zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize, Istaknuto

KOLUMNA ALENA ŠĆURICA: Novi srpski PSO

Da, novi PSO iz Niša je vrlo kontraverzan. Niz je pitanja koja se postavljaju, a koja za sada nemaju odgovora. Ova analiza pokušati će doći do nekih odgovora ili će bar javno naglasiti neke nelogičnosti i neke zabrinjavajuće stvari oko ovog PSO-a.

U prošle dvije analize o niškom i moravskom PSO-u smo dokazali da ovaj PSO nije u skladu sa propisima PSO-a Europske Unije, da je u nekim stvarima potpuno suprotan i da nikako nije prihvatljivo ono što je srpska vlast naveliko izjavljivala da je ovaj PSO sukladan pravilima Europske Unije i da je rađen temeljem tih pravila. Nije! Kako smo ovo jasno dokazali u prethodne dvije analize, isto više nećemo ponavljati.

U uvodu i jedna napomena. Srbija je postavila pravila za PSO koje nije mogla zadovoljiti ni jedna druga kompanija osim Air Serbije. Pa nije ni čudno da se nitko drugi nije ni  javio. I da se razumijemo, i ja smatram da domaća kompanija treba dobiti PSO, to je dobro za državu, to je dobro za vlastitu kompaniju koja je u vlasništvu države, domaća kompanija će uvijek kvalitetnije odraditi ovaj posao. Ali ipak nije trebalo toliko evidentno namještati PSO Air Serbiji, konačno to je potpuno suprotno svim principima PSO-a Europske Unije.

foto: Air Serbia

 

Fijasko prošlog PSO-a

Danas je jasno da je stari PSO iz Morave i iz Niša doživio potpuni fijasko. Samo par tjedna po pokretanju tog PSO-a ukinuta je linija za Budimpeštu. Srbija je morala, sukladno EU pravilima za PSO, u roku od tri mjeseca pokrenuti novi PSO za napuštenu liniju Air Serbije, no to nije napravila. Ali, to sada više nije bitno. Ono što je bitno sa letovima za Budimpeštu je da je taj fijasko pokazao koliko je Srbija nestudiozno pokrenula linije. Naime, na letovima za Budimpeštu je bilo tek 15-tak putnika. Kako je moguće, da je pokrenuta linija koja je imala tako malo potencijala. Kada se linije pokreću onda se prvo vrlo studiozno, uz korištenje niza alata, te analitičkih podataka i istraživanja tržišta postave potencijali linije. Kakve je to studije napravila Srbija, ako je linija pokazala tako katastrofalne rezultate pa je tako ekspresno povučena? Iskreno, bojim se da je cijeli taj PSO napravljen navrat-nanos, da je on napravljen superbrzo samo da se opere obraz sa niškom stagnacijom nakon preuzimanja aerodroma od Niša i prebacivanja na državu, te postavljanja novog „državnog“ managementa. Država je morala napraviti hitno nešto da se ne vidi kako aerodrom ekspresno pada u cargu i broju putnika. Stoga je izbacila PSO koji nije bio dovoljno pripremljen. Budimpešta je najbolji dokaza toga. Potrošen novac za liniju bez perspektive i bez koristi.

No, koliko je bilo drugih linija koje nisu bile ekstremne kao Budimpešta, ali su bile loše? Bojim se sve osim Hahna. Naime, Covid-19 je došao „kao naručen“ da se ima izgovor ukidanja PSO linija. Sve linije iz Niša su ukinute u III. mjesecu 2020.: Baden Baden, Bologna, Budimpešta, Friedrichshafen, Gothenburg, Hannover, Ljubljana, Nuremberg, Rim, Salzburg, ostao je samo Hahn, a u 2021. vrlo kratko se sezonski operirao i Tivat. Znači tek dvije od 12 linija su se operirale (jedna samo kratko jedne sezone). Za očekivati je bilo da bar 2-3 od tih linija Air Serbia obnovi u ljeto 2020, a većinu u ljeto 2021, ali nije. Konačno, u novom PSO-u zadržana je tek Ljubljana, Hahn i sezonski Tivat, tek 1/4 linija. To najbolje pokazuje koliko su ostale linije bile neperspektivne.

I sad ću ponoviti pitanje koje sam napisao i u prvoj analizi: pa tko će letjeti za te gradove? Još bi i moglo biti putnika za Gothenburg i Rim, ali za Bolognu, Budimpeštu, Baden-Baden, Friedrichshafen, Hannover, Ljubljanu, Nuremberg, Salzburg? Pobogu? Za Bolognu, Budimpeštu, Friedrichshafen, Nuremberg i Salzburg letove nemaju čak ni Air Serbia i Wizz Air iz Beograda, a Hannover Beograd ima tek sezonalno. Pa kako bi onda mogao uspjeti Niš, ako ne može uspjeti Beograd? Uz to Wizz Air i Ryanair su letjeli iz Niša za vrlo bliske aerodrome ovim aerodromima (tek 50 do 250 km) i to na većini navedenih destinacija, što je i te kako privuklo niz potencijalnih putnika. Pa kojim genijalcima su onda pale na pamet ovakve linije?

I opet uzalud bačen novac, te puno premalo putnika koji su koristili ove linije, a sam PSO nije ostvario predviđenu svrhu koristi za lokalno stanovništvo! Je li benefit za lokalno stanovništvo bio prava svrha ovog PSO-a? Danas je više nego jasno da nije. Svrha tadašnjeg PSO-a je bila naštetiti Ryanairu i Wizz Airu, prevenirati njihove letove i povećanje broja linija, te umanjiti efekt postojećih linija, a sve sa ciljem da Niš ne dostigne milijun putnika godišnje na što se Srbija obvezala sa koncesijskim ugovorom sa Vinciem za Beograd. Jednako tako taj PSO je trebao financijski pomoći Air Serbiu. Sve to zajedno nikako nije ono što PSO treba biti. PSO treba imati benefite po lokalno stanovništvo, osigurati povezanost lokalnog stanovništava se destinacijama koje su bitne za lokalnu zajednicu. Jasno je da ovu svrhu PSO postigao nije, ni u manjem dijelu.

Nestručnom oku bi bilo iznenađenje kako nije uspjela linija Kraljevo-Beč. No, više puta sam naglasio gdje je problem ove linije. Beograd je na samo 165 km, a za ovaj put potrebno je tek 2 sata vožnje. Jasno je da tu dva leta tjedno ne mogu biti konkurentna. Zašto bi potencijalni putnik koristio letove iz Beča koji imaju razmak 3-4 dana ako može letjeti za Beograd bar 5 puta dnevno sa dvije kompanije? On će to letjeti ako si može prilagoditi putovanje (a najčešće ne može) ili ako mu baš slučajno pašu ti dani (a koliko takvih putnika ima). U protivnom putnik će odletjeti do Beograda i autom biti u Kraljevu za dva sata, umjesto da čeka par dana za kraljevski let. Znači putnik koji želi letjeti iz Beča za Kraljevo u petak i vratiti se u ponedjeljak ili će to napraviti preko Beograda, ili mora umjesto u petak letjeti u četvrtak i umjesto u ponedjeljak vratiti se u utorak. Dakle mora tražiti dva dodatna slobodna dana na poslu. On to ne želi napraviti ako ima alternativu preko Beograda uz neznatnih 2 sata putovanja automobilom. I da, to i je najveći problem Kraljeva, ta blizina Beograda, radi čega sam i rekao da ovaj aerodrom nikada neće imati značajan broj putnika i linija.

Air Serbia je operirala i liniju Kraljevo-Solun ovog ljeta, ali na toj liniji napravila je tek 7 sezonskih letova od 13.7. do 24.8. Više nego simbolično. Linija Kraljevo-Beč je imala tek par letova do Covida-19, te od 13.10. do 30.12. ove godine. Ukupno Air Serbia nije napravila više od 48 letova na obije ove linije u dvije godine, iako je trebala napraviti oko 340 letova, dakle ostvarila je tek 14% letova. Ni u Nišu nije ostvareno bitno više letova.

Ovdje se jasno treba postaviti još jedno bitno pitanje. Kako to da je Air Serbia u Beogradu obnovila veliku većinu linija, ali u Nišu je obnovila tek 9% linija? Ovo je krajnje neprihvatljivo i diskriminirajuće prema Nišu. Jasno da Air Serbia nije trebala pokrenuti baš sve linije, ali to je PSO, država je mogla i dalje izdvajati novac da se bar dio, bar polovina tih linija operira iz Niša. Niš je u 2020. i 2021. istinski nastradao, imao je daleko manje letova od drugih gradova regije. Wizz Air i Ryanair se nisu korektno ponijeli prema Nišu. Kako je onda moguće da PSO nije bar djelomično saživio? Pa upravo to i je svrha PSO da pomogne posrnuloj lokalnoj zajednici, da joj pomogne sa letovima koje inače ne bi mogla odraditi. A kada je potrebnije nego u pandemiji? Ovo je krajnje neprihvatljivo i vrlo nepošteno prema Nišu, a Beograd se ovdje i još jednom preferirao.

Na koncu ostaje i pitanje koliko se novca isplatilo Air Serbiji po osnovi PSO-a. Nešto letova je ostvareno iz Niša i Kraljeva. PSO Europske Unije jasno definira načela isplate novaca. Kompanija unaprijed ima odobrena sredstva po svim osnovama operiranja linije, potom svaki mjesec daje precizna izvješća koliko je novaca potrošila za pojedinu liniju, te koliko je prikupila od prodaje karata. Razliku novaca uvećanu za maksimalno 5% zarade dobiti će od države. Nažalost u Srbiji nema transparentnog izvještavanja o tim troškovima i prihodima, brojke se ne objavljuju javno i nitko od nas ne može znati koliko novaca je isplaćeno. Teoretski Air Serbiji se moglo isplatiti sav novac za PSO iako letovi nisu ostvareni. Da se razumijemo, ne vjerujem da se to desilo, ali da vjerujem da se kompaniji isplatio nesrazmjeran iznos novaca, tj. više nego je letova odradila to vjerujem.

foto: Air Serbia

 

Novi PSO je svakako bolji

I OK, hajmo još jednom „nad prolivenim mlijekom se ne treba plakati“. Hajmo još jednom zaboraviti nonsense prošlog PSO-a, fijasko tih linija, uzaludno utrošen novac. I kada to napravimo treba jasno reći da je novi PSO neusporedivo bolji, iako, realno, on još ni izbliza nije dovoljno dobar, a vidjet ćemo da mu je i svrha potpuno promašena. On je u realizaciji katastrofalno loš.

Izbor linija je daleko bolji. Iz Niša će se cijele godine letjeti za Istanbul, Hahn, Ljubljanu i Cologne, te sezonski za Atenu i Tivat. Istanbul svaka čast, ta linija omanuti ne može. I Atena, te Tivat kao leisure ljetne linije za turiste iz Niša imamu smisla. Uz to iz Atene će biti i nešto konektiranih putnika.

Što se tiče Hahna i Ljubljane za očekivati je da su tvorci novog PSO-a ove linije zadržali iz starog PSO-a temeljem dobrih rezultata tih linija. Skeptičan sam prema Ljubljani. Ali, kao što rekoh za nadati se da su tvorci PSO-a analizirali prethodne letove i time došli do zaključaka, te nisu te linije zadržali iz nekih drugih razloga.

Ili jesu? Ryaniara je htio pokrenuti Hahn, čak je zatražio od srpske agencije dozvolu za letove i ovi su ih odbili. Iskreno se nadam da nije linija za Hahn samo produkt želje da se ne dozvoli ista takva linija Ryanairu. A Ljubljana? Air Serbia evidentno forsira Ljubljanu koja joj je strateški bitna linija. Ali zar je logično da Niš leti sa 1/4 kapaciteta koje ima Beograd prema Ljubljani? Hm, hm, hm…

I na koncu Cologne? Kojeg to ima smisla? Air Serbia već leti za obližnji Hahn iz Niša. Ova dva grada su udaljena tek 168 km, brzim vlakovima je potrebno tek 1:25 sati, a automobilom 1:30 sati između ova dva grada. Gdje je onda logika pokretanja dviju od četiri linije koje su tako blizu. Konačno i Wizz Air leti za Dortmund, grad udaljen tek 94 km od Colognea, za što je potrebno autom tek sat vremena. Pobogu! A toliko je bilo gradova koji su bili bitniji za povezati iz Niša!

Iz Kraljeva Air Serbia će letjeti za Istanbul cijele godine. I ovdje ću postaviti isto pitanje koje sam postavio i sa letovima za Beč. Zašto bi potencijalni putnik koristio ove letove dva puta tjedno (srijedom i subotom) kada se ne može prilagoditi radi malog broja frekvencija, ako ima čak tri i pol dnevna leta iz Istanbula za Beograda sa čak 3 kompanije? Nema tu nikakve razlike spram Beča i iskreno se bojim da tu neće biti dovoljno putnika, te da će većina putnika iz tog kraja i dalje putovati preko Beograda. Iz Kraljeva nema smisla pokretati linija koje imaju manje od 4 letova tjedno ako one imaju istovremeno više od svakodnevnog leta iz Beograda. U tom slučaju bolje ih je ne pokretati.

Za razliku od toga zadržavanje linije za Solun iz Kraljeva ima svog smisla. To je leisure sezonska linija koja će imati putnika, a imat će i nešto konekcija poglavito na Aegeanove linije prema grčkim otocima i Cipru. Jednako tako i sezonska linija za Tivat ima svog smisla. Tu će putnika svakako biti.

foto: Air Serbia

 

Način provedbe PSO-a je katastrofalan

No, ono što svakako brine je način provedbe ovog PSO-a koji je istinski katastrofalan. Naime, evidentno je Air Serbia odlučila letove za Kraljevo i za Niš postaviti u dane kada ima slobodnih kapaciteta, a ne u dane koji bi bili dobri za Niš i Kraljevo. Istim su ovi gradovi dobili „ostatak“, ovaj PSO popunjava rupe, on Air Serbiji omogućava da bolje utilizira flotu u dane kada ima slabu količinu letova. A to znači da je ovaj PSO prvenstveno namijenjen kompaniji i njenoj pomoći, a ne benefitu putnika. No, o tome nešto kasnije.

Letovi Niš-Istanbul idu utorkom i subotom, a ostali letovi iz Niša četvrtkom i subotom. Letovi pak iz Kraljeva idu srijedom i subotom. Ovime si je, kao što sam rekao, Air Serbia osigurala korištenje kapaciteta utorkom, srijedom, četvrtkom i subotom kada ima najmanje letova, a ostavila si je bez letova za provinciju ponedjeljak, petak i nedjelju kada je pretrpana u Beogradu. Baš zgodno za Air Serbiu!

Istovremeno kompanija leti iz Beograda za Niš samo dva puta tjedno, svaki dan sa po dva leta. U četvrtak kompanija leti u 13:20 iz Beograda sa A319 i u 17:10 sa ATR-72. U subotu leti u 00:15 sa A319 i u 14:50 sa ATR-72. I OK, letovi u 13:30 i 14:50 su u 3. valu, kao i let u 00:15 koji je u 1. valu što je i logično jer je Niš istočna destinacija i treba biti u valu sa svim ostalim istočnim destinacijama (Skopje, Sarajevo, Banja Luka, Podgorica, Tivat, Atena, Solun, Tirana, Sofija, Bucharest, Split, Dubrovnik i Pula). No, kojeg smisla ima let u 17:10 koji je u 4. zapadnom valu. To znači da će putnici iz Niša letjeti za Sarajevo, Tivat, Podgoricu, Tiranu, Atenu, Solun i Bucharest, te sezonski za Split i Dubrovnik? Sigurno se nitko ne zanosi da će putnici iz Niša letjeti za ekstremno bliske Skopje (207 km) i Sofiju (166 km)? Puno premalo putnika i krajnje nelogičan polazak u 4. valu. Iz Niša u Beograd kompanija dolazi u petak u 6:00 i u 11:40 sati, te u nedjelju u 5:45 i u 9:30 sati. I opet, logično je da imamo dva leta u 1. valu, ali kojeg smisla imaju 2 leta u 2. valu. Poglavito ovaj u 9:30 koji dolazi 4 sata ranije od dolazaka 2. vala. Pa automobilom mogu doći ranije u Beograd i uloviti konekcije od 13:30.

Daleko logičnije bi bilo da je Air Serbia postavila sustav letova utorak, četvrtak, subota i nedjelja sa polascima iz Beograda u 13:30 i povratkom u Beograd idući dan u 6:00. OK, ako je Air Serbia htjela izbjeći udarne dane (ponedjeljak, petka i nedjelju), onda su letovi trebali biti u utorak, srijedu, četvrtak i subotu, tj. za Istanbul, Hahn i Cologne sa A319 u utorak i četvrtak, a za Atenu, Tivat i Ljubljanu sa ATR-72 u srijedu i subotu. Ovime bi se dobila mogućnost letova preko Beograda četiri  puta, a ne samo dva puta tjedno, što je više nego važno. Sadašnjim sustavom moguće konekcije su samo dva puta tjedno (i to uz razmak od samo dva dana četvrak-subota), dobar dio konekcija nema smisla (2. i 4. val), a čak se ne zadovoljavaju mogući P2P putnici jer se putnici ne mogu vratiti istog dana iz Beograda ili Niša nakon odrađenih poslova. Potpuni nonsens koji zapravo ne pokriva ni jedan segment potencijalnih putnika iz i za Beograda. Letovi iz Kraljeva će biti u srijedu i subotu što je prihvatljivo.

Za ovaj PSO Srbija izdvaja enormnih 11,9 milijuna EUR godišnje, što je 4,1 puta više nego što Hrvatska izdvaja za svoj PSO, obzirom na broj letova. Branitelji srpskog PSO-a kažu da su ove linije bitno duže nego one hrvatske, pa ima i smisla da se izdvaja više novaca. To baš i nije točno, velika većina linija srpskog PSO-a je dugačka jednako kao i one hrvatskog PSO-a, prvenstveno Niš-Beograd, Niš-Tivat, Kraljevo-Tivat, Niš-Atena, Niš-Ljubljana i Kraljevo-Solun. Niš-Beograd koji ima najmanje kilometara, čak manje nego Zagreb-Zadar i Zagreb-Pula, ima 4 tjedna polaska. Kraljevo-Tivat, Niš-Tivat i Kraljevo-Solun imaju jednako km kao i linije unutar Hrvatske, a to je 6 tjednih letova. Niš-Atana, Niš-Istanbul, Niš-Ljubljana i Kraljevo-Istanbul imaju tek duplo više km nego većina letova unutar Hrvartske, a to je još 8 letova. To znači da tek dvije PSO linije imaju bitno više km nego domaće linije u Hrvatskoj.

Jasno je za zaključiti da su srpske PSO linije bar 3 puta više plaćene nego one hrvatske. Stoga je više nego očito da je srpski PSO zapravo napravljen kao legalan način pomoći Air Serbiji sa više milijuna EUR godišnje.

foto: Air Serbia

 

Kako bi ovaj PSO bio logičniji?

Kao što javnost zna ja sam bio više nego kritičan spram hrvatskog PSO-a. I da, smatram da bi on trebao biti daleko logičniji, da bi se linije trebale potpuno drugačije postaviti i da bi se ista svota novaca trebala rasporediti drugačije, da ima daleko više koristi za lokalnu zajednicu nego sada. No, hrvatski PSO je za domaće linije i svakako je interes Hrvatske financirati domaće letove za domaće putnike, poglavito prema Zagrebu gdje je gro putnika koji obavljaju niz svojih djelatnosti u glavnom gradu, te između najvećih hrvatskih gradova (Splita, Rijeke i Osijeka).

Ovaj PSO u Srbiji ne pokriva veze srpskih gradova osim Beograd i Niša, a koja veza ne ostavlja mogućnost češćih putovanja (tek dva puta tjedno), te obavljanja poslova u istom danu. Stoga je opravdano postaviti pitanje opravdanosti ovakvih linija, te postoje li linije koje su mogle biti bolje od postojećih.

Linije za Istanbul i iz Kraljeva i iz Niša su vrlo logične i one imaju svog smisla. Kraljevo je trebalo uz to imati letove prema Minhenu ili se trebala zadržati linija prema Beču, a i linija za Zurich ne bi bila glupa. Sve to bi se moglo odraditi sa ATR-72. Istim bi se omogućila konekcija i prema istoku i prema zapadu. No, broj tih frekvencija, poglavito iz Kraljeva, kako sam gore naveo, je trebala biti bitno veća od tek dva tjedna leta.

Sezonske linije prema Tivtu iz oba grada, te prema Ateni iz Niša i prema Solunu iz Kraljeva također imaju svog smisla. Preko Soluna i Atene je čak moguće i nešto konekcija, poglavito prema grčkim otocima i Cipru. Ove linije će biti pune.

Linija prema Hahnu ima smisla, prvenstveno radi dijaspore, no bilo bi bolje da se leti na Frankfurt gdje bi bio i značajan broj konekcija. Karta na Frankfurt bi bila nešto skuplja od Hahna, ali bi benefit daleko više putnika i konekcija tu bio značajan, a isto bi akumuliralo više putnika.

Kao što sam gore napisao skeptičan sam sa linijom prema Ljubljani, vjerojatno će tu i biti nešto P2P putnika, poglavito na tako malom avionu kojem je break-even nekih 35 putnika po letu, ili 70 svakog tjedna. Ali Cologne, kao što sam gore elaborirao, nema apsolutno neikakvog smisla.

Umjesto Ljubljane i Colognea Niš je trebao dobiti letove za Paris, Amsterdam i Moskvu. Ove tri linije bi imale daleko više smisla, akumulirale bi neusporedivo više putnika, te bi imale daleko više benefita po lokalnu zajednicu.

Iz svega napisanog nameće se zaključak kako je ovaj PSO prvenstveno namijenjen Air Serbiji, a ne putnicima Kraljeva i Niša. Dani operiranja su prvenstveno orijentirani popunjavanju viška kapaciteta Air Serbie i nikako nisu prilagođeni potrebama lokalnog stanovništva (linije za dijasporu ponedjeljak-petak). Linije nisu dobro odabrane tj. važne linije su i ovaj puta izostavljene, odabrane su kraće linije (Frankfurt ili Ljubljana su bliže od Amsterdama, Pariza ili Moskve) što znači više novaca za kompaniju, a linije koje nisu odabrane bile bi bitno važnije za lokalno stanovništvo od onih odabranih. PSO guta puno previše novaca, tj. zapravo je financijska pomoć Air Serbiji. Samim time, da, ovaj PSO je namijenjen kompaniji, a ne putnicima, a što nikako nije intencija PSO-a.

Konačno, za istu svotu novaca Niš je mogao dobiti neusporedivo više linija Wizz Aira i Ryanaira. U Zadru se izdvaja oko 1,5 milijun EUR za 44 sezonske linije Ryaniara. Ovdje se daje 8 puta više novaca za 4,5 puta manje linija i daleko manje frekvencija. Logikom iznosa novaca u Zadru, Niš je mogao dobiti bar 140 cjelogodišnjih linija Ryanaira za istu svotu novaca! 20 puta više nego 7 linija koje sada operira. Pa čak i da je Ryaniar prema Nišu manje sklon i traži više novaca radi manje potencijala, dobio bi neusporedivo više linija za istu svotu novaca. I to prijevoznika koji leti daleko većim avionom i akumulira neusporedivo više putnika. Još jednom naglašavam, da se ovdje ne radi o letovima unutar države kao u slučaju Hrvatske, već prvenstveno prema inozemstvu. Dakle, sve ove linije osim Istanbula i Beograda, mogli su letjeti Ryanaiar i Wizz Air, za neusporedivo manje novaca.

Kako god, ovaj PSO je bitno bolji od prethodnog, ali je na njega potrošeno bitno više novaca za daleko manje linija, te isti još uvijek nije ni izbliza dovoljno dobar. Te nije namijenjen putnicima Niša, nago prvenstveno Air Serbiji.

 

104 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Zašto se brinuti za pomoć države nacionalnom avioprevozniku. Tako su odlučili i to je sasvim ok. Zašto uopšte gledati po propisanim pravilima nekog nazovi tržišta. Dakle, ljudi su procijenili da im treba nacionalni avioprevoznik, dobar glavni aerodrom i to je to. Šta upšte znače analize danas, kada je valjda jasno da se tržišni uslovi “propisuju”. Zato bih vas savjetovao da se bavite avionima, letovima, fotografijama, utiscima putnika. Ostavite se analiza na bazi dosadašnje prakse u svijetu. Idu nova vremena sa sasvim različitim pristupima i polazištima.

Nad Kraljevom živa vatra seva

Ovaj srpsko PSO je istinska glupost. To je samo ukucavanje novaca u Air Srbiju i nista drugo. I to ogromnog novca.

Za ne povjerovati kako se stvari rade danas u Srbiji.

Koja glupost taj PSO. Kako AIr Serbiji dati ogromnu lovu za nista. Lete malo letova u vrijeme kad su im avioni nezaposleni, prema destinacijama koje su lose, za Beograd samo dva puta tjedno. Koja pljacka. I ljudi u Srbiji to ne vide i ne reagiraju. Majke mi u Srbiji mozes prodat bilo sto ako se zove Air Serbia i totalni drek zapakiran u celofan.

Znas li koliko je novca kroz PSO podeljeno u Hrvatskoj za vise od 10 godina?
To ukljucuje i letnje linije ZAG-DBV, ZAG-SPU itd.

U Hrvatskoj je dati brodo novaca, i to je nonsens. Ali u Srbiji se daje tri put vise. I to je tri put veci nonsens.

Za PSO se u Srbiji daje tek od 2019.

Malo informisanosti nije na odmet.

Sve bi ovo imalo više smisla da postoji svakog dana jutarnji i večernji povratni let INI-BEG. I onda bi Nišlije stizale na sve letove iz BEG. I obrnuto, Beograđani bi stizali na INI letove u danima kada ih nema iz BEG.
Nemojte da zaboravite da privlačenje putnika ide u oba smera. Da su napravili te jeftinije letove u vreme kada JU i inače leti iz BEG onda bi svi seli u kola i leteli iz INI. Sami sebi bi pucali u nogu.
Uz malo dorade bi mnogo bolje iskoristili JU slobodne kapacitete, poboljšali BEG koncesionaru biznis i Nišlijama i Kraljevčanima pomogli.

Bravo susjedi Srbi. I za linije od posebnog interesa a i za sječu menadžera u Air Serbia jer mi se ne možemo nikoga smjeniti Croatia Airlines već 10 godina. I ti možemo već pet godina promijeniti ujni od posebnog interesa uvijek su to iste sulude Osijek Zagreb Pula Rijeka Zadar i nikoga to ne interesira??Nedavno mi je prijatelj bio na ručku sa Markom Cvijinom na aerodromu Pleso. Rekao mi je da je Marko ne nezainteresiran , nego apsolutno ne zainteresiran za te linije da išta promijeni, Ministarstvo nije zainteresirano, Croatia Airlines je ne zainteresirana. Predsjednik uprave zračnog prometa u ministarstvu prometa, CAACRO, koji već 30 godina radi u informatičkoj industriji pitao me a šta je to PSO linije???

Srbija i Hrvatska su prebogate zemlje. Kada se saberu milijarde evra, koje naše elite spale godišnje, čoveka uhvati jeza.
Da malo smanje spaljivanje imali bi svi već po 2 eskadrile Rafala i Suhoja, po jedan A380, po kosmodrom, po 2 nuklearne podmornice za Dunav, Savu, Drinu i Jadransko more, i i Stojko i Pimpek bi bili puno srećniji 🤣🤣🤣🤣

Minimum po 1. Samo sračunajte koliko ima sprženih milijardi evra.

Bože koliko nelogicnosti i nonsensa na ovim PSO letovima. I jos za toliko ogroman novac. Ovo je direktno upucavanje novaca u Air Serbiu.

Па наравно.

Следеће је да купимо Кроацију. Сметало би?

Па сви менаџери које „хвалите” би били смењени по кратком поступку.

Griješite. Dokapitalizacija i poslovni rezultat se ne prikazuju u istom finansijskom izvještaju. Air Serbia je zabilježila poslovni gubitak od 70 miliona, a dokapitalizovana je sa 100 miliona. To nije 170 miliona.

To ćete vidjeti u izvještaju koji se zove cash flow. On je za Air Serbia zahvaljujući dokapitalizaciji pozitivan. U izvještaju o poslovnom rezultatu se ne unosi dokapitalizacija i ona na njega ne utiče.

Nije ništa po meni jer ja nisam ni ovlaśćeni računovođa ni revizor Air Serbia. 🙂 To je po objavljenim konsolidivanim finansijskim izvještajima koji su oni pripremili.
Kompanija je iskazala poslovni gubitak od 77 miliona evra, ali pozitivan novčani tok od skoro 3 miliona evra tako da je na kraju 2020 imala skoro 36 miliona evra keša na računu.

Lijepo gore piše. 77 miliona poslovnog gubitka i 3 miliona više u toku novca.

Nema na čemu.

Gospodine Šćuric. Zaista nemam ništa protiv niti jednog čovjeka, a još manje protiv nekog pisma, ali zar ne bi ovdje bilo dobro kad bi i mlađe generacije čitatelja iz Hrvatske mogle razumjeti što se piše. Vi ste zbog korektnosti i nakon upozorenja vaših čitatelja prestali pisati siječanj, veljača …, i počeli koristite brojeve mjeseci, a sad neki drugi komentatori koriste pismo koje neki mlađi čitatelji ne razumiju. Može li i tu malo korektnosti…

Hvala autoru na zanimljivoj i iscrpnoj analizi 🙂

Čitajući tekst, zapazio sam par stvari, pa bih ih kratko prokomentirao. Mislim da letovi iz Ništa za Ljubljanu nisu loša ideja. Biće tu putnika iz dijaspore, turista koji dolaze u južnu Srbiju i na Kopaonik, ali i onih koji žele Sloveniju da posete. Možda priviku i one koji bi do Skoplja i Sofije iz Ljubljane.

Ne znam da li je na PSO letovima moguće uspostaviti kod-šer. Ukoliko to uspeju na letovima za Istanbul i Atinu, biće super i onda će stvarno biti konektiranih putnika. Što se tiče Frankfurta, mislim da je to i razlog što se ne leti na glavni aerodrom, jer nemaju kod-šer s Lufthansom, pa bi to limitiralo konekcije.

S jedne strane i mene čudi što u 2 dana imaju 4 leta za Niš, a sa druge i ne, jer upravo četvrtkom i subotom nude najviše konekcija. Ti letovi mi deluju kao da malo eksperimentišu, pa će valjda nešto naučiti iz toga za ubuduće 🙂

I dao bih vam jednu dobronamernu kritiku na račun upotrebe jednog prideva. Nadam se da nećete zameriti. U jednom delu, govoreći o letovima iz Kraljeva, kažete kraljevski letovi. Pridev od Kraljevo je kraljevački, a kraljevski se odnosi na imenicu kralj (npr. kraljevska titula). U žargonu još kod nas kraljevski ima značenje sjajan, odličan. Verujem da vas je paronim malo povukao, ništa strašno 🙂 Ne zamerite, kažem da dam doprinos kao filolog.

I malo off topic: Slali smo neki dan s posla knjige za Banju Luku, pa htedosmo avionom da ih pošaljemo, kad nam u pošti rekoše da ne može. Ispostavlja se da pošta u Srbiji i Republici Srpskoj nemaju dogovor o slanju pošte avionskim putem, što me je izuzetno začudilo. S druge strane, i ovako brzo stiže, ali ipak mi nije jasno zašto i to ne uvedu kao opciju.

Pošto se ovo eksperimentisanje plaća, mislim da ih ta zmija neće ujesti.

JU je uvela kao eksperiment letove petak-nedelja/ponedeljak gde ste govorili kako to niko ne radi i kako je lose i kako to dovodi u bankrot ali JU vas demantovala. Tako da ono… imaju onu stvar za razliku od nekih.

JU odreagovala opet na FCO I DUS.
VCE uneta u sistem za leto

U tekstu je napisano da se Wizz Air i Ryanair nisu korektno ponašali u odnosu na Niški aerodrom. U Banja Luci se ponašaju vrlo korektno gde imamo mnogo novih linija iako je i dalje pandemija i mnoga ograničenja koja su vezana putovanja su i dalje prisutna. Očigledno je da je glavni problem u Nišu kada se radi o LCC kompanijama finansijski. Niko neće u vreme pandemije kada se manje putuje da uvodi nove linije bez dodatnih finansijskih sredstava. Pored sredstava za PSO za koji se unapred znalo kojoj kompaniji je namenjen deo novca trebalo je usmeriti i na druge kompanije kao stimulaciju za dalji razvoj saobraćaja. Pored nekoliko linija Air Serbie koje kreću za nekoliko dana mala je verovatnoća za neke nove linije kao i za dolazak nekih novih kompanija.

Da, bas bih voleo da novac koji placan kroz porez ode Wizz-u ili Ryanair-u. Za JU vec moze jer rade nasi ljudi, placaju porez kod nas i da ne nabrajam ostale razloge.
Da nema JU, onda bi bilo opravdano placati druge. Ovako nema potrebe. Imamo svoju nacionalnu kompaniju sa kojom rado putujem i gotovo uvek je biram.

Air Serbia nije kompanija koja ima planove za duži boravak na ovom tržištu niti bilo kakvu dugoročnu strategiju. LCC kompanije su imale više prevezenih putnika od Air Serbie i to je osnova saobraćaja u Nišu. Sa vrlo malo novca mogao je da se podigne saobraćaj na mnogo viši nivo. Primera ima u neposrednom okruženju. Ovako će aerodrom biti i dalje u stagnaciji sa malim brojem putnika i sa ogromnim novcem koji se daje za PSO.

drugarica mi je stjuardesa u JU i krenula je na obuku za ATR 72-600 koji stize u JU.

Да ли су нови АТР 72-600 и колико авиона стиже?
Хвала.

Нису нови, али ту до 5 година како им је речено. Једва чекам!

Такође једва чекам!
Да ли се зна колико авиона АТР72-600 долази?

Trebalo bi da je 6, i piloti su krenuli u školu 🙂

Uglavnom ste napisali izbalansirani tekst sem u delu gde govorite o udaljenosti PSO linija koje ima Srbija i koje ima Hrvatska.

Kao prvo ako ste zeleli porediti najkracu PSO liniju u Srbiji onda ste je trebali porediti sa najkracom linijom u Hrvatskoj ali ste vi to svesno izokrenuli na nacin da je najkraca srpska PSO linija jos i kraca nego ZAG-ZAD i to za citavih 4 km. Zaista validan dokaz posto avionu treba puno vremena i goriva da bi ova 4 km preleteo.

Vrlo je simptomaticno da ste sve aerodrome poredjali u svojoj tabeli po kilometrazi od manjih ka vecim sem DBV-SPU koja se ni kriva ni duzna nasla na sredini tabele hrvatskih PSO-a iako je najkraca.

Propustili ste napisati da je najduza srpska PSO linija vise 3 puta duza od naduze hrvatske PSO linije a to isto vazi i za pretposlednju liniju po duzini u srpskom PSO-u INI-HHN kao i da je 60% linija srpskog PSO-a duze nego li najduza hrvatska PSO linija.

Steta za ovaj pokusaj manilpulacije brojkama s obzirom da je ostatak teksta kvalitetno napisan.

“Dobar dio srpskog PSO-a je dug kao hrvatski PSO”.

Prosecne duzine PSO linija

SRB 640 km
HRV 275 km

Ako vec poredite PSO primanja bilo bi zanimljivo da ste naveli koliko godina kompanije u HRV dobijaju PSO a koliko godina u SRB.

Stvorila bi se jasnija slika o ovim davanjima.

Ne zam koji alat koristite da nalazite duzine letova ali po ovom koji ja imam niti jedna linija unutar Hrvatske nije duza od 395 km.

Mislim da ste za prosek pogresili.

Kad spominjete Rijeku, jeste mislili zanemariva ili zanemarena linija? Retoricko pitanje…😉…evo cim sam vidio u nazivu PSO…zanimljiv tekst i komentari svih sudionika…

Linija Niš-Friedrichshafen ima/imala bi po meni itekako smisla jer je srpska dijaspora oko Bodenskog jezera poprilično velika. Time bi dobili brzu i jeftinu vezu sa domovinom. Još ako bi frekvencije bile četvrtak/ponedjeljak, avioni vi bili puni!

Da, eto iznajmice za 300k jedan A319 i ATR da bi se uklopilo kad vama odgovara i prijatelju a ostalim danima ce da kulira u Nisu.

Uzima se onim danima kad treba. Putujem redovno do HHN i nikad mi nije bio problem koji je dan u nedelji. Kad vec nema vise od 2x nedeljno.

Jeste. U Nisu nema talasa kao u Beogradu. Zamisli tog menadzera koji bi zrtvovao, na primer, Frankfurt zarad Hahna iz Nisa. Mislim ono… znamo koji vam je cilj.

Niš – Tivat 278km? Kraljevo-Tivat 215 km? Nešto niste dobro videli, razdaljine su veće. Drugo, aerodrom Morava, posebno na letove ka Istanbulu, računa i na stanovništvo iz Raške, Pazara, Sjenice, Tutina koji su udaljeniji od Beograda, tako da ne stoji da je svima Beograd na samo 2 sata. Što se Ljubljane tiče, ova linija je profitabilna jer postoji velika dijaspora u Sloveniji poreklom iz južne Srbije. Veći sam skeptik prema liniji za Atini, jer je severna Grčka top destinacija za letovanje stanovnika iz ovog dela Srbije.

Nisu u pitanju “par potencijalnih putnika” vec delovi Srbije koji su izuzetno vezani za Tursku u svakom pogledu i ljudi koji trenutno koriste Pristinski aerodrom da bi otputovali u Tursku. To sto vi nikada niste culi ne znaci da nije tako.

To je i vojni aerodrom

Sjenica je prestonica Pešterske visoravni, srpskog Sibira. Sjeničko jezero je jedno od najvećih atrakcija Srbije nalazi se na reci Uvac i stanište je beloglavim supovima. Inače iz Pazara, Sjenice i Tutina brojne su dnevne autobuske linije za Tursku, tako da samo iz ovih mesta mogu da se popune dva ATR za Istanbul nedeljno. U Novom Pazaru se nalazi i konzultat Republike Turske u Srbiji.

Do malopre niste znali za Sjenicu i Tutin, a sad zaključujete da su kao muslimani skloni putovanju sa Kosova? Svaka čast! Prvi put čujem da versko opredeljenje na Balkanu utiče na izbor aerodroma. To što putovanje do Prištine traje duže zbog granice ili što se tamo govori jezik koji ljudima iz Sandžaka nije poznat je sigurno važnije od toga koje vere su ljudi oko aerodroma. Pri tom, ako je to bitno a ja smatram da za avijaciju nije, muslimani iz Sandžaka i muslimani sa Kosova nemaju baš nikakve dodirne tačke.

To ne da nema veze koje su religije nego je jedna od najvecih smesnih izjava ovde.

Dakle, muslimani iz Sandzaka da bi dosli do Kosova moraju preci administrativni prelaz i racunati sa mogucim zadrzavanjima gde moraju pokazati pasos a on u najvecoj meri moze biti samo srpski. Dakle, bitan je pasos koji poseduju a ne religijska opredeljenost.

Kao drugo muslimani iz Sandzaka govore srpskim jezikom dok Albanci na Kosovu govore albanskim jezikom i za nekoga ko zeli da leti za Tursku to je velika prepreka jer ukoliko se nesto neplanirano desi na putu ili aerodromu mogu se zbog jezicke barijere ali i pasosa koji poseduju naci u velikim problemima.

Da ste rekli da im je pogodnije da lete iz Sarajeva zbog verske pripadnosti koje je skoro isto i vremenski udaljeno od Sjenice kao i PRN pa da se covek slozi (cak je i Beograd blizi Sjenici nego li PRN) ali ovo za Pristinu je zaista biser dana.

Apsolutno ali apsolutno je netačno da će “musliman iz Sandžaka radije putovati iz Prištine nego iz Kraljeva”. Ne zameram jer verovatno nikad niste ni bili u Sandžaku ali molim vas da onda pazite šta pišete jer ovako ugrožavate svoj kredibilitet. Ljudima iz Sandžaka je Beograd glavni grad, Srbiju doživljavaju kao svoju zemlju, jako vole Sarajevo i Bosnu, obožavaju Tursku i Istanbul, a Kosovo im je druga kultura, jezik i svetonazor. Pa evo ovde ima i ljudi iz Sandžaka ali i Bosne pa neka kažu da li im je “bliži” Beograd ili Priština.

“Jednako tako će musliman iz Sandžaka radije putovati iz Prištine nego iz Kraljeva.”

Uz dužno poštovanje, ovo nema veze sa životom. Ne bi trebalo pisati takve stvari.

Pa lojalni su i normalni ljudi, imaju ministre u vladi već 20 godina. Juče je Vučić bio tamo, niko se nije bunio, a sigurno ima i Knjaz Miloš u samousluzi. Pazaraki ćevapi su među popularnijima u Beogradu. Draži je ljudima dole Partizan od Zvezde, Adem Ljajić je odande.

Sve i jednom stanovniku Pazara je lakše da se snađe da ode u Kraljevo nego u Prištinu. Sto puta lakše. Ne znam uopšte u čemu bi bio problem? I zašto se tako nešto insinuira iz Zagreba?

Ono istina, mlazni avion i bolji red letenja su aduti Prištine.

СанЏак Алане, Санџак…

Илити војна крајина…

Grad Novi Pazar ima 100.000 stanovnika, od toga su 3/4 muslimani Bošnjaci, koji su, kako već napisaše ljudi, vezani za Tursku (i BiH). Između ostalog, uglavnom navijaju za Fenerbahče. Na jugozapadu Srbije živi ukupno oko 150.000 Bošnjaka.

Čudi me da niste čuli za Sjenicu kada ste u jednom od skorašnjih tekstova komentarisali kako ne znate da je Sjenica imala aerodrom.
Inače, ogroman broj ljudi iz tog kraja živi u Istanbulu.

Cuo sam da KVO/INI-IST kida za sada sto se prodaje tice.

Kao i prvi PSO, tako je i ovaj namjenjen Air Serbia. Ne znam za druge, ali iz Baden-Badena sam nekoliko puta leteo sa Air Serbia, bili su uvek puni, može da se unese veći kofer bez naknade, dok kod Wizz Air naplaćuju kofer koliko god da je manji od ranca, bitna je forma prtljaga. Onda dolazi Covid 19, nema ni Wizz Air ni Air Serbia iz Baden-Badena, može samo iz Stuttgarta sa Air Serbia uz paprenu cenu. Dakle cilj je bio da se limitira Wizz Air, jer je sa FMM leteo za BEG i INI, FKB-BEG i FDH-BEG, uz obližnji BSL/MLH-BEG i INI. Malo previše Wizz Air a premalo Air Serbia (samo Stuttgart). Isto i za Cologne, probaće tu da budu konkurentni sa cenom, naši gastarbeiteri će radije Air Serbia nego Wizz, a razliku pokriva država. Kada bi INI mogao, imao i smeo, imali bi oni i Wizz i Ryanair i još možda neke druge LCC i puno više linija. Ovako Air Serbia spojila lepo i korisno. Do nekog sledećeg PSO…

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!