Novosti iz regije
- 24.08.2023
- 04:21
- 13 komentara
Rijeka je u VII. mjesecu imala 37.308 putnika, što je za 3.197 putnika manje nego u istom mjesecu lani (40.505). Obzirom da Rijeka već mjesecima ima manje putnika nego lani istinski treba postaviti pitanje odgovornosti i sankcija vlasnika, tj. Republike Hrvatske. Rijeka je jedina luka u Hrvatskoj i uz Moravu jedina u regiji koja je imala manje putnika nego lani. Ovo je 89,4% putnika iz istog mjeseca 2019. (41.718). Rijeka je imala 846 operacija (664 u VII/2022), te je imala 1,9 tona carga (2,7 u VII/2022). Rijeka je od početka godine ostvarila tek 78.855 putnika, 1,9 tona carga i 2430 operacija.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Rijeka
- 24.08.2023
- 04:19
- 26 komentara
Zamaaero se kompletno preselio u Grčku sa svim svojim djelatnicima gdje će biti ukupno devet dana. Baza nam je u Agriniu, iako ćemo proći još nekoliko grčkih gradova. Tako se sve vijesti, članci i analize pišu iz Grčke, pa je regionalni portal privremeno postao „grčka kompanija“.
autorica: Suzana Proroković, djelatnica (Nin)
- 23.08.2023
- 04:11
- 118 komentara
Zamaaero u načelu ne objavljuje trip reporte i članke ove vrste, ali ovaj je više nego interesantno osobno iskustvo respektabilnog čitatelja portala pa smo odmah odlučili objaviti ga kao vrijedan doprinos portalu.
Potkraj VII. mjeseca me je iznenada zapalo da moram biti u Beogradu od 28-og (petak) do 30-og (nedjelja). No kako sam za ovo saznao 24-og, morao sam kupovati avio karte sa odlaskom i povratkom u toj istoj sedmici. Očekivao sam sve najgore jer je Turkish Airlines u VII. mjesecu držao najnižu cijenu na oko 300-400 eura za direktne letove IST-BEG. Air Serbia ne samo da je skuplja, već je dosta svojih letova rasprodala pa nudi samo karte za letove koje operira TK. Pegasus je nešto malo povoljniji ali njih držim za nebezbjednog prijevoznika te ne letim sa njima. Također je interesantno da je TK u VII. mjesecu za Beograd slao uglavnom B738 a ne A321 sa više sjedala. Doima se da je ljetna potražnja na ovoj liniji „pod kontrolom“.
No sa cijenama je posve druga priča. Jasno mi je da ne mogu očekivati ništa dobro kada u VII. mjesecu u ponedjeljak kupujem kartu za četvrtak. Jasno mi je i da puno putnika iz Rusije leti u Srbiju preko Turske što dodatno utječe na cijene. No cijena od 700 (sedam stotina) eura za povratni let me je ipak ostavila u šoku.
Put je hitan te novac nije toliko bitan. Mogu platiti 700 eura, no tu se počinjem prisjećati kako sam nekoć letio IST-BEG po standardnoj cijeni od 120-130 eura. Kada bi došao II. mjesec spuštali su na 90 eura, u ljetnim mjesecima dizali na 150-170. A tada je bilo možda deset tjednih letova. Sad kad ih imaju gotovo dvostruko više (plus JU i PC), moram platiti četiri puta više. Tu me krene raditi balkanski inat te odlučim da ću se ovaj put polomiti na konektiranim letovima i razdvojenim kartama ali im 700 eura neću dati radi principa.
Počnem ja tako gledati gradove koji su na oko jedan sat leta ATR-om do Beograda, a nisu popularne ljetne destinacije, da vidim koliko TK traži do tamo iz Istanbula a koliko JU do Beograda. Cijene koje TK traži za Skopje, Sarajevo i Zagreb tek su nešto manje luđačke od onih za Beograd. No kada pogledate primjerice Sofiju ili Bukurešt, to su najednom bitno manje brojke, premda i dalje skupe. Na kraju se pojavljuje dobitni tiket – Budimpešta. Otkud to? Pa otuda što Turkish za Budimpeštu leti sa IST ali također i sa SAW odakle let operira AnadoluJet i to je bitno povoljnije. Kupujem kartu SAW-BUD za 100 eura u jednom pravcu za 27.7.
Za povratak iz Beograda pronalazim još jednu AnadoluJet opciju, sa presjedanjem u Ankari. Dakle BEG-ESB-SAW sa layoverom od 4 sata što mi zapravo i odgovara jer za to vrijeme mogu završiti dosta posla u TK loži na ESB, za koju znam da je dobra i ugodna. Kupujem i ovu kartu za 150 eura.
