Novosti iz regije

Zagreb je godinama imao letova za Antalyu. Što je i logično. Ogroman resort, putnika i te kako ima. No, ove godine tih letova nije bilo, pa su potencijalni putnici ili osuđeni na letove sa Turkishem preko Istanbula ili na letove iz Ljubljane, Budimpešte, Beča, Graza, Sarajeva, Banja Luke ili Beograda. Zašto je to tako? Bojim se da je kao i u slučaju sa Luxairom, airBlaticom i drugim propustima Zagreba i ovdje stvar samo lošeg rada managementa koji si nije dao truda naći prijevoznika, dogovoriti deal sa turoperatorima i pogurati ovu liniju. Nakon tolikih godina, eto Zagreb nema ovih letova iako druge zračne luke i te kako imaju, a Priština i Beograd imaju i preko 20 tjednih letova za Antalyu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Freebird

Qatar će ipak zadržati ljetni broj frekvencija za Zagreb i zimi, tj. letjet će 10 tjednih letova za Zagreb ove zime, sve sa Airbusom A320 (svaki dan jedan, dva leta utorkom četvrtkom i nedjeljom). U Zagrebu avion stoji oko dva i pol sata. Prošle zime kompanija je letjela tri do četiri leta tjedno, izuzev tijekom svjetskog nogometnog prvenstva kada je letjela sedam tjednih letova, dobar dio sa širokotrupcima.

Ovo su jako dobre vijesti i moglo bi se desiti da već idućeg ljeta kompanija vrati 14 tjednih letova u Zagreb, frekvenciju koju je letjela do 2019. Ovo je i najveći broj letova koje Qatar ima u regiji. Idući po broju letova je Beograd gdje leti 7 tjednih letova.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Qatar

Srpska košarkaška reprezentacija se vraća sa Svjetskog prvenstva u košarci gdje je osvojila srebrnu medalju. Stoga je po njih u Manilu poslat avion Air Serbie YU-ARC (Pupin). Ovo je drugi najdužih let Air Serbie (najduži je bio repatrijacijski let za Los Angeles) i trajao je 13:51 sati. Avion je trebao sletjeti danas u 22:14 no sletio je u 23:43 sata. Obzirom da je avion poslan u Manilu umjesto njega je za redovnu liniju prema New Yorku (JU500) korišten je A330-300 Wamosa, koji je posto već stalni gost u Beogradu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Temeljem zamaData Finnair u regiji (promatrani period 31.7. do 6.8.) ima letove iz Helsinkija za:

  • Dubrovnik 7 letova tjedno
  • Split 4 leta
  • Ljubljanu 4 leta
  • Zagreb 2 leta

To znači da Finnair ima 17 tjednih letova (prosječno 2,4 dnevno) na 4 linije.

autor: Mladen Radić, dopisnik (Osijek), foto: Finnair

Aerodrom Tivat je u VIII. mjesecu ostvario 175.207 putnika (142.944 u VIII/2022). Ovo je tek 59,8% putnika iz istog mjeseca 2019. (292.748). Aerodrom je ostvario 1988 operacija (1843 u VIII/2022 i 2782 u VIII/2019). Tivat je imao i 1,2 tone carga (1,6 tona u VIII/2022 i 3,1 tonu u VIII/2019). Od početka godine Tivat je ostvario 627.387 putnika.

Aerodromi Crne Gore su u prvih osam mjeseci ostvarili 1.752.657 putnika (1.302.303 u 2022), što je 92,7% putnika iz istog razdoblja 2019. (1.890.732).

autor:  Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Tivat

Ministar komunikacije i prometa BiH Edin Forto održao je press konferenciju, a nakon sastanka sa rukovodstvima aerodroma BiH i Direkcije za civilno zrakoplovstvo BiH (BHDCA). Forto je naglasio da su pojedine kompanije otišle iz BiH (misli na Wizz Air i Ryanair) i da su odlučili reagirati. Forto je istim odlučio predložiti Vijeću ministara BiH da ukidanje takse za odlazeće putnike u 2024. godini i Direkcija će se odreći te naknade. Govorimo o iznosu od oko 1,8 milijun EUR. Forto je izjavio da se nada da će se i 2025. ova taksa ukinuti.

I tu se postavljaju dva važna pitanja. Prvo je što je BiH čekala da ukine ove takse? Sada je puno prekasno, i Wizz Air je zatvorio baze u Sarajevu i Tuzli, Ryanair je potpuno otišao iz Tuzle, obije kompanije režu u Banja Luci, Wizz Air je najavio letove iz Mostara no od toga odustao. Ovo se trebalo donijeti na vrijeme, sada više smisla nema, jednostavno takva odluka neće vratiti kompanije.

Drugo pitanje je zašto samo 2024? Zar netko stvarno misli da će kompanije biti motivirane ukidanjem taksi na godinu dana i da će se zato vratiti? Ako se ne ukine taksa na pet godina, ili minimalno na tri ni jedna kompanija neće razmatrati povratak. To je notorni nonsens, i nepotrebna glupost, poglavito ako se razmišlja o nastavku ukidanja 2025. To je trebalo donijeti odmah na tri ili još bolje pet godina. Dva neopravdana nonsensa i potez koji ništa neće promijeniti u BiH. Šteta je nastala, a ovakvi potezi nemaju puno smisla.

Forto je izjavio da aerodromi zauzvrat moraju izvršiti certifikaciju, što još nisu napravili. Forto je izjavio da smatra da aerodrome treba dati u koncesiju, no da o istom treba jako dobro razmisliti i da je to pitanje za vlasnike. Evo ga, krenulo je. Direktor Aerodroma Sarajevo je rekao da aerodrom treba dodatne kapacitete i ako ih ne može ostvariti BiH onda je koncesija nužnost. No, on je istakao loše primjere koncesije u Zagrebu i Beogradu i dobar primjer državnog upravljanja aerodroma u Splitu i Dubrovniku.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Tuzla

Ryanair je dodatno povećao broj letova ove zime za Zagreb. Tako će kompanija letjeti iz Zagreba za:

  • Basel 3 tjedna leta
  • Beauvais 3 leta
  • Bergamo 4 leta
  • Charleroi 4 leta
  • Dublin 4 leta
  • Eindhoven 2 leta
  • Hahn 2 leta
  • Gothenburg 3 leta
  • Karlsruhe 2 leta
  • Lanzarote 1 let
  • London 7 letova
  • Malagu 4 leta
  • Maltu 4 leta
  • Memmingen 2 leta
  • Napulj 2 leta
  • Oslo 2 leta
  • Paphos 2 leta
  • Rim 2 leta
  • Weeze 2 leta

Zagreb će stoga imati 55 letova tjedno Ryanaira tijekom zime, te 62 leta oko Nove godine. Ovo znači da će ove godine MZL Zagreb imati samo 1 leta manje nego prošle godine, no kada ukalkuliramo više letova u prvom tjednu XI. mjeseca na nekim linijama, te 8 letova tjedno više oko Nove godine, Zagreb će imati ukupno više letova nego prošle godine, te će imati veći kapacitet.

Obzirom da i niz drugih kompanija povećava frekvencije u Zagrebu (Lufthansa, Austrian, Turkish, Air Serbia, Qatar, flydubai, Aegean, KLM, Croatia), ovo neće biti loša zima za Zagreb.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Zračna luka Zadar je proslavila milijuntog putnika. Milijunti putnik je ove godine ostvaren gotovo mjesec dana ranije nego prošle godine. Zadar se nada ove godine dostići 1,25 milijuna putnika. Milijunti putnik je bio gospodin Ivan Kevrić, koji je doputovao Ryanairom iz Memmingena. G. Kevrić je dobio dvije povratne karte iz Zadra prema nekoj od 70-tak destinacija. Nagradu je uručio direktor ZL Zadar g. Josip Klišmanić.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Zadar

Temeljem zamaData Condor u regiji (promatrani period 31.7. do 6.8.) ima letove za:

  • Split iz Dusseldorfa 4 leta, Frankfurta 3 leta, Minhen 1 let tjedno,
  • Prištinu iz Dusseldorfa 3 leta, Minhena 1 let
  • Rijeku iz Frankfurta 1 let tjedno

To znači da Condor ima 13 tjednih letova (prosječno 1,9 dnevno) na 6 linija i 3 destinacije u regiji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Condor

Aerodrom Ohrid je u VIII. mjesecu imao 40.285 putnika. Ovo je tek 902 putnika više od istog mjeseca 2022. (39.383). Isto je samo 68,4% putnika iz istog mjeseca 2019. (58.895). Ohrid je imao 294 operacije (309 u VIII/2022) i nije imao carga. Aerodrom je od početka godine ostvario 186.692 putnika i nije imao carga.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Ohrid

I sedmi ATR 72-600 Air Serbie (YU-ASD) je konačno stigao u Beograd. Avion je star 9,3 godine i letio je za Air Lingus regional. Avion u kabini ima 72 sjedala. U promet će ući za par dana. Avion je trebao stići u VIII. mjesecu i kasnio je.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Međunarodna zračna luka Zagreb sudjeluju u projektu PRETORIJAN sa još 22 partnera iz 7 zemalja. Projekt se financira sa 9 milijuna EUR novaca Europske Unije. PRETORIJAN je skup alata koji povećavaju sigurnost i otpornost europskih kritičnih infrastruktura te olakšava koordiniranu zaštitu od kombiniranih fizičkih i kibernetičkih prijetnji. Projekt ima četiri proizvoda protiv sigurnosnih napada: Sustav svjesnosti o kibernetičkoj situaciji, Sustav svjesnosti o fizičkoj situaciji, Hibridni sustav svjesnosti o situaciji i Koordinirani odgovor.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb

Na Aerodromu Sarajevo je otvorena nova apoteka Ak Medical. Apoteka nudi vrlo širolik asortiman i moderno je opremljena. Osim lijekova apoteka nudi i preparativnu kozmetiku, dijetetske dodatke prehani i visokokvalitetne biljne ljekovite proizvode.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Zračna luka Dubrovnik je dobila trake za slijepe i slabovidne osobe koja se sada mogu nesmetano kretati po samoj zračnoj luci.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

Zračna luka Zagreb je u VIII. mjesecu ostvarila 383.618 putnika (348.381 u VIII/2022). Ovo je 102,0% iz istog mjeseca 2019. (376.026). Zagreb je u VIII. mjesecu imao 4239 operacija (3891 u VIII/2022), te MTOW od 115.456 (106.337 u VIII/2022). Aerodrom je ostvario 830 tona carga (822 u VIII/2022). Od početka godine Zagreb je ostvario 2.446.623 putnika, 768.231 MTOW, 30.021 operacija i 7140 tona carga.

Split je po prvi puta prešao Zagreb tek u VIII. mjesecu i bježi mu za samo 50.716 putnika. Ovo jasno pokazuje da će Zagreb ove godine imati bitno više putnika od Splita do kraja godine. Zagreb ima i bitno više putnika od Prištine, dočim je učvrstio 2. poziciju u regiji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb

 

Putnici Aerodroma Tuzla su se bunili na suvenire u suvenirnici „Tango Zulu“ na aerodromu jer vrijeđaju i izazivaju nelagodu kod putnika i prolaznika. Aerodrom je o istome saznao od medija. Sporni suveniri na koje su se putnici bunili su mirisi sa oznakama Republike Srbije, Republike Hrvatske, te Hrvatske zajednice Herceg Bosne. Putnici smatraju da u Tuzli mogu biti samo mirisi sa bojama BiH i sa ljiljanima, ali ne oni iz Srbije, Hrvatske ili Herceg-Bosne. Uzgred spomenuti grb Herceg-Bosne je službeni grb sa zastave Zapadnohercegovačkog kantona i Hercegbosanskog kantona (županije) koji su dio BiH.

