zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize, Istaknuto

KOLUMNA ALENA ŠĆURICA: Banja Luka u ozbiljnim problemima

 

Svi znamo da je Banja Luka u ozbiljnim problemima već godinama. Zamaaero ima ugovor sa Banja Lukom već godinama, imali smo ga sa tri direktora do sada, sa Milanom Račićem, Natalijom Trivić, i upravo ga potpisujemo sa Valentinom Kecman, te smo uvelike pomagali svim ovim direktorima. No, sada su problemi kulminirali, više nema odgode i mora se ozbiljno poraditi na njima.

To Banja Luka ne može sama. Jednostavno treba pomoć Republike Srpske. Bez toga aerodrom će se vrlo brzo zatvoriti. Za sada djeluje da Republika Srpska ima sluha za pomoć. No, problemi su ogromni.

 

Kako je Banja Luka funkcionirala do sada

Aerodrom Banja Luka (IATA: BNX, ICAO: LQBK), stacioniran u Mihovljanima, nalazi se 18 km od Banja Luke, neposredno uz nove autoceste koja vode na jednu stranu prema Banja Luci, na drugu prema hrvatskoj granici, a na trećoj prema Doboju. Aerodromom upravlja javno poduzeće Aerodromi Republike Srpske.

Izgradnja Aerodroma Banja Luke krenula je 1976. Ipak, ni u vrijeme Jugoslavije Banja Luka gotovo da nije imala prometa. Izbjegavao ju je čak i JAT, koji je stvarno letio za sve, pa i najmanje aerodrome u bivšoj državi. Ni Adria nije imala letova za Banja Luku.

Nakon rata u BiH, Aerodrom Banja Luka je ponovo otvoren za promet 18.11.1997. Od tada aerodrom je lutao među razno-raznim kompanijama. Prvo je Republika Srpska sa JAT-om osnovala Air Srpsku, minijaturnu kompaniju sa još manjim brojem letova, koja je letjela od 1999. sa dva Jatova ATR 72-200. Air Srpska je imala osnovni problem što dva ATR-a nisu imala dovoljno posla jer se letjelo samo prema Beogradu i Zurich, te pokoji let izvan toga. Uz to kompanija je bila nepouzdana, otkazivala je letove, a imala je i lošu cjenovnu politiku. U svakom slučaju kompanija nije pronašla svoju nišu, nije uspjela postaviti regionalne linije i bankrot je bio neminovan, što se i desilo već 2003.

Iako je Air Srpska letjela na liniji Banja Luka-Beograd, u ljeto 2001. letio je JAT, tri puta tjedno sa ATR-72 (noćio je u Banja Luci). Ovako je letio od XI. mjeseca 2007. do XII. mjeseca 2009. Linija je ponovno pokrenuta 2010. no bila je kratkog vijeka.

Samo pet godina po bankrotu Air Srpske (2008.), Vlada Republike Srpske najavljuje osnivanje nove kompanije Sky Srpska na istim principima na kojima je se gradila Air Srpska. Za tu nakanu bili su voljni izdvojiti 24,5 milijuna USD te nabaviti dva manja regionalna aviona kojim bi Banja Luku povezali sa europskim aerodromima. Planovi nisu jasno pokazivali radi li se o turbopropima ili jetovima, iako su izvori bliski vlasti govorili o manjim jetovima, što bi omogućavalo daleko šire povezivanje nego što su dozvoljavali ATR-ovi Air Srpske. Iako su planovi bili daleko širi, i dalje je glavna linija trebala biti ona do Beograda. Na sreću, po porezne obveznike, ova ideja se nije ostvarila. I to ne zato što smatram da kompanija ne bi imala potencijala, nego zato što u startu ista nije imala realne planove, ni razvojnu prihvatljivu strategiju, nego je isključivo bila vođena lokalno političkim ciljem da se prikaže kako entitet ima vlastitu „nacionalnu“ kompaniju. Malena kompanijica sa dva aviona u startu je upitne budućnosti. Ona se mora mudro voditi, nema prostora za pogreške, i mora iskoristiti svaki i najmanji potencijal, privući svakog putnika, maksimalno iskoristiti svaku nišu. Stoga se iz osnivačkih planova moraju izbaciti politička prepucavanja tipa „tko ima veći“ ili dokazivanja „neovisnosti“ osnivanjem kompanija, već osnovni razlog mora biti samo i isključivo poslovna logika i egzistencijalna posvećenost. Osnivanjem Air Serbie projekt Sky Srpske je „zaboravljen“ obzirom da je Air Serbia preuzela operiranje osnovnom linijom Banja Luka-Beograd.

Od X. mjeseca 1998. do III. mjeseca 2002. letio je i Austrian za Beč prvo tri puta tjedno, a potom i šest puta tjedno, jedne sezone čak i svakodnevno. I tu liniju je Banja Luka morala zadržati pod svaku cijenu jer ona je bila od vitalnog interesa i mogla je motorirati ozbiljan razvoj aerodroma.  Potom su financirali letove neafirmirane kompanija Austrojet koja je letjela prema Salzburgu i Tivtu sa Dash 8-100, no kompanija je izdržala od VII. do XII. mjeseca 2008.

Nakon ovog fijaska aerodrom je ušao u deal sa slovenskom Adriom, koja je 4 puta tjedno letjela za Ljubljanu sa CRJ200. Linija se održala od VII. mjeseca 2010. do XI. mjeseca 2011. Adria je ukinula letove nakon što je Republika Srpska odlučila prekinuti subvenciju istih.

Neovisno o svim ovim subvencioniranim angažmanima letjela je B&H Airlines četiri puta tjedno za Zurich, pri čemu je let originalno kretao iz Sarajeva i to od 2005. do bankrota 2015. godine. Kompanija je letjela i dvije godine (2013-2015) na liniji za Tivat. Samo četiri mjeseca u zimi 2010/2011 B&H Airlines je letjela liniju Banja Luka-Frankfurt (2 puta tjedno). Te iste zime kompanija je planirala letove iz Banja Luke za Beč, no od istoga odustala prije prvog leta. 1.12.2011. kompanija je uvela i letove Sarajevo-Banja Luka-Copenhagen, no nakon samo tri leta odlučila se na nonstop letove iz Sarajeva i ukinula letove iz Banja Luke za danski glavni grad. Među neostvarenim planovima B&H Airlinesa je bila i krajnje neracionalna linija Sarajevo-Banja Luka koja se trebala operirati 11 puta tjedno od ljeta 2010, no i od toga se odustalo. Kompanija je 2010. najavila i pokretanje baze u Banja Luci, što se također nije ostvarilo.

Na liniji za Zurich željela je dva puta tjedno letjeti i švicarka leisure kompanija Swissa, Edelweiss (od 3.7.2015.), no ipak je odustala prije prvog leta. I švedski BRA Braathens je odustao od letova na liniji Gothenburg-Banja Luka-Podgorica prije prvog leta 22.12.2017. Kraće vrijeme na prijelazu tisućljeća letio je i Montenegro Airlines na liniji za Tivat.

Od 1.12.2013. za Banja Luku leti Air Serbia. Iako je u početku kompanija imala svakodnevne letove, nakon prvotnog uzleta konstantno je smanjivala broj letova. Lokalna vlast je financirala ovu liniju. Linija za Beograd jest racionalna i aerodrom, lokalna vlast, ali i matica Srbija bi trebali napraviti sve da se iznađe model financiranja (PSO).

U XI. mjesecu 2014. Aerodrom Banja Luka uspijeva pridobiti cargo letove izvoza zamrznute govedine u Tursku. U godinu dana letova (do XI/2015.) ostvareno je 115 letova i izvedeno čak 5.000 tona mesa. Istim je aerodrom pristupio projektu proširenje cargo kapacitete za 1300 četvornih metara, vrijednim 3,6 milijuna EUR koji je trebala financirati Investicijsko-razvojna banka Republike Srpske. Kako je Banja Luka još 2016. izgubila posao sa izvozom mesa u Tursku, pitanje je koliko ovo proširenje zapravo ima smisla. Natalija Trivić se trudila zaposliti ove kapacitete i vratiti cargo u Banja Luku, okupila je sve poslovnjake Republike Srpske, no nije uspjela. Aerodrom danas nema carga i cargo terminal zjapi prazan.

Nakon što je bilo jasno da je Sea Air potpuna prevara, te apsolutnog fijaska u Osijeku, Prištini i Tirani, sve je iznenadila najava pregovora Aerodrom Banja Luka i Sea Aira u XII. mjesecu 2016. Nevjerojatno je da aerodrom nije vidio što je ta kompanija izvela u Osijeku i drugim aerodromima, od bombastičnih najava, do brzih i konstantnih otkazivanja linija i frekvencija, diletantizma u odabiru poslovnog modela i neadekvatne flote, promjena strategija poslovanja, šaranja po linijama i aerodroma regije, krajnje nelogičnim linijama, zbog čega joj je na koncu i Zračna luka Osijek otkazala suradnju. Iz istog razloga suradnju je otkazao i njemački Paderborn gdje je nakon Osijeka kompanija preselila operacije. Usprkos svega toga Banja Luka je vrlo ozbiljno pregovarala sa tom kvazi-kompanijom, čak i objavljivala konkretne planove (objavili su po dva tjedna leta iz Banja Luke za Frankfurt, Stockholm, Malmo i Basel, kao i cargo letove), što dokazuje koliko je management aerodroma bio izvan zrakoplovne realnosti.

Od 2018. godine Aviolet, charter podružnica Air Serbie, leti na charter liniji iz Banja Luke za Antaliju za KonTiki Travel. Već idućeg ljeta liniji je pridodana i linija za Atenu. Obije linije su letjele od kraja VI. do početka IX. mjeseca. U prvoj godini na letovima za Antaliju bilo je 1246 putnika na ponuđenih 1296 sjedala (96,1% popunjenosti).

Direkcija za civilno zrakoplovstvo BiH je 21.5.2019. izdala Mahan Airu dozvolu za letove na liniji Teheran-Banja Luka. Linija se trebala operirati od 21.7.2019. i to dva puta tjedno (petak i nedjelja) sa A310. Kako je Mahan Air tada doživljavao zabrane letova SAD-a i niza europskih zemalja uz optužbe da su logistička kompanija za terorističke aktivnosti, vrlo je vjerojatno izvršen pritisak i na BiH da ne dozvoli ovu liniju. Dok je kompanija letjela za Beograd imala je velik broj dolaznih putnika u Srbiju i vrlo malen broj odlaznih iz Srbije dočim je Europska Unija izjavila bojazan da se istom prevoze izbjeglice. Jasno je da je ista bojazan bila još veća u Banja Luci koja je samo 28 km od granice sa Hrvatskom i Europskom Unijom. Vlast Republike Srpske i Aerodroma Banja Luka su nekoliko puta pokušali opravdati ovu liniju kao bitnu za dovođenje kineskih turista u Banja Luku, no na koncu su promijenili stav i demantirali letove na ovoj liniji. Letovi se konačno nisu realizirali, a Mahan je jedno kraće vrijeme ponovo letio za Beograd.

Aerodrom je intenzivno pregovarao i sa kompanijom IrAero oko uspostave letova tijekom ljeta 2019. prema Moskvi i to sa tri leta tjedno. Kompanija je zatražila i dozvole za letove, no na koncu se letovi ipak nisu realizirali.

Tijekom 2021, 2022. i 2023. za Banja Luku je letio i Air Montenegro na liniji iz Tivta. Linija je u jednom momentu imala i tri tjedna polaska, no 2023. je smanjena na jedan let i na koncu ukinuta, te se nije operirala 2024.

Malo je aerodroma u regiji koji su privukli toliko kompanija, a koje su toliko ekspresno odjurile sa istog ili čak odustali od operacija prije prvog leta. Samim time evidentno je da je management radio vrlo loš posao. U sve to vrijeme management je uvjeravao javnost da su LCC nebitne i male kompanija od kojih se neće dati ucjenjivati,  te da se aerodrom neće vezati uz te “nebitne igrače”. Groteskno prepotentno i nimalo racionalno. Čak štoviše strukovna javnost se ismijavala sa ovim izjavama poglavito u kontekstu moći, utjecaja i abnormalnih financijskih rezultata najvećih LCC koje je Banja Luka nazivala “nebitnima i malima” iako su te kompanije mega-giganti u usporedbi sa minijaturnim patuljkom Aerodromom Banja Luka. Osim ismijavanja strukovna javnost je i iznosila žaljenje nad takvim izjavama kompariravši više nego skromne rezultate Banja Luke sa aerodromima jednakih ili manjih potencijala koji su, zahvaljujući LCC došli sa par tisuća na više stotina tisuća putnika.

U sve to vrijeme aerodrom i Republika Srpska su izdvajali multimilijunske iznose EUR na subvencije kompanija. Tako su Jat-u ponudili čak 4 milijuna EUR godišnje za letove prema Beogradu i Beču, a kako se letovi prema Beču nisu ostvarili nije poznato koliko je od toga stvarno isplaćeno Jat-u. No, evidentno je da je ukupan novac za SkySrpsku, Jat, Adriu, Austrian, Austrojet i Air Serbi bio zaista ogroman.

Konačno svo to vrijeme Aerodrom je stvarao financijske gubitke. Tako je 2012. aerodrom ostvario gubitak od čak 852.469 KM (435.861 EUR). Aerodrom je imao 62 zaposlenika iako gotovo da nije imao putnika. Godinu prije gubitak je bio oko 385.000 EUR iako je te godine Republika Srpska dostavila 307.000 EUR Aerodromu i 409.000 EUR Sky Srpskoj. U isto vrijeme poduzeće je vodilo 37 parnica koje su bez zakonskih kamata iznosile 159.000 EUR. 2008. godine Republika Srpska je uplatila 1,5 milijuna EUR za dokapitalizaciju Aerodroma i sanaciju uzletno-sletne staze.

Nakon svih ovih silnih lutanja i bacanja novaca nova uprava aerodroma (2017.) je konačno shvatila da je jedina budućnost u Low Cost Carrierima (LCC). I zapravo su vlast i aerodrom usmjerili sredstva za pokrivanje gubitaka aerodroma i neuspjele subvencije poduzeća na LCC.  30.10.2018. Ryanair je imao prvi let na liniji Banja Luka-Stockholm Skavsta. 2019. Ryanair ostvario 8 tjednih letova za Banja Luku. Danas Ryanair ima 20 tjednih letova na 6 linija.

Uz Ryanair u ljeto 2024. dvije linije sa 4 tjedna polaska je imao i Wizz Air, Air Serbia je imala 2 leta za Beograd, Aegean je imao 1 let za Atenu, Air Cairo 2 leta za Hurghadu, Freebird 2 leta za Antalyu, te Nouvelair 1 let za Monastir. Istime je Banja Luka imala 32 tjedna leta. Ovo je bilo 10 letova manje nego 2023. kada je Wizz Air imao 9 letova na 4 linije, a koje je porezao zbog problema sa Pratt & Whitney motorima, a kada je bilo i više chartera.

Istim je Banja Luka isplivala iz društva neznatnih minijaturnih aerodroma u kojem su Maribor, Portorož, Osijek, Lošinj, Brač i Mostar, te je ušao u društvo onih koji su u par godina isplivali iz simboličnog broja putnika u značajnije aerodrome sa preko 150 tisuća putnika (Rijeka, Niš, Ohrid, Tuzla). Aerodrom je imao izuzetno značajan rast. Pa je 2023. povećao broj putnika za više od tri puta spram 2019. Ovo je daleko veći rast nego je imao Niš, Tuzla i drugi slični aerodromi u regiji.

Banja Luka je rastom od 2018. prestigla Mostar da bi 2024. debelo preskočila i Tuzlu, jer će do kraja godine imati bar 170.000 putnika više od Tuzle, te je postala drugi aerodrom u BiH.

Aerodrom Banja Luka ima uzletno-sletnu stazu dužine 2500 i širine 45 metara (pragovi 17/35). Stajanka je dimenzije 240×90 metara, ima 4 pozicije za avione veličine A320. Kada sam bio na letu Air Serbie sa A330-200 iz Beograda za Banja Luku, isti se parkirao paralelno sa pistom i terminalom i avion je doslovce bio veći od terminala Banja Luke. Aerodrom ima vatrogasnu kategoriju VI, a uz zahtjev 48 sati prije leta može je podići na kategoriju VII. Unutar aerodroma postoji dva kafića (u glavnom holu i na odlascima), duty free, prodaja karata, 6 poslovnica rent’a’cara (nedavno je otvoren i Avis), a sam terminal ima besplatan wi-fi. Aerodrom ima dva parkirališta, cijena parkinga po satu je 2,50 EUR, a po danu 5 EUR, dok je kiss & fly do 10 minuta gratis. U budućnosti treba poraditi na otvaranju restorana, mjenjačnice i povećanju broja rent’a’car poslovnica, poglavito onih globalnih.

Aerodrom ima i jednu izuzetno dobru uslugu. Kompanija Balkan Transfer obavlja transfere putnika između Sarajeva, Tuzle i Aerodroma Banja Luka, kao i prema lokalnim gradovima u okolici Banja Luke.

Na Aerodromu Banja Luka je danas i Baza Zrakoplovstva i protuzračne obrane BiH, i to 2. helikopterska eskadrila, 2. protuzračni bataljun, kao i bataljun za rano uzbunjivanje. Na aerodromu je stacioniran i avion Vlade Republike Srpske, no ne i Helikopterski Servis Republike Srpske.

Aerodromu gravitira Sjeverni dio Republike Srpske, Sjevernozapadni dio BiH, kao i hrvatske Sisačko-moslavačka, Brodsko-posavska i Požeško-slavonska županija. No kompanije ozbiljno privlače putnike čak iz Sarajeva i cijele Središnje BiH, kao i dobrog dijela Slavonije, pa čak i područja do Zagreba.

S druge strane Banja Luka je okružena nizom aerodroma koji joj preuzimaju tržište. U prvom redu to je Zagreb koji je udaljen samo 188 km (2 sata vožnje) i ima 4,3 milijuna putnika, Tuzla koja je udaljena samo 158 km (2 sata vožnje) i ima 0,2 milijuna putnika, te Sarajevo koje je udaljeno 235 km (3 sata vožnje) i ima 1,8 milijun putnika. Nešto putnika zapadno od Banja Luke uzima i Zadar koji je udaljen od Banja Luke 306 km (4:30 sati vožnje) i ima 1,6 milijuna putnika, Osijek koji je udaljen 209 km (2:15 sati vožnje) i ima 0,1 milijun putnika, Split koji je udaljen 281 km (4 sata vožnje) i ima 3,7 milijuna putnika, Mostar koji je udaljen 239 km (4 sata vožnje) i ima 0,1 milijun putnika, te Beograd koji je udaljen 292 km (3 sata vožnje) i ima 8,5 milijuna putnika. Opaka količina aerodroma koji kradu putnike.

 

 

 

Problem uzletno-sletne staze

Banja Luka ima ogromnih, istinski egzistencijalnih problema, kakve nema ni jedna druga zračna luka u BiH, pa čak i regije. Godine nebrige ostavile su traga, a bez hitne pomoći Republike Srpske aerodrom će se istinski zatvoriti.

Najveći problem Banja Luke je uzletno-sletna staza, rulnice A i B, te stajanka. Naime, stazu je JNA napravila vrlo loše, beton je loš, nedostaje drenaža i kvalitetna podloga, odvodnja nije riješena pa je ispod staze doslovce kaljuža, zapravo prava bara. Količina vode ispod staze je ogromna. Samim time svako slijetanje teških aviona na stazu rezultira prenapregnutošću iste te pucanjem. Napukline se dešavaju svakim danom uporabe staze.

Zamaaero je u zimu 2022. pomogla aerodromu da angažira veliku njemačku kompaniju Possehl koja je izvršila hitne radove na ozbiljnom krpanju staze. Te zakrpe i danas stoje, no one su privremenog karaktera i rađene su da izdrže najviše dvije godine. U ovom momentu krpanje staze radi kompanija Sansa Tenika, no isto se radi metodom hladnog asfalta što će biti jako kratkog trajanja i neće izdržati više od pola godine.

Zamaaero je u četvrtak (14.11.) bio u Banja Luci gdje je doveo inžinjere Possehla da ispitaju i procjene stanje uzletno-sletne staze. Ustanovljeno je da se hitno mora pristupiti reparaciji prvih 765 metara staze na pragu 34, do asfaltnog dijela iza rulnice A, reparacija rulnica A i B, te cijele stajanke. Banja Luka je već napravila izuzetno kvalitetan elaborat reparacije ovog dijela staze, koji elaborat su proučili stručnjaci Possehla i potvrdili njegovu kvalitetu i vjerodostojnost. Za potpunu reparaciju je u elaboratu predviđen iznos od 14 milijuna EUR, a za promjenu pojedinih ploča (kojih ima više desetaka) 5 milijuna EUR. Kada usporedimo cijenu reparacije F spojnice na Zračnoj luci Zagreb (8 milijuna EUR) koja je upravo obavljena ove cijene su realne. No, inženjeri Possehla smatraju da promjena ploča nije moguća jer bi se u tom slučaju vrlo brzo ponovo pucala staza na spojevima tih ploča i ostatka staza. Konačno na nekim dijelovima je i po 30 i više ploča u kritičnom stanju, pa nije moguće između ostaviti tek 1-2 ploče. Uostalom to ne rješava problem vode ispod staze, gdje Possehl smatra da se mora srediti odvodnja, te vrlo ozbiljna drenaža.

Da bi se ovaj projekt obavio potrebno je napraviti glavni projekt na kome će ozbiljan projektant i njegov tim ljudi izvršiti bušenja staze, laboratorijska ispitivanja iste, inženjerska ispitivanja, te konačno pobrojati konkretne radove i izbaciti konačnu cijenu. Za ovo je potrebno najmanje godinu dana intenzivnih ispitivanja i radova. No, uzletno sletna staza neće izdržati godinu dana, ona neće izdržati ni do proljeća, te je sigurno da će BHDCA istu zatvoriti nakon zime. Konačno, dok smo mi bili na Aerodromu, istovremeno je bila i izvanredna i nenajavljena inspekcija BHDCA koja je upravo kontrolirala uzletno-sletnu stazu a sa kojom inspekcijom je na apronu i zamaaero razgovarala.

Stoga će Aerodrom Banja Luka objaviti natječaj za privremenu reparaciju uzletno-sletne staze. Ideja je da se u I. mjesecu repariraju sve novonastale pukotine kojih stvarno ima izuzetno puno, te da se na aerodromu uskladište posebni materijali i kemikalije, te se svakih 2-3 mjeseca saniraju novonastale pukotine. Na ovaj način može se dobiti dodatnih godinu, najviše dvije do potpune reparacije.

Sada se postavlja pitanje odakle Banja Luci 14 ili više milijuna EUR za ovu reparaciju? Sam aerodrom ima promet od tek nekih 5 milijuna EUR i nema profita. Od svog novca oni to ne mogu napraviti. Stoga je jedino rješenje Republika Srpska koja mora financirati ovaj projekt. Zatvori li se uzletno-sletna staza, a to će se sigurno desiti ne pristupi li se reparaciji, onda je aerodrom mrtav, neće više imati nikakvog prometa, otpustit će se radnici, a promet će se morati prebaciti na druge aerodrome u okolici, konačno onda neće letjeti ni avion Vlade Republike Srpske, nego će se morati letjeti iz Sarajeva ili Tuzle (2-3 sata puta do aerodroma). Premijer Republike Srpske izjavio da je svjestan problema i da se isti mora riješiti na kakav god način. Pohvalno!

 

Ostali problemi

Aerodrom je opterećen kreditima koje su digli dosadašnji direktori kako bi se omogućilo operiranje i širenje aerodroma. Kredit je u visini 7 milijuna EUR. Kako aerodrom ima promet od oko 5 milijuna EUR i nema profita ne može vračati ovaj kredit. Vraćanje kredita je prolongirano tijekom Covida-19, no sada je stiglo na naplatu i traži se hitna otplata kredita, uz prijetnje ovrhama. Na sreću kredit je Investicijsko-razvojne banke Republike Srpske koja je u vlasništvu Republike Srpske, pa je i sada isplata nakratko prolongirana. No, to se neće više moći odgađati mjesecima. Aerodromi Republike Srpske iskreno nemaju novac za vračanje ovog kredita, niti će ga ikada imati. Stoga ostaje za vidjeti kako će aerodrom riješiti ovaj problem.

Valentina Kecman je kod preuzimanja aerodroma (sredina X. mjeseca) na računu imala slovima i brojkom 1000 EUR. A aerodrom treba isplatiti plaće 120 radnika, plaćati komunalije, gorivo, niz neodgodivih, hitnih i svakomjesečnih obveza. Za sada je Kecman uspjela pogasiti ovaj požar, no i te kako se treba pitati kako je na računu toliko malo novaca i kako dalje, poglavito što dolazi zima i prihodi su neusporedivo manji.

Ovdje je i ogroman problem za aerodrom taksa od 1,50 EUR BHDCA koja se ponovo uvodi od IV. mjeseca 2025. To bi značilo da aerodrom mora platiti nekih 300.000 EUR po ovoj osnovi. Odakle, pobogu? Prebaci li se to na Ryanair i Wizz Air isti će sigurno otići sa aerodroma kao što su to napravili u Tuzli i Sarajevu. Direktor Aerodroma Tuzla g. Halilčević mi je rekao da u slučaju te takse da će plaćanje iste preuzeti Kanton Tuzla. No, Banja Luka nema tu mogućnost, Republika Srpska ili grad Banja Luka neće preuzeti plaćanje ove takse. Sam Aerodrom taj novac nema, on Ryanairu naplaćuje tek 1 EUR po putniku, dakle ne može onda plaćati BHDCA 1,50 EUR jer bi to značilo ne samo da Ryanair ne plaća ništa Aerodromu, nego bi aerodrom morao plaćati još 0,50 EUR po putniku. Iskreno ne znam kako će riješiti ovaj problem. Management se ekstremno bavi ovim problemom zadnjih mjesec dana, sastančili su sa BHDCA i ministrom Fortom više puta, lobirali u političkim strankama, izuzetno se povezali sa Aerodromima Mostar i Tuzla, te su zajedno objavili priopćenja, lobirali i pokušavali utjecati. Inicirana je čak i Udruga Aerodroma BiH koja je prvi zadatak imala lobiranje protiv ove takse. No, evidentno nisu uspjeli. Ostaje za vidjeti što dalje i kako će se ovaj problem riješiti, jer on je egzistencijalan po Banja Luku, plaćanje te takse bi značilo da 6% svih godišnjih financijskih sredstava Banja Luke odlazi u BHDCA. Totalni nonsens po kojem će lokalni novac ići u financiranje bogate i rastrošne Agencije.

Banja Luka ima i problem širenja terminalne zgrade. Izbacivanjem rent’a’car poslovnica iz zgrade aerodroma na parkiralište dobila se dodatna površina glavnog hola gdje su sada stavljene sjedalice. Aerodrom ima četiri check in šaltera što je dovoljno za sadašnje potrebe. Naime, kada su na aerodromu dva aviona, za svaki se otvaraju po dva check in šaltera. Dovoljno. Kada ih ima tri, jedan avion ima dva šaltera, druga dva po jedan. Nije sretno rješenje, ali je dostatno. Glavni hol može primiti putnika za dva aviona, a kada je i treći u igri onda nastaje istinski kaos i prostora nema nikako dovoljno.

Aerodrom u ovom momentu u načelu ima jedan polazak aviona, tj. 2-9 polazaka dnevno. Rijetka je pojava da su na aerodromu dva polaska u isto vrijeme. Tek pokoji puta, i vrlo rijetko, se desi da su na stajanci tri aviona (ako je neki avion zakasnio, a drugi uranio). Ove zime panika je samo ponedjeljkom oko 17:00 sati ukoliko se dešavaju kašnjenja. Ljeti se to može desiti dva puta, ponedjeljkom i petkom. Najčešće se ne dešava.

Kako Banja Luka ima dva odlazna gatea u tom slučaju se doslovce checkiraju dva aviona,  a treći se checkira na gateu koji prvi ode. To nikako nije dobro rješenje. Daljim širenjem aerodroma svakako će se češće dešavati da su po tri aviona odjednom na stajanci. Stoga je aerodrom nakon višegodišnjeg nagovaranja zamaaaro, pristupio idejnom projektu otvaranja trećeg gatea. Dva sadašnja gatea su na zapadnoj strani terminala, a treći gate će se otvoriti na južnoj strani odlaznog hola, na zadnjem (najistočnijem) prozoru. Istim će gate biti nekih 15 metara udaljen od ostala dva gatea, što je veći razmak nego je i sadašnjih gateova. U odlaznom holu ima vrlo komotno mjesta za putnika dva aviona, poglavito nakon postavljanja dodatnih stolica što je inicirao zamaaero, a direktor Račić postavio nakon naših konstantnih nagovaranja da to učini. U slučaju tri aviona i nekih 500 putnika u isto vrijeme gužva u holu će biti velika, vrlo značajna. Isto nije dobro, ali je još uvijek izdržljivo.

Aerodrom je nedavno otvorio duty free trgovinu i kafić u odlaznom gateu. I jedno i drugo je napravljeno logično, minijaturistički, ali izuzetno funkcionalno. Kafić ima nekoliko visokih barskih stolica gdje putnici borave. Te će se putnici i ovdje disperzirati i smanjiti pritisak na sam odlazni hol. Samo kao napomenu spomenut ću da je aerodrom postavio i dvije vrlo udobne velike masažne fotelje u odlazni hol, što je dodatna usluga koja će donositi novac aerodromu.

U ovom momentu i doglednoj budućnosti krucijalni problem nisu ni glavni hol i odlazni gateovi. Oni bi mogli ishendlati i bitno više putnika, čak i 700.000. No, glavni problem je dolazni hol. Jednostavno on je puno premalen, ovdje ne stane dovoljno putnika. I problem se ne treba riješiti danas ili sutra, nego se trebao riješiti prekjučer! Na kontroli putovnica ne može stati više od 60-70 putnika. To je OK za turboprop Air Serbie, ali kada sa Ryanairom, Wizz Airom ili charterima stigne 170-180 putnika nastaje ozbiljan problem, a dobar dio putnika stoji izvan terminala. Tamo ne postoji čak ni nadstrešnica. Aerodrom je svjesna ovog problema i nastojat će hitno napraviti bar nadstrešnicu koja će štititi putnike od kiše, snijega i sunca. Prostor prihvata prtljage također ne može primiti više od 100 putnika. Tamo je vrlo malen belt (traka) za prtljagu na koji može stati tek 30-40 kofera. I opet ovo je OK za Air Serbiu, to je OK čak i za LCC jer oni imaju malo predanih kofera. No, to nikako nije u redu za chartere kojih u Banja Luci ima prilično i gdje svaki putni ima po jedan kