Roko Tolić, direktor Aerodroma Crne Gore je izjavio da je on cijelu svoju karijeru na Zračnoj luci Dubrovnik podredio tome da se Dubrovnik ne daje u koncesiju i da se infrastruktura razvije drugim izvorima financiranja i u tome je uspio. No, ono što je interesantno je da je Tolić izjavio da su njegove ambicije na Aerodromima Crne Gore jednaki kao i u Dubrovniku. Opala, ovo je nešto novo i do sada takvih izjava bilo nije. No, Tolić naglašava da razumije Vladu Crne Gore koja razmišlja o koncesiji kao odgovor na Tiranu gdje je koncesionar uspio u ekstremno kratkom roku akumulirati ogroman kapital i samim time promet tako mnogo povećati. Crna Gora takav kapital sama ne može akumulirati i onda treba posegnuti za koncesijom.
Tolić naglašava da je vrijeme u Crnoj Gori nepovratno izgubljeno, da konkurencija, u prvom redu Tirana i Dubrovnik guše Aerodrome koji ozbiljno zaostaju sa infrastrukturom i prometom. Tolić kaže da njegovi prethodnici nisu bili nestručnjaci i da su oni znali što napraviti, ali su morali čekati političku odluku kako ići dalje i u kom smjeru krenuti. A ona nije dana još ni danas.
Tolić je uvjeren da će Vlada Crne Gore znati procijeniti ponude potencijalnih koncesionara, pa ako su one adekvatne ići će u taj aranžman i tako brzo napredovati Aerodrome. Ako one neće biti adekvatne onda će Vlada naložiti Aerodromima da novac kojim već raspolaže, te kreditnim zaduženjem koje je realno i koje će se moći vraćati iz idućih profita uđe u toliko potrebne infrastrukturalne investicije.
Tolić naglašava da je kapacitet Podgorice 600 putnika po satu, a da oni već imaju 1300 putnika po satu. I stoga će ove zime povećati kapacitete i proširiti terminalnu zgradu. Planovi postoje i oni su vrlo konkretni, no oni će samo smanjiti požar. Cjelovito rješenje se mora tražiti vrlo brzo.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Podgorica
Da bi se realizovao ovako krupan projekat treba stabilna Vlada koju CG nema i neće imati … u politici potpuni raspad sistema i pitanje i ova trenutno vladajuca garnitura do kada će biti na vlasti… kako stvari sada stoje ne još dugo
Svakako treba stabilna vlada.
Eto Alene čisto da se zna, prije nekoliko dana su najviši predstavnici aerodroma Tirana bili u posjeti tivatskom aerodromu i do detalja sve pregledali kako landside tako i airside. Znaci neko iz vrha im je dozvolio obilazak i u sterilnoj zoni … Tako ko zna šta sve može biti i kakve ‘igre’ su u pitanju 🙂
Tko zna.
Nije mi jasno zasto se nikad ne uzima u obzir opcija da se samo jedan aerodrom da u koncesiju?
Bila je i ta opcija na stolu, ali su od toga odustali. Teško će naći koncesionara koji bi pristo na konkurenciju na samo 85 km i to gotovo iste veličine.
Pa bolje ici na opciju da nekom daju monopol
Aerodromi Crne Gore nikako nemaju monopol obzirom da im ogroman broj putnika oduzimaju obližnji Tirana i Dubrovnika, nešto putnika uzima i Sarajevo, te Priština.
No, kako god, koncesionari sigurno ne bi uzeli samo jedan aerodrom i ostavili si konkurenciju na 85 km. Znači ako Aerodromi Crne Gore žele koncesionara moraju datu oba aerodroma ili neće dobiti koncesionara. To vam je tako.
Koncesija je dobra radi spriječavanja prekomjernog zapošljavanja, političkog, naravno. Kako je koja ekipa dolazila na vlast tako su nemilice ubacivali svije glasače: SD, DF, URA . Aerodromi mogu doći u problem da ne mogu da zarade koliko im je potrebno da isplate plate
Za sada nije tako. Za sada stvaraju priličan profit.
Nije ni velika međunarodna kompanija mnogo efikasnija od države, čak vrlo često i gora, videli smo na primeru koncesija u regionu a naročito u Beogradu. Sve su to veliki neefikasni sistemi kojima je ovo tržište potpuna ekonomska periferija i tako ga i tretiraju. Profiti se tu prave naprosto zato što imaju opasna politička leđa i praktično mešetare kako hoće po ovim malim državicama.
Apolutno se slažem. Za razliku od toga državni aerodromi Split, Dubrovnik, Sarajevo i Zadar se jako dobro vode.
Potpuno se slazem, i dodao da stranacka zaposljavanja nisu opala. Tako da je na ovim prostorima
to , verovatno, jedna od klauzula koja se mora podrazumevati kod pravljenja ugovora i dilova. Pa se nemojmo zavaravati njihovim “dobrim namerama” , a jos manje nekoj koristi od njih.
Nisu opala i vjerovatno neće. Zašto se svaka politička parttija na vlasti protivi koncesiji. Zato što Aerodrome vide kao mjesto za zapošljavanje svojih glasača i raskusurivanje nakon izbora. To što se stvara dobar profit ne smnije biti opravdanje za zapošljavanje bez mjere zaboga. Ne možeš se razvijati, ulagati, biti konkurentan, obrazovati kadrove…
ATC objasnio dijelom u svom komentaru!
Vladajuce garniture se ne protibe koncesijj, ipravo supretno one ih opako forsiraju.
Upravo tako. To je za njih dobar biznis u svakom pogledu. Upravo Brograd pokazuje kako obe strukture idu ruku pod ruku. Ovi rade kako i sta hoce, a ovi ih ne kontrolisu. Blamazu koju smo imali u ovih nekoliko godina je za nepoverovati, a verujem da ovako nesto ne bi smeli pomisliti i prirediti nekom aerodromu na zapadu , posebno aerodromu koji se nalazi u glavnom gradu. Tako da ,opet ponavljam, lepo je imati čist strani kapital sa pravim poslovnim i moralnim firmama, ali sa ovima koji se pojavljuju na ovim trzistima, a pritom imamo povratnu info kako rade, je ravno najvecoj gluposti. Jedino, ako nisu pritisnuti da ih izaberu, ili se vrti velika lova.
Zelim srecu Aerodromima Crne Gore i neka dobro promisle sta rade i koga uzimaju, ako se odluce na koncesiju, jer kao mala drzava tesko ce absorbovati lose odluke.
Upravo tako. I još ovise o aerodromima najviše od svih.
Stvaraju priličan profit, ali ne ulazu ni euro. Aerodrom u Tivtu nema ivična svijetla, (ni prilazna da neko ne pomisli da ima makar ta). Takođe predstavnici Jet2 kazu da je po infrastrukturi najgori aerodrom na koji su slijetali i da razmisljaju o prebacivanju u Pg (gdje je malo bolje)