Novosti iz regije

Češki LCC Smartwings će pokrenuti letove iz Beograda za Las Palmas na Grand Canariji. Letovi će se operirati tijekom zimskog reda letenja. Kompanija karte na letu još uvijek nema u svom sustavu pa se vrlo vjerojatno radi o charteru. Letovi bi se trebali krenuti operirati već u drugoj polovici X. mjeseca.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Smartwings

British Airways leti za Ljubljanu dva tjedna leta, petkom i nedjeljom. Linija će se operirati samo dva mjeseca jer je krenula sa operacijama tek krajem VIII. mjeseca. Posljednji let na liniji će biti 29.10. Linija će se ponovo početi operirati tek 22.5.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: British Airways

Kako je startao Air Montenegro? Nažalost ne baš dobro. Kompanija je iznajmila avion Germanie Embraer E190 umjesto kupljenog aviona koji nije letio radi problema sa motorom, servisirala je svoje avione u inozemstvu, počela je sa prodajom karata tek par dana prije prvog leta čime je izgubila velik broj potencijalnih putnika, imala je dva velika problema sa ispadanjem jednog aviona iz prometa i kompenzacijama putnika, prekasno je povećala broj letova na linijama koje su imale i 100% popunjenosti, imala je vrlo malo linija i letova, utilizacija aviona joj je bila vrlo loša (tek 45%) i u top sezoni je radila tek 34 tjedne rotacije iako je imala kapaciteta i za 62 tjedne rotacije, kompanija je zakazala letove za Lyon, no potom ih nakon mjeseca dana otkazala i platila kompenzacije putnicima koji su kupili karte, kompanija je imala puno premalen broj frekvencija za Frankfurt što je demotivirajuće prema putnicima, ove zime broj letova je istinski skroman, a letjet će se samo prema Beogradu, Ljubljani i Istanbulu.

Kompaniju guši Air Serbia koja je potpuno dominantna na tržištu iz Beograda za Tivat i Podgoricu. No, guše je i brojni letovi kompanija koje su uskočile nakon prekida operacija Montenegro Airlinesa, poput Austriana, Turkisha, Ryanaira, Wizz Aira, easyJeta, LOT-a, Chaira, Lufthanse i brojnih ukrajinskih kompanija.

I što tu može napraviti Air Montenegro? Nažalost ne puno. Tržište je puno premaleno, kompanija ima ogromnu konkurenciju, tržište je ekstremno sezonalno. Da se kompanija uspije razviti poput Air Baltica, pa da u Podgorici i Tivru ima bazirano 7-8 aviona i preuzme dobar dio tržišta, što nije nemoguće, te bazira po dva do tri aviona u Sarajevu, Skopju i Prištini, tj. da ima flotu od 14-15 aviona onda bi mogla biti profitabilna. No, management kompanije ne pokazuje indicije da tako što napravi. A vrijeme neumoljivo curi i kompanija odlazi u financijske nebuloze koje će joj trajno uništiti perspektive za ovakvu ekspanziju.

Kompanija se pohvalila prihodom od 2 milijuna EUR. U top sezoni? To je ekstremno malo. A troškovi su bitno veći od prvotno planiranih. Nije dobro! Iskreno sam uvjeren da će kompanija spržiti svih 30 milijuna EUR ove zime i da će imati ogromnih problema sa financijama već do kraja 2022, a da za zimu 2022/23 sigurno neće imati novaca. Moja procjena je da će Air Montenegro trošiti preko 5 milijuna EUR godišnje novaca poreznih obveznika. Za tako malo linija i frekvencija istinski ogroman novac. To je 1/4 novca koji dobiva Air Serbia od svoje države, a govorimo o kompaniji koja ima 10 puta više putnika, letova i aviona.

Jedina pozitivna stvar je prilično visok load faktor od 68,8% koji je nekih 7-8 postotnih bodova viši od ostalih legacy carriera u Europi. I tu treba čestitati kompaniji. No, ipak, to nikako nije dostatno da kompanija preživi, a ako neće imati podršku države u idućim godinama za izuzetno visokim iznosima novaca, kompanija će, nažalost, krenuti putem Adrie Airways.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

Banja Luka je u IX. mjesecu imala 17.772. putnika (u IX/2020. samo 1582). Isto je ostvareno na 304 operacije (u IX/2020. 133 operacije). Banja Luka je imala 0,2 tone carga u IX. mjesecu (u IX/2020 0,1 tonu).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Banja Luka

Danas nas je nazvao g. Alan Bajić, CEO Aerodroma Sarajevo i zahvalio se na korektnom intervjuu, te vođenju rasprave nakon intervjua. G. Bajić je naglasio da će zamaaero dati nekoliko ekskluziva kada za to dođe vrijeme.