Ostaje mi da riješim segment BUD-BEG u dolasku, gdje mi treba Air Serbia. Cijena je ista za oba dnevna leta (ujutro i poslije podne): oko 80 eura u „Light“ tarifi samo sa ručnom prtljagom. No, pojavljuje se problem: po redu letenja, AnadoluJet sa SAW treba sletjeti na BUD u 14 sati, a JU let za BEG polijeće u 15:15. Zračna luka u Budimpešti ima transfer zonu, no pitanje je kako ona funkcionira kada se dolazi izvan Schengena te nastavlja opet izvan Schengena. Dalja pretraga pokazuje da je u posljednjih 7 dana AnadoluJet svaki put kasnio u polijetanju sa SAW makar 30 minuta, a nerijetko i 60. JU let je, pak, u polijetanju sa BUD kasnio 15-ak minuta. Na koncu se još ispostavlja da BUD spada u onu grupu zračnih luka gdje se sa kartom kupljenom kod JU ne možete čekirati online i odštampati sebi boarding pass – mora se pronaći šalter u transfer zoni ili čak proći kroz kontrolu putovnica pa se vraćati natrag kroz odlaske. Sve ukazuje na to da je konekcija na BUD prevelik rizik, osobito sa odvojenim kartama.
Odlučujem da uzmem kartu BUD-BEG za sljedeće jutro u 8:00 i pronađem neki pansion u blizini zračne luke i tamo prenoćim. Ukupan trošak:
- 100 eura za segment SAW-BUD
- 80 eura za segment BUD-BEG
- 150 eura za segment BEG-ESB-SAW
- 60 eura za pansion i 20 za taksi
Sve skupa 410 eura, dakle 300 eura uštede. U prosjeku 100 eura po segmentu jer ih imam četiri – nije toliko loše. Stoji da treba stići do Sabihe, noćiti u Budimpešti, pa u povratku utrošiti dodatno vrijeme na let preko Ankare. No, većina tih sati se uz računalo lako pretvori u radne sate, a svakako volim letjeti i eksperimentirati pa nije problem.
Na dan puta, stižem na SAW koji inače ne volim koristiti iz mnogo razloga. Terminal je puno premali, gužve su puno prevelike, TK nema ložu za međunarodne letove a AnadoluJet gotovo uvijek kasni. Jedino je dobro to što sada postoji metro linija koja ide točno do terminala, te sam na SAW stigao mijenjajući tri metro linije i gradsku željeznicu koja prolazi ispod Bospora. Za to mi je trebalo oko 90 minuta, što je daleko bolje od autobusa ili taksija, i štedi vrijeme.
Odmah po dolasku na SAW vidim da moj let za Budimpeštu kasni 1 sat i 15 minuta. Jasno je da bi pokušaj hvatanja poslijepodnevnog JU leta u Budimpešti mogao uspjeti jedino ako sada JU zakasni iz Beograda barem dva sata. No JU je svoj red letenja dovela u red i vidim da im sve ide na vrijeme ili uz minimalna kašnjenja. AnadoluJet je na kraju poletio sa SAW sa dva sata zakašnjenja i sletio na BUD kada je JU let za Beograd već bio u zraku.
Pansion u Budimpešti blizu zračne luke bio je pun pogodak. Savršena čistoća, tišina i svi uvjeti za odmoriti se i završiti nešto posla. Ujutro dolazim na terminal, sve završavam za desetak minuta. JU let koji po redu letenja polijeće u 8:00, odlijepio se od uzletne staze u 8:06. U ATR-u 72-600 oko 40 putnika, gotovo svi stranci. Kabina čista i u vrlo dobrom stanju, buka motora daleko manja u usporedbi sa mojim posljednjim iskustvom na Jatovom ATR-u 72-200. Tad je buka bila nesnosna a kabina se raspadala. Ovo sada je nebo i zemlja po pitanju ugođaja, 80 eura je odlična cijena. Možda je usluga kod JU postala donekle „sterilna“ no rade sve profesionalno i dobijete točno ono što ste platili.
Na drugoj strani, BEG je i dalje koma. Europski koncesionar nije sposoban držati niti jedan toalet čistim i jedino im je bitno da gore na izlazu sve što mogu pretvore u prostor za parkiranje. Stari montažni parking u obliku kocke djeluje kao čudo arhitekture i prostornog planiranja u usporedbi sa novim parkingom koji je zauzeo čitav prostor između terminala i novog kontrolnog tornja. Ne mogu vjerovati da nisu bili u stanju napraviti nešto na više nivoa, a da zauzme manje mjesta u osnovi i bude pravilnoga oblika te da liči na nešto. Kontrola putovnica je u nešto manjoj banani nego prije, djeluje da napokon ima više policije. Nisam imao čekiranu prtljagu no dolje gdje se ista preuzima je također djelovalo da je manji kaos nego prošli puta. No ukupan mi je utisak bijedan i nimalo me ne raduje ova koncesija.
U povratku se AnadoluJet bolje pokazao. Poletjeli na vrijeme i sa BEG i sa ESB. Loža na ESB vrlo prijatna, layover se i ne osjeti. Interesantno mi je bilo kada sam i na ESB i na SAW primijetio B738 Max u AnadoluJet bojama. TK je prebacio 8 svojih Max-ova u AnadoluJet.
SAW je za kraj sačuvao jednu od svojih legendarnih fora: kada sletite na domaći terminal, a krenuli ste iz inozemstva pa presjedali, prtljaga će vam biti isporučena na međunarodnim dolascima unatoč tome što vi iz zrakoplova izlazite kroz zonu domaćih dolazaka. Ovo znači da morate proći kroz baggage hall i ignorirati traku sa vašim letom jer vam kofer nije tamo. Morate izići u dolazni terminal i proći nekih 200 metara do izlaza kroz koji prolaze putnici sa međunarodnih letova. Naravno vi ne smijete tuda ući u međunarodni baggage hall, tu se samo može izići i više nema vraćanja. Morate pronaći nekog od osoblja te mu objasniti da vam je kofer tamo, nakon čega vas oni sprovode pored carinika i vode do jedne trake na koju dolazi sva ta prtljaga kod koje su se miješali domaći i međunarodni letovi. Pronađete svoju, osoblje vas sprovede nazad, i slobodni ste.
Zanimljivo iskustvo, kada se sve zbroji. I ponovo bih uradio isto ako bih morao. Neću im dati 700 eura sve dok nije pitanje života i smrti.
autor: Ivan Hrustanović (nick:_iX) suradnik, foto: Anadolujet
- 23.08.2023
- 04:08
- 4 komentara
Aegean je liniju iz Atene za Ljubljanu planirao letjeti do 29.9, no odlučio ju je produžiti do dva tjedna, do 13.10. Linija se operira dva puta tjedno. Kao što smo već pisali Aegean je odlučio zagrebačku liniju produžiti i na zimu, pa će ove zime letjeti za Beograd, Zagreb i Skopje.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aegean
- 23.08.2023
- 04:06
- 22 komentara
Kako je Croatia prodala svoje slotove i ostala na samo 4 leta tjedno za London Heathrow, a ove zime je odlučila letjeti za Heathrow iz Splita jednom tjedno (subotom), morala je smanjiti broj letova za Zagreb sa dosadašnjih zimskih četiri na tri leta (ponedjeljak, srijeda i petak). Tako će biti do 6.1. a od 13.1. kompanija vraća Zagreb na četiri tjedna leta (ponedjeljak, srijeda, petak i subota). Ipak i sa ovim jednim letom manje Croatia ima više letova za Zagreb ove zime nego prošle.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines
- 23.08.2023
- 04:03
- 4 komentara
Temeljem zamaData KLM u regiji (promatrani period 31.7. do 6.8.) ima letove iz Amsterdama za:
- Split 20 tjednih letova
- Zagreb 14 letova
- Beograd 14 letova
- Dubrovnik 7 letova
To znači da KLM ima 55 tjednih letova (prosječno 7,9 letova dnevno) na 4 linije.
autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: KLM
- 23.08.2023
- 04:02
- 18 komentara
Aerodrom Morava je u VII. mjesecu ostvario 2744 putnika (2747 u VII/2022). Što znači da je ove godine aerodrom imao 3 putnika manje nego prošle godine i time je jedini aerodrom u regiji koji ima manje putnika nego prošle godine. Ovo znači da Morava ima pola manje putnika od Osijeka i Brača, te tek malo više od Maribora i Mostara (samo 168 putnika viđe). Aerodrom je istovremeno imao 107 operacija. U prvih sedam mjeseci godine Morava je ostvarila 7473 putnika (prošle godine 7269), što je daleko manje od Osijeka i Brača. Aerodrom je u prvih sedam mjeseci ostvario 365 operacija.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Morava
- 22.08.2023
- 03:31
- 64 komentara
Split i Zadar su dvije zračne luke na samo 116 km razdaljine, za što autom treba tek 1:15 sati. No, svejedno u VII. mjesecu su imale zajedno 1.031.103 putnika. Daleko više nego najveći Beograd, tri puta više nego Zagreb. Oba aerodroma su u VII. mjesecu imali rekorde po broju putnika, Split 744.720 putnika (103% iz 2019), Zadar 286.383 putnika (197% putnika iz 2019). Ogroman respect i čestitke!
Hrvatska je ovog VII. mjeseca imala skoro 2.010.000 putnika na svojih 9 aerodroma. Zagreb, Split i Zadar su imali preko 100% putnika u usporedbi sa istim mjesecom 2019, dok ostale zračne luke to nisu imale.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Split
- 22.08.2023
- 03:29
- 18 komentara
Ryanair će oko Nove godine povećati broj letova za Zagreb i to za:
- Basel od 21.12. do 4.1. sa 2 na 3 leta
- Hahn od 20.12. do 4.1. sa 2 na 4 leta
- Bergamo od 19.12. do 2.1. sa 4 na 5 letova
- Paphos od 21.12. do 4.1. sa 2 na 3 leta
- Beauvais od 19.12. do 2.1. sa 2 na 3 leta
- Dublin od 20.12. do 3.1. sa 4 na 5 letova
Ryanair ovakvih povećanje nije imao prošlih zima. Kompanija će istim u tri tjedna Nove Godine imati 57 umjesto 50 letova koliko ima ostatak zime. Ovo je jedan let više nego prošle godine. Naravno, Ryanair u cijelom svom sustavu nema letova za Božić.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair
- 22.08.2023
- 03:24
- 4 komentara
Wizz Air u IX. mjesecu smanjuje broj letova iz Ohrida za Basel sa 4 na 3 od 9.9. Kopanija vraća letove na 4 leta 7.10, no liniju ukida 28.10. Kompanija ukida i letove za Malmo 28.10. Kompanija je prošle zime letjela za Basel, dok za Malmo nije imala letova.
Prošle zime Wizz Air je imao 6 letova iz Ohrida, dok će ove zime imati 7 tjednih letova (Beč 3 leta, Dortmund 2 leta i Memmingen 2 leta). Prošle zime kompanija nije imala letove za Memmingen. Za razliku od Ohrida, Skopje ove zime ima vrlo velika povećanja Wizz Aira, čak 28 letova više nego ovog ljeta.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air
- 22.08.2023
- 03:22
- 6 komentara
Temeljem zamaData Iberia u regiji (promatrani period 31.7. do 6.8.) ima letove iz Madrida za:
- Dubrovnik 14 letova tjedno
- Split 8 letova
- Zagreb 6 letova tjedno
To znači da Iberia ima 28 tjednih letova (prosječno 4 leta dnevno) na 3 linije.
autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Iberia
- 22.08.2023
- 03:20
- 3 komentara
Zračna luka Brač je u VII. mjesecu ostvario 5259 putnika u VII. mjesecu (3505 u VII/2022). Ovo je 99,2% prometa iz istog mjeseca 2019. (5304 putnika). Ovo je tek neznatno manje od Osijeka, ali daleko više od Morave, Mostara, Lošinja i Maribora. U prvih sedam mjeseci Brač je ostvario 10.148 putnika.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Brač
- 22.08.2023
- 03:18
- 45 komentara
Obzirom da idućih 27 sati, od 5 ujutro 22.8. do 8 ujutro 23.8. nećemo imati pristup internetu neće biti moguće moderiranje portala. Hvala puno za razumijevanje.
- 21.08.2023
- 00:37
- 19 komentara
Sarajevo u ovom momentu proširuje istočnu fasadu aerodroma. Projekt se zove „dogradnja i modernizacija Terminala B“. Aerodrom će ovime u prizemlju povećati prostor u zoni preuzimanja prtljage, dobiti novi prostor za carinu, imat će bolji izlaz za putnike, te će se proširiti zona dočeka putnika. Na prvom katu se proširuje zona KDZ pregleda i kontrole putovnica, osiguravaju se uvjeti za proširenje DFS-a. Instaliran je i sustav za upravljanje koridorima.
Aerodrom je dobio uz tri avionmosta i tri dodatne gatea za autobuse (ispod mostova). Dvije jezgre za aviomostove su puštene u promet, a treća su upravo dogotavlja. Trenutno se spaja jezgra sa zgradom i završavaju se fini radovi.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric
- 21.08.2023
- 00:34
- 15 komentara
SkyAlps od 23.9. uvodi chartere na liniji Brač-Bern. Charter će se operirati u subotu 23.9, nedjelju 1.10. i nedjelju 8.10. Linija će se operirati sa Dash 8-400. SkyAlps već leti na redovnoj liniji za Bolzano, te charterima za Bratislavu i Košice.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SkyAlps
- 21.08.2023
- 00:33
- 4 komentara
Iako je flydubai najavio povećanje sa 4 na 7 tjednih letova na liniji Dubai-Ljubljana od 18.12. i takvo operiranje cijele zime, isto je ipak reducirao. Pa će tako kompanija nakon 9.1. letjeti pet letova tjedno (nema letova ponedjeljkom i utorkom). 7 tjednih letova leti ponovo od 5.2. Ljubljana tima ime ukupno 6 letova manje od prvotnog plana.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: flydubai
- 21.08.2023
- 00:31
- 5 komentara
Temeljem zamaData British u regiji (promatrani period 31.7. do 6.8.) ima letove iz Londona za:
- Dubrovnik 14 letova tjedno
- Split 12 letova
- Zagreb 6 letova
- Ljubljana 6 letova
- Pula 1 let tjedno
To znači da British ima 39 tjednih letova (prosječno 5,6 dnevno) na 5 linija.
autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: British
- 21.08.2023
- 00:29
- 22 komentara
Niš je u VII. mjesecu postigao istinski fascinantne brojke. 53.771 putnika (46.475 u VII/2022). Prvi puta nakon 6 mjeseci da je po broju putnika bio ispred Banja Luke. Ovo je čak 150,8% putnika iz istog mjeseca 2019. (35.646). Respect!
Aerodrom je imao 444 operacije (420 u VII/2022) i nije imao carga (12,1 tonu u VII/2022). Niš je u prvih sedam mjeseci ostvario 261.301 putnika (201.175 prošle godine), 1127 operacija (1073 prošle godine) i 21,0 tona carga (71,7 tona prošle godine).
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric
- 20.08.2023
- 03:01
- 19 komentara
Aerodrom Niš će dovršiti građevinske radove na novom terminalu do kraja IX. mjesecu. No, terminal se tada neće otvoriti jer tada kreće uređenje unutrašnjosti i instaliranje opreme, te testiranje terminala. Stoga se terminal planira otvoriti tijekom ljetne sezone 2024. Konačno, sa dvije godine zakašnjenja od prvotnih obećanja.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Niš
- 19.08.2023
- 01:16
- 14 komentara
Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto je prošli tjedna organizirao sastanak sa predstavnicima aerodroma u BiH i direktorom BHDCA. Na sastanku su bili predstavnici sve četiri zračne luke. Tema sastanka je bila problemi sa kojima se susreću zračne luke u BiH.
Direktor BHDCA Čedomir Šušnjar je rekao da BIH u zračnom prometu vrlo zaostaje za Europskom unijom. Natalija Trivić, direktorica Aerodroma Banja Luka je naglasila da postoje ogromne administrativne barijere koje koče napredak i koje se moraju hitno maknuti.
Na sastanku je ministar Forto naglasio da je broj putnika jedino mjerilo toga da li jedan aerodrom dobro posluje ili ne, da da je cilj povećati broj putnika. Ova izjava jako čudi i istinski se ne očekuj od ministra da izjavio ovako nešto. Ne, nije jedino mjerilo za aerodrome broj putnika. Mjerilo su također i profitabilnost poglavito u kontekstu količina subvencija, količina linija i prijevoznika (pogledajte „sva jaja u jednu košaru Tuzle“ i posljedice toga), razvijenost infrastrukture, dovoljan broj kvalitetnih kadrova, projekti koji se realiziraju (i opet Tuzla koja godinama nije ispunila zahtjeve prijevoznika), operativna sposobnost i još masa drugih mjerila.
Forto je rekao i da niz okolnih aerodroma jača na račun BiH aerodroma. Stoji, ali tu okolni aerodromi samo koriste inerciju i nesposobnost BiH aerodroma. U prvom redu tu je greška i krivica BiH aerodroma što ne iskorištavaju svoje potencijale i dozvoljavaju da se promet preljeva na okolne aerodrome. Forto je rekao da je ovo tek prvi u nizu sastanka koji imaju za cilj poboljšanje avioprometa u BiH.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo
- 19.08.2023
- 01:14
- 15 komentara
Zamaaero istinski rapidno raste. Portal je prvi puta prešao 9 milijuna posjeta u godinu dana. Točnije u zadnjih godinu dana imamo ih 9.092.819. Vrlo je moguće da ćemo do kraja godine preći i 10 milijuna posjeta u godinu dana.
U prošlom tjednu imali smo čak dva dana preko 50.000 posjeta dnevno (u ponedjeljak 50.492 i u utorak 50.973). Prošlog vikenda su oba dana bila sa preko 40.000 posjeta. Svaki dan u zadnjih 7 dana smo imali preko 40.000 posjeta. U zadnjih tjedan dana imali smo 328.701 posjet, a u zadnjih mjesec dana 1.142.794 posjeta. Od početka postojanja portala imali smo 15,9 milijuna posjeta.
U zadnjih 7 dana imali smo jako puno komentara, njih 2693 komentara, što je ekvivalent na godišnjoj razini od 140.036 komentara.
U zadnjih 15 dana top članci po broju komentara su bili:
- Gdje Air Serbia najviše leti iz Beograda – 269 komentara
- Novi aerodrom koji nikome ne treba! – 268 komentara (još aktivan)
- Zašto Beograd ima više putnika od Zagreba – 245 komentara
- Avion Air Serbie divertiran na Moskvu – 217 komentara
- Kaos Beograda u subotu – 201 komentar
- Zagreb 369.493 putnika u VII. mjesecu – 192 komentara
- Zašto zagrebačke brojke padaju – 189 komentara
- Air Serbia dobila E195 – 167 komentara
- Beograd brdo novih linija ove godine – 162 komentara
- Tuzla pregovara sa Trade Airom – 152 komentara
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb)
- 18.08.2023
- 02:55
- 35 komentara
Jordan Aviation koji leti charter letove iz Amana za Sarajevo će ih nastaviti letjeti i ove zime. Na projektu su vrlo ozbiljno radili Aerodrom Sarajevo, USAID, Vanjskotrgovinska komora BiH, lokalni turoperatori, Udruženje turističkih agenata u Jordanu i Turistička zajednica Kantona Sarajevo.
Upravo Jordan Aviation je trebala biti kompanija koja je trebala otvoriti bazu u Sarajevu, o čemu smo prvi pisali prije više mjeseci. Jordan Aviation je htio letjeti prema europskim destinacijama. No, isto se nije desilo radi administrativnih i tehničkih prepreka vezanih uz zračne slobode. U Aerodromu Sarajevo su mi rekli da su dali sve od sebe da se ova baza desi, no da isto više nije realno jer postoji puno previše nepremostivih problema. Iako je ugovor bio potpisan između Aerodrom Sarajevo i Jordan Aviation on je sada raskinut. No, Jordan Aviation ne odustaje od letove za Sarajevo.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Jordan Aviation
- 18.08.2023
- 02:50
- 166 komentara
Dakle, 16.08.2023 smo leteli direktnim jutarnjim letom JU650 iz Beograda za Moskvu. Želja nam je da ovde predstavimo jutarnju situaciju na aerodromu Beograd i uopšte sve što je vezano sa operativnom otpremom leta JU650 iz Beograda (t.j. ono sto je vidljivo putniku). Cilj ovog dopisa nije kritika niti blaćenje Air Srbije ili Aerodroma Beograd već da predstavimo realno stanje onakvo kako ono jeste pa možda i to pomogne nekima da donesu neke zaključke i uvedu eventualne promene radi optimizacije procesa rada.
Letelica predviđena za nas let je bila A320 (YU-APH), avion je stigao prethodno veće u Beograd i noćio je na aerodromu tako da bi se moglo pretpostaviti da je glavni faktor za polazak na vreme ispunjen. Predviđeni izlaz za ukrcavanje je bio A1.
Na aerodrom smo došli u 04:00 kolima koja su nas ostavila u takozvanoj K&F zoni ispred terminala. Tu i dalje ima nekih dasaka i skela tako da je opšti izgled sa spoljašnje strane zgrade još dosta nesređen. Uputili smo se ka šalterima za registraciju gde je već bio formiran poprilični red. Kad smo stigli i zauzeli naše mesto u redu bilo je 04:05 i još nije bilo ni jednog zaposlenog radnika aerodroma Beograd na pozicijama za registraciju putnika. U 04:15 stiglo je prvih 5 službenika koji su započeli registraciju putnika i tek nakon 30 minuta je pristiglo još nekoliko službenika za registraciju. Sve se odvijalo jako sporo i prolazilo je 5 do 10 minuta da bi se registrovao jedan putnik. Konačno smo bili registrovali i predali prtljag za nas let u 05:19!!!
Fotografija je urađena u 04:21 i prikazuje stanje reda u to vreme dana.
A sledeća fotografija je urađena u 04:51 da bi se videlo i ovekovečilo kojim tempom je napredovala registracija putnika
Na pasoškoj kontroli je takođe bio priličan red i radilo je 12 šaltera ali obzirom da smo imali Ethihad Guest na boarding kuponima propustili su nas u red za priority te smo te formalnosti uradili mnogo brže nego da smo čekali regularni red. NA KD kontroli nije bilo nekih zadržavanja i sve se odvijalo dosta dobro. Na izlazu A1 smo prošli dodatnu KD kontrolu koja se primenjuje za sve letove ka SAD i Rusiji. To je išlo dosta brzo i tako smo se našli u zoni za ukrcavanje u avion negde oko 05:40. Ukrcavanje u avion je počelo tek u 06:17 dakle 17 minuta kasnije od predviđenog vremena poletanja aviona i trajalo je sve do 06:35 da bi smo konačno oko 06:40 startovali sa push back-om. Poleteli smo u 06:53 a na moskovski aerodrom Šeremetjevo smo sleteli tačno u 10:36, odnosno avion je bio parkiran u 10:47 (37 min kašnjenja). Za one zainteresovane avion je bio pun do poslednjeg mesta, a o samom letu nema šta da se posebno napise obzirom da smo dobili uobičajenu uslugu koju Er Srbija nudi putnicima u evromediteranskom saobraćaju i koja je svima poznata. Vrlo malo putnika je kupilo nešto dopunsko za jelo i piće tokom samog leta, posada je proletela tim kolicima kroz kabinu i nekako je ostao utisak da su molili Boga da se niko ne javi da bi nešto kupio.
U povratku za Beograd isti avion je krenuo iz Seremetjeva sa stajanke 56 minuta kasnije u odnosu na predviđeno vreme i poleteo je iz Moskve sa 66 minuta kašnjenja; sleteo je u Beograd u 14:01 (umesto u 13:00).
Posmatrano sa strane, organizacija otpreme letova na aerodromu u Beogradu nije i dalje dobra i ima puno toga sto zahteva unapređenje. Po našem mišljenju, kašnjenje u startu dana od 50+ minuta na matičnom aerodromu pri lepom vremenu, ispravnoj letilici, bez nepredviđenih bezbedonosnih događaja (znate na šta mislim) i sa posadom u avionu nije dopustljivo. Proces rada otpreme je neorganizovan i u neku ruku preovladava radna nedisciplina i nonšalantnost a posledice toga su dalja kašnjenja vazduhoplova tokom celog dana, izgubljeni slotovi i pretpostavljamo velike svote novca koje se troše nepotrebno za kompenzaciju ili rerutiranje putnika u ovom ili onom obliku umesto da se isti reinvestira u kompaniju zarad daljeg razvoja i unapređenja.
autor: Dejan Radojević, dopisnik (Moskva), foto: Dejan Radojević
- 18.08.2023
- 02:48
- 34 komentara
Jučer navečer je u Njemačkoj, posebno u Frankfurt imao ogromne poplave. Avioni na aerodromu su doslovce bili potpuno u vodi. Palo je čak 60 litara kiše na četvorni metar. Na Frankfurtu se nije moglo opsluživati avione punih dva sata. Na nekim letovima putnici su ostali u avionu jer ih se nije moglo iskrcati. Stoga je u večernjim satima otkazano čak 70 letova, dok je 23 leta prebačeno na druge aerodrome. Otkazana su oba leta za Zagreb, onaj Croatie Airlines sa polaskom iz Frankfurta u 20:45 i Lufthanse sa polaskom u 21:50. Iz istog razloga otkazan i Ryanairov let iz Weezea koji je trebao krenuti u 22:40. Avion iz Zagreba za Weeze je divertiran na Cologne, odakle se vratio za Zagreb sa 38 minuta kašnjenja (u 2:11). Let Croatia iz Minhena je stigao na vrijeme (22:15).
U Ljubljanu je Lufthansin avion kasnio 3:40 sati (sletio u 00:10). I Air Serbijin let iz Frankfurta je kasnio 2:45 sati (sletio u 00:55), dok je let iz Berlina kasnio 1:50 sati (sletio u 00:11). Let Eurowingsa iz Frankfura za Prištinu je kasnio samo 1:15 minuta jer je pobjegao taman prije najvećih poplava.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: @AFlyGuyTravels Twitter
- 18.08.2023
- 02:46
- 7 komentara
Temeljem zamaData TUI u regiji (promatrani period 31.7. do 6.8.) ima letove za:
- Dubrovnik iz Birminghama 2 leta, Bristola 2 leta, Bruxellesa 1 let, Cardiffa 1 let, East Midlandsa 1 let, Glasgowa 1 let, Londona 2 leta, Manchestera 2 leta, Newcastlea 1 let
- Pulu iz Birminghama 2 leta, Londona 2 leta, Manchestera 2 leta,
- Split iz Antwerpena 2 leta, Londona 2 leta, Manchestera 2 leta
- Prištinu iz Bruxellesa 4 leta
- Ohrid iz Amsterdama 3 leta
- Tivat iz Bruxellesa 2 leta
To znači da TUI u regiji ima 36 tjednih letova (prosječno 5,1 dnevno) na 18 linija. Od toga Dubrovnik ima 13 letova na 9 linija, Pula i Split po 6 letova na 3 linije, te Priština 4 leta, Ohrid 3 i Tivat 2 leta na po jednu liniju.
autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: TUI
- 18.08.2023
- 02:44
- 9 komentara
Maribor je u VII. mjesecu ostvario 1563 putnika (968 u VII/2022). Maribor je imao 1322 operacije (1254 u VII/2022) i 1 tonu carga (nije imao carga u VII/2022). Od početka godine Maribor je ostvario 2813 putnika i 25,7 tona carga.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Maribor
- 17.08.2023
- 01:58
- 7 komentara
Aerodromi Crne Gore do odluke vlasnika o sudbini aerodroma (koncesija, prodaja ili nastavak u državnom vlasništvu), će raditi na održavanju aerodroma bez pretjeranih investicija, suportirat će vlast podacima i informacijama kako bi vlast donijela najbolju moguću odluku, te će poštovat odluku vlasnika i maksimalno je podržati. Aerodromu će napraviti sve da, ako se država odluči za koncesiju, istoj osigura što bolju pregovaračku poziciju.
