Ryanair i Wizz Air su ubili Niš u ostatku zime. Ryanair nema letova za Maltu do 4.2, za Begamo do 1.2, za Stockholm Arlandu do 3.2, te za Beč do 1.2. To znači da do početka drugog mjeseca nama ni jednog jedinog leta Ryanaira iz Niša.
Wizz Air pak ne leti Beč do 7.3. i Malmo do 4.3. Kompanija nastavlja letjeti samo za Basel, Dortmund, Memmingen dva puta tjedno. Zbog svega toga Niš od 18 svojih tjednih letova ova dva LCC u I. mjesecu imati će samo 6 tjednih letova, a u II. mjesecu njih 14.
Na sreću Air Serbia je krenula letjeti PSO letove iz Niša i to po dva leta za Cologne, Hahn, Ljubljanu i Istanbul, te 4 tjedna leta za Beograd, što će poboljšati „krvnu sliku“ Niša u I. i II. mjesecu.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair
Citam vest, I “razmisljam glasno”. Cinimi se da vidim skolski primer kako urusena (muljanjem privatizovana, tj pokradena) privreda ozbiljno povuce nadole putnicki saobracaj jednog srednje – veceg grada u Srbiji. Verovatno ce ekonomisti reci da I vazduhoplovni prevoz putnika I robe moze da bude podsticaj privredi, ali mislim da ovde na prvom mestu pretezni uticaj imaju isuvise slaba privredna aktivnost I slaba platezna moc stanovnistva a onda I sezonalnost godisnjih odmora pa zimi broj putnika postaje simbolican.
Mozda tu treba uzeti u obzir blizinu drugih aerodroma (Sofija 184 km, Skoplje 190 km, Beograd 250 km, Solun 424 km) kao I zeleznicki I drumski saobracaj makar koji konkurisu.
Nemam proverene podatke sa Kojima bih mogao da nesto ozbiljnije tvrdim, mozda negde I gresim, ali verujem da bi pre svega mnogo jaca privreda donela I mnogo veci broj putnika van letnje sezone godisnjih odmora. Ako neko misli drugacije, bio bih zahvalan da vidim I neka druga misljenja.
Situacija u privredi nije mnogo lošija nego 2019.god. kada je bilo više od 420000 putnika kao i prva dva meseca 2020. god sa odličnih 40000 putnika mesečno. Posle toga slede poznata situacija sa koronom koja traje i danas. Nosioci saobraćaja u Nišu su dijaspora i u mnogo manjem procentu turistička i poslovna putovanja. Blizina drugih aerodroma ima uticaj i to je poznata činjenica dugo vreme unazad uključujući i 2019. god kada je aerodrom dobro radio i to znači da može da se dobro radi i pored velike konkurencije. Ovakav slab rezultat je slab rad uprave aerodroma, nesnalaženje u vanrednoj situaciji vezano za pandemiju kao i potpuna neaktivnost menadžmenta u odnosu na promene i probleme na tržištu.
Upravo tako. Potpisujem!
Da jača privreda bi do učinila. Ali činjenica je da je prošla upravo jurila prema gore, a da ova stagnira i pada.
Ajme koji teski bed za Nis. Dno!
Da to je stvarno loše. Da Air Serbia nije otvorila ove hiperplačene PSO aerodrom bi zjapio prazan.
Iskreno, mislim da je vladi i cilj da Air Serbia drži većinu linija i uzme ove novce. Drago mi je da im je stalo do nacionalnog prijevoznika, sigurno će Air Serbija uvesti još mnogo linija iz Niša. Naravno, treba sačekati da prođe pandemija, pa će sigurno biti rezultata. Ne vjerujem da će Air Serbija propustiti šansu za bazne avione u Nišu kada za to dođe vrijeme.
Sigurno će Air Serbia otvoriti još mnogo linija iz Niša? Sigurni ste?
Mnogo je previše “jak” izraz u ovom slučaju. Vrlo vjerojatno će biti otvoren značajniji broj linija iz Niša u godinama koje dolaze, sigurno neće mnogo, ali da ima još potencijala, ima. Air Serbia bi trebala iskoristiti šansu za tržišta poput Njemačke (Berlin, Düsseldorf), Italije (Rim FCO i Milano MXP- mogu pobijediti Ryanair na ovoj liniji) i Danske (Copenhagen), jer nemaju konkurenciju, a značilo bi Nišu. Imaju codeshare s ITA-om i svakodnevni letovi FCO-INI bili bi dobri za transferne putnike, pogotovo za SAD. Naravno, ima još tržišta, ali mislim da su ova 3 nužna.
Je to bi bilo super, ali…