Montenegro Airlines je izgubio pravo na logo. Ministarstvo ekonomskog razvoja poništilo je prethodno rješenje od 9.8. i ukinulo pravo Montenegro Airlinesu na logo i to zato što je zakasnio sa produžavanjem prava na logo (nije to učinio dok je bio u stečajnom postupku). Montenegro Airlines može sada podnijeti tužbu Ustavnom sudu, no do okončanja postupka više ne smije koristiti logo.

Montenegro Airlines je pak Privrednom sudu podnio prijedlog 5.10. te tražio privremenu mjeru zabrane korištenja loga kompaniji Air Montenegro (ToMontenegro) dok se ne dovrši postupak koji je pokrenuti 10.6. Sada postupak više nema smisla jer Montenegro Airlines više nije vlasnik loga. Vrlo zgodno za Air Montenegro, eto baš ih je pomilkila sretna okolnost.

Air Montenegro sve glasnije negoduje nad činjenicom da im Montenegro Airlines ometa razvoj, no stečajni upravitelj tvrdi upravo suprotno i ističe da žele surađivati sa Air Montenegrom.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

Luxair će ipak obnoviti letove na linijama iz Luksemburga za Podgoricu i Tivat u ljeto 2022. Letovi će se prekinuti sa operacijama 4.11. Postoji šansa da će kompanija imati letove za Podgoricu oko Božića i Nove Godine iako letovi još nisu izlistani u sustavu.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Luka Babić (Luxair)

Eurowings je prolongirao početak letova na liniji Zagreb-Prag sa 6.11. na 16.12. Kao što smo već javili linija će se operirati dva puta tjedno (četvrtak i subota), dok će se od 15.1. smanjiti na jedan tjedni let (subota). Eurowings je krenuo sa letovima za Dusseldorf sukladno planu, no za Berlin je odustao od letova koji su trebali krenuti u III. mjesecu 2022.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Eurowings

Air Montenegro je obilježio 1000. let. Ona je obavljen u četiri mjeseca od prvog leta, što znači da je kompanija u prosjeku imala 250 letova mjesečno, bitno manje od Montenegro Airlinesa koji je imao preko 600 letova mjesečno od VI. do IX. mjeseca 2019.

Kompanije je pritom prevezla 76.000 putnika, što znači da je imala load faktor od 68,8%. Istinski dobar load faktor, koji treba respektirati. To je nekih 7-8 postotnih bodova više od legacy carriera Europe.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

U IX. mjesecu je Međunarodni aerodrom Tuzla imao 32 960 putnika. Ako isto uporedimo sa VIII/21 onda je to za 32% manje obzirom da je aerodrom tada imao 48 630 putnika. U IX/20 aerodrom je imao 19 509 putnika, dok je X/19. imao fascinantnih 56 420 putnika.

U 2021. godini je zaključno sa IX mjesecom aerodrom imao ukupno 216 939 putnika. Za nadati se da će aerodrom preći broj putnika prošle godine kada je imao 228 603 putnika, dok je to mnogo  daleko od cifre 593 050, koliko je imao 2019. godine.

autor: Dževad Mesić, suradnik (Bihać), foto: Aerodrom Tuzla

Aegean uvodi liniju Zagreb-Atena od 15.6.2022. Linija će se operirati srijedom i subotom sa Airbusom A320. Liniju Zagreb-Atena preko Dubrovnika operira i Croatia Airlines.

Istovremeno Aegean otvara i novu liniju Dubrovnik-Solun, koja će se od 1.6.2022. operirati svake srijede, petka i nedjelje sa ATR-72 Olympic Aira. Linija Dubrovnik-Atena će letjeti i ove godine, i to od 2.4. subotom, da bi se 12.4. uveo leti i utorkom. Od 12.5. uvodi se i 3. let četvrtkom, a od 6.6. i četvrti ponedjeljkom. Svi letovi su sa Airbusom A320. Aegean ove godine, za sada, ne planira letove za Split. Naravno, planovi se mogu promijeniti sukladno epidemiološkoj situaciji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aegean

Posade Croatie Airlines kombijem kompanija dolaze u sobu za posade (crew room) najkasnije sat vremena prije leta. Ako su posade smještene van baze, tj. na stacionaru u Splitu ili Dubrovniku, ili pak u Skopju i Sarajevu, u kombiju moraju biti sat vremena prije leta. Naime, posade moraju biti u avionu 40 minuta prije leta. Posada se dužna „prijaviti“ (checkirati) prije letačke dužnosti putem mobitela, vlastitog računala ili službenih računala u crew roomu (ovo posljednje je moguće ukoliko je let sa MZLZ).

Novi crew room Croatie Airlines više nije u Buzinu, nego u zgradi MZL Zagreb, u prostoru na lijevom dijelu terminala, gdje je kantina za zaposlenike i security MZL Zagreb, te tehnika, help desk i station manager Croatie Airlines. U crew roomu se nalazi pult na kojem sjede crew control i djelatnik operativnog središta. Tamo piloti pokupe košuljicu (fascikl) u kojoj se nalaze svi dokumenti potrebni za let.

Prvi dokument iz košuljice je nalog za let (journey log), dokument sa osnovnim podacima o letu u kojem je datum, broj leta, imena posade, te registarski broj aviona.

Drugi dokument je Dispatch release koji je dio plana leta, a na kojem piše ruta, broj leta, ime kapetana i proračun potrebnog goriva koji daje kompanije, a temeljem kojeg kapetan odlučuje koliko će goriva u konačnici uzeti u avion. U košuljici su i dva primjerka plana leta (OFP) koji ima 3 do 10 stranica i na kojem je još jedan primjerak disparcher lista, te sve točke na ruti na kojima se provjerava stanje goriva. Naime, na tim točkama posada provjerava koliko je goriva utrošeno, tj. je li sve u redu i hoće li imati dovoljno goriva do kraja leta. Ako se brojke ne slažu došlo je do nekog problema, kao npr. curenje goriva i posada mora reagirati.

U slučaju charter leta dobivaju se još i dodatni dokumenti sa Covid-19 procedurama, ostalim procedurama, ponašanju na destinaciji (poglavito u arapskim zemljama), ime hotela i kontakt broj, telefon od hendlera, poseban servis tijekom leta idr.

Uz to piloti dobivaju svako jutro u zoru tehnički status svih aviona, tj. napomene da li avion ima neku neispravnost ili ograničenje, kako bi posade znale procedure u slučaju ograničenja.

Posade sve potankosti leta provjere i prije dolaska u crew room na kompanijskoj internet stranici, no ipak su dužne u crew roomu još jednom i formalno provjeriti na kompjuterima kompanije elektronske podatke o letu. Ovdje kapetan i kopilot čitajui Briefing package u elektronskom obliku (to je prije bilo u papirnatom obliku, no sada se štedi na papiru). U ovom dokumentu imaju vremenske prognoze polaznog i dolaznog aerodroma, alternacije (ponude, no isto u konačnici odlučuje kapetan), sve notame svih aerodroma, karte, te meteo uvjete leta.

Potom se kapetan i kopilot dogovaraju o količini goriva koji će uzeti, o alternacijama, te tko će letjeti koji leg (u načelu se dogovaraju pola-pola). Neke legove mora letjeti kapetan kao u slučaju lošije vidljivosti ili npr. na letovima za Brač.

Idući korak je pozvati kabince koji se brifira o statusu aviona, te meteo uvjetima, tj. hoće li, gdje, kada, kako i koliko moći posluživati u kabini, te koje procedure će morati odraditi (npr. vezanje putnika). Istovremeno kabina brifira pilote ima li putnika sa ograničenjima kojih ima mnogo različitih kategorija od teško pokretnih osoba, preko onih u invalidskim kolicima do onih na nosilima. Kabina obavještava pilote i ako ima djece bez pratnje. Također se naglašavaju putnici koji dolaze u policijskoj pratnji, a koji prvi ulaze u avion poput kriminalaca i deportiranih osoba.

Kada posada nije u bazi brifing se radi u hotelu ili u aerodromskoj zgradi (Brač npr. ima posebni prostor za to), ili je krajnja opcija da se napravi u avionu.

