Ryanair vrlo malo plaća u Zagrebu po putniku. Tek malo više od 6 EUR. Ovo je bitno više nego što Ryanair plaća u Nišu ili Banja Luci, no još uvijek je nedostatno za pokrivanje troškova letova Ryanaira iz skupog Zagreba.
Stoga koncesionar mora pribaviti novac od ogromnog broja putnika Ryanaira iz alternativnih prihoda, trgovine, ugostiteljstva i drugih prihoda aerodroma. I on to čini. Zagreb ima 5 barova i restoran, putnici plaćaju parkiranje, taksije, autobuse za prijevoz iz grada, uzimaju rent’a’carove koji plaćaju visoke rente aerodromu, putnici kupuju u duty free i drugim trgovinama (Maras, Relay, Fashion Place, Sonus Art, Victoria Secret), kupuju na automatima, mijenjaju novac u mjenjačnici, koriste bankomate, koriste business ložu, pune mobitele preko boxya, slikaju se na Momento Snapu, velik je broj reklama radi velikog broja putnika.
No, to može i mora bitno bolje kako bi takvi putnici ostavljali što više novaca. Zamaaero je već pisao o boxovima za rad poslovnih putnika, o malim sobama za spavanje, o kapsulama za spavanje, te o najmu tuševa. No, osim toga MZL Zagreb mora imati više lokalnih brendova u prvom redu poznatu slastičarnicu Vincek, te još poznatiji Kraš bar. U ova dva lokala na aerodromu bi bilo i te kako puno mušterija. Uz to MZL Zagreb mora imati suvenirnicu sa suvenirima Hrvatske i Zagreba, kao i trgovinu koja prodaje dresove i suvenire Hrvatske nogometne reprezentacije, GNK Dinama, HNK Hajduka, te vaterpolskog i rukometnog saveza. Jednako tako MZL Zagreb bi mogao imati specijaliziranu trgovinu zagrebačkog Badela sa njegovim brojnim brendovima, kao i prodavaonicu hrvatskog maslinovog ulja, specifičnih hrvatskih sireva, brojnih hrvatskih kvalitetnih vina, te pivsku trgovinu (Ožujsko, Kalovačko, Pan, Medvedgrad, Velebitsko, Zmajsko, Daruvarsko…).
Uz to MZL Zagreb je, obzirom na broj putnik, već odavno uz jednostavni Spread restoran morao imati a’la’carte restoran sa domaćim specijalitetima, kao i jedan fast food restoran (McDonald’s, KFC ili Burger King). Uz sve ove objekte Zagreb bi imao daleko veći prihod po putniku, što bi učinilo i putnike Ryanaira vrlo isplativim za aerodrom, te omogućilo i dalje visoke popuste kompaniji.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ryanair
Koliko putnika preveze Ryanair, skorosvaki drugi putnik ce nesto kupiti, popiti kafu ili dr na aerodromu. Mislim da se u konacnici i niske takse za Rajan isplate.
Da
Firma je super,osoblje,ponuda u zrakoplovu. Trosimo dosta.Većinom ne kasne. Možda da ima više komunikacije na hrvatskom,jer mnogi ne znamo strani jezik.lp Marko
uopće nije bitno da li FR putnici troše više ili manje od OU/LH/AF/KL/… putnika. Osnovno je da na ZAG fali GDJE putnik može potrošiti. Uvjerenja sam, da bi jedan McDonald’s/KFC/Burgerking doslovno rasturao. Njega bi stavio na odlaske iza sigurnosnog. Jedan Mlinar/Dubravica/PanPek u “otvorenom” dijelu. Apoteka? Malo sam skeptičan. Kapsule? Totalno nepotrebno na ZAG. Suvenirnica: da! Jedna mala trgovina igračkama sa odjelom za modele aviona 1:400/1:500 i 1:200 mislim da bi bila pun pogodak!!
Slažem se. No, te kapsule i ostalo koštaju jako malo, a koriste se dugi niz godina, čak 20-30 godina.
Ja mislim da bi Vincek/Kraš bar bili pun pogodak, lokalna atrakcija koja bi bila prepuna.
I apoteka bi bila ok, Kras npr., i neki fin restoran
Sve to stoji što ste napisali. Ipak je velika stvar imati Ryanair na aerodromu i još bazu.
Je.
Alen odlican clanak. Jos da vas netko i poslusa.
Hvala.
Aktivacija starog terminala pleso je najbolje riješenje
Nema smisla da postojeća funkcionalna zgrada zjapi prazna
Da to je dobra opcija, iako ima i ona svojih mana.
Kojih mana ima?
Biti će članak vrlo skoro.
Kakve gluposti od ‘ajmo reći hejtera putnika koji koriste Ryanair i općenito LCC. Ne troše, ne koriste taxi, ne jedu, ne piju, ne sjede u lounge-u i ne piju barem Hennessy, totalni siromasi 🙂
Jučer sletili u ZAG s Ryanairom, sreo čovjeka sa sjedala u redu pokraj mene na parkingu, sjeda u svoj novi Land Rover Defender OCTA slovenskih registracija od barem 150 tisuća Eura, i pali dalje, neki totalni siromah izgleda
Ma da.
Neki imaju komplekse lične. Ryanairom lete i biznismeni i političari i turisti i dijaspora.
Da
Balkanske predrasude. Nisu svi poslovnjaci i ljudi sa parama alergicni na lcc. Ako im odgovara vrijeme, ici ce sa lcc. Politicari isto. Licno sam bio u avionu Ryanaira kad je tadasnja predsjednica Vlade RS sa par ministara letjela iz BL sa Ryanair.
Ma jasno.
Ponavljam se kao papiga, ali ogroman problem je u samom aerodromu. Nažalost, to je povijesna greška kakva se događa kod nas prečesto, a to je da smo dobili aerodrom koji je loše projektiran, odnosno koji uopće nije customer ili user friendly. Od onog hladnog lobija koji izgleda kao hangar pretvoren u čekaonice, do gateova gdje mjesta ima za 20ak putnika na sjedalima, a dućani su praktički na 15 metara od gatea. Neshvatljivo i sada je teško neke stvari mijenjati.
Što se tiče sadržaja, jasno da MZLZ treba aktivnije poraditi na tome, ali je prilično upitno postoji li interes za ove sve prodavaonice koje ste naveli. Badel vjerojatno interesa nema jer proizvoda ima u Duty Free shopu, dresove hr reprezentacije teško možete nabaviti i u centru Zagreba što je idiotizam samo takav.
Nažalost, mislim da je jedino rješenje da se stari terminal u potpunosti prilagodi LCC kompanijama, da na taj način koncesionar izbjegne vrlo skoro proširenje, a da budu zadovoljni kupci i kompanije. Samo nisam siguran koliko su svi spremni na tu opciju.
Slažem se.
Dresove možete kupiti u trgovini HNS-a na samom početku Jurišićeve ulice (blizu Trga bana Jelačića).
Imam kolegu iz Brazila koji radi u Hrvatskoj već 4 godine. Redovno ide za Brazil. Kaže da u Brazilu na ulici često možete sresti ljude u hrvatskim dresovima. Nismo ni svjesni koji je to brand (pogotovo zato što su unikatne kockice). Nažalost, ni brand koji smo stvorili isključivo rezultatima (a ne marketingom) ne možemo unovčit.
A da.
Točno tako! Sa jedne strane praznjikave hale odlaska i preuzimana prtljage, a sa druge se naguravamo na uskim gejtovima. Alen i neki ovdje komentatori su dali dobre prijedloge za sadržaje koji bi razbili sterilnost i nemaštovitost MZLZ.
I kao što stalno trubim, treba pod hitno poraditi na novim destinacijama/kompanijama, prije svega long-haul. Iskoristiti ovaj momentum relativnog optimizma u svijetu, kao i komparativne prednosti F. Tuđmana u regiji.
I samo se nadam da se nećemo opet morati motati po starom terminalu.
O da, zamaaero je o tome više puta pisao.
Kojeg crnog optimizma u svijetu? Ratovi i recesija na sve strane, long haul između Europe i US u teškoj krizi a vi o optimizmu…
Ma ratova će uvijek biti, ali baš nešta i nema novih u zadnje 2 godine. Burze su u zamahu, aerodromi bilježe dvoznamenasti rast.
ZAG ima samo dvije slabašne i sezonske long-haul linije. Zagrepčani i Slovenci bi sve dali za proširenje ponuda direktnih dalekih destinacija. Poznajem mnoštvo ljudi koji su nedavno letjeli T’Wayom za Seul i dalje po Aziji.
Nazalost, kao i u svemu ostalom, kod odabira projekta za novi terminal islo se po babi i stricevima, a ne po funkcionalnosti objekta. Zato smo i dobili ovakav aerodrom.
Da, nažalost uvijek ista priča kod nas.
Koliko ja vidim, Ryanair najavljuje neka povećanja u Zagrebu, tako da će to najpre biti nadoknađeno većim brojem putnika.
Ryanair svake godine ima povećanja.
Samo sa vecim brojem putnika to se nece naknaditi.
Istina.
Imate grešku u naslovu, *naknadi
Ne nemam. To je potpuno normalna hrvatska riječ, kaže se još i nadoknadi.
Napisao sam komentar (30.09.2025. 18:13) i u krivu sam! 🙂
Internet pretraga kaže: Oba su glagola pravilna i znače “nadoknaditi”, ali koriste se u malo drugačijim kontekstima: naknaditi se odnosi na primanje nečega u zamjenu, dok nadoknaditi znači dati naknadu ili isplatiti nekome nešto za učinjenu štetu ili gubitak.
Isprika, Alene u pravu ste! 🙂
Sve ok.
Kad ZG bude imao 10 milijuna putnika godisnje onda ce toga i biti…
To bi bilo jako žalosno da se do tada čeka.
Krajnje je vrijeme da se naprave dodatni sadržaji. Ovo sada je istinski preskromno.
Slažem se.
To se nikako ne može namaći.
To je problem sa kojim će MZLZ morati živjeti. Nema tu velike dodatne zarade.
I te kako će se moći. Kao što to radi niz aerodroma Europe.
Namaknit ce ih na taksama na letovima Croatia Zagreb Dubrovnik , Sarajevo, Skopje , Split .
Croatia ima značajan popust u MZL Zagreb.
Bude li pola toga u iducih 5god bit ce dobro
Nažalost slažem se, iako nema razloga da se te stvari ne naprave hitno.
Jednostavno, manjak taksi od Ryanaira MZLZ ce nadoknaditi nabijanjem taksi Croatiji, Croatia ce na racun toga biti nekonkuretna i imati visoke cijene, upasti u gubitke i onda ce je Vlada sanirati javnim novcem, suma sumarum porezni obveznici ce nadoknaditi manjak taksi.
Pa to baš i nije istina. Prema informacijama koje ja imam Croatia je dobila popust na količinu putnika.
A da porezni obveznici plaćaju Croatiu to je činjenica, samo bojim se da to ima jako malo veze sa taksama.
Ja imam drugacije informacije, i Zagreb i Split gule dobro Croatiu na taksama. I to je logicno jer to mogu, jer su to sve drzavna ili kvazi-drzavna posla, i Croatia sigurno nece otici nigdje za razliku od Ryanaira koji se jednostavno pokupi i ode kad im ne odgovara.
Nije istina u oba grada croatia dobiva ogromne popuste
Da
To nije istina.
Samo jedan mali problem.
Putnici Ryanair-a ne trose novac na aerodromu.
Oni nose sendvic od kuce da ne bi hranu kupovali na aerodromu.
Oni ne kupuju u duty-free radnjama.
Oni se ne voze taxi-jem, niti uzimaju rent-a-car. Oni se voze autobusima.
Oni ne koriste business loze.
Ovo je totalna neistine. Totalna!!!!
Mozete li Vi ili Anon od 08:30 nekim argumentima dokazati svoje tvrdnje?
Ne, Zamaaero je pisao o tome, to se zna, MOL je to izjavio vise puta, moji prijatelji trose, radili su istrazivanja, vec citat lijepo molim od kuda tocno.
Isto vrijedi i za Anona od 08:30.
Inace su ove rasprave bespredmentne i ne vode nikuda.
Kapsule za spavanje i slicno nikome ne treba na ZAGu. Da se radi o nekom interkontinentalnom hubu jos bi imalo smisla, ovako ko ce tocno spavat pa CTN udio rapidno pada u Zg. A da bi ljudi trosili na aerodromu treba ih vise zadrzavat tamo tj. imat jak hub. Toga u zg sve manje ima.
I zato kako je dominantan LCC na zracnoj luci potrosnja ce biti manja, pogotovo sto isti ima jos i online check in, tj. ne trebas puno ranije dolaziti, a opet kad dodjes radi sigurnosti da te ne offloadaju ides i ranije na gate di te onda stavljaju u torove.
Kako su inace sredjeni odnosi zracnih luka i najmoprimaca? Da li bi tipa McD placao fiksno najam ili dio fiksno, a dio po potrosnji putnika? Da li bi onda imao obvezu svoje poslovanje pokazati zracnoj luci?
Niz je hotela i apartmana u okolici MZL Zagreb, pootvarani su i u obližnjem selu Plesu. Svi oni žive na putnicima ZL Zagreb. Ako ih u krugu do 900 metara od Aerodroma ima čak 7, a u krugu 3 km od aerodroma čak 32, kako onda par kapsula ili soba ne bi prošle na samom aerodromu?
Pa to su ljudi koji dodju u Zagreb zbog cega god, nisu to putnici koji su 5 sati na aerodromu koji cekaju konekciju pa ce umjesto da idu u hotel leci u kapsulu.
Zašto ne? Ako idu u hotel u Plesu, onda i te kako mogu prespavati i u kapsuli.
plaćanje na aerodromima je u većini slučajeva kombinacija fiksnog dijela (xx po m2 sukladno lokaciji na većim itd itd , po m2 da pojednostavimo) i varijabilnog dijela koji se za objekte u sterilnoj zoni računa po odlaznom putniki tj. pojednostavljeno broj putnika x neki iznos (u pravilu se radi o 0,0xxx)
naravno sve ovisi schengen non schengen
postoje i uvjeti objekti moraju biti otvoreni dok ne odleti zadnje let
neki imaju i varijantu udio u prometu (npr 3% kao što je u nekim trgovačkim centrima)
a kad lcc budu na starom terminalu potrošnja će osjetno pasti, dođeš ispred zgrade i za 15 min si na gate-u, ne stigneš ništa jer zašto bi se valjao po aerodromu
inače odličan roštilj pastuh na stadionu u Velikoj Gorici i onom hotelu pored starog terminala 5 min pješke
Da, ako se otvori stari treminal onda će potrošnja ozbiljno pasti. Kako zbog manje ponude, teko i radi brzine prolaska.
Mozes li Vi icime dokazati svoju hipotezu, koja glasi da putnici FR manje trose jer su sirotinja, i tvoj jedini argument za to je da je to zato jer koriste LCC. Pri tome uopce ne uzimajuci u obzir da LCC lete direktne linije koje Legacy niti ne leti.
Neki bas lupaju svasta.
A da
Ne sramotite se.. putnici Rynaira koriste sve kao i legacy putnici izuzev možda lože.
Upravo tako.
Majko mila kakve sve budalastine ljudi pisu. Ocito se doticni u zivotu nije vozio avionom ili je zadnji put usao u avion prije 30 godina.
Majko mila…
Ma da.
Nije točno, najčešće se vozim Ryanairom a uvijek dolazim i odlazim taksijem, povremeno kupim nešto u duty freeu, dok redovito kupujem.
Ako letim s Ryanairom ne znači da sam siromašan nego da cijenim omjer cijene i kvalitete.
Redovito koristim I lounge bar no ne plaćam ga jer ga mogu besplatno koristiti uz Priority Pass no plaća ga netko drugi umjesto mene.
Ma jasno. Kao i velika većina putnika.
Pisete gluposti. Ocigledno ne letite sa lcc.
Od svih navedenih nedostatak jednog od međunarodnih lanaca brze hrane mi je najveći minus. Cudno mi je da ih nema tamo jer mi se to podrazumijeva za aerodrome koji broj više od par milijuna putnika.
Što se tiče ostalih, mislim da nije sve samo na Zračnoj luci Zagreb jer nikoga ne možete dovesti na silu ili “ispod cijene”. Za tango je potrebno dvoje, a nekako mi se čini da dobar dio njih zračnu luku ne vidi kao neku priliku što je po meni potpuno pogrešno. Ljudi se u zračnim lukama često ponašaju neracionalno što znaci da troše i ono sto inace ne bi. Po meni tu ima prostora za poboljšanje ponude osim ako nisu limitratni prostorno. To ćete vi bolje znati.
Slažem se da je restoran brze prehrane najveći nedostatak. Iako, veliki minus je i nedostatak suvenirnice.
Bojim se da se ovdje ne radi o inetresu onih koji bi tako što otvorili, nego o potrebi MZLZ da sama ima sve ugostiteljske i trgovačke objekte u vlasništvu sestrinske kompanije.
Fali i ljekarna, makar neka full mala.
Navodno na tome rade. Ja to ne vidim kao prioritet.
Ljekarna ne nuzno, ali trgovina poput DMa svakako bi trebala biti na aerodromu.
Ljekarnu otvaraju. Natječaj je već napravljen.
Tesko DM ili dr na aerodromu. Nisam nesto sl. nigdje vidio.
Jesu li ugostiteljski objekti (Cakes & Bakes i ostali) u vlasništvu Zračne luke Zagreb ili to dano u koncesiju trećoj tvrtki?
To vodi sestrinjska tvrtka MZLZ.
Nema sestrinskih tvrtki ni ugostiteljstvo ni trgovina to nisu
Klasična balkanska naklapanja
Aelia duty free nije, iako je globalno povezan sa TAV, ali BTA je sestrinjska kompanija u vlasništvu TAV-a. Stoga naklapanja radite vi.
kakve budalaštine, nije sestrinska tvtka mzlz
a tav je sestrinska tvrtka adp-a
ADP je suvlasnik TAV-a
TAV ima sestinsku tvrtu BTA koja vodi ugostiteljstvo na MZLZ.
MZLZ je kompanija koju su osnovali koncesionari među kojima i ADP i TAV, a koja je preuzela posao od ZL Zagreb.
a sestrinska tvrtka mzlz-a je tav
Nije. Ona je suvlasnik MZLZ i operater aerodroma.
Skoro sam bio na Stockholm Arlandi. Samo sto zrak ne prodaju.
Fast food i suvenirnica su prioritet. Restoran a la carte sa domacim specijalitetima nakon toga. Sve ostalo vise-manje.
Slažem se. Iako ja smatram da bi Vincek i/ili Kraš bar bili i odličan dodatak aerodromu, i poseban šarm, lokalna speciričnost i da bi bili prepuni.
Ne bi bilo lose niti dovesti Mlinar ili Pan Pek
Stoji, ali to vam se neće desiti jer tada bi TAV-ov BTA imao manji promet (oni prodaju pekarske proizvode i burek).
Od sljedece godine ryanovi putnici ce imati cast i privilegiju stajat vani u ogradjenom djelu na staroj platformi i cekati let.treba im prodavat kisobrane da se zastite od kise ili sunca🤣
Zašto bi to bilo tako?
Kako je dosad funkcionirao stari terminal prije nego je zatvoren, zašto bi sada nešto bilo drugačije?
Ma to nema smisla. Putnici će izilaziti sa gateova, ček 5 ili 6 eviona će se moći parkirati direktno uz terminal i putnici će do njih odlaziti pješke.
Do they make profit? Were they + in 2024?
Teško je to reči. Koncesionari muljare sa brojkama da bi platili manje poreza i koncesijske naknade.
Koliko smo puta isli na Pleso, a da nismo letjeli, samo da rucamo u Faustu Vrancicu i gledamo avione na stajankama!
Je, ljudi su to radili, poglavito sa malim klincima. Ili su jeli, ili bar nešto popili u prvom redu do prozora, ili kasnije na onoj terasi na 2. katu.
Ljudi kojima je deal breaker 10€ I koji guraju donji veš u jastuke ( provjerena informacija sa jednog trash portala) neće potrošiti ništa.
Cilj je iz nekog razloga što manje platiti putovanje i time se onda hvaliti.
S druge strane, za cijenu after market felgi za Fiat Punto Grande se ne pita.
Putnici ne žele tršiti 150 EUR više za let od 2 sata. Nego žele taj novac potrošiti na destinaciji. I da, taj putnik troši novac i na zračnoj luci.
A zasto da platim Lufthansi 250+€ da me odvede negdje, gdje me Ryanair odvede direktno za barem 3 puta nizu cijenu? Po cemu je Lufthansa bolja? Po to sto daju bocicu vode od 200 mL i jednu kockicu cokolade?
Upravo tako.
Pa zavisi jer će vas Ryan teško odvesti do Minhena ili Frankfurta, morate jedno sat-dva busom da biste stigli nakon leta, a Lufthanza vas ipak prevozi direktno. Nekome je to deal breaker, a nekome novac. Važno je da ima više ponuda pa ko kako može i voli, a proglašavati jedno ili drugo apsolutno superiornim nije OK.
Aerodrom Minhen je 38 km od cetra Minhena (30 minuta), Memmingen je 117 km (1:20 sati). Razlika je u 50 minuta.
Bas tako. LH i ostali deru kozu.
Ima i takvih ali daleko da su svi takvi.
Pa ti putnici da toliko trose, ne bi putovali LCC. To nisu premium klasa putnika
To nije istina. Već odavno je Ryanair dokazao sa sa njim ne putuju samo putnici niske platežne moći, nego upravo suprotno. Putniku je danas logika: “Zašto da dajem 150 EUR više za let od 2 sata na kojem ili spavam ili igram igrice, kada taj novac mogu potrošiti na destinaciji”.
Meni je nevjerojatno koliko ljudi prosipaju ovakve gluposti. To mi samo smrdi na to da osoba prvi i jedini put sjela u avion kad nije ni bilo LCC.
Ma da.
Vama je nevjerojatno? Dajte malo pogledajte vecinu putnika LCC! Dolaze busom, jer je taksi skuplji od avionske karte. Ne nose prtljag jer se posebno placa, vec sve trpaju u ruksak. Rade online checking jer se ne placa. Ne jedu nista i ne piju, jer je na aerodromu, a posebno u avionu sve 2-4x skuplje nego van. I zato LCC slecu na sekundarne i tercijarne aerodome velikih gradova, jer se od njih jednostavno ne moze prtistojno zaraditi.
Da, postoji manjina koja ce nesto potrositi, ali ne verujem preko 10-20% svih putnika. Posto je ocigledno da ne putujete avionom, barem otidite do aerodroma pa vidite kako stoje stvari, pre pisanja glupavih komentara.
To nije istina. 75% putnika LCC ima prtljagu. Ne, nije istina da oni dolaze busom, a ne taxijima i autima. Još je manje istina da ne kupuju na aerodromima. To doslovce nije istina.
O tome gdje slijeću LCC ćete imati članak danas. Iznenadit ćete se.
Putujem avionom na mjesecnoj bazi vrlo vjerojatno vise nego sto ste vi tijekom cijelog svog zivota.
Npr iz Zagreba vecina linija LCC je prema primarnim aerodromima ili aerodromima koji imaju dobru vezu s centrom. Ima tu par izuzetaka (npr Beauvais), ali veciom je tako.
Vidi ste da ste zapeli jos u doba kad su LCC bili na samim zacecima. LCC danas vs prije 20-30 godina razlika nebo i zemlja!
Po cemu su npr Lufthansa, British, Austrian bolji od jednog Ryanaira? Ali u segmentu P2P unutar Europe? Znate li sto dobijete u tim kompanijama za letove unutar EU? Znate li kakav je legroom? I za doplatom za rucnu prtljagu je Ryanair i dalje jeftiniji, i ima manje kasnjenja i otkazivanja letova.
Bas me zaboli uvo letim li za Stansted ili Heathrow kad su i jedni drugi s centrom Londona povezani brzom zeljeznicom.
Svatko tko putuje avionom bilo LCC ili LC kompanijom, je potrosac aerodromskih usluga. Vise linija, znaci vise putnika, znaci veca zarada za aerodrom. Niti jedan LC ne moze tako ekspresno povecati broj putnika (a da nije nacionalni prijevoznik) i to je cinjenica. Ljudi zele danas doci brzo, jeftino i ostatak novaca potrositi na bolji hotel, dodatan izlet ili sto vec.
Ja osobno ne vidim razloga zasto bih npr za Lanzarote letio ukupno 8-9h s presjedanjem u FRA, kad mogu za barem tri puta manje para doci direktno s Ryanairom?
Legroom u Lufthansi je nista bolji nego u Ryanairu, dobis 200 mL vode i kockicu cokolade. I to je vama vrijedno tih para? Ajde dobro.
Upravo tako.
Vidi se da ste ograniceni na Zagreb, pa nemate siru sliku. Nije pitanje sta dobijete ili izgubite putovanjem LCC u odnosu na LC, vec da li aerodrom moze zaraditi novac od LCC putnika. Vi tvrdite da LCC putnici trose isto, ja tvrdim da u prosku trose manje i u pravu sam. Zato LCC slecu u Memingen umesto Minhen, Gironu umesto Barcelone, Skavsta/Arlanda, Buve/CDG, Luton/LHR, Begamo/Malpensa, Ciampino/Fiumicino, Sarloa/Brisel, Eindhoven/Amsterdam i da ne nabrajam dalje. Idite na neki od tih sekundarnih aerodroma, pa onda na takav primarni i pogledajte razliku u poudi, cenama i usluzi. Valjda ce Vam tada biti jasnije. Da nisam u pravu, za LCC ne bi postojali posebni aerodromi gde je sve jeftinije, vec bi sletali na iste. To sto u nasem regionu avio saobracaj nije razvijen, pa nema potrebe za sekundarnim i tercijarnim aerodromima, ne znaci da u Evropi nije ogromna razlika.
A sto se tice prvog dela koji i nije tema, razlike LC/LCC su mogucnost konekncija kod legacyija, veca udobnost, vise klasa, vise prtljaga, veci izbor ruta, prekookeanski letovi i LC Vam nece sledece nedelje ugasiti rutu ili celu bazu bez prethodne najave. Da je LCC tako dobar kao sto pisete, LC odavno ne bi ni postojali
Pa LCC je sveo LC na tek blijedu kopiju LCC i na stagnaciju, dok LCC rapidno rastu. Ryanair je daleko najveća kompanija u Europi.
Putnici LCC kupuju usluge i robu i na alternativnim sekundarnim aerodromima. Evo primjerice Charleroi ima 6 trgovina, te 20 barova i restorana (čak i Starbucks koji nitko u regiji nema). Aerodrom ima 6 parkirališta i business ložu.
Vi stvarno imate ograničene sposobnosti čitanja s razumijevanjem i miješate kruške s jabukama.
Halooo, lakše malo.
Ja savrseno citam i razumem, ali Vi imate problem jer ste promasili temu.
Pa Trump je sletio sa Air force one na Stansted.
Po vama je statusni simbol platiti 5 puta vise taksi od busa do aerodroma. Po meni nije,
Premium leti sa svojim ili iznajmljenim avionima. Masa 1 klase i biznis lete jer im placaju firme.
Ljudi koji putuju Ryanairom ne trose novac na aerodromu. Valjda vam je to poznato.
Dajte ne pričajte gluposti.
Troše manje od legacy putnika u proseku, sigurno. Ali ih je u brojevima više pa to može da bude ista potrošnja u vrednosti u totalu. Misliti da su Ryanair putnici teška sirotinja je stvarno pogrešno, ali niko vam ne brani…
Ne troše manje.
o neko plati manje kartu potrosice sigurno para jos na nesto drugo.
Ma zasto bi trosili manje? Pa ja vam mogu tako reci da ima vrlo visokih duznosnika koji takodjer lete s Ryanairom.
Legacy ljudi vecinom koriste ako im plati firma radi poslovnog puta (imaju i LCC business putnika, ali vecina firmi, kao sto je i moja firma, ne preferiraju LCC za poslovna putovanja) ili jer lete long haul pa nemaju drugog izbora. A i svaka iole LC kompanija ozbiljne pare zagrcu upravo na long haulu. Ili su prekasno kupili kartu pa nisu imali drugog izbora.
LCC je danas vecini prvi izbor, pogotovo ako zelite cim prije doc od tocke A do tocke B, neovisno o tome kakva primanja imate. Ljudima je bitno da dobe nesto brzo i jeftino, a to omogucuju LCC. Izmedju ostalog usluga u LCC danas se ni po cemu ne razlikuje u odnosu na LC kompanije, ni po cemu.
LCC znaci vise korisnika aerodromski usluga i samim time veci profit i amen.
Izmedju ostalog onaj koji zivotari i jedva krpa kraj s krajem, ne putuje niti s LCC niti s LC. Tako da to s potrosnjom sto dosta ljudi ovdje tvrdi, nikako ne drzi vodu.
Uporavo tako. Potpisujem.
Ali ako je tako, zašto aerodromi rizikuju gubitak tolikih LCC putnika povećanjem taksi? Zašto španski aerodromi dižu takse kad imaju tolike LCC putnike koji troše toliko na aerodromu? Nemojte se šaliti da nema razlike u putnicima LCC-a i legacyja, itekako ima, a normalno je da različiti profili ljudi koriste i jedan i drugi prevoz, zašto ne bi… To da li legacy kartu plaća biznis ili ne, nije ni važno. Čak i ako plaća biznis, utoliko bolje, tu je i biznis kreditna kartica koja se uvek lakše provlači.
Ni ovo oko razlike oko legacyja i LCC vam nije tačno, itekako ima razlike:
1. da li je vama razlika da li ćete sleteti u Minhen ili Memingen ili vam je svejedno?
2. da li vam je razlika da u ceni karti imate kabinski kofer, neku vodu i snack, ponegde i neki sendvič, ili pak samo ranac? To zajedno vam je često skuplje od same karte ako hoćete da kupite kod LCC-a, mislim da to jeste razlika…
3. da li vam je razlika u tih par cm razlike u sedištima, meni sa 195cm jeste?
4. da li vam je razlika ako vas LCC ostavi nekoliko dana na destinaciji vs. legacy koji će uraditi sve da vas istog dana prebace na destinaciju preko svojih alternativnih ruta ili partnera?
Razumem ogroman značaj LCC-a, ali ipak je teško preterivanje poistovećivati ih sa legacyjem.
Ma ne dižu oni samo LCC takse, nego svima. Zašto? Jer im treba daleko više nevaca, primjerice za infrastrukturu. I nije im dovoljan novac koji dobivaju.
Pa naravno da dižu svima, ali kako im nije dovoljan toliki novac kad im je LCC generisao toliko putnika? LCC zaista jeste generisao OGROMAN broj putnika u Španiji, Italiji, nema dileme, ali eto nije dovoljna ta količina putnika za infrastrukturu koja je i potrebna u prvom redu zbog tolikog razvoja LCC-a, zar ne? To je jedan krug u kom mora biti dobro svima da bi funkcionisao. Ako aerodrom pored milionskih volumena saobraćaja ne može da finansira svoje potrebe, onda nešto nije dobro postavljeno.
Španjolska će investirati 13 milijardi EUR u infrastrukturu. To treba namaknuti.
Slažem se da je infastruktura radi LCC i da to mora biti krug gdje svi funkcioniraju.
1. Vremenski je isto. Treba vam minimalno pola sata ako ne i vise dok izadjete iz aviona i podignete prtljag u Minhenu i zatim vozite se autom, busom ili Sbahnom do centra, min. 45 min, dok u Memingenu to ide jako brzo izlaz i prtljag plus vas ceka bus ispred terminala za Minhen i treba mu sat i 15 min do centralne stanice,
2. Taj isti prtljag i snek placate i u Lufthansi i drugim lc, nije vam dzaba
3. malo ljudi je visoko kao vi, a uz manju doplatu imate i jos veci prostor za noge nego u lufthansi. Valjda znate da imate tu opciju.
4. Ne stoji da ce vas ostaviti. Ako je let divertiran organizuju brzo bus prevoz a ako u startu avion mnogo kasni posalju drugi avion, kao npr. Ryanair je poslao prazan back up avion, sto nisam dozivio od legacy kompanija, koje te prebace na let neke druge kompanije kasnije i dobijete mjesto koje vas zapadne.
Legacy su se srozali dosta zadnjih godina i ta razlika je neznatna. Svi su poceli da kopiraju lcc i naplacuju rucni prtljag i dr.
Sve sto ste naveli je stvar vase licne percepcije a ne realnosti. Bez uvrede.
Ovo moze napisati samo netko potpuno iskompleksiran i opterecen ‘Premium’ stvarima u zivotu.
Upravo suprotno, ja sam vam onaj koji putuje Ryanairom. I nemam predrasude.
Zaradjujem 5 puta vise od gosp. Scurica, letim s LCC i ne pada mi na pamet da sendvic na aerodromu platim 10 puta vise nego sto bih ga platio drugdje. Trosenje na aerodromu 0 EUR.
Vaše pravo. Ja često jedem na aerodromu jer jednostavno ne stignem jesti prije. Uvijek jurim i nemam dovoljno vremena.
Da, vi ste tipican tip koji NE putuje LCC i time ste dokazali prakticno da sam u pravu – LCC putnici ne trose novac na aerodromu.
Oni su cost-conscious sloj drustva i od njih aerodrom ne moze profitirati!
Prvo, ja sam se naletio sa LCC. Drugo, rekao sam da ne letim sa njima ako baš ne moram. Ali ako je veza bolja letjet ću. Sigurno neću na neku liniju koja se leti iz Zagreba nonstop presjedati za više novaca. No, ako mogu izbječi onda ću to svakako napraviti. Treće, ljudi putuju sa LCC i troše novac kao i na legacy. To je dokazano.
Tesko se izboriti sa kompleksima ljudi koji ne lete sa lcc a znaju kako je sve losije kod lcc u odnosu na lc.
Vi ste tipican tip koji misli da je putovati sa legacy statusni simbol. Generalizovanje bilo kog tipa je ne samo pogresno nego i glupo.
Moze li preporuka kad ste na BER gdje da jedete
Izvrstan Bavarski restoran u Europa centru.
Netacno