analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Croatia Airlines
Kompanije, poglavito u Europi ljeti imaju jako puno letova i svi imaju manjka kapaciteta. Stoga kompanije ljeti lete 100% svojih kapaciteta, neke i više, ljeti se ne servisiraju avioni nego samo zimi, ljeti se uzimaju dodatni kapaciteti u wet leasu što je jako skupo. No, zimi svi imaju viška kapaciteta. Opakog viška. Neki uspijevaju zimi zaposliti kapacitete na južnoj polutki (Latinska Amerika, Afrika, Australija, Južni Pacifik), neki čak imaju i kompanije tamo pa avione tih kompanija ljeti prebacuju u Europu, a zimi obratno. No, to je ipak jako malo kompanija i nije uobičajena praksa. Neki zimi otvaraju brojne linije za Karibe, Kanare i druge tople zimske destinacije kako bi putnici iz Europe pobjegli na par toplih dana zimi. Neki imaju letove za europska skijališta. No, to pokriva tek par aviona zimi, većina kapaciteta i dalje ostaje neiskorištena. Stoga se kompanije dovijaju razno-raznim metodama kojima bi mogli zaposliti svoje kapacitete zimi.
Uvijek sam se pitao zašto Croatia ne organizira letove za Innsbruck i francuske Alpe, eventualno za češke Tatri i Skandinaviju kako bi putnici išli na skijanje. Takvih letova bi moglo biti jako puno iz Zagreba, ali čak i iz Splita. Hrvatska ima 200.000 skijaša koji svake godine odlaze na skijanje. Jasno, takve letove bi mogla organizirati i Air Serbie iz Beograda.
Croatia i Air Serbia mogli bi zimi letjeti za Kanare (Teneriffi ili Gran Canaira) te tamo voditi turiste na sedam dana toplog vremena i kupanja dok je kod nas ispod nule. Putnika bi sigurno bilo, a linija bi se mogla održavati jednom tjedno cijele zime. Ryanair je pokazao da se to može i čak je ove zime povećao letove za Lanzerote na dva tjedno (srijeda i subota). Jednako tako bi kompanije mogle letjeti i za Egipat (leti samo Air Cairo za Beograd jednom tjedno iz Hurghade).
Air Serbia ima jedan i pol do dva i pol širokotrupca zimi koji su prizemljeni. Stoga bi kompanija mogla organizirati sedmodnevne ture na udaljene turističke zimske destinacije. Avion i posada bi mogli tamo ostati sedam dana, te nakon toga vratiti putnike. Ovime bi se mogla ostvariti samo jedna rotacija (ili nekoliko njih) tijekom zime. Air Serbia bi tako mogla letjeti za Dominikansku Republiku, Kubu, Martinik, Bahame, Bermudu, Cancun (Meksiko), Madagaskar, Mauricijus, Sejšele, Zimbabve, Keniju, Tanzaniju, Botsuana, Uganda, Južnu Afriku, Maldive, Šri Lanku, Bali, Bangkok…
No, ono što je predmet ovog teksta su specifični letovi koje organizira niz kompanija kako bi zimi iskoristili kapacitete. Kompanije tako zimi organiziraju letove prema Sjevernom polu. Avion ode do sjevernog pola, tamo preleti na niskoj visini, te potom sleti u Longyearbyen, najsjeverniji grad na planetu. Putnici se mogu nadati vidjeti i Auroru borealis (polarnu svjetlost). Kako god odličan jednodnevni izlet koji bi kompanije mogle odraditi sa Airbusom A319 ili A320.
Jednako tako kompanije bi mogle organizirati nekoliko putovanja u Roveniemi, grad Djeda Mraza unutar polarnice u Finskoj. Svake godine ima letove za Roveniemi iz Ljubljane i Zagreba, no te letove najčešće lete ETF ili Trade Air. Zašto ne i Croatia i Air Serbia?
Originalna tura bi bila pivska tura Europe. U 5 dana putnici bi mogli odletjeti u Prag te temo piti odlične češke pive, pa u Bruxelles gdje bi bili belgijsku pivu, pa u Dublin na irske pive, London gdje bi pili britanski ale, te Minhen gdje bi se ubili u bavarskim poznatim pivama. Pivopije bi za ovakvu turu dali puste novce. Kompanija organizira let, putnici dolaze u hotel oko pet sati, odlaze u pivnice i piju pola noći, potom na spavanje u hotel kako bi se otrijeznili i naspavali i oko jedan odlazak na aerodrom za idući grad, polazak iz aerodroma oko 2:30 i dolazak u idući grad oko četiri, u pet su u hotelu.
Kompanije organiziraju i put oko svijeta. Ovdje bi Croatia i Air Serbia mogli organizirati ture kao npr. Zagreb – Dubai – Mumbai – Hong Kong – Peking – Tokio – Honolulu – Los Angeles – New York – London – Zagreb ili Zagreb – Abu Dhabi – Bangkok – Singapore – Bali – Sydney – Auckland – Francuska Polinezije – Hanga Roa – Santiago de Chile – Rio de Janeiro – Sv.Helena – Nairobi – Cairo – Zagreba. Ove ture se mogu organizirati sa A319. Ovakve ture koštaju jako puno novaca, par desetaka tisuća EUR, ali putnika koji si to priuštiti mogu uvijek ima. Naravno svake godine bi bila drugačija tura kako bi isti putnici mogli odlaziti na turu i iduće godine. Za ovako nešto potrebna je jaka propaganda i priprema bar godinu dana unaprijed. Croatia ima i svoju turističku agenciju Obzor putovanja koja bi tako nešto organizirati mogla.
Kompanije organiziraju i letove za upoznavanje partnera (samici dolaze na let), potom organiziraju svadbe u avionu, jednodnevne izlete na toplije ili atraktivnije destinacije (npr. u tunišku pustinju, u Dubrovnik, Antalyu…), kraće panoramske letove za one koji nikada letjeli nisu, a koji ne koštaju puno…
“Air Serbia bi tako mogla letjeti za Dominikansku Republiku, Kubu, Martinik, Bahame, Bermudu, Cancun (Meksiko), Madagaskar, Mauricijus, Sejšele, Zimbabve, Keniju, Tanzaniju, Botsuana, Uganda, Južnu Afriku, Maldive, Šri Lanku, Bali, Bangkok…”
Nadam se da će Vas čuti, bog Vam dao zdravlje za ove predloge, i to tačno ovim redosledom 🙂
🙂
Gdin Šćuric zao mi je da nemam dosta love da kupim jedan avion i dam ga vama na koristenje..vratili bi mi ulozeno sa ovim vasim genijalnim prijedlozima za letove lovu u roku od godinu dana..sjajne ideje ste iznjeli..no sve dok je CA drzavna firma bas ih briga..dug naprave mi SVI pokrijemo..sve najbolje u novoj 2025 i zelim vam jos puno ovakvih sjajnih ideja i clanaka 😉
Da, briga njih. Novac će dati država i koga briga.
Znate li postoji li ograničenje na broj mandata za članove upravnog i nadzornog odbora u Croatia Airlines?
Postoje li pravila u nekim drugim kompanijama u obliku da netko ne može dobiti novi mandat u upravi ili nadzornom odboru u slučaju da kompanija ima gubitke nekoliko godina za redom?
Naime, u e-savjetovanju se nalazi prijedlog zakona (ili pravilnika) za državna poduzeća.
Razmišljao sam iznijeti prijedlog i komentar da se uvede da ne mogu u upravnom i nadzornom odboru biti isti ljudi u slučaju da kompanija ostvaruje gubitke i loše posluje.
No muči me kako definirati “loše upravljanje”, a da ga se vrlo teško može formalno izmanipulirati.
Jutros u Beogradu dosta letova kasnilo u odlasku. Let za JFK kasnio 8 sati. Ovo je stvarno previše.
Koma.
Ja sam si za USA ostavio iz Frankfurta 3 sata do boardinga ..valjda ce biti dosta..sve vise se vremena provodi na aerodromima a sve manje na letovima..koma !!
Jako zanimljivo Alene. Mislim da bi Air Serbia trebala uzeti ovo u obzir. Putnika, što vi rekoste, bi svakako bilo.
Da
Ma koja to kompanija zimi leti put oko sveta?! Molim konkretno za ime kompanije.
Pisao je zamaaro o njima, evo samo nekih primjera:
https://zamaaero.com/24/01/2024/novosti-iz-svijeta/icelandair-i-national-geographic-put-oko-svijeta/
https://zamaaero.com/15/11/2023/novosti-iz-svijeta/safrans-du-monde-put-oko-svijeta/
https://zamaaero.com/26/11/2023/novosti-iz-svijeta/four-season-nove-ture-za-2025/
Ali kao sto vidimo to se radi sa specijalnim avionima, a ne u full economy kabinama. I to ne rade regularne kompanije (Icelandair je izuzetak) nego Four Seasons, Safrans du Monde i slicne.
Ma radilo je to niz kompanija prije.
Mislim da je JAT nekada davno imao turu oko svijeta sa B707 … A u današnje vrijeme mislim da bi to bila dobra ideja sa A319 ali u all business konfiguraciji
JAT je imao put oko svijeta sa B707 ne jednom nego TRI puta, sa različitim rutama. JAT je sa B707 imao chartere za Kubu i Mombasu a sa DC-10 za Tahiti, Koreju, Južnu Afriku. Adria je imala redovne chartere za Sejšele i Kanare. Aviogenex je premreživao charterima za domaće putnike cijelu Europu, Bliski Istok i sjevernu Afriku, od šopinga u Rimu i Londonu, kupanja na Palmi do povijesti u Egiptu. JAT je prodavao turističke aranžmane za Dubai, Bangkok, SAD, Nijagaru…Toliko o mraku komunizma nekada i velikoj demokraciji i životnom standardu danas, a i nesposobnosti ondašnjih kompanija i briljantnosti današnjih
@ Anon 14.34: da, postojala je ta tura. Mislim da je to organizirala JAT-ova služba. Ako se se varam zvali su se JAT Airlift. Ja sam za moj 18. rođendan od mojih staraca na poklon dobio put u London organiziran od JAT-a. Zvao se “London za mlade” i bio je u to doba dosta povoljan aranžman. Nemam pojma koliko je to onda bilo u recimo DM, ali koštalo je 6.999 dinara. Bilo je to 1981. godine..
Ova pivska tura Vam je najbolji predlog.
Trazilo bi se mesto vise.
Ziveli Alene ! Srecni blagdani !
Bogami bi.
Zivjetli i vi meni Pilloto. Sretni blagdani!
Jedino je ” problem” kako veselu ekipu ubaciti U avion i oko 5 ujutro iskrcati IZ aviona 😹..ali ideja je sjajna..racunajte na mene..svi radimo ko ludi i imamo bas tocno vremena samo par dana za izludirati se 👏👏
Nitko nebi te ljude u 5 ujutro stavljao u avion. Nego tek popodne kada se naspavaju i otrijezne.
a ti misliš da bi većina nakon noći provedene u pivovari bila u dva popodne dovoljno trijezna za ukrcaj u avion…😂😂😂
Pa da. 7-8 sati sna i idući dan ide nastavak. Meni bar to nije bio nikad problem.
Zvuci zanimljivo ovo s putom oko svijeta, samo sto dok to teoretski mozda i je izvedivo, u praksi nije. Govorim s strane tehnicke izvedivosti leta.
OU vam nema ETOPS, niti ce ga imati, a isti je potreban za veci broj segmenata na predlozenom putovanju. Isto tako dvojbeno je da li 319 ima doleta za neke segmente.
Segmenti SYD-AKL-PPT-IPC-SCL zatim GIG-HLE-NBO, NRT-HNL-LAX, JFK-LHR su primjer.
Dvojbeno je isto da li 319 moze odraditi NRT-HNL JFK-LHR, i PPT-IPC, a isto tako da li uopce moze letjeti sa HLE.
Alternative koje au sigurno izvedive su: za NRT-HNL, NRT-MAJ-HNL, za JFK-LHR, JFK-KEF, pa ili u LHR ili u ZAG.
Za GIG-HLE-NBO, GIG-REC-SID-MIR ili LOS
Ali opet ponavljam: ETOPS
Kompanije lete takve letove sa A319. Ako su neki legovi problematični naprave se drugi, krači.
Prvo, lete se s takvim avionom, ali ne u standardnoj konfiguraciji kakvu ima OU.
Drugo, ti operateri su ETOPS certificirani, OU nije, sto isto nije nimalo lako, a i skupo je.
Npr. LATAM IPC-SCL leti sa 787, sumljam da bas imaju potrebu za tako velikim avionom, ali s obzirom da za 787 kompanija ima ETOPS, ne isplati im se ishodjenje istog za A320.
Tako da od takve price nista.
Eventualno nesto po aziji i africi di vam ETOPS ne treba
Air Serbia treba da stavi viškove A330 na letovima za Rusiju. Kako očigledno nema ništa od A321 na taj način bi fino rešili problem kapaciteta.
Air Serbia u zadnje vrijeme za Rusiju šalje prvenstveno A319. Ako ne šalje A320 (osim iznimo) zašto bi onda slala A330?
Otkud vam to? i za Moskvu i za Petrograd A320 je redovan, često uskoči i 737-800! Jako retko ide tamo A319. Potražnja za tim letovima je ogromna, bez ikakvih problema bi napunili A330 tokom cele sezone. Osim za Kazanj…
Nije istina. Neki dan smo objavili broj letova i velika većina je bila A319. Čak i sad iako su božićni praznici 6 letova je u 7 dana bilo sa A319.
Tako je. U poslednje vrijeme su samo išli A319. Rijetko kad A320.
Air Serbia nema 737-800 u floti.
Što bi se uhljebi u CA bavili s time kad plaća svakako ide.
Oni na kalendar najčešće gledaju kako bi spojili kakav praznik u produženi vikend, a ne da bi planirali nove destinacije.
Nažalost da.
“Grad Bjelovar priprema se za ambiciozan projekt izgradnje zračne luke, koji je gradonačelnik Dario Hrebak najavio kao ključni infrastrukturni poduhvat.”
Evo prilike Croatiji da leti iz Bjelovara prema Shladmingu 🙂
Gradonačelnik planira napraviti zračnu luku za avione do 10 mjesta. Niti takve avione ima Croatie, niti postoje kompanije koje bi sa takvim avionima letjetle za Bjelovar na redovnim linijama.
Ma naravno da se šalim, samo pokazujem apsurd.
(Poslovni) aerodrom u Bjelovaru koji je na manje od sat vremena do Zagreba ili Varaždina?
A nisu ni (lokalni) izbori…
Ma da. Gluposti.
Pa JESU lokalni izbori, svibanj 2025. Tako da je kampanja krenula …
Da izbori su za 5 mjeseci.
“Uvijek sam se pitao zašto Croatia ne organizira letove za Innsbruck i francuske Alpe, eventualno za češke Tatri i Skandinaviju kako bi putnici išli na skijanje. Takvih letova bi moglo biti jako puno iz Zagreba, ali čak i iz Splita. Hrvatska ima 200.000 skijaša koji svake godine odlaze na skijanje. Jasno, takve letove bi mogla organizirati i Air Serbie iz Beograda.”
Air Serbia leti za SZG zimi odakle su austrijska skijalista vrlo blizu.
Air Serbia takodje leti za LYS, u skijaskom delu zime lete 3pw, preko leta 2pw.
Upravo zato sto agencije poput SkiFun-a imaju ponudu Air Serbia do SZG/LYS i easyJet do GVA, pa na skijaliste u Francusku/Svajcarsku.
SkiFun ima ponude za skijanje u Andori, a letovi su do Barselone. Dakle redovne linije Air Serbie i Wizz Air-a.
Dobar deo svajcarskih skijalista se pokriva i iz Ciriha, dok se italijanska skijalista pokrivaju preko Milana i Venecije.
Skijalista u juznoj Francuskoj se pokrivaju i preko Nice za koju lete i Air Serbia i Wizz Air.
“Problem” letova na skijanje je sto ljudi nose puno opreme, do puno skijalista se dodje samo autom i cak i ako dugo traje je iz hrvatske to prakticnije. Isto kao sto puno ljudi iz europe dolazi autom u HR, odavde je preblizu do alpa za ne ic autom.
Aviokompanije rade letove za skijaše. Na tim letovima redovno daju više prtljage i besplatne skije.
Air Serbia ima doplatu za nosenje skija. Agencije dobijaju tu ponudu i jeftinije.
Da, upravo tako. Mi se skijaši iz Hrvatske jako, jako rijetko odlučujemo putovati do destinacije avionom. Od navedenih austrijskih, švicarskih i talijanskih aerodroma ima još dosta vožnje do krajnje točke, pa opet lokalno moraš uzet rent-a-car ili na vlak. I onda je to sve prekomplicirano i preskupo.
Ali ostali predloženi zimski letovi itekako piju vodu.
Sve se to da srediti. Organizirano: avion + bus. U jednu cijenu.