Novosti iz regije

Air Serbia je objavila pokretanje četiri nove linije. Kompanija će pokrenuti letove za Rodos od 5.6. četiri puta tjedno (ponedjeljak, srijeda, četvrtak i subota), Krf od 9.6. dva puta tjedno (ponedjeljak i petak), Heraklion od 28.4. četiri puta tjedno (ponedjeljak, srijeda, petak i nedjelja) i Chaniu od 4.6. tri puta tjedno (ponedjeljak, četvrtak i nedjelja).

Ovima je Air Serbia počela ostvarivati svoj plan da što više charter linija prebaci na redovne. Kompanija je prošle godine Rodos operirala kao charter tri puta tjedno, Krf jednom tjedno, Heraklion jednom tjedno, te Chaniu dva puta tjedno. Time kompanija zapravo nije dobila novih linija nego ih je samo pretvorila u redovne letove. Ipak kompanija je povećala broj letova sa 7 na 13 letova tjedno.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Wizz Air trenutno operira liniju Sarajevo-London dva puta tjedno (ponedjeljkom i petkom). No, Wizz Air je odlučio prekinuti liniju 24.3. nakon čega je više neće operirati. Za razliku od toga linija za Abu Dhabi će se operirati cijele zime sa četiri do pet letova tjedno, no nastaviti će se operirati i nakon III. mjeseca sa 4 tjedna leta.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Wizz Air

Hrvatska se nije plasirala u finale svjetskog nogometnog prvenstva, te će se u subotu boriti za 3. mjesto sa gubitnikom utakmice Maroko-Francuska. Hrvatska je u svojoj povijesti sudjelovala na 6 od 7 svjetskih prvenstava i na 3 od tih 6 svjetskih prvenstava je igrala u polufinalu. Jednom je bila 2. (2018.) i jednom 3. (1998.) na svijetu.

Qatar ovaj puta nije odlučio slati veći avion za Dohu, nego će svakodnevno operirati sa Airbusom A320. Ali se karta za petak prema Dohi i odlazak iz Dohe u nedjelju naplaćuje po enormnih 20.401 HRK (2.720 EUR). Još jedna prilika za chartere koji bi svakako trebali biti bitno jeftiniji. Za ovo svjetsko prvenstvo Croatia je do sada imala 4 charter leta, te je po jedan let imao ETF, Trade Air, FlyAir 41 i bugarska kompanija Electra Airways.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ETF

Aerodrom Sarajevo u XI. mjesecu je ostvario 68.243 putnika (61.989 u XI/2021). To je 100,4% putnika iz istog mjeseca 2019. Iskreno fascinantno u kontekstu činjenice da je aerodrom izgubio bazu Wizz Aira, da Flynas više ne leti za Sarajevo, te da je niz kompanija smanjilo broj letova spram prošle zime (Turkish, Eurowings, Austrian…). Stoga iskreni respect i bravo Sarajevo.

Aerodrom je imao 866 operacija (926 u XI/2021), te 203,0 tona carga (215,1 tonu u XI/2021). Ukupno je od početka godine Sarajevo ostvarilo 1.310.309 putnika, a do kraja godine brojka će se približiti 1,4 milijuna putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Air Montenegro ne može dobiti novac od države po članku 8 propisa o tržišnoj utakmici i državnoj pomoći. Zbog istog članka je država pustila u bankrot Montenegro Airlines. Vlada je izjavila da je financirala Air Montenegro sa 30 milijuna EUR, te da je očekivala da će kompanija raditi sa malo zaposlenih, kvalitetno i profitabilno. No, kako se to nije desilo Vlada neće financirati kompaniju. Air Montenegro samo na održavanje motora na oba Embraera E195 mora potrošiti 27 milijuna EUR u idućih pet mjeseci.