Potom piloti odlaze u operativno središte (pult) gdje daju Dispatch release i Fuel order (narudža goriva) po kojoj operativa daje nalog zemaljskom osoblju da utoče količinu goriva u avion. Na koncu posada na monitoru ili na pultu provjerava na kojoj je poziciji sam aviona (na kojem gateu) te zajedno sa kabincima odlazi do gatea.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Air Serbia je prodala dva 36 godina stara Boeinga 737-300 u Kinu. U Beogradu je ostao još samo B737-300 YU-AND, koji je najstariji 737-300 u Europi i koji je planiran za stacioniranje u obližnjem Vazduhoplovnom muzeju.

Air Serbia bi morala organizirati posljednji let sa ovim avionom ove zime. Napraviti polusatnu panoramu iznad Srbije (od Beograda Zapadnom Srbijom prema Nišu, pa preko Istočne Srbije prema Vojvodini i nazad za Beograd), naplatiti to entuzijastima i napraviti si odličnu reklamu za nula novaca. Svi bi bili sretni, Air Serbia bi nešto sitno i zaradila, no napravila bi si ozbiljnu reklamu, entuzijasti bi bili sretni, novinari bi se raspisali. Hoće li se to desiti? Nažalost teško!

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Danas sam imao ručak i trosatni sastanak sa CEO Aerodroma Crne Gore koji je radi toga došao iz Podgorice. Goran Jandreoski je izuzetno elokventna i inteligentna osoba, te istinski stručnjak u zrakoplovstvu. Bio je više nego užitak sa njim pričati o svim mogućim zrakoplovnim temama. Nevjerojatan kapacitet.

Jandreoski je imao velik pritisak od aktualne politike, no jednostavno je stvar presjekao energičnim stavom. Nakon toga više nije bilo pritisaka. Svaka čast! Sada je suradnja korektna i korisna za obije strane, a stvari se rješavaju dogovorom. Politika u ovom momentu daje podršku aerodromu za razvojne projekte, te se raspravlja o egzistencijalnim pitanjima i budućnosti aerodroma. Jandreoski je Vladi dao prijedlog tri moguća scenarija razvoja aerodroma u doglednoj budućnosti.

Na sastanku smo dogovorili vrlo ozbiljne poslove u idućem periodu. Jandreoski mi je prezentirao sve projekte na kojima radi. Više nego fascinantno. Dobar dio toga ćemo objaviti u idućim tjednima nakon što dobijemo zeleno svjetlo od CEO-a.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Podgorica

U ovom momentu ETF ima 15% svojih radnika koji su iz inozemstva. Inozemni radnici su im iz 15 zemalja svijeta. Od 20 pilota pola ih je stranaca.

Trade Air ima 45% stranaca, pri čemu je oko 66% pilota stranaca. Inozemni radnici su im iz 14 zemalja svijeta. Marko Cvijin nam je izjavio: „Mi među stalnim zaposlenicima imamo dosta stranaca, jer su kvalitetni ljudi. I oni nas smatraju svojom firmom, i mi njih svojim ljudima. Imati strance u firmi smatramo dobrom odlukom jer svi oni donose neko svoje iskustvo i kulturu u firmu“. Svi radnici ETF-a i Trade Aira plaćaju poreze u Republici Hrvatskoj.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Trade Air

Wizz Air pokreće letove između Ljubljane i London Lutona. Linija kreće sa operacijama 13.12. i operirati će tri puta tjedno, ponedjeljkom, srijedom i petkom sa Airbusom A321. Ovo je druga linija Wizz Aira iz Ljubljane, obzirom da kompanija već prometuje za Charleroi.

Prema Londonu prometuje easyJet za Gatwick, a od 27.3.2022. easyJet će također letjeti za Luton. British ima sezonsku liniju za Heathrow.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Wizz Air

Iako je najavila letove cijele zime i to tri leta tjedno, Air Astana prekida letove za Podgoricu nakon 30.10. Letove će ponovo pokrenuti 1.3. Rezultat prekida operacija je evaluacija viznog režima Crne Gore prema Kazahstanu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Astana

LOT je pokrenuo bazu u Budimpešti sa tri Embraera E195 i jednim Boeingom 787 uz velik broj letova prema Europi i svijetu. Jednako tako LOT je pokrenuo minibazu u Tallinnu, te u Krakowu. Zemlje Višegradske skupine (Češka, Slovačka, Mađarska i Poljska) dogovorili su načelnu ideju da bi LOT postao nacionalni prijevoznik ove četiri zemlje. On to već jest u Poljskoj i de facto u Mađarskoj, Slovačka nema nacionalnog prijevoznika, a u Češkoj je ČSA pred bankrotom.

I sad se postavlja pitanje bi li LOT mogao pokrenuti bazu u Zagrebu ili Ljubljani. Ljubljana nema nacionalnog prijevoznika, jedan E195 i manji Dash 8-400 bi pokrili sve potrebe za letovima prema Skopju, Sarajevu, Prištini, Dubrovniku (ljeti), Copenhagenu, Pragu, Manchesteru, Barceloni, Bukureštu, Sofiji, Tirani i Varšavi.

U Zagrebu inertnost Croatie Airlines je i više nego poticaj LOT-u da pokrene bazu. Jedan do dva E195 i jedan Boeing 787 za letove prema SAD-u i Kini bi bili i više nego prihvatljivi, te bi mogli operirati bez imalo rizika.

Ipak postoji i jedan veliki demotivirajući faktor za ove dvije baze, a to je baza u Budimpešti. Ona je na tek 345 km od Zagreba i 465 km od Ljubljane. Vrlo je upitno bi li LOT postavio baze tako blizu jedna drugoj. U svakom slučaju Ljubljana je tu bitno izvjesnija kao baza od Zagreba.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: LOT

Zagreb u posljednjih par godina ima oko 7% manje putnika u IX. nego u VIII. mjesecu. Kako je ovog VIII. mjeseca imao 194.993 putnika, isto bi značilo da je stanje normalno (da nema Ryanaira) da bi Zagreb trebao imati oko 181.000 putnika ovog IX. mjeseca. No, on je imao 191.092. dakle 10.000 putnika više nego bi bilo uobičajeno.

Ryanair je ostvario 44 leta tjedno iz Zagreba, što znači da je u IX. mjesecu imao 188 letova. U dva smjera (dolazni i odlazni putnici) to znači 67.680 ponuđenih sjedala. Trenutni load faktor Ryanaira u Europi je 81% što bi značilo da bi uz prosječan broj putnika trebalo biti 54.820 novih putnika. Naravno, u Zagrebu je Ryanair tek krenuo (osim sa 6 linija koje je krenuo ranije), te se ne može očekivati toliko velik load faktor, no ispod 40.000 putnika (60% LF) ne bi smio biti.

Obzirom da je Zagreb ostvario 10.000 putnika više od uobičajene brojke, isto znači da nedostaje 30.000 putnika. A ovo pak znači ili da su ostale kompanije omanule u Zagrebu, ili da je Ryanair imao katastrofalan load faktor, ili da je Ryanair ukrao putnike drugih kompanija (Croatie, Lufthanse, Eurowingsa, KLM-a, Air Francea, Britisha…). Vjerojatno se sve to desilo u kombinaciji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb

Volotea će u idućoj godini pokrenuti još neke nove linije za Split i Dubrovnik uz do sada objavljene. Tako će iz Splita letjeti za Atenu od 24.4. 2 puta tjedno, za Veneciju od 27.5. 4 puta tjedno, za Palermo od 1.6. jednom tjedno, te za Bari od 1.6. jednom tjedno.

Za Dubrovnik će letjeti iz Atene od 23.4. 2 leta tjedno a 3 u top sezoni, za Veneciju od 17.5. 3 leta tjedno, Mykons od 28.5. 2 leta tjedno, Bari od 1.6. 1 leta tjedno i 2 u top sezoni, te za Palermo 1 let tjedno u top sezoni. Istim će kompanija imati čak 9 novih linija za dva najveća jadranska aerodroma. Kompanija će povećati broj letova za čak 100% spram 2021, te će imati po 23 tjedna leta za Split i za Dubrovnik.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Volotea

Jedan regionalni portal je najavio liniju Transavie iz Ljubljane za Paris Orly od 24.10. ove godine. Zamaaero je tu bio vrlo oprezan i čekao da Transavia objavio ovu liniju, te takvih ishitrenih najava imali nismo. Stoga je Transavia konačno i objavila liniju, ali ne od 24.10. ove godine nego od 24.4.2022. Linija će se operirati dva puta tjedno, četvrtkom i nedjeljom. Na liniji (za CDG) leti i Transavijin suvlasnik Air France.

Transavia je najavila i otvaranje linije Podgorica-Paris Orly koja će se od 23.4. operirati jednom tjedno, subotom. Svi letovi za Ljubljanu i Podgoricu će se operirati sa Boeingom 737-800.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Transavia

Jučer sam napisao kako Croatia Airlines ima enormno visoke cijene karta, pa da čak drži i cijene preko 400 EUR tamo gdje konkurencija ima cijene i ispod 200 EUR (Air France, KLM, Lufthansa…).

Još jedan fenomen je daleko tragičniji. Naime, jučer smo konstatirali da Lufthansa na liniji Zagreb-Frankfurt ima cijenu od samo 229 EUR gdje Croatia ima 408 EUR, na liniji Split-Frankfurt samo 239 EUR, a Croatia 407 EUR, te na liniji Dubrovnik-Frankfurt samo 174 EUR, a Croatia 398 EUR. No, još je daleko gora činjenica da Lufthansa konektirane letove na kojima koristi usluge Craotijinih letova ima niže cijene od Croatijinih letova Zagreb-Frankfurt. Pa tako Lufthansa na letu Zagreb-Frankfurt-Toulouse i nazad ima cijenu 388 EUR. Na letu Zagreb-Minhen-Paris cijena je tek 285 EUR. Na letu Zagreb-Frankfrut-Hamburg i nazad cijena je 398 EUR. Na letu Zagreb-Frankfurt-Bruxelles i nazad cijena je 386 EUR. Na letu Zagreb-Frankfurt-Copenhagen i nazad cijena je 358 EUR. Na letu Zagreb-Frankfurt/Minhen-Amsterdam i nazad cijena je tek 287 EUR. Na svim ovim letovima Lufthansa je koristila Croatiu na legovima iz Zagreba i za Zagreb. Kako pobogu ako je let Zagreb-Frankfurt i nazad sa Croatiom 408 EUR? Na istim letovima gdje Lufthansa koristi svoje letove na legu iz i za Zagreb cijena je još nešto niža.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

U IX. mjesecu hrvatski aerodromi su imali 930.000 putnika i to:

  • Split 328.886 putnika (u IX/2020 75.881)
  • Dubrovnik 207.558 putnika (u IX/2020 40.952) na 2506 operacija (u IX/2020 1386), te 112,1 tonu carga (u IX/2020 6,6 tona)
  • Zagreb 191.092 putnika (u IX/2020 65.963), na 3401 operaciji (u IX/2020 1995), te 943 tone carga (u IX/2020 823 tone)
  • Zadar 116.591 putnika (u IX/2020 14.433), na 1854 operacije (u IX/2020 622), te 0,2 tone carga (u IX/2020 nije bilo carga)
  • Pula 59.790 putnika (u IX/2020 11.785)
  • Osijek 1440 putnika (u IX/2020 949) na 219 operacija (u IX/2020 156), aerodrom nije imao carga ni ovog ni prošlogodišnjeg IX. mjeseca

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Split

Već dugi niz godina Croatia Airlines drži cijenu povratne karte iz Zagreba za Dubrovnik od 1100 (147 EUR), a vrlo često i 1200 kn (160 EUR). Istinski nevjerojatno i krajnje neprimjereno. Cijena od 160 EUR za samo 50 minuta leta je istinski bezobrazno skupa. Pa čak i da na liniji nema PSO-a. A ima. Croatia Airlines dobiva za 2,8 milijuna EUR godišnje. Kako je onda, do vraga, cijena toliko visoka. I da se razumijemo, trošak putovanja automobilom do Dubrovnika je vrlo visok. Za gorivo treba izdvojiti bar 1200 kn, cestarine su 464 kn, usput treba nešto pojesti, pa kave i piće… dakle jednom, pa čak i dva putnika isplati se i tako visoka cijena avionske karte. Ipak nije normalno da Croatia toliko dere potencijalne putnika i još ubire enormno visok PSO. Država ovako što ne bi smjela dozvoliti.

