zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize, Istaknuto

KOLUMNA ALENA ŠĆURICA: Zašto je Air Serbia ukinula Tianjin

Nije prvi puta da netko zatvara long-haul letove u regiji. Tijekom Covida-19 takve letove je zatvorio Emirates, Air Canada Rouge i Korean (ove godine otvorio je T’Way umjesto Koreana) iz Zagreba. Konačno letova je pokrenuo i zatvorio za Dubrovnik American (Philadelphia) i Delta (New York JFK), ukinuti su charteri za Ljubljanu i Dubrovnik iz Japana (ANA), te iz Koreje za Dubrovnik (Korean). Vrlo kratko je za Zagreb letio i Sky Greece iz Toronta, a bilo je i nekih ekstremno kratkih pokušaja letova iz SAD-a za Beograd, Prištinu i Zagreb koji su završili kao fijasko. Jedno kraće vrijeme i Beograd je imao letove iz Indija.

Air Serbia je u zadnjih tri godine otvorila istinski ogroman broj letova, 100% više nego prije tri godine. No, i zatvorila je niz linija. Samo u 2024. zatvorila je 7 linija, od Covida-19 više od 10 linija. Ipak, zatvoriti long-haul liniju nije isto kao zatvoriti Marseilles ili Cairo. To ima bitno veće reperkusije, to košta puno, te postavlja niz pitanja. Ovako nešto se do sada nije dešavalo u regiji sa nacionalnim prijevoznicima.

 

 

Kako je Air Serbia letjela long-haul

JAT je sve do 1991. letio prilično letova za SAD. U jednom momentu kompanija je imala čak pet širokotrupaca (DC-10). JAT je letio za New York, Clevelend, Detroit, Chicago, Los Angeles, Montreal, Toronto, Bangkok, Kuala Lumpur, Singapore, Sydney i Melbourne. Još u ljeto 1991. JAT je imao 27 long-haul letova tjedno. Istovremeno za Zagreb su letjeli Pan Am (4 leta tjedno), Air Canada (3 leta tjedno), za Beograd Air China (Civil Aviation Administration of China sa 1 letom tjedno). Par godina radnije i Qantas je letio iz Sydneya za Beograd.

Croatia Airlines je od 30.5.1994. planirala pribaviti jedan DC-10 od Lufthanse i letjeti za New York (3 tjedna leta), Chicago (1 let) i Toronto (2 tjedna leta). Letovi su već bili u redu letenja, ali se od istih odustalo u zadnji čas. Kompanija nikada više nije pokušala long-haul.

Nakon sankcija Srbiji JAT je letio sa jedinim preostalim DC-10 za Peking. No, ova linija je prilično brzo ugašena, a kompanija je prodala i posljednji DC-10 i više nije imala long-haul letova.

Air Serbia je po pokretanju operacija odmah najavila nabavku širokotrupca i pokretanje prvih letova za New York. To se i desilo 23.6.2016, dakle samo tri godine po osnivanju kompanije. Kompanija je liniju letjela pet puta tjedno. Ovaj broj frekvencija kompanija je imala i u ljeto 2017, da bi 2018. broj letova povećala na 6 tjedno, kako je letjela i 2019. Tijekom Covida-19 linija se letjela istinski skromno tek 2-3 leta tjedno. Konačno u ljeto 2023. kompanija je povećala broj letova na 7 tjedno, a kako je letjela i 2024. Ipak taj broj frekvencija je bio samo tijekom top sezone. U pred i podsezoni kompanija je letjela 3 do 4 leta tjedno, netom prije i nakon top sezone 5-6 letova tjedno.

Zimi je pak kompanija opako razala broj letova, pa je širokotrupac više-manje stajao nezaposlen na stajanci. Kompanija je dobar dio zime letjela tek 2-3 leta tjedno za New York, a samo oko Nove godine bi povećavala broj letova na 3 tjedno, vrlo rijetko na 4 leta tjedno. Ove zime kompanija leti 2-3 leta tjedno za New York i nema povećanja oko Nove godine.

Air Serbia je krenula i sa letovima za Chicago, 17.5.2023. i to sa tri tjedna leta, kako je letjela i prošlo ljeto (2024.) Prošle zime kompanija je letjela 2 leta tjedno za Chicago, a ove zime leti dio zime 2 leta tjedno, no od početka I. mjeseca leti tek simboličan 1 let tjedno, kako leti do kraja zime.

Istovremeno je 16.7.2022. Hanain krenuo sa letovima iz Pekinga za Beograd. Linija se operirala jednom tjedno sve do 18.4.2023. kada se povećala na dva tjedna leta kako se leti i danas, pa čak i zimi. No, sjetimo se da je Hainan letio za Beograd preko Praga i prije Covida-19. I da je liniju ukinuo 23.11.2018. samo godinu i dva mjeseca od pokretanje iste (IX. mjesec 2017). Hm, hm, hm. Jesu li onda letovi za Kinu stvarno toliko isplativi?

Beograd je jedno kraće vrijeme tijekom Covida-19 imao i par charter letova za Indiju. No, ovdje se radilo o vrlo specifičnom letovima koji su polulegalno zaobilazili Covid-19 pravila Europske Unije, te su se isti vrlo brzo ukinuli čim je ovo zaobilaženje postalo nepotrebno. CEO Air Serbie Jiri Marek je izjavio da letovi za Indiju nisu realni u doglednoj budućnosti.

 

 

I onda grom iz vedra neba – ukida se Tianjin

Kompanija je 9.12.2022. pokrenula i letove za Tianjin. Tada su još bila na snazi Covid-19 mjere za Kinu, pa je kompanija letjela samo jedan let tjedno, koliko je Kina limitirala tada. No, ove mjere su ukinute u kasnu zimu 2023. ali kompanija je i dalje letjela tek 1 tjedni let. Tijekom zime 2023/24 kompanija je najavila dva leta tjedno za Tianjin, no vrlo brzo je broj letova i ponovo smanjila na tek 1. Tako je letjela i u ljeto 2024.

Air Serbia je stalno objavljivala da su letovi za Tianjin super isplativi. To je rekla zadnji puta i mjesec dana prije ukidanja linije. Za ljeto 2025. kompanija je najavila dva leta tjedno za Tianjin. No, onda kao grom iz vedra neba, samo 17 dana prije, ukinuti su letovi. Zašto se kompaniji tako žurilo? Otkazivanje toliko naglo znači velik broj rerutiranja, kompenzacija putnicima, te ogromno nezadovoljstvo putnika. Nešto što si Air Serbia nije smjela dozvoliti. Zadnji let za Tianjin je bio 5.11.2024. Zašto ako su letovi bili isplativi?

Znači prvo se postavlja pitanje je li Tianjin stvarno bio isplativ? Prvih par tjedana operacija sigurno da je. Hainan je imao samo jedan let tjedno za Beograd, tada je bilo jako malo letova prema Europi iz Kine. Na liniji su velika većina putnika prvih par tjedana bili kineski radnici. Po otvaranju Kine krenuli su masovno dolaziti i turisti, koji nisu trebali vize za Srbiju. No, nakon ljeta 2023. je jako upitno da li je linija bila isplativa.

Tianjin je 147 km udaljen od Pekinga. No, ima ultrabrzu željeznicu koja vozi samo 30 minuta između ova dva grada. Evidentno Air Serbia nije uspjela dobiti letove za Peking, koji su rezervirani Hainanu, pa je dogovor bio da Hainan leti liniju za Peking, a Air Serbia je tražila alternativu u neposrednoj blizini. Tu Tianjin, u tim okolnostima, nije bilo glupo rješenje. Blizu je Pekingu, grad je velika luka Pekinga, ima ogromnu industriju, čak i Airbus tamo ima tvornicu.

No, ipak je vrlo indikativno da za Tianjin ne leti ni jedna europska kompanija. Čak ni Turkish Airlines koji stvarno leti za masu destinacija, a za Kinu leti čak 8 destinacija. Ne lete tamo čak ni MEB3 (Middle East Big 3), tj. Emirates, Qatar i Etihad. Za Europu će letjeti tek Tianjin Airlines i to za London koju liniju obnavlja 12.12. ove godine. Ne leti ni Air China, ni China Southern, China Eastern, Hainan… Vrlo indikativno. Pa ako svi ovi giganti ne lete za Europu, kako je Air Serbia očekivala tu imati kruha?

Jiri Marek je rekao da je razlog ukidanja Tianjina to što sada više nema konekcija na Guangzhou obzirom na nonstop letove, pa linija više nema isplativost. Kajgot. Ovo je stvarno izgovor koji nema nikakvog smisla. Tko bi preko Tianjina letio za Guanghou. Pa to je preko 2000 km sjeverno. Logičnija opcija letova za Guangzhou je preko nekog huba po putu, a ne preko sjevera. Konačno, a koliko je to putnika na svakom letu za Tianjin moglo biti iz Guangzhoa? 200? 100? 50? Taško. A ako je bilo manje od 50 onda to nije razlog.

Neki stručnjaci tvrde da je Tianjin ukinut jer kompanija nema dovoljno posada za A330-200, da je masa pilota napustila kompaniju. Ovo mi baš ne drži vodu. Da je to istina kompanija bi ubrzano školovala nove kopilote, a sadašnje kopilote ekspresno promovirala u kapetane, te bi kupovala pilote na trećim tržištima. Uz to tada bi imala manjak pilota na uskotrupcima jer svi žele preći na širokotrupce. Konačno, nitko nije toliko lud da nabavi dodatna dva A330-200 ako nema dovoljno pilota. Konačno ako kompanija ne uspijeva ishendlati 7 letova tjedno radi posada, kako će letjeti planiranih 14 tjednih letova ovog ljeta? Ako kompanija ima problema sa pilotima zimi kada ima manje od 50% letova nego ljeti, kako će onda pokriti ljetne operacije?

Kabinci posebno ne mogu biti problem, jer kompanija tvrdi da je na natječaju za kabince imala preko 800 kandidata za tek 80-90 upražnjenih mjesta. To je deset puta više. Dakle od tih ljudi se može brzo i efikasno mobilizirati kabinski kadar i odškolovati u dva mjeseca.

Znači očito je Air Serbia fulala sa ovom linijom. I ona evidentno nije bila isplativa. Zato se i odustalo od dva tjedna leta i letio se tek jedan simboličan let, da linija ne gubi enormno puno novaca. Linija je ukinuta godinu i 11 mjeseci od pokretanja. Ukinuti neku europsku liniju znači gubitak novaca, no ukinuti long-haul liniju znači jako puno izgubljenog novca. Ako je linija bila neisplativa, a evidentno je, ona je pržila enormnu količinu novaca.

 

 

Dvije linije umjesto Tianjina

Air Serbia od 30.9.2024. leti za Guangzhou. I opet čudan izbor, nije li logičnije bilo prvo otvoriti Shanghai, najveći trgovačko-industrijski grad Kine i ogroman turistički grad. OK, Guangzhou je navjeći aerodrom u Kini, no u prvom redu zato što Peking i Shanghai imaju po dva aerodroma. Guangzhou je 2023. imao 63,2 milijuna putnika. On je samo 148 km udaljen od Hong Konga pa će i putnici za ovaj važan grad putovati preko Guangzhoa.

No, za Hong Kong leti tona europskih kompanija, Aeroflot, Air France, British, KLM, Lufthansa, Swiss, Turkish, tamo lete Emirates i Qatar. No, za Guangzhou ne lete zapadne kompanije. Tamo lete samo Turkish i Aeroflot (koji nema konekcije za Europu). Ogroman broj kineskih kompanija imaju skroman broj letova za Europu. China Southern leti za Amsterdam, Budimpeštu, Frankfurt, Istanbul, London, Luxemburg, Moskvu, Paris i Rim, tek 9 linija. No svi ostali veliki kineski igrači nemaju letova za Europu. Jel stvarno pametno da Air Serbia i ponovo leti za aerodrom gdje drugi ne lete? U zrakoplovstvu nije pametno otkrivati toplu vodu, oni koji to čine gotovo uvijek bankrotiraju. Hoće li se i ovdje ponoviti scenarij Tianjina?

Uz to od 25.9. iz Beograda za Guangzhou leti i China Southern. OK, kompanije su u code-share, ali ipak China Southern će prvenstveno puniti svoje letove. Nije li četiri tjedna leta za Guangzhou previše? A konkurirati Chini Southern nije nimalo pametno, oni su opako jaki, najveća kineska kompanija (1085 aviona sa kompanijama u suvlasništvu). Kompanija je 30 puta veća od Air Serbie, po broju putnika 35 puta veća od Air Serbie (142 milijuna putnika u 2023.). Tu Air Serbia nema nikakve šanse, ali nikakve. Konkurirati Kinezima danas ne mogu ni najveći europski igrači, pa su Lufthansa, British, SAS, LOT i Virgin Atlantic prije par tjedana ukinuli letove za Kinu, a masa drugih je smanjila broj frekvencija. Hoće li code-share ovdje biti dovoljan, code-shrare, pa čak i joint venture imaju najjači europski prijevoznici sa kineskim prijevoznicima, pa ukidaju letova. Ima li tu putnika za 4 leta tjedno i preko 1000 putnika svaki tjedan za break-even?

Čak štoviše Air Serbia pokreće i liniju za Shanghai. Linija kreće 11.1. i operirati će se dva puta tjedno. Za razliku od Tianjina i Guangzhoa za Shanghai leti jako puno europskih kompanija (Aeroflot, Air France, Austrian, British, Finnair, KLM, Lufthansa, Swiss, Turkish), a lete i sve tri MEB3 kompanije. Air China, China Eastern, Hainan, Juneyao i Shaghai Airlines imaju ogroman broj letova za europske destinacije.

Ovo znači da će Air Serbia imati četiri tjedna leta za Kinu, no kineski prijevoznici će imati isto toliko. To je čak osam tjednih letova između Kine i Srbije. Bitno više nego imaju daleko veći aerodromi u široj regiji. Nije li puno? 2019. nije bilo ni jednog leta, danas ih ima 8. Hm, hm, hm.

Budimo realni. Linije Hanaina i Chine Southerna su dogovorene na razini država, dogovorili su ih Vučić i Xi Jinping. A u Kini kada vlast kaže da se nešto napravi nema rasprava. Kompanije slijepo slušaju i to naprave.

Ne smijemo zanemariti činjenicu da tržišna razmjena Kine i Srbije raste, Kina je druga po tržišnoj razmjeni sa Srbijom. Istim će i cargo iz Kine biti najznačajnija stavka linija koje će se operirati. Kina ima brojne investicije u Srbiju, ona drži niz tvornica, gradi najveće infrastrukturalne objekte među kojima brzu željezničku prugu za Budimpeštu, aerodrom u Nišu i autopute, ona je čak radi toga otvorila poslovnicu Bank of China u Beogradu. Kina je u Srbiju u zadnjih 10 godina investirala čak 5,5 milijardi EUR. Stoga značajan broj Kineza živi u Srbiji. Procjene su da ih ima preko 15.000.

Važan podatak je da je Srbija potpisala sa Kinom vrlo bitan sporazum o slobodnoj trgovini od 1.7.2024. Čak 60% robe će biti oslobođeno carine, a u idućih 5-10 godina još 30%. U Srbiji posluje 1560 kineskih poduzeća koje zapošljavaju oko 20.600 ljudi. Osim Srbije ovakve sporazume u Europi imaju još samo Švicarska i Gruzija.

I broj kineskih turista u Srbiji rapidno raste. Naime Srbija nema vize za Kinu, tako rijetka pojava u Europi. Srbija je 2023. imala 92.125 kineskih turista koji su ostvarili 282.069 noćenja.  No, ovo je bitno manje nego što ima Hrvatska koja će 2024. imati preko 200.000 kineskih turista. (2019. Hrvatska je imala 279.000 kineskih turista). No, u Srbiju kineski turisti dolaze samo u nju, dok su u Hrvatskoj na kružnim putovanjima više država. I zato za Srbiju kineski turisti dolaze avionom za Beograd, dok za Hrvatsku dolaze u druge zračne luke šire okolice. Razgovarao sam sa turističkim djelatnicima Srbije o kineskim turistima, kažu da su to prvenstveno umirovljenici koji dolaze na svoje „životno putovanje“ i da jako malo troše. No, bez obzira na to oni dolaze avionom, plaćaju avio-karte i povećavaju broj kineskih putnika preko Beograda.

No, usprkos svega toga 8 letova tjedno je enormno puno. To je više nego Srbija ima letova za Bruxelles, Dublin, Dubrovnik, Genevu, Hamburg, Lisabon, Madrid, Manchester, Oslo, Sarajevo, St.Petersburg, Split, Stuttgart, New York…

Uz to Xiamen Airlines je pokrenuo studiju letova za Beograd. Kompanija je zainteresirana za letove iz Xiamena. Ako oni dođu to je bar 10 letova tjedno. Puno! Uz to Jiri Marek je rekao da je Air Serbia zainteresirana za letove prema Pekingu. Daleko logičnije nego Tianjin. No, to znači da bi za Peking bilo četiri tjedna leta dvije kompanija, a da bi za Beograd vrlo skoro moglo biti i 12 letova tjedno iz Kine, skoro dva svaki dan. Puno, puno previše. Može li Air Serbia stvarno izdržati i toliko letova i toliku konkurenciju, čak tri velika kineska prijevoznika.

I sad se vratimo na činjenicu da su Lufthansa, British, Virgin Atlantic, SAS i LOT ukinuli letove za Kinu. A Air Serbia ih otvara toliko puno. Jel to stvarno pametno? Ili ćemo vrlo skoro doživjeti sudbinu Tianjina? Te pritom izgubiti puno novaca.

Treba se postaviti i pitanje kako će ovoliko velik broj letova utjecati na letove flydubaia (Dubai), Qatara (Doha), Wizz Aira (Abu Dhabi) i Turkisha (Istanbul) za Beograd. Svi ovi letovi su imali puno Kineza. Konačno kineski letovi će imati i brojne konekcije na druge kineske gradove, ali na ostale letove za Daleki Istok i Australiju, koje su do sada letjeli flydubai/Emirates, Qatar i Turkish. Možemo li očekivati smanjenje ovih letova u skoroj budućnosti?

Kako god Air Serbia sada ima tri Airbusa A330-200. Ovi avioni ove zime imaju tek 6 tjednih letova. Znači da su dva od tih tri aviona prizemljena (OK, jedan će biti na servisu dio zime, ali svejedno to je jedan do dva prizemljena aviona). No, do kraja godine doći će i četvrti A330-200, a to znači čak tri prizemljena širokotrupca ove zime. Idućeg ljeta kompanija za sada predviđa 14 tjednih letova. To znači malo manje od dva prizemljena širokotrupca. A to guta ozbiljan novac.

Kompanija je najavila letove za Miami i Toronto, a u kasnijoj budućnosti za Tokyo i Seoul. No, hoće li stvarno biti putnika za Miami i Toronto, poglavito zimi, ako i daleko potentniji Chicago ima tek 62% load faktora na razini godine, a zimi se reže na tek jedan jedini simboličan let. Kako će onda proći manje potentni Miami i Toronto? Ima li dovoljno putnika iz Beograda za Tokyo i Seoul. Broj japanskih i koreanskih turista u Beogradu je istinski minijaturan (bitno manje od 5000), po toj osnovi neće biti ništa putnika. Dijaspore nema, broj poslovnjaka je jako mali, diplomata  i političkih veza gotovo da nema. Tko će onda letjeti na ovim linijama?

U tom kontekstu treba se pitati je li se kompanija malo zaletjela sa trećim A330-200, a pogotovo sa četvrtim ovim avionom. Širokotrupci gutaju daleko više novaca nego uskotrupci. Nemalo kompanija je na njima slomilo zube. Sjetimo se samo Norwegiana, Air Italy, Air Berlina, bmi-a i Wow-a koji su upravo slomili zube na širokotrupcima. Sjetimo se činjenice da su širokotrupce iz flote izbacili TAROM, ČSA, Malev, Spaniar, Balkan Bulgaria Airlines, Air Malta, Luxair, S7… Da ih Aegean kao jedna od najboljih kompanija Europe sa 82 aviona u floti nikada nije letio.

Na kraju, ogroman respect prema Air Serbiji. Tri širokotrupca, četiri long-haul linije i više ovih linija u budućnosti. To ne mogu uspjeti daleko veći igrači u Europi. Stvarno ogroman naklon. No, i veliko pitanje jel će ta avantura biti uspješna ili će kompanija slomiti zube na njoj.

243 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Samo vi mračite ali polovina letova za Šangaj u prvom mesecu je gotovo rasprodato, ostalo još po par mesta u biznisu. ErSrbija nastavlja da pobeđuje.

Probajte da rezervišete pa će te se sami uveriti. Verujem isključivo činjenicama, rekla-kazala me ne interesuje.

to su govorili i za ORD pa na kraju LF 64%.. A čak i da je to istina: kao prvo: što je sa onom drugom polovicom letova u siječnju, kao drugo što je sa letovima u veljači, ožujku, travnju i dalje. I kao treće: a koga to “ErSrbija” pobjeđuje??

je pa kak ne znaš kak tržište tam funkcionira. Sjednu se prijatelji osam dana ranije i vele: “JU ima još mjesta za Kinu. Ajmo na par dana tamo!”! Pa to dela celi normalni svet. Evo ja imam na desetine Last Minute upita za Peking, Shanghai, Guangzhou, … Oh wait..

Tako je bilo i sa Čikagom tako da BiH vas zamolio da ne letite visoko jer ćete nisko pasti.

Da li mogu da iskoristim ovu priliku i da vas pitam da li ste imali analizu za Čikago, odnosno da li je u planu ukoliko nije, koja bi pokazala razloge tako slabih rezultata? Laički govoreći, neverovatno mi je da je takva situacija sa tako malim brojem letova, te me zanima o čemu je reč. Hvala unapred!

Ja bih se radovao da JU leti i za PEK i za PVG i za CAN. A neka lete i kineske kompanije za sve tri i ako moze za jos neku destinaciju.
Time samo mozemo da doboijimo svi mi u Srbiji a i JU indirektno ako bi napravila code-share sa kinezima.
BEG bi zaista postao hub, dobili bismo stotine hiljada turista iz Azije, kao i tranzitnih putnika.

Ne, nisu Kinezi neprijatelji ako smo mi pametni. Oni su nasi prijatelji i partneri. Zapad je taj koji je upitan.

Molim vas bez lupetanja ako je moguće. Hvala.

Anonimuse, ako vam smeta lupetanje, onda zacutitie i suzdrzite se od pisanja. Pokusajte biti pristojni i bice bolje.

a zašto netko ne bi napisao da je komentar glupo lupetanje ako on to jest??

Svako ima pravo da napiše komentar. U slučaju da nije napisano da ovaj što je napisao komentar lupeta, postojala bi mogućnost da mu neko poveruje. Stotine hiljada turista iz Azije nemaju mnogo mnogo veći turistički centri zapadne Evrope gde aerodromi broje desetine milione turista prema tome ne lupetajte ni vi. Taj ‘upitni zapad’ kako piše čovek koji lupeta je četvrtoj najsiromašnijoj državi Evrope i jednoj od najzagađenijih na svetu poklonio milijarde evra pomoći za razliku od ‘prijatelja’ iz Kine.

@anon 21.44: majko Božja, vi to ozbiljno??

Jos jednu stvar cu napisati:

Zasto vi, Alene, smatrate da Air Serbija treba “konkurirati” Kinezima?

Air Serbija saradjuje sa KInezima.

Bitno je razumeti sustinu aranzmana. Niko tu nije nikome neprijatelj. Naprotiv. Ovde je rec o partnerskom odnosu.

Razumete li ?

Saradjuje itekako, kao sto je saradjivala i sa TK i to se zavrsilo vec svi znamo kako, kao sto je saradjivala i sa Hainanom za otvaranje PEK/TSN pa znamo kako se to zavrsilo.

Evo sad super saradjujemo sa svim kineskim kompanijama, toliko super da smo dozvolili ulazak na trziste nekih od najvecih kompanija istocne hemisfere koje ce leteti za Beograd sa nizim troskovima operacija, osoblja, goriva, aviona, sa preletom Rusije, kracim vremenom leta, novijim i boljim avionima…a mi ovde raspravljamo da li Air Serbia treba da ove kompanije smatra konkurencijom!

Imate pravo i Vi doduse, kineske kompanije imaju toliku prednost nad JU na ovim rutama, da im JU u sustini i nije konkurencija

Definitivno ne treba dozvolili ulazak na trziste nekih od najvecih kompanija istocne hemisfere koje ce leteti za Beograd sa nizim troskovima operacija, osoblja, goriva, aviona, sa preletom Rusije, kracim vremenom leta, novijim i boljim avionima… Jer sve opisano je čista ka-ta-stro-fa.

Čujete li vi sebe, gosn Ivane?

“Plima podiže i velike i male brodove”.

Air Serbia će dobiti svoj deo, a koliki je taj deo – od njih zavisi.

To je uostalom jedna firma, ima tu još 100 hotela, Airbnb kapaciteta, turističkih vodiča, ugostitelja, poslovnih ljudi i njihovih poslova, radnika, sajmova …

Sve zavisi od prioriteta. Protekcionizam je alatka koja je neretko koriscena u korist JU u poslednjih 11 godina. Ako se gleda interes putnika, treba naravno pustiti strane kompanije bez ikakvih ogranicenja. Ako se gleda i na podrzavanje JU onda se primenjuje protekcionizam.

Ako se ne gleda nigde kao u nasem slucaju, jer su se ili JU ili vlada Srbije ubedili (pogresno naravno) da mogu da sa Kinom saradjuju kao jednaki i ravnopravni partneri, dobija se trenutna situacija gde je JU izvukla najgore karakteristike od obe iznad navedene opcije – parcijalno otvoreno trziste, sa idalje postojecim restrikcijama, uz konkurenciju koja ce oduvati JU. Pa posle ako JU ne bude islo, sami smo krivi, a trziste ostaje u rukama stranih kompanija.

Kakav crni protekcionizam kad je 90% saobracaja iz Srbije sa zemljama otvorenog neba?

Itekako ima letova, potpuno tacno. Procenat je manji od 90%

Sto se tice drzava regije, iako kao i Srbija nisu u EU, sve su deo ECAA (European Common Aviation Area) tako da to je kao da efektivno imaju Open Skies prema EU, dok medjusobno drzave samo potpisuju bilaterale bez fiksnog ogranicenja na broj letova

Da probate vi otvoriti zrakoplovnu kompaniju i od starta se bez milosti ubadati sa svima počevši od TK, pa nam javite kako ste prošli?

Prelet preko Rusije je u slučaju Srbije beznačajan jer je Ukrajina zatvorena, pogledajte na flight radaru kuda lete ti avioni.
https://fr24.com/data/flights/cz668#382337d7
Check out playback of flight CZ668 from Belgrade to Guangzhou on Flightradar24. https://fr24.com/data/flights/cz668#38197a28

Konkurent nije neprijatelj.

Monopol je uvek najgori neprijatelj, a protekcionizam je zaštita monopoliste.

Zaštititi monopolistu je osuditi ga na dalje zaostajanje i laganu smrt, uz nanošenje štete celom društvu. To je lekcija koju će Tramp morati da nauči.

AS je imala dovoljnu podršku da stane na noge, dalje je na njoj – ili neka pliva, ili neka pusti druge da plivaju.

Pa zato sto je pokrenula CAN i PVG.

U narednih nekoliko meseci ce se obznaniti i za PEK.

Nema smisla dramiti, sve je OK i ide jako dobro. Prodaja je iznad ocekivanja.

Pozdrav iz JU

Uz svu opravdanu kritiku sa Vaše strane Alene ovo sa Tijanđinom opet govori o agilnosti Air Serbia. Pokušali su, jedno vreme je išlo dobro a sada su kada su videli da nije isplativo odmah reagovali.

1. Ne razumem šta je tu kontradiktorno? Radilo je ok dok je radilo ok, onda su se okolnosti promenile pa sa njima i prognoze.

2. Lepo je rečeno, let je bio bez rezervacija do 8 dana pred let. Dakle 17 dana pre keta nije bilo putnika da ih se razbesni.

Verujem da postoje, ali ne postoje na način na koji oni koji veruju u njih misle. Postoje na isti način na koji postoji i Supermen.

A što ne bih verovao da su ljudi bili čekali Last minute da kupe kartu? Zašto bih verovao vama više nego Mareku? Ne poznajem ni jednog ni drugog, niti imam podatke koje Marek ima a vi ne.

Pa ako putnici kupuju kartu 8 dana pred let, a oni ukinuli let 17 dana pre, to znači da nisu pružili mogućnost putnicima da kupe kartu? Možda bi bio pun avion, pošto se puni 8 dana pre, jel tako?

Po meni Toronto ima smisla što se zapada tiče uz NY i Chicago. Što se tiče Kine to je politička odluka, to je svima jasno ali s obzirom da je Kina privreda koja enormno raste možda bi trebalo i istrpeti gubitke na početku i onda kasnije videti šta je najbolje. Po meni Peking i Šangaj. Sve ostalo… prepusti drugima. I da, iskreno Alene, ne verujem ja uopšte da će taj četvrti A330 doći. Barem ne u narednoj godini. Šta će im ako ni ova tri ne mogu da uposle.

mislim da gresite za Guandzou i Peking…Prvo, iz juzne Kine, a narocito Kantona, ima najvise kineskih rezidenata a i radnika na privremenom radu u Srbiji…U Juznoj Kini, a narocito triling Shenzen-Guandzou- Xiamen ima ubedljivo najvise srpskih radnika u Kini…Takodje, Guandzou ima, sto smo vec vise puta pisali, daleko veci conectivity potencijal od Pekinga narocito sto se tice Jugoist. Azije i Australije…Ok. tu je China Southern, ali ima tu mesta i za JU, a ako bi dobio code share, onda bi to bio tek pravi pogodak JU ima dobro vreme dolaska u CAN, i dobre dane, moze da se uhvati ceo vikend posto stize u petak vece, a za povratak mozete iskoristiti ceo vikend na odmoru, i stizete u bG u utorak u zoru, znaci samo jedan radni dan se gubi ….A i sto se tice turista iz Srbije ili Evrope koji bi isli bas za Kinu, mislim da ih ima vise koji bi posecivali jug, jer je tu i Makao, i Hong Kong, i Kumning, negoli Peking.ok, ima turista i za Peking, ali to je samo to, sa Kineskim zidom..dole ima vise opcija za posetiti

u komentaru sam hteo da kazem da je bolje da leti Air Serbia za Guandzou nego za Peking, a obrnuto je tvrdio gospodin iznad, pa sam i obrazlozio razloge takvog mog misljenja..

Zaboravio si da napises kljucnu stvar vezanu za toliki broj letova iz Srbije do Kine. Srpskim i kineskim kompanijama je dozvoljeno da lete preko Rusije dok ostale EU zemlje moraju da zaobilaze Rusiju. To stvara vece troskove i duze putovanje pa su manje konkurentni od AirSerbie.
Sto se tice Miamija tamo je sezona zimi a ne leti kao u Chicago.

Mislim da je poenta što zapadne kompanije, koje su ranije obavljale letove za Kinu preko Rusije, sada moraju da je zaobilaze, što je značajan dodatni trošak, koji ne mogu da pokriju.

Er Srbiji ne smeta toliko problem Rusije. Letovi za Guangžu mogu da se obave najkraćom linijom, a za Šangaj, zaobilaženje Rusije predstavlja minimalno odstupanje.

Pošto zapadne kompanije više ne pokrivaju to tržište, Er Srbija dobija njihove putnike; tržište i dalje postoji, pa neko mora da ih preveze.

“Kompanija je najavila letove za Miami i Toronto, a u kasnijoj budućnosti za Tokyo i Seoul…Ima li dovoljno putnika iz Beograda za Tokyo i Seoul. Broj japanskih i koreanskih turista u Beogradu je istinski minijaturan (bitno manje od 5000), po toj osnovi neće biti ništa putnika. Dijaspore nema, broj poslovnjaka je jako mali, diplomata i političkih veza gotovo da nema. Tko će onda letjeti na ovim linijama?”

Pun pogodak poente problema, a taj je da je Air Serbia potpuno promasila poentu sa planiranjem novih long haul ruta, sto je neobicno jer bi Marek trebalo da je naucio od gresaka CSA i Alitalia-e.
U obe kompanije je svojevremeno imao prilike da vidi iz prve ruke interne podatke koji su pokazivali da su rute, recimo, iz Seula za Prag, ili Tokija za Rim, punili vecinski putnici iz Azije jer su Italija i Ceska imale relativno slab outbound promet ka ovim drzavama, dok su Azijske drzave imale jak outbound ka Italiji i Ceskoj.