Uz to nakon što je otišao Predrag Todorović kompanija je ostala bez CEO-a. Privremeni CEO postala je Dragana Frantov, no kako je njen ugovor istekao u X. mjesecu kompanija je čak i bez v.d. CEO-a. Kompanija je najavila da će postati IATA član u II. mjesecu, no to se još uvijek nije desilo.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

SunExpress pokreće letove na liniji Antaya-Priština od 27.5. Letovi će se prvo odvijati četiri puta tjedno, a od 14.6. letjet će sedam puta tjedno, a od 19.6. i 10 puta tjedno do 17.9. Potom će letjeti 7 puta tjedno, pa tri puta tjedno u zadnjem tjednu IX. mjeseca, da bi nakon toga letio samo jednom tjedno, subotom, do 14.10.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: SunExpress

British Airways u ovom momentu operira liniju Zagreb-London Heathrow tek 4 puta tjedno, no isto će od 23.1. povećati na 6letova  tjedno. No, od 26.3. kompanija planira letjeti dva leta dnevno kao i prije Covida-19. Letovi iz Zagreba će polaziti u 13:10 i 21:15. Svi letovi će biti sa Airbusom A320.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: British

Slovenska Amelia je u flotu uvrstila prvi Airbus A319. Avion je uzet od AerCapa i star je 18,3 godine. Avion je posljednje letio za ruski S7. Sestrinska firma Amelie Regourd Aviation je nabavio A319 početkom 2022.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: Amelia

Aerodrom Tivat je u XI. mjesecu imao 18.265 putnika (11.737 u XI/2021). Ovo je 67,0% putnika iz istog mjeseca 2019. Aerodrom je ostvario 158 operacija (136 u XI/2021 i 175 u XI/2019). Tivat je imao i 1 tonu carga (1,5 tona u XI/2021. i 1,8 tona u XI/2019.). Tivat je od početka godine ostvario 634.720 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Tivat

Turistička zajednica Grada Zagreba (TZGZ) financira Croatiu Airlines. Nažalost u financijskom planu su samo generalne stavke i u budžetu TZGZ od 76,4 milijuna kuna (10,2 milijuna EUR) nema pojedinih stavki, pa se ne može znati koliko je dobila Croatia Airlines po toj osnovi.

No, sada se postavlja pitanja zašto TZG Zagreb financira kompaniju koja stagnira u Zagrebu? Croatia Airlines nije obnovila 9 linija koje je operirala prije Covida-19, broj frekvencija vrlo skromno raste, kompanija je rapidno izgubila tržišni udio u Zagrebu. Istovremenu u Zagrebu strane kompanija obnavljaju letove, a u zadnjih dvije godine došao je i niz novih kompanija (TAP, Rossiya, Freebird, Israir, Nordwind, Finnair, Ryanair).

Istovremeno Ryanair je pokrenuo čak 27 novih linija a iduće godine će letjeti 85 tjednih letova (više od 12 letova dnevno). Kompanija ima volju bazirati i 4. avion te povećati broj linija i frekvencija na bar 110 letova tjedno. Da je Turistička zajednica Zagreba odlučila financirati Ryanair umjesto Croatie Airlines to bi se sigurno i desilo. I sada se postavlja pitanje jel bolje financirati kompaniju koja stagnira u Zagrebu i ne obnavlja linije ili financirati kompaniju koja konstantno raste u zadnjih godinu i pola u Zagrebu, a rasti će i idućeg proljeća za 9%.

I da se razumijemo ne smatram da treba financirati strance, poglavito Ryanair. Svakako sam za to da se financiraju nacionalni prijevoznici. I to ima svog smisla ovog svijeta kada se radi o Air Serbiji koja rapidno raste, povećava broj linija i frekvencija, leti niz long-haul linija. Ali, pobogu, Croatia Airlines ne radi ništa, stagnira i tržišni udio joj rapidno pada, a daleko je od brojki iz 2019. u Zagrebu. Kojeg onda ima smisla financirati takvu kompaniju?

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Lufthansa je ukinula letove na liniji Dubrovnik-Frankfurt idućeg ljeta. Od 26.3. na liniji će umjesto Lufthanse operirati njen leisure prijevoznik Eurowings Discover. Discover leti 7 tjednih letova, tj. leti liniju svakodnevno. Ovako će letjeti do kraja ljetnog reda letenja. Nažalost, Lufthansa ima code-share na letu, ali Croatia više nema code-share na ovim letovima obzirom da nema sporazum sa Eurowings Discoverom. Ovo znači da će Lufthansa zadržati broj tjednih letova kao i prošle godine, no Croatiji će se broj letova smanjiti za duplo.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Lufthansa

NAJAVE: Švedska regionalna kompanija BRA-Braathens Regional kreće u ogromnu ekspanziju u Zračnoj luci Split obzirom da uvodi 10 charter linija. Svi letovi planiraju se sa Airbusom A319 i većina će imati jedan let tjedno, no neke linije će imati tek par letova svekupno.

