Novosti iz regije

Slovenska AlpAvia leti leisure letove iz Francuske. Kompanija ove letove leti sa Boeingom 737-700 koji je u wet leasingu od Lumiwingsa. To je onaj isti avion koji je letio zimske letove iz Tuzle. Baza kompanije je Lille, no letove ima i iz Deauvella. Letove će letjeti na desetak lokacija diljem Europe. U regiju kompanija će letjeti liniju Podgorica-Lilla od 8.5.

Kao što je zamaaero pisao prije 10 mjeseci AlpAvia je za svoju flotu nabavila Embraer E145, dok je do tada imala samo business avione. Slovenija ima više kompanija koje lete iz inozemstva. Osim AlpAvie najduže leti Amelia koja u floti ima 20 aviona, a letove ima i Lipican Air. Kod cargo kompanija letove ima Solinair, a u osnivanju je i CAMEX.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Lumiwings

Zračna luka Brač je u IV. mjesecu ostvarila 318 putnika (328 u IV/2023). Ovo je 71,0% putnika iz istog mjeseca 2019. (448). Aerodrom je imao 163 operacije (86 u IV/2023) i nije imao carga. Od početka godine Brač je ostvario 407 putnika i 212 operacija.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Brač

Švicarska kompanija Chair je u promatranom tjednu (8-14.4.) letjela slijedeće letove u regiji:

  • iz Prištine za Basel 14 letova, za Stuttgart 7 letova i za Zurich 15 letova = 36 letova tjedno
  • iz Skopja za Zurich 8 letova
  • iz Ohrida za Zurich 3 leta tjedno

Isto znači da Chair ovog proljeća iz regije ima 47 tjednih letova (u prosjeku 6,7 dnevno) na 5 linija. Isto znači 9,40 letova po liniji u prosjeku.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Chair

 

Direktor ZL Rijeka je izjavio da je voljan vratiti cijene korištenja parkinga za komercijalne svrhe na staro, ali uz dva uvjeta. Prvo traži dokaze da će se naplaćivati normalne cijene transfera koje su sada paprene i veće od cijena karata. Zamaaero nema takvih informacija i navodno prijevoznici naplaćuju korektne cijene. Konačno što se aerodrom tiče koliko prijevoznici naplaćuju transfer. To je stvar odnosa turističke agencije i prijevoznika ili putnika i prijevoznika. Ako autobus naplaćuje nekorektne cijene onda će putnici uzeti Uber ili taxi što će ih ispasti jeftinije. To ne može biti briga aerodroma, a niti uvjet. To je istinski glupost.

Drugi uvjet je da Turistička zajednica Primorsko-goranske županije počne financirati avioprijevoz na ZL Rijeka, kao i da ZL Rijeka sudjeluje u radu Turističke zajednice. Naime, ZL Rijeka je isključena iz rada Turističke zajednice. Hopla, eto nam i pravog razloga poteza ZL Rijeka. Pobogu! ZL Rijeka evidentno ima katastrofalne odnose sa Turističkom zajednicom Primorsko-goranske županije. Ovo je vidljivo zadnjih dvije godine nakon brojnih izjava i poteza. No, direktor bi morao iznaći načina da ove odnose popravi bez ucjena i svako bez poteza koji direktno štete putnicima, blamiraju ZL Rijeku i smanjuju njene potencijale. Ovo sa dizanjem cijena nije potez očajnika, nego glupost. Direktore, to se ne radi tako. Trebalo je sazvati press konferenciju, trebalo se zaprijetiti, trebalo je iskoristiti sve metode pritiska. Ovo je istinski neprihvatljivo, a radite u korist štete svojih putnika i njihovog nezadovoljstva. Bravo!

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Rijeka

Malteška kompanija Luxwing će letjeti na neredovitim, sporadičnim charterima iz Podgorice za Napulj i Bari, 2 do 3 puta mjesečno do kraja ljetnog reda letenja 2024. Svi letovi će se operirati sa Dash 8-400.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Luxwing

Brač u top sezoni ima čak 8 letova subotom. Lete Croatia za Zagreb, Linz i Graz, SkyAlps za Bolzano, Veronu, Bratislavu i Košice, te Luxair za Luksemburg. Aerodrom će jednom subotom imati po dva aviona, a jednom po tri aviona istovremeno na stajanci. Brač još ima letove ponedjeljkom (Helvetic za Bern), te srijedom (Croatia za Zagreb), tj. odradit će 10 tjednih letova na 9 linija sa 4 prijevoznika.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Brač

Zračna luka Pula je u IV. mjesecu ostvarila 18.843 putnika (14.457 u IV/2023). Ovo je 65,8% putnika iz istog mjeseca 2019. (28.647). Pula je u IV. mjesecu imala 500 operacija (450 u IV/2023) i nije imala carga. Ukupno je u prvih četiri mjeseca Pula ostvarila 25.111 putnika, 1174 operacija i 0,1 tonu carga.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Pula

Norwegian je u promatranom tjednu (8-14.4.) letio slijedeće letove u regiji:

  • Split-Copenhagen 3 leta, Split-Helsinki 2 leta, Split-Oslo 2 leta i Split-Stockholm 1 let = 8 letova tjedno
  • Priština-Helsinki 2 leta i Priština-Oslo 2 leta = 4 leta
  • Beograd-Oslo 3 leta
  • Sarajevo-Stockholm 1 let
  • Dubrovnik-Copenhagen 1 let tjedno

Isto znači da Norwegian ovog proljeća iz regije ima 17 tjednih letova (u prosjeku 2,4 dnevno) na 9 linija. Isto znači 1,9 letova po liniji u prosjeku.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Norwegian

Zračna luka Split je u IV. mjesecu ostvarila 186.673 putnika, što je 28.710 putnika više nego u istom mjesecu prošle godine (157.963). Ovo je i 30.292 putnika više nago u istom mjesecu 2019, a što je 119,4% putnika (156.381). Od početka godine Split je ostvario 296.183 putnika.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Split

Bivši radnici Air Serbie, njih više od 1500, bore se od 2014, a tuže Srbiju od 2016. godine radi dionica u Jat-u. Radnici su pokrenuli tri zajedničke i 1344 individualne tužbe protiv Air Serbie (bivšeg Jat-a) i Vlade Republike Srbije. Prošle godine predana je i 4. zajednička tužba i 206 novih tužitelja (18 je u međuvremenu odustalo od tužbe), pa sada ima 1532 radnika koji tuže kompaniju i Vladu. Postupak se vodi već 8 godina, a rokovi se konstantno prolongiraju i nije se maklo sa mrtve točke. Tako je u samo posljednjih pola godine rok otkazan radi štrajka poštara (8.11.), pa radi bolesti sutkinje (25.1.) iako je ista samo dan ranije bio na radnom mjestu, pa je sutkinja imala obiteljskih problema (28.3.) koji su joj nastali u 11:00 sati tog dana a ročište je bilo zakazano za 12:10. Iduće ročište je zakazano tek za 14.5. Nadam se da ovog puta sutkinja neće i ponovo imati nekih osobnih problema.

Bivši radnici Jat-a stoga najavljuju radikalizaciju svoje borbe, najavljuju ulične prosvjede, te će pokrenuti i sudski spor u Strazborugu pred međunarodnim sudom. Udruga malih akcionara (UMA) traži adekvatnu financijsku naknadu koju nisu uspjeli ostvariti već 16 godina iako na to imaju pravo. Njih je vlast lagodno izbjegla i prilikom privatizacije Air Serbie i prodaje udjela Etihadu. UMA traži da se malim dioničarima isplati po 200 EUR po godini staža u kompaniji uvećano za kamate zadnjih 16 godina. Istim govorimo o više milijuna EUR koje bi se morale isplatiti dioničarima. Nažalost, bilo koju isplati dobiti će samo oni dioničari koji su podnijeli prijave, ali ne i oni koji nisu jer im je nastupila desetogodišnja zastara 2023. godine. Radnici prozivaju Branislava Malovića i Sinišu Malog kao glavne aktere diskriminacije UMA.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Jat

Austrian je prošlog ljeta na liniji Zagreb-Beč letio 11 tjednih letova. No, ove godine je broj letova povećao na 12 tjedno (svaki dan dva, osim srijede i subote kada leti jedan let). Uz to na liniji i Croatia ovog proljeća leti 12 tjednih letova u code-share, dočim obije kompanije imaju čak 24 tjedna leta. Croatia u top sezoni smanjuje broj letova, no i dalje obije kompanije imaju jedan let više nego prošlog ljeta.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Austrian

Air Montenegro je krenuo sa charterima za Tel Aviv u IV. Mjesecu, a na zahtjev turističkih agencija, no iste je upravo prekinuo radi sigurnosnih razloga. Kompanija se planira vratiti na liniju čim se sigurnosna situacija popravi.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Montenegro

Air Serbia ima velik broj letova za Hrvatsku. Kompanija leti sezonski iz Beograda za Pulu, Rijeku, Zadar, Split i Dubrovnik, te cijele godine za Zagreb. Kompanija u regiji leti cijele godine i za Ljubljanu, Banja Luku, Sarajevo, Podgoricu, Tivat, Niš, Skopje, te sezonski za Ohrid i Mostar. Ovo znači da Air Serbia tijekom ljeta let na čak 6 od 9 aerodroma u Hrvatskoj, te na ukupno 15 od 20 aerodroma koji imaju redovne linije u regiji.

I sada se postavlja pitanje bi li imalo smisla da Air Serbia leti za Brač. Jasno da bi. Dva, ili bar jedan tjedni let za Brač sa ATR 72-600 tijekom top sezone (od sredine VI. mjeseca do sredine IX. mjeseca) i te kako imaju smisla. Ne vi bilo nelogično da od 15.5. do 15.6. i od 15.9. do 15.10. jedan tjedni let leti preko Zadra, čime bi se povećao i potencijal, te isplativost zadarske linije.

Na Braču ima puno srpskih turista, a i broj srpskih građana koji kao konobari i kuhari rade u ugostiteljskim objektima, te rade u drugim djelatnostima na Braču (trgovina, građevina, poljoprivreda…) je istinski velik. Iz Srbije do Brača treba 10-12 sati puta uz promjenu dva autobusa i broda. To je vrlo demotivirajuće kako za turiste, tako i za radnike. Uz to Air Serbia bi iz Brača imala i konekcije na svoje brojne linije kako za turiste tako i za brojnu bračku dijasporu.

Iz Brača trenutno sezonski leti Croatia Airlines za Zagreb dva puta tjedno sa Dash 8-400, kao i za Graz i Linz, a sezonske letove imaju i Helvetic za Bern, SkyAlps za Bolzano, Veronu, Bratislavu i Košice, Luxair za Luksemburg, te Goldeckflug za Wiener Neustadt. To znači 10 linija čak 5 prijevoznika. U tom kontekstu i te kako je logično da letova ima i Air Serbia.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Brač

Gp aviationa je u promatranom tjednu (8-14.4.) letio slijedeće letove u regiji:

  • Priština-Basel 15 letova, Priština-Berlin 1 let, Priština-Dussledorf 8 letova, Priština-Halmstad 2 leta, Priština-Hannover 1 let, Priština-Ljubljana 1 let, Priština-Luxemburg 1 let, Priština-Memmingem 3 leta, Priština-Minhen 5 letova, Priština-Munster 7 letova, Priština-Nuremberg 1 let, Priština-Stuttgart 9 letova = 54 letova tjedno
  • Ljubljana-Priština 1 let tjedno

Isto znači da gp aviation ovog proljeća iz regije ima 54 tjednih letova (u prosjeku 7,7 dnevno) na 12 linija. Isto znači 4,50 letova po liniji u prosjeku.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: gp aviation

Iako smo od čitatelja mogli čitati da nakon otvaranja obilaznice oko Beograda više nema gužvetina na bulevaru Arsenija Črnojevića/Franše d’Eperea (popularno zvanom „autoput“), zbog čega se dolazi do aerodroma vrlo brzo, to nije istina. U petak 19.4. sam išao u špici (oko 15 sati) i trebalo mi je iz Novog Beograda do Bulevara Oslobođenja 35 minuta, za tek 3 km vožnje. Isto tako čekao sam i u Bulevaru Mihaila Pupina 25 minuta na prolaz između dva raskrižja, tj. između Milentija Popovića i Antifašističke borbe (600 metara).

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd

Air Serbia je pozvala svoje putnike da joj pomognu u dizajniranju maskote kompanije. Zainteresirani trebaju poslati crtež ili dizajn, uz opis maskote i njeno ime, a na mail: maskota@airserbia.com. Najbolje rješenje će se nagraditi putovanjem za četiri osobe uz sedmodnevno noćenje, drugoplasirano rješenje će dobiti dvije povratne aviokarte za letove Air Serbie na euromediteranskim destinacijama, a trećeplasirano dvije povratna aviokarte na regionalnim destinacijama. Rok za prijavu maskote je 27.5, dok će se pobjednik objaviti 17.6.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

Aerodrom Portorož je objavio nove cijene goriva. Tako će se sada točiti Jet A1 za 1,655 EUR i Avgas 100LL za 2,478 EUR.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Portorož

SunExpress je u promatranom tjednu (8-14.4.) letio slijedeće letove u regiji:

  • Skopje-Antalya 2 leta i Skopje-Izmir 2 leta = 4 leta tjedno
  • Sarajevo-Antalya 2 leta
  • Priština-Antalya 2 leta
  • Podgorica-Izmir 1 let tjedno

Isto znači da SunExpress ovog proljeća iz regije ima 9 tjednih letova (u prosjeku 1,3 dnevno) na 5 linija. Isto znači 1,80 letova po liniji u prosjeku.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: SunExpress

Aerodrom Beograd je otvorio Avolta Main free shop, novi duty free shop. Trgovina ima tri puta veću površinu nego ranije. Istovremeno je otvoren i Welcome Bar, te Rakija bar. Trgovina je otvorena odmah nakon sigurnosne provjere.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd

Air Serbia je 25.4. prevezla milijuntog putnika. Ovo je odradila dva tjedna prije nego prošle godine, pošto je prošle godine taj rezultat zabilježila 8.5.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

Zračna luka Osijek je objavila fotografije HHMS-Hitne helikopterske medicinske službe. Helikopter ima i hangar na ZL Osijek. Služba ima zaposlene pilote, medicinsko osoblje (9 liječnika i 10 tehničara) i osoblje za održavanje helikoptera. Da bi helikopter mogao slijetati kod Kliničkog bolničkog centra napravljen je helidrom veličine 6×6 metara u sveučilišnom kampusu koji je 850 metara od bolnice.

HHMS ima četiri baze: u Zagrebu, Osijeku, Splitu (Brač) i Rijeci, a helikopteri će prvenstveno prevoziti unesrećene u kliničke bolničke centre u Splitu, Rijeci i Osijeku te KBC Dubrava u Zagrebu. No, planiraju se i slijetanja na druge bolnice pa je pri kraju izgradnja helidroma u Slavonskom Brodu, a graditi će se u Zadru i Puli. Iz Zagreba i Osijeka helikopteri će letjeti od 7 do 19 sati, a zimi do 16, a iz Splita i Rijeke 24 sata na dan. Ministarstvo smatra da na kontinentalnoj Hrvatskoj nema potrebe da helikopteri lete 24 sata radi bolje pokrivenosti vozilima hitne pomoći, a operiranje 24 sata bi znatno poskupilo operacije. Ukupno je u Hrvatskoj edukaciju prošlo 100 polaznika i to po 50 lječnika i 50 medicinskih tehničara. Baze su uspostavljene na rok od 7 godina, nakon čega će se model analizirati, te eventualno mijenjati baze. U to vrijeme pretpostavlja se da će se odraditi 10.500 sati leta i to 7350 na Jadranu i 3150 na području kopnene Hrvatske.

HHMS će Hrvatsku koštati 62,5 milijuna EUR, a od toga je Hrvatska dobila 10 milijuna EUR nepovratnih sredstava Europske Unije.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Osijek i Grad Osijek

Finnair je u promatranom tjednu (8-14.4.) letio slijedeće letove u regiji:

  • Dubrovnik-Helsinki 5 letova tjedno
  • Ljubljana-Helsinki 4 leta tjedno

Isto znači da Finnari ovog proljeća iz regije ima 9 tjednih letova (u prosjeku 1,3 dnevno) na 2 linije. Isto znači 4,50 letova po liniji u prosjeku.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Finnair

Zračna luka Dubrovnik je u IV. mjesecu ostvarila 224.163 putnika, što je 56.432 putnika više nego u istom mjesecu 2023. (167.731), a što je direktna posljedica otvaranja baze Ryanaira. Istim je Dubrovnik po prvi puta u četiri godine prešao brojke iz 2019. i ima 106,3% putnika iz istog mjeseca 2019. (210.803). Bravo Dubrovnik!

Dubrovnik je istim imao 1974 operacije (1536 u IV/2023, 1952 u IV/2019). Aerodrom je ostvario i 1,3 tone carga (2,2 tone u IV/2023). Od početka godine Dubrovnik je ostvario 299.533 putnika, 3010 operacija i 3,1 tonu carga.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

Aerodrom Tuzla je u IV. Mjesecu ostvario samo 13.158 putnika (67.152 u IV/2023). Ovo je manje putnika nego je aerodrom imao od XI. Do III. mjeseca. Nažalost to je produkt činjenice da je Wizz Air porezao i još jedan let u Tuzli i sada ih ima samo 8. Ovime je Tuzla ostvarila tek 23,4% putnika iz istog mjeseca 2019. (56.276). Tuzla je u IV. mjesecu imala samo 98 operacija (438 u IV/2023) i nije imala carga. Od početka godine Tuzla je ostvarila 64.228 putnika i 584 operacije i nije imala carga.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Tuzla

Air Serbia ima isti broj sjedala na Airbusevima A319 (144). Isti broj sjedala ima i na svim ATR 72-600 (72) iako se priča da bi na jedom od dva iduća ATR 72-600 koji uskoro dolaze mogla imati dva sjedala manje, tj. njih 70. Zašto?

No na A320 kompanija ima različit broj sjedala. Pa tako ima 156 sjedala na YU-APO, 174 sjedala na YU-APH i 180 sjedala na YU-APS. Pritom YU-APO ima 8 sjedala prave business klase (2+2), dok ostali A320 to nemaju. I na A330 kompanija ima različit broj sjedala. Na YU-ARB ima 257 sjedala, dok na YU-ARC ima 268 sjedala. Kompanija je obećala da će vrlo brzo promijeniti konfiguraciju i da će na svim avionima imati isti broj sjedala. No, to se nije promijenilo ni nakon godine i pola. Jako čudno.

Uz to Air Serbia ima jako puno wet lease aviona na kojima su različite konfiguracije i uređenja kabina. U ovom momentu za kompaniju leti GetJet, Fly2Sky i Bulgaria Air. No, prošle godine kroz kompaniju je prošla gomila kompanija i različitih aviona među kojima i Dash 8-400, B737-800, B737-700, E175, E190, E195.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

Slovenska firma Alpavia koja leti sa avionom Lumiwingsa, će letjeti liniju Podgorica-Lille od 8.5. do 25.9. Linija će se operirati jednom tjedno, srijedom i to avionom Boeing 737-700 (to je onaj avion koji je letio iz Tuzla ove zime).

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Lumiwings

Luxair je prošle godine cijelog ljetnog reda letenja (svih 7 mjeseci) imao letove iz Beograda za Luksemburg, a imao je i 16 letova zimi. No, ove godine kompanija leti za Beograd samo od 6.7. do 7.9. dva leta tjedno, dok tjedan nakon toga ima tek jedan let (14.9.). Ovo znači da kompanija leti tek dva mjeseca na ovoj liniji, što je daleko manje nego prošle godine.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Luxair

Transavia je u promatranom tjednu (8-14.4.) letio slijedeće letove u regiji:

  • Dubrovnik-Paris 7 letova, Dubrovnik-Rotterdam 1 let = 8 letova tjedno
  • Ljubljana-Amsterdam 4 leta i Ljubljana-Paris 4 leta = 8 letova
  • Split-Paris 7 letova
  • Tivat-Paris 3 leta
  • Podgorica-Paris 2 leta tjedno

Isto znači da Transavia ovog proljeća iz regije ima 28 tjednih letova (u prosjeku 4,0 dnevno) na 7 linija. Isto znači 4,00 letova po liniji u prosjeku.

dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Transavia

Zračna luka Osijek je ostvarila 5005 putnika u IV. mjesecu (1717 u IV/2023). Ovo je 85,4% putnika iz istog mjeseca 2019. (5.864). Aerodrom je imao 242 operacije (160 u IV/2023) i nije imao carga. Ukupno je od početka godine Osijek ostvario 8.477 putnika, 726 operacija i nije imao carga.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Osijek

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

  • Amsterdam, KLM od 30.3.
  • Hurghada, Nesma od 6.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Palermo, Ryanair od 30.3.
  • Tel Aviv, Croatia od 13.5.
  • Prag, Croatia od 2.6.
  • Milano Malpensa, Croatia od 2.6.
  • Bukurešt, Croatia od 1.7.
  • Hamburg, Croatia od 1.7.
  • Madrid, Croatia od 3.7.

 

Iz Pule:

  • Frankfurt, Discover od 31.3.
  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Tel Aviv, Arkia od 1.6.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Katowice, Ryanair od 31.3.
  • Marseille, Ryanair od 31.3.
  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Baden-Baden, Ryanair od 31.3.
  • Beauvais, Ryanair od 31.3.
  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Weeze, Ryanair od 1.4.
  • Girona, Ryanair od 2.4.
  • Djerba, Nouvelair od 28.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

  • Beč, Wizz Air od 15.6.

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Istanbul, AJet od 4.6.
  • Stuttgart, Eurowings od 14.6.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • Fridriechshafen, Wizz Air od 2.6.
  • Alicante, Wizz Air od 3.6.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.
  • Paris Orly, Transavia od 10.7.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.
  • Salzburg, Eurowings od 21.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.
  • Barcelona, Vueling od 1.7.

 

Iz Prištine:

  • Paris CDG, gp aviation od 31.3.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Paris Orly, easyJet od 2.4.
  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 27.3.
  • London, TUI, 27.5.2026.