autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Budimpešta
Zamaaero prva potiče komparacije aerodroma regije. Naravno često kada se uspoređuju Zagreb i Beograd, dva najveća grada u regiji i dva najveća aerodroma u regiji (izuzev covida-19 kada je Zagreb bio 3. i 4. u regiji). I to je više nego u redu. No, čitatelji su vrlo često nerealni i neracionalni te zanemaruju činjenicu da je Zagreb bitno manji grad od Beograda, Hrvatska bitno manja država od Srbije, te da Hrvatska ima uz Zagreb još četiri velika aerodroma, a ukupno njih još 8, dok Srbija ima tek dva mala aerodroma uz Beograd.
Stoga je za Beograd daleko logičnije da se uspoređuje sa Budimpeštom. Naime, Srbija i Mađarska su dvije kontinentalne države bez mora. Hrvatska to nije, ona ima mora i turizam koji akumulira velik broj direktnih letova na jadranske aerodrome, a to smanjuje potencijale Zagreba.
Mađarska kao i Srbija ima jedan dominantan aerodrom koji, kao i Srbija, ima bitno preko 90% prometa te države. U Mađarskoj kao i u Srbiji uz dominantne aerodroma (Budimpeštu i Beograd) postoje dva bitno manja aerodroma. U Hrvatskoj to nije tako. Zagreb je samo jedan od devet aerodroma. 2019. uz Zagreb, dva aerodroma su imala oko 3 milijuna putnika, dva su imala oko 800.000 i jedan preko 200.000. Zagreb ima jedva 30% putnika Hrvatske. Neusporedivo manje nego Budimpešta u Mađarskoj i Beograd u Srbiji.
Zagreb ima bitno više velikih aerodroma u okruženju (4 sata vožnje) nego to imaju Budimpešta i Beograda. Ti aerodromi preuzimaju bitno više putnika Zagrebu nego okolni aerodromi Budimpešti ili Beogradu.
Mađarska je 43% veća od Srbije. Srbija je 75% veća od Hrvatske. Budimpešta je samo 28% veća od Beograda, no i Beograd je skoro duplo veći od Zagreba. Dakle jasno je da je daleko logičnije da se Beograd uspoređuje sa Budimpeštom umjesto sa Zagrebom.
A tu stanje nikako nije dobro. 2019. Budimpešta je imala 16,2 milijuna putnika, a Beograd 6,2 milijuna putnika. To znači da je Beograd imao tek 38,2% putnika Budimpešte. Istovremeno Zagreb je sa 3,4 milijuna putnika imao 54,8% putnika Beograda. Iz ovog zaključujemo da ako uzmemo veličinu Beograda i Budimpešte u usporedbi Zagreba i Beograda, Beograd zapravo ima bitno lošije komparativne rezultate. Budimpešta ima bitno više linija i frekvencija, dva velika bazirana LCC (Ryanair i Wizz Air) sa vrlo velikim brojem linija i bitno više legacy carriera nego Beograd.
Korean u Budimpesti:
„ Korejska nacionalna avio-kompanija saopštila je da će od oktobra ove godine otvoriti direktnu liniju između Seula i Budimpešte. Naime, mađarska prestonica će već 3. oktobra ući u mrežu Korean Air-a koji će na svojoj najnovijoj liniji u početku leteti jednom nedeljno.
Broj polazaka će se povećati na 2 krajem desetog meseca, a takav režim letenja trebao bi da se održi sve do kraja zimske sezone. Kompanija planira da na proleće doda još jedan nedeljni polazak što znači da će Korean Air obavljati 3 leta u narednoj letnjoj sezoni. Letovi između dva grada će se obavljati sa Boeinzima 787 u verziji -9 koji mogu da prime 271 putnika u dvoklasnoj konfiguraciji.“
Ovo je sjajna vest za Budimpestu.
Da i loša za Zagreb.
Alene, koji aerodrom je najlogičnije porediti sa Zagrebom?
U prvom redu Atenu i Sofiju. Pa Rim, Milano, Bukurešt, moguće Paris. Naravno svi su oni daleko veći od Zagreba.
Rim i Pariz? Sa Zagrebom?
Naravno radi se o daleko većim aerodromima koji se nikako ne mogu mjeriti sa Zagrebom, ali princip je isti: zračne luke koje nisu na moru, u zemljama koje imaju mnogo aerodroma i more.
Rim je 30 km od mora, Zagreb 150 km. Rim je svjetski poznat turistički grad, Zagreb nije.
Evo zanima me da pitate strane državljane npr. Njemačke, Francuske, SAD, UK itd. koji im prvo grad padne na pamet kad im kažete Hrvatska?
Ma nitko ne spori da je Zagreb dalje od mora nego Rim i Atana.
Kad kažete Hrvatska svima prvo pada na pamet Dubrovnik. Možda ne ovima iz Europe, ali onima izvan Europe svakako da, oni jedino znaju za Dubrovnik, malo ih zna što je to Zagreb.
Interesantan izbor.
Toliko različitih aerodroma, na tržištima totalno drugačijeg stepena razvoja avio saobraćaja. Teško mi je da nađem poveznicu.
Dodatno, kako je Sofija dobar izbor za poređenje, a Budimpešta nije?
Kako Sofija nije dobar izbor sa poređenje sa Beogradom, a Budimpešta jeste?
Bugarska ima more, a Mađarska ne…:))
Da. I Bugarska ima dva aerodroma koji su veliki.
U prvom redu zato što te zračne luke koje sam nabrojio nisu na moru, države im imaju more, a istovremeno imaju mnogo aerodroma u državi.
Hoce li onda biti teksta zasto je Zagreb iza Atine i Sofije, u istom tonu u kome je ovaj napisan?
Da, eto upravo je danas objavljen.
Alene,
Uz dužno poštovanje i respekt prema Vašem znanju o avijaciji mislim da sve ovog puta debelo promašili temu i umesto o razvoju avijacije i regiona počeli ste da pišete i objasnjavate kako je Beograd lošiji od Budimpešte.
Čist promašaj. Neće Zagrebu biti ništa bolje ako je (a još uvek jeste i biće još dugo) Beograd slabiji od Budimpešte. Promašena tema.
Fokusirajmo se na sopstveni i zajednički razvoj a ne na ruganje “bolji si od mene ali vidi koliko si lošiji od njega”.
Neprofesionalno i dečački.
Ne slažem se sa vama. Ovaj portal radi komparaciju u regij, ali i u široj regiji. To je radi i prije, to će raditi i u buduće.
Region od Srbije do Tokija preko Milvokija.
?
Nebitno je da li se slažete ili ne. Nisam ni zamolio za odgovor ali je činjenica da je tekst napisan na način na koji je napisan i obojen tonom koji nema smisla. I nijednim komentarom ili naknadnim argumentom me nećete ubediti da ste imali dobru nameru. Nemojte se ljutiti.
Dakle niko ne poriče da je Beograd znatno znatno iza Budimpešte ali je prikladnije možda bilo da ste uradili analizu zašto je Priština pretekla Zagreb, YTD.
Mislim da novinar treba da uvek bude profesionalac i da iznosi samo činjenice i ništa drugo. Ni jedan pridev, ni jedan komentar koji će čitaoca usmeriti da formira neko mišljenje ili tome slično. To je ono što u celoj regiji nedostaje i to je vama u ovom tekstu nedostajalo.
Da, višekratno smo analizirali zašto je Priština pretekla Zagreb. Prvi puta kompariramo Beograd i Budimpeštu.
Када ће чланак како је Београд отишао на 216% Загреба у прошлом месецу и како се разлика само повећава?
Pa o tome smo pisali već, zar ne? I svakako će se pisati još. Kao i o svim drugim temama.
Neugodne teme se ne obradjuju, evo npr ove godine ni jednom nismo o sirokotrupcima nista citali, jednostavno nije vrijeme.
Nije istina. Bio je članak o širokotrupcima u regiji!
Naravno da nije, vi ste to nekada znali nama detaljno objasniti kako Zagreb i Dubrovnik imaju x letova a eto Beograd nema, ove godine ni slova.
Da, bio je članak o širokotrupnim linijama:
https://zamaaero.com/27/05/2022/novosti-iz-regije/dvije-kompanija-lete-iz-regije-za-new-york/
te još jedan gdje su navedene sve širokotrupne linije, ali stvarno ga sad ne stignem tražiti.
Tad jos nisu bili aktuelni ni HAV, TSN, ORD a bogami ni PEK.
Dakle, vreme je za novi clanak ali nesto ne mislim da ce se uskoro desiti.
Kao sto neko rece nije vreme za to.
Naravno da će se desiti kada se pokrenu ti letovi. Apsolutno da će se desiti.
Prišrina je drugi aerodrom po broju putnika i u ovoj godini
Moguce
Zašto se o ovome piše, a o novom štrajku SASa koji već pogađa obalne aerodrome ne?
Koliko vidim SAS nema letova do obale.
Pusat ce se i o SASu
Kada ide clanak koji ste obecali o codeshare-u izmedju JU I SU?
Ceka red. Nadam se sa bude skoro
Budimpesta je jedan od najlepsih gradova na svetu, imaju bogatu istoriju, i grad gde imas sta videti. To je velika prednost Budimpeste u odnosu na Beograd.
Za razliku od toga Zagreb je dosadan grad, realno samo imaju advent i nista vise.
Molim Vas da i dalje uporedjujete Beograd i Budimpesti jer treba teziti stici lepse i turisticki bolje gradove. A ne da nas uporedjujete sa Zagrebom, jer mislim da mi ne pripadamo toj kategoriji gradova
Budimpešta je 2019. imala 4 milijuna, Beograd 1,3 milijuna turista.
Zagreb je dosadan? OK, kako onda objašnjavate da ima najviše turista u regiji, i bitno više od Beograda koji nije dosadan?
Istina Beograda ne pripada u istu kategoriju kao Zagreb što se turizma tiće. Zagreb ima bitno više turista, turisti su mu prvenstveno iz prekooceantskih gradova, a ne iz Crne Gore, BiH, Slovenije i drugih okolnih država kao u Beogradu.
A koliko je Zagreb superioran u odnosu na Beograd pogotovo po pitanju prekookeanskih i ostalih elitnih gradova (a ne Crne Gore, BiH i ostalne lokalne siće), govori i činjenica da je u julu imao više nego duplo manje putnika od Beograda! Zagreb – prekookeanska prestonica bivše SFRJ
Da, ali secate se da Beograd nema British, TAP, Air Transat, Iberiu i ne secam se jos jednu koju stalno nabraja 🤷♂️
Bolje imati vise nego duplo putnika nego nemati British i ostale elitne kompanije. 😂
A sto je najsmesnije svo to drustvo Iberie, TAP-a, Air Transata, Aegeana itd zimi zaborave da Zagreb postoji 🙂
Ma ni to nije lose. Neki ga zaboravili i zimi i leti. Nema ih vise 🤷♂️
Cekaju da se vrati Emirates a oni na prstima jedne sake broj nedeljnih letova i to flydubai.
Najveci dio kompanija se vratio. Iduce godine ce Air Canada i Korean.
Evo bas citamo kako je Air Canada neodlucna u vezi vracanja u ZAG tako da je njen povratak pod velikim znakom pitanja.
Korean Air je cak najavio ranije da ce vratiti u ZAG pa se to nije desilo a govoriti o sledecem letu je jedno veliko nagadjanje i nista drugo no wishful thinking ili ti “sto je babi milo…”
Vidjet ćemo. Korean leti već ove godine chartere. Mislite da to nije uvertira za letove iduće godine?
Ne, jer da je uvertira oni bi leteli mnogo vise letova nego samo minimalna 4 chartera u oktobru.
Letova je 5 a ne 4, i to nikako nije malo za postkovid vrijeme na long-haul letovima. To nije malo ni za 2019, a kamoli sada.
U listopadu tolko leti i Hainan, pa ga svi dižu u nebesa. I sad mi recite kako je megauspjeh Hainan jednom tjedno za Beograd, a neuspjeh jednom tjedno Koran za Zagreb?
Wow, ogromne razlike od celog jednog leta. Nestvarno.
Ako vec uporedjujete Hainan onda ne trebate izvrtati cinjenice vec objaviti da Hainan ne leti samo u oktobru za Beograd vec u svakom mesecu ove godine za razliku od Koreana koji je tu samo u jednom jedinom mesecu.
To u prevodu znaci da cemo do kraja 2022 imati jos oko 18 letova Hainana za Beograd i samo 5 Koreana za Zagreb.
Dakle, razlika nebo i zemlja.
Ma čovječe, Hainan leti jednom tjedno kao i Koran. Koren će krenuti dva i pol mjeseca kasnije nego Hainan. O čemu vi pričate. Koja je razlika?
Vama taj nacin komunikacije gde se pravite naivni mozda kod nekog uspeva ali na vasu zalost kod mene ne.
Dakle, da bismo prekinuli ovu saradu od vasih pitanja:
Ako Korean leti jednom mesecno za Zagreb kao i Hainan za Beograd koliko ce letova ukupno u ovoj godini imati Korean u Zagrebu a koliko Hainan u Beogradu? Eto, samo konkretan broj molim vas.
Kakve to veze ima ako Korean kreće sa operacijama dva i pol mjeseca kasnije. Majko mila. Jedan let tjedno tijekom X. mjeseca je jedan let tjedno za obije kompanija!
Lepo Vam je napisao. Korean ima 5 carter letova. Hainan leti preko cele zime. Kao sto je i poceo jos jula. Tako da je ogromna razlika.
Ako popuste sa strogim merama u Kini eto Hainana 2x nedeljno.
Dok je Korean tih 5 i to je to ove godine.
Možda Korean iduće godine dođe na 3 leta. Možda Hainan poveća, a možda i ne. Pustite se pretpostavki.
Da li je moguce da poredite carter sa redovnom linijom? I da, koliki broj letova i koliko ponudjenih sjedista ce biti, cisto i to da uporedimo da citaoci znaju.
Redovna linija na kojoj ne možete kupiti karte iz Beograda. Hmmmm…
Naravno da moze ali to sto vi ne znate kako nije nasa sramota.
Višekratno smo ustanovili da to nije moguće preko interneta. Navodno se može preko call centra (iskreno ne znam nisam pokušao), ali iskreno ne znam koliko će ljudi zvati Kinu da kupi kartu preko call centra + dodatna naplata tekse preko call centra + kompliciranost prodaje + upitno koje kartice možete koristiti…
Jel ste 100% sigurni za Air Canada i Korean?
Naravno da ne.
I? 7 mjeseci godine lete. To je bitno vise nego sto lete iz Beograda
Da li neko leti manje ili vise na kraju su samo rezultati bitni. Ja vidim da sama Air Serbia ima vise putnika u Beogradu u spicu sezone sa svim tim vasim kompanijama u Zagrebu. I to daleko vise sto je teska sramota za Zagreb. A o ukupnom broju nemamo sta diskutovati.
Zašto bi to bila sramota za Zagreb? Obzirom na broj stanovnika Zagreb ima više putnika od Beograda. A o broju zračnih luka u državi da i ne govorimo.
Bogami tu se ne slazemo.
Meni kao putniku broj drugih putnika apsolutno nista ne znaci. Ali Britis,TAP, Air Transat, Iberia… mi i te kako znace
Sta mi znaci British i Iberia kad u Beogradu i ovako vec imam za Spaniju i Englesku direktne letove moje nacionalne avio kompanije, Wizzaira kao i Vuelinga?
Ako mi treba presedanje ici cu preko LH, AF, KL, OS, SX, LO, FZ, QR, TK…Izbor je bar veliki.
Nitko ni izblizu nema konekcije prema Latinskoj Americi kao Iberia, kao ni prema Sjevernoj Americi kao British. I tržište koje nema ove dvije kompanije ozbiljno gubi.
Prema Severnoj Americi ima mali milion konekcija preko AMS, FRA, MUC, CDG, VIE, ZRH, WAW tako da nema sta mi BA moze ponuditi a svi ovi zajedno ne mogu. Zapravo svi oni nude mnogo vise nego BA.
Za Latinsku Ameriku je iz Beograda potraznja slaba tako da se tu neki veliki uspesi ne mogu ni ocekivati, ali ne treba zaboraviti ni da se prema juznoj Americi bez problema mozete konektovati i preko LH kao i AF, TK, KL i FZ. Dakle, konekcija ima, ali i za ovakvu traznju je to vise nego dovoljno.
To nije istina. British ima neusporedivo više linija od bilo kojeg prijevoznika, a jednako tako LHR ima neusporedivo više linija i frekvencija od bilo kojeg drugo aerodroma u Europi prema SAD-u i Kanadi.
I opet Iberia prema Latinskoj Americi nudi neusporedivo više linija i frekvencija nego i jedan drugi prijevoznik u Europi, a Madrid ima daleko najviše linija prema Latinskoj Americi.
Sta nije istina? Ja nisam BA uporedjivao niti sa jednim prevoznikom vec sam rekao da oni svi ZAJEDNO mogu vise da ponude nego BA sto i jeste istina. Nekoliko puta ste vec zamoljeni da pazljivo citate komentare pre nego sto napisete svoj odgovor.
Niko nije rekao da Iberia nema najvise konekcija prema Juznoj Americi nego da one Beogradu ne trebaju jer nema traznje za tim trzistem a i ono malo sta ima pokrivaju KL, LH, AF, TK i FZ.
Jasno da svi zajedno da. Ali tako se ne promatra zračni promet. Konekcije jednog prijevoznika koji je najveći i jednog aerodroma koji je najveći svakako su ogromna prednost.
Pažljivo sam pročitao komentar.
Pogotovo ako za taj aerodrom treba cak i skupa tranzitna viza koja u startu cini putovanje preko tog aerodroma neisplativim.
Onda od te prednosti ne ostane ni p vec se ljudi odlucuju na osnovu svojih troskova, maltretiranja i vremena letenja.
Istinski je žalosno da građani Srbije trebaju vize za Veliku Britaniju. I u tom kontekstu da oni su jako hendikepirani nedostatkom letova sa Britishem. Kao i sa Iberiom (za koju im ne trebaju vize).
Zalosno je ili ne ali trziste se mora posmatrati onakvim kako jeste sa svim njegovim prednostima i manama a ne govoriti uopstene cinjenice koje za njega ne vaze.
Naravno i apsolutno. No, uvijek se mora postaviti pitanje zašto je to tako. Zašto Srbija nije u EU, zašto nema veći standard i BDP, zašto ima vize za V.Britaniju. Da, sve su to stvari koje takve ne bi trebale biti, ali pošto jesu Srbija i Srbi su hendikepirani. Žalosno i šteta.
Kakve vete broj i porijeklo turista ima sa brojem putnika?
Bitno vise? Celih 10%!
Bas me nasmeja covece… 🤣🤣🤣
To he 200.000 turista ili 15%. I pritom to nisu turisti iz regije. Malo li je?
Novac koji turisti ostavljaju nema nacionalnost niti regionalni karakter.
Da, jeste. Jako je mala razlika pogotovo sto Beograd ima vse nocenja stranih turista. Znaci oni u Zagrebu su samo u proputovanju.
Da, 0,3 noći po putniku je stvarno ogromna razlika.
Spada u kompletno istu kategoriju. Grad sa “turistima” koji su zapravo u dobrom slučaju poslovni putnici i gdje se broj noćenja po gostu svodi na 2 (zapravo 1.8 u Zagrebu.)
Imate 243.000 turista iz Hrvatske. 49.000 iz BiH. 6.000 iz Crne Gore. 30.000 iz Slovenije. 39.000 iz Srbije. 10.000 iz Makedonije. 20.000 iz Madjarske. Što znači da vam je od 1.45 mil. turista 400.000 iz Hrvatske i okolnih zemalja.
I ne, niste atraktivni Korejcima uopće. Oni tek slijeću u Zagreb, prenoće i odlaze prema pravim turističkim destinacijama.
Koreanci su i najbrojniji turisti i ostavljaju ogroman novac u Zagrebu. Ogroman
Mora da potroše više nego Čeh 10 dana u Dalmaciji.
Da, potroše više. Japanci i Koreanci spavaju u najboljim hotelima, jedu u najboljim i najskupljim restoranima, uzimaju najblje autobuse ili rent’a’carove…
To na obali potroše. U Zagreb slete, spavaju i odlaze.
Nije istina. Pogotovo ne Koreanci.
Malo neumesan komentar. Dici se svojim ,ne potcenjuj druge.
Jako neumjesan komentar. I potpuno netočan.
Након отказивања 8 одредишта из Будимпеште, Рајанер је најавио додатна резања:
Ryanair is reducing the number of flights from Budapest to Amman, Bristol, Pisa, Prague, Sofia, Tel Aviv and Warsaw compared to the planned one.
Da to je već vrlo ozbiljno.
Super. Mozda Ryanair doda koji let u Zagrebu. Ti kapaciteti se ipak trebaju negde uposliti.
Sigurno ce ih dodavati tamo gde su naveliko rezali.
Daj boze
Србија има три аеродрома уз Београд
Niš, Moravu i koji je, do vraga treći?????
Kakve sve budalaštine neću čuti, čuj ukrali Beograd 😂😂
To je u drugoj državi
Vecina drzava clanica UN to ne kaze.
95/193 nije većina
Alene, sad ste ga bas izkajgotarili. Razloga je puno, pa cu navesti ove najociglednije:
1. BDP Srbije po stanovniku je $9.560, a Madjarske $18.527, dakle 93,8% veci. Ljudi imaju vise novca, pa samim tim i vise putuju. Uz tolike letove LCC-a, ti isti putnici putuju cesce nego sto putuju ljudi sa legacy kompanijama, pa to akumulira jako puno putnika.
2. Srbija ima 6,8 miliona stanovnika, a Madjarska 9,8 miliona, dakle 44% vise.
3. Madjarska je clanica NATO-a i EU, sto po Vasim recima generise mnogo putnika.
4. Madjarska ima mnogo bolje razvijenu putnu infrastrukturu, sto Madjarima omogucuje da su iz bilo kog kraja zemlje za maksimalno 2-2,5h u Budimpesti. Sa druge strane Srbija nema toliku mrezu autoputeva.
5. Madjarska nema velike aerodrome u okolini koji bi odvlacili putnike. Mali deo gravitira ka Becu, samo deo zapadno od Gyora, svima ostalima je bliza Budimpesta. U Srbiji deo juzno i istocno od Nisa koristi Sofiju i Skoplje, deo istocno od Vrsca, Zrenjanina i Kikinde koristi Temisvar, dok deo severne Vojvodine (koji je naseljen Madjarima prvenstveno) koristi Budimpestu. Dakle, Srbiji mnogo putnika odvlace aerodromi u okolini koji pritom imaju u zbiru 250 linija dva najveca LCC-a, pri cemu se puno destinacija preklapa sto govori u prilog da ce putnik iz Nisa ili Leskovca pre koristiti Sofiju ili Skoplje nego Beograd. Dakle da sumiramo, ka Budimpesti gravitira oko 9 miliona Madjara plus vojvodjanski Madjari, dok ka Beogradu gravitira duplo manje ljudi.
6. Budimpesta ima 3 long-haul linije LOT-a I Shanghai Airlines-a, Emiratesa sa B77W, Britisha sa 3 dnevna leta, LH sa 8 dnevnih letova, KLM-a sa 4 dnevna leta, Finnaira sa 2 dnevna leta, LOT-a sa 4 dnevna leta, EW sa 4 dnevna leta, El-Al sa 10pw, plus skoro 700 letova Ryana i Wizza nedeljno.
Što bi se reklo, sedi jedan. Svaka čast na odgovoru!
Ovo samo pokazuje koliko se Zagreb lose nosi sa Beogradom jer je i Zagreb deo EU i NATO kao i Budimpesta, ima veci BDP po stanovniku od Beograda a cesto je i usputna stanica za more koje Srbija nema. Toliko prednosti koje n eznaju da iskoriste.
Dakle, ovde samo vidimo koliko je lose poslovanje u ZAG i koliko oni imaju posla da obave da bi uopste prisli Beogradu sto se u dogledno vreme nece desiti.
Stoji. Bravo.
Je Zagreb je u EU i NATO, ali je bitno manji od Beograda, Hrvatska je bitno manja od Srbije, Hrvatska ima 9 aerodroma… Kao što i sami vidite Hrvatska ima neusporedivo više zračnih punika nego Srbija, samo su oni disperzirani na 9 aerodroma. U Srbiji nisu, nego jedan aerodrom ima 93% putnika države.
A zašto Beograd ne oduzima putnike Budimpešti i Temišvaru? I zašto nema sve ove navedene letove?
Zato sto su Budimpesta i Temisvar u EU i NATO, pa imaju veci potencijal za letove, zato sto se Madjarska razvijala dok je Srbija nazadovala i oporavljala se od ratova, zato sto je Wizz madjarska kompanija, …
Samo se pravdaju nelogičnosti vidim. Isto kao i u Zagrebu kada Alen počme sa da mu manja i 5 sati udaljena Bratislava oduzima putnike.
Bratislava nije udaljena od Zagreba 5 nego 4 sata. I da ljudi koriste LCC iz Bratislave. Ja sam prvi letio iz Bratislave za Edinburg.
Bijedno iskreno.
OK, a zašto je Srbija ratovala umjesto da je napredovala?
To nije tema na portalu o avijaciji.
Pa i nije
A sa kim je to Srbija ratovala?
Ma ni sa kim. Ljudi u regiji koji su enormno nastradali to su samo sanjali. Masovna histerija Slovenije, Hrvatske, BiH i Kosova.
Jasno, to se i ja pitam.
OK, sve to stoji, ali ipak je razlika ogromna u korist Budimpešte. Konačno to su sve hendikepi Srbije. Koji joj smanjuju potencijale. Nitko za to kriv nije. Ali rezultat je da Beograd ima skoro 3 puta manje putnika nego Budimpešta.
Ovo za blize aerodrome niste u pravu. Beč od Budimpešte je na samo 2:15 minuta vožnje. Beč oduzima jako puno putnika Budimpešti. Putnike joj oduzima i Bratislava, pa i Beograd.
Da Budimpešta ima bitvno više linija nego Beograd. Zašto?
Pre ce biti da Budimpesta oduzima putnike Beogradu. Koliko samo kombija dnevno odvozi putnike iz Beograda svakog dana za Budimpestu a plus Vojvodina. Do sada nisam video ni jednog jedinog madjarskog prevoznika da dovozi Madjare u Beogradu. Cak ni Madjare sa nasim prevoznicima. Pored Budimpeste i Temisvar oduzima dosta putnika Beogradu.
Dalje, juzno od Nisa ali i sam Nis gravitira vise ka Sofiju, Skoplju ali i ka Pristini.
Istocna Srbija gravitira ka Tuzli. Ne zato sto je Tuzla sjajan aerodrom nego sto Wizz ima jeftine karte. Cak i na linijama koje se poklapaju sa Beogradom, Wizz ima u Tuzli jeftinije karte. Sto je i logicno. U Beogradu Wizz posluje komercijalno i pod uslovima kakvi su za sve kompanije.
Da to se desava i Zagrebu, Ljubljani, Osijeku, Puli i Rijeci i to u bitno vecem obujmu
Covek mu navede 6 razloga velikih kao kuca a on to sve ignorise recenicom “OK, sve to stoji, ali ipak je razlika ogromna u korist Budimpešte”.
Cemu onda dalje ista autoru objasnjavati? Sta god da se kaze najcesci odgovor je “da, tako je ali i pored svega …”. Sta god naveli nece biti dovoljno dobro.
Uzaludno trosenje vremena dragi sunarodnici.
Nego mozemo li uskoro cuti analizu zasto je Tirana sa skoro duplo manjom populacijom razvalila Zagreb po broju putnika? Jeste imaju W6 bazu ali i FR je otvorio istu u Zagrebu pa opet mrka kapa…
2017
TIA 2,630,338
ZAG 3,092,047
2018
TIA 2,947,172
ZAG 3,336,310
2019
TIA 3,338,147
ZAG 3,435,531
2020
TIA 1,310,614
ZAG 924,823
2021
TIA 2,923,533
ZAG 1,404,478
2022 (od januara do jula)
TIA 2,712,918
ZAG 1,628,437
Ovime bi autor trebao da se pozabavi. Daleko siromasnija zemlja, sa daleko manjom populacijom van EU, koja ima daleko slabije razvijeni turizam, zemlja sa i dalje ne sjajnim imidzom razvaljuje Zagreb po brojkama a jos 2019 je bila ispod glavnog grada Hrvatske.
Bravo, to je pravo pitanje. Kako jedna od najsiromasnijih zemalja Evrope ovako rastura. Cekamo Alene da nam to objasnite.
Jedini aerodrom u drzavi, dijaspora, Wizz air se siri ko poplava tamo
Jedini je bio i do 2019 pa je Zagreb bio bolji. Takodje je velika dijaspora bila i do 2019 pa je zagreb bio u prednosti. Dakle ocigledno ova dva razloga ne stoje.
W6 se razvio , to je istina ali zasto to nije uradio FR u ZAG? FR je u ZAG ucinio samo da rezultati u poredjenju sa 2019 ne budu katastrofalni vec koliko toliko blizo evropskog proseka a W6 je u TIA razvalio. Posto su cene FR-a u proseku jos i nize nego Wizza dolazi se do logicnog zakljucka da je iz TIA bilo potraznje dok je iz ZAG nema sto su puno puta ovde citaoci i naglasavali.
Da, ali u Covidu-19 su Priština i Tirana bili daleko najbolji aerodromi u Europi po broju putnika u usporedbi sa 2019. U prvom redu radi putovanja dijaspore.
Jednako tako možete postaviti pitanje kako to da se Wizz Air tako vrtoglavo razvio u Tirani, a u Beogradu već 15 godina gotovo da stagnira, povećanje je malo i zanemarivo.
Sad se vise ne vodi situacija kao pandemijska pa je razlika i dalje ogromna. Dakle, nije ni do pandemije.
Za Beograd je meni jasno. Tu se ne mogu bolje razvijati jer imaju konkurenciju u vidu jake Air Serbije sto u Albaniji uopste nemaju jer njihov nacionalni avio prevoznik ima flotu od cela 2 aviona.
Za razliku od Beograda u Zagrebu imamo slabog nacionalnog avio prevoznika pa i pored toga FR nije ostvario ni blizo rezultate kao W6 u TIA. Dakle, ponovo se vracamo na isti problem a to je problem traznje u ZAG kao jedini odgovor na slabe rezultate.
Pa kad stvorite naviku putnika i pokrenet linije, te bazirate brdo aviona onda ta navika ostane. Možete djelomično smanjiti broj putnika, ali nikako to neće biti značajna brojka. Ljudi još uvijek zaziru od pandemije i koriste avione prema Prištini i Tirani. To je evidentno. Rast je bitno usporen ali još uvijek brojke su značajne i najbolje u Europi.
Istina Ryanair nije ostvario rezultate kao Wizz u Tirani, ali ako već koleriramo nacionalnog prijevoznika onda je Croatia u usporedbi sa Air Albaniom nebo i zemlja. Jasno da je Wizzu posao u Tirani lakši. Konačno, Ryanair je bitno uspješniji u Zagrebu od Wizz Aira u Beogradu iako bazu nema još ni godinu dana.
Naravno, kad stvorite naviku i bazirate avione navika putovanja ostane. Samo izgleda da to pravilo vazi svugde samo ne u Zagrebu posto je FR tu bazirao avione proslog leta, zapoceo ambiciozno sa svim destinacijama prosle jeseni i onda vec u januaru a pogotovo u spicu ovogodisnje letnje sezone umesto da koristi stecene navike putnika on je poceo otkazivati i destinacije i smanjivati frekvencije. Bice izgleda da se ta navika nije primila u Zagrebu odnosno ono sto sam vec rekao da nema traznje.
Jeste, Croatia je u poredjenju sa jedva postojecom Air Albaniom mnogo razvijenija ali je i FR jeftiniji u proseku od W6 a trziste u Zagrebu je daleko bogatije nego ono u Tirani. Dakle, umesto win-win situacije gde bi usled bogatijeg stanovnista, EU clanstva i nizih cena FR trebao u Zagrebu da eksplodira sa brojevima putnika mi imamo lose-lose situaciju gde i pored stacionirana sad vec dva ili tri aviona Zagreb dolazi tek na 90% saobracaja iz 2019, Ryanair otkazuje linije i smanjuje frekvencije a da ne govorimo koliko debelo zaostaje za Tiranom koja je siromasnija zemlja a i nije u EU.
Naravno da je FR uspesniji u ZAG nego li u W6 u BEG. Razlog su smesno niske cene koje placaju u ZAG (razlog zasto su i dosli tamo) i daleko slabija OU u ZAG nego li JU u BEG.
Moguće je to što kažete, a moguće je i da je Ryanair imao svojih internih problema, moguće je da ucjenjuje MZL Zagreb, moguće je da ima oparacijskih problema u Zagrebu (znamo da imaju manjak posada)…
FR nije jeftiniji od W6.
Tržište u Zagrebu je bogatije, ali Albanija ima daleko agilniju dijasporu koja ne može putovati automobilima jer je to dodatnih 17 sati puta od Zagreba (znam jer sam taj put prošao prije 20 dana). Dakle iz neke destinacije u Zapadnoj Europi to je 25-35 sati puta. Zato Albanci ne koriste automobile nego avione. U Zagrebu prvenstveno koriste automobile jer su na 6-12 sati od Zagreba.
Ryanair da je imao internih problema videlo bi se to na mnogo vecem broju aerodroma a ne prevashodno u Zagrebu.
W6 nije imao karte za 9,99 EUR a iz Zagreba ih je itekako bilo. U proseku je FR jefiniji od W6.
Vec jednom sam vam rekao da je Tirana za dijasporu i ove 2022 isto kilometarski udaljena kao sto je bila i 2019. Nije se ta udaljenost povecala pa da im sad treba avion a pre tri godine nije trebao.
Bice da je traznja.
Ryanair reže tamo gdje može, gdje nema ugovor koji štiti aerodrom, gdje nema obveza i penale. Zagreb je bio dovoljno glup da se ne zaštiti. Nije Zagreb bio jedini gdje režu.
Eto u ovom momentu abnormalno režu u Budimpešti. Neusporedivo više nego u Zagrebu.
Situacija sa kilometrima tijekom Covida-19 i prije njega nikako nije ista.
U Zagrebu rezu zbog nedotatka traznje a u Budimpesti zbog politike. Ogromna razlika.
Pandemija je prosla pa samim tim je i situacija sa kilometrazom ista kao sto je i bila 2019 a razlika izmedju 2019 i 2022 u ZAG i TIA nikad veca.
Kako vi znate da u Zagrebu režu radi nedostatka potražnje?
I da imaju samo jedan aerodrom.
Nemaju jedan. Imaju dva.
Da, da Kukeš je čudo o aerodroma. Ludilo u broju linija, frekvencija i putnika.
Lepo sam napisao da samo deo zapadno od Gyora gravitira ka Becu. Austrian ima cak 3 dnevna leta iz Budimpeste za Bec i to su sve transferi i oni se broje u putnike Budimpeste. P2P BUD-VIE nema nikakvog smisla.
Budimpesti putnike oduzima Bratislava? Pobogu, sta to Bratislava moze da ponudi sto Budimpesta ne moze? 25 linija Ryana i Wizza u poredjenju sa 129 iz Budimpeste, i jos se 90% linija poklapa. Bratislava apsolutno ne oduzima nesto puno putnika Budimpesti.
Isto vazi i za Beograd. Kombiji svakog dana voze putnike na aerodrom u Budimpesti, dok isto ne rade madjarski prevoznici. Pa u Beogradu imate u svim kombi prevoznicima ponude za prevoz do aerodroma u Temisvaru i Budimpesti.
Zasto ima vise linija? Ponavljate se Alene, napisao sam Vam odgovor. EU, NATO, Ryan + Wizz, Wizz je madjarski, duplo veci BDP po stanovniku, manje aerodroma koji joj oduzimaju putnike, lokal-patriotizam Madjara, ekonomski napredak dok je Srbija stajala i nazadovala, itd…
Napisali ste. Samo koji su vam to argumenti? Srbija to nema. Ok, zasto nema? Jel je bezveze 15 godina ratovala. I sad zaostaju za Madjarskom. Beograd zaostaje debelo za Budimpestom. I tko je tome kriv? Madjarska?
Zasto Srbija nije u EU? Zasto je tek zatvorila dva poglavlja u vremenskom roku u koje je Hrvatska usla u EU.
Dakke Srboja si je sama kriva. I da drzava je vrlo slucna Madjarskoj, Budimpesta Beogradu ali he svejedno Beograd u debelooom zaostatku.
Zasto su ratovali, zasto nisu usli u EU jos uvek, itd…
To su teme za vazduhoplovni portal?
Pa citatelj je zapoceo tu diskusiju. Ako vec sirimo raspravu na tu stranu onda jasni treba reci zasto je Srbija toliko siromasna i kako ju je prebijedna rusko-komunisticka Madjarska toliko prešišala
Isto to pitanje možete postaviti sebi jer je i vas Mađarska u potpunosti sustigla, ako ne i prestigla po nekim parametrima, a još u vreme Jugoslavije ste bili bogatiji od nas. Razlozi zbog kojih je tako kako jeste nema veze sa avijacijom, a zašto je Budimpešta ispred Beograda po broju putnika je sasvim lepo objasnio čitalac i dalja diskusija ne bi imala nikakvog smisla.
Da, Mađarska je preskočila Hrvatsku nesporno. Hrvatska se još desecima godina neće oporaviti od rata koji joj je nametnut.
Sve što je čitatelja napiao Srbija si je sama kriva. Nije se trebala dovesti u tu situaciju.
Bogami je prešišala i vas, imate stav kao da niste tek mesto-dva iznad Srbije po svim parametrima, tu negde sa Bugarima u rangu. Hrvatska je dno Evrope, vidite li vi to ili vam se čini da ste u ligi sa Mađarskom?
Hrvatska je dno Europske Unije. I daleko ispred svih koji nisu u EU.
Jel toliko dobijaju Maja, Luka i Foglar?
Mislim da niste u pravu. Madjara u Vojvodini realno nema ni 100.000. Zasto bi neko iz Nisa isao u Skoplje kad mu Beograd na sat i 45 minuta lake voznje. Kolko mu treba preko granice do Skoplja? U Bugarsku kad udjes trwnutno bar 3 kilometra nema puta uopste zbog radova(zemlja i sljunak). Sve vise auto -puteva je u Srbiji. Treba posteno reci,Bolji su od nas i graditi poziciju da im se priblizimo. Ici napred. Samozavaravanja nisu na korist!
Niš-Skopje je 2:23 sata zajedno sa granicom.
Niš-Beograd je 2:41 sati.
Skopje ima bitno više letova jeftinog Wizz Aira. Stoga je logično da će putnici birati Skopje. Naravno niški putnici lete i iz Beograda, i te kako lete, ali lete i iz Skopja.
Informacija vam je netacna. Nis -Beograd je 230 km i stize se za max 1 i 45 minuta,u svakom slucaju nikako za vise od dva sata. Autobusom je 3,5 zbog usput zadrzavanja. Da ne pominjem da leti na granici po 2-3 sata se ostane,pad sistema itd. Da bi putovao iz druge zemlje trebao bi mi bas jak interes ali ne sporim da ima putnika i Skoplje. P.S. skoro sam putavao do Sofije. Beograd -granica sa Bugarskom Gradina (Dimitrovgrad) 2.45 min.
Vozio sam masu puta Beograd-Niš. Nikada, ali nikada nisam došao za manje od 2:30 sati, ako sam išao rano popodne kada je gužvetina u Beogradu i preko 3 sata.
Sta da vam kazem? Alo su bile nesrece,zastoj,veliki radovi,letnja guzva uz to. Inace kako objasniti da 230 km predjete za 150 min,koliko vozite na auto-putu gde je dozvoljeno 130? 100 na sat. I da pojasnim ono bolji su od nas treba im to priznati i da se ne samozavaravamo iz mog komentara se odnosi na Budimpestu. Da,jesu bolji od Srbije. Ostaje nam da radimo i da im se priblizimo za pocetak.
Kažem vam kako je. ne na jednom primjeru nego na mojih 20-25 vožnji. I google maps tako kaže.
Drajver, od Niša do Surčina se prelazi Gazela – još Beograd nema obilaznicu, zato što ‘sve pare uzima od Niša’?! – pa to može da potraje i te kako.
Da, najgore je izači iz Beograda. Ako je vrijeme jutarnje ili popodnevne gužve to opako potraje.
Nije tačno, ja iz Leskovca do Beograda stignem za 2h30 što znači da je Niš na tek 2h od Beograda. Ne iznosite neproverene podatke!
Ma koje neprovjerene. Kažem vam da sam putovao na toj relaciji bar 20-25 puta. Halo! Konačno pogledajte što kaže google maps.
Vi ste sami ne jednom napisali da treba vise verovati ljudima koji tu zive nego google maps.
Ja se slazem da je 2:30 previse.
Da, ali ja sam vozio ovu rutu 20-25 puta, govorim iz osobnog iskustva.
Koliko sam razumeo, ovde je bila analiza zašto se Beograd treba porediti više sa Budimpeštom nego Zagrebom… Što APSOLUTNO to stoji…
Međutim ja ne vidim pravu dubinsku analizu BEG vs BUD, napisano u poslednjem pasusus je više nego štturo, više kao tizer neki… Zato se unapred radujem Vašoj pravoj dubinskoj analizi u tom smeru, uzevši u obzir naravno širu sliku.
Evo daću Vam mali šlagvort, što isto možete uzeti u to buduće analiziranje… Nikako ne treba izgubiti iz vida da je Budimpešta bitno bliža i daleko dostupnija Beogradu nego Zagreb te da ogroman broj putnika iz Beograda (među kojima i moja malenkost) često i veoma rado putuje preko BUD zbog boljih konekcija i ponude i da se raduje što ćemo uskoro biti na 2 sata vozom kad bude gotova brza pruga što će svakako poboljšati konekcije putnika koji bi leteli odatle iz Beograda (i Novog Sada) …
Evo imate u komentaru iznad svog dublju analizu zasto je stanje takvo, pa procitajte.
Da to piše u članku. Ali svejedno manje putnika putuje iz Beograda preko Budimpešte ili Sofije nego iz Zagreba preko Budimpešte, Bratislave, Beča, Ljubljane, Venecije, Zadra, Pule ili Splita.
,,2019. Budimpešta je imala 16,2 milijuna putnika, a Beograd 6,2 milijuna putnika. To znači da je Beograd imao tek 38,2% putnika Budimpešte”
Broj turističkih dolazaka (2019):
Beograd: 1.85 Mil
Budimpešta: 4 Mil
Beograd na 46% od Budimpešte
Broj Stanovnika (2019):
Beograd: 1.4 Mil
Budimpešta: 1.76 Mil
Beograd na 80% od Budimpešte
Srbija: 6.9 Mil
Mađarska: 9.7 Mil
Srbija na 71% od Mađarske
Zaključak: Broj turističkih dolazaka i stanovnika područja gravitirajućeg zračnim lukama se ne odražava proporcionalno na broj putnika Budimpešte i Zagreba.
Zagreba????
Beograda, oprostite. Ako možete obrisati Zagreb pa stavite Beograd. Slučajno.
OK, hvala za ispravak.
U to sve dodajte jos 10 miliona stranih turista koji u Madjarsku zracnim putem dolaze velikom vecinom preko Budimpeste a za Srbiju mozete dodati samo jos 1,5 miliona i sva vasa racunica pada u vidu. Madjarska ima preko 14 miliona stranih turista a Srbija skoro 5 puta manje.
Ma naravno, čudi me što razlika u broju putnika nije još veća, s obzirom koliko turista dođe više u cijelu Mađarsku, za razliku od Srbije.
Kao što sam napisao to baš i nije tako.
Da, ali isto što ste napisali za Mađarsku, vrijedi i za Srbiju. Dolasci autima, domaći turisti i sl.
U Srbiju sigurno ne dolazi toliko ljudi autima jel je dalje.
Kako ne dolaze? Pa toliki ljudi iz Bosne, Crne Gore, Bugarske, Makedonije i Turske sigurno ne dolaze svi avionom. Znate li samo koliko autobusa dnevno u Beogradu mozete videti sa turskim tablicama? A tek iz Bosne.
Neosporno. Jasno da dolaze. Ali ipak manje ljudi dolaze automobilima, autobusima i vlakovima u Srbiju nego u Mađarsku. Mađarska je bitno bliže, dijaspora daleko više koristi automobile, a posebno turisti kojih je najviše iz okolnih država.
Velika većina turista u Mađarsku dolazi automobilima, jer je srednjeeuropska država svima blizu za dolaske autom i ima dobre ceste (većina inozemnih turista su Austrijanci, Njemci, Česi i Slovaci koji dolaze automobilima). 50% turista u Mađarskoj su domaći turisti (link: https://mtu.gov.hu/documents/prod/Report-on-the-record-year-2019..pdf). Drugo nije 10, nego 8 milijuna turista izvan Budimpešte. Dakle od tih 12 milijuna turista ukupno, 6 milijuna je Mađara. Od preostalih 6 milijuna većina ih dolazi autima.
Mađarksa nema 14 milijuna nego 12 milijuna turista.
Ako 2,5 miliona stranih turista dođe u Mađarsku avionom, to je 5 miliona putnika godišnje na Feriheđu, skoro kao Beograd ukupno. O čemu pričamo?
Od 12 milijuna mađarskih turista jako teško njih 2,5 milijuna dolazi avionom.
Samo mi nije jasno da je autor “zaboravio” da pomene da je Madjarska vec mnogo godina EU zemlja, da zbog toga ima vece investicije, da je turizam razvijeniji, da je NATO zemlja (vise putovanja cinovnika) kao i da nije trpela zbog ratova u ex YU i bombardovanja Srbije (koji su joj usput isli na ruku sto se tice avio saobracaja).
Dakle, razlika nebo i zemlja. Beograd je jos sjajan u poredjenju sa Budimpestom kad se sve uzme u obzir.
Hrvatska je lepa zemlja. Narodi koji zive u Srbiji i Hrvatskoj su, ma koliko neki pokusavali da kazu drugacije, jako slicni po svim osnovama osim u religiji. Mada i to je upitno jer nismo muslimani i budisti vec dve grane iste religije. Govorimo skoro identicnim jezikom i upravo zbog toga zelimo da se uporedjujemo sa Hrvatskom. Hrvatska je za nas u Srbiji ekonomski uspesna zemlja i tezimo da budemo u istoj ravni kao i vi. Poredjenja na relaciji BG-ZG nisu nova niti poticu od ’95 godine vec jako duze i sire. Mozemo da uzmemo na primer kulturu (muziku, film, knjizevnost). Uvek se gledalo “preko plota” na obe strane. Bendovima iz HR u novom talasu jako je bilo vazno da uspeju i u BG takodje bendovima iz BG da uspeju u HR. Uzmimo na primer Jugoton koji je izdao skoro svaki album koji je vredeo, bendova iz Beograda. To je dobro. I treba da se poredimo. Jos od doba SHS postoji poredjenje Beograda i Zagreba. Oduvek je Zagreb imao bolji standard od Beograda. Jos kao mali sam letovao u HR i u doba SFRJ mnogi Hrvati su imali vikendice na moru, imali su i Srbi u Hr ali daleko manje. Moji roditelji su bili dobro placeni u SFRJ (inzinjeri) pa o vikendici bilo gde a kamo li na moru nikada nisu ni mogli da razmisljaju. Stric je radio u HR firmi u Beogradu jos osamdesetih je imao vise nego duplo vecu platu nego da je radio za OUR u Srbiji. Tertka u Lesnini u BG imala 3 inzinjerske plate sa srednjom skolom. Slovenija je po standardu oduvek bila bolja i od HR i od SR. Nema nista lose u uporedjivanju, i treba da se uporedjujemo i da vidimo kome ide bolje i da li nesto moze da promeni da i onom drugom bude bolje. Uvek se treba porediti sa boljim od sebe. HR je u EU i sada u Shengenu i ja bih najvise voleo posto sada ima sve mogucnosti kao i ostale EU drzave da razbije i Bec i Budimpestu u civilnom vazduhoplovstvu. Iluzorno je porediti se sa Holandijom ili Belgijom npr, bilo kome sa ovih prostora. Nikada se ne mozemo porediti sa bivsim (pa i sadasnjim) kolonijalnim silama. Mnogo je tu bogatstva uslo od bivsih kolonija. Samo napred. i Vi i Mi a Madjari i Austrijanci neka brinu o sebi.
Potpisujem
Može li taj proračun po kome je “Budimpešta nešto više od duplo veća od Beograda”.
Beograd – 1,374 miliona (2016.)
Budimpešta -1,756 miliona (2016.)
Prema podacima koje ja imam Beograd urbana zona ima 1,34 milijuna stanovnika, Budimpešta 2,99. No, u pravu ste niz izvora tvrdi da Budimpešta ima tek 1,76 milijuna stanovnika. Samim time ovo je još lošiji argument po Beograd.
I treba Beograd da se poredi sa Budimpestom. Dobar put je porediti se sa boljim a ne sa mnogo gorim od sebe. Treba gledati napred i razvijati se a ne u nedostatku legacy dovesti Ryanair koji cas “povecava” cas premesta u “vikend bazu” itd.
Beogradu su potrebni stabilni prevoznici a ne pijačari.
Ako tako gledate Beograd nije mnogo nego daleko gori od Budimpešte u usporedbi sa Zagrebom. Neusporedivo je bliže Zagreb Beogradu nego Beograd Budimpešti.
Ryanair je daleko najveća i najpoželjnija kompanija u Europi, stotine aerodroma čeka u redu za letove Ryanaira. Vrlo je nelogično reči da Beogradu ne treba takav prijevoznik.
Alen Šćuric, analitičar
+1
Ospice me izbiju svakog puta kada procitam da neko poredi velicinu gradova sa brojem putnika.
Da strašno. Fuj. Grozno. Ste probali kod doktora otići radi ospica?
Sve je lijepo napisano u uvodnom članku, ne znam šta vam nije jasno..
Da, sve je jasno elaborirano.
Potpuno ste u pravu.
Nazalost to jos samo ovde ljudi smatraju za bitno. Mentalitet, sta ces.
Budimpešta 30 miliona turista godišnje. Cela Srbija nešto ispod 3,5 miliona (2017.). I BUD i BEG su dominantni aerodromi u svojim državama. Zašto onda Budimpešta ima tek 2,7 puta više putnika u odnosu na Beograd? Neko je ozbiljno zabrljao u BUD a u BEG uradio odličan posao.
Nema Budimpešta 30 milijuna turista.
Ma da nema. Budimpešta ima 4 milijuna turista. Ljudi pišu gluposti.
Godisnje Madjarska preko 14 miliona stranih turista, 7,4 iz Evrope, 0,7 iz Afrike, 2,2 iz Amerike, 3,6 iz Azije i 0,6 sa Bliskog Istoka i prakticno 1 aerodrom ozbiljan. Eto zasto ima toliko veci broj putnika nego Beograd. Bolje da ste to analizirali.
Podaci govore da Budimpešta ima 4 milijuna turista. I Srbija praktički ima 1 ozbiljan aerodrom. Zašto Beograd nema više turista? Duplo je veći grad od Zagreba, a Zagreb ima bitno više turista. Zašto?
A koliko je velika PMI pa ima turista vise nego cela Hrvatska?
I? Kakve veze ima turistički resort sa stotinama hotela sa ovom temom?
Iste veze kao sto imaju BUD i BEG. Nikakve.
Bogami nije tako. Ovaj članak pokazuje da nije tako. Daleko je logičnije uspoređivanje Beograda i Budimpešte nego Budimpešte i Zagreba. Argumenti za to su jasni.
Argumenti su oni koje ste vi ignorisali a mnogi citaoci poput mene vam naveli. Ako ne znate koji vi jos jednom procitajte komentare i bice vam jasno zasto se BUD i BEG ne mogu porediti.
Jasno sam odgovorio na to
Meni je to nemoguce, nema sanse da je samo 4 miliona (mozda 2020. godine). Budimpesta je mnogo veci grad od Beograda (prostorno) i kad odete tamo shvatite koliko kuva od stranaca.
Takvi podaci su objavljeni.
Evo vam i službenog dokumenta Mađarske vlade:
https://mtu.gov.hu/documents/prod/Report-on-the-record-year-2019..pdf
Kao prvo, mozda Budimpesta i ima 4 miliona ali ostalih 10 miliona od kojih mnogi dodju avionom dolaze preko Budimpeste.
Kao drugo, o turistima u Zagrebu smo vec sve rekli, vecina njih je u proputovanju za Jadran, ne leti Korean zbog Zagreba nego zbog Jadrana, a to se vidi i po broju nocenja.
Kao trece i najvaznije, ovde se u vasem tekstu ne govori o razlozima zbog kojih neko ima vise turista nego o broju avio putnika. Madjarska je jednostavno interesantnija turistima nego Srbija. Takodje je recimo Venecija mnogo manja od Zagreba pa ima mnooogo vise turista! Zasto, pa zato sto je interesantnija, isto kao sto je Budimpesta interesantnija i od Beograda i od Zagreba. Los vam je ovo bio pokusaj sa prebacivanjem teme.
Ne razumijem kakve veze imaju zagrebački turisti sa Budimpeštom. Mi ovdje govorimo o komparaciji Beograda i Budimpešte.
Da Mađarska je interesantnija od Srbije. No činjenica je da Budimpešta ima 4 milijuna turista. To nije velika brojka.
Beograd ostvari vise nocenja po turistu nego Zagreb, sto znaci da se prosjecan turista duze zadrzi u Beogradu nego u Zagrebu. Pa cu vam dati jedan primjer iz 2019 godine, koristicu podatke za mjesec novembar kada jadran ne pravi razliku pa idemo
Beograd- 100700 turista i 223985 nocenja to je 2,22 nocenja po turistu
Zagreb- 96077 turista i 181277 nocenja to je 1,89 nocenja po turistu .
U januaru je slika jos losija za Zagreb tako da to vam je slika Zagreba bez Jadrana
No, to je ipak zanemariva razlika. Istinski zanemariva razlika od 0,33 noćenja po turistu.
OK BUD ima turiste.Zašto ih nema Beograd? Konačno ne pričajte neistine. Budimpešta ima 4 milijuna turista, kakvih 30. Majko mila. Pa to bi bilo više turista nego ima cijela Grčka i 50% više nego ih ima cijela Hrvatska.
Time što je BUD 2,7 puta veća je ona zabrljala? Majko mila.
Budimpešta je jedan od najlepšig gradova sveta i turistička je velesila. U turizmu porediti Beograd i Budimpeštu je kao porediti Osijek i Firencu. Madjarska se medju prvim zemljama otvorila za turiste nakon kovida i koliko se sećam u tim prvim mesecima, Beograd je imao i više putnika od Budimpešte.
Budimpešta je 2019. imala tek 4 milijuna turista. To nije velika brojka. Pa i Beograd je imao 2019. 1,3 milijuna turista, 1/3 turista Budimpešte.
Vi ne znate da je Budimpešta bila značajan turistički grad još za vreme komunizma i Janoša Kadara? Ono, uistinu ne znate? Tamo imaju bazen sa veštačkim talasima od 1905! ‘Zašto Beograd nema turista kao Pešta’? Zato što je Pešta – među 10. najvećih gradova sveta početkom 20. stoleća – u poređenju s njim monumentalan grad.
To vam sve nije poznato?
Ja to ne znam. O bože mili. Zar stvarno morate pisati ovakve gluposti?
O Bože mili, pa Vi postaviste retoričko pitanje ‘OK BUD ima turiste. Zašto ih nema Beograd?’ Pa eto, napisah zašto ih Budimpešta, vaša bivša prestonic ima, a inače nije istina da ih Beograd ‘nema’, pošto ih ima više nego ikad…
A zašto Beograd nema više turista nego Prag ili Beč? Grasovi slične veličine! Evo, čekamo analizu…
Da to su hendikepi koje Beograd nepotrebno ima. Nije ih trebao imati, ali…
Kada će članak zašto je Zagreb manji od Splita, a ostali aerodromi najvećih EU gradova su uvijek no. 1?
Zagreb nije manji od Splita. Prošle godine je bio i tada je bio članak na tu temu. I to ne jedan nego njih 3.
Zagreb jest manji od Splita, a i kada nije bio (u pretpandemijskom razdoblju) imao je minimalnu razliku. Ovo je očito trend koji se nastavlja i trebalo bi mu posvetiti opširniji članak.
Hvala na sugestiji. Ovo uredništvo piše članke sukladno trendovima i jasnoj strategiji Uredništva. Teme koje smo prožvakali više puta u načelu ne ponavljamo ako se nije desilo nešto novo. A nije.
Ko su clanovi Urednistva?
Novinari i administracija zamaaera.
Srbija dobija jos jedan aerodrom. Uveliko se gradi Kragujevac-Mind Park aerodrom.
Inace, Kragujevac je danas grad velcine Splita & Zadra zajedno..
https://www.ekapija.com/news/3822426/aerodrom-u-mind-parku-imace-2-piste-i-9-rulnih-staza-3
Hvala za link.
Ево у јулу је Београд имао више него дупло путника од Загреба и више него Софија. За неколико година стићи ћемо и Будимпешту.
June 2022
BEG: 542.000
ZAG: 292.761
+185% for BEG
July:
BEG: 712.500
ZAG: 329.203
+216% for BEG
У јулу BUD је имала 1,294,608 дакле Београд је смањио разлику на 55% њихових бројки. Видећемо у наредном периоду пошто изгледа да ће се Београд сасвим солидно држати.
Koliko netko mora biti nerealan da kaže da će prestići aerodrom koji je skoro tri pota veći?
Meni je vise nerealnije da ce Zagreb ikada prestici Beograd iako je odnos manji.
Da, Zagreb neće prestići Beograd ako se nešto korijenito ne promjeni u oba ta aerodroma.
Mozda ocekivanje da EU zabrani prelet Air Serbia jer leti za Rusiju? Mnogi to zeljno ocekuju. I navijaju za to. Pa jos sprovode pravdu da bi trebalo to da se desi ili da ss zabrani prelet do Rusije… ali ne ide…
Odakle vam tako blentava ideja da bi ja tako što željno očekivao. To apsolutno nije istina. Niti tako što očekujem, niti priželjkujem, upravo suprotno. Zašto pričate notorne gluposti?
Alen Šćuric
Author
Odgovori Anonymous
23.08.2022. 09:45
Odakle vam ideja da je to meni prihvatljiva opcija. Da se mene pita iste sekunde bi zabranio prelete preko EU za letove prema Rusiji i ukinuo bi vize građanima Rusije za dolazak u EU.
Pa da to bi bilo posteno i moralno. Ali zatvoreno nije i dok nije za zatvoreno ja zelim apsolutno svu srecu Air Serbiji
Beograd će stići Budimpeštu? O bože moj!
Наравно да хоће као што је Будимпешта престигла Београд 1990-их. Београд се само враћа на своје старо место. Резултати за сада доказују да се иде у том смеру тако да слободно хејтујте као што сте хејтовали 2013. када је објављено да ће Етихад преузети део Јата.
Nitko nije hajtao ništa i nikada oko preuzimanja Jata. Baš pričate gluposti.
Dajte budite realni i ne pričajte nonsense. Beograd će preskočiti Budimpeštu. Na jasno, a kad to napravi za koji mjesec onda će preskočiti i Frankfurt.
Живи били па видели. Београд ће следеће године имати бољу дуголинијску понуду тако да је то добар почетак. Ванси планира 15 милиона тако да ће Београд бити у истом рангу као и Будимпешта. Ево ове године већ одлично послује аеродром тако да стварно не знам зашто кајготирате
Kad će Beograd imati 15 milijuna putnika Budimpešta će imati bar 30.
ili vi mislite da će Budimpešta čekati i stagnirati dok će Beograd rasti?
Zašto će imati 30? Verujete u neprekidni rast? Pa ne ide to tako…
A koji veliki aerodrom u Europi stagnira i nije imao konstantan rast?
Za to “staro mjesto” trebate vratiti Mađarsku u vrijeme komunizma i gotovo nikakve trgovine sa zapadom, a Beograd pretvoriti u glavni grad Jugoslavije.
Potpuno ste u pravu. Pamtim da je osamdesetih, Beč bio osrednji aerodrom po veličini, koji čak nije imao ni aviomostove. Ostrijen je bio kompanija možda i manja od JAT-a. Isto važi i za THY (sadašnji Turkiš). Nema vraćanja na staro. I ne treba.
E da, osamdesete, komunizam, spona Istoka i Zapada, država koja želi svoju zastavu na svim kontinentima. I onda došao kapitalizam a JAT se raspao ko kula od karata. I gdje je danas Air Serbia, debelo ispod onoga što je bio JAT, a gdje je danas Austrian?
Normalno da je Air Serbia ispod JAT-a jer opsluzuje daleko manje putnika.
Ali zato sa tom istom Air Serbijom – nacionalnim prevoznikom – mozete i do JFK a uskoro do Kine, ORD i HAV. O linijama u Evropi da ne pricamo. Svake godine 10-12-15 i vise novih linija. Retko koja mnogo veca kompanija moze time da se pohvali.
Apsolutno stoji da kompanija vrtoglavo raste. To je za svaki respect
Ali je Budimpešta osamdesetih već imala triput moderniji aerodrom od beogradskog.
Da.
Možete li da date inpute kako ste došli do podatka da je Srbija za 78% veća od Hrvatske? To bih zaista voleo videti!
Hrvatska 3,9 milijuna stanvonika +75% = 6,8 milijuna srpskog broja stanovnika
Oki, razumem računicu. Broj stanovnika je 74.3 % veći. Iz teksta se čita veličina tj. površina.
Ne govorimo o broju stanovnika.
Treba porediti Budimpestu i Bec. Bez mora, zemlje slicnog broja stanovnika, gradovi slicne velicine, ali Bec duplo putnika 2019.
Zagreb i Beograd su godinama koristili za komparaciju. Vi ste ih Alene tokom godina mnogo puta uporedili. Je li to greska porediti ih?
Pa Beč i Budimpešta se najčešće uspoređuju.
Nije greška, to piše i u uvodu ovog članka. Samo članak navodi da bi se Beograd u prvom redu trebao uspoređivati sa Budimpeštom
Može onda i Beograd s Bečom da se poredi. A zašto ne, i Zagreb i Dublin bi bilo lepo: sličnog su broja stanovnika.
Može se Beograd uspoređivati sa Bečom, ali je Budimpešta daleko logičnije uspoređivanje. Bitno sličnije zemlje i uvjeti u zrakoplovstvu. Zagreb i Dublin nemaju nikakve poeznice.
A imaju poveznicu – Hrvate koji su odselili tamo.
A i obe zemlje imaju more:)
E da…
Interesantno je kako večito pominjete veličine gradova kao faktor kada se porede Beograd i Zagreb, ali zato ako vam spomenemo Frankfurt, Krakow ili bilo koji drugi grad veličine Zagreba i njegove rezultate, tada odjednom se ti gradovi ne mogu porediti sa Zagrebom iz XYZ razloga. Činjenično stanje je da se Beograd poslednjih meseci bitno udaljava od Zagreba, a zašto Beograd nije na nivou Budimpešte ili nekog petog aerodroma je priča za sebe sa kojom Zagreb veze nema.
Krakow? Kada sam ja spominjao Krakov. A Frankfurt, pobogu je najveći hub drugog najvećeg prijevoznika Europe i jednog od najvećih prijevoznika svijeta.
Da Budimpešta nema veze sa Zagrebom. Članak je o komparaciji Beograda i Budimpešte.
Zato sto Ryan i Wizz imaju 129 linija iz Budimpeste sa preko 600 letova nedeljno. To je vise nego ceo Beograd.
Jasno. A zašto Beograd nema više letova i linija, poglavito LCC? Pa daleko više imaju i Budimpešta, i Bukurešt, Sofija…
Полако, Ванси планира 15 милиона путника. Не може све преко ноћи. У јулу је Београд одувао Софију тако да је то већ добар почетак.
Da ne može sve preko noći.
Mozda zato sto ni Budimpesta ni Sofija nemaju nacionalnog prevoznika, dok je TAROM prepustio dobar deo trzista u Bukurestu, a o ostatku Rumunije da ne pricamo…
Budimpešta nema nacionalnog prijevoznika to je točno, ali Sofija ima. Nije nešto ali ima. TAROM je kompanija koja je veća od Air Serbie.
Budimpešta nema nacionalnog prijevoznika no tamo Wizz Air ima 66 linija, Ryanair njih 63. Ukupno 129 linija. Beograd ima 76 linija Air Serbie i Wizz Aira zajedno.
Kamo srece da Beograd nikada nema udeo LCC poput Sofije ili Budimpeste! Zlo i naopako sa njima. Ne zna se ko je gori.
Inace Beograd ima jaceg nacioalnog prevoznika od Bugarske te naravno i Madjarske koja ga uopste nema. Sto se tice TAROM-a ne znam kako je kad se uporede.
Mnogo je lepse gledati u svetlu buducnost Beograda. Samo Air Serbia planira 100 destinacija i odlicno im ide za sada. Ne znam koja drzava od ovih sto uporedjujete ukljucujuci i celu regiju ima direktne letove nacionalne kompanije do JFK? Uskoro za ORD, Kinu, Havanu…
Srbija ima nacionalnog prijevoznika i Beograd ima daleko manje putnika od Budimpešte. Zašto?
Београд у последње две године смањује разлику тако да гледајте тренд а не само 2019.
Трагично је да поредите Београд и Загреб. Загреб је у групи са Приштином и Скопљем, не Београдом који има озбиљну понуду.
Covid godine svakako nisu za uspoređivanje.
Србија – Мађарска: дупло мањи БНП ПКМ (GDP PPP) по становнику и 50% мање становника = 3 пута мање путника.
Kao sto hrvatska ima i jos bitno manje stanovnika od Srnije. I?
Zasto Srbija ima toliko los BDP? Madjarska nema more.
Nema ni planine…
???
Зато што смо се правили паметни.
Nažalost.