Novosti iz regije

Aeroflot leti svakodnevno za Dubrovnik sa Airbusom A320 i A321. No, u VIII. mjesecu kompanija kreće sa korištenjem A330-300 prema Dubrovniku. Avion ima 302 sjedala. Ovime će Dubrovnik uz 8 tjednih letova Delte i Uniteda dobiti i svakodnevne širokotrupne letove Aeroflota, kao i Beograd. Samim time će Dubrovnik ponovo preuzeti prvo mjesto po broju širokotrupnih letova u regiji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aeroflot

Kompanje već masovno najavljuju letove za 2022. iz regije. Za sada je najavljeno 17 novih linija:

  • EasyJet Ljubljana-London Luton 27.3.2022.
  • Eurowings Zagreb-Berlin 28.3.2022.
  • Jet2 Tivat-London Stansted 30.4.2022.
  • Jet2 Tivat-Manchester 30.4.2022.
  • Volotea Split-Atena 24.4.2022.
  • Jet2 Dubrovnik-Bristol 30.4.2022.
  • TUI Airways Dubrovnik-Newcastle 5.5.2022.
  • Volotea Dubrovnik-Mikonos 28.5.2022.
  • Air Transat Zagreb-Toronto 29.5.2022.
  • Volotea Dubrovnik-Palermo 1.6.2022.
  • Volotea Split-Bari 1.6.2022.
  • Volotea Split-Palermo 1.6.2022.
  • Air Canada Zagreb-Toronto 2.6.2022.
  • EasyJet Pula-Glasgow 27.6.2022.
  • TUI fly Nordic Pula-Gothenburg 5.8.2022.
  • TUI fly Nordic Pula-Stockholm 5.8.2022.
  • TUI fly Nordic Split-Gothenburg 12.8.2022.

 

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Volotea

Iskreno već smo odavno naučili da ne vjerujemo podacima koje daju direktori aviokompanija jer vrlo često lažu pa nakon službenih izjava samo par dana kasnije realnost ih demantira. No, direktori aerodroma to u načelu na čine. U VI. mjesecu prvo smo čuli informaciju od direktora ACI Europe Olivera Jakovca, a samo par dana i od direktora Vincia da je Beograd u VI. mjesecu imao 70% prometa iz 2019, tj. preko 400.000 putnika. Ovo naprosto nije točno i gospoda su „fulala“ za skoro 100.000  putnika. Beograd je u VI. mjesecu naime imao oko 315.000 putnika. Tek na kraju VI. mjeseca Beograd je dostigao 63,9% putnika iz 2019, no toliko nije imao tijekom cijelog VI. mjeseca.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd

 

Zbog gužvi na Aerodromu Sarajevo traži se od putnika kompanija Flynas, Air Arabia, Turkish Airlines, Flydubai, Jazeera Airways, Kuwait Airways, SalamAir, Gulf Air da dođu u terminalnu zgradu tri sata prije puta. Istovremeno zbog epidemioloških razloga i gužvi Aerodrom ne dozvoljava posjetiteljima koji ne putuju da ulaze u terminalnu zgradu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Croatia Airlines i Sundair proširili su suradnju započetu tehničkim održavanjem Sundairovih zrakoplova. Croatijin A319, registracije 9A-CTN, prebaziran je u Leipzig odakle je počeo letjeti prema turističkim odredištima. Prema redu letjenja Zračne luke Leipzig letjet će prema Heraklionu, Rodosu, Mallorci, Hurgadi, Gran Canariji, Burgasu i Varni. U planu je oko 60 letova u top sezoni.

autor: Juraj Mehić, dopisnik (Velika Gorica), foto: Sundair

Salam Air je povećao broj letova između Muscata i Sarajeva sa jednog na dva tjedna leta. Istime će kompanija do X. mjeseca operirati utorkom i petkom. Za Sarajevo lete brojne bliskoistočne komplanije Air Arabia (2 linije), Gulf Air, Kuwait, Jezeera, Flynas (2 linije) i Flydubai.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Salam Air