Kako god, uprava je naložila vlasniku da odmah makne sporne predmete te ih ne može držati u suvenirnici. Aerodrom Tuzla naglašava da nije imao nikakve veze sa spomenutim suvenirima, no ipak se ispričava putnicima.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Tuzla

Portorož je nabavio novi tug za vuču aviona TowFLEXX TF5. Tug je dizajniran za operacije i manevre u uskom i malom prostoru, što svakako jest hangar za aviona u Portorožu. Tug se operira daljinskim kontrolama.

autor: Alen Šćruic, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Portorož

Zrakoplovu A321neo registracije D-AIEO, njemačke Lufhanse je na letu iz Tel Aviva prema Frankfurtu otkazao desni motor, tj. došlo je do curenja motorskog ulja zbog čega ga je posada morala ugasiti te divertirati u Zagreb. Na Zagrebačkoj zračnoj luci su zrakoplov dočekale žurne službe u pripravnosti. Po putnike je poslan zamjenski zrakoplov, a pokvareni zrakoplov je popravljen u hangaru Croatia Airlines tehnike te je nakon par dana preletio u Frankfurt.

autor: Juraj Mehić, dopisnik (Velika Gorica), foto: Lufthansa

Već smo pisali da je Turkish Airline najavio 5 tjednih letova na liniji Tivat-Istanbul, no od ove zime povećava i liniju Istanbul-Podgorica. Kompanija je tijekom ljeta letjela 14 tjednih letova na liniji, a zamaData pokazuje da je prošle zime operirala 12 tjednih letova. No, od 29.10. Turkish će na liniji Istanbul-Podgorica operirati 18 tjednih letova i to svaki dan dva, a ponedjeljkom, četvrtkom, subotom i nedjeljom po tri leta. Turkish će iz Podgorice tim danima imati letove u 8:55, 14:25, 20:25, a iz Istanbula u 8:20, 13:50 i 19:45. Air Montenegro će na istoj liniji operirati tek dva puta tjedno.

Ovo znači da će ove zime između Istanbula i Crne Gore Turkish letjeti 23 tjedna leta (3,3 dnevno), a Air Montenegro njih tek 6, čak 4 puta manje. Ovo je definitivno atak Turkisha na Air Montenegro. Kada je Air Montenegro krenuo sa letovima rekao sam da Turkish nikada ne pušta da mu manje kompanije preuzimaju tržište i da udari moćno i jako. I eto upravo se to ove zime dešava.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Turkish Airlines

Klix.ba renomirani i najveći portal iz BiH (15 milijuna posjeta) je objavio veliki intervju sa našim analitičarem Alenom Šćuricem vezano uz koncesije aerodroma u BiH. Članak već ima preko 200 komentara. Članak se može pročitati na slijedećem linku:

https://www.klix.ba/biznis/privreda/strucnjak-za-zrakoplovstvo-alen-scuric-koncesije-za-bh-aerodrome-su-gotova-stvar-sarajevo-je-meta/230906038

Vezano uz tu temu Šćuric je dao intervju i Federalnoj televiziji BiH, ali i velikom broju manjih medija.

autorica: Suzana Proroković, djelatnica (Nin), foto: Klix.ba

Temeljem zamaData Enter u regiji (promatrani period 31.7. do 6.8.) ima letove za:

  • Prištinu iz Basela 14 letova, Minhena 3 leta, Stuttgarta 3 leta, Verone 1 let,
  • Podgoricu iz Poznana 1 let, Varšavu 1 let
  • Dubrovnik iz Katowica 1 let tjedno

To znači da Enter ima 24 tjednih letova (prosječno 3,4 dnevno) na 6 linija i 3 destinacije. Prošlih godina Enter je letio i za Split, Zadar i Skopje.

autor: Mladen Radić dospisnik (Osijek), foto: Enter

Banja Luka je u VIII. mjesecu imala 53.248 putnika (43.441 u VIII/2022). Ovo je nevjerojatnih 355,6% putnika iz istog mjeseca 2019. (14.976). Banja Luka ponovo ima više putnika od Niša, te je u sedam od osam mjeseci ove godine imala više putnika. Aerodrom je imao 524 operacije (440 u VIII/2022). Banja luka gotovo da nije imala carga tj. imala je tek 16 kg (0,1 tona u VIII/2022).  Od početka godine Banja Luka je ostvarila 335.014 putnika i 1,2 tonu carga (75 pošiljki).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Sada kada sezona ide kraju i kada će se operacije u Air Serbiji konačno normalizirati radi smanjenog broja chartera, ali i drugih letova, pa i putnika bio bi red da se Jiri Marek, CEO Air Serbie ispriča putnicima za sva otkazivanja i abnormalna kašnjenja. Kompanija je uprskala sa premalim brojem aviona i posada, kompanija je uprskala sa pogrešnim hendlerom, kompanija ima putra na glavi sa tisućama kofera koji nisu bili isporučeni (dio krivice je i njihov) i bio bi red da se ispriča. To neće puno pomoći putnicima koji su ostali bez leta, posla, jednog dana godišnjeg odmora, bez svoje prtljage… ali je red i minimum korporativne komunikacije. Iskreno, krajnje je neprihvatljivo, pa čak i prepotentno da Mark to nije napravio do sada.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

Turkish Airlines će produžiti sezonsku liniju Istanbul-Tivat i na zimu, tj. linija će postati cjelogodišnja. Turkish će na ovoj liniji imati čak 5 letova tjedno (svaki dan osim utorka i četvrtka) i to sa Boeingom 737-800. Air Montenegro će letjeti na liniji Tivat-Istanbul četiri puta tjedno. Turkish već leti cjelogodišnju liniju za Podgoricu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Turkish

Amelia u ovom momentu leti iz Brivea za Ajaccio, Nicu i Paris Orly, te iz Paris Orlya za Rodez, kao i iz Amsterdama za Strabourg. Kompanija još mjesec dana leti i letove u Francuskoj Polineziji, te sa A319 leti za Transaviu i Air France. Operacije u Africi za Congo više ne lete, ali i dalje lete na Mayotte.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Amelia

Temeljem zamaData Aer Lingus u regiji (promatrani period 31.7. do 6.8.) ima letove za:

  • Dubrovnik iz Corka 2 leta i iz Dublina 7 letova tjedno
  • Split iz Dublina 3 leta tjedno

To znači da Aer Lingus ima 12 tjednih letova (prosječno 1,7 dnevno) na 3 linije i 2 destinacije u regiji.

autor: Mladen Radić, dospisnik (Osijek), foto: Aer Lingus

Aerodrom Skopje je u VIII. mjesecu imalo 316.785 putnika (266.617 u VIII/2022). Ovo je više nego fascinantnih 120,2% putnika iz istog mjeseca 2019. (263.652). Aerodrom je u VIII. mjesecu imao 2216 operacija (1877 u VII/2022). Skopje je ostvarilo i 297,4 tone carga (257,7 tona u VIII/2022). Aerodrom je u prvih osam mjeseci sezone ostvario 1.858.737 putnika i 2.159,0 tona carga.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Skopje

Veleposlanik (ambasador) SAD-a u BiH Michael Murphy je napisao pismo premijeru Federacije BiH Nermanu Nikšiću i njegovim zamjenicima Vojinu Mijatoviću i Toniju Kraljeviću vezano uz koncesije aerodroma u Federaciji BiH. Istovremeno je i Europska Unija krenula sa lobiranjem za koncesije aerodroma u BiH. Veleposlanik je rekao da Federacija BiH treba dati prioritet uspostavi zakonskih okvira koji će omogućiti javno-privatno partnerstvo i koncesije te potaknuti privatna ulaganja. Veleposlanik je rekao da se konkretno koncesije za rad aerodroma ne mogu dalje racionalno odgađati. O moj bože, da se ne mogu racionalno (?!?!?!) odgađati???

I ovo nije bezveze. Koordinirana akcija SAD-a i EU može značiti samo jedno. Koncesije aerodroma u BiH su gotova stvar. Vidjeli smo na primjeru Zagreba, Beograda, Skopja, Prištine i Ljubljane da se tu malo što pita vlast i političare matične države i da kada vlasnici moći odluče staviti šape na neki aerodrom on ekspresno ode u koncesiju. Koliko god to bilo neracionalno, koliko god taj aerodrom donosio profita države i imao vlastita sredstva za ekspanziju. I u Zagrebu i u Beogradu, ali i na drugim aerodromima isti su imali sredstva da sami naprave terminale uz kredite koje je kasnije na isti način dobio koncesionar (najčešće uz garanciju države), ali to kod državnog vlasnika nije bilo prihvatljivo, ali kod koncesionara jest. Jednako tako aerodromi su stvarali velik profit koji je punio državne budžete. Zamaaero je dokazao da su aerodromi davali više u proračun nego se dobilo od koncesije. I zašto se onda daju aerodromi u koncesiju? Zato što su vlasnici moći tako odlučili i jer oni na tome žele zaraditi.

I stoga budite sigurni da su ti vlasnici moći stavili šape na Sarajevo. Nije njih briga za neisplative Mostar i Tuzlu gdje moraju ulagati brdo para, gdje je promet malen i rezultiran je subvencijama i gdje je profit neizvjesan, zapravo nemoguć. Ni Sarajevo ih nije interesiralo dok državnim novcem nije napravljen novi terminal i proširena stajanka, te se produžuje uzletno-sletna staza. Uz to je Bajić, najbolji direktor aerodroma u regiji, u samo tri godine napravio posao koji bi drugi radili 30 godina, sredio sve segmente aerodroma, sredio imovinske odnose i uknjižio se na svu zemlju još iz vremena Olimpijskih igara i posložio sve operacije. Naravno, koncesionar će tako dobiti kompletnu i dostatnu infrastrukturu, uhodan business, značajan broj putnika i instituciju koja je profitabilna, te će moći iz nje izvlačiti profit.

A hoće li pritom strateški važan objekt u BiH preći u vrlo dvojbene ruke privatnika kojeg nije briga za BiH i Sarajevo, nego samo gleda svoj profit, hoće li pritom Sarajevo imati isti kaos kao i Beograd ili loše upravljanje kao Zagreb i Ljubljana, ili se neće ispuniti obećanja kao u slučaju Skopja, ili će biti ekstreman sukob kakav je sa vlasti bio u Prištini, to nije bitno. Koncesionaru i vlasnicima nije bitno. A BiH i Sarajevo i ovako i onako nitko neće pitati ništa.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

El Al Israeli Airlines će produžiti do sada sezonsku ljetnu liniju između Tel Aviva i Ljubljane na zimu. Isto tako će produžiti i ljetne letove za Tivat na zimu. El Al ozbiljno razmišlja i zagrebačku liniju produžiti na zimu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: El Al

Čista egzotika. Jučer u 19:11 sletio je Airbus A320 Alaske Airlines u Zagreb nakon leta Victorville-Bagor-Reykjavik-Zagreb, pod brojem leta SXI2360. Avion je još uvijek u Zagrebu, a kada će i gdje poletjeti nije poznato. Odlična prilika za spotere.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alaska Airlines

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Memmingen, Ryanair od 28.10.
  • Reykjavik, Play od 16.1.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

 

Iz Splita:

 

Iz Brača:

 

Iz Dubrovnika:

  • Manshester, easyJet od 30.10.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

 

Iz Tuzle:

  • Istanbul, AJet od 7.10.

 

Iz Mostara:

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Nica, Air Serbia do 19.9.
  • Guangzhou, China Southern 25.9.
  • Guangzhou, Air Serbia od 30.9.

 

Iz Niša:

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Amsterdam, easyJet od 28.10.
  • Milan Malpensa, easyJet od 7.12.

 

Iz Skopja:

 

Iz Ohrida: