Bio sam na parkiralištu ZL Zagreb u srijedu 24.9. kasno navečer. Parkiralište je bilo pretrpano, nije bilo više od 30 slobodnih mjesta, a ljudi su se čak parkirali u prometnu traku na kraju parkirališta. Ako je to tako krajem IX. mjeseca jasno je kakav je pakao bio u top sezoni i koliko je nedostajalo parkirnih mjesta.
MZL Zagreb ima mjesta još dodati nekih 70 parkirnih mjesta na javnom parkiralištu ako ga djelomično preuredi i i doda parkirališta na praznim mjestima kako smo ucrtali u shemu. No, ovo je kap u moru, to svakako neće riješiti problem parkiranja 2026.

MZL Zagreb ima parkirališta P1, P2 i P3 kod starog terminala koja su sada prilično prazna i koriste se za parkiranje rent’a’cara u top sezoni. Ako se otvori stari terminal onda je za očekivati da će se ova parkirališta puniti LCC putnicima starog terminala i to bar parkirališta P1 i P3, dok bi P2 mogao ostati za rent’a’car. No, ukoliko se do ljeta na otvori stari terminal MZL Zagreb mora hitno iznaći rješenje za dodatno dugoročno parkiralište ili južno od sadašnje ceste ili lijevo (istočno) od terminala. Konačno i sadašnje rent’a’car parkiralište bi se moglo povećati za dodatnih 84 mjesta. Mjesta za dodatna parkirališta ima i na službenom parkingu.
Kako god oznake parkirališta uz novi terminal bi morale biti P5 koji je sadašnje javno parkiralište, P9 za ono parkiralište za službene automobile i premium rent’a’car parkiralište, te za autobuse, P8 za rent’a’car i P7 za novo dugoročno parkiralište. Time bi ostale oznake P4 i P6 za neka buduća parkirališta u MZL Zagreb.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: MZL Zagreb
[…] Parkiralište MZL Zagreb pretrpano […]
Ne mogu se samo tako raditi parkirna mjesta na naznačenim zelenim površinama. Postoji i nešto što se zove prostorni plan pa proučite.
Aha, zato i jesu napravili dodatnih 150 parkirališta na zelenim površinama u zadnjih dvije godine.
Aktivirati stari terminal je najbolje riješenje postojeća infrastruktura i okolna parkirališta riješenje problema
Tur Parking vam je najbolja opcija ukoliko ostavljate automobil tijekom putovanja zrakoplovom sa MZLZ.
Privatna parkirališta u blizini Zračne luke.. Svaki veći aerodrom ih ima, konkretno ovi oko naš MZLZ Zagreb su odlični i veoma blizu. GiP Parking Zagreb, My Parking i slični su super uređeni, sigurni i s besplatnim shuttle prijevozom do i od aerodroma, ljudi Vas dovezu doslovno pred Check In i pokupe Vas prilikom povratka.. Cijena već od 4€ / dan. Pa tko voli nek izvoli 😉
To je super cijena. MZLZ Ima 24 EUR prvi dan, a onda 13 EUR po danu.
Svaki put kad letim, a cesto letim, koristim privatni GIP parking – cijenom daleko pristupacniji od sluzbenog, dovezu i odvezu kombijem na zahtjev uvijek, a i ako se ostaje duze prilagode cijenu za stalne musterije… 3 minute su udaljeni i kroz nikakvu kuruzu se ne prolazi… zasto bi davao MZLZ duplo vise?
Sve pet. Kolika je cijene po danu?
Prva tri dana (bez obzira jel stonis jedan ili tri dana) je 24eur, znaci koliko i jedan dan na sluzbenom… a onda nakon toga svaki sljedeci dan je 4eur… da parkiram na parkingu opet teglim kofere do gatea, a oni uvijek iskrcaju gore u Kiss&Fly zoni, kad je kisa pogotovo odlicna stvar…
Thanks.
Alene, često ste kritizirali ideju provlačenja tramvaja do aerodroma, zašto?
U Edinburghu tramvaj savršeno ide do aerodroma. U tramvaj se umetne manje sjedala, više prostora za kofere na podu i odlaganje kofera na “polici” i tramvaj može svakih 10-ak minuta ići za aerodrom i natrag.
To nikako nije dobra opcija. Puno presporo, nema mjesta za prtljagu. A vlak je na samo 2 km od ZL Zagreb.
I u Toulouseu tramvaj ide do aerodroma.
i u Bremenu i Straßburgu..
Svi bismo mi voljeli vlak (S-bahn, light-rail) ili metro. Realnost je, nažalost, autobus ili tramvaj. Obzirom da je tramvaj više-manje izoliran od cestovnog prometa, a može postići brzinu od 70km/h iako je u gradskim zonama ograničen na 50km/h (Končar TMK2200), ne može biti sporiji od autobusa. Osim toga, ekološkiji je (struja) i ima dulji vijek trajanja. Ne računajući prtljagu u tramvaj stane sasvim solidnih 202 ljudi (Končar TMK2200). Ukratko, smatram da bi tramvaj približio ljudima dostupnost aerodroma i da bi par posto više ljudi koristilo aerodrom kad bi znali da im je on doslovno “u gradu” kad je povezan tramvajem.
Isto tako, nadam se u narednih 10-15 godina da će vlakom spojiti aerodrom sa ostalim dijelovima Hrvatske i učiniti aerodrom još dostupnijim svim građanima.
Npr:
1) Rijeka – Karlovac – ZG aerodrom – ZG glavni kolodvor
2) Osijek – Vinkovci – Slavonski Brod – Kutina – ZG aerodrom – ZG glavni kolodvor
3) Koprivnica – Križevci – Dugo Selo – ZG aerodrom – ZG glavni kolodvor
4) Varaždin – Zabok – ZG kolodvor – ZG glavni kolodvor
5) Split – Knin – Gospić – Ogulin – Karlovac – ZG aerodrom – ZG glavni kolodvor
Poštovani Alene, nadam se da ćete jednom imati vremena napraviti članak o povezanosti infrastrukture sa zagrebačkim aerodromom (HŽ, autobusne linije itd.). Smatram da tu ima puno prostora za napredak. Ugledati se na uzor Nizozemske.
Imali smo već takve članke.
VISE LETOVA AEGEAN-A ZA MZLZ…ali preko BEG sa JU
Aegean Airlines at the launch of Northern winter 2025/26 season once again expands codeshare service with Air Serbia, covering additional 3 routes to/from Belgrade. Following codeshare routes will commence on 26OCT25.
Aegean Airlines operated by Air Serbia
Belgrade – Ljubljana
Belgrade – Skopje
Belgrade – Zagreb
Zagreb ima tri nonstop leta zimi za Atenu. Uvrh glave.
Malo
Uvrh glave.
Pa imate u blizini parkinga koliko hoćete sa besplatnim transferom do terminala i natrag
Da ima.
U petak 10. listopada navečer oko 21 sat su parkirne rampe na ulazu i izlazu prestale raditi.
I tako preko 20 minuta stojimo i nikoga ne možeš nazvati. (Ne znam jesu se javili prvima na rampi na onaj poziv na rampi, odjednom su se digle rampe).
Ah ta zracna luka ZG.
Ima li losijeg upravljanja od ZG, mozda samo rijeka
Pa bome…
Kako u Beču parkinzi u 4 hale s krovom na 4-5 etaža…
Možda zato što je Beč zericu veći aerodrom koji ima tonu parkirališta okolo, i onih long-term koji su 15 minuta pješice daleko i onih do koje se vozite autobusom.
Bogati Slovenci lete sa Ryanom. Cccc
?
Ovo sto ste nacrtali je tezak nonsens. Pa ne moze se u svaku rupu ubaciti parking! To je nebezbedno za voznju!
Ne pričajte svašta. Ovo su dijelovi parkirališta koji su sada prazni (primjerice prema cesti istočno je sada trava – na planu E i F, a zapadno je napravljeno parkiralište na istom takvom prostoru), nadalje to je korištenje sadašnjeg prostora koji je sada samo neiskorišten (ovaj sjeverni dio gdje je cesta bez parkirališta – na planu A), na planu C je trava preko puta parkirališta koje sada već postoji, te je ubacivanje po dva parkirališna mjesta (D) na samom kraju slijepe ulice što je normalna praksa svih parkirališta u Zagrebu.
Pa tom E i F delu ne mozete bezbedno prici, pobogu! Postoji razlog sto tu nema parkinga.
Kajgot. Tako je bilo i sa ovim zadnjim lijevi parkingom kojeg nije bilo. A danas ima jedan red parkiranja i dvije trake. Kako to može na lijevoj strani, a na desnoj nemože. Kako se ne može sigurno priči ako ima glavna cesta do tuda?
Letio 09.10 iz ZAG, došao do ulaska u parking oko 12.45, čekao cca. 30 min (bilo 10+) auta ispred mene.
Konačno ušao na parking, vrtio se po parkingu dok nisam našao jedno mjesto, auto je baš odlazio.
Vraćao se u ZAG 13.10 navečer, oko 21h platio parking u dolaznim holu, sjeo u auto i krenuo prema izlazu parkinga.
I onda kreće show program – uđem u kolonu auta koji su stajali na izlazu parkinga jer se rampe nisu podizale. Nigdje nikoga od dežurnog osoblja ili zaposlenika MZLZ.
Red se samo povećavao, jer je sve više auta dolazilo do izlaza, meni je već debelo prošlo 15 min koje imam za izlaz, već sam razmišljao da moram opet doplatiti i nakon 20+ min čekanja sve rampe se odjednom otvore i svi nekontrolirano krenu van parkinga, bez ikakve kontrole da li je parking plaćen ili ne.
Ispao budala, mogao sam ne platiti parking, uštedio bi 50+ EUR.
Sljedeći puta ne plaćam parking sve dok ne dođem do rampe, tako ima automat (nisam to prije znao) i ako sve bude radilo platim, a ako ne stojim i čekam da dignu rampe i odem.
Inače preko 90% registracija na parkingu je HR tablica, imao sam dovoljno vremena to proučavati kada sam tražio parking kod dolaska.
Koma, teška koma.
Kako je 90% hrvatskih? Govorite neistine, gospodine. Ovisno o danu, zna biti i više od 2/3 slovenskih. Ovo vam se možda pogodio dan, ali i tada je bilo minimalno 1/4 SLO. Letim cca 1 mjesečno i većinom ili prođem parkiralište ili ponekad i ostavim auto tamo i nikada, ama baš nikada u zadnje 2-3 godine nije bilo manje od 1/4 slovenskih auta, a uglavnom bude preko polovice. Letim na razne destinacije / dolazim s raznih destinacija u svako doba dana i noći.
Ima slovenskih tablica, neosporno, brdo ih ima. Ali ih nema 1/4.
kad si ti bio na parkingu da takvu budalaštinu ispališ ni da trepneš
Stalno sam na tom parkiralištu. Nema tjedna da nisam tamo.
A ja svaki dan, i slovenskih registracija je debelo preko 25%
Danas sam baš išao prošetati kroz parking
Ja se neću s vama raspravljati. Imam svoje oči, ali vi eto vidite nešto drugo.
I bas onda obilazite i gledate tablice? Kajgot.
Pa pogledam. Uvijek. Nije da ih brojim ali gledam.
Dakle, da ponovim 09.10 kada sam tražio parking mjesto nije bilo PUNO non-HR tablica na parkingu.
Što Vam tu nije jasno? Jeste i VI bili tada tamo da znate da je bilo drugačije? Zašto Vam taj podatak smeta, a ne smeta Vam da parking ne radi kako treba?
Što imate od toga da je parking pun SLO tablica? Imate koji postotak od toga ili se naslađujete kao komšije?
Kažete da letite često, ajde da se i ja pohvalim da letim skoro svaka 2-3 tjedna, isključivo u biznisu sa legacy kompanijama. I znate što – uvijek sam se pitao zašto premium putnici nemaju dedicirani ili rezervirani parking kada se bukira / kupuje karta, već moramo tražiti parking? Pogotovo ovo ljeto.
Idemo dalje, ne sjećam se da je u zadnje vrijeme na mojim letovima, u biznisu, bio ijedan Slovenac. Zašto to spominjem – jer ne putuju u premiumu, odnosno većinom (tako se tvrdi na ovom portalu) koriste LCC (Rayanair).
Zašto LCC putnici ne koriste parkinge kraj starog terminala, tako i tako žele uštedjeti neke novce kada putuju LCC-om, zašto ne uštede i na parkingu? Zašto se guraju na premium parking ?
Time bi svi mi koji koristimo full uslugu imali slobodan parking, i tada gospodine, bilo bi 100% HR tablica.
Eto to Vam je moj prijedlog kako riješiti problem parkinga.
Da postoji shuttle do tih parkirališta koristili bi.
Premium parking je uobicajena praksa na nekim aerodromima, ali nije vezan za kartu vec za “plati parking skuplje” sistem.
Tko hoće i ima novaca koristi premium parkiralište. Problem Zagreba je što ima samo premium parkiralište.
pa zato treba parking na vise etaza.
Ne. Treba udaljeniji (2 do 10 minuta hoda) long-term parking južno ili istočno od sadašnjeg parkirališta. Koji je jeftiniji, dok bi sadašnji bio premium.
Ijaooo, kakvi kompleksi, gospodine premium legacy. BTW, po kompleksima i kako ste to potpuno nepovezano spomenuli i kako perete po tome, jasno je da vam isto netko plaća (tvrtka čiji ste zaposleni ili država).
Da se vratimo na temu: Ne smetaju me tablice ničije i potpuno mi je svejedno čije su tamo više ili manje zastupljene.
S obzirom da sam tamo često (zato sam spomenuo frekvenciju svojih letova, ne zbog hvalisanja; također, nije mi se dalo dopisivati da često tamo odem i pred druge ljude, uglavnom poslovne suradnike pa sam tamo i češće), uočio sam da je slovenskih registracija itekako puno, ponekad su i velika većina. S obzirom na LJU, TRS, TSF, VCE, na prvu ruku začudno, tim više jer ima puno registracija i iz sjevernih i zapadnih dijelova SLO.
I o tome smo već više puta pisali i drugi komentatori i ja.
S obzirom da kompleksi komentatora na ovom portalu znaju divljati, pogotovo lokalpatriotski i pogotovo botova čuvenog AV, a vi ste opet relativno nepovezano u svojem opisu negativnog iskustva s rampama spomenuli da je HR registracija bilo preko 90%, meni se učinilo da ste jedan od gorenavedenih (bilo Vučićevih botova koji iz kojekakvih razloga vole lagati, bilo lokalpatriota kojem iz nekog razloga smetaju Slovenci) – kontrirao sam vam.
Ako je u tom trenutku zaista bilo toliko HR tablica, onda je bilo. I tu vam se ispričavam. A ako ste neki od mrzitelja i botova – a što ću vam ja.
S obzirom da zna biti gužva i da moram tražiti parking, s obzirom da često (ako ga ostavim tamo dok putujem) zaboravim gdje sam točno parkirao itd. itd., uglavnom to parkiralište itekako prođem i zanimljivo utvrđujem (što potvrđuju i drugi komentatori) da je itekako pun automobila slovenskih registarskih oznaka i da su često velika većina tamo…
…A s obzirom da Slovenci imaju relativno dobre legacy veze i iz Ljubljane (znam jer nekad gledam i za sebe i za poslovne suradnike), a parking nije jeftin, to znači da Slovenci definitivno koriste ZAG najviše zbog Ryanaira. Kako ste vi pustili komplekse po LCC putnicima (i to po Slovencima Ryanašima), a često drugi anonimni i neanonimni komentatori puštaju svoje komplekse po takvim putnicima i tvrde da od njih ZAG ima samo gubitke ili siću od njih – evo vam dokaza da nije tako. Jer upravo ti “siroti” LCC Slovenci napune skupi ZAG-ov parking. BTW, tim “sirotekima” koji se parkiraju tamo, vozni park uopće nije sirot, dapače.
Inače, kad već putujete toliko, predlažem da otputujete malo na zapad (možete i tu par kilometara do Slovenije pa popričajte s njima) i da vidite kako na zapadu ljudi imaju drugačiji odnos prema ZARAĐENOM novcu. I onda vam možda bude jasno zašto će čak i Slovenci s dobrim autima i regama LJ, KR, KP doći čak do ZAG-a da bi letjeli “sirotim” Ryanairom. I zašto im onda neće biti problem dati novce za skupi parking i zašto im neće biti problem potrošiti novce na terminalu AKO IMAJU NA ŠTO POTROŠITI (jer obična pakiranja Domaćice i Bajadere, kao i Twix, Snickers, Fantu i preskupu vodu imaju i u Mercatoru, za puno manje novaca.
Jer nijedna velika kompanija ne može živjeti isključivo od premium putnika, kao ni aerodrom. Da nema nas plebejaca prola, vi biste morali plaćati daleko skuplje manje poslovne avione, a onda biste i manje letjeli, zar ne? Sjetite se toga kada sljedeći put budete s visoka iz svojeg premium sjedala budete gledali na nas prole.
P. S. Jedan jezični savjet: Kada pišete “vama”, ne trebate prvo veliko početno slovo; “Vama” pišu oni koji misle da su jako pismeni, ali zapravo nisu, a “vama” pišu i nepismeni i oni zaista pismeni. Ukratko, “Vama” je nešto u razni “napraviti ćemo”, “obim”, “iznajmiti” (kada se unajmljuje) i sl.
“Vama” eventualno pišite nekom vjerskom poglavaru, kralju, božanstvu i sl., a svima drugima pišite “vama”.
Gospodine Šćuric, molim vas da ovaj moj odgovor objavite, hvala!
Sto pre izgraditi garazu! To imaju svi veci aerodromi, BEG, LJU, SOF, OTP, itd…
Nije istina. To nemaju svi veći aerodromi. Prvo ju nema Budimpešta koja je daleko veća od Zagreba.
Veca je Ali ne daleko
Budimpešta nije daleko veća od Zagreba. O moj bože
Zagreb 2024. 4,3 milijuna putnika
Budimpešta 2024. 17,6 milijuna putnika.
To je 4 puta ili 400% više. To nije daleko veće?
Ali eto imaju BEG, LJU, SOF, OTP, VIE, itd… Sto onda ne i Zagreb?
Ima, ali većina aerodroma većine Zagreba nema javnu garažu. Ona je bacanje novaca ako postoji opcija izgradnje parkirališta na samo 5 minuta hoda od terminala.
Što znati da bi se parkiranje trebalo opasno poskupiti. Ali opasno. a trebalo bi pojačati javni prevoz do aerodroma.
Ne, parkirnje je i sada superpreskupo i motivira izgradnju privatnih parkirališta u okolici MZL Zagreb. Umjesto toga treba izgraditi novo long-term parkiralište koje će biti bitno jeftinije (i udaljenije od terminala).
bus Pleso prijevoza svakih pola sata za autobusni kolodvor plus ZET svakih pola sata za Kvatrić – za ZAG sasvim dovoljno. Pogotovo što je najmanje automobila na parkiralištu putnika koji su iz samog grada..
Da ove dvije linije ili četiri autobusna polaska u sat vremena su dovoljno. Nažalost sada obije linije idu na istočni dio grada, pa ako bi se otvarala još jedna linije ona bi imala smisla na zapadni dio grada na Trešnjevku ili Črnomerec.
Imalo bi smisla liniju imati na potezu savski most-ljubljanica-precko. Iza preckog nema bogzna kaj, a stavit autobus da se probija prema crnomercu je neisplativo.
Zašto Prečko? Ako je tako onda bi imalo smisla da ide do Španskog, odnosno do same pruge. No, to ozbiljno limitira putnike, to bi značilo da putnici iz Zapadnog dijela grada poput Črnomerca, Kustošije, Mikulića, Lukšića, Šestina… moraju na zapad do Španskog, pa onda na autobus.
Konačno tu ide linija 109 koja normalno operira.
Po toj logici je nelogično i da se autobus probija i do Kvaternikog trga i mogli su napraviti da ide do Žitnjaka, Borongaja ili Dubca.
precko mi je prvo palo na pamet jer iza shopping centra ima mjesta za bus da ceka, ako ceka. istina, moze se umjesto za precko, okrenuti sjeverno, pa kroz spansko do starog okretista 115ice.
od zagrebacke avenije zagrebackom ili selsom je kaos prema crnomercu, a druge opcije nema, mozda golikovom, ali time se izolira ipak gusce naseljen zapad.
zato bi jedna opcija bila: savski most- horvacanskom do preckog.
druga: horvacanskom do preckog pa dalje za spansko/okretiste.
treca: savski most- odande na zagrebacku, pa do spanskog.
cetvrta: savski most, do antunovica bilo kojom od dvije moguce rute, pa dalje od antunovica do ib mazuranic, i odande do vrapce-zeljeznicka stanica.
peta je opcija da bus ide obliaznicom do jankomira, pa kroz skorpikovu i samoborsku do recimo krizanja aleja bologne/oranice. al kako je kolaps pocesto i na obilaznici bolje da ne komentiramo.
kako god se okrene ima previse uskih grla i ovo za precko/spansko je najmanje lose.
Ma sve pet, ali evidentno i autobusi idu na Autobusni kolodvor i na Kvaternikov trg. A ne idu na Dubec ili Dubravu ili Žitnjak, zar ne?
autobusni kolodvor i kvatric su skoro na istoj linji, ca 13-14km od terminala do kvatrica ili akz.
do preckog ima 19km obliaznicom ili oko 22km kroz vg-novi zagreb.savski most, sto moze biti i 40ak minuta (u 14:29 google maps pokazuje 38). dos tanice na vrapcu ima jos 2-3 km vise.
imalo bi smisla imati bus na svakih sat i pol, dva za od aerodroma do recimo dubrave na culineckoj ili skroz do okretista, al da ide obilaznicom pa kroz sesvete. iako je okretiste upitno, posto je isuvise blizu kvatricu, mozda okretiste na dupcu?
isto tako, zetov bus staje na saviscu kaj je opako blizu zitanjaku, nekih dva km do recimo zelene trznice.
Ma da ide i do Savskog mosta već bi to bilo nešto. Ili do okretišta Trešnjevka što je 16 km.
Ako ide do savskog mosta, moze i horvacanskom bar do vrbana, ako bi islo do preckog, mogao bi isti bus voziti na recimo svakih 120 minuta sa dobrom rezervom za kasnjenje.
Svakako fali bus linija po gradu, kako imaju mnogi gradovi u europi.
Jos jedna linija prema zapadu je must.
Slažem se da je.
To ne znam stvarno, nisam iz Zagreba, ali bi trebalo ozbiljno demotivirati ljude da koriste sopstveni prevoz ali debelo pojačati javni prevoz.
Užasno me nerviraju gužve u saobraćaju koje prave auta sa jednim čovjekom unutra.
Jedino pravo rješenje javnog prijevoza za zagrebačku zračnu luku trebao je biti vlak. Željeznička pruga se nalazi na samo 3,2 km od zgrade terminala, a između samo polja… Niti jedna kuća, pa čak niti pseća. To je trebao biti jednostavan projekt s kružnom prugom, tipa one u Helsinkiju jer postoji mogućnost vožnje i prema Savskoj cesti, Zelenim mostom i prema Dubravi, Sava-Jakuševačkim mostom. Idealno za kružno kretanje vlaka u oba smjera. Da je to zaživjelo, a moralo je, pa makar i pod cijenu da to izgradi grad/država/županija zaduženjem, sve bi bilo idealno. Ovako su usluge Pleso prijevoza pomalo i preskupe, iako su frekvencije u redu. Ono što je uvijek sporno kod autobusa je da mogu zapeti u gužvi. Vlak je naprotiv, idealan kao poveznica… No, ovo što pišem je više u stilu što se babi htilo, to joj se i snilo…
Postoji plan da se uvede željeznica. No, to će se realizirati tamo negdje u rano proljeće 2074.
Problem je bastardizacija rjesenja u hrvatskoj. Tako je tramvaj kvaternikov trg- aerodrom trebao ici i do velike gorice. Ok, razumijem da bus ide tako, al cemu tramvaj, kad ima manji kapacitet od vlaka, a uvjetno i brzinu.
Vlak na prvu zvuci kao super rjesenje, dok se ne sjetimo da bi time upravljao HŽ. I sada ja vas pitam: jel bi vi dali ozbiljno, najozbiljnije, hž-u u ruke tako neki vazan projekt, i jos da funkcionira kao u ozbiljnim drustvima?
Tomasevic gleda da izgradi zeljeznicku obilaznicu u zagrebu. Izgradnja te pruge biti ce ne puno manja od ukopavanja svih pruga u gradu pod zemlju, a to sto se dobije nad zemljom (prostor u gradu) dovoljno je vrijedno da isplati vecinu troskova.
Medjutim, nema vizionara ni nekog tko ima ambiciju uhvatiti se u kostac sa time, jer to je projekt od 20ak godina, kada su potrebe i najveci domet trenutnog vodstva u hrvatskoj na bilo kojem nivou “daj da dobijem iduce izbore”. Nema razvoja rijeckog aerodroma, nema nizinske pruge, nema smisleni pso, nema razvoja industrije, nema smanjenja refova u bolnicama itd
Bandić je htio dići vlak na 4,5 metara visine u cijelom gradu da više nema prepreka za putovanje sjever-jug.
Dok je trend u svijetunukopavanje prometnica i zeljeznice, mi u hrvatskoj bi dizali. Zbog bandica i njemu slicnih, koji vizije nemaju ni da im platis, hrvatska i je gdje je.
Treba imat viziju i posaditi drvo danas da bi mi dijete ili cak unuk sjedilo u hladu.
Ukopati pruge u zagrebu.
Nizinska pruga do rijeke.
Metro u splitu i dalmaciji.
Brza pruga prema beogradu ali mozda (mozda!) razlicitom trasom od sadasnje.
Revitalizacija jaruna u zagrebu.
Mostovi oreko save u zagrebu.
Novi krcki most. Novi most na marjan. (Oba u planu).
Znanstvena fantastika: na buducoj liniji brze zeljeznice prema dalmaciji, izmjestiti 2-3 fakulteta u gospic. Sve drzave imaju studentske gradove osim nas specijalaca u regiji.
Cijeli Berlin i niz drugih gradova svijeta ima dignutu željeznicu.
a jos puno vise gradova u razvijenim zemljama je islo u ukopavanje prometne infrastrukture, u potpunosti ili djelomicno. tako su ceste ukopali i boston, i madrid, i stockholm, i oslo, i amsterdam i tokio, a zeljeznicu su ukopali i stuttgart (u tijeku) i zurich, i stockholm, i rotterdam, i barca, i bec itd. neki imaju potnuna, neki parcijalna rjesenja.
Tomašević je blokirao godinama tu zaobilaznicu
Genije.
Razumijem vas što pričate. Ipak, ako pogledamo realno, jedino mjesto u Hrvatskoj gdje željeznički promet (mislim na putnički), koliko – toliko funkcionira i služi svrsi jest upravo Zagreb tj. zagrebački prsten. Objektivno mnoštvo ljudi koristi željeznički projevoz na pravcima iz Zaprešića, Karlovca, Siska, Kutine i Bjelovara… Zagrebačka željeznička priča jest ozbiljna i na njoj treba poraditi i uznastojati ju unaprijediti. Očigledno je kako je HŽ u jadnom i najjadnijem stanju, no na zagrebačkom području ta priča nekako i klapa.
Što se tiče ukopavanja i slično, to je nešto što u aktualnom vremenu ne treba potezati, već učiniti željeznicu što je moguće učinkovitijom i rado korištenom upravo kroz izgradnju aerodromske spojnice jer ista, iako zahtjevna, ne iziskuje previše papirologije i bila bi izuzetno korisna.
Nizinska pruga Rijeka – Zagreb i dalje prema Budimpešti je nešto najvažnije što Hrvatska mora napraviti – već jučer!
Je, slazemo se.nitko ne negira da je zelj.prom. najefikasniji bas u zagrebackoj regiji, ali i to dobiva jedva orilaznu dvojkuz u odnosu na kako moze i bi trebalo biti. Trenutno stanje je jadno i ja pozivam na poboljsanje i rekonstrukciju ,a ne vatrogasne mjere.
Inace, Rijeka, sama po sebi, ima jako zanimljivo postavljenu prugu kroz grad, i tamo bi se nesto u stilu zagrebackog prigradskog vlaka – cak i vlakove za to imamo (koncar).
Aerodromska spojnica je izvediva, medjutim da li bi se, i kako, uklopila u sistemmorakticno, tesko je reci baz detaljnije analize.
Osobno ne vjerujem da je tesko redizajnirati tmk2400 da postigne i do 100kmh. Brzi tramvaj i nije losa opcija jer se moze lako integrirati u gradaku mrezu, medjutim shvacam i ne negiram prednosit zeljeznicke spojnice.
Fakat, imate pravo. Stanice bi mogle biti Škrljevo, Sveti Kuzam, Draga (Brig), Klinički centar, Viktor Lenac, Sušak Pečine, Žabica, Depot
Znam, radio sam projekt. Ali u njemu je u planu i na drugu stranu, prema sloveniji, jer rijecki kolodvoj je slican zagrebackom, i onda bi se dobio ekvivalent zapresic-dugo selo kod zagreba.
To su teške gluposti da su te linije dovoljne.
ZL Zagreb je cestovno odlično povezana, ali javni prijevoz je srednja žalost. Baš iz tog razloga što je na parkingu najmanje automobila iz grada treba poboljšati javni prijevoz kako ljudi iz okolice i šire nisu primorani dolaziti automobilima nego mogu javnim prijevozom.
Dakle nemate autobus koji ide na glavni autobusni ili željeznički kolodvor nego na kvatrić. Što će to ljudima koji ne idu isključivo u Zagreb nego nastavljaju dalje?
A i vožnja autobusa zbog gužve i jednostavno udaljenosti traje predugo.
Najbolja opcija bi bila željeznica koja bi bila povezana sa glavnim kolodvorom.
Naravno za to nam trebaju puno bolje željeznice, ali u to sada ne treba ulaziti.
Imate liniju koja ide na glavni autobusni kolodvor. Pleso prijevoz vozi svakih 30 minuta.
Naravno. Baš kao što sam rekao, to je sasvim dobar, no ponešto skup servis (cijena jednosmjerne karte je 8 EUR). Istina je i da nisam nikada bio u autobusu Pleso prijevoza, a da je vozio više od 10 do maksimalno 15 ljudi. To me uvijek čudilo, a nastavlja me čuditi do današnjeg dana. Na kraju, stanica na aerodromu je prilično sa strane i nije natkrivena.
Pleso prijevoz mora uvesti jos jednu liniju, na zapad grada. Sto i kako? Nike frka, nek se jave, projekti i idejna rjesenja postoje.
šta dijete zna što je vreća , uzme i nosi
Parking garaza je jedino dugorocno rjesenje, te naravno ovakvi ne natkriveni parkinzi za jeftiniju cijenu
Zagreb ima gdje širiti parkirališta.
Nema. Garaza je neophodna.
Kako nema? Prazne livade južno i istočno od termiala. Zašto se tamo ne bi gradila parkirališta?
Zato sto je to predaleko od terminala. Pobogu!
Niko normalan ne zeli da parkira auto i onda 15 minuta vuce kofer do terminala.
Ma ne pričajte svašta. Od terminalne zgrade do parkirališta južno od sadašnje glavne ceste ima točno 200 metara. To je 2 minute hoda ili 3 minute lagane šetnje. Do parkirališta na istoku ima 150 metara ili minuta i pola najviše dvije minute šetnje. Jest problema.
ima, ali ne bi trebao. bolje da ide uvis, a ne da hoda coek od kraja parkinga do terminala 15-20 min sa koferima, djecom, po kisi sniijegu ili na +40. i s ekoloske strane bolje je da sto vise autiju bude naslagano jedan na drugi, a umjesto asflatirnja novih parkinga da se posadi suma il nesto slicno.
Nije istina. Long-term je svakako prioritet. Ljudi bi imali jeftiniju opciju parkiranja, to je daleko jeftinije nego garaža. Tak kada se izgrade parkirališta južno i istočno od terminala trebalo bi razmišljati o garaži.
Ni na jedno od ta dva parkirališta se ne bi hotalo 15-20 minuta nego tek nekih 5 minuta max.
Slobodna mesta su na 500m od terminala. To je 15 minuta hoda uz vucu kofera.
Ne nisu nego su 150 do 200 metara. 500 metara sigurno nije 15 minuta hoda nego 5 minuta hoda ako hodate 6 km/h što je brzina hodanja čovjeka. Ako šećete to je 7-8 minuta. Da hodate 500 metara 15 minuta brzina kretanja bi vam bila 2 km/h a to je tako ako skakučete na jednoj nozi i to unazad.
Sa koferom i/ili djecom 500 metara se priblizava tih 15ak min.
Ma kaj got. Konačno, uberite me NIJE 500 METARA NEGO 150 DO 200 METARA, pobogu!
Sta ce vam, djeca ccc
https://ibb.co/wFkb3R4M
Bogami je 500m. Evo Vam na slici jasno izmereno preko Google Maps.
Ako vucete kofere idete duplo sporije. Tada Vam za 500m treba oko 15 minuta hoda.
Ma bravo, mogli ste staviti na sam rub parkirališta i do lijevo po dijagonali. Dobro da niste izmjerili do Stadiona u Velikoj Gorici. Do ruba parkirališta na istoku je 150 metara, do ruba na jugu je 200 metara.
a sto bi micali zelenilo kada je neusporedivo bolje za okolis nparaviti tek jedan kat na polovici parkinga za pocetak?
Zato jel je to daleko skuplje. Neusporedivo skuplje.
dugorocno gledano ima koristi. al se dugorocno ne gleda, kao sto se nije gledalo kad je cijeli aerodrom dan u koncesiju. ok, izgradili su terminal, pokazuje se neadekvatan, umjesto prosirenja ce reaktivirati stari itd itd. pa ovo je povratak u buducnost, ali treci dio, kad idu na parne lokomotive.
aerodrom je trebalo napraviti modularno, da ima recimo u prvoj fazi 5 mil, u drugoj, 7, u trecoj 11 i na kraju 20mil kapacitet. medjutim napravljen je do max kapaciteta 8 mil. sto ako se sutra netko sposoban probudi i kaze, ajmo napravit pricu, vidi beograd, vidi budimpestu, vidi tiranu, vidi sofiju, vidi rigu, sto ne bi imali i mi? i onda pogleda novi terminal i kaj sad?
Da trebao se raditi modularnu. No, postoji i opcija širenje nakon 8 milijuna putnika.
Postoji li? Imate li link na planove? Ja nisam vidio nit se moze naci na internetu.
Sada imamo bajnu situaciju da: fali parkinga, fali mjesta na odlascima uz gateove, ima mjesta za prosirenje u odlaznom holu kod check ina sa etazom gorez sto ako se provede i omoguci vise putnika gusi opet gateove, koji bi se pak morali siriti na si-jz, a ako se krakov prosire da bi mogli uzeti nove avione, biti ce predugi pa ce se instalirati people mover koji opet uzima mjesto i tako ukrug.
Kad/ako se aerodrom prosiri do ca. 9-10mil jedino je rjesenje izgradnja novog terminala, jer bi bilo suludo renovirati tada negdje vec 80-godisnji terminal. Bravo svima upletenima.
E onda ta dva terminala povezati…
Da vidio sam planove. Bilo je objaljeno i na internetu.
Bile su price i o cargo cityju sa sjeverne strane sadasnjeg runwaya, ali nikakvog plana o prosirenju aerodroma nakon 8 mil putnika nema.
Osim da odgode i to reaktivacijom starog. A to je bezveze i to sami znate, jer se gubi cijeli smisao koncesije i dugorocni razvoj i pozicioniranje aerodroma, grada i drzave.
Postoji plan i bio je objavljen.
Mozda prije no sto je cijela prica data u koncesiju, i samo te planove nalazim na internetu, a svi su oni od prije 2010-e, i nemaju veze s vezom s novim terminalom jer je u njima planirano nesto drugo.
Kao što rekoh plan postoji.
planiran je i metro u zagrebu pa to nitko ne uzima za ozbiljno.
A jel? Tko je planirao metro u Zagrebu?
U planu je od sedamdesetih. Zadnji koji je o tome pricao je bio bandic.
Umjesto metroa u zagrebu, bilo bi dovoljno ukopati tramvaje u centru, npr crnomerec-maksimir, i u savskoj do mosta, potencijalno od savske uz glavni do borongaja. Medjutim ako bi se islo na ukopavanje zeljeznice, smisleno, onda to i ne bi bilo prijekopotrebno jer bi se ukopavanjem iste dobio ohoho prostora iznad, i omogucile bi se neke nove veze.
Apsolutno treba garaža. Betoniranje zelenih površina do kojih bi se cukalo kofere po zvizdanu, kiši… Ukratko, napravite više garažu.
Slicno je vec bilo tema ove godine, i tada je u komentarima istaknuto da bi zagreb trebao razmisliti o jednoj natkrivenoj garazi, ti se relativno lako i cak elegantno da izvesti tako da se jedan parkikg “natkrije” i na taj uvjetno receno krov postave dodatna parking mjesta. Investicija nije suludo skupa, ne treba ne znam kakvih betona itd. Rjesenja postoje, a najjeftinija su onako na prvu natkrivene metalne konstrukcije. Moze se i taj gornji natkriti sa solarnim panelima, pa ce se usput sami isplatiti, a auti biti dodatno zasticeni, bilo od sunca, bilo od snijega, tuce ili cega.
Kad otvore stari terminal, dobar dio automobila će se parkirati tamo i osloboditi prostor na ovom parkingu.
To je istina. Ali kada se ponovo poveća broj putnika… Ovo parkiralište je bilo premalo i za 3,8 milijuna putnika.
Nadam se da nećemo morati tumarati po prastarom terminalu. I novi je uglavnom poluprazan.
A što se parkinga tiče, ima okolo livada, pa nek tamo naprave dodatne parkinge. Ako su dalje pozicionirani, treba odrediti nižu cijenu…i svi će sretni biti.
Da to piše u članku. Novo dugoročno parkiralište koje je udaljenije, ali zato jeftinije rješava problem. Mjesta ima južno i istočno od sadašnjeg parkirališta.
Iskreno se nadam da se stari terminal više nikada neće otvoritit i da to nikome više neće pasti na pamet
Bojim se da je to gotova stvar.
Ako Ryan prebace na stari terminal, onda i u sada praznjikavom novom mogu slobodno otvoriti, ne znam šoping centar, skladište bagera, velesajam ili centar za izbjeglice😤
🙂
Ja bi tu otvorio muzej propalih projekata, kad vec ima muzej propalih veza!
Ima na desetke privatnih parkirališta u krugu od 5 km od ZLZ, pa tko ima novaca za putovanja može
plaćati ta parkirališta ili koristiti javni prijevoz.
To je jako glupo za samu MZL Zagreb koja tako gubi ozbiljan novac.
besposlen pop i jariće krsti
?
I onda 5 km sa koferima kroz kuruzu.
Navodno sva ta parkirališta imaju shuttle kombijem do terminala.
Da, osobno koristim usluge jednog hotela u zapadnom dijelu Velike Gorice i oni u cijeni koju potražuju osiguravaju transfer za i od zračne luke nazad za parkiarlište. Po mojoj procjeni imaju kapacitet od nekih 100 parkirnih mjesta, što natkriveno, što otvoreno. Transfere rade isključivo električnim vozilima. Cijena doođe, ugrubo nekih 10 EUR po danu, ako je kratko (2 – 3 dana), da bi cijena pala na cca 6 EUR ako se prijeđe 10 dana… U to je uračunat tranfer. Puno povoljnije nego parking na samom MZLZ-u.
Je.
Navodno?
Pa imaju, i ta stvar jako dobro funkcionira.
Za trećinu cijene ili čak manje.
Parkiranje na ZAG je jednostavno preskupo. Apsurdno je ponekad platiti više za to parkiranje nego za samu cijenu povratne avio karte…
Kako bi vi rekli, tu MZLZ gubi ozbiljan novac. Netko je zabrljao po tom pitanju u startu…
Da parkiranje je puno preskupo.