Novosti iz regije

Temeljem zamaData za Monastir su u VIII. mjesecu (promatrani tjedan 5-11.8.) letjeli iz:

  • Beograda Nouvelair 8 letova i Air Serbia 2 leta = 10 letova tjedno
  • Sarajeva Nouvelair 2 leta
  • Skopja Nouvelair 2 leta
  • Ljubljane Nouvelair 1 let
  • Banja Luke Nouvelair 1 let
  • Zagreba Croatia 1 let
  • Niša Air Serbia 1 let tjedno

Ovo znači da Monastir ima 18 letova iz regije tjedno (u prosjeku 2,3 dnevno) koje leti 3 kompanije. Najviše letova ima Nouvelair, njih 14 (u prosjeku 2,0 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Nouvelair

Temeljem zamaData za Heraklion su u VIII. mjesecu (promatrani tjedan 5-11.8.) letjeli iz:

  • Beograda Air Serbia 4 leta, Wizz Air 3 leta i SkyExpress 1 let = 8 letova tjedno
  • Ljubljane Trade Air 1 let tjedno

Ovo znači da Heraklion ima 9 letova iz regije tjedno (u prosjeku 1,3 dnevno) koje leti 4 kompanije. Najviše letova ima Air Serbia, njih 4 (u prosjeku 0,6 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Heraklion

Trade Air je iz flote izbacio Airbus A319 9A-BTJ koji je bio u bojama MyWingsa. Avion ide na rezanje. Naime, avion je trebao ići na rezanje prije tri godine, no Trade Air ga je uzeo od Air Capa sa ciljem letova za MyWings jer je isti imao resursa za taman još tri godine koliko je ugovor trajao. Kako se ugovor sa MyWingsom prekinuo 26.10. i ovaj avion više nema smisla biti u floti. Trade Air je ovog ljeta imao 6 aviona u floti, no sada ima tek 4 i to sve A320. Uz to kompanija ima i jedan Saab 340 za PSO letove u Hrvatskoj koji je uzet u wet leasu od RAF Avie.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Trade Air

Zračna luka Pula tijekom zime neće naplaćivati parkiralište na Parkingu A, tj. na long termu za fizičke i pravne osobe. Parkiranje se ne naplaćuje od 1.11.2024. do 29.3.2025. u 22 sata. Ako putnici dođu na parkiralište u navedenom terminu ali ga napuste nakon 29.3.2025. naplaćivati će im se samo vrijeme nakon 29.2.2025. iza 22:00 sata.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Pula

Aerodrom Sarajevo je prva institucija u BiH koja je certificirana sukladno ISO 27701. Ovo je međunarodna norma i EU regulativa vezana uz zaštitu osobnih podataka (GDPR). Ove norme sukladno zakonu u EU već godinama moraju provoditi aerodromi u Sloveniji i Hrvatskoj. Program je implementiran u koordinaciji sa konzultantskom kućom Consalta.

Pritom je aerodrom izjavio da uslijed globalnog porasta svijesti o privatnosti i sigurnosti podataka, ispunjavanje zahtjeva ovog međunarodnog standarda pokazuje posvećenost Međunarodnog aerodroma Sarajevo ka unapređenju kvalitete svojih usluga i odgovornosti prema korisnicima usluga. Ova inicijativa ne samo da poboljšava interne procese, već i jača reputaciju aerodroma kao pouzdane destinacije za putnike i aviokompanije. Usklađenost sa zahtjevima ISO 27701 je izuzetna vrijednost za organizaciju te potvrda nastojanja Međunarodnog aerodroma Sarajevo da uvijek bude u korak sa evropskim i svjetskim trendovima.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric

U četvrtak je direktor TAV Makedonija g. Nezat Kurt imao sastanak sa glavnim direktorom Wizz Aira g. Josefom Varadiem u Skopju. Direktori su dogovarali operacije Wizz Aira iz Skopja i Ohrida u narednom periodu.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Wizz Air

Temeljem zamaData za Riga su u VIII. mjesecu (promatrani tjedan 5-11.8.) letjeli iz:

  • Tivta Norwegian 2 leta i airBaltic 2 leta = 4 leta tjedno
  • Ljubljane airBaltic 2 leta
  • Splita airBaltic 2 leta
  • Dubrovnika airBaltic 2 leta
  • Beograda airBaltic 2 leta
  • Prištine airBaltic 2 leta
  • Skopja airBaltic 2 leta tjedno

Ovo znači da Riga ima 16 letova iz regije tjedno (u prosjeku 2,3 dnevno) koje leti 2 kompanije. Najviše letova ima airBaltic, njih 14 (u prosjeku 2,0 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Riga aerodrom

Temeljem zamaData za Hurgada su u VIII. mjesecu (promatrani tjedan 5-11.8.) letjeli iz:

  • Beograda Air Cairo 5 letova i Air Serbia 3 leta = 8 letova tjedno
  • Ljubljane Nile 2 leta i Trade Air 1 let = 3 leta
  • Skopja Nesma 1 let, FlyEgipt 1 leta i Star East 1 let = 3 leta
  • Sarajeva Air Cairo 2 leta
  • Banja Luke Air Cairo 2 leta tjedno

Ovo znači da Hurghada ima 18 letova iz regije tjedno (u prosjeku 2,6 dnevno) koje leti 7 kompanija. Najviše letova ima Air Cairo, njih 9 (u prosjeku 1,3 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Air Cairo

Aerodrom Tuzla je končano, par godina nakon prvih rokova, dogotovio velike radove. Parkiralište je potpuno gotovo, u cijelosti asfaltirano, sređene su bankine, postavljene dvije ulazne i tri izlazne rampe i automobili se već tamo parkiraju. Pri kraju je uređenje i interne prometnice između terminala i parkirališta (ispred terminala) te je pitanje dana kada će i ona biti puštena u promet. Parkiralište i interne prometnice će biti vrlo funkcionalni.

Aerodrom je konačno i potpuno izradio atrij u koji će biti premještene sve rent’a’car poslovnice. Ostalo je još samo finalno uređenje unutrašnjosti. Nažalost ekstremno smanjenje broja linija i putnika Tuzla smanjilo je i potrebu za rent’a’carom, pa je upitno ima li ovaj atrij više smisla.

Aerodrom je pri dovršetku i trećeg gatea koji će se vrlo skoro otvoriti. No, i ovdje ostaje pitanje za koga? Naime treći gate se počeo raditi kada je Wizz Air isto uvjetovao baziranjem trećeg aviona na aerodrom. No, ovo ne samo da se nije desilo nego je Wizz Air ukinuo bazu i sa aerodroma povukao oba aviona. Broj letova koje Tuzla ima u ovom momentu ne traže niti dva gatea, tj. sve se može odraditi i sa samo jednim gateom. Stoga će treći gate stajati potpuno napotreban. Prisjetimo se da je treći gate bio najavljen za otvaranje još 2020.

Aerodrom je uspio iskrčiti šumu na jednom pragu, a sada je uspio doći u vlasništvo šume na drugom pragu i kreće je krčiti, što bi trebalo biti gotovo za mjesec dana. Aerodrom također kreće raditi osvjetljenje središnje osi. No, aerodrom još uvijek ne planira raditi CAT III što je presudno za operacije tijekom ekstremno lošeg vremena i magle, a što je, nažalost, prilično česta pojava na Tuzli.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Tuzla

Edelweiss, leisure brend Swissa, je prošle zime letio tri leta tjedno na liniji Zurich-Skopje (prema zamaData), no ove zime će letjeti 4 leta, jedan više (ponedjeljak, srijeda, petak i nedjelja). Ovako će letjeti cijele zime. Svi letovi će se letjeti sa Airbusom A320.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Edelweiss

Italijanska autobuska kompanija Itabus je, u svom prvom međunarodnom proširenju, najavila otvaranje direktnih linija iz Ljubljane i Zagreba ka većini glavnih aerodroma u Italiji. Nove rute počinju od 16.10.2024, a karte su već u prodaji na sajtu kompanije.

Nove linije će, sa početkom u Zagrebu i stop-om u Ljubljani, ići dva puta dnevno za Torino ili Milano (zavisno od dana) i četiri puta dnevno za Rim i Napulj. Polasci su podeljeni na dnevne i noćne. “Severna” ruta će nakon Ljubljane stajati u Trstu (grad), Veneciji (VCE), Veroni (VRN), Bergamu (BGY), Milanu (grad+metro transfer za LIN) i Torinu (grad). “Južna” ruta ide istom trasom do Venecije (VCE), zatim ka Bolonji (BLQ), Firenci (grad), Rimu (grad+uključen aerodromski transfer za FCO) i Napulju (NAP, grad). Iz Rima se takođe može preći na direktan transfer do Katanije (CTA), ali to je nerelevantno za polaske iz regije. Itabus takođe nudi intermodalne transfere iz Venecije na mreži brzih vozova kompanije Italo za Rim, Firencu, Bolonju i Napulj. Karte za aerodromske transfere su u prodaji za startnu cenu od 18 evra po osobi za put do Venecije (VCE), dok su za dalje destinacije više cene.

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Aerodrom Rim FCO

Aerodrom Priština je u IX. mjesec ostvario 344.760 putnika (304.892 u IX/2023), a što je povećanje od 13,1% spram prošle godine. Ovo je 171,3% putnika iz istog mjeseca 2019. (201.210). Aerodrom je imao 2302 operacije u IX. mjesecu (2048 u IX/2023), što je povećanje od 12,4%.

Od početka godine Priština je ostvarila 3.051.957 putnika, te je već u IX. mjesecu prešla tri milijuna putnika, mjesec i pola prije nego prošle godine. Zagreb trenutno ima 213.338 putnika više od Prištine, a Split ima 170.727 putnika više od Prištine. Aerodrom je u prva tri kvartala ostvario 20.248 operacija.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Priština

Temeljem zamaData za Prag su u VIII. mjesecu (promatrani tjedan 5-11.8.) letjeli iz:

  • Splita Smartwings 7 letova i Croatia 2 leta = 9 letova tjedno
  • Beograda Air Serbia 9 letova
  • Zadra Ryanair 5 letova
  • Tivta Air Montenegro 4 leta
  • Dubrovnika Croatia 1 let tjedno

Ovo znači da Prag ima 28 letova iz regije tjedno (u prosjeku 4,0 dnevno) koje leti 5 kompanija. Najviše letova ima Air Serbia, njih 9 (u prosjeku 1,3 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Prag

Air Serbia u floti ima 10 ATR 72-600. Uz to kompanija ima dva Embarera E190 i jedan E195 koji djelomično pokrivaju tržište ATR 72, primjerice letove za Mostar, Podgoricu i Tivat. To je četiri više ATR 72 nego prošle zime. Jiri Marek, CEO kompanije je rekao da će više zaposliti ove aviona tijekom zime, te da će neke sezonske linije postati cjelogodišnje. Plural! Svi smo u prvom redu tipali na Split, no spominjao se i Dubrovnik, Rijeka (imala već zimske letove Air Serbie), Ohrid, Varna, te pokretanje letove za Cluj u Rumunjskoj. Čak štoviše krajem IX. mjeseca Marek je za zamaaero izjavio da se strpimo još par dana pa će objaviti koje su to linije. I eto, zimski red letenja je krenuo, a od tih linija ništa. Jedina linija koja se nastavila zimi je Mostar. Čak je najavljeno i pokretanje trećeg leta za Banja Luku, ali se od toga odustalo i Banja Luka je ostala na samo dva tjedna leta. Hm, hm, hm… Čemu onda tako bombastične najave, čemu još jedno Jatovanje.

Nažalost Air Serbia ne koristi ni izblizu flotu ATR-ova, te dobar dio ove flote čuči nezaposlen. Tijekom zime? Kada bi ovi avioni trebali letjeti ko ludi i imati 100% popunjenosti radi manjeg broja putnika. Jako čudno. Prisjetimo se da zimi Croatia prizemljuje flotu A319/320, a da Dash 8-400 lete 100% kao i ljeti. Air Serbia u većini dana koristi tek 5 ATR 72, a samo u jednom valu koristi više od toga. Pogledajmo kako je kompanije letjela u ponedjeljak 28.10:

  • val – 7 ATR 72
  • val – 5
  • val – 5
  • val – samo 1 ATR 72

 

Utorak 29.10:

  • val – 5 ATR 72
  • val – 7
  • val – 4
  • val – 0 ATR 72

 

Srijeda 30.10:

  • val – 6 ATR 72
  • val – 6
  • val – 7
  • val – 5 ATR 72

 

Plan za četvrtak 31.10:

  • val – 7 ATR 72
  • val – 5
  • val – 3
  • val – 4 ATR 72

 

Jako čudno. Pa kompanija samo u jednom danu dnevno leti 7 aviona, u ostalima leti tek 3-6 aviona. To znači da je prizemljeno 3 do 7 ovih aviona. Tijekom zime?!?!?! Hajde da jedan ATR 72 i ode na servis tijekom zime, a ako se pravilno planira onda će jedan stalno biti na servisu, tj. u pet mjeseci zime servisirat će se svi avioni, no ostalih devet mora biti operativno. Zašto nisu? Zašto je toliko mnogo ATR-ova prizemljeno? Koja je to logika? I koliko to košta kompaniju?

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

Inspekcija Republike Srpske je zabranila dalje radove na postavljanju ograde oko zemlje Aerodroma Sarajevo istočno od praga 29. Ni vlast Republike Srpske ne spori da se radi o zemlji u vlasništvu aerodroma, te da je ista uknjižena u Republici Srpskoj.

No Aerodrom nastavlja sa radovima. Naime, Aerodrom naglašava da se radovi nastavljaju isključivo na neospornoj zemlji, onoj na prostoru Federacije BiH. Svi inspektorski organi i druge institucije Republike Srpske o tome su obaviješteni. Aerodrom naglašava da je jedini problematičan dio unutar 50 metara u prostoru Republike Srpske i pritom sama entitetska crta još uvijek nije definirana. Aerodrom Sarajevo naglašava da je stav obije strane da se prilikom utvrđivanja entitetske linije neće dozvoljavati presijecanje parcela, pa tako ni ove.

Aerodrom Sarajevo ističe da posjeduje sve potrebne dozvole za izvođenje radova na zemljištu u vlasništvu Aerodroma. Osporavani dio u Republici Srpskoj nema utjecaja na lokalno stanovništvo, te isto nema nikakvu funkcionalni ili prometnu važnost, a ne zadire u privatne parcele stanovništva. Aerodrom naglašava da je ovo ograđivanje zemljišta bitno radi produžavanja uzletno-sletne staze na 3050 metara, a što je i te kako bitno za stanovništvo kako Federacije BiH, tako i Republike Srpske, pošto i jedni i drugi koriste Aerodrom Sarajevo. Stoga je bilo kakvo kompliciranje procedura ili prolongiranje radova zapravo nenadoknadiva šteta po vlastito stanovništvo.

Aerodrom još nije zatvorio ulicu Vasilja Grdića koja je u njegovom vlasništvu i unutar je planirane ograde, te ovdje i dalje teče promet. Aerodrom će to učiniti tek kada potpuno zatvori ogradu u cijelosti. Zamaaero je u društvu direktora Alana Bajića posjetila ovaj prostor gdje se gradi ograda kada smo bili u posjetu aerodromu 17.10.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Swiss se vraća u Niš. Kompanija je u prodaju stavila karte na liniji Zurich-Niš. Linija će se operirati jako kratko, manje od dva mjeseca, od 30.6. do 21.8, dva puta tjedno, ponedjeljkom i četvrtkom. Na liniji će letjeti Embraer E195-E2 Helvetica sa 134 putnika. Ovo je svakako dobra vijest za Niš, no linija će imati tek 16 polazaka. Godinama pregovaraju sa Swissom da se vrati, a nisu uspjeli napraviti niti to da ima broj letova kao prije prekida, a kamoli kao prije Covida-19. Ni izblizu.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Swiss

Po podacima Cirium-a, u predstojećoj zimskoj sezoni 2024/25, Hrvatska će biti najsezonalnije tržište easyjet-a, kada se pogleda broj sedišta u prodaji u prvom kvartalu 2025. u poređenju sa letnjom SS24 za tržišta na kojima kompanija ima značajno prisustvo.

Easyjet će staviti u prodaju ukupno samo oko 7100 sedišta za Q1 2025. Ovaj broj predstavlja samo 1,6% od broja sedišta koji je bio u prodaji tokom letnje sezone 2024. u trećem kvartalu, tj. oko 444 hiljada sedišta. Uprkos ovoj niskoj brojki, Hrvatska je tokom SS24 i dalje bila deseto najveće tržište easyjet-a, ispred recimo Turske, Maroka, Danske, Malte, Egipta, Poljske i Srbije. Kao i u slučaju Ryanair-a, iza Hrvatske drugo najsezonalnije tržište je Grčka, sa samo 8,7% sedišta iz letnje sezone u Q1 2025, a sledeći najbliži konkurent po sezonalnosti je Turska sa 18% kapaciteta iz letnje sezone. Najveća tržišta (sa preko 2 miliona sedišta) ostaju, redom: UK, Francuska, Italija, Španija i Švajcarska. Sve navedene države će u proseku imati oko 65% sedišta iz letnje sezone.

Još dve države regije su spomenute u kontekstu sezonalnosti easyjet-a – prva je Srbija, koja će u Q1 2025 imati 96% sedišta iz letnje sezone (87 hiljada sedišta), što bi doduše bilo veće dostignuće da Easyjet ima više ruta iz države, a ne samo jednu liniju sa malo frekvencija. Druga spomenuta država je Crna Gora, koja efektivno ima potpunu sezonalnost, sa letovima samo tokom letnje sezone (po IATA kalendaru).

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: easyJet

Temeljem zamaData za Manchester su u VIII. mjesecu (promatrani tjedan 5-11.8.) letjeli iz:

  • Dubrovnika Jet2 4 leta, Ryanair 2 leta, easyJet 2 leta i TUI 2 leta = 10 letova tjedno
  • Splita easyJet 4 leta, Jet2 4 leta i TUI 2 leta = 10 letova
  • Tivta Jet2 4 leta i easyJet 2 leta = 6 letova
  • Zagreba Ryanair 2 leta
  • Podgorice Ryanair 2 leta
  • Zadra Ryanair 2 leta
  • Pule TUI 2 leta tjedno

Ovo znači da Manchester ima 34 letova iz regije tjedno (u prosjeku 4,9 dnevno) koje leti 4 kompanije. Najviše letova ima Jet2, njih 12 (u prosjeku 1,7 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Manchester

Srbija i Uganda su potpisale bilateralni ugovor o zračnom prijevozu koji omogućuje otvaranje nonstop letova između država, te code-share ugovore Air Serbia i Uganda Airlinesa. OK, ovakve stvari se potpisuju naveliko i na sve strane za neku buduću suradnju. U malo slučajeva se letovi i pokrenu, češće se pokrene tek code-share.

No, ono što je više nego smješno u ovom slučaju je da je predsjednik Ugande rekao da će Uganda Airlines otvoriti letove za Beograd. Ma da? Uganda Airlines je jedna od rijetkih kompanija svijeta koja je nabavila manji Airbus A330-800, dva komada. Kompanija je naručila i dva Boeinga 787. No, kompanija ovim širokotrupcima leti samo za Dubai i Mumbai. Nema ni jedan jedini leti za bilo koju europsku destinaciju. I onda prva destinacija u Europi neće biti London, Paris, Amsterdam ili Frankfurt, nego, eto, baš Beograd. O moj bože. Konačno Uganda Airlines uopće nema feeding letova u Ugandi, ni jedan jedini, a i mreža destinacija u Africi joj je vrlo skromna. Kopanija ima samo 4 Bombardiera CRJ900 sa kojima leti po Africi. Uganda je jedna od najsiromašnjih država svijeta jer joj je BDP per capita samo 1.187 USD i 166. su država svijeta (od 192) po istom.

I eto oni će pokrenuti letove za Beograd. Za koga? Dakle ovo je već drugi biser u tjedan dana. Ma što pričam ja, za godinu dana Beograd će imati letove i za Ugandu i za Esvatini. Smjehotresno!

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Uganda Airlines

Temeljem zamaData Eurowings je prošle zime imao 12 tjednih letova na 7 linija iz Prištine. Ove zime letjet će u XI. mjesecu, te od 3. tjedna I. mjeseca za

  • Dusseldorf 3 leta (srijeda, subota i nedjelja)
  • Frankfurt 2 leta (srijeda i nedjelja)
  • Hamburg 1 let (subota)
  • Hannover 1 let (subota, nema letova 2.11.)
  • Minhen 2 leta (srijeda i subota)
  • Stuttgart 3 leta (srijeda, subota i nedjelja)

To je 12 letova kao i prošle godine, no ove godine kompanija leti jednu liniju manje jer više ne leti za Zurich koju je letjela prošle zime. Ovo znači da bazirani avion ima iskorištenost tek 50% frekvencija.

No, tijekom novogodišnjih praznika Eurowings značajno povećava broj letova za Prištinu i to za:

  • Dusseldorf u zadnjem tjednu XII. mjeseca (od 20.12.) 6 letova, pa u 1. tjednu I. mjeseca 7 letova i u 2. tjednu 4 leta
  • Frankfurt dodatni letovi 20.12. i 3.1.
  • Hamburg od 23.12. do 6.1. 3 leta
  • Hannover u zadnjem tjednu XII. mjeseca (od 22.12.) 4 leta, pa u 1. tjednu I. mjeseca 5 letova
  • Minhen od 23.12. do 6.1. 3 leta
  • Stuttgart od 20.12. 4 leta, od 23.12. 5 letova, od 30.12. 7 letova i od 6.1. 4 leta

To znači da će tijekom Novogodišnjih praznika Eurowings imati 10 do 16 letova više, tj. ukupno 22 do 28 letova tjedno.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Eurowings

Trade Air je promijenio operatera za PSO letove u Hrvatskoj. Prije je ove letove kompanija letjela sa Let 410 Turboletom, no od 13.10.2022. letove operira Sprint Air sa Saabom 340. No, sada će Trade Air letjeti sa istim avionom no od latvijske kompanija RAF Avia koji je također uzet u ACMI, što znači da kompanija osigurava avion, posadu, održavanje i osiguranje. Za Trade Air će letjeti YL-RAL. Ovaj avion ima 34 sjedala, jedno više nego su imali Sprint Airovi avioni. RAF Avia u floti ima 5 aviona i to 2 cargo Saaba 340 i 1 putnički, te 1 cargo ATR 72-200 i cargo 1 ATR 72-500.

YL-RAL je star 37,2 godine i u quick change je varijanti tj. može se u samo sat vremena pretvoriti iz putničkog u cargo avion ili obratno. Avion je do sada letio za SalAir, Aviu, Bussines Air, BMI, B.A.C.H, Grossman, PTL, Teamline, Fairline, SkyTaxi, L’odyssey i Aeroitaliju. Interesantno da je, zar razliku od Sprintovog aviona, ovaj avion brendiran u Trade Air, što pokazuje da planira ostati u Trade Airu duže vrijeme. Avion ima na repu logo Trade Aira, te ima na prednjem dijelu trupa logo i natpis „Trade Air“, no nije obojan u originalne boje kompanije.

Trade Air sada bitno više riskira jer je Spirit u floti imao 4 Saaba 340 i kod tehničkih problema uskakao je sa drugim avionima flote. Stoga u slučaju tehničkih problema RAF Avia nema backup avion koji može poslati u Hrvatsku jer su mu svi ostali avioni isključivo cargo.

Trade Air leti iz Osijeka 6 PSO letova za Zagreb, te po dva za Pulu i Rijeku, te iz Splita po dva leta za Pulu, Rijeku i Dubrovnik, ukupno 16 tjednih letova, a ljeti leti još i jedan tjedni let iz Osijeka za Zadar, te iz Zadra za Rijeku.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Trade Air

Zračna luka Mostar je u IX. mjesecu ostvarila 6064 putnika (3737 u IX/2023), i to 3083 dolaznih i 2981 odlaznih putnika. Mostar je imao 13 domaćih putnika i 6051 strana. Ovo je 97,5% putnika iz istog mjeseca 2019. (6218).

Od početka godine Mostar je ostvario 37.263 putnika. U to vrijeme Mostar je imao 76 domaća putnika i 36.187 stranih. To je daleko više nego cijele prošle godine kada je Mostar ostvario 20.525 putnika. Od početka godine najviše operacija Mostar je imao na Dash 8-400 (684) koje lete Croatia Airlines i SkyAlps, pa na Embraeru E190 (154) kojeg leti Air Serbia, a na trećem mjestu je Airbus A320 (42 operacije).

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Mostar

Temeljem zamaData za Gothenburg su u VIII. mjesecu (promatrani tjedan 5-11.8.) letjeli iz:

  • Splita SAS 8 letova, Jettime 1 let i BRA 1 let = 10 letova tjedno
  • Beograda Wizz Air 3 leta i Air Serbia 2 leta = 5 letova
  • Priština MyWings 4 leta i Norwegian 1 let = 5 letova
  • Zagreba Ryanair 3 leta
  • Zadra Ryanair 3 leta
  • Skopja Wizz Air 2 leta
  • Sarajeva Ryanair 2 leta
  • Banja Luke Ryanair 2 leta
  • Dubrovnika Norwegian 2 leta

Ovo znači da Gothenburg ima 34 letova iz regije tjedno (u prosjeku 4,9 dnevno) koje leti 8 kompanija. Najviše letova ima Ryanair, njih 10 (u prosjeku 1,4 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Gothenburg

Direktor Zračne luke Mostar Marko Đuzel nam je rekao da ozbiljno radi na tome da Mostar dobije maintenance na aerodromu. Mostar ima ogromnih potencijala za to, može osigurati hangare na vojnom dijelu koji ispred imaju i stajanke, a u dogovoru sa vojskom koja ih ne koristi.

Aerodrom ima i napuštenu podzemnu avio bazu Buna (građena 1969-1971). Baza ima 300 metara tunela, dva ulaza i mogla je primati 20 aviona, a imala je i velik broj prostorija za život i rad posada. Baza je u jako dobrom stanju i tu bi se uz minimalna ulaganja mogao smjestiti maintenance. Sjeverni ulaz ima i manju stajanku ispred. No, baza je izvan ograde aerodroma i preko magistralne ceste, što bi iziskivalo ozbiljne investicije da se isti stave u funkciju. Stoga bi otvaranje jednog ili nekoliko napuštenih hangara bilo daleko jeftinije i jednostavnije rješenje. Kako god, nije glupa ideja da se u Mostaru pokrene maintenance, poglavito što Mostar ima vrlo blagu klimu i avioni nemaju problema sa slijetanjem zimi kada se većina aviona održava.

Đuzel radi i na tome da dovede neku veću pilotsku školu u Mostar. Oba ova projekta ne bi samo donijeli novac ZL Mostar, nego bi osjetno i povećali broj operacija aviona, a i povećali broj putnika na postojećim linijama pošto bi korisnici mantenancea i škola putovali do Mostara i iz njega.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Mostar

Chair će na liniji Ohrid-Zurich letjeti jedan tjedni let kao i prošle zime (nedjeljom). No, od 19.12. uvodi se i drugi tjedni let četvrtkom, kako će letjeti ostatak zime. Osim Chaira Ohrid zimi ima i letove za Dortmund, Memmingen i Beč Wizz Aira o čemu je zamaaero nedavno pisao. Ipak u konačnici Ohrid će na svim letovima imati jedan tjedni let i dvije linije manje nego prošle zime.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Chair

FlyErbil na liniji iz iračkog Kurdistana Erbil-London Gatwick više neće imati punjenje goriva u Plovdivu u Bugarskoj na putu za London, već u Rijeci. U povratku kompanija ne mora dolijevati gorivo. Kompanija ovu liniju leti sa Airbusom A320 i to petkom. Dobar dodatni prihod za Rijeku i INA-u.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: FlyErbil

Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije je izdao novu naredbu o otvorenosti aerodroma u Srbiji koja datira 27.10.2024. Temeljem ove naredbe Beograd će biti otvoren 24 sata dnevno svih sedam dana u tjednu.

No rad niškog aerodroma je istinski skroman i on će raditi:

  • Ponedjeljkom od 6:30 do 9:00 i od 13:00 do 15:30
  • Utorkom od 10:30 do 13:30
  • Srijedom od 13:30 do 18:30
  • Četvrtkom od 9:00 do 12:00
  • Petkom od 9:00 do 12:00
  • Subotom od 7:00 do 12:00
  • Nedjeljom od 14:30 do 18:30

Svega tri do pet sati dnevno!?!?! Zar je moguće da se izgradio ovako velik nov terminal da bi aerodrom radio tri do pet sati dnevno?

Uzletište u Zrenjaninu radi od 6:00 do 19:00, u Vršcu će raditi od 7:30 do 15:00 sati od ponedjeljka do petka i Mind u Kragujevcu od 9:00 do 15:00 sati od ponedjeljka do petka, tj. zadnja dva neće raditi vikendom. Svi ostali aerodromi uključujući i Moravu biti će otvoreni po potrebi i uz prethodno odobrenje operatera.

preneseno sa: ADRIA Grupa, FlyNaissus, foto: Aerodrom Niš

 

Temeljem zamaData za Milano su u VIII. mjesecu (promatrani tjedan 5-11.8.) letjeli iz:

  • Zadra easyJet 4 leta i Ryanair 12 letova (Bergamo) = 16 letova tjedno
  • Beograda Air Serbia 9 letova i Wizz Air 4 leta (Bergamo) = 13 letova
  • Splita easyJet 7 letova i Croatia 2 leta = 9 letova
  • Podgorice Wizz Air 4 leta
  • Zagreba Ryanair 4 leta (Bergamo)
  • Prištine Wizz Air 3 leta
  • Skopja Wizz Air 3 leta
  • Sarajeva Ryanair 2 leta (Bergamo)
  • Dubrovnika Ryanair 2 leta (Bergamo)

Ovo znači da Milano ima 56 letova iz regije tjedno (u prosjeku 8,0 dnevno) i to 32 za Milano i 24 za Bergamo, koje leti 5 kompanija. Najviše letova ima Ryanair, njih 20 (u prosjeku 2,9 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Milano Malpensa

Aerodrom Sarajevo ima jedan full body sceener, što baš i nije praksa na našim aerodromima. Uz to aerodrom ima potpuno automatiziranu liniju za provjeru ručne prtljage. Naime, na kraju linije ista potpuno sama slaže plastične kutije za stvari jednu na drugu (za to ne treba radnika), te ju nakon toga dezinficira. Tako dezinficirane kutije vraća nazad na početak linija gdje iz ponovo uzimaju putnici.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

  • Berlin, Eurowings od 11.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Reykjavik, Play od 16.1.
  • Palermo, Ryanair od 30.3.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Liverpool, easyJet od 9.6.

 

Iz Brača:

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 1.4.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Shanghai, Air Serbia od 11.1.
  • Paris Orly, Transavia od 10.4.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Cologne, MySky od 13.12.

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Barcelona, Wizz Air od 30.6.
  • Lyon, Wizz Air od 30.6.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 30.3.