Novosti iz regije

Danas (25.5.) u 15:47 je u Zagrebu pao mali privatni avion, Cessna 182 Skylane, mađarskih registarskih oznaka HA-TUB. Avion je imao četiri putnika i jednog člana posade, te je letio padobrance. Avion je pao vrlo brzo nakon polijetanja sa Aerodroma Lučko, sa 300 metara visine. Prema prvim informacijama poginula je jedna osoba, tri su osobe ozlijeđene ali su van životne opasnosti, a jedna je osoba bez ozljeda. Ozlijeđeni su prebačeni helikopterom HHMS-a. Ovaj avion je taj dan imao čak 5 uspješnih letova prije pada. Isti avion je imao nasreću prije tri godine u Poreču kada se prilikom prisilnog slijetanja avion preokrenuo na krov.

Prema riječima Stjepana Bedića piloti moraju biti posebno školovani za prijevoz padobranaca. Bedić naglašava da naši regulatori nemaju potpunu kontrolu nad avionom mađarskih registarskih oznaka koji najčešće lete za padobrance u Zagrebu, te da to nikako nije dobro, poglavito što je mađarska „liberalnija“ u kontrolama.

Kako sam danas radio središnju proslavu Zagrebačke vatrogasne zajednice tamo sam razgovarao sa mojim prijateljem Sinišom Jembrihom zapovjednikom Javne vatrogasne postrojbe Zagreb koja je tragala za palim zrakoplovom. Kaže da je zrakoplov pao u šumu nedaleko od Stupnika, te da je Javna vatrogasna postrojba dala sve od sebe da pronađe olupinu, što je i uspjela, tj. upravo su oni našli pali avion. Osim Javne vatrogasne postrojbe na mjesto nesreće je izašlo nekoliko DVD-a, Hitna pomoć, policija uključujući i njen helikopter, te Hrvatska gorska služba spašavanja.

I  jedna zanimljivost. Novinari koji su me danas kontaktirali su rekli da se po redakcijama priča da sam ja bio na letu, te su me zabrinuto pitali jesam li u redu. Jasno to sam odmah demantirao.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: HGSS

Air Serbia pokreće program plaćene ljetne prakse za studente četvrte godine studija prometa, strojarstva, ekonomije, prava, organizacijskih znanosti, sigurnosti i drugih srodnih fakulteta, te za one koji su diplomirali u posljednjih šest mjeseci. Praksa će trajati dva mjeseca. Praktikanti će raditi u letačkoj operativi, zemaljskom opsluživanju, tehnici, sigurnosti, komercijali i strategiji, pravnim poslovima, financijama, ljudskim resursima, odnosima sa državnim organima idr.

Kandidati mogu aplicirati za praksu do 4.6, a program počinje 1.7. i traje do 30.8. Svaka čast. Jako zgodno. Na ovaj način Air Serbia će pronaći par dodatnih djelatnika za jeftine novce u top sezoni kada i te kako ima potrebe za dodatnim djelatnicima. Pametan potez.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

Nazvao nas je Stjepan Bedić, direktor ETF-a i prilično gorljivo branio tezu osiguranja vojnih zrakoplova Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Štef nam je objasnio da je to uobičajena praksa u zapadnim zemljama, no da se kod nas isto smatra baukom. Štef kaže da se na zapadu vojni avioni i piloti osiguravaju dočim ako se desi nesreća osiguravatelj pokriva sve troškove nabave novog zrakoplova, ali i naknade pilotima i njihovim obiteljima. U Hrvatskoj to nije tako. A nije da HRZ nije imao nesreća i aviona i helikoptera, pa niz njih i sa smrtnim posljedicama po pilote. Naravno, osiguravatelji ne pokrivaju osiguranje za ratne operacije ili korištenje zrakoplova u zonama vojnog djelovanja (npr. za UN).

Zamaaero je imao prilike letjeti vojnim avionima i helikopterima, te koristiti kombije i kamione hrvatske vojske. Svaki puta nam je naglašeno da nismo osigurani i imali smo prilične birokratske zavrzlame kao civili koji koriste zrakoplove i vozila Hrvatske vojske.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Mario Vuk

Prema zamaData za Karlsruhe/Baden Baden su u IV. mjesecu (promatrani tjedan 8-14.4.) letjeli iz:

  • Zagreba Ryanair 4 leta tjedno
  • Skopja Wizz Air 3 leta
  • Beograda Wizz Air 3 leta
  • Zadra Ryanair 3 leta
  • Banja Luke Ryanair 2 leta tjedno

Ovo znači da Karlsruhe/Baden Baden ima 15 letova iz regije tjedno (u prosjeku 1,1 dnevno) koje leti 2 kompanije. Najviše letova ima Ryanair, njih 9 (u prosjeku 1,3 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Wikipedia

Line mainenance u Zagrebu je našao na Qatarovom Airbusu A320 ozbiljnu koroziju radi čega je avion prizemljio. Avion je odvezen u hangar Croatia Airlines. Iz Dohe su stoga u četvrtak došli limari koji otklanjaju kvar. Avion je još uvijek u Zagrebu i kvar još nije saniran.

dopisnik: Aleš Breznar (Zagreb), foto: Qatar

Aerodrom Sarajevo je do petka 24.5. sudjelovao u akciji čišćenja zelenih površina na području Općine Ilidža. Vozila, mehanizacija i radnici aerodroma doprinijeli su učinkovitijem, efikasnijem i bržem okončanju akcije. Ova više nego hvale vrijedna akcija još je jedan dokaz odlične suradnje Aerodroma Sarajevo i Općine Ilidža, a na korist lokalnoj zajednici, BiH i putnicima. Ilidža je tako nedavno odobrila plan širenja aerodroma, a aerodrom eto vraća svojim sudjelovanjem u ovako pozitivnim i više nego korisnim akcijama. Bravo! Odlična suradnja lokalne zajednice i aerodroma. Kamo sreće da je tako i na drugim aerodromima.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Savjet Agencije za civilno zrakoplovstvo Crne Gore je jednoglasno odlučio potvrditi Ivana Šćekića v.d. direktora Agencije za direktora sa četverogodišnjim mandatom. Ministar prometa i pomorstva je potvrdio ovu odluku. Za mjesto se kandidiralo sedam kandidata. Šćekić je diplomirani inženjer zračnog prometa.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ACVCG

Prema zamaData za Maltu su u IV. mjesecu (promatrani tjedan 8-14.4.) letjeli iz:

  • Zagreba Ryanair 7 letova tjedno
  • Beograda Wizz Air 3 leta i Air Serbia 2 leta = 5 letova
  • Skopja Wizz Air 4 leta
  • Niša Ryanair 2 leta tjedno

Ovo znači da Malta ima 18 letova iz regije tjedno (u prosjeku 2,6 dnevno) koje leti 3 kompanije. Najviše letova ima Ryanair, njih 9 (u prosjeku 1,3 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Malta

Zračna luka Rijeka ide iz goreg u lošije. Sredinom IV. mjeseca su imali samo PSO linije za Osijek, Split-Dubrovnik i Zadar. Pobogu, ni jedan jedini let za inozemstvo. No, ono što posebno plaši je činjenica da Rijeka izgubila sve letove LOT-a iako je 2022. LOT letio čak tri linije za Rijeku. Ove godine više neće letjeti ni airBaltic iako je prošle godine letio dva tjedna leta za Rigu (ovu liniju letio je neprekinuto čak i u Covida-19 2020. godini). 2022. Condor je letio za Dusseldorf 2 tjedna leta i za Frankfurt 1 tjedni let. Sada leti samo za Frankfurt, za Dusseldorf više nema letova. Eurowings više nema letova za Berlin. Iz Rijeke više ne leti easyJet za London, no letjet će za Basel, dok je liniju za Berlin zadržao. Prije Covida-19 za Rijeku je letio i Norwegian, Arkia, Volotea, a Croatia je imala letove za London i Barcelonu.

Od novih linija ove godine Ryanair leti za Beč, te easyJet za Basel (umjesto dosadašnjeg Londona). Dakle, Rijeka rapidno umire. Broj putnika joj konstantno pada i uz Portorož i Lošinj (koji nemaju redovnih letova) jedini su aerodrom koji je imao manje putnika nego 2022. (skoro 10.000 manje). No, kako sada stvari stoje Rijeka će i ove godine imati manje putnika nego 2023. i neće ostvariti niti 150.000 putnika. Istinski tragično.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Rijeka

Azerbaijan Airlines produžuje operacije iz Bakua za Tivat. Kompanija operira ovu liniju dva puta tjedno (ponedjeljak i četvrtak), do 23.9. nakon čega ukida letove ponedjeljkom. Liniju će jednom tjedno operirati do 24.10. Prošle godine linija se operirala do 31.8. Linija se operira sa Airbusom A319, A320 i A320neo. Na liniji leti i Air Montenegro od 7.6. dva puta tjedno, ponedjeljkom i petkom, a do 30.9.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Azerbaijan Airlines

Nakon što smo 22.4. objavili da je LOT otkazao liniju Radom-Podgorica, sada je otkazao i liniju Radom-Ohrid. LOT je trebao liniju letjeti od 23.6. jednom tjedno sa Boeingom 737-800. Istim LOT više nema letova iz Radoma za regiju, a letjet će samo za Rim, Tiranu i Prevezu.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: LOT

Prema zamaData Varšavu su u IV. mjesecu (promatrani tjedan 8-14.4.) letjeli iz:

  • Podgorice LOT 8 letova i Wizz Air 2 leta = 10 letova tjedno
  • Zagreba LOT 10 letova
  • Ljubljane LOT 9 letova
  • Beograda LOT 9 letova
  • Skopja LOT 6 letova
  • Splita LOT 3 leta i Wizz Air 2 leta = 5 letova
  • Sarajeva LOT 5 letova
  • Dubrovnika LOT 3 leta tjedno

Ovo znači da Varšava ima 57 letova iz regije tjedno (u prosjeku 8,1 dnevno) koje leti 2 kompanije. Najviše letova ima LOT, njih 53 (u prosjeku 7,6 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Varšava

Ljubljana je u IV. mjesecu ostvarila 111.414 putnika (95.105 u IV/2023). Ovo je tek 70,5% putnika iz istog mjeseca 2019. (158.035). Ono što brine je da je Ljubljana usporila rast spram prošle godine, pa je u II. mjesecu imala 32,8% više putnika nego 2023, u III. mjesecu 22,7%, a sad tek 17,1% više putnika nego u IV. mjesecu prošle godine. U prvih četiri mjeseca ove godine Ljubljana je ostvarila 369.231 putnika (73,8% iz istog perioda 2019).

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Lubljana Aerodrom

U Aerodrom Moravu je investirano preko 40 milijuna EUR, uz to aerodrom sada zapošljava preko 50 osoba. Za što? Za dva tjedna leta za Istanbul sa ATR 72-600 i 400 do 700 putnika mjesečno u obije strane? Tijekom tri mjeseca top sezone aerodrom ima i dva leta za Tivat, te dva za Solun, također sa ATR 72-600.

Izgovor je da aerodrom nema uzletno-sletnu stazu koja bi mu omogućila letove sa većim avionima. I nemojmo sada krenuti u raspravu mogu li E190, koje ima Air Serbia, letjeti na Moravu, no zadržimo se na ATR 72. Zašto sa tim avionom nema letova Air Serbie za Beč, Minhen, Stuttgart, Zurich, Rim, Podgoricu i Atenu. Sve ove linije su logične i za velike aerodrome. Kako to da nema interesa za te letove? Kako to da Morava ima letove samo za superskupo plaćene PSO linije?

Konačno i druge kompanije bi mogle letjeti za Moravu. Aegean sa ATR 72 iz Atene, LOT sa E170 i E175 iz Varšave, KLM sa E175 iz Amsterdama, Air France sa E170 iz Pariza, Luxair sa Dash 8-400 iz Luxemburga, TAROM sa ATR 72 iz Bukurešta, Aeroitalia sa ATR 72 iz Rima, Lufthansa sa CRJ900 iz Frankfurta i Minhena… Kako to da sve ove kompanije nemaju interesa za letove. Dakle, potražnje nema. A ako je nema zašto ste upucala toliko ogroman novac u Moravu i zašto se drži toliko puno zaposlenih. Brač koji ima bitno više putnika od Morava ima tek 19 zaposlenih. Mudrome dosta!

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Morava

Ryanair povećava broj letova na liniji Zagreb-Podgorica od 4.7. i to sa tri na četiri tjedna leta. Uz dosadašnje letove utorkom, petkom i subotom, dodaje se i let četvrtkom. Prošle godine linija se operirala dva puta tjedno. Kompanija će ovako letjeti do 27.9. nakon čega će letjeti dva tjedna leta (utorkom i subotom). Ovime će Zagreb imati 103 tjedna leta Ryanaira ovog ljeta, čak 19 više nego prošlog ljeta.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ryanair

Helvetic Airways je trebao letjeti na liniji Bern-Brač, no liniju ipak neće operirati ove godine. Ovo je velik udarac na Brač koji ima skroman broj linija i letova. Linija se trebala operirati jednom tjedno, ponedjeljkom sa Embraerom E190 (112 putnika) od 17.6. Zračna luka Brač još uvijek ima izlistan let sa početkom operacija 8.7. pa tek treba vidjeti hoće li se linija ipak letjeti ili ne. Linija je trebala letjeti do 5.8. i ponovo od 2.9. do 7.10.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Helvetic

Prema zamaData Beč su u IV. mjesecu (promatrani tjedan 8-14.4.) letjeli iz:

  • Beograda Austrian 21 let i Air Serbia 13 letova = 34 leta tjedno
  • Zagreba Austrian 12 letova i Croatia 11 letova = 23 leta
  • Sarajeva Austrian 14 letova
  • Podgorice Austrian 14 letova
  • Prištine Austrina 9 letova i Wizz Air 4 leta = 13 letova
  • Skopja Austrian 12 letova
  • Dubrovnika Austrian 7 letova i Ryanair 4 leta = 11 letova
  • Splita Austrian 7 letova i Ryanair 3 leta = 10 letova
  • Zadra Ryanair 4 leta
  • Banja Luke Ryanair 4 leta
  • Niša Ryanair 4 leta
  • Ohrida Wizz Air 3 leta
  • Tivta Austrian 3 leta tjedno

Ovo znači da Beč ima 149 letova iz regije tjedno (u prosjeku 21,3 dnevno) koje leti 5 kompanija. Najviše letova ima Austrian, njih 99 (u prosjeku 14,1 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Beč

Zračna luka Mostar je u IV. mjesecu ostvarila 1762 putnika (874 u IV/2023). Od toga je imala 1753 međunarodna i 9 domaćih putnika. Odlaznih putnika je bilo 846, a dolaznih 916. Ovo je izvrsnih 136,5% putnika iz istog mjeseca 2019. (1291). Aerodrom je ostario 58 operacija, od čega 52 na redovnim putničkim avionima i 6 na avionima generalne avijacije (36 u IV/2023). Ukupno je od početka godine Mostar ostvario 4352 putnika i 162 operacije.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Mostar

Temišvar je nekoliko godina otimao putnika Beogradu. Naime, u jednom momentu u Temišvaru je otvoren velik broj linija i letova Wizz Aira i Ryanaira, te su obije kompanije tamo imale baze. Kako je Beograd tada ima samo jedan bazirani avion Wizz Aira (kasnije dva) niz putnika je iz Temišvara koristio jeftine letove. Put od Beograda do Temišvara je 160 km, za što treba oko 2,5 sata, dok je iz Vršca i Kikinde potrebno tek nešto više od sat vremena.

No posljednih godina situacija se bitno promijenila. Prvo jeu Beogradu Wizz Air povećao broj baziranih aviona sa 2 na 4 te osjetno povećao broj linija i frekvencija. Potom je Air Serbia otvorila 45 novih linija, te ima odlične cijene karata. Za Beograd je letove otvorilo i niz drugih kompanija. Sve to je utjecalo na manji broj letova u Temišvaru. U III. mjesecu 2018. Ryanair je zatvorio bazu u Temišvaru. Istim je sve manje putnika putovalo iz Temišvara, a sve više putnika je krenulo putovati obratno, tj. niz Rumunja je krenuo putovati iz Beograda.

Samim time u Temišvaru danas ima bazu Wizz Aira, ali ne više Ryanaira i ima 13 cjelogodišnjih i 2 sezonske linije Wizz Aira, dok Ryanair više nema ni jedan jedini let iz Temišvara. TAROM ima cjelogodišnje letove za Bukurešt i dva sezonska chartera. SkyExpress ima tri sezonska chartera, Lufthansa ima letove za Minhen, a rumunjski LCC HiSky ima jednu redovnu liniju i tri sezonska chartera. Stoga ne treba čuditi da je aerodrom 2017. imao 1,62 milijuna putnika, a 2023. je imao tek 1,35 milijuna putnika. Trendovi su se promijenili i da danas velik broj rumunjskih putnika putuje iz Beograda, dok je broj srpskih putnika iz Temišvara istinski malen, iako je do 2017. bilo dijametralno suprotno.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Temišvar

British Airways leti za Beograd iz London Heathrowa samo do 29.9. i to utorkom, petkom i nedjeljom. No, nakon 29.9. kompanija više nema letova u prodaji. Ukidanje letova Britisha nikako nije dobra vijest za Beograd, poglavito što je od letova prije godine i pola odustao i Air France. To znači da 3 od 4 najveća prijevoznika (British, Air France i Ryanair) neće letjeti za Beograda, a od najvećih prijevoznika leti samo Lufthansa.

Za razliku od toga British je u Zagrebu povećao broj letova na sedam tjedno, te je na liniju uveo veće avione. Za sada iduće zime British planira letjeti šest tjednih letova za Zagreb. Iduće zime British planira letjeti i za Ljubljanu 4 tjedna leta, dok će Dubrovnik operirati do 2.11.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: British

Lufthansa je ozbiljno povećala kapacitete na liniji Zagreb-Minhen spram prošle godine. Kompanija na liniji leti 1 let sa Airbusom A321, 7 letova sa A320 i 6 letova sa A319. Prošle godine kompanija je prvenstveno letjela sa A319 i CRJ900. Uz to na ovoj liniji leti i Croatia Airlines 10 letova tjedno u code-share sa Boeingom 737-800, A319 i Dash 8-400. Idući tjedan kapacitet Croatia i Lufthanse u code-share na ovoj liniji je 3032 sjedala.

Na liniji iz Minhena za Beograd Lufthansa leti 3 leta sa A320, 9 letova sa A319 i 2 leta sa CRJ900, dakle kapacitet je bino manji nego na zagrebačkim letovima. Idući tjedan kapacitet Lufthanse na ovoj liniji je 1926 sjedala.

Na liniji Beograd-Frankfurt Lufthansa u ovom momentu ima 18 tjednih letova uz kapacitet od 2966 sjedala, dok Lufthansa i Croatia Airlines u code-share imaju 33 leta uz kapacitet od 4067 sjedala. To znači da Lufthansa iz Beograda za Njemačku nudi 4892 sjedala tjedno, a Lufthansa i Croatia u code-share iz Zagreba za Njemačku 7.099 sjedala.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Lufthansa

Prema zamaData za Zurich su u IV. mjesecu (promatrani tjedan 8-14.4.) letjeli iz:

  • Beograda Swiss 21 let i Air Serbia 13 letova = 34 leta tjedno
  • Prištine Chair 15 letova i Edelweiss 11 letova = 26 letova
  • Zagreba Croatia 13 letova
  • Skopja Chair 8 letova i Edelweiss 4 leta = 12 letova
  • Ljubljane Swiss 11 letova
  • Sarajeva Swiss 6 letova
  • Splita Edelweiss 3 leta i Croatia 2 leta = 5 letova
  • Ohrida Chair 3 leta
  • Podgorice Air Montenegro 2 leta
  • Pule Croatia 2 leta tjedno

Ovo znači da Zurich imaju 114 letova iz regije tjedno (u prosjeku 16,3 dnevno) koje leti 6 kompanija. Najviše letova ima Swiss, njih 38 (u prosjeku 5,4 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Zurich

Aerodrom Sarajevo je u IV. mjesecu imao 133.822 putnika što je čak 44.242 putnika više nego istog mjeseca prošle godine (89.580). Ovo je i fascinantnih 149,4% putnika iz istog mjeseca 2019. Sarajevo je ostvarilo 1271 operaciju (1020 u IV/2023), te 285,8 tona carga (229,1 tonu u IV/2023). Od početka godine Sarajevo je imalo 369.314 putnika, 3962 operacije i 999,9 tona carga.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric

T’Way je odlično krenuo sa linijom za Zagreb. Linija je na prvom letu imala nevjerojatnih 97% load faktora, a prvih tjedana load faktor je preko 90%. Uz to cijene povratnih karata su 15.2. bila 547 EUR, no sada su od 826 EUR naviše (letovi za mjesec dana). Ovo je bitno viša cijene (skoro 300 EUR) što dokazuje da se karte jako dobro prodaju. Uz to na masu letove više nema opcije za najnižu tarifu (event fare), već morate kupiti smart fare pa cijena ide i preko 900 EUR. Kombinacije nekih dana u idućem mjesecu su i po 1102 EUR. U VII. mjesecu cijene su u načelu 1210 EUR, nikako ne idu ispod 939 EUR, a ima dana kada su i 1982 EUR. Cijene za karte Zagreb-Seoul-Zagreb su i 5% skuplje. Ovo su vrlo visoke cijena karata za LCC.

Sve ovo jasno pokazuje da T’Way ima jako dobro punjenje i visoke cijene karata što znači da je linija uspješna. MZL Zagreb i T’Way pregovaraju i da se linije operira tijekom zime.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: T’Way

El Al obnavlja letove za Zagreb z Tel Aviva. Kompanija će letjeti na ovoj liniji od 25.6. do 22.10. jednom tjedno utorkom. Uz El Al na istoj liniji će letjeti i Croatia utorkom (od 28.5. do 22.10.), srijedom (od 3.7. do 23.10.) i petkom (od 28.6. do 25.10.), te Neos srijedom od 3.7. do 24.7.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: El Al

Hrvatska ACMI kompanija ETF Airways je danas prevezla svog milijuntog putnika od pokretanja letova. Kako je kompanija prvi let imala 4.6.2021. ovo je postigla u manje od tri godine letenja. Od početka operacija je imala 7133 letova,19.523 sati leta. Letjeli su na 230 različitih aerodroma. Kompanija u floti ima tri Boeinga 737-800.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ETF

Za Amsterdam su u IV. mjesecu (promatrani tjedan 8-14.4.) letjeli iz:

  • Zagreba KLM 14 letova i Croatia 7 letova = 21 let tjedno
  • Beograda KLM 14 letova i Air Serbia 7 letova = 21 let
  • Splita KLM 7 letova i easyJet 5 letova = 12 letova
  • Ljubljane Transavia 4 leta
  • Dubrovnika KLM 2 leta tjedno

Ovo znači da Amsterdam ima 60 letova iz regije tjedno (u prosjeku 8,6 dnevno) koje leti 5 kompanija. Najviše letova ima KLM, njih 37 (u prosjeku 5,3 dnevno).

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Amsterdam

Zračna luka Rijeka je u IV. mjesecu ostvarila nevjerojatno malih 1282 putnika. Ovo je za čak 1969 putnika manje nego u istom mjesecu prošle godine (3251). Prestrašno! Ovo je tragičnih 16,7% putnika iz istog mjeseca 2019. (7696). Rijeka je u IV. mjesecu ostvarila 266 operacija (236 u IV/2023). Od početka godine Rijeka je ostvarila 3192 putnika i 942 operacije.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Rijeka

Air Serbia je u press materijalu objavila da je u prvoj godini letenja za Chicago prevezla 40.000 putnika i 750 tona carga. Kompanija imala 123 rotacije ili 246 letova sa avionima kapaciteta 257 ili 268 putnika što znači da je kapacitet bio između 63.222 i 65.928 sjedala. A to pak znači da je load faktor linije bio između 60,7 i 63,3%. Ovo je istinski vrlo loš load faktor. Danas kompanije na long-haul linijama imaju preko 90% load faktora u prosjeku godišnje, rijeko koja ispod 85%. Isto znači da je kompanije imala u prosjeku 3,05 tone carga po letu.

Air Serbia je letjela dva do tri leta tjedno za Chicago u prošloj godini. Uz to kompanija je u prošlih godinu dana letjela 2 do 7 letova tjedno za New York.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

 

KLM u ovom momentu leti 6 puta tjedno na liniji Split-Amsterdam. Od 17.6. kompanija povećava broj letova na svakodnevne.  29.6. kompanija ima 20 tjednih letova (svaki dan 3 osim subotom kada ima 2 dnevna leta). Ovo je isti broj letova kao i prošle godine. No, kompanija od 26.8. do kraja ljetnog reda letenja (26.10.) ima 14 tjednih letova (2 dnevno) dok je prošle godine u IX. i X. mjesecu imala 2-3 tjedna leta. Ovo je ozbiljno povećanje letova u zadnja dva mjeseca ljetnog reda letenja.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: KLM

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

  • Amsterdam, KLM od 30.3.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Reykjavik, Play od 16.1.
  • Reykjavik, Icelandair od 22.1.
  • Palermo, Ryanair od 30.3.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Baden-Baden, Ryanair od 31.3.
  • Beauvais, Ryanair od 31.3.
  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Weeze, Ryanair od 1.4.
  • Girona, Ryanair od 2.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Paris Orly, Transavia od 10.4.
  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Paris CDG, gp aviation od 31.3.

 

Iz Skopja:

  • Amsterdam, Transavia od 2.3.
  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 27.3.