Ryanair je prolongirao niz linija iz Zadra i to za Bari (na 4.8.), Bolognu (na 1.8.) i Napulj (na 2.8.). Kompanija je otkazala i letove za Edinburgh, Liverpool i Newcastle. Sve ovo istinski nije dobro, te je prilična pljuska za optimističnu bazu u Zadru koja je trebala imati 78 tjednih polazaka na 37 linija.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Aerodrom Ljubljana je u prvih 6 mjeseci imao tek 70.011 putnika, te pao na 11. mjesto u regiji. Ovoliko je Sarajevo imalo samo u VI. mjesecu. Sjetimo se da je ovaj aerodrom čvrsto držao 7. mjesto, a nekih godina bio je čak na 5. mjestu. Sada su ga preskočili Sarajevo, Tuzla, Podgorica i Tivat. Iskreno za nepovjerovati na što je Ljubljana pala. Ljubljana ima tek 8,9% prometa iz 2019, što je jedan od najlošijih rezultata u Europi. Tijekom zime aerodrom je imao tek 7 tjednih letova, po tri dana u tjednu nije imao ni jedan jedini let.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Ljubljana

Air Montenegro još uvijek nema stranicu ni na engleskoj, ni na nekoj „domaćoj“ wikipediji. Ovo je stvarno vrlo loše po image kompanija. Izrada wikipedijine stranice je vrlo jednostavan i brz postupak koji se obavi u doslovce jednom radnom danu, a košta vrlo malo da za kompaniju to napravi neka IT osoba. Benefit wikipedije je ogroman, no ovdje se čak i ne radi o benefitu koliko se radi o imageu kompanije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

Aerodrom Ljubljana ima potpuno novu web stranicu namijenjenu putnicima. Stanica je neusporedivo bolja i informativnija od prethodne. Uz to i Fraport Slovenija ima svoju web stranicu na kojoj su sve korporativne informacije o aerodromu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Ljubljana

Prema saznanjima televizije NewsMax Adria, EASA je suspendovala licencu za održavanje aviona Jat tehnici. Nakon EASA-ine inspekcije koja je prošle nedelje završena, 22.7. Jat tehnici je suspendovana dozvola za održavanje evropskih aviona, nakon godinu i po dana pod novim vlasnikom. Jat tehnika je firma koja održava avione Air Serbie, odnosno otklanja sve veće kvarove i radi bazno održavanje (Air Serbijina tehnika radi samo line maintenence), te to može prouzrokovati kompilikacije nacionalnoj avio-kompaniji. Međutim, dobra vest je, kako u Air Serbiji kažu News Max Adriji, da ne postoje planirani veći radovi na avionima do IX. meseca, kao i da će za takve potrebe angažovati drugu licenciranu kompaniju. Šta će biti sa kompanijom, koja je smatrana perspektivnom, ostaje za videti u narednom periodu.

U poslednje vreme su se sve češće obelodanjivali konkretni problemi u Tehnici, o čemu smo mi već pisali.

https://zamaaero.com/06/05/2021/novosti-iz-regije/kolacek-dobio-otkaz-u-jat-tehnici/https://zamaaero.com/05/03/2021/novosti-iz-regije/jat-tehnika-u-strajku/

autor: Luka Babić, dopisnik (Beograd), foto: Jat Tehnika

Ryanair je vratio Sofiju u prodaju tijekom zime. Još jedna linija na kojoj se Ryanair predomislio. MZL Zagreb Sofiju još uvijek vodi kao sezonsku liniju, no kompanija karte za Sofiju ima u prodaji za cijelu zimu. Linija će se operirati srijedom i subotom. Ovo je već druga linija na kojoj se Ryanair „predomislio“. Iskreno, krajnje neprofesionalno od kompanije.

Istime će ove zime Ryanair imati 61 tjedni let na 24 linije. Više nego fascinantno!

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Ryanair je najavio da će ove zime otvoriti nove linije. No 9 novih linija sa 19 tjednih polazaka to je istinski ogromna brojka!

Već smo najavili da kompanija pokreće letove za Manchester od 2.12. četvrtkom i nedjeljom. No sada su objavili i slijedeće linije od početka XII. mjeseca:

– Basel od 3.12, ponedjeljak i petak

– Dublin od 2.12. utorak, četvrtak i nedjelja

– Eindhoven od 3.12. ponedjeljak i petak

– Malaga od 1.12. srijeda i subota

– Malta od 4.13. utorak i subota

– Napulj od 17.12. ponedjeljak i petak

– Paphos (Cipar) od 3.12. ponedjeljak i petak

– Solun od 2.12. četvrtak i nedjelja

 

Ovime će Ryanair od XII. mjeseca imati 59 tjednih letova na 23 linije. Ovo je više linija nego će iz Zagreba ove zime operirati Croatia Airlines. Ryanair imati ponuđenih 1.104.480 sjedala godišnje iz Zagreba, a uz prosječnu popunjenost Ryanaira od trenutnih 78% do je dodatnih 871.312 putnika u idučih godinu dana. Ryanair će u XII. mjesecu u Zagreb bazirati i treći A320. Kako tri aviona imaju kapacitet 75 tjednih letova, za očekivati je da će kompanija otvoriti još linija i frekvencija do XII. mjeseca.

Linija za Dublin je direktna konkurencija Croatiji koja neće biti konkurentna sa 2 tjedna leta spram tri leta Ryanaira. No i Eindhoven je indirektna konkurencija Croatijinoj i KLM-ovoj liniji za Amsterdam. Fascinantne linije su za Paphos, Maltu, Malagu, Solun i Napulj koje iskreno nitko ne bi rekao da imaju perspektive iz Zagreba.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Trade Air-ov A320, 9A-BTG, imao je 21. i 22. srpnja zanimljiv angažman. Zrakoplov je inače baziran u Parizu (CDG) odakle obavlja letove za turističku agenciju prema Palermu, Rodosu i Heraklionu. U danima kada ne leti na te destinacije zrakoplov je slobodan za chartere i ad-hoc angažman. Tako je zrakoplov 21. srpnja odletio iz Pariza (CDG) u Dakar (DSS). Nakon 6 sati leta, posada je prenoćila u Dakaru, te sljedeći dan odletjela u Sao Vicente (VXE), jedan od otoka Zelenortske Republike, te se odatle zrakoplov uputio nazad u Pariz.

Na ruti CDG-DSS-VXE-CDG brojevi letova su bili C3 9150 / C3 150 / C3 9151, gdje broj 9 ispred troznamekastog broja obično označava pozicijski let, tj. let praznog zrakoplova s posadom. Sudeći po tome, za komercijalni let Dakar – Sao Vicente koji je trajao 1 sat i 20 minuta, zrakoplov je morao izvesti pozicijske letove u trajanju od 11 sati.

autor: Juraj Mehić, dopisnik (Velika Gorica), foto: Trade Air

Austrian je povećao broj letova na liniji Beč-Priština sa 14 na 17 tjednih letova. Istime će kompanija imati treći dnevni let u utorak, srijedu i subotu. Kompanija će ovakav red letenja imati do kraja 8. mjeseca.

autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Austrian Airlines

Wizz Air je planirao operirati liniju Rim-Dubrovnik od 1.7, no na koncu će se linija operirati tek od 7.9. tri puta tjedno (utorak, četvrtak i subota). Kako je linija sezonska, do 30.10. treba vidjeti hoće li se uopće operirati za manje od dva mjeseca.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air

 

Air Montenegro je planirao da drugi Embraer E195 u flotu dođe do 20.7. No, isto se nije desilo iako je avion kupljen i to za previsok iznos novaca. Problem je u motoru koji je zadržao Montenegro Airlines, a koji navodno želi zaplijeniti GECAS. Ostaje pitanje kako je avion kupljen bez motora, tj. zašto GECAS ne zapljeni motor od Montenegro Airlinesa i ne preda ga Air Montenegru zajedno sa avionom. Zar je moguće da je Air Montenegro kupio aviona za preko 10 milijuna USD bez motora, pa za motore plaća još dodatan iznos novaca? Tako što ne bi imalo baš nikakvog smisla i koštalo bi užasno previše. No, zašto se onda ne isporuči više kupljeni avion? Iskreno, vrlo čudno.