Od kada je došao Covid-19 Croatia dere i na svim ostalim kartama. Cijene su bezobrazno visoke, a logika kompanije je da tko mora putovati platit će i ovako i onako. I onda se čude zašto konkurencija (KLM, Air France, Lufthansa, Austrian, British, LOT, Iberia, Turkish…) odvede gro putnika. Isto i demotivira putnike, tj. tjera ih na korištenje automobila, autobusa i vlakova, pa je to i jedan od razloga zašto Zagreb ima toliko manje putnika nego prije. Primjera radi stavio sam povratne karte putovanja za 15 dana (sredina X. mjeseca) bez prtljage: Zagreb-Frankfurt 408 EUR pa naviše (Lufthansa 229 EUR), Zagreb-Copenhagen 469 EUR, Zagreb-Paris 362 EUR (Air France 198 EUR), Zagreb-Amsterdam 375 EUR (KLM 179 EUR), Zagreb-Skopje 211 EUR, Zagreb-Atena 308 EUR, Zagreb-Dublin 407 EUR, Split-Frankfurt 407 EUR (Lufthansa 239 EUR), Split-Minhen 301 EUR (Lufthansa 252 EUR), Dubrovnik-Frankfurt 398 EUR pa naviše (Lufthana 174 EUR). Krajnje neprihvatljivo, pa i nemoralno. Cijene su 2 do 3 puta previsoke. Realne cijene za direktne letove bi bile 150-200 EUR, a ne 400 i više EUR. Uz to konkurencija ima duplo niže cijene.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Croatia Airlines

EasyJet tijekom Nove godine povećava letove iz Beograda. Tako će kompanija na liniji za Genevu sa 2 tjedna leta povećati na čak 6 tjedno od 16.12. Od 5.1. ponovo vrača na 3 tjedna leta, pa od 10.1. na samo dva tjedno. Od 4.2. ponovo planira povećati liniju na 4 tjedna leta, a do 22.2. na njih 6 tjedno.

Liniju za Berlin će od 13.12. povećati sa 2 na 3 tjedna leta, a od 23.12. na 4 tjedna leta. Nakon 3.1. linija se ponovo operira 2 puta tjedno, a 21.2. se ponovo povećava na 4 tjedna leta.

Liniju za Basel easyJet povećava od 6.12. sa 2 na 4 tjedna leta, da bi je nakon 5.1. smanjio na 3 tjedna leta. Tijekom II. mjeseca linija će se operirati od 2 do 4 leta tjedno, a od 21.2. će se ustaliti na 4 tjedna leta. Ovo znači da će easyJet oko Nove godine imati 8 letova više nego u XI. mjesecu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: easyJet

I taman kada smo objavili da je Lufthansa smanjila broj letova iz Frankfurta za Beograd, hladan tuš i za Zagreb. Kompanija je odlučila smanjiti broj letova sa prvotno najavljenih 14 na tek 11 tjednih letova, tri manje. Lufthansa će letjeti na liniji Frankfurt-Zagreb svaki dan dva leta, osim ponedjeljka, utorka i četvrtka kada će letjeti jedan tjedni let. Croatia svaki dan leti tri tjedna leta, što znači da će kompanija zajedno u code-share imati 32 tjedna leta.

Ipak, ima i dobra strana ove vijesti. Iako je Lufthansa smanjila broj frekvencija za 21%, povećala je broj sjedala za 23% ozbirom da sada leti Airbus A319 (124 sjedala) umjesto dosadašnjeg CRJ-900 (79 sjedala). Istime se broj sjedala povećava sa 1106 na 1364 tjedno.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Lufthansa

American je izjavio da im je najbolja odluka koju su ikad poduzeli nepokretanje interkontinentalnih ljetnih letova ove godine. Pritom su posebno naglasili letove za Dubrovnik. Istovremeno za Dubrovnik su ove godine letjeli Delta i United sa po četiri tjedna leta. Letovi Delte i Uniteda su imali izvanrednu popunjenost, i preko 90% pa nikako nije jasno zašto je onda Americanu najbolja odluka što ove godine nisu letjeli za Dubrovnik.

United je najavio da će iduće godine nastaviti letjeti za Dubrovnik, čak štoviše kreću više od mjesec dana ranije, a letjet će i do kraja X. mjeseca. Delta za sada nije objavila intenciju nastavljanja letova idućeg ljeta iako je objavila svoj preliminarni ljetni red letenja.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: American

Iz Pule u X. mjesecu lete slijedeće kompanije:

  • Birmingham, TUI 2 leta tjedno do 9.10.
  • Bristol, easyJet 2 leta tjedno
  • Bristol, TUI 2 leta tjedno
  • Bruxelles, TUI 1 let tjedno do 2.10.
  • Copenhagen, SAS 5 letova tjedno
  • Doncaster, TUI 1 let tjedno do 9.10.
  • Frankfurt, Lufthansa 3 leta tjedno
  • Glasgow, easyJet 2 leta tjedno
  • Gothenburg, TUI 1 let tjedno
  • London LGW, TUI 2 leta tjedno do 9.10.
  • London LGW, easyJet 6 letova tjedno
  • London LTN, easyJet 2 leta tjedno
  • Manchester, TUI 2 leta tjedno do 9.10.
  • Minehn, Lufthansa 2 leta tjedno
  • Moskva DME, Red Wings 1 let tjedno
  • Moskva SVO, Aeroflot 1 let tjedno
  • Moskva ZIA, Ural 2 leta tjedno
  • Osijek, Trade Air 2 leta tjedno
  • Petersburg, Azur 1 let tjedno
  • Split, Trade Air 2 leta tjedno
  • Zadar, Croatia 7 letova tjedno
  • Zagreb, Croatia 13 letova tjedno, od čega 7 via ZAD
  • Zurich, Edelweiss 1 let tjedno

Istim Pula ima 63 tjedna leta početkom mjeseca (u prosjeku 9 dnevno) i 55 krajem mjeseca. Pula je u IX. mjesecu imala 72 tjedna leta, a u VIII. čak 91 tjedni let.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Pula

Wizz Air će povećati broj letova uz Novu godinu iz Beograda. Tako će kompanija letjeti slijedeće izvanredne letove:

  • Abu Dhabi sa 3 na 4 leta od 19.12. no isto broj letova će imati do 20.3.
  • Basel povećava sa 2 na 3 leta od 14.12. do 13.1.
  • Eindhoven sa 3 na 4 leta od 19.12. do 16.1.
  • Gothenburg sa 2 na 4 leta od 14.12. do 15.1.
  • Hamburg sa 2 na 3 leta od 16.12. do 13.1.
  • London Luton sa 3 na 4 leta od 1.12. no isto broj letova će imati do 20.3.
  • Malmo sa 2 na 5 letova od 15.12. do 16.1. nakon toga nastavlja letjeti 3 tjedna leta
  • Malta sa 1 na 3 leta od 13.12. do 12.1. no nakon toga nastavlja letjeti 2 tjedna leta
  • Memmingen sa 3 na 5 letova od 13.12. do 13. 1. no nakon toga nastavlja letjeti 4 tjedna leta
  • Paris Beauvais sa 2 na 4 leta od 14.12. do 16.1. no nakon toga nastavlja letjeti 3 tjedna leta
  • Stockholm Skavsta sa 3 na 4 leta od 19.12. do 15.1.

Uz to Wizz air iz Beograda kreće sa novim linijama i to

  • Barcelona od 19.12. 2 leta tjedno
  • Billund od 17.12. 3 leta tjedno
  • Frankfurt Hahn od 16.12. 3 leta tjedno
  • Hannovar od 15.12. 2 leta tjedno
  • Vaxyo od 17.12. 2 tjedna leta

Ovo znači da će kompanija tijekom mjeseca dana od sredine XII. do sredine I. mjeseca imati 29 letova tjedno više nego krajem XI. mjeseca. Kompanija je u prodaju stavila i letove za Heraklion i Snatorini od 14.6.2022.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air

Qatar ove zime definitivno neće imati letova za Skopje i Sarajevo, a za sada neće imati letova za Sarajevo ni idućeg ljeta. Vrlo čudno obzirom na skoro 50 tjednih letova koje je desetak bliskoistočnih kompanija imalo za Sarajevo ovog ljeta.

Ove zime Qatar će i dalje letjeti za Beograd 7 tjednih letova, a od 19.12. kompanija povećava broj letova na liniji Zagreb-Doha sa 3 na 4. Qatar je 2019. za Zagreb cijele godine letio 14 tjednih letova, a za Beograd 7 tjednih letova.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Qatar

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Memmingen, Ryanair od 28.10.
  • Reykjavik, Play od 16.1.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

 

Iz Splita:

  • London Stansted, British od 7.9.

 

Iz Brača:

 

Iz Dubrovnika:

  • Manshester, easyJet od 30.10.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

 

Iz Tuzle:

  • Istanbul, AJet od 7.10.

 

Iz Mostara:

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Nica, Air Serbia do 19.9.
  • Guangzhou, China Southern 25.9.
  • Guangzhou, Air Serbia od 30.9.

 

Iz Niša:

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Amsterdam, easyJet od 28.10.
  • Milan Malpensa, easyJet od 7.12.

 

Iz Skopja:

 

Iz Ohrida: