zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Zagreb poziva putnika da ne koriste parkiralište

Zračna luka Zagreb javno poziva svoje putnike da na aerodrom ne dolaze automobilom nego javnim gradskim prijevoznom, a radi manjka parkirnih mjesta. Aerodrom je doslovce napisao: „Ljetna sezona polako se zahuktava, broj putnika raste, a pred nama je i produženi vikend. Zbog ograničenog kapaciteta i visoke popunjenosti parkirališta, preporučujemo dolazak u zračnu luku javnim prijevozom. Kako biste bez stresa započeli svoje putovanje – jednostavnije, povoljnije i bez brige oko pronalaska parkirnog mjesta.” Pobogu.

Još prošle godine sam rekao da je u ljeto 2025. bilo enormnih problema i da je parkiralište bilo prepuno. I ovog V. mjeseca sam svjedočio popunjenosti parkirališta i pitao sam se što će biti tijekom top sezone. I eto, problemi. Pa se i te kako treba pitati što MZL Zagreb nije nadodala parkirališna mjesta unutar sadašnjeg parkirališta, a za to ima mjesta, zamaaero je locirao pozicije za 70-tak parkirališnih mjesta. No, uz to MZL Zagreb može napraviti long-term (jeftinije i udaljenije) parkirališta južno od sadašnje ceste, ili istočno od sadašnjeg parkirališta gdje su ogromni prazni prostori. Takva jeftinija parkirališta bila bi odličan dodatak MZL Zagreb i ubila bi konkurenciju velikog broja privatnih parkirališta u okolici MZL Zagreb. No, iako smo na to upozoravali u IX. mjesecu prošle godine ništa se napravilo nije. Ovako MZL Zagreb gubi ogroman novac, parkiranje na Zagrebu je superskupo, pa ipak je prakiralište pretrpano. Nije li normalno da se parkiralište proširi i time uzme ogroman novac putnicima? Zašto ne pokupiti novac koji leži na zemlji?

Parkiralište MZL Zagreb pretrpano

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: MZL Zagreb

127 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

S ekološke strane, ovo je vrlo pohvalno.

U Zagrebu cijena parkinga u prvoj zoni je 13,30 EUR za cijeli dan, a dnevna karta u garaži Kvaternikov trg je 6,60 EUR.
Ako je cijena prvog dana na MZLZ 24 EUR, a svakog sljedećeg 13 EUR, onda s obzirom na “luksuz kojeg dobiješ da parkiraš na MZLZ” cijena parkiranja uopće nije skupa.
Meni je ovakva politika sasvim u redu i u rangu mi je izbacivanja automobila iz centra grada – što podržavam.

Čim je tražnja veća od ponude, treba povećati cijene da bi se više izjednačile te dvije varijable. Klijentela smatra očito da je odnos cijene i usluge parkinga dobra. Neka poviše cijenu i bit će pun parking, ali bez redova.

Parkiralište je pre jeftino.
Treba dići cijene.

Zezate se, jel?

Molim Vas da mi odgovorite na pitanje.

Zasto brisete komentare o Air Transat-u i Pegasus-u?

Koje pravilo portala krse ti komentari? Nikoga ne vredjaju, ne pominju politiku, vec iznose cinjenice.

Mislim da bi se ***podzemna*** garaza trebala graditi u sklopu hotela odmah preko puta kad se za to sve sredi financiranje i interesi. Ovakvo hitro i bespromišljeno predlaganje rješenja samo poružnjuje naš okoliš. Ja bih rado da nam areodrom izgleda uredno kao DBX, a ne neuredno kao FRA ili JFK. Imamo lijepi terminal, neka tako i ostane. Svakako je rješenje za ovaj problem željeznica koja u procesu, asflatiranje trave neće biti potrebno.

Podzemna nikako. Nadzemna svakako.

super prjedllog za svojim zaposlenike,jer oni sačinjavaju više od pola parkinga…zagrebcani mogu toga iskoristiti …ako su svjesni..

Ako nema mjesta na aerodromu imate dosta privatnih parkirališta udaljenih 1 kilometar od zračne luke i puno jeftiniji parking nego u zračnoj luci
Svakako za preporučiti park and Fly u petini,odlična usluga i osiguran parking.

Po svemu dosad pročitanom ispada da se potajno nadate menagerskom ako ništa drugo onda barem honorarnom radnom mjestu glavnog parkera u konce

sijskoj mzl Zagreb,nudim svoje usluge kod kupovine poljoprivrednog zemljišta,a za ishodovanje lokacijske i gr.dozvole ima čovjeka ,”Zna se”,kako se to radi u dragoj nam domovini,ha ha ha

Pa i realno bolje da taj novac uzmu ljudi iz Zagreba nego iz Francuske, Turske ili odakle je već koncesionar.

Sto samo ne koristiti neki od privatnih parkinga? Ukupno na privatnim posedima ima preko 2000 parking mesta.

ZAG mora hitno:

1. Izgraditi jos parking mesta ispred terminala
2. Izgraditi udaljen long-term parking
3. Izgraditi garazu

Evo idejnog resenja:
https://postimg.cc/YjpTFQYk

Long-term parking uz shuttle bus bi mogao ovde:
https://maps.app.goo.gl/2CXPH787TJf6cdkw7

Garaza moze da bude udaljena par stotina metara. To je sve samo ne daleko. Na ovoj slici je garaza nekih 220m od ulaza u terminal, to je sitnica.

Long term parking mora biti udaljeniji, i posledicno jeftiniji.

Ako biste izgradili jeftin long-term pored terminala ili sadasnjeg parkinga niko ne bi koristio skuplji parking.

Da, da… Sigurno. Sigurno će profit koji sišu strancu uložiti da bi vama svima bilo komfornije. Naravno. Samo recite.

Zagreb jos nije spreman za long term.
Ispred terminala svakako bi trebalo cijeli postojeci parking podici za jedan nivo. to bi izravno poduplalo broj parkiralisnh mjesta, ako bi se islo na low cost varijantu dovoljan je i solidna metalna konstrukcija (kao nekada kod Ade u Beogradu). No svakako garaza je “must”, i ako bi se islo na full-varijantu moglo bi se to ukomponirati u neku ljepsu pricu.

Ima. No ako bi se investicija u garazu uradila PAMETNO onda bi imalo smisla.

Зато је BEG саградио Тесла паркинг и ћао

Veću idiotariju nisam već dugo čula… javni prijevoz do aerodroma, bespotrebno sagrađenog, praznog, sa dvije ulazne rampe… užas i svi koje znam govore istu stvar…. stara zgrada stoji jadna ko dučani po Ilici, Tratinskoj, Vlaškoj… jad i bijeda sveopća… nadam se da će turisti ,ako nam dođu ,biti toliko obzirni da samo ostave hrpu love i odmah se vrste doma

Da. Nepotrebno. Mogla se stara zgrada preurediti da budu tokovi putnika u tranzitu bolji. Sigurno bi bilo i sa opsežnim radovima jeftinije nego dati kritičnu infrastrukturu nekom noname konzorciju.

jedini bespotrebno je nacin upravljanja.

Koji glup komentar Boze dragi…

ako je parking pretrpan, ne bi li pravo rjesenje bilo podici cijene? veca zarada, nikakva ulaganja, trziste ce samo odrediti do koje cijene se moze ici…

Sramotno previsoke.

Kakav je javni prevoz do Zagreba? Voz? Je li dovoljan ili treba da se poboljsa?

Pa onda ima smisla da ih teraju da koriste javni prevoz. Medjutim, zasto ne prosire parkinge kao na Beg, dalje od terminala veliki parking.

Uskoro bismo mogli očekivati novu objavu koncesionara:
“Pozivamo putnike da ne koriste MZLZ! Naime, broj putnika se ozbiljno približava brojci od 5 milijuna. Onda ćemo mi morati uložiti 70 mil. eura u dogradnju novog terminala, a to nam ne pada na pamet!”
🤭

🤣🤣🤣👏👏👏

Evo još nešto nevezano uz ovu temu. Znači upravo sam u odlaznom gateu i pokušavam gledati avione dok čekam let, i ono što prvo upada u oči su užasno prljava i mutna stakla koja očito nisu oprana od kada se terminal otvorio. Ima li neki način da se upravi terminala ukaže na ovu sramotu?

Neće ništa biti od toga. Taj novac s kojim bi se trebalo oprati staklo će se poslati stranom vlasniku, a vi ćete gledati zamazani prozor. Idući puta ponovo budite inertni i gledajte kako se kritična infrastruktura daje u ruke strancima…. Ali kada dođu nogometaši-onda se skupite u milijunskim brojevima i klečeći do trga.

Ta stakla je zapravo nemoguće oprati, nisu dostupna niti iznutra niti izvana.

To je nastavak sramotne politike u ZLZ koju su započeli stavljanjem stakala koja su imala dvojne

refleksije na prozore Fausta, kasnije i onih visokih “antiterorističkih” polumutnih stakala na terasi…

Tome da je parkiralište uglavnom prepuno, svjedočila je većina putnika. A mnogi su komentatori i vas i nas ostale koji smo tvrdili isto, uvjeravali da nije tako. Evo, valjda im je sada službena preporuka aerodroma dovoljan dokaz.

Koncesionar je očito traljav i na novce očito računa tako da mulja sa starim terminalom, kao da će dobiti neke druge izmjene ugovora (kao što je već nepotrebno dobio).

Inače, upravo mi je neki dan prijatelj (koji je otišao za vikend do Malte) rekao kako mu se jednako isplati platiti pedesetak eura za parking, kao da da za tamo i natrag (živi u udaljenijem dijelu Zagreba) za taksi.
Dakle, i ovako skupo parkiranje definitivno ima svoju publiku, a očito se jednako isplati i hrpi slovenskih građana čijih auta je parking uvijek prepun, ali aerodrom ne želi pokupiti novac. I onda će biti plakanje da LCC (Ryanair) otkidaju od usta jadnom napaćenom aerodromu, kme, kme, a aerodrom je nesposoban iscrtati par novih linija da pokupi novac od ljudi koji im ga žele dati i koji na taj parking dolaze upravo većinom zbog Ryanaira.

BTW, isti će prijatelj (znam jer često putujemo zajedno) u aerodromskim dućanima bez problema dati novce za nešto što smatra dobrim – za pojesti, za popiti, za nositi… Na ZAG nema dobrog izbora. Iako i tamo uvijek kupi nešto, a definitivno bi kupio puno više da ima boljeg i EKSKLUZIVNIJEG izbora (o čemu smo opet svi ovdje na portalu već pisali).

Veliki pozdrav i nadam se da će aerodromskom menadžmentu konačno doći iz …. u glavu i primijeniti ovo što pišete – i to praktične, konkretne i instantne stvari – a ne da pišu glupa priopćenja.

Odličan komentar.
Traži otvaranje starog terminala uz produženje koncesije za još 5 godina.
Kad bi tu stavili anketu jedino me interesira koliko bi kao ponuđeni odgovor države izabrali: mrš u p.č.u m.t.r.n.

Zašto uopće plaćati parking kada je već 500 puta plaćen. Vlast kaže da je to gradsko vlasništvo. Mi kaŽemo da nije nego je vlasnik svaki građanin ove zemlje. Svi ti projekti su plaćeni našim novcima. Treba se uvesti reda u parking zone i parking mora biti besplatan za svakog građanina. Mi dajemo novac a ne grad Zagreb. Sve što je izgrađeno platio je to svaki čovijek ovog grada. Koji paradoks mi gradimo a ovi uhljebi u gradskoj vlasti nam naplaćuju ono što smo mi već platili
KAŽU infrastruktura. Što je sa njom. Gospodo sve smo mi to platili i dalje plaćamo a vi nas dodatno pljačkati. Što je sa svim tim silnim novcima pokraden im od gradskih vlasti.

Pakosnu sirotinju to ne zanima. Njima samo smeta tudji licni uspeh, npr. akp neko ima bolji auto ili uopste ima auto ako oni nemaju. Da mogu da glasaju da se parking placa po vrednosti automobila, i to bi podrzali. Svest kod sirotinje je na niskom nivou.

Kakv je zapravo javni prevoz do ZAG? Da li je uopšte upotrebljiv?

Nadam se da su te dve linije do centra (Kvatrič i kolodvor) usklađene pa da putnik ne mora da čeka duže od 15 minuta na bilo koju od njih. Pritom mislim da se prilično dugo putuje tim , sigurno oko sat vremena dok se probije iz gužve…

Sećam se da je pre bio zanimljiv projekat da se novi terminal poveže tramvajem, što bi tek bio pun pogodak!

Iskreno mislim da bi trebalo ići na to da se aeodrom još bolje poveže linijama ZETa… da na svakih 10 minuta neki autobus polazi sa aerodroma…

Nema šasne! Pa to možda samo kasno uveče ili ujutru :))))

Koliko bi to autobusa bilo potrebno i tko bi to platio.

To sa 35min je bas jadno. Valjalo bi ili na 30min staviti, ili pak povecati frekvencije na svakih 15 min. A ne da ti bus ode pred nosom pa onda cekas tamo pol sata vise manje.

Neka isto omoguće normalno ljudima da ih Uber/Bolt taxi može pokupiti “dolje” gdje su DOLAZNI letovi. Nepraktično sve rade, a niti znaju zaraditi novce kako treba.

Imam ja bolju ideju, nemojte letjeti iz Zagreba.

Zanimljivo…puno putujem avionom i svaki puta kada dodjem u zracnu luku imam dojam da koncesionar radi na tome da smanji promet …skoro pa i nema novih linija,manjak parkirnih mjesta,sadrzaja na terminalu,uz svesrdnu pomoc naseg bajkovitog Croatia airlinesa ! Nikada mi nece biti jasno zasto se ne otvore linije prema Sj.Americi ili Aziji barem dvij-tri ali to je vjerovatno glupo nasoj CA ili iznajmiti dva sirokotrupca.Takvim tempom idemo puzevim korakom naprijed tako da koncesionar nemora brinuti da
se dostigne 5.000.000 putnika da se zracna luka prosiri ! Neznam vise ni sam ! Pozdrav Alene,apsolutno si u pravu u vezi parkiralista !

Sta je razlog jucerasnjih kasnjenja u Zagrebu?

Какве везе има Београд са кашњењима у Загребу?

Beograd ima i mnogo vise letova.
Zagreb ima konstantno otkazivanja, pre svega Mostar.

Ne treba zaboraviti da je broj letova konstantno toliko veci ali su tolika kasnjenja sporadicna.

To nije bilo pitanje. Pitanje je bio razlog jer su odjednom krenula kasnjenja. Dakle koji je razlog?

Pa krenula su odjednom. Do 17 je sve bilo okej, i onda krecu odjednom kasnjenja.

@anon 11.59: zar vam je promaklo da su 2 Q400 i 2 Bright and Shiny izvan prometa??

Neverovatno. Pa koncesionari se baš rado bave ulaganjem u garaže i parkinge, jer je čist i lak novac.

čije je zemljište? Da li i parking ulazi u koncesiju

Nacionalizira se? Vi podrzavate otimanje zemlje? Pobogu!

novo parkiraliste, da li bi ono ušlo u koncesiju. tj da li bi ostalo MZLZ poslije isteka koncesije. ili bi ostalo koncesionaru

Kako bi to ostalo koncesionaru a bez da ima koncesiju nas zračnom lukom.

E pa baš je veliki problem, veću glupost odavno nisam pročitao. Vojska ima svoje …..i sad će se zbog koncesionara baš vojska prilagođavati.
Šta internet trpi.

ZAG treba da izgradi garazu. To danas imaju svi veci aerodromi. To imaju i BEG, LJU, SOF, OTP, itd…

Ljubljana ima..đ

Neistina. Vecina ih ima.

da, sto se parkinga tice, garaza je sljedeci logicni korak. em dobivas kapacitet, em podizes uslugu, em zaradjujes. i usput ne asflatiras jos zemlje okolo.

Zlz ocito ima klijenata solidne platezne moci. Zasto to ne ubrati kroz premium uslugu, sto garaza svakako je?

Pa tih 70 mesta sto ste “locirali” ne bi promenilo nista.

Ako je jedan amater (Alene, nije uvreda il uopce u tom smijeru, no nemate prometni ili gradjevinski faks) uspio pronaci 70ak mjesta, onda se koncesionar treba zapitati tko mu je radio parking. Ako tih 70mjesta bude popunjeno 30 kroz 3 mjeseca, to je onda vise manje 10k eura na godinu. Da se crte iscrtaju kostalo bi oko 1000 eura, realno. Dakle, zasto ne uzeti dodatne pare, i pritom omoguciti jos vise mjesta?

E sad bi vi htjeli uvoditi poslovnu logiku u Hrvatsku a svaki dan vidite da to ne funkcionira kod nas.

Zar nije MZL Franjo Tuđman?

I MAD je Adolfo Suarez, pa ga cijeli svijet zove Madrid.
BCN je Josep Tarradellas, pa ga cijeli svijet zove Barcelona ili El Prat.
MUC se zove Franz Josef Strauß pa ga cijeli svijet zove München/Munich
BUD se Zove Ferenc Liszt pa ga cijeli svijet zove Budapest.
I BGY je Il Caravaggio, pa ga cijeli svijet zove Bergamo ili Milano Bergamo.
VCE je Marco Polo, a cijeli svijet ga zove Venezia/Venice




Tako i cijeli svijet ZAG zove Zagreb.

Kako za koga, to je Pleso za većinu, za neke “pravovjerne” je Zagreb Franjo Tudman Airport ili Zagreb

Franjo Tudjman Airport, a za tešku manjinu MZLZ!

Koncesionar ce apsolutno sve napraviti da nemora vise niti centa uloziti u terminal ili okolna podrucja, ocigledno je to vidljivo od samog pocetka gradnje, sa otvaranjem starog terminala ce se dodatni kapaciteti otvoriti za parkiranje odnosno parkiralista oko starog terminala koje sada koriste rent a car kuce, a njih ce izbaciti, zapamtite sto vam kazem, pa njima je problem osnovnu opremu kupiti za terminal a komoli nesto drugo u smislu prosirivanja sto terminala sto ostale infrastrukture oko samog terminala, dno dna je zagrebacki aerodrom

niđe veze, reći će oni hrabri – sabotaža

Molim, ne talasati!

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!