su godinama generacije pilota stjecali prva letačka iskustva.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

U četvrtak 11.1. Aerodrom Beograd je imao još jedan tragičan dan po broju kašnjenja i otkazivanja letova. Od 94 leta tog dana 16 do 59 minuta kasnilo je 34 leta (od toga Air Serbia 18), 1-2 sata kasnilo je 26 letova (od toga Air Serbia 16), 2-3 sata kasnilo je 16 letova (od toga Air Serbia 14) i više od 3 sata je kasnilo 10 letova (od toga Air Serbia 6). Otkazana su 3 leta, jedan Air Serbie i 2 Wizz Aira. To znači da je ukupno kasnilo 94,7% od svih letova, a duga kašnjenja preko 3 sata (i otkazivanja) je imalo 13,8% letova.

Najviše su kasnili Wizz Air za Rim Fco čak 17:00 sati, KLM za Amsterdam 9:32 sata, te Air Serbia za Zurich 8:50 sati, New York JFK 4:50 sati i Valenciju 4:41 sat.

Air Serbia je 11.1. rerutirala tri aviona Embaer E195 i E190 umjesto Beograda u Niš, i to na linijama iz Frankfurta, Bruxellesa i Amsterdama.

Beograd je u zadnjih 7 dana imao ozbiljan broj kašnjenja, a ozbiljna kašnjenja je imao i u petak 12.1. Radi toga je Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije došao u inspektorski nadzor Aerodroma. Direktorat planira provesti niz mjera kako bi se promet normalizirao. Preliminarnom analizom utvrđeno je da Vinci nije osigurao sve mjere kako bi se redovno i efikasno odvijao zračni promet na Aerodromu. Direktorat glavni problem vidi u odleđivanju aviona. Direktorat je naložio aerodromu sprovođenje hitnih mjera da se ovaj problem otkloni.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd

Avion Aribus A320 Trade Aira 9A-BTH je počeo 10.1. letjeti za Croatiu Airlines i tako će letjeti sve do kraja godine. Avion je star 22,8 godina i zove se Cecilia. Trade Air će ove godine imati jedan avion u Prištini (A319), dok će mu po jedan A320 biti u Ljubljani, Zagrebu i Podgorici. Trade Air jedan A320 miče iz Prištine 18.1. i vrača ga u bazu u Ljubljanu, te više neće letjeti u Prištini. Kompanija sada pregovara gdje će ga zaposliti ovo ljeto. A319 u Prištini ostaje do VIII. mjeseca nakon čega mu ističu resursi i nakon čega ide na rezanje, pa i ovaj avion od ljeta više neće letjeti na Kosovu. Pitanje je što će i kako dalje MyWinga no indikativno je da kompanija ozbiljno pada u broju letova i da ih je gp aviation opako prešao po broju letova.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Trade Air

Air Montenegro je još jednom, četvrti puta od jeseni pokrenuo akciju. Ovaj puta akcija traje do 9.2, a za letove kompanije u top sezoni od 1.4. do 26.10, uz izuzetak od 26.4. do 7.5. i od 10. do 15.7. Ovim popustima povratna karta do Beograda košta 89 EUR, do Rima košta 109 EUR, do Izmira, Istanbula, Praga, Brna, Bratislave, Ostrave i Ljubljane 119 EUR, do Minhena, Frankfurta i Zuricha 149 EUR, do Pariza, Nantesa i Lyona 159 EUR, do Copenhagena 179 EUR, a do Bakua 199 EUR. Ovo su istinski dobre cijene.

U cijeni karte je predana prtljaga od 23 kg, ručna prtljaga od 8 kg i sve takse. Broj karata po promotivnim cijenama je ograničen.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

Krenulo je suđenje protiv Arnea Šustera i Holgera Kovarša, bivših managera Adrie Airways (4K), a uz njih na optuženičkoj klupi će se naći i drugi direktori kompanije. Prvotno je tužba podnesena i protiv Svena Kukumelka, posljednjeg direktora Adria (od V/20219), no naknadno je stečajni upravitelj od ovoga odustao. Stečajni upravitelj kompanije Janez Pustatičnik smatra da da su Šuster, Kovarš i njihovi kolege oštetili kompaniju i vjerovnike za 78 milijuna EUR. Ovaj odštetni zahtjev je jedna od najveći u povijesti Slovenije. Suđenje je trebalo početi u srijedu, no radi štrajka sudaca prolongirano je za dva tjedna.

4K je kupio Adriu od Slovenije, no vrlo brzo, nakon samo tri i pol godine, u IX. mjesecu 2019. kompaniju je odveo u stečaj.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Adria

Sarajevo je otvorilo drugi natječaj za linije u nadi da će se na isti odazvati Norwegian i SAS sa letovima za Skandinaviju. No, oni se nisu javili ni ovaj puta (navodno su na prošli natječaj zakasnili). To je istinski čudno obzirom na ogromnu BiH dijasporu u Skandinaviju, a pri čemu Norwegian leti samo Oslo i Stockholm i to sezonski. Iskreno, Norwegian ili SAS bi trebali letjeti Copenhagen i Stockholm cjelogodišnje, a Gothenburg, Oslo i Helsinki sezonski. Barem to.

No, zato su se na natječaj javili Aegean koji će letjeti za Atenu, tj. ovo je jedina nova, zapravo obnovljena linija. I to je odlično za Sarajevo. Aegean će i dalje letjeti i za Skopje tri puta tjedno. Javio se i Ryanair sa linijom za Solun, što smo već objavili. Na natječaj su se javili još i LOT sa linijom za Varšavu i ovo nije dobro. LOT je za Varšavu letio prošlog ljeta pet puta tjedno bez subvencija, a sada će ovu liniju letjeti uz subvencije. Isto tako javio se i TUI sa zimskom linijom za London koju je letio bez subvencija, a sada će za isto dobivati subvencije. Zapravo je Sarajevo ovim natječajem dobilo dvije nove linije, te su mu dvije linije koje nisu bile subvencionirane postale subvencionirana.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aegean

Već smo više puta pokazali kako se Air Serbia ne libi pohrvati i sa najvećim igračima. Sa kompanijama koje su daleko veće i jače od nje. I pritom je u tim ratovima više nego uspješna. OK, u nekim slučajevima gubi (npr. Geneva, Nica, Varšava), ali u daleko više slučajeva je pobijedila, pa čak i istisnula velike igrače sa tržišta. Tako je Air Sebie maknula Vueling iz Barcelone, easyJet iz Berlina, Air France iz Pariza, Wizz Air iz Osla…

U ovom momentu Air Serbia se žestoko tuče na slijedećim linija:

  • Amsterdam sa KLM-om
  • Ankara sa AnadoluJetom
  • Atena sa Aegeanom
  • Barcelona sa Wizz Airom
  • Beč sa Austrianom
  • Berlin sa Wizz Airom
  • Bukurešt sa Taromom
  • Copenhagen sa Wizz Airom
  • Dusseldorf sa Eurowingsom
  • Frankfurt sa Lufthansom
  • Gothenburg sa Wizz Airom
  • Hamburg sa Wizz Airom
  • Heraklion sa Aegeanom i Wizz Airom
  • Istanbul sa Turkishem, AnadoluJetom i Pegasusom
  • Izmir sa AnadoluJetom
  • Larnaca sa Wizz Airom
  • Lisabon sa Wizz Airom
  • London Heathrow sa Britishem i Wizz Airom (Luton)
  • Malta sa Wizz Airom
  • Oslo sa Norwegianom
  • Podgorica sa Air Montenegrom
  • Rim FCO sa Wizz Airom
  • Rodos sa Aegeanom
  • Stockholm sa Wizz Airom
  • Stuttgart sa Eurowingsom
  • Tel Aviv sa Arkiom
  • Tivat sa Air Montenegrom
  • Zurich sa Swissom

Ovo znači da se Air Serbia ozbiljno tuče na čak 28 linija. Ogromna brojka. Čitatelj mora znati da takvi ratovi enormno puno koštaju, da isto znači daleko niže cijene i lošiji load faktor, potrebu da se dobar dio godine leti dumpingom. I svejedno se kompanija osudi boriti sa tako jakim igračima na toliko mnogo linija. I još je profitabilna. Ogroman respect! Ogroman!

Kompanija ima code-share ugovore sa nizom kompanija na istim linijama (Turkish, AnadoluJet, Aegean Tarom) no čitatelji se ne trebaju zanositi da je ipak konkurent na ovim linijama i da se tuče za putnike na istima. Wizz Air leti još i na niz aerodroma koji su konkurencija Air Serbiji poput Basel/Zurich, Beauvais/Paris, Bergamo/Milano, Dortmund/Dusseldorf, Eindhoven/Amsterdam, Karlsruhe/Stuttgart, a i Hainan leti za Peking koji je samo pola sata od Tianjina.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Zamaaero je već pisao da će Pegasus pokrenuti letove za Istanbul Sabihu iz Zagreba, te za Antalyu iz Sarajeva, Skopja i Prištine. No, kompanija je objavila i dvije linije za Podgoricu. Kako kompanija već leti iz Podgorice za Istanbul Sabihu ovo znači čak tri linije sa ukupno 11 letova tjedno.

Od 1.2. kompanija će letjeti na liniji Izmir-Podgorica, dva puta tjedno, četvrtkom i nedjeljom. Pegasus će 5.2. pokrenuti i liniju Ankara-Podgorica, dva puta tjedno, ponedjeljkom i petkom. Obije linije će se operirati sa Airbusom A320. Ovo znači da će 2024. Pegasus u regiji letjeti čak 56 tjednih letova (u prosjeku 8 dnevno) prema 6 destinacija u regiji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Pegasus

Aerodromi Crne Gore su prošle godine financirali poticaje avio kompanijama u visini od čak 7,4 milijuna EUR, a ove godine će taj iznos biti i značajno veći. Ovo pokazuje opredijeljenost Aerodroma da jačaju avio dostupnost. Samo aerodromi financiraju avio dostupnosti, to ne čini ni Turistička organizacija, ni lokalna vlast, te Aerodromi smatraju da to nije u redu i da bi i ostali morali sudjelovati u financiranju, te se ne može očekivati da Aerodromi samostalno podnesu cijeli teret.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Podgorica

U regiji je za Istanbul (promatrani tjedan 11-17.12) bilo iz:

  • Beograda 41 let tjedno (25 Turkish, 12 Air Serbie, 4 Pegasus)
  • Sarajeva 27 letova (16 Turkish i 11 Pegasus)
  • Podgorice 27 letova (17 Turkish, 7 Pegasus, 3 Air Montenegro)
  • Prištine 22 leta (Turkish 13 i Pegasus 9)
  • Skopja 22 leta (Turkish 14 i Pegasus 8)
  • Zagreba 14 letova (Turkish)
  • Ljubljane 13 letova (Turkish)
  • Tivta 10 letova (5 Turkish i 5 Air Montenegro)
  • Dubrovnika 2 leta (Turkish)
  • Niša 2 leta (Air Serbia)
  • Morave 2 leta tjedno (Air Serbia)

To znači da za Istanbul iz regije ima ukupno 182 tjedna leta (prosječno 26 letova dnevno) na 19 linija prema 11 destinacija. Ogromno i više nego fascinantno. Daleko više nego ima za i jednu drugu destinaciju u regiji. Od toga Turkish ima 119 letova, a Pegasus 39 tjedno. Turksih, Pegasus i Air Serbia lete i za druge destinacije u Turskoj iz regije.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Aerodrom Istanbul

Aerodrom Banja Luka je u XII. mjesecu ostvario 20.991 putnika (29.876 u XII/2022). Ovo je 154,4% putnika iz istog mjeseca 2019. (13.596). Aerodrom je ostvario 232 operacije (322 u XII/2022). Ukupno u 2023. Banja Luka je ostvarila 460.731 putnika (343.009 u XII/2022), a što je 307,8% putnika iz 2019. godine (149.693). Huge! Po prvi puta u zadnjih 9 godina Banja Luka je imala više putnika nego Niš i to za 12.419 putnika. Bravo Banja Luka! Banja Luka je u XII. mjesecu imala 0,1 tonu carga (nije imala carga u XII/2022). Ukupno je aerodrom u 2023. ostvario 1,3 tone carga (5,5 tona u 2019, 1,1 tona u 2022.).

Od Banja Luke smo dobili i vrlo interesantne podatke. U ovoj godini Ryanair je imao 236.947 putnika (51,4% svih putnika) i 1706 operacija. Ovo je bitno više nego prošlih godina, pošto je 2022. imao 178.369, 2021. 51.977, a 2019. 122.520 putnika.

Wizz Air je pak imao 155.089 putnika (33,7% svih putnika) i 850 letova. I ovo je više nego prošlih godina pošto je 2022. imao 131.685, 2021. 69.754, a 2019. nije imao letova. Iznenađujuće Wizz Air je ove godine imao manje letova nego prošle, pošto je ove godine ostvario 850, a prošle godine 866 letova.

Air Serbia je pak imala ove godine 10.135 putnika (2,2% svih putnika). Ovo je više nego 2022. (7564) i 2021. (6272), ali bitno manje nego 2019. kada je kompanije ostvarila skoro duplo više putnika (18.351). Air Serbia je imala loš load faktor na liniji, obzirom da je ostvarila 67,0% load faktora (u prosjeku 48,3 putnika po letu).

Air Montenegro je pak ostvario 3009 putnika (0,7% svih putnika), što je bitno manje nego 2022. kada je imao 6011 putnika na skoro duplo više letova. Ovo je čak i manje nego 2021. kada je kompanija ostvarila 3645 putnika. Vrlo je čudno da je kompanija smanjila broj frekvencija pošto je 2022. imala 85,9 putnika po letu što je dobar load faktor od 78,1%. 2023. kompanija je imala load faktor od 72,0%, a koji faktor bi bio bolji da nije smanjila broj letova sa 2 na 1. Stoga je istinski iznenađujuće da Air Montenegro zatvara ovu liniju ove godine. No, vjerojatno Air Montenegro u top sezoni ima veći load faktor od 72% na svojim linijama, pa planira kapacitete uporabiti negdje drugdje gdje im na yield bolji.

Charteri za Banja Luku su ove godine imali 26.622 putnika na 248 letova, a ostali letovi 1929 putnika. Prošle godine charteri su imali 16.876 putnika, u 2021. 6205 putnika, a u 2019. 6974 putnika. Ozbiljan napredak Banja Luke na charter letovima. Bravo! Ostali letovi su 2022. imali 2502, 2021. 2029, a 2019. 2151 putnika.

Realno Banja Luka je razvalila. Želi li se aerodrom dalje razvijati u prvom redu mora proširiti terminal, poglavito na dolaznom dijelu. Uz to u dogledno vrijeme aerodrom će morati proširiti i stajanku sa 4 na bar 6 parkirnih pozicija. U protivnom aerodrom će stagnirati u idućim godinama.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Nevjerojatno, da ne koristimo teže riječi koje bi i te kako trebalo koristiti. ETF ne može parkirati avione u Zagrebu tijekom zime. Majko mila! Naime kompaniji je rečeno da radi deicing pozicija na zapadnoj stajanci nema mjesta za parkiranje njihovih aviona. Ono ali doslovce baš svašta. Na zapadnoj stajanci ima ukupno 14 pozicija za velike uskotrupce i još 6 pozicije za male avione. Ako bi se avioni stacionirali moglo bi se postaviti 16 aviona. Ako deicing i uzme dvije-tri pozicije, ostaje još 13-14 parkirališnih pozicija. Ljeti na zapadnoj stajanci i bude 2-3 aviona na redovnim linijama za koje nema mjesta na istočnoj stajanci, no zimi se ta stajanka ne koristi za redovne linije jer ni istočna stajanka nije potpuno popunjena. Stoga zimi ovdje bude jedan avion DHL-a, u prosjeku 1-2 aviona koji duže stoje (ad hoc charteri) te eventualno 1-2 veća business jeta. To je maksimalno 3-5 aviona. Svi mi koji letimo iz Zagreba jasno možemo vidjeti da je zapadna stajanka više nego poluprazna i ljeti, a skoro potpuno prazna zimi. Do vraga! Što je onda sa ostalih 8-10 parkirališnih pozicija? Da ETF i parkira sva tri aviona, pa čak i da Trade Air parkira svojih 3-4 aviona ima i više nego dovoljno mjesta. A da ne govorimo da je jedan ETF-ov avion uvijek izvan baze (održavanje ili leti za nekoga), a često kada izvan baze su i sva tri. Ovo je to više čudno jer Trade Air ne parkira avione u Zagrebu i jako rijetko je ovdje. Naime, Trade Air ima ogromni popust za parkiranje u Ljubljani pa zato 1-3 aviona ima parkirano tamo (2 aviona su u Prištini), te je tamo organizirao i bazu. Marko Cvijin, CEO Trade Aira, mi je u razgovoru rekao „žalosno je da smo na vlastitom aerodromu postali stranci i da se moramo snalaziti okolo“.

I sad meni nešto nije jasno. Kompanije parkiraju avione i pritom plaćaju zračnoj luci. Zašto MZL Zagreb odbija taj novac i radije ima praznu stajanku? Pobogu! Kada kompanija iz Zagreba odlazi na neki let plaća još i niz drugih dažbina. Jel to malen novac? Naravno da nije. I zašto ga onda ne ubrati. Novac koji samo treba pobrati na zemlji.

ETF je pokušao dogovoriti i sa Croatiom Airlines parkiranje aviona na njihovoj stajanci, na kojoj ima nekih 4-5 parkirnih pozicija, a trenutno stoji 1-2 aviona. No, i oni su ih odbili rekavši da imaju vlastite potrebe za tom stajankom.

Stoga je ETF bio prisiljen avione držati na Rijeci. Kompanija nije zadovoljna tom situacijom. Zašto? U prvom redu to joj radi operativne probleme. Avion u Zagrebu je daleko prihvatljiviji, posebno za hitne ad hoc chartere. Rijeka ih više košta jer posade moraju biti smještene u hotelu u Rijeci. Na koncu bura koja je vrlo česta u Rijeci zimi znači problem za kompaniju jer avion ne može odletjeti na potreban let u inozemstvo. Stoga je ETF opravdano nezadovoljan i frustriran. Pobogu Zagrebe!

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ETF

Iako je jedan portal napisao da će Air Serbia pokrenuti komercijalne letove za Mostar od IV. mjeseca ove godine i to tri puta tjedno, to još nije sigurno. Razgovarao sam sa Markom Đuzelom, CEO Mostara koji mi kaže da je Air Serbia natječajem odabrana za ovu liniju, da sa kompanijom imaju stalnu komunikaciju i da postoji velika volja da se linija desi, no da ugovor još nije potpisan, te još nisu definirani uvjeti posla, tj. da se još uvijek pregovara oko uvjeta.

Đuzel mi kaže ako se ugovor potpiše da će letovi krenuti 22.4. i to tri puta tjedno, ponedjeljkom, petkom i nedjeljom sa Embraerom E175, a po odlasku E175 iz Air Serbie sa E190. Linija će se operirati do 25.10. Linija će biti subvencionirana od Grada Mostara. I da odmah budemo jasni, Air Serbia je odabrana na natječaju, volja i te kako postoji, usuglašavaju se detalji ugovora, a informaciju je objavila i sama Air Serbia, pa će se linija vrlo vjerojatno desiti. Ovo je loša vijest za Croatiu koja i ovako ima loš load faktor na liniji, a sada će izgubiti i ono malo konekcija koje ima, obzirom na daleko veći odabir konektiranih letova Air Serbie.

Ako se ugovor potpiše Air Serbia će u prvom redu u Mostar dovoziti hodočanike iz Španjolske, Portugala, Francuske, Italije, Poljske i Austrije, obzirom na velik broj linija prema tamo, te dijasporu iz Njemačke, Austrije, Švedske, Danske, Norveške, Francuske, Švicarske i Velike Britanije. Konačno linija će služiti i za P2P putnike srpske etničke skupine do Beograda, a koja je prilično velika južno od Mostara. Stoga linija ima sve logike ovog svijeta.

Gospodin Đuzel u srijedu ima i sastanak sa LOT-om te se nada da će uspjeti pokrenuti i liniju za Varšavu. Kako god realno je da će Mostar ovog ljeta imati 15 tjednih letova na 7 linija, a moguće i 17 na 8 linija, uz chartere koje će i ove godine imati. To će akumulirati nekih 45-50.000 putnika u idućoj godini. Bitno više nego 10.000 u 2022. i 20.000 u 2023.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Tel Aviv, FlyLili od 21.5.
  • Prag, Croatia od 2.6.
  • Milano Malpensa, Croatia od 2.6.
  • Hurghada, Nile Air od 3.6.
  • Bukurešt, Croatia od 1.7.
  • Hamburg, Croatia od 1.7.
  • Madrid, Croatia od 3.7.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Tel Aviv, Arkia od 1.6.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Djerba, Nouvelair od 28.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

  • Beč, Wizz Air od 15.6.

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Bergamo, SkyAlps od 15.5.
  • Palermo, SkyAlps od 15.5.
  • Napulj, SkyAlps od 16.5.
  • Istanbul, AJet od 4.6.
  • Stuttgart, Eurowings od 14.6.
  • Krf, SkyApls od 16.6.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • El Alamein, Air Serbia od 19.4.
  • Fridriechshafen, Wizz Air od 2.6.
  • Alicante, Wizz Air od 3.6.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Tbilisi, Air Serbia od 15.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.
  • Kavala, Air Serbia od 20.6.
  • Paris Orly, Transavia od 10.7.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Salzburg, Eurowings od 21.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.
  • Barcelona, Vueling od 1.7.

 

Iz Prištine:

  • Stockhom Arlanda, gpaviation od 14.6.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7
  • Bremen, gpaviation od 4.7.

 

Iz Skopja:

  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • London, TUI, 27.5.2026.