zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

American

American nudi kabincima 300% plaće

Da izbjegne ponovna ogromna otkazivanja American je kabinskom osoblju ponudio 150% plaće ako rade tijekom praznika tj. od 23. do 29.11. ili od 22.12. do 2.1. Uz to kompanija će dodati 150% svim kabincima koji neće izostati sa posla između 15.11. i 2.1. Ovo znači da ne koriste ni bolovanje. Ukoliko ispune te uvjete kabinsko osoblje može dobiti i 300% od plaće. autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: American

pročitajte više
American otkazao 2291 let

Nakon četiri dana otkazivanja letova od 29.10. American je ukupno otkazao enormnih 2291 let, te je više stotina letova kasnilo. Idućih dana bi još moglo biti problema u operacijama obzirom na kaskadni efekt otkazivanja. Istim je preko 350.000 putnika pogođeno ovim otkazivanjima. autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: American Airlines

pročitajte više
American imao 1477 otkazanih letova

American je u petak imao otkazanih 342 leta i 837 kašnjenja. U subotu su imali 543 otkaza i 414 kašnjenja. U nedjelju otkazanih je bilo 592 leta i 45 kašnjenja. To znači da je American u posljednjih tri dana imao čak 1477 otkazanih letova i 1296 kašnjenja. Problemi će se kaskadno nastaviti i u ponedjeljak. American za isto okrivljuje nevrijeme, ali i probleme sa radnicima. autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: American

pročitajte više
Southwest i American popustili oko cijepljenja

Southwest i American Airlines nakon oštrih prijetnji zaposlenika, pa čak i sudskih postupaka odlučili su omekšati svoj stav o obveznosti cijepljenja. Southwest je izjavio da zaposlenici koji se ne cijepe neće morati na neplaćeni dopust ako će nositi maske i držati se distance. Southwest je jasno naglasio da je odustao od toga da zaposlenike pošalje na neplaćeni dopust i da to više nije stav kompanije. American je pak objavio da zaposlenici koji se neće cijepiti do roka neće biti automatski otpušteni ili maknuti sa posla. Ovo je velika pobjeda zaposlenika ove dvije ogromne američke kompanije. Delta je i ovako izjavila da ona neće tjerati svoje djelatnike na cijepljenje, pa je stoga ostao samo United od četiri najveće kompanije koji prijeti otkazima djelatnicima koji se nisu cijepili. No, i oni su pokrenuli sudski spor u kojem je odluka o otkazu prolongirana sudskom odlukom. autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Southwest

pročitajte više
Zašto deal Americana i JetBlue-a

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Jet Blue American i JetBlue su, na iznenađenje struke, pokrenuli joint venture na letovima iz New Yorka i Bostona. Iznenađenje je bilo zato što je American napravio jointe venture sa nekim tko nije u istoj alijansi, ali i to da je deal napravljen sa low cost carrierom (LCC). I pritom je deal postao daleko veći nego što se moglo i pretpostaviti. American se povukao sa nekih short-haul linija, koje je JetBlue preuzeo, dok je povećao broj međunarodnih linija iz ova dva grada, nešto što JetBlue nema kao praksu. U ovom momentu dvije kompanije imaju iz New York JFK 156 linija (American 63 i JetBlue 93), iz New York LaGuaride 90 linija (American 75 i JetBlue 15), iz Newarka 46 linija (American 6, Jet Blue 40), te iz Bostona 123 linije (American 39, JetBlue 74). U JFK American ima 30 međunarodnih linija od čega je

pročitajte više
American: najbolja odluka da nisu letjeli interkontinentalne letove

American je izjavio da im je najbolja odluka koju su ikad poduzeli nepokretanje interkontinentalnih ljetnih letova ove godine. Pritom su posebno naglasili letove za Dubrovnik. Istovremeno za Dubrovnik su ove godine letjeli Delta i United sa po četiri tjedna leta. Letovi Delte i Uniteda su imali izvanrednu popunjenost, i preko 90% pa nikako nije jasno zašto je onda Americanu najbolja odluka što ove godine nisu letjeli za Dubrovnik. United je najavio da će iduće godine nastaviti letjeti za Dubrovnik, čak štoviše kreću više od mjesec dana ranije, a letjet će i do kraja X. mjeseca. Delta za sada nije objavila intenciju nastavljanja letova idućeg ljeta iako je objavila svoj preliminarni ljetni red letenja. autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: American

pročitajte više
American otvara hub u Seattleu

American je odlučio pretvoriti Seattle u hub za letove prema Aziji. American već ima hub za Aziju u Los Angelesu, no sada će uz njega razvijati i Seattle. Ovu odluku American je donio radi najbliže suradnje sa Alaskom, novim članom oneworlda čiji je Seattle najveći hub (101 linija iz Seattlea). Naime, Alaska nema širokotrupce i treba joj American kako bi uz uskotrupne letove mogli imati i prekooceanske konekcije. American trenutno ima samo 9 linija iz Seattlea. American već leti za London Heathrow i indijski Bangalore (od 4.1.) iz Seattlea, a istu liniju leti i oneworld partner British. 2.11. letove za Dublin pokreće i Britishev Aer Lingus. Za Seattle leti i JAL za Tokyo Naritu. Qatar je prije par mjeseci pokrenuo letove za Dohu kako bi podržao Alasku. autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: American

pročitajte više
American code-share sa IndiGo

American je potpisao code-share sa IndiGo oko feedanja njihovih letova na 29 destinacija u Indiji. American kreće sa letovima za Delhi 31.10, a za Bangalore 4.1.2022. IndGo uz ovaj code-share sa Americanom ima još code-share sa Turkishem i Qatarom. autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: IndiGo

pročitajte više
Najveći Americanov međunarodni hub je Heathrow

Najvažniji hub Americana za međunarodne letove nije u SAD-u nego je na London Heathrowu. American na Heathrowu ima 23 leta na dan. American ima više konekcija na British, Iberiu i Qartar iz Heathrowa nego što ih ima iz američkih hubova. American u ovom momentu ima 85% kapaciteta iz 2019. autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: American

pročitajte više
DoJ tužio American i JetBlue

Department of Justice je bizarno tužio American i JetBlue zbog njihove Northeast alijanse u New Yorku i Bostonu. Department of Justice smatra da će se ovom alijanskom smanjiti konkurencija na štetu putnika. American i JetBlue su vrlo ljuto odgovorili naglasivši da dominaciju u New Yorku imaju Delta i United, a da je ova alijansa napravila protutežu i dobila trećeg bitnog igrača, što može biti samo na korist putnicima. Na tržištu je i ozbiljno prisutan Southwest. Konačno kompanije su nakon otvaranja alijanse umnogome povećale broj linija i frekvencija što je svakako dobro za putnike. DoJ se boji i da će ova alijansa smanjiti razvoj JetBluea u drugim gradovima, što se pokazalo kao netočnim obzirom na razvoj JetBluea u drugim gradovima. JetBlue je otvorio baze u Miamiu i Los Angelesu. autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: JetBlue

pročitajte više

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplačene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!