Novosti iz regije

Air Serbia nam je poslala press materijal u kojem objavljuje kako je iz Beograda, Niša i Kraljeva tijekom VII. mjeseca prevezla više od 400.000 putnika. Više nego fascinantan rezultat. Ovo je najveći broj putnika koji je kompanija prevezla u jednom mjesecu u povijesti tvrtke. Brojka je 9% veća nego 2019. kada su imali 372.839 putnika. Air Serbia je objavila da joj je udio u broju putnika Beograda bio 55%. Kompanija je imala porast chartera za 37%.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia

 

Banja Luka je u VII. mjesecu imala 44.637 putnika (27.829 u VII/2021). Ovo je 261,4% premeta iz 2019. (kada je aerodrom imao 17.073 putnika). Aerodrom je pritom imao 488 operacija (352 u VII/2021).

Ukupno je Banja Luka u prvih sedam mjeseci ostvarila 171.235 putnika. Aerodrom već sada ima više putnika nego je imao rekordne 2019. godine (149.693). Vrlo je realno da aerodrom do kraja godine ima preko 300.000 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Banja Luka aerodrom

Montenegro Airlines je u prvih 9 mjeseci 2019. ostvario 3263 leta dok je Air Montenegro do kraja VII. mjeseca ostvario 1099. letova. Montenegro Airlines je imao 25,88% putnika na Aerodromima Crne Gore i bio im je najznačajniji partner. Air Montenegro je zimus bio na 4. i 5. mjesta po broju putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

Wizz Air otkazuje liniju Sarajevo-Gothenburg od 8.10. Kompanija je letjela letove utorkom i subotom. Gothenburg je prvo trebao operirati cijele zime, pa do kraja X. mjeseca, no sada se otkazuje još mjesec dana ranije.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air

Zašto ZL Dubrovnik izlistava 9 letova za Istanbul tjedno, a onda navodi 5 otkazanih, ako znamo da kompanija zapravo leti 5 tjednih letova. Ne vidim baš ništa dobro u činjenici da zračna luka vodi letove kao otkazane iako oni zapravo i ne postoje.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

Zračna luka Zagreb je u VII. mjesecu ostvarila 329.203 putnika (100.933 u VII/2021). To je 89,9% putnika u usporedbi sa istim mjesecom 2019. (kada je imao 366.242 putnika). Ovo je rezultat činjenice da je Ryanair konačno počeo letjeti 100% svojih letova od 18.7. dok je do tada imao 28,9% manje letova od prvotno planiranih. Zagreb je od početka godine imao 1.628.437 putnika, što je bitno više nego što je ostvario u cijeloj 2021.

Aerodrom je ostvario i 3891 operacija (2931 u VII/2021). MTOW aviona je u VII. mjesecu bio 100.369 (64.254 u VII/2021).  U VI. mjesecu Zagreb je ostvario 1044 tone carga (919 u VI/2021). U VIII. mjesecu će rezultati biti još bolji, bitno preko 90% zbog bitno više letova Ryanaira nego u usporedbi sa VII. mjesecom.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb

Prije dvije i po godine čelni ljudi stranke Ure, dok su bili opozicija, su vrlo žestoko kritizirali „suludu ideju“ koncesije Vlade Duška Markovića. Tada su tvrdili da ne treba davati aerodrome u koncesiju jer su strateški važan infrastrukturalni objekt, već da treba management promijeniti iz političkog u profesionalni. To je posebno isticao Miloš Konotar, dopredsjednik Ure koji je naglašavao da aerodromi moraju ostati državni uz profesionalni management. No, sada ta ista stranka prvo mijenja profesionalni management, a onda i ponovo pokreće koncesiju i to po hitnom postupku. Uz to u igru uvodi Kastrati Grupu, kontraverznog albanskog businessmena koji je nedavno dobio koncesiju Aerodroma Tirana, o čemu smo pisali jučer.

Prisjetimo se koncesija Aerodroma Crne Gore je započela 25.6.2019. kada je Vlada Duška Markovića usvojila koncesijski akt, da bi 11.10. iste godine Vlada objavila javni poziv za koncesiju. U finalni izbor za koncesiju ušli su Incheon Airport, Corporation America Airports i TAV-ADP.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Podgorica

British u IX. mjesecu planira letjeti 9 tjednih letova na liniji London LHR-Zagreb, bitno manje od prvotno planiranih 13 letova. British će letjeti svaki dan, a utorkom i četvrtkom će letjeti dva dnevna leta. Ovime će Zagreb imati 19 tjednih letova prama Londonu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: British

Uslijed četverodnevno prizemljenja Trade Air-ova A320, 9A-BTG, koji leti u najmu za Air Montenegro, došlo je do poremećaja u redu letenja. Trade Air je uspio osigurati zamjenski A320, 9A-BTH, samo 5.8. Nakon odrađenih letova za Idealtours koje obavlja petkom, subotom i nedjeljom u Tivat je iz Innsbrucka stigao i Trade-ov F100, 9A-BTE. Zrakoplov bi trebao letjeti 8.8. za Banja Luku, let Air Montenegra koji je inače na rasporedu dan ranije.

autor: Juraj Mehić, dopisnik (Velika Gorica), foto: Trade Air

Tivat je u VII. mjesecu imao 136.456 putnika (181.509 u VII/2021). Ovo je bitno manje putnika nego je imala Podgorica, što se prije nije događalo, već je Tivat u ovo doba godine imao i duplo više putnika od Podgorice. Tivat je i jedini aerodrom u regiji koji ima manje putnika ove nego prošle godine, i to bitno manje. Čak 24,9% manje. Tivat je ovime ostvario samo 48,8% putnika iz 2019. godine. Jedan od najlošijih rezultata u regiji.

Aerodrom je ukupno imao 1874 operacije (2332 u VII/2021). U prvih sedam mjeseci 2022. Tivat je ostvario tek 331.321 putnika. Tivat i Podgorica su u prvih sedam mjeseci ostvarili 984.888 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Trade Airov Airbus A320 se pokvario u Podgorici. Stoga smo nazvali Marka Cvijina, CEO-a i vlasnika kompanije da nam da informacije o ovom događaju. Na avionu se pokvario reverser. Dio je odmah naručen u Škotskoj, no kako je vikend i kako su Škotska i Crna Gora izvan Europske Unije potrebno je dva puta prolaziti špediciju i cariniti dio. Stoga će avion biti popravljen u ponedjeljak.

Trade Air nema nikakve odgovornost spram putnika, obzirom da se letovi vode pod codovima Air Montenegra. Da se radilo o letovima poput onih u Ljubljani koji se lete pod Trade Airovim kodovima onda bi Trade Air bio odgovoran za kompenzacije putnicima. Sukladno ugovoru kojeg Trade Air ima sa Air Montenegrom Trade Air kompaniji nije dužan platiti nikakve kompenzacije za otkazane letove. Jedino što će Trade Air izgubiti je nešto garantiranog naleta koji će se smanjiti za tih 4 dana, što je oko 35 od 1600 sati garantiranog naleta. Sukladno ugovoru da je kvar duži od pet dana Air Montenegro ima pravo raskida ugovora, no kako će ovdje popravak biti obavljen nakon četiri dana, Air Montenegro to neće moći učiniti. Trade Air tvrdi da je ovo standardni ACMI ugovor kakav imaju sve ACMI kompanije. Da je Trade Air imao slobodan avion na raspologanju poslao bi ga u Podgoricu, no nažalost to nije bio slučaj.

Naravno, Air Montenegro će ovim kvarom imati dva ozbiljna problema. Prvi je što su četiri dana bez aviona i moraju se snalaziti sa svoja dva aviona sa kojima nastoje pokriti letove, a zbog čega su imali i otkazivanja letova. Drugi je što je Embraer E195 bitno manji avione, koji ima 64 sjedala manje. Kako su avioni gotovo popunjeni početkom VIII. mjeseca isto znači da ako Air Montenegro i uspije poslati svoje avione u zamjenu za Trade Air isti ne mogu prebaciti sve putnike. Istim će Air Montenegro u ova četiri dana izgubiti istinski značajan novac.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Trade Air

Kako smo neki dan pisali o Pelješkom mostu, danas sam ga prvi puta i provezao. Most je istinski fascinantan, vrhunski doživljaj je voziti njime. Sama konstrukcija je više nego fascinantna, a osvjetljenje mosta vas ostavlja bez daha. Do mosta je napravljena nova prilazna cesta i to na potezu par kilometara nakon Stona. Nažalost obilaznica oko Stona još nije dovršena, pa se mora ići kroz mjesto, što bitno usporava promet. No, novi dio prometnice je istinski kvalitetan. Na istome je napravljeno desetak vijadukata, dva tunela od kojih duži ima čak 2,5 km, te tri odmarališta, a na jednom dijelu prometnica ima i tri trake. Jedina zamjerka je nedostatak natpisa „Split“ na prometnici do Stona (još su stari znakovi), te preslabo označen novi pravac za Split (samo dva znaka) zbog čega dobar dio putnika nastavlja i dalje preko Neuma (vjerojatno iz navike, ali i zato što je to i dalje glavna cesta).

Ovim putem sam dobio tak 15 minuta vremena na potezu između Splita i Dubrovnika, a kada se dovrši obilaznica preko Stona to će biti 20-tak minuta. No, činjenica da ne moram prolaziti dva puta granicu znači daleko više od tih 15-tak minuta. O daleko kvalitetnijoj prometnici nego onoj preko Neuma da i ne govorimo.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Vlada RH

Embraer ERJ145 AlpAvie, o kojem smo pisali prije par dana, je dobio nove boje. Avion je bio na bojanju u Estoniji i dobio je plavo-sivu vrlo atraktivnu shemu.

preneseno sa: Adria Grupa, Sierra 5; foto: Jevgeni Ivanov

Goran Jandreoski, koji je upravo dobio otkaz na Aerodromima Crne Gore, se obratio javnosti povodom otkaza:

Na dan kada smo dočekali milionitog putnika i u mjesecu kada bilježimo ozbiljan rast prometa putnika i vazduhoplova i nakon godine, koliko sam proveo na mjestu izvršnog direktora, u kojoj su nam prihodi 150 odsto veći u odnosu na godinu ranije i iznose 12 miliona eura, neko je ocijenio da takav rezultat treba da kazni. Odgovor sa obrazloženjem na pitanje zašto sam smijenjen treba da se traži na drugoj adresi. Meni su motivi jasni kao dan, ali te sumnje ću, iz pristojnosti i striktno profesionalnog razloga, zadržati za sebe.

Lično, ne mogu reći da me je ova vijest pogodila, razočarala ili iznenadila, ali sam, znajući sve okolnosti, ipak imao profesionalno uvjerenje da ću sa kolegama nastaviti da realizujem ozbiljne planove na Aerodromima Crne Gore, a prvenstveno na polju međunarodne sertifikacije. Također, Crna Gora već danas hitno treba da nađe rješenje i u vezi sa predstavljanjem u europskim i međunarodnim stručnim tijelima, da bi njene interese zastupao kvalifikovani, međunarodno prepoznati kadar.

S obzirom da to da Crnoj Gori fali osoblja koje je profilisano u avio industriji, bojim se da će ovakav rasplet događaja obeshrabriti međunarodnu stručnu javnost u smislu rada i anažovanja u Crnoj Gori. Naravno da nije problem lično moja smjena već problem može, a nadam se da neće, da bude ugrožavanje međunarodne reputacije Crne Gore u kontekstu tretmana stručnjaka koji se biraju na međunarodnim konkursima. Uz želju da Aerodromi Crne Gore nastave uspješno poslovanje, svim kolegama i partnerima zahvaljujem na saradnji i ostajem uvijek na raspolaganju za sva stručna pitanja.

objava: Goran Jandreoski; foto: Aerodrom Podgorica

Iako je tijekom ljeta British imao velik broj letova iz Dubrovnika za London, a i niz drugih kompanija je letio za London i Veliku Britaniju, te je postojala šansa da će British letjeti i zimi kao što je letio prije Covida-19, ipak ove zime British neće letjeti za Dubrovnik. Letova neće imati čak ni oko Božića i Nove Godine.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: British

U Odbor direktora Aerodroma Crne Gore nije ušao ni jedan predstavnik iz Tivta iako je Tivat jedan od dva aerodroma ove kompanije. Isto je izazvalo burne reakcije tivačana. Tivačani poručuju i Vladi da se ne igra sa koncesijom Aerodroma Tivat jer ako se to desi da će isto imati ogroman i žestok odgovor cijelog Tivata i okolnih gradova.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Tivat

Sarajevo je u VII. mjesecu imalo 210.954 putnika (136.018 u VII/2021). Ovo je 116,6% putnika iz 2019. (180.929). Aerodrom je u VII: mjesecu imao 2033 operacije (1582 u VII/2021). Istovremeno aerodrom je ostvario 182,8 tona carga (198,4 tone u VII/2021). U prvih 7 mjeseci ove godine Sarajevo je ostvarilo 770.409 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

Kroz Prištinu je 1.8. prošlo čak četiri zrakoplova Trade Air-a. Uz 9A-BTI i 9A-BTJ koji redovno obavljaju letove iz Prištine za kosovski My Wings, tu se našao i 9A-BTG koji je došao iz Podgorice gdje leti za Air Montenegro. Isti zrakoplov je obavio rotacije iz Prištine za Stuttgart i Dusseldorf pod Air Montenegrovim “callsighn-om” te se naposljetku vratio u Podgoricu. Iz Stockholma je u Prištinu sletio 9A-BTH. Zrakoplov je bio u višemjesečnom najmu kod Norwegiana koji je završio krajem srpnja te najvjerojatnije nije produžen. Moguće je i da je taj zrakoplov doletio na održavanje, pošto je uz Ljubljanu, Priština baza iz koje Trade najviše leti, te je samim time tamo i najviše njihovih tehničara.

Trade-ov A319, 9A-BTJ, koji je početkom sezone iznimno malo letio, sada je u punom pogonu. U međuvremenu je zrakoplov bio kratkoročno bio iznajmljen belgijskom Tui fly-u, nizozemskom Tui fly-u te švicarskom CHAir-u.

autor: Juraj Mehić, dopisnik (Velika Gorica), foto: Trade Air

Vueling će nastaviti liniju Barcelona-Dubrovnik i u zimskom redu letenja. Kompanija planira letjeti ovu liniju dva puta tjedno (četvrtak i nedjelja). No, ove godine Vueling će zadržati i liniju Rim-Dubrovnik cijele zime. Linija će se operirati dva puta tjedno četvrtkom i subotom.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Vueling

Flynas je smanjio broj letova na liniji Riyadh-Sarajevo na 4 leta tjedno. Ovako će prometovati do kraja ljetnog reda letenja. Linija Jeddah-Sarajevo operira 5 puta tjedno, no od 13.8. smanjuje se na 4 leta tjedno. I ova linija će ovako prometovati do kraja ljetnog reda letenja. To znači da će Sarajevo imati 8 tjednih letova Flynasa.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: flynas

Aerodrom Sarajevo nam je odgovorilo na pitanje o otkazivanju letova Wizz Aira:

Kao što znate, mi nemamo ovlaštenje da dajemo informacije o poslovnim potezima druge kompanije zbog uvažavanja našeg ugovornog odnosa. Svjesni smo činjenice da postoji mogućnost otkazivanja najavljenih aviooperacija jer prolazimo kroz izazovna vremena u sektoru aviosaobraćaja, gdje se dešavaju brze Ii česte promjene radi efikasnijeg prilagođavanja tržištu. Nedavno smo svjedočili iznenadnom otkazivanju određenog broja najavljenih letova aviokompanija Flynas i Air Arabia uzrokovanih nedostatkom stikera za vize. Što se tiče letova aviokompanije Wizz Air, za sada nemamo zvanične informacije o otkazivanju spomenutih linija.

Objava: Aerodrom Sarajevo, foto: Aerodrom Sarajevo

Split je u VII. mjesecu imao 641.626 putnika (352.857 u VII/2021). To je 88,7% broja putnika iz 2019. (723.048). Split je u prvih 7 mjeseci ove godine ostvario 1.521.225 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Split

Pula je u VII. mjesecu ostvarila 102.320 putnika (65.745 u VII/2021). Ovo je 55,0% putnika iz istog mjeseca 2019. (186.159).  Pula je u VII. mjesecu imala 1568 operacija (1516 u VII/2021). Pula nije imala carga. Ukupno je u prvih 7 mjeseci Pula ostvarila 213.274 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Pula

Zrakoplovno-tehnički centar nije isporučio Hrvatskoj vojsci jednog Canadaira i dva Air Tractora kako je obećao. Tako požare u Hrvatskoj u top sezoni gasi samo 4 Canadaira i tri Air Tractora, dok su dva Canadaira i tri Air Tractora i dalje na remontu. Pritom je jedan Air Tractor u Zadru i ne može letjeti radi tvrdog slijetanja, te su mu oštećeni plovci. Uprava ZTC-a tvrdi da ne može primiti avion.

Trenutno je 17 mehaničara na godišnjem, a uprava na godišnji tjera i voditelja za protupožarne zrakoplove, te njegova zamjenika i još dva mehaničara za Canadaire iako se oni tome protive i žele dovršiti avione. Koji vrag????

Dva mehaničara su otišla na bolovanje iako su ulovljeni kako rade popravke avione u inozemstvu. U ZTC-u je postalo normalno da mehaničari idu par mjeseci na bolovanja i onda odlaze u inozemstvo na privremeni rad.

ZTC je izgubio posao održavanja Air Tractora za Makedoniju, te posao u Egiptu vrijedan 300 milijuna kuna. Zbog stanja u ZTC-u ostavku na mjesto zamjenika predsjednice dao je umirovljeni general Josip Štimac, nezadovoljan njegovim radom.

autor: Alen Šuric, analitičar (Zagreb), foto: HRZ

Tijekom VIII. mjeseca Zračna luka Mostar će imati 5 letova za Cataniu (Electra Airways), 5 letova za Katowice (LOT), 4 leta za Palermo (Croatia), te 2 leta za Beirut (Croatia) i 1 za Dublin (Croatia). Ovo znači 17 letova u VIII. mjesecu.

Istovremeno Croatia ima 6 ferry letova za Zagreb (koji odlaze prazni) i jedan ferry let za Dubrovnik (koji je mogao biti za Zagreb), pa nije jasno zašto ne obnaša redovnu liniju za Zagreb. Uz dodatnih 3 leta sa Dash 8-400 Croatia je mogla imati dva tjedna leta na redovnoj liniji.

autor: Alen Šuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Mostar

EasyJet će suspendirati letove između Prištine i London Gatwicka od 2.9. Linija će se obnoviti tek 27.3.2023. EasyJet je letio dva tjedna leta između dva grada. EasyJet i dalje leti iz Prištine za Basel, Berlin i Genevu.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: easyJet

Direktor ZL Dubrovnik koji odlazi u mirovinu Frano Luetić je za Slobodnu Dalmaciju rekao: „Poručujem novom direktoru da ima izvrstan mladi tim stručnjaka, kao i stručni tim u najboljim srednjim godinama. Ništa bez dobrog tima, a njega će dočekati izvrstan tim. Oni će mu pomoći, a ako treba neke konzultacije, i ja ću biti tu na raspolaganju. Mislim da treba samo nastaviti tim putem kojim smo mi išli. Želim mu svako dobro i puno uspjeha. Neće imati problema, imat će izvrsne suradnike i stručnu radnu snagu“.

Gospodin Luetić je poslao i poruku zamaaero: „Nakon punih 49 godina rada u Zračnoj luci Dubrovnik, od kojih pune 4,5 godine kao glavni direktor, konačno je došlo vrijeme da pođem u mirovinu. Moj je zadnji radni dan ponedjeljak 8.kolovoza, ove godine. Bilo je to jedno dugo, bogato razdoblje puno uspona i padova, ali nadasve lijepih uspomena. Cijelo razdoblje provedeno na radu i druženju sa zaposlenicima, kolegama, poslovnim partnerima i svim ostalim strankama do kraja će mi života ostati u sjećanju. Svaki sam posao radio sa zadovoljstvom i davao sve od sebe za boljitak naše zračne luke, kao i njezino što bolje pozicioniranje u odnosu na konkurenciju sličnih zračnih luka u svijetu. Drugima prepuštam da ocijene jesam li bio uspješan. Svakako, odlazak u mirovinu jedno je veliko raskrižje u životu, rastanak od ustaljenih navika u načinu života, ali s druge je strane i rasterećenje, novo iskustvo i osjećaj slobode za raspolaganje vremenom koje stoji ispred mene. Najljepša i velika hvala svim dobrim ljudima na dugogodišnjoj suradnji i podršci. Zračnu luku ostavljam u vrlo dobrom stanju, kako fizičkom, tako i materijalnom i vjerujem kako novoj upravi sa suradnicima i u potpunosti stručnim djelatnicima neće biti teško nastaviti već uhodanim stazama. U svakom slučaju, izazova će biti obzirom na dinamiku zrakoplovne branše, međutim ako se voli posao, nijedan cilj nije nedostižan. Još jednom velika hvala svima na danom mi povjerenju i suradnji za vrijeme ukupnog mog dugog radnog vijeka.“

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!

Linije

Iz Ljubljane:

  • Amsterdam, KLM od 30.3.
  • Hurghada, Nesma od 6.4.
  • Dusseldorf, Eurowings od 12.4.

 

Iz Maribora:

 

Iz Portoroža:

 

Iz Zagreba:

  • Palermo, Ryanair od 30.3.
  • Tel Aviv, Croatia od 13.5.
  • Prag, Croatia od 2.6.
  • Milano Malpensa, Croatia od 2.6.
  • Bukurešt, Croatia od 1.7.
  • Hamburg, Croatia od 1.7.
  • Madrid, Croatia od 3.7.

 

Iz Pule:

  • Frankfurt, Discover od 31.3.
  • Birmingham, Jet2 od 2.5.
  • Manchester, Jet2 od 2.5.
  • London Stansted, Jet2 od 3.5.
  • Reykjavik, Play od 31.5.
  • Gothenburg, Ryanair od 4.7.
  • East Midlands, Jet2 od 24.5.2026.

 

Iz Rijeke:

  • Hahn, Ryanair od 4.5.
  • Wroclaw. Ryanair od 1.6.

 

Iz Zadra:

  • Bari, Ryanair od 2.5.
  • Rim, Ryanair od 2.6.
  • Bratislava, Ryanair od 2.6.
  • Lyon, easyJet od 23.6.
  • Zurich, Edelweiss od 28.6.

 

Iz Splita:

  • Riga, Norwegian od 3.5.
  • Liverpool, easyJet od 9.6.
  • Milano Linate, easyJet od 23.6.
  • Porto, easyJet od 23.6.
  • East Midlands, Jet2 od 3.5.2026.

 

Iz Brača:

  • St.Gallen, People’s od 8.5.

 

Iz Dubrovnika:

  • Katowice, Ryanair od 31.3.
  • Marseille, Ryanair od 31.3.
  • Zurich, Swiss od 17.4.
  • Bordeaux, easyJet od 23.6.
  • Gothenburg, Ryanair od 1.7.
  • Glasgow, Jet2 od 1.5.2026.
  • Bornemouth, Jet2 od 24.7.2026.

 

Iz Osijeka:

 

Iz Sarajeva:

  • Baden-Baden, Ryanair od 31.3.
  • Beauvais, Ryanair od 31.3.
  • Stockholm Arlanda, Ryanair od 1.4.
  • Weeze, Ryanair od 1.4.
  • Girona, Ryanair od 2.4.
  • Djerba, Nouvelair od 28.4.
  • Copehnagen, Norwegian od 3.5.
  • Memmingem, Wizz Air od 2025.
  • Dusseldorf, Eurowings od 2026.
  • Geneva, Swiss od 2026.
  • Hamburg, Eurowings od 2026.

 

Iz Tuzle:

  • Beč, Wizz Air od 15.6.

 

Iz Mostara:

  • Dusseldorf, Eurowings od 3.5.
  • Istanbul, AJet od 4.6.
  • Stuttgart, Eurowings od 14.6.

 

Iz Banja Luke:

 

Iz Beograda:

  • Firenca, Air Serbia od 18.4.
  • Fridriechshafen, Wizz Air od 2.6.
  • Alicante, Wizz Air od 3.6.
  • Mykonos, Air Serbia od 6.6.
  • Alghero, Air Serbia od 10.6.
  • Rodos, Sky Express od 16.6.
  • Paris Orly, Transavia od 10.7.

 

Iz Niša:

  • Zurich, Swiss od 30.6.

 

Iz Kraljeva:

 

Iz Podgorice:

  • Madrid, Iberia od 5.4.
  • Salzburg, Eurowings od 21.4.
  • Prag, Air Montenegro od 1.5.
  • Baku, Air Montenegro od 7.6.

 

Iz Tivta:

  • Varšava, Smartwings od 29.5.
  • Barcelona, Vueling od 1.7.

 

Iz Prištine:

  • Paris CDG, gp aviation od 31.3.
  • Lyon, ASL od 3.7.
  • Paris XDG, ASL od 3.7

 

Iz Skopja:

  • Dubai, flydubia od 30.3.
  • Paris Orly, easyJet od 2.4.
  • Lyon, Wizz Air od 1.5.
  • Barcelona, Wizz Air od 3.5.
  • Stuttgart, Wizz Air od 29.9.

 

Iz Ohrida:

  • Istanbul, Turkish od 27.3.
  • London, TUI, 27.5.2026.