Stoga kompanija i dalje koristi E190 od German Airwaysa što ju ozbiljno košta za wet lease. Tek treba vidjeti koliko će to koštati kompaniju i hoće li Air Montenegro dobiti neke kompenzacije od GECAS-a. Nažalost sav taj posao sa kupovinom aviona nije previše transparentan i do informacije nije moguće doći.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

Croatia Airlines je u VI. mjesecu imala 66.014 putnika, što je 29% broja putnika iz istog mjeseca 2019. Na letovima najviše se koristi Dash-8 (58,6%), no sve više se koristi i A320 obitelj, pa je A319 imao 32,1% operacija, a A320 9,3%. To još uvijek znači da su 2-3 A320 obitelji prizemljena i da kompanija ima viška kapaciteta, za razliku od Air Serbie koja je na 16 vlastitih aviona morala uzeti u wet lease jedan Boeing 737-700 od Smartwingsa.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

Ozbiljno uzdrman nedostatkom prometa zbog pandemije COVID-a, Mostarski aerodrom (OMO) je primio Carpatair-ov Fokker 100, na charter letu V33181 iz Belfasta (BFS). Ovim letom su se iz Sjeverne Irske vratili igrači Veleža sa gostovanja u okviru 1. pretkola UEFA Konferencijske lige. S obzirom na prolazak u 2. Kolo, OMO ce ispratiti barem još jedan sličan let, ovaj put za Grčku. Mostar je uz Maribor jedini aerodrom u regiji koji nema redovnih letova.

autor: Dren Milinović, dopisnik (Sarajevo), foto: ZL Mostar

Kao što sam najavio da će Ryanair otvarati još linija iz Zagreba jer mu kapaciteti nisu popunjeni, to se eto i desilo. Jednako tako sam napisao da je prioritet Ryanaira Manchester, kao destinacija koja je izuzetno potencijalna, te će se sigurno naći u prvom valu proširenja. I to se desilo. Ryanair od 2.12. otvara liniju Manchester-Zagreb sa dva tjedna polaska, četvrtkom i nedjeljom. Karte su već u prodaji. Ryanair je najavio ove zime povećanje linija iz Zagreba.

I ponovo, po tisućiti puta, postavljam pitanje zašto Croatia ovog ljeta nije letjela Zagreb-Manchester bar jednom tjedno od 5.7. do 15.8, tj. samo 6 letova. Turisti i dijaspora bi sigurno popunili ovu liniju, a Ryanair ju tada ne bi mogao otvoriti jer bi se operirala unazad 2 godine, tj. ne bi mogao dobiti privilegirane cijene na liniju. Upravo sam naglasio kako je od svih preventivnih linija da se prevenira Ryanair, Manchester jedina bez ikakvog rizika. Ma nema smisla da Croatia nešto suvislo napravi protiv Ryanaira, bolje da ne radi ništa i koncentrira se kako da dobije još novaca od države.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Luxair je odlučio liniju Luksemburg-Beograd nastaviti i tijekom zime. Kompanija će i dalje letjeti četvrtkom i nedjeljom.

Od 29.3. Luxair će i povećati broj letova na 3 tjedno, dodavanjem leta utorkom. Svi letovi će biti sa Dash 8-400. Prilično neudobno za let od 2:30 sati.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Luxair

Jazeera Airways je danas (21.7.) krenula sa charterima iz Kuvajta za Beograd. Prema informaciji Aerodroma Beograd kompanija će od 25. do 28.7. operirati tri leta (srijeda, subota i nedjelja), od 27. do 31.7. četiri leta (srijeda, četvrtak, petak i subota), te još jedan let u utorak 3.8. Ono što je čudno je da aerodrom ima izlistane samo odlaske, ne i dolaske, a tako je i danas obavljen let, uz najavljen odlazak, ali ne i dolazak. Jazeera pak navodi da će imati po dva leta tjedno od 20.7. do 3.8.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Jazeera Airways

NK Rijeka je na utakmicu na Maltu otišla avionom Croatie Airlines Airbus A319 (9A-CTN). NK Osijek je pak otišao u Poljsku, u Szczecin, sa Trade Airovim Fokkerom F100 (9A-BTE).

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Trade Air

KLM od 14.8. povećava broj letova za Beograd sa sadašnjih 12 na 14 tjedno, dodavanjem drugog tjednog leta u subotu i nedjelju. 6 od tih letova operirat će se sa Boeingom 737-700, a 8 sa Embraerom E190 Cityhoppera.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: KLM

Ljubljana je u VI. mjesecu imala 27.953 putnika, bitno manje od Beograda, Zagreba, Prištine, Skopja, Splita, Dubrovnika, Podgorice, Tivta i Sarajeva. Ova brojka je na razini broja putnika Tuzle, Zadra i Pule. Broj putnika je tek 14,8% putnika iz istog mjeseca 2019. Ljubljana je imala 1650 operacija. U prvih pola godine Ljubljana je imala 70.011 putnika (tek 8,9% putnika iz 2019.), manje nego Sarajevo u VI. mjesecu. Istinski loš rezultat. Ljubljana istinski ima daleko najlošije rezultate u regiji.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Ljubljana

Tivatski aerodrom u ovom momentu ima 75% prometa koji je imao u istom tjednu 2019. Ovo je izuzetno dobar rezultat koji je čak i iznad prosjeka Europe.

Tivat je posebno aktivan u generalnoj avijaciji. Od početka ljetnog reda letenja (31.3.) aerodrom je opslužio 712 poslovnih aviona. Ovo je 37,7% više nego u istom periodu 2019. godine. U poslovnim avionima je od 31.3. do 1.7. bilo 3688 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Ryanair planira operirati liniju Zagreb-Sofija kao sezonsku, tj. letjet će je od 3.8. do 30.10. dva puta tjedno, utorkom i subotom. Linija nema karata u prodaji nakon tog datuma. Svih ostalih 14 linija operirat će cjelogodišnje sa istim brojem frekvencija kao i tijekom ljeta.

Za Zadar sve linije za sada su sezonske i nemaju ni jedan jedini let od 1.11. iako je kompanija na moje pitanje o mogućnosti zimskih letova odgovorila pozitivno, no da to još uvijek sada ne znaju. Kompanija bi bez puno rizika mogla nastaviti letjeti sa dva tjedna leta za Paris Beauvais, Frankfurt Hahn, Dublin i London Stansted, čime bi bar djelomice zaposlila kapacitete i posade u Zadru, jer bi imala 8 tjednih letova (više od 1 dnevno). Moguće linije, no sa nešto više rizika bile bi i za Beč, Memmingen i Rim, čime bi kompanija imala dva dnevna leta.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

 

Iz Ljubljane:

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Memmingen, Ryanair od 28.10.
  • Reykjavik, Play od 16.1.

 

Iz Pule:

  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.

 

Iz Rijeke:

 

Iz Zadra:

 

Iz Splita:

 

Iz Brača:

 

Iz Dubrovnika:

  • Manshester, easyJet od 30.10.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

 

Iz Tuzle:

  • Istanbul, AJet od 7.10.

 

Iz Mostara:

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Nica, Air Serbia do 19.9.
  • Guangzhou, China Southern 25.9.
  • Guangzhou, Air Serbia od 30.9.

 

Iz Niša:

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

 

Iz Tivta:

 

Iz Prištine:

  • Amsterdam, easyJet od 28.10.
  • Milan Malpensa, easyJet od 7.12.

 

Iz Skopja:

 

Iz Ohrida: