Novosti iz regije

Aerodrom Maribor je u X. mjesecu imao 146 putnika (218 u X/2023). Ovo je 27,8% putnika iz istog mjeseca 2019. (525). Aerodrom je imao 1238 operacija (1242 u X/2023), te nije imao carga (1,5 tona u X/2023). Od početka godine Maribor je imao 2065 putnika, 10.738 operacija i 45,3 tone carga.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Maribor

Alen Bajić, direktor Aerodroma Sarajavo je smijenjen. Tako je odlučila Vlada BiH. Sad se čeka odluka Nadzornog odbora. Za to će trebati nekih tjedan dana. I postavlja se pitanje zašto se mijenja Bajić? Neki kažu kako bi se otvorio put za koncesiju. Ali Bajić nije apriorno protiv koncesije, on je predložio hibridni model, no naglašava da ako vlasnik kaže koncesija ići će se u koncesiju. Dakle po toj osnovi Bajića nije trebalo smijeniti. Zašto onda?

Jel problem Bajićev ogroman uspjeh. Čovjek je napravio enormno puno, daleko najviše u regiji i svakako je broj jedan direktor regije. Treba li vlasti loša zračna luka, sa mršavim rezultatima kako bi se javnosti predstavilo da je koncesija jedino rješenje, izlaz? Jer sada nije. Aerodrom Sarajavo je profitabilan, on može sam rasti i razvijati se, on može sam financirati infrastrukturu. Treba li doći direktor koji će imati daleko lošije rezultate? Pa da javnost zacendra da hitno treba koncesija. Jako glupo, jer sa lošim i slabim aerodromom i ponuda koncesionara će biti bitno lošija. Ali to politici nije bitno, njoj je bitno kako će to prezentirati i da javnost stane na njenu stranu.

Ili se samo radi o političkoj igrici. Politika je poznata po tome da se mora revanširati svojim sponzorima, onima koji je podržavaju, koji su se angažirali u kampanji. Takvi traže uvijek najbolja mjesta. A Aerodrom Sarajevo je broj 1. On je uspješan, tamo ima novaca, on je velik, on donosi ogromne političke bodove stranci i onome tko mu je na čelu. Naravno da je onda on meta broj 1 politike. Jel to dobro za Aerodrom, njegove zaposlenike, 2 milijuna putnika, za turizam, dijasporu i gospodarstvo Sarajeva i BiH? Ma baš politiku briga za to! Ona želi samo svoj osobni benefit, koga briga za šire društvene interese.

Bajić je za Buku komentirao svoj otkaz: “U aprilu naredne godine mi ističe mandat. Ja ne mogu imati nikakve informacije zbog čega je ovo Vlada uradila. Ja sam se trudio da radim najbolje što znam. Mislim da rezultati govore u prilog tome, a zašto je vlasnik to odlučio da uradi, ja zaista ne znam, to je pitanje za njih”. Protom je rekao i: “Imamo rekordnu godinu u svemu. Ne postoji nijedan parametar da nije dobar. U regiji smo po procentu rasta svih parametara, i finansijski i fizičkog obima, najbolji. Vidjeli ste investicije koje smo završili, od Terminala B, proširenja platforme, od izgradnje novog VIP-a, nova trafostanica, nova kotlovnica, zgrada operativnog centra, rekonstrukcija produženja piste. Sve se to vidi, ništa se tu ne može sakriti”.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Gradonačelnik Mostara Mario Kordića je naglasio da je linija za Zagreb, koju je 2024. financirala Vlada Republike Hrvatske, bila inicijator i svim ostalim prijevoznicima koji danas lete za Mostar. Kordić je izjavio i da je u planu povećanje broja letova za Zagreb što je načelno dogovoreno sa ministrom mora, prometa i infrastrukture Olegom Butkovićem. Kordić je naglasio da je izvjesno da Zagreb i Mostar budu povezano svakodnevno. Opala!