S obzirom da ne bih bas rekao da ce u bliskoj buducnosti Srbi masovno krenuti da putuju u Japan i Koreju, kao i da ce Japanci i Korejanci (Juzni barem) krenuti da masovno dolaze u Srbiju, Air Serbia nema sta da trazi na rutama ka ovim drzavama, jer nema cime da napuni avione. Cak i pod pretpostavkom da ce moci da na svakom letu ima obilan cargo promet, to nece biti dovljno da istera ove rute do profitabilnosti, sa LF koji bi verovatno bio jos gori nego sto je bio za ORD u 2023. Vredi takodje podsetiti da ce cak i nakon rekonfiguracije i renoviranja kabina, Air Serbia idalje biti nekonkurentna po cenama i operativnim troskovima na ovim rutama, zbog vec milion puta objasnjenih problema (ne)preletanja Rusije, soft/hard product-a, neekonomicnosti A332 u odnosu na vece avione, itd…

Air Serbia bi morala da, kao i svaka evropska Legacy kompanija u post-covid periodu, delimicno prebaci fokus na (premium) leisure trziste. Ovo ne bi trebalo da im tesko padne s obzirom da vec potenciraju leisure rute po Evropi. Realno gledano, u trenutnoj trzisnoj situaciji, vise bi smisla imale linije iz Beograda za Miami ili Maldive, nego za Tokio i Seoul. Prve dve barem imaju drasticno smanjenu, ili obrnutu sezonalnost na godisnjem nivou u odnosu na ostale destinacije JU

Koliko sam shvatio, Er Srbija računa na tranzitne putnike. Zapadna evropa je počela da ukida letove za Kinu i daleki istok koji su im ranije išli direktno preko Rusije, jer im je skupo da zaobilaze. Dakle, ukida se ne zbog smanjenja interesovanja, već zbog povećanja troškova.

Tržište postoji, ali im više nije rentabilno. Er Srbija računa da, dokle god traju sankcije protiv Rusije (a svi su izgledi, unedogled), imaće zapadne putnike u transferu za daleki istok.

“Dakle, ukida se ne zbog smanjenja interesovanja, već zbog povećanja troškova.”

Koliko se ja secam, TSN je otvoren krajem 2022, tj. punih 8 meseci od pocetka rata u Ukrajini. Povecani troskovi su tu bili od starta, tako da to nije validno objasnjenje.

Prica o transferima sa zapada je potpuno korektna, ali kako mislite da JU dobije kompetitivnu prednost na ovim letovima kada na long haul rutama izbegava prelete Rusije? Ovo je jedini adut koji JU ima, a vecina (evropske) konkurencije nema, a JU ga ne koristi, doduse iz prilicno opravdanih razloga. A to je samo za Kinu situacija, sta treba da ocekujemo za hipoteticki Seoul i Tokio, gde bi kruzenje zbog izbegavanja Rusije bilo jos uticajnije? Tokio-Beograd bi bio let od 13 sati, sto je kranje neekonomicno sa malim i (relativno) manje modernim A332.
O konkurenciji od kineskih, azijskih i MEB3 kompanija da i ne pricamo

Pravo je pitanje gde srpski turisti hoce da idu? Ako ste zaboravili, Srbija je bila povezana sa Spanijom do pre par godina sa 0 ( i slovima- nula) letova, uz onaj izlet Vuelinga koji bilje da nisu ni pustili u promet koliko je to bilo uzasno i glupo sta su radili….Anyways, u redu letenja za letnju 2025. je upisano 31 ( i slovima trideset jedan ) let nedeljno samo kod Air Serbije, plus Wizz koji ce da leti bar 4-5 puta…Secam se da se 2019. kad se stidljivo pokretala Barselona, pa Malaga i Madrid, pricalo da tamo nema ko od Srba da ide, da su Srbi turisti u Grckoj, a ne Spaniji….
31 let za Spaniju, plus nekih 6 za Portugal, i sve uglavnom sa A320, je nekih 6600 sedista nedeljno…samo na Air Serbia…i to je izgleda malo da pokrije traznju…
Prema tome, ne otpisujte olako Tokio, a pogotovu ne Majami….

Srbija je na (skoro pa krajnjem) jugoistoku Evrope, što je geografska prednost koju JU ima u odnosu na ove na severu. JU u startu ima 2-3 sata prednosti u odnosu na severnjake, a to nije malo.

Ma dobro je sto su ukinuli rutu, razum i logika su presudili na kraju.

Zanimljiva rečenica: “Ovako nešto se do sada nije dešavalo u regiji sa nacionalnim prijevoznicima.”

Pa naravno da se nije dešavalo kad ne postoji nacionalni prevoznik u regiji koji je uopšte otvorio neku long haul liniju, a kamoli da ju je ukinuo.

Pobogu, osim JU!

Posto kazete da nije u redu da se posle godinu dana i 11 meseci linija ukine, kako je onda u redu da Finnair posle godinu dana i 10 meseci ukine dve linije za Dohu?

Što smo iz ovih analiza saznali proteklih sedmica o tome što je zajedničko za Air Serbiu i Aerodrom Beograd? Zajedničko im je da nisu organizirani na razini najboljih kompanija i aerodroma Europe, za razliku od recimo Sarajeva.

Sigurno je tako. Sarajevo ima najmanje putnika od svih glavnih gradova bivse drzave, cini mi se. Nevidjen uspeh. Centar sveta

Samo što Podgorica ima Tivat a još je i MNE 3-4 puta manja od BiH.

A Slovenija ima daleko manju dijasporu od BiH, i ima bar 3 konkurencije u krugu od sat ipo drumom.

Bwahaha, pa hajte saberite putnike pa javite rezultat.

Lju nema konkurenciju u svojoj državi ali nema ni granicu prema susednim. Dakle svi ti okolo kao da jesu u istoj državi.

Ne znam koji turizam Podgorica ima a da još jači nema Sarajevo? PG ima ispod 200k ukupno domaćih i stranih, SA preko 500K…

Dakle stvarno, g Alene, dajte se uozbiljiti.

Dobra opservacija, kao i obicno. Da se nesto nauciti. Misljenja sam da je bilo vazno samo otvoriti liniju ka Kini, koliko god da traje. Ispuniti obecanja, a za kasnije ce videti. Nakako mi na to lici odluka otvaranja Tianjina.
Ok. Nadam se da ce se racionalnije i isplativije kretati u pogledu otvaranja ka Kini.

Stigla Vesičeva zamena,Vučićev kum

Ovo vise nije ni smjesno, satira je nula za ovo

Nisu valjda postavili Šešelja?

Ovo naravno nije istina. Drugi ministar je preuzeo ministarstvo do izbora novog ministra kako bi neko formalno potpisivao tekuće odluke.

Detaljno objasnjenje Mareka koje niste preneli.

“When we were operating Tianjin, all the bookings came eight days before departure. Just imagine you are running a long-haul service where you see it’s empty and then eight days before departure it gets full. It is very stressful. We suspended it recently because when we launched Guangzhou, we realised that those people that were coming in the last eight days are using Guangzhou or other points because there is already sufficient capacity for the demand that is currently available in China”.

Kajgot. Nijednom jedinom recju niste demantovali nista. Objasnjenje ima svog smisla ovog sveta.

Zakaj mi niste objavili vijest o Wizz Air-u u Beogradu?

Objavio sam ovdje u komentarima kompletnu vijest o povećanjima Wizz Air-a u Beogradu tijekom prazničnih tjedana. Zakaj mi taj komentar (vijest) niste objavili?

Boro iz Slavonskog Broda pise zakaj o povecanjima u Beogradu? Cudnih li kombinacija…

Ne razumijem Vas uopće. Kaj imate protiv mene? Da, živim celi život u Slavonskom Brodu, a rodom sam Tuzle.

Kaj? Dusom ste u Zagrebu? 🙂

Komentatorskim duhom je iz Zagreba.

Alene može li se očekivati zimski čarteri Er Srbije sa A330 do Havane, Maldiva, Zanzibara, Punta Cane, Phuketa…pa i u špicevima leti A330 do Ciriha, Pariza,…?

Pa eto JU je radila letove sa A332 do ZRH, FCO i CDG i na svim imala oko 220 putnika. Dakle vise nego sto staje u A320.

Broj putnika je javno dostupan na internetu. I imali su u obe strane preko izmedju 200 i 240 putnika.

https://www.expertflyer.com

Izvolite link, napravite besplatan nalog i mozete pretrazivati broj putnika na pojedinacnom letu. Dakle javno je dostupan broj putnika na internetu.

Vi stvarno vjerujete necemu sto je mogao napisati i izmisliti bilo tko na netu?

A330 ce za FCO leteti tek 2025, za oko dva meseca. Letova sa A332 je bilo ukupno tri, jedan za ZRH i dva za CDG. Mislim da ne treba objasnjavati da ovo nije nikakav indikator neophodnosti letova sa A330 unutar Evrope

Uplatite na FR24 pretplatu za preko 7 dana pa vidite kada je A330 leteo za FCO. Do tada ne objavljujte neistine.

Alen je rekao da ima pretplatu na FR24. Recite nam Alene kada je A332 leteo za FCO.

Zasto ne podijelige user i pass pa da mozemo pretrazivati kad Vi nemate vremena? Malo solidarnosti ne bi bilo na odmet.

Nije neophodno, ali je dobro za trening posada i ako avion ima slobodnog kapaciteta, a postoji povecana traznja.

a330 leti povremeno EU iskljucivo zbog skolovanja posada

Ima tu svega ali izgleda je ipak manjak pilota najveći problem. Dobar potez je školovanje sopstvenih kadrova ali to će se pokazati tek za 2-3 godine kad završe obuku. A do tada dajte ljudima plate koje će ih zadrzati u kompaniji. Pa nema njih 1000 nego par desetina. A kažu imaju profit. Na kraju dana sve se svodi na novac.

Kako su ukinuli TSN sve više mi nije jasna long haul strategija. Ok, probali su, ne ide iz nekog razloga, ukidaj. Ali ne znaju više hoće li Majami, Toronto, Seul, Tokio. A Čikago jedva na mišiće. Ispada da jedina prava ruta je JFK.

Hoće FF, hoće JV sa TK, svašta nešto i na kraju ništa. Embraeri ništa. Leti jedan. Osim Bugara.

Nije sve ni tako crno. Raduje me da se vise okreću leisure linijama gde je novac. Load factor je takođe vrlo dobar. Ali evo još jedna zima a ne vidimo čartere za daleke leisure destinacije a sedi ti A330 na aerodromu. Jer nema pilota. I tako u krug.

Za sledeći krug ekspanzije potrebno je investirati. Ozbiljno investirati. Možda je pravi trenutak da se traži kupac za 49%.

Kompanija je digla plate, piloti ne odlaze masovno.

Evo kazu da su u ovoj godini zaposlili 54 pilota i 139 kabinaca.

Vec Vam je objasnjeno, a i Marek je dao detaljno objasnjenje na CAPA.

plata Kapetana AS je od 5-6 hiljada e u proseku…FO od 2100-4000 ukoliko ovi koji tamo rade govore istinu

Ne verujem u priču o manjku pilota jer znam da dosta pilota ima dupli type rating (i 320 i 330)

Oni prosto ne znaju da ustede malim ulaganjima u ljude nego samo silom idu protiv radnika.
Najveci problem za firmu su piloti i odrzavanje aviona. Evo imali su do skoro konkurs za mehanicare i niko im se nije javio na konkurs.
Prosto ne znaju da sacuvaju strucni kadar i cim neko podigne glavu gledaju odmah da ga oteraju. Svoju tehniku su toliko stozali da moraju da angazuju drugu firmu za odrzavanje avijona.

Zato jer svaku osobu koja se pobuni – sklanjaju.
Plate kabinaca su na nivou prodavacica u supermarketima a neretko i manje (sefica smene u nekoliko vecih prodavnica garderobe ima vecu platu CS i to sa naletom – CS ima vecu platu samo ako odleti barem 1 longhaul let), a sada im daju povecanje plata ali sa time da se prvih 20-30 sati naleta racuna kao deo plate (odnosno – bez dnevnica) sto je u osnovi smanjenje plate. I da, imali su dosta kandidata ali kada su deca cula i videla kako se realno radi i za koje pare, broj kandidata se drasticno smanjio. Dosta su zaposlili ali je dosta njih i otislo.
Slicno je i za pilote i kopilote jer su im plate jedne od najnizih u Evropi ako se uzimaju u obzir legacy prevozioci i dosta njh ne zeli da im se brise ili da ne lete jedan od dosadasnjh tipova aviona u ime Embraera. Realno je da dosta njih u osnovi ceka da odradi ugovore koje imaju u okviru skolovanja i obuka ili da imaju neki nalet kako bi presli negde drugde.
Naravno, deo posada je zadovoljan sa primanjima u odnosu na okruzenje odakle poticu i gde zive, te dosta njih i nema drugi izbor u zivotu te su zadovoljni sa trenutnim stanem (sto bi rekli – moze da bude bolje, ali istorija kaze da moze da bude i mnogo gore)
De facto, AS svoje operativne nedostatke, posebno koriscenje nesto nekonkurentnije flote aviona, amortizuje sa negativnim postupcima prema ljudskim resursima kompanije, ali i to ima neke svoje prirodne limite

“A do tada dajte ljudima plate koje će ih zadrzati u kompaniji.”

Ajme meni… znam pilota, Australijanac, leteo 747 kargo za veliku kompaniju i napustii ne može veću platu – i opet napustio. Sad radi praktično taksi na ne znam kojem malom avionu za minijaturnu firmu. Zašto? Hoće čovek da surfuje, a i hoće da bude sa decom, jer ono kad je leteo od Ankoridža do Buenos Aires do Johanesburga i Hong Konga, super je sve to, samo život je jedan.

I upoznao sam gomilu ljudi ovde na Baliju iz drugih branši koji su isto to uradili – ostavili “rat race” i preselili se na Bali da malo žive život. I sam sam isti slučaj, btw.

Nije sve u parama. Tojest, sve je u parama samo kad si sirotinja.

Tipicna SNS-ovska mantra…

“Pare ne trebaju nikome…. osim nama”.

Dok se ta prica potura narodu, njihovi budjelari sve deblji i deblji.

Ali slazem se sa Vama i cak predlazem resenje —-> da zaposleni u JU placaju kompaniji da bi imali privilegiju tamo da rade! Ima svog smisla ovog sveta, plus bi JU konacno mogla da ostavi “rat race” i da se ne brine o tricarijama poput osnovnog ljudskog dostojanstva zaposlenih.

Srbija naravno trenutno nije jedna od najskupljih zemalja Evrope, te tako odricanje sopstvene plate u korist JU zaposleni ne bi ni osetili…

Realno, win-win situacija!

@Nišlija

Žika 12:18 je rekao plata Kapetana AS je od 5-6 hiljada e u proseku…FO od 2100-4000 ukoliko ovi koji tamo rade govore istinu.

Ne znam šta vi smatrste da je fer plata kapetana u Srbiji ako 5-6 prosečnih beogradskih nije dovoljno? Flajteri su mladi, brzo će i oni u kapetane.

Inače FYI mladi piloti actually plaćaju da bi dobili šansu da nalete sate koji im trebaju za type rating. Nije to uopšte retka pojava, raspitajte se malo.

Srbija je daleko od najskuplje zemlje, osim ako možda vi smatrate da su troškovi samoposluge najveći trošak u ljudskom životu. Pa možda i jesu, ako živite od309 evra penzije.
A čak ni po hrani nije najskuplja, nemojte lupati gluposti.
Moj sin plaća prazan jednosoban stan u Utrehtu 1500 evra, u Beogradu bi to imao za 500. Samo za tu razliku 1000 evra mogao bi da puni frižider u Beogradu ceo mesec. Ladno.

Te tako, pazite se: lup po lup i ispadne čovek glup.

Sa maksimalnim naletom jeste. Samo retko ko izvuče takav nalet van letnjih meseci

Onda nemojte da lupkate mnogo 🙂

Vi na Baliju…sin u Utrehtu… i opet se nadje vremena da se zdusno i bez pauze brani JU i srpske (nenormalne) prilike.

A koliko je prosečna plata u Holandiji?

kakve 2-3 godine u AS se to zavrsava ekspresno,za 2-3 meseca
zato sve cesce aeromiting….

Sjajan članak Alene. Možda Air Serbia cilja na dobar cargo na ovim linijama. Ovo je previše letova sedmično, još uz ovako prejake kompanije.

Mora im se jedno priznati a to je da imaju muda 🍻

Mr Marek reiterated that the carrier’s main focus is now on further growth on the Chinese market. “We started Guangzhou two weekly, Shanghai will begin with two weekly in January and if this works we will continue to densify those routes and potentially we are looking into a third destination in China, which will logically be Beijing but the application process for permits and landing permissions in China takes a lot of time so, at the moment, we will concentrate on the densification of Guangzhou and Shanghai and in parallel we will work on another destination”, Mr Marek said. He added, “When we were operating Tianjin, all the bookings came eight days before departure. Just imagine you are running a long-haul service where you see it’s empty and then eight days before departure it gets full. It is very stressful. We suspended it recently because when we launched Guangzhou, we realised that those people that were coming in the last eight days are using Guangzhou or other points because there is already sufficient capacity for the demand that is currently available in China”.

Ima.

Super, samo sto to ne misle strucnjaci koji vode kompanije.

Vi poredite 2018. godinu i 2024. godinu? Majko mila!

Cisto da Vas podsetim, 2018. godine Beograd nije imao nijedan jedini let za Spaniju, na primer. Danas ih ima gomilu. Dakle?

Konacno, Hainan leti direktno za BEG evo vec skoro 2 ipo godine. Zar zaista mislite da bi leteli toliko da im se ne isplati?

Hainan je privatna kompanija, nema veze za kineskom vladom i posluje tamo gde joj se to isplati.

Porast broja kineskih turista u Srbiji od preko 70% ove godine jasno pokazuje da trziste za letove postoji.

Komunisticka partija nece traziti od Hainan-a nista, vec ce traziti od svojih flag carriera – Air China, China Southern i China Eastern.

Vi ne samo da ne razumete Kinu, nego još manje Kineze. Niko na svetu ne voli pare više od Kineza, oni čak imaju i božanstvo kome se obraćaju za pare. Na njihove “zadušnice” šta palju voljenim osobama na obaj svet? Pare. Ono njihovo “srećna nova godina” Gong Xi Fa Cai znači “aj’ da se obogatimo”!

Ako mislite da je KP Kine tu neki izuzetak, varate se. Jer članstvo čine (pajz’ sad) – Kinezi. Pa sve šta rade poslednjih 30 godina je usmereno samo na bogaćenje, i dugoročno obezbeđivanje bogatstva.

Chairman Mao je umro odavno, sada je prisutan samo u mitologiji i – na novčanicama. U biznisu ga nema ni u tragovima.

Pre Covida kineski turisti su dolazili za Beograd Aeroflotom, tri leta dnevno punih kineza. Tada je na njihovoj nacionalnoj televiziji isla reklama gde su se spominjale najatraktivnije destinacije u Srbiji, ali i u Bosni, CG i Makedoniji. Pa su mnogi dolazili po dan-dva Beograd, Novi Sad, Palic, Zlatibor, Kopaonik, Golubac, Vrnjacka i druge banje, ali i Sarajevo, Mostar, Budva, Kotor, Podgorica, Skopje, Ohrid… Samo treba ponovo pokrenuti te reklame i bice premalo letova sto sad ima i sto se planira.

Ne, oni dodju na deset dana, ali ostaju po dan-dva na nekoliko pomenutih destinacija. Niste razumeli napisano. I te karte preko Aeroflota su bile dosta nize od 1000 Eur. To je bila neka niza klasa turista, ali su dolazili u velikim brojevima

To sam već komentarisao pre neki mesec. Kineski (azijski generalno) turisti imaju kratke godišnje odmore, kad putuju overseas gledaju da u 7-10 dana pokriju što više gradova. Tik-tok, instagram, instant turizam. A za moon festival (“kineska nova godina”) se uglavnom ide “u rodno selo”, tada svakako niko ne radi – osim prevoznika i povezanih službi. Indonežanima je to Idul Fitri, tad se Džakarta i veliki gradovi prazne, a bogatiji sklanjaju na Vali ili u Inostranstvo pošto ne funkcionišu bez posluge, šofera, dadilja a sve to im ode nazad u rodno selo ba 10-tak dana

I rekao sam tada da je realno sasvim moguće da kineski turista dođe u Beograd i tu u dan dva vidi šta ima, pa produži vozom za Budimpeštu na dan dva (vole vozove pogotovo kad su ih oni pravili i polagali pruge) pa u Beč isto tako… Super tura, puno lepih slikica na instagramu… mission accomplished. Veliki potencijal za regionalnu saradnju, jad bi poleli da se ponašamo racionalno i civilizovano.

Mnogo se potcenjuje kineski turista. Isti slučaj je i na Baliju među laicima – kao Kinezi ništa ne troše samo prave gužvu. U stvari troše u vrhu, preko US$100 dnevno, samo na drugi način – prevoz, smeštaj, sightseeing, restorani, suveniri… sve grupno organizovano sa destination management kompanijama, sa vodičima, a ne kao Australijanci koji idu po sistemu svaka vaška obaška, dolaze na LCC, gledaju gde ima sports kafe i gde je pivo najjeftinije…pa onda ginu kad pijani voze skutere po gužvi.

Koje su po vama najbolje long haul desginacije koje air Srbija treba da uvede

Ja sam uvek mislio da je Toronto možda bolji od Čikaga. U Čikagi živi jako brojna dijaspora ali to je već druga ili treća generacija i oni nisu baš nešto vezani za maticu. U Torontu je prva generacija, koja je otišla tamo devedestih i čije su veze još dovoljno jake da bi češće putovali. Ali mislim da Air serbia ne treba da igra na kartu dijaspore nego na sve koji žele putovati u Evropu a nemaju direktan let do svojih destinacija. To treba odigrati pametno, marketinški, cenovno i naravno uslugom jer je konkurencija više nego ogromna

Ne bih se ja pouzdao u dijasporu uopste. Kukaju za direktne rute, a onda su spremni da presedaju i cekaju konekcije ako nadju kartu 50-100$ nize. Neka hvala

@ Pantella
Jakarta – Bali – Beograd
Beograd – Jakarta – Bali

Alene KLM tako leti sa Balija za Amsterdam. Brat mi je pre nedelju dana tako dosao sa Balija tako da nije nista cudno. KLM krece aa Balija, sleti u Singapur na refuel i nastavi za Amsterdam.
Tako bi mogla i JU (tehnicko sletanje u Dzakartu sa Balija).
Problem je da tu nema putnika, to jest ima putnika ali bi yield bio uzas.

Po meni, treba probati sa A330 Rijad i Adis Abebu. Sto da ne? Za Rijad bi leteli dzabe zbog poticaja saudijske vlade a za Adis Abebu (uz jak code share sa Ethiopian-om) bi radili tranzit putnike

@ Miloš
Nije to zbog refueling nego skupljaju putnike. Nemaju potrebe da plaćaju sletanje na najskuplji aerodrom da bi dopunili gorivo, kad mogu direktno da dobace do AMS.

Za 100, 150 dolara Australijanci dolaze na Bali. Odatle naši Srbi, Makedonci, Crnogorci, Bosanci, možda čak i Hrvati mogu pravo za Beograd.

Takođe ne vidim razlog da najnormalniji turista iz regiona ne bi leteo direktno na Bali (preko JKT) iz Beograda. Srećem dosta naših, Bugara, Slovenaca po plažama…

Sve je to pitanje cene i međudržavnih sporazuma. Garuda kol’ko znam ima saradnju samo sa KLM, nisam siguran prestao sam da pratim odavno. A nesvrstani smo… Možda može neki code share ko zna. Kol’ko znam, Indonežani imaju visa on arrival tretman u Srbiji, po reciprocitetu. Zašto ne bi putovali? U 350 miliona, ima barem 35 miliona dobrostojeće klijentele.

“Je Australijanac neće potegnuti preko Dohe, Dubaia, Abu Dhabia ili nonstup iz Australije za Europu, nego će ići preko Balija pa na Air Serbiu. Čestitam.”

Potegnuće preko čega hoćete ako mu je povoljno, jer i ako je Australac nema para za bacanje. Imao sam ih svojevremeno i na Aeroflotu, na onom njihovom letećem hangaru, kako se zvaše… dakle nije im bilo mrsko da idu do Džakarte, pa preko Moskve do Beograda.nije ni meni, ako ću uštedeti 500 dolara a pritom i brže stići…

Pritom, Australcu je Bali što je nama bila Makarska – jeftino i blisko, među najpopularnijim destinacijama.

“I to linija sa 1stop. Taman kao prije 40 godina. Očito ste ostali u nekim drugim vremenima, ali da vas obavijestim, ovakve linije su izumrle prije 30 godina.”

Sad ne mogu da pretražujem i da vam, stručnjaku, stavljam linkove ali upravo tako lete svi arapski džinovi, a i Turkish. Tojest imaju varijantu non-stop ali i ovu sa skupljanjem putnika koja je naravno značajno jeftinija.

Kako to ne znate?

Au brate koja tvrdoglavost.. pa ja na takvim linijama putujem godinama jer su jeftinije od ptp… Idite gde hoćete, tražite karte, vidite sami nešto, umete valjda da guglujete.

(Priznajem za Turke nisam siguran, moguće je da je uvezana i Garuda, ali sa Arapima vam je to definitivno tako.)

Uostalom, code share sa Garudom sam spomenuo, ne? Može Garuda da feeduje AS za letove DPS-BEG, tojest code share JKT-DPS-BEG, kao što bi AS sa Garudom radila code share BEG-DPS-JKT…

Zatvorenost uma je veoma loša stvar, loše utiče na žrtvu. Ali i na žrtvinu okolinu.

Tek je pola i ujutru a 14 komentara sta ce biti do kraja dana

Alen svaka čast za analizu. Veoma odmereno i realno.

Svaka je na mjestu!

“Idućeg ljeta kompanija za sada predviđa 14 tjednih letova. To znači malo manje od dva prizemljena širokotrupca.”

Prvo 14 letova (najavljeno je 15) zahteva barem 3 aviona. Jedan avion moze raditi 5 rotacija nedeljno jer JU ima dugacke rotacije za PVG i CAN (bitno duze od 24 sata).

Drugo (namerno) zaboravljate da je Pupin na power-by-hour ugovoru i da njegovo prizemljenje ne kosta puno, a imaju ga na raspologanju ako zatreba.

Ne moze odraditi 6 letova nedeljno sa jednim avionom. To je moguce samo za JFK i ORD jer je rotacija kraca od 24 sata. Za CAN i PVG su rotacije preko 27 sati i takvih se moze odraditi do 5 nedeljno.

Dakle trebaju joj 3 aviona za 15 nedeljnih rotacija.

Cetvrti ne kosta puno jer je power-by-hour.

Ne kosta puno, tako ste govorili za 9A-CTO koji je u power-by-hour.

Javno se zna da je Pupin na power-by-hour i zato se sada koristi minimalno.

Zasto bi ga dao u power-by-hour? Jer A330 aviona ima na trzistu koliko pozelite, u Covidu je dosta kompanija iste izbacilo iz flota.

Kapaciteta nedostaje u vidu A320 porodice, ne u vidu A330 porodice.

Air Serbia ne placa parking na BEG jer tu ima bazirane avione (isto ne placa ni Wizz). Dakle ne kosta skoro nista, kosta tek bazicnog odrzavanja.

Istina je da A330 ima na trzistu koliko pozelite. Evo samo je u Covidu American izbacio 24 A330 aviona (od kojih je 16 idalje u letnom stanju i nema korisnika) trenutne starosti izmedju 10 i 19 godina.

Bilo je 2022. jer je jos bio Covid i mnoge kompanije su vracale avione lezorima. Onda su lezori plasirali budzasto jer nisu znali koliko ce pandemija jos trajati. Samo da nekako zaposle prizemljene avione. Kamo srece da je tada uzeto vise letelica. Cim je kovid prosao (2023), nastao je haos na trzistu, jer su svi bili zeljni putovanja posle 2,5 godine lockdowna

Jel mozete Vi ili neko drugi da okaci neki relevantan izvor koji zapravo potvrdjuje tu teoriju da je ARC na power/hours leasingu?

A330 na trzistu ima u velikim kolicinama? Jel zato bese JU ova dva A330 stizu skoro godinu dana kasnije nego originalno planirano? Bas stoje desetine i destine A330 parkiranih po svetu, evo lessori samo cekaju poziv od JU da im daju avione…

“Idućeg ljeta kompanija za sada predviđa 14 tjednih letova.”

Nije 14 nego 15. Bosko Rupic je rekao 15 letova na leto.

Ali je najavljeno 15.

Rekli su lepo da ce ili povecati CAN/PVG na 3pw ili uvesti trecu destinaciju (PEK).

Super, onda se ravnajte prema redu letenja na sajtu i objavite sva povecanja za leto 2025. godine za koje su karte u prodaji.

Red letenja je definisan onog trenutka kada se karte puste u prodaju. Naknadne izmene su uvek moguce, ali vecina ostaje tako kako je objavljeno.

Ocekuje se 8-10 pw JFK u spicu sezone. Ocekuje se povecana potraznja kao i svake godine. A sada ce biti dovoljno letelica

“Srbija je 2023. imala 92.125 kineskih turista koji su ostvarili 282.069 noćenja.”

Irelevantan podatak jer je ove godine rast preko 70%!

U prvih 9 meseci 2024. godine je bilo 112.886 turista i 288.472 nocenja.
Dakle bitno vise turista, a ima jos 3 meseca do kraja godine, pa ce brojka biti preko 150.000 turista.

Kakove veze ima Hrvatska s ovom pričom? Ona je reper? Ili je neodoljiva potreba za uspoređivanjem?

Vrlo indikativno, u Hrvatskoj treba da stave prst na čelo zašto je to tako.

Podatak je pretpostavka?

Pobogu, zvanican podatak je 112.886 kineskih turista u prvih 9 meseci 2024. godine i rast od preko 70%!

Dakle relevantno je 112.886 turista ove godine.

Ponovo Vas pitam. Kako je brojka za prvih 9 meseci pretpostavka ako je zvanicno objavljena?

“ona je čak radi toga otvorila poslovnicu Bank of China u Beogradu”

Kajgot. Bank of China ima poslovnice sirom Evrope, preko 20 njih. Nije tu Beograd nista poseban.

Nije jedina u regiji. Poslovnica postoji i u Budimpesti, i u Bukurestu.

O ostatku Evrope da ne govorimo, poslovnice su sirom kontinenta, od Istanbula do Londona.

Super, mi u Srbiji Budimpestu smatramo nasom regijom.

Jer ima razloga za to. Srbija i Budimpesta jesu regija, povezane su oko dosta stvari, imaju vrlo visok nivo saradnje, protok ljudi je veliki, itd…

A ne, najbolje da se smejemo Hrvatima kad krenu sa pričom da su Srednja Evropa, a vi sad tu i Srbiju uguraste. Da nije i Turska tu, isto ima dobre veze sa Budimpeštom?

“To je čak osam tjednih letova između Kine i Srbije. Bitno više nego imaju daleko veći aerodromi u široj regiji.”

Koji su ti “daleko veci aerodromi u siroj regiji”? Budimpesta ima vise letova za Kinu od Beograda.

Bukurest nema letova za Kinu, mada postoje planovi za cak 14pw za Kinu.
Tirana nema sirokotrupnih letova uopste.
Atina ima Air Chinu za PEK.
Venecija ima Chinu Eastern za PVG.

Zato Budimpesta ima cak 7 linija za Kinu.

Jesu bitno veci, ali zato imaju bitno vise letova ka zapadnim destinacijama. Mnogo vise nego 8pw.

Pa ima veze. Ti aerodromi imaju bitno vise letova ka zapadnim destinacijama nego Beograd, dok Beograd ima vise letova ka Kini.

Da ne govorimo koliko letova ka SAD imaju Atina i Venecija, mnogo vise nego Beograd.

A igraju li vizni režimi neku ulogu u tome ili ne?

bukurest i tirana veci gradovi od beograda?

verovatno su i zagreb, ljubljana i skoplje. sesvete da ne pominjemo.

o tempora o mores.

“Samo u 2024. zatvorila je 7 linija”

Nije istina. JU je zatvorila FLR, CGN, MRS, TLV, CAI i TSN u 2024., dakle 6 linija.

SSH je čarter. Nikad nije bila redovna.

Ne, niko ga ne ubacuje. Marsa Alam je samo carter koji se moze i ne mora leteti narednog leta.

Vi kazete juce da se carteri ne racunaju.

Vi niste racunali Marsu Alam u nove linije, isto kao sto ne racunate cartere u nove linije u poslednje 3 godine. Kako onda mozete racunati SSH u ukinute?

OK, ali onda u prethodne 3 godine nije otvoreno 44 linije nego bitno vise jer je otvoren niz cartera. Gde ste njih uracunali?

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!