  • Malmo od 12.5.
  • Vaxjo od 12.5.
  • Gothenburg od 13.5.
  • Norrkoping od 13.5.
  • Copanhagen od 20.5.
  • Kalmar od 30.6.
  • Karlstad od 15.7.
  • Jankoping od 11.8.
  • Halmstad od 12.8.
  • Orebro od 2.9.

 

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: BRA

Zračna luka Brač je u XI. mjesecu ostvarila 38 putnika (27 u XI/2021). U XI. mjesecu 2019. aerodrom je imao 1 putnika. Aerodrom je imao 30 operacija (24 prošle godine). Kako Brač tijekom zime nema redovnih letova, ovo su isključivo putnici generalne avijacije. Od početka godine aerodrom je imao 2.678 operacija i 15.935 putnika. U prvih 11 mjeseci 2019. aerodrom je imao 25.190 putnika, što znači da je sadašnji broj putnika 63,3% putnika iz 2019.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Brač

Danas je za Zadar letio KLM na letu KLM23F koji je došao u Zadar u 16:30. Avion je najavljen za polazak u 17:30 iz Zadra pod brojem KLM58U, no još uvijek nije otišao iz Zadra. Nije jasno kakav je ovo bio let. Obzirom da je let iz Splita koji ide gotovo u isto vrijeme otkazan vrlo vjerojatno je let divertiran iz Splita za Zadar. Osim ovog leta letjela je još samo Croatia Airlines za Zagreb sa Dash 8-400, te poslovni let za Wiener Neustadt sa Diamondom DA42.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: KLM

Trade Air drži avion stacioniran u Ljubljani koji ljeti leti redovne chartere (14-20 letova tjedno), dok zimi leti ad hoc chartere za slovenske turističke agencije. Tako je u petak 9.12. Trade Air odletio ad hoc charter za Roveniemi, grad na samoj polarnici, i grad koji je dom Djeda Mraza. U Roveniemiu postoji veliki tematski park sa temom Djeda Mraza.

Upravo zato Roveniemi je meka turista tijekom zime, poglavito u XII. mjesecu. Niz kompanija organizira letove za Roveniemi kojima dovodi turiste u ovaj grad. Za Roveniemi će let 17.12. imati i Croatia Airlines iz Zagreba. Čudno je da Beograd nema organizirane letove za Rovniemi, tu bi interesa sigurno bilo.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Trade Air

Air Serbia je tijekom XI. mjeseca ostavrila preko 200.000 putnika, najviše od kada posluje kao Air Serbia. Ovo je 15% više nego u istom mjesecu 2019. U prvih 11 mjeseci 2022. kompanija je prevezla preko 2,5 milijuna putnika. Ovoje 96% putnika iz prvih 11 mjeseci 2019. Kompanija je imala 2536 operacija, što je 10% više nego u XI. mjesecu 2019.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Najviše komentara u zadnjih 10 dana imali su slijedeći članci:

  1. Niška megalomanština – 231
  2. Koji vladin avion treba kupiti Hrvatska – 205
  3. Niži troškovi letova Air Serbie za Kinu – 184
  4. Što je to dobio Ryanair u Zagrebu – 183 (još aktivan)
  5. Air Serbia otvara 4 nove linije za Italiju – 178
  6. Air Serbia pokreće letove za Bukurešt, Izmir i Ankaru – 154 (još aktivan)
  7. Različita pravila na EU aerodromima – 147
  8. Treba li Niš u koncesiju – 130
  9. Qatar šalje i dalje širokotrupce radi ulaska Hrvatske u červrtfinale – 120
  10. Dodatni letovi Air Serbie oko Nove godine – 105

U tih 10 dana bilo je 3.540 komentara.

U prošlom tjednu imali smo čak tri dana preko 20.000 posjeta. U utorak 6.12. bilo je 20.509 posjeta, u četvrtak 6.8. bilo je 21.244 posjeta, a u petak 7.8. bilo je 20.572 posjeta. U zadnjih 7 dana imali smo 126.055 posjeta, u zadnjih mjesec dana 500.076, a u zadnjih godinu dana brojka se osjetno povećala i to na 5.351.692 posjeta. Prisjetimo se da smo tek nedavno prešli 5 milijuna posjeta.

Hrvatska je pobijedila Brazil i kvalificirala se u polufinale Svjetskog nogometnog prvenstva. Samo dvije minute po pobjedi Qatar je već objavio da umjesto A320 uvodi Boeing 777-300ER dan prije polufinala 12.12. i dan nakon 14.12. To znači da Hrvatska u kontinuitetu ima B777-300ER na liniji Zagreb-Doha od 7. do 14.12. uz izuzetak 9. i 13.12. (dani utakmice). Prije 7.12. za Zagreb je letio B787-8, B787-9 i B777-300ER. Već sada je cijena povratne karte Qatara 2.066 EUR u ekonomskoj klasi i 6.400 EUR u business klasi. Samo 12 sati od početka prodaje cijena ekonomske klase je porasla na 2.402 EUR.

Niz hrvatskih putnika putuje iz Budimpešte, Beča, Venecije, Pize, Beograda, Sarajeva za Katar ili obližnje gradove pa shuttleom idu za Katar. Osobno znam nekoliko osoba koje su putovale iz Budimpešte, Beograda, Beča i Venecije.

Očekuje se velik broj chartera iz Zagreba za Dohu. Svakako bitno više od dva charter leta za četvrtfinale. Slobodne avione bazirane u Zagrebu imaju Croatia (3 aviona uključujući i backup avion), ETF (2 aviona), Trade Air (4 aviona), i FlyAir 41 (3 aviona). Letove poskupljuje činjenica da avioni ne mogu biti stacionirani u Dohi, nego moraju otputovati u Saudijsku Arabiju ili Ujedinjene Arapske Emirate kako nam je rekao Marko Cvijin, CEO Trade Aira.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Qatar

Air Serbia je danas imala prvi let za Tianjin u Kini. Kompanija će letjeti za Tianjin jednom tjedno, svakog petka, te u povratku nedjeljom. Prvi let su ispratili premijerka Ana Brnabić, ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture Goran Vesić i kineski veleposlanica Chen Bo. Air Serbia svakako ima veliku prednost spram konkurencije obzirom da može letjeti preko Rusije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Zbog četvrtfinala Svjetskog nogometnog prvenstva (Hrvatska-Brazil) iz Zagreba idu dva chartera za Dohu. Prvi je u petak u 00:30 pod brojem SR8104 kojeg operira hrvatska leisure i charter kompanija FlyAir 41 (pod brendom Sundaira), a drugi je u petak u 5:00 pod brojem OU9500, kojeg operira Croatia Airlines. Qatar je uveo dva dodatna leta sa Boeingom 777-300ER umjesto prvotno planiranog Airbusa A320. Ovo je preko 1600 dodatnih sjedala u 4 povratna leta. Bilo je i bitno većeg interesa ali HNS nije mogao dobiti više karata za utakmicu. Cijene letova su istinski paprene i idu preko 2000 EUR.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: FlyAir 41

Wizz Air i dalje opako reže u regiji. Za sada je porezao sedam linija:

  • Beograd-Hahn
  • Ljubljana-Charleroi (ostaje samo linija za London Luton)
  • Skopje-Billund
  • Skopje-Torino
  • Skopje-Turku
  • Ohrid-Friedrichshafen
  • Tuzla-Vaxjo

Sve linija su ukinute ove zime i neće se obnavljati idućeg ljeta, osim Tuzla-Vaxjo koja je ukinuta još u IX. mjesecu 2022.

Kompanija je već ranije objavila da neće ovog ljeta obnoviti letove iz Beograda za Vaxjo, Billund, Santorini i Sandefjord, pa je sa linijom za Hahn, ovo vrlo ozbiljnih pet linija koje kompanija više neće letjeti za Beograd.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air

FlyingBosnian je objavio vrlo zanimljivu statistiku long-haul letova iz regije. Linija Beograd-New York je 2019. imala najbolje rezultate sa 75.997 putnika, 358 letova, load faktor 82,6%. Linija Beograd-New York je tijekom Covida-19 imala 2020. load faktor od 70,8% (55.769 putnika) i 2021. od 72,6% (61.916). No, linija je bila profitabilna zahvaljujući superskupom cargu koji je te dvije godine imao astronomske cijene radi manjka kapaciteta. Linija je prije 2019. imala tragičan load faktor. 2018. tek 58,8% (60.008 putnika), 2017. 57,2% (56.132) i 2016. 53,5% (34.127 putnika). Air Serbia i dalje leti liniju za New York (idućeg ljeta 7 tjednih letova), ove zime pokreće Tianjin (1 tjedni let), a od proljeća i Chicago (3 tjedna leta). Za Beograd od ove godine leti i Hainan jedan tjedni let za Peking.

Linija Delte Dubrovnik-New York je 2021. imala 20.454 putnika na 108 letova sa load faktorom od 84,5%. Unitedova linija Dubrovnik-Newark je 2021. imala 18.454 putnika na 104 leta i load faktor od 84,9%. Ova dva load faktora su prihvatljiva iako ne i sjajna. Liniju je 2022. nastavio operirati Untied, ali ne i Delta. United će iduće godine i dalje letjeti ovu liniju.

Na liniji Zagreb-Toronto su letjela dva prijevoznika Air Canada Rouge i Air Transat. 2019. godine imali su 65.486 putnika na 258 letova uz load faktor od 82,1%. Godinu prije su imali 57.161 putnika na 250 letova uz load faktor od 81,9%. Prihvatljivo, ne i jako dobro. Air Transat će iduće godine i dalje operirati liniju i povećava broj polazaka na istoj.

Na liniji Zagreb-Seoul Korean je imao 39.763 putnika na 244 leta uz load faktor od samo 69,7%, što je izuzetno nisko i nikako nije isplativo. Stoga ne treba čuditi da kompanija još uvijek liniju nije obnovila.

preneseno sa: ADRIA Grupa, FlyingBosnian; foto: Air Transat

Članice Europske Unije su izglasale ulazak Hrvatske u Schengen. Ovo je odlična vijest za građane Hrvatske i njihove goste, te turiste iz EU. Oni više neće imati granice prema Sloveniji, Mađarskoj i Italiji, kao i na zračnim lukama. No, to je loša vijest za Srbiju, BiH i Crnu Goru koji će sada imati rigoroznije kontrole i duža čekanja na granici.

Hrvatska više neće imati granice prema Europskoj Uniji od 1.1.2023. Na aerodromima primjena Schengena kreće od 26.3.2023. Bugarska i Rumunjska nisu ušle u Schengen i njihov ulazak je još jednom odgođen. Hrvatska 1.1.2023. ukida i hrvatsku kunu te uvodi Euro kao službenu valutu.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Croatia Airlines

Zračna luka Zagreb je u XI. mjesecu ostvarila 253.666 putnika (164.278 u XI/2022). To je 102,6% putnika iz istog mjeseca 2019. Ovo je prvi puta da je Zagreb prešao broj putnika iz 2019. od početka Covida-19. Ovo je to više iznenađujuće jer je Ryanair smanjio broj letova za 1/3 i sveo ih na broj letova koji je imao prošle godine.

Zagreb je u XI. mjesecu ostvario 3408 operacija (2917 u XI/2021). I ovdje aerodrom ima više operacija nego u istom mjesecu 2019. (3344). MTOW je 82.230 (67.856 u XI/2021). I MTOW je bio manji 2019. (81.535). Prošli mjesec aerodrom je imao 975 tona carga (926 u X/2021), a ovaj mjesec je imao 922 tone carga (1104 u XI/2022). Do sada je Zagreb ostvario 10.500 tona carga, samo 334 tone manje nego cijele prošle godine, što znači da će ove godine imati više carga nego prošle godine i to bitno preko 11.000 tona.

Zagreb je od početka godine ostvario 2.876.869 putnika, što je 117.524 putnika više nego ih u 2022. ima Priština i 5482 putnika više nego Split. Zagreb je iznenađujuće prešao Split već u XI. mjesecu, iako se pretpostavljalo da će to učiniti tek u XII mjesecu. Ovo znači da će Zagreb do kraja godine imati oko 3,1 milijun putnika i oko 200.000 putnika više od Splita. U ovom momentu Beograd je na 1. mjestu, Zagreb na 2, Split na 3. i Priština na 4. mjestu po broju putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb

Air Serbia pokreće liniju Beograd-Budimpešta od 13.3. Linija će prvo operirati 15 puta tjedno (svaki dan dva leta, ponedjeljkom i petkom 3, utorkom 1), no od 28.3. povećava se na čak 17 tjedno (svaki dan dva, ponedjeljkom, srijedom i petkom 3). Svi letovi biti će sa ATR 72. Air Serbia je već letjela ovu liniju od ljeta 2014. do ljeta 2015. (nije ju više letjela zime 2015), i to svakodnevno, no zatvorila ju je nakon samo godine dana opracija radi neisplativosti. Kompanija je vrlo kratko letjela i PSO liniju Niš-Budimpešta koja je također vrlo brzo zatvorena radi neisplativosti. Evidentno sada idu drugom logikom i sa velikim brojem frekvencija pokušavaju stvoriti dobru konektiranost. Budimpešta i Beograd su udaljeni tek 379 km za što automobilom treba oko 4 sata. Između gradova se gradi brza željeznica. Veliko hvala čitatelju portala koji nam je ukazao na pokretanje ove linije.

Air Serbia od 28.3. uvodi i liniju Beograd-Ankara 4 puta tjedno (utorak, četvrtak, petak i subota). Linija će se operirati sa Airbusom A319. Do 24.3. Anadolujet leti ovu liniju tri puta tjedno (utorak, četvrtak i petak). No, od 28.3. Anadolujet se više ne objavljuje u sustavu Air Serbie. Nije jasno znači li to da Air Serbia preuzima ovu liniju, ili samo code-share još nije objavljen na letove Anadolujeta za iduće ljeto. Air Serbia često objavljuje code-share samo par dana prije početka novog reda letenja.

Kompanija otvara i liniju Beograd-Izmir od 15.4. i to dva puta tjedno (utorak i subota). Linija će se operirati sa A319. Postoji preliminarna najava da bi i Turkish trebao letjeti Izmir dva puta tjedno, no isto još nije objavljeno.

autor: Alen Šćuric, analtitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Dubrovnik i okolni gradovi (Cavtat), Split i okolni gradovi (Makarska, Šibenik, Primošten, Trogir), Pula i okolni gradovi (Rovinj, Poreč, Umag…), Zadar i okolni gradovi (Biograd, Nin), Rijeka i okolni gradovi (Opatija, Crikvenica) imaju velik broj vrhunskih hotela sa 4**** i 5*****. Zašto je onda zima u Hrvatskoj mrtva, a broj putnika tragično malen, tek malo više od 70.000 putnika mjesečno na cijelom Jadranu?

Gradovi na Jadranu bi morali napraviti daleko više. Županijske i gradske turističke zajednice, turističke agencije i turoperatori, hotelijeri, autobusni prijevoznici, organizatori događaja, zračne luke i zrakoplovne kompanije bi morale dati sve od sebe da bude više aviolinija i turista u tim gradovima zimi. Svi oni zajedno moraju raditi na tom cilju.

Što treba napraviti da se poveća broj turista u jadranskim gradovima zimi i anulira loše vrijeme:

  • privući short break turiste (dobar wellness u hotelima, odlična hrana, otvoreni restorani, manifestacije i animacija u hotelima i gradu, turistički doživljaj…)
  • privući mlađe turista i backpackere (koncerti, disko večeri, party, DJ-evi…)
  • kongresni turizam, seminari, simpoziji…
  • prezentacije velikih poslovnih sustava kao što su prezentacije novih automobila, proizvoda, usluga…
  • sportski susreti (prvenstva, utakmice, specijalizirani turniri…)
  • kulturni i drugi društveni susreti (festivali, smotre, natjecanja kulturnih institucija…)
  • snimanje emisija, reality showova, filmova, serija…
  • posebni programi za umirovljenike
  • veliki gradski društveni projekti poput karnevala (II. mjesec), Sisveta (1.11.), Valentinova (14.2.), Adventa (XII. mjesec i početak I. mjeseca), Božića, proslave Nove godine, feste Sv. Vlaha u Dubrovniku (3.2.), Dan Sv.Krševana u Zadru (24.11.)
  • organizirati događaje na koje dolaze entuzijasti i profesionalci poput turnira u bridžu, strukovni skupovi (maketari, izložbe pasa i mačaka, kolekcionari…), strukovna okupljanja (skupštine, seminari, workshopovi, predavanja…)
  • religijski turizam (Međugorje + Split ili Međugorje + Dubrovnik, Trsat u Rijeci)
  • zdravstveni turizma (stomatologija, plastična kirurgija, onkologija…)

Da, ogroman posao da se sve te kategorije turista privuče, ali ako se taj posao odradi biti će i benefita. Gradovi bi morali osnovati službe sa par specijaliziranih radnika koje bi pratile sve ove događaje logistički, pa npr. organizator prvenstva koji dovede par stotina natjecatelja i ima preko 1000 noćenja dobiva od grada besplatno sportsku dvoranu, hitnu pomoć, komunalne službe, radnike…

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

 

Norwegian pokreće prvu liniju za Makedoniju. Kompanija će letjeti između Osla i Skopja od 23.6. do 18.8. Linija će se operirati dva puta tjedno, ponedjeljkom i petkom. Linija je direktna konkurencija Wizz Airovoj liniji za Sandefjord.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Norwegian

Air Serbia je porezala liniju Niš-Zurich. Linija se trebala početi operirati 17.12, dva puta tjedno, srijedom i subotom, no sada će se operirati 21.12. Linija je trebala letjeti do 14.1, no sada će letjeti do 7.1. Na ovoj liniji Air Serbia je trebala obaviti 9 rotacija, a sada će obaviti 6 rotacija (34% manje).

Iskreno, nije dobro kada kompanija reže liniju tek par dana prije leta. Evidentno linija nije ni izblizu polučila uspjeh kakvim se Air Serbia nadala obzirom da kompanija nema običaj ukidanja polazaka. Ovo iskustvo će svakako utjecati na odluku kompanija hoće li letjeti ovu liniju tijekom ljetnog reda letenja.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Zamaaero je zamoljena od strane kompanije Kyndryl za pomoć oko jednog velikog projekta na aerodromu Sofija. Naime nakon što je Sofija dana koncesionaru isti želi osuvremeniti poslovanje pa uvodi niz pozitivnih promjena, poglavito u IT sektoru. Kyndryl se odvojio od IBM-a i vodeća je neovisna IT kompanija u svijetu sa 90.000 zaposlenika, sa prometom od 19 milijardi USD. Stoga se Kyndryl kandidirao za nekoliko veliki IT projekta na Aerodromu Sofija.

Kyndryl nas je zamolio za pomoć oko dvije vrlo specifične usluge na jednom od projekata u kojima su trebali našu ekspertizu, a što smo u tri dana uspješno okončali. Na projektu Aerodroma Sofija ćemo sa Kyndrylom raditi i dalje idućih 2-3 godine.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sofija

Banja Luka je u XI. mjesecu ostvarila 29.523 putnika (16.834 u XI/2022). Rezultat je izvanredan jer je aerodrom postigao samo 3148 putnika manje od prošlog mjeseca (-9,5%). Ovo je 239,0% putnika iz istog mjeseca 2019. (12.354). Ogroman respect. Aerodrom je ostvario 296 operacija (262 u XI/2022). Od početka godine Banja Luka je ostvarila 313.112 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

  • Amsterdam, KLM od 30.3.
  • Hurghada, Nesma od 6.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Palermo, Ryanair od 30.3.
  • Tel Aviv, Croatia od 13.5.
  • Prag, Croatia od 2.6.
  • Milano Malpensa, Croatia od 2.6.
  • Hurghada, Nile Air od 3.6.
  • Bukurešt, Croatia od 1.7.
  • Hamburg, Croatia od 1.7.
  • Madrid, Croatia od 3.7.

 

Iz Pule:

  • Frankfurt, Discover od 31.3.
  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Tel Aviv, Arkia od 1.6.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Katowice, Ryanair od 31.3.
  • Marseille, Ryanair od 31.3.
  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Baden-Baden, Ryanair od 31.3.
  • Beauvais, Ryanair od 31.3.
  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Weeze, Ryanair od 1.4.
  • Girona, Ryanair od 2.4.
  • Djerba, Nouvelair od 28.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

  • Beč, Wizz Air od 15.6.

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Bergamo, SkyAlps od 15.5.
  • Palermo, SkyAlps od 15.5.
  • Napulj, SkyAlps od 16.5.
  • Istanbul, AJet od 4.6.
  • Stuttgart, Eurowings od 14.6.
  • Krf, SkyApls od 16.6.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • Fridriechshafen, Wizz Air od 2.6.
  • Alicante, Wizz Air od 3.6.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Tbilisi, Air Serbia od 15.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.
  • Paris Orly, Transavia od 10.7.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.
  • Salzburg, Eurowings od 21.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.
  • Barcelona, Vueling od 1.7.

 

Iz Prištine:

  • Paris CDG, gp aviation od 31.3.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Paris Orly, easyJet od 2.4.
  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 27.3.
  • London, TUI, 27.5.2026.