Zamaaero je nemalo puta rekao kako je minimum povezanost Zagreba i Mostara šest puta tjedno, no svi letovi sa noćenjem u Mostaru. Letovi bi bili svaki dan osim noći subotu na nedjelju. Na ovaj način bi putnici iz Mostara mogli doći u Zagreb oko 7:15 sati i vratiti se oko 23:00 sata, tj. obaviti posao u Zagrebu bez potreba noćenja, što je bitna ušteda i motivacija za korištenje ovih letova. Ako bi Croatia letjela šest puta tjedno putnici bi mogli otići do Zagreba i nazad u istom danu pet puta tjedno. Kada bi bilo pet takvih letova mogli bi otići do Zagreba i nazad u istom danu tri puta u tjednu. Marko Đuzel, direktor Zračne luke Mostar nam je danas (24.11.) rekao da mu je cilj u 2025. povećati broj letova na 4 tjedno za Zagreb, a što prije i na 5 letova tjedno.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Ryanair pokreće letove Dubrovnik-Gothenburg od 1.7. Kompanije će letove imati dva puta tjedno, utorkom i subotom. Letovi će se operirati do kraja ljetnog reda letenja, tj. do 25.10. Karte za ovu liniju su već u prodaji. Istim će Dubrovnik imati letove na 20 linija, jednu više nego prošle godine.

dopisnik: Dejan Radić (Osijek), foto: Ryanair

Iako je Air Serbia trebala letjeti na liniji Beograd-Ankara cijele zime i to četiri leta tjedno, to se nije desilo. Kompanija će letjeti samo od 16.12. do 7.1. i to dva leta tjedno, a ostatak zime neće imati ni jedan let. AJet leti na ovoj liniji, no nema code-share na Air Serbiu. No i AJet je smanjio letove za Ankaru. Prošle zime letio je četiri tjedna leta, koliko ih je trebao letjeti i ove zime, no sada ih ipak leti tri. Air Serbia ove zime ne leti ni liniju za Izmir.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

Zračna luka Mostar je u X. mjesecu imala 4747 putnika (2621 u X/2023). Od toga je imala 4729 međunarodnih i 18 domaćih putnika, 2633 dolaznih i 2114 odlaznih putnika. Ovo je 134,3% putnika iz istog mjeseca 2019. (3534). Od početka godine Mostar je ostvario 42.010 putnika. Do kraja godine Mostar će imati blizu 50.000 putnika.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Mostar

U četvrtak, 21.11. puštena je u rad redizajnirana web stranica aerodroma Beograd. Na žalost predstavlja još jedan dokaz nestručnosti, neprofesionalizma i neznanja ljudi koji rade i onih koji su ih tu postavili. Neko ko se ne razume ni u avijaciju ni u naš jezik je jednostavno tupo i glupo uzeo za primer kao šablon relevantnu web stranicu nekog stranog aerodroma i pomoću Google prevodioca uradio prevod termina.

Kao rezultat tog inovativnog pristupa i kao dokaz domaće stručnosti i pameti zaposlenih dobili smo sledeće … nabrojaću po redu:

1) U naslovu tabele reda letenja (u dolascima i odlascima) je na engleskom napisano “#flight” umesto broj leta, let ili # leta

2) U naslovu tabele reda letenja (u dolascima i odlascima) je napisano “Sati” umesto “Vreme”

3) U naslovu tabele reda letenja (u dolascima i odlascima) je napisano ” Kapija” umesto “Izlaz”

4) U sekciji odlazaka umesto reci “Odleteo” ili “Poleteo” stoji napisano “Otišao”

5) U sekciji odlazaka umesto izraza “Pred poletanje” ili “Rulanje” stoji napisano “Taksi”

6) U sekciji odlazaka umesto izraza “Idite ka izlazu” stoji napisano “Idite na kapiju”

7) Otvorili su novi (stari) aerodrom u Istanbulu, opet se leti verovali ili ne na IST Ataturk umesto Istanbul International Airport

8) Gde nisu znali da napišu ime grada pravilno tu su postavili samo IATA kod aerodroma tako da imamo mešavimu punih naziva i skraćenih naziva, što je tragedija za ljude koji dođu na aerodrom i koji se razumeju u avijaciju, te ne poznaju IATA kodove, a takvih je ogromna većina. Danas je ovo sređeno na srpskom latiničnom sajtu, svi gradovi su isključivo prikazani sa IATA kodom, vrlo korisno za obične ljude koji se ne razumeju u avijaciju. Bravo napredak!

Popunio sam i poslao juče formular za žalbe / reklamacije i sugestije, sve ovo što sam napisao u tekstu iznad sam naveo ali da li će to biti ispravljeno to ostaje da se vidi… Nepopustljivo je da neko ovako nestručan radi u preduzeću od značaja za državu pa makar ono bilo i privatizovano! Rezultati toga su što vam avion kome curi gorivo iz rezervoara pristaje uz terminal, to što pada novorenovirana nastrešnica na stanici, to što se autoput posle puštanja u saobraćaj zatvara zbog odrona zemlje…itd. da ne nabrajam više da ne stajem na muku ovima koji su to sve dopustili jer ipak možda ih bude bar malo i sramota!

dopisnik: Dejan Radojević (Beograd), foto: Aerodrom Beograd 

Air Montenegro daje 10% popusta na sve letove kompanija tijekom cijele godine za mlade putnika koji su vlasnici Europske omladinske karte. Putnik mora odabrati destinaciju i datum, potom napraviti screenshot, isto zajedno sa ispunjenim formularom poslati u sekciju „kontakti“ (EYCA zahtjev). Popust se ostvaruje na tarifu kompanije, ali ne i na aerodromske takse.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Montenegro

TAV Makedonija (aerodromi Skopje i Ohrid) intenzivno radi na novom master planu koji će definirati smjernice aerodroma u idućim godinama, o čemu je zamaaero već pisao. Po izradi master plana isti će biti prezentiran Vladi na usuglašavanje. TAV Makedonija smatra da samo suradnjom Vlade i aerodroma može se napraviti benefit za lokalno stanovništvo i Makedoniju, te se maksimalno razviti aerodrome.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Skopje aerodrom

Zamaero je ovaj tjedan prvi puta prešla 17 milijuna čitatelja u godini dana. U ovom momentu imamo točno 17.009.179 posjeta u zadnjih godinu dana. U mjesec dana smo imali 1.485.846 posjeta, a u tjedan dana 346.360 posjeta. Od otvaranja portala imali smo 37,0 milijuna posjeta. U prošlih 30 dana ni jedan dan nismo imali ispod 40.000 posjeta, čak i vikendom. U zadnjih mjesec dana najviše posjeta je bilo 10.11. i to 76.646 posjeta. Portal je u zadnjih 15 dana imao 6052 komentara, ili ekvivalent od 141.012 komentara godišnje.

Top članci u zadnjih 15 dana su:

  1. Banja Luka u ozbiljnim problemima – 307 komentara (još uvijek aktivan)
  2. Slike sigurnosnih kamera Aerodroma Beograd izašle u Informeru – 186 komentara
  3. Alen Bajić smijenjen – 163 komentara
  4. Air Serbia reže letove za SAD za 60% – 153 komentara
  5. Air Serbia prevezla 4 milijuna putnika – 132 komentara
  6. Kako je trebala izgledati flota Croatie Airlines – 122 komentara
  7. Air Serbia ima previše modela u floti – 121 komentar
  8. Kecman rješava problem naplate parkiranja – 120 komentara
  9. Tko može garantirati da se novosadska tragedija neće desiti na aerodromima Srbije – 117 komentara
  10. Kaos u Beogradu radi 5 cm snijega – 115 komentara (još uvijek ativan)

 

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb)

Pobogu i opet se desilo. U Beogradu je pao prvi snijeg. No, palo ga je samo 5 cm. I isto je i ponovo izazvalo kolaps na aerodromu. Ujutro je situacija bila prihvatljiva. Otkazan je samo let za Amsterdam (KLM), a kašnjenja su bila uobičajenih 15 do 60 minuta, a čak je i nekoliko letova bilo na vrijeme. Jedino je Swiss kasnio 2:50 sati. No, od 12:00 sati su krenuli problemi. Od 12:00 sati u Beogradu je trebalo biti 68 letova. No Air Serbia je otkazala 5 letova (Sarajevo, Sofija, Tivat, Venecija i Zurich), dok su ostale kompanije otkazale 7 letova (dva leta Swissa za Zurich, Lufthansa za Minhan, LOT za Varšavu, te Wizz Air za Berlin, Maltu i London). To znači da je ukupno otkazano 12 letova ili 17,7% svih letova. Užas!

Air Serbia je imala 5 letova koji su kasnili 16 do 59 minuta, 13 letova koji su kasnili 1-2 sata, 8 letova koji su kasnili 2-3 sata, 5 letova koji su kasnili 3-4 sata i 6 letova koji su kasnili preko 4 sata. Najviše su kasnili letovi za Prag (6:25 sati), Tiranu (5:25), Bolognju (5:00) Banja Luku (4:55) i Paris CDG (4:40 sata). I letovi iza ponoći su ozbiljno kasnili, a najviše će kasniti let za Niš, čak 3:20 sati (odlazi tek u 4:00 ujutro).

Ostale kompanije su kasnile 1 let 16-59 minuta, 4 leta 1-2 sata, 6 letova 2-3 sata, 1 let 3-4 sata i 7 letova više od 4 sata. Najviše su kasnili Wizz Air za Beauvais (5:40), Wizz Air za Bargamo (4:50), KLM za Amsterdam (4:40), Aegean za Atenu (4:30) i Turkish za Istanbul (4:15).

To znači da je ukupno 6 letova kasnilo 16 do 59 sati, 17 letova 1-2 sata, 14 letova 2-3 sata, 6 letova 3-4 sata i 13 letova više od 4 sata. Ni jedan jedini let nije poletio na vrijeme. Čak 31 let (45,6%) je imalo vrlo duga kašnjenja ili je otkazano. Nevjerojatno. I to radi neznatnih 5 cm snijega kojeg drugi aerodromi ni ne osjete.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd

Aerodrom Podgorica je danas (22.11.) imala kvar na sustavu kontrole letenja SMATSA-e. Zbog toga je 5 od 10 letova otkazano. Otkazani su dva leta za Istanbul (Turkish), Ankaru i Sabihu (Pegasus), te Beč (Austrian). Ostali letovi su kasnili od 1:05 do 4:05 sati.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Podgorica

Tehnika Croatie Airlines trenutno radi na dva aviona izvan kuće, na Airbusevima Condora i Trade Aira, te na jednom svom Dash 8-400. Dočim su na servisu tri aviona i sva tri hangara su popunjena.

dopisnik: Dubravko Kužnik (Sisak), foto: Dubravko Kužnik

Krenuo je zimski san u hrvatskim zračnim lukama. Osim Zagreba, Splita i Dubrovnika sve ostale zračne luke istinski imaju vrlo skroman promet i broj linija. Osijek će letjeti za Zagreb, Pulu i Rijeku (pa dalje za Split i Dubrovnik), Pula samo za Zadar, Zagreb, Osijek i Split, Rijeka za Minhen, Osijek, Split (i dalje za Dubrovnik), a Zadar za Pulu i Zagreb, te prvi dio zime za Minhen.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Zadar

Sarajevo je prošlog ljeta imalo čak 14 novih linija, a najveće povećanje je bio dolazak Ryanaira sa 6 linija i 13 tjednih polazaka. I time je Sarajevo bilo drugi aerodrom po broju novih linija u regiji, odmah iza Dubrovnika, bitno više nego idući aerodromi. No, velik je broj bio i kompanija koje su povećale broj frekvencija na aerodromu prošlog ljeta. Stoga ogromno povećanje broja putnika ne smije čuditi. Bravo Bajić!

No, Sarajevo, što je iznenađujuće, ima ogromna povećanja i ove zime. Ryanair prošle godine nije letio, no ove godine letjet će na pet linija sa ukupno 11 letova tjedno. Ni LOT nije letio prošle zime, no ove će letjeti 3 tjedna leta. Wizz Air je ove zime uveo letove za Rim sa 3 tjedna polaska, a London je povećao sa 2 na 4 leta tjedno. Letova prošle zime nije imao ni SunExpress no ove zime će imati 2 do 4 tjedna leta na dvije linije. Swiss je povećao broj letova sa 4 na 5. Flydubai je oko Nove godine povećao broj letova sa 4 na čak 7 tjedno. I Flynas je povećao broj letova sa 2 na 3 tjedno. Pegasus je povećao broj letova sa 11 na 14 tjedno, AJet sa 3 na 7 letova, a Turkish ima 1 let više nego prošle zime. Ogromna povećanja, tj. čak 9 novih linija ove zime i nevjerojatnih 32 do 36 dodatnih tjednih letova. Ovo će vrlo povećati broj putnika Sarajeva poglavito što su među povećanjima LCC Ryanair, Wizz Air, Pegasus, AJet, Flynas i Flydubai koji imaju ogromna load faktor na velikim avionima što će akumulirati velik broj dodatnih putnika. Ogromno bravo Alan Bajić! Ali neka te genijalci smjenjuju! O moj bože.

Stoga moja procjena da će Sarajevo ove godine dostići 1,8 milijuna putnika nije nerealna, te ću sigurno dobiti okladu i zaradit ću si večeru, pošto smo se kladili Bajić i ja, dok je on tvrdio da će Sarajevo imati 1,6 milijuna putnika.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Swiss će pokrenuti liniju Zurich-Dubrovnik, tj. preuzeti će je od svog leisure brenda Edelweissa. Swiss će na liniji letjeti pet puta tjedno od 17.4. (utorkom, srijedom, četvrtkom, subotom i nedjeljom) sa Embraerom E190 Helvetic Airwaysa. Edelweiss je na liniji letio tri puta tjedno.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Swiss

U Beograd se danas (21.11.) i sutra (22.11.) održava CAPA Airline Lieader Summit World & Award for Exellence. Ovaj kongres je dio CAPA 2024. summit serije. Dio kongresa je i podjela nagrada za lidere i inovacije u zrakoplovstvu. Glavni govornici na kongresu su Montserrat Barriga, ERA generalni direktor, Steven Udvar-Hazy, izvršni direktor Air Lease Corporation, Max Kownatzki, CEO SunExpressa, Heike Birlenbach COO Swissa, Goncalo Pires, CFO TAP Portugala, Razvan Bucuroiu, šef Aircpace i Capacity Division Eurocontrola, Guliz Ozturk, Marin Gaus, CEO airBaltica, CEO Pegasusa i Jiri Marek, CEO Air Serbie. Šteta što na kongresu ne sudjeluju ni jedan CEO velikih kompanija Europe, te jako malo onih srednje velikih, pošto je najveće ime kongresa CEO Pegasusa. Iskreno u Beogradu je prošlih godina bilo i bitno jačih kongresa od ovog.

CAPA organizira ovakve samite 7-8 kroz godinu diljem svijeta, a glavni event CAPA-e je GAP World, a koji okuplja direktore u zrakoplovstvu i ove godine se održava u Minhenu od 11. do 13.12. Capa je institucija koja se bavi analitikom u avijaciji. Imaju portal koji uz prosječno 2-3 kratke vijesti svaki dan ima po jednu veliku analizu iz svijeta zrakoplovstva, te imaju portal Aviation Week Network koji prenosi vijesti iz zrakoplovstva.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: CAPA

U srijedu (20.11.) navečer je pao prvi snijeg ove godine i to u Banja Luci. Da stvar bude gora nije pao samo snijeg nego prava snježna mećava. Temperatura je tijekom dana bila 18 stupnjeva celzijusa, ljudi su doslovce bili u kratkim rukavima i onda je u samo dva-tri sata temperatura pala na tek 3 stupnja i desila se snježna mećava. Snijeg je pao nepredviđeno i naglo. Promet je bio u kolapsu, desio se velik broj zastoja, vozila su izlijetala sa ceste, pali su stupovi ulične rasvjete, čak je i jedna ralica (grtalica) sletjela sa ceste. Temperatura je danas (21.11.) dodatno pala.

Zbog istog je i Aerodrom Banja Luka imao ozbiljnih problema, pa je i management aerodroma prolongirao sastanak koji smo trebali imati danas u Zagrebu na idući tjedan, kako bi se bavio poremećajem prometa u Banja Luci.

Snijeg je pao i u ostatku BiH, pa i na aerodromima Sarajevo i Tuzla, no ne u značajnim količinama kao u Banja Luci, pa nije bilo nikakvog poremećaja u prometu. Temperatura je u cijeloj BiH značajno pala.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Zračna luka Osijek je u X. mjesecu ostvarila 4870 putnika (4982 u X/2023). Ovo je 155,7% putnika iz istog mjeseca 2019. (3128). Osijek je imao 392 operacije (345 u X/2023), te nije imao carga. Od početka godine Osijek je imao 42.743 putnika, 2725 operacija i 0,1 tonu carga. Evidentno će Osijek imati blizu 45.000 putnika ove godine, daleko više nego 2023, no još uvijek manje nego 2019. i daleko manje nego rekordne 2018. godine.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: ZL Osijek

Zračna luka Mostar je platila milijun EUR SkyAlpsu za 4 linije i 8 polazaka u sezoni. Najviše novaca je potrošila linija za Veronu, 400.000 EUR, koja je u stvari bila ferry let i imala je vrlo malo potencijala. Stoga ne čudi da iduće godine, po otvaranju baze, ova linija više nije u ponudi. Za ostale tri linije se potrošilo 600.000 EUR, tj. po 200.000 EUR po liniji ili 100.000 EUR po polasku. Mostar naknađuje samo razliku između naplaćenih karta i troškova linije. U 5. i 6. mjesecu popunjenost na ovim linijama je bila jako loša (povjerenje putnika i stvaranje navike), ali u 7, 8. i 9. mjesecu bilo jako puno putnika na ovim linijama. Direktor ZL Mostar Marko Đuzel smatra da će trebat više od godinu dana da se vrati povjerenje putnika u letove. Stoga se nada da će 2026. SkyAlps letjeti komercijalno i više ne dobivati novac, a isti će se usmjeriti na druge prijevoznike.  ZL Mostar naglašava da je izravna koristi od SkyAlpsa bila 300.000 EUR, dok je indirektna koristi od ovih letova prema kalkulacijama bila 2,6 milijuna EUR. Dakle posao ima logike i isplatio se za Grad Mostar.

Jednako tako Air Serbia je imala toliko dobar load faktor da je ostalo novaca za zimske letove, pa se linija produžila i na zimu, tj. postala cjelogodišnja. Iskreno, ovome se nitko nije nadao. Svakako ne u prvoj godini operiranja. Load faktor je bio oko 80%. Za razliku od toga Croatia Airlines ima puno previsoke cijene, te loše konekcije, pa joj je i load faktor tek oko 50%, ovog ljeta se znao popesti i na 60%.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: SkyAlps

Konačno Eurowings dolazi u Ljubljanu. Iako kompanija leti na gotovo sve najveće aerodrome regije, pa i na niz manjih, sve ove godine nije letjela u Ljubljanu. No, to će se iduće godine promijeniti, pa će Eurowings pokrenuti letove iz Dusseldorfa i Berlina za Ljubljanu. Letovi za Berlin kreću 11.4, a za Dusseldorf 12.4. Kompanija je jedina koja se javila na natječaj za subvencija Slovenije, dok se na prošlom natječaju nije javila ni jedna kompanija. Karte još uvijek nisu u prodaji.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Eurowings

Zračna luka Split će ove godine imati 3,7 milijuna putnika i nema paralelnu rulnicu. Split ljeti ima gotovo 750.000 putnika mjesečno koje hendla bez paralelne rulnice. No, Niš smatra da sa 10 puta manjim prometom, koji ove godine neće biti veći od 360.000 putnika, treba napraviti paralelnu rulnicu. U Nišu tijekom dana ima 2 do 8 letova ljeti i 1 do 8 letova zimi. U Nišu avion može sletjeti i ostati na pisti dva i više sati prije nego dođe novi avion, a kamoli da se ne može okrenuti na pisti i doći na stajanku preko piste (3 minute). Niti jednom u danu u Nišu avioni ne slijeću u razmaku od 3 minute, najgušće slijeću u razmaku od po 10 minuta i to tri puta tjedno, inače slijeću u razmaku od sat vremena i više. Paralelnu rulnicu nemaju ni bitno veći aerodromi poput Banja Luke, Tuzle i Tivta. Nišu paralelna rulnica neće trebati još 50 godina. Ali nema veze oni će je sagraditi i tako nepotrebno baciti puste milijuna EUR. Koje nepotrebno bacanje novaca.

Split sa 13 parkirnih pozicija na stajanci opslužuje 750.000 putnika mjesečno i 3,7 milijuna putnika godišnje. Sarajevo sa 11 parkirnih pozicija opslužuje 1,8 milijuna putnika godišnje. Banja Luka ima više putnika od Niša i ima tek 4 parkirne pozicije. Zadar ima 1,6 milijun putnika i ima 10 parkirnih pozicija. Tivat ima 1,2 milijuna putnika i ima tek 7 parkirnih pozicija. Podgorica ima 1,8 milijuna putnika i ima samo 8 parkirnih pozicija. No, Niš smatra da mu je za 360.000 putnika potrebno 9 parkirnih pozicija (sada ih ima 4), te će i na to uzaludno baciti ogroman novac.

Jednako tako Niš će produžiti uzletno-sletnu stazu za 250 metara iako time neće dobiti to da će moći slijetati širokotrupci na istu. Time će Niš imati dužu uzletno-sletnu stazu od Splita, Zadra, Podgorice i Sarajeva koji su 5 do 10 puta veći aerodromi od Niša. Koje bacanje novaca. Za potpuno nepotrebnu paralelnu rulnicu, nefunkcionalno produženje uzletno-sletne staze i nepotrebno proširenje stajanke za pet parkirnih pozicija Niš će nepotrebno baciti par desetaka milijuna EUR.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Niš

Zamaaero je bio u posjetu direktoru Aerodroma Sarajevo g. Alanu Bajiću, koji nas je proveo kroz sve dijelove aerodroma, pa i one koji nisu za javnost. Stoga objavljujemo slike koje smo pritom snimili:

analitičar: Alen  Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric

 

 

 

 

Aerodrom Beograd je ostvario 752.207 putnika u X. mjesecu što je povećanje od 1,1% spram prošle godine (746.061). Broj operacija povećao se za samo 0,6%. Od početka godine Beograd je ostvario 7.180.846, što je povećanje od 7,2% spram prošle godine (6.698.353). Beograd će na kraju godine imati oko 8,4 milijuna putnika.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd

Vlada Federacija BiH je na današnjoj sjednici u Mostaru, pokrenula proceduru imenovanja nova uprave Aerodroma Sarajevo. Vlada je od Nadzornog odbora zatražila razrješenje dosadašnjeg glavnog direktora Alana Bajića. Vlada predlaže da na mjesto glavnog direktora dođe Sanin Ramezić, kojeg predlaže stranka Narod i pravda. Ramezić zadnjih pet godina radi u kompaniji ICT Sales Reprezentative kao key account manager, dok je prije 14 godina radio u BH Telekomu, gdje mu je zadnji posao bio specijalist za ICT servis. Ramezić je završio Srednju elektrotehničku školu i Elektrotehnički fakultet Sveučilišta u Sarajevo, smjer telekomunikacije.

Alan Bajić je najuspješniji direktor svih aerodroma u regiji. Zamaaero je nedavno napisala članak o tome što je sve napravio. Iskreno on je u tri godine napravio ono što bi drugim direktorima trebalo 30 godina, uspio je ekstremno povećati broj putnika, postavo je mlad i novi management, izgradio je novi terminal, otvorio je ogroman broj objekata u novom terminalu, daleko više nego ih imaju Beograd i Zagreb, napravio je čak dva business salona (do kojih je jedan premium), te izdvojeni VIP salon, otvorio je novi operativni centar i upravnu zgradu, povećao je stajanku za četiri parkirna mjesta, otvorio je novi suvremeni centar sa video nadzorom perimetarske ograde, u knjigama je pronašao i u FBiH, te Republici Srpskoj uknjižio čak 90.000 kvadratnih metara vlastite zemlje koja se nije uknjižila od Olimpijade u Sarajevu, započeo radove na produžavanju uzletno-sletne staze (upravo se ograđuje zemlja aerodroma za tu nakanu), proširio je parkiralište, ishodio je izuzeće od javnih nabavki (jedini aerodrom u BiH koji to ima), uspio je natjerati vlast da ukine taksu za razvoj koju je plaćao samo Aerodrom Sarajevo, a novac se prelijevao u druge aerodrome u BiH, uvjerio je lokalnu zajednicu da financira nove linije i dodatne frekvencije što je rezultiralo velikim brojem novih linija i dolaskom Ryanaira, uveo je drugog dobavljača gorivom da se smanje cijene goriva, krenuo je sa realizacijom Rent’a’car citya, novog hangara za servis aviona, brzog izlaza sa uzletno-sletne staze, solarne elektrane, napravio je idejni projekt za novi terminal i još ogromna broj drugih važnih projekata. Bajić je na Aerodrom Sarajevo doveo flynas, flyadeal, Jazeeru, Kuwait, Gulf, Wizz Air, Ryanair, SAS, Aegean, SunExpress, Arkiu, TUI, dodatnu liniju Pegasusa i Norwegiana, te povratio Qatar i Air Arabiu. Samo prošle godine doveo je nevjerojatnih 14 novih linija. Uz to je niz kompanija značajno povećao broj letova.

Razgovarao sam danas sa Alanom Bajićem, potvrdio mi je da je u postupku njegovo smjenjivanje i potpuno je smiren, očekivao je to. Prema ugovoru trebao bi ostati na aerodromu, ali zna da to neće biti moguće. Kaže da već četiri godine nije bio na godišnjem odmoru, pa će konačno i to obaviti, te konačno nešto vremena provesti sa suprugom koja ga pošteno nije vidjela već četiri godine.

Vlada traži razrješenje i Samre Pehilj, izvršne direktorice za razvoj. Na njeno mjesto bi trebao doći Slobodan Kraljević (Nova stranka), dok bi na upražnjeno mjesto izvršnog direktora za promet i usluge (ovdje je bio Elvin Begić koji je preminuo) trebao doći Amadeo Mandić (SDP). Ovo će biti i sva tri člana nove Uprave Aerodroma Sarajevo.

I za kraj, eto i ponovo se desilo. Shvatio sam da se protiv politike ne možete boriti, da njih nije briga. Pa nema ni smisla pokušati se boriti. Možda će Ramezić biti dobar direktor, zamaaero mu želi svu sreću i ponuditi će mu ruku suradnje, ali odreći se najboljeg direktora regije koji je toliko napravio za Aerodrom Sarajevo je istinsko ludilo. Ne ostaviti Bajića na aerodromu, ne ponuditi mu funkciju koja će omogućiti da dalje radi za dobrobit Aerodroma Sarajevo je suludo. Razgovarao sam danas sa velikim brojem direktora aerodroma u regiji. Svi su u šoku radi ove vijesti i svi tvrde da je ovo bez razuma i notorna glupost. Ali koga briga. Politiku nije briga, ona ima svoje interese i što nju briga dobrobit Aerodroma i stanovnika Sarajeva i BiH.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Ryanair pokreće letove na liniji Gothenburg-Pula od 4.7. Linija će se operirati dva puta tjedno, ponedjeljkom i petkom. Linija će se operirati do kraja zimskog reda letenja (24.10.). Kako će kompanija idućeg ljeta letjeti i za Beč (3 leta tjedno), Charleroi (3 leta), Weeze (5 letova), Memmingen (2 leta), Katowice (5 letova), Poznan (3 leta) i London Stansted (3 leta tjedno), to je ukupno 26 letova tjedno, 3 leta više i 1 liniju više nego u ljeto 2024.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ryanair

Za novu italijansku LCC je, kao što je već pisano na zamaaero, pre nekoliko nedelja počeo da leti pod wet-lease modelom jedan Airbus A319 hrvatske kompanije Fly Air41. Efektivno od pre nekoliko dana, Aeroitalia je uzela još jedan A319 od hrvatske kompanije, a u pitanju je avion registracije 9A-MUC.

Ovo je izvesno zbog suspendovanja AOC-a Aeroitalia-e Regional (bivšeg AirConnect-a) i pratećeg prizemljenja kompanijina dva ATR76. Da bi održala kontinuitet operacija, Aeroitalia je neke od svojih B734 prebacila na rute ATR-ova, dok je drugi A319 od FlyAir41 izvesno uveden da reguliše nedostatak aviona u floti. Iako ništa nije formalno potvrđeno, drugi A319 će izvesno leteti za Aeroitalia-u dok istoj ne stigne u bliskoj budućnosti još jedan B738, ili dok dva ATR-a ne počnu ponovo da lete. Prvi A319, 9A-ZAG će, s obzirom da je prefarban u boje Aeroitalia-e, izvesno nastaviti da duži vremenski period leti za Aeroitalia-u.

dopisnik: Ivan Pusineri (Zagreb), foto: Aeroitalia

Aerodromi Skopje i Ohrid su u X. mjesecu imali 283.676 putnika (290.104 u X/2023). Ova dva aerodroma su u X. mjesecu imali 2180 operacija (2252 u 2023). Od početka godine Skopje i Ohrid su ostvarili 2.718.113 putnika (2.647.816 u 2023.) i 21.770 operacija (19.935 u 2023). Sada je jasno da će Skopje i Ohrid imati oko 3,1 milijuna putnika u 2024, ali da će brojke gotovo sigurno do kraja godine biti lošije nego 2023. ili na razini 2023.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Skopje

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

  • Amsterdam, KLM od 30.3.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Reykjavik, Icelandair od 22.1.
  • Palermo, Ryanair od 30.3.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Baden-Baden, Ryanair od 31.3.
  • Beauvais, Ryanair od 31.3.
  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Weeze, Ryanair od 1.4.
  • Girona, Ryanair od 2.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Berlin, Eurowings od 2025.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Stuttgart, Eurowings od 10.5.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Paris Orly, Transavia od 10.4.
  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Paris CDG, gp aviation od 31.3.

 

Iz Skopja:

  • Amsterdam, Transavia od 2.3.
  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 27.3.