U tom svijetlu saniran je krov Aerodroma Podgorica, djelomično su sanirane površine stajanke na Tivtu, a u postupku je sanacija krova na aerodromu Tivat koji je imao velike poplave ove godine. Aerodromi ulažu u logistiku, pa su nabavili novo vatrogasno vozilo, nabavljaju de-icing vozilo, te niz ostalih vozila.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Podgorica
- 17.08.2023
- 01:57
- 40 komentara
Iako je British Airways odlučio ukinuti letove za Dubrovnik ove zime, easyJet je odlučio suprotno, pa će kompanija nastaviti letove za London Gatwick u XI. i XII. mjesecu. Kompanija će tako letjeti za Dubrovnik do 1.12. ponedjeljkom i petkom. Za Dubrovnik kompanija će nastaviti letove od 4.3. također ponedjeljkom i petkom. Istim će easyJet dodati 19 letova tijekom zime. Kompanija će imati u zimskom redu letenja i dodatan let za Bristol 29.10. što znači sveukupno 20 dodanih letova ove zime.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: easyJet
- 17.08.2023
- 01:56
- 60 komentara
SMANJENJA: Qatar Airways više nema nonstop liniju za Qatar. Sada linija operira preko Sofije i to Doha-Sarajevo-Sofia-Doha. Qatar nema pravo prodaje karata na letu Sarajevo-Sofija. Avion u Sofiji stoji 45 minuta, no putnici neće izlaziti iz aviona. Linija će se operiati do 10.9.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Qatar
- 17.08.2023
- 01:55
- 2 komentara
Temeljem zamaData Jet2 u regiji (promatrani period 31.7. do 6.8.) ima letove za:
- Dubrovnik iz Belfasta 1 let, Birminghama 3 leta, East Midlandsa 1 let, Edinburgha 1 let, Leedsa 2 leta, Londona 5 letova, Manchestera 4 leta, Newcastlea 1 tjedni let;
- Split iz Birminghama 3 leta, Edinburgha 2 leta, Leedsa 2 leta, Londona 4 leta, Manchestera 4 leta;
- Tivat iz Manchestera 3 leta tjedno.
To znači da Jet2 ima 36 tjednih letova (prosječno 5,1 dnevno) na 14 linija. Od toga za Dubrovnik ima 18 letova na 8 linija, iz Split ima 15 letova na 5 linija i iz Tivta 3 leta tjedno na 1 liniji.
autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Jet2
- 24.08.2023
- | 04:21
- | 13 komentara
- 24.08.2023
- | 04:19
- | 26 komentara
- 23.08.2023
- | 04:08
- | 4 komentara
- 23.08.2023
- | 04:06
- | 22 komentara
- 23.08.2023
- | 04:03
- | 4 komentara
- 23.08.2023
- | 04:02
- | 18 komentara
- 22.08.2023
- | 03:31
- | 64 komentara
- 22.08.2023
- | 03:24
- | 4 komentara
- 22.08.2023
- | 03:22
- | 6 komentara
- 22.08.2023
- | 03:20
- | 3 komentara
- 22.08.2023
- | 03:18
- | 45 komentara
- 21.08.2023
- | 00:37
- | 19 komentara
- 21.08.2023
- | 00:34
- | 15 komentara
- 21.08.2023
- | 00:33
- | 4 komentara
- 21.08.2023
- | 00:31
- | 5 komentara
- 21.08.2023
- | 00:29
- | 22 komentara
- 19.08.2023
- | 01:16
- | 14 komentara
- 19.08.2023
- | 01:14
- | 15 komentara
- 18.08.2023
- | 02:55
- | 35 komentara
- 18.08.2023
- | 02:50
- | 166 komentara
- 18.08.2023
- | 02:48
- | 34 komentara
- 18.08.2023
- | 02:46
- | 7 komentara
- 18.08.2023
- | 02:44
- | 9 komentara
- 17.08.2023
- | 01:58
- | 7 komentara
- 17.08.2023
- | 01:57
- | 40 komentara
- 17.08.2023
- | 01:56
- | 60 komentara
- 17.08.2023
- | 01:55
- | 2 komentara
Pretplatite se na
DNEVNI BILTEN
– bitno više novosti (svaki dan >15)– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan
Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke
POŠALJITE NOVOST
Budite i vi novinar zamaaero!Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!
Linije
Iz Ljubljane:
Iz Maribora:
Iz Portoroža:
Iz Zagreba:
- Memmingen, Ryanair od 28.10.
- Reykjavik, Play od 16.1.
Iz Pule:
- Birmingham, Jet2 od 2.5.
- Manchester, Jet2 od 2.5.
- London Stansted, Jet2 od 3.5.
Iz Rijeke:
Iz Zadra:
Iz Splita:
Iz Brača:
Iz Dubrovnika:
- Manshester, easyJet od 30.10.
Iz Osijeka:
Iz Sarajeva:
Iz Tuzle:
- Istanbul, AJet od 7.10.
Iz Mostara:
Iz Banja Luke:
Iz Beograda:
- Nica, Air Serbia do 19.9.
- Guangzhou, China Southern 25.9.
- Guangzhou, Air Serbia od 30.9.
Iz Niša:
Iz Kraljeva:
Iz Podgorice:
Iz Tivta:
Iz Prištine:
- Amsterdam, easyJet od 28.10.
- Milan Malpensa, easyJet od 7.12.
Iz Skopja:
Iz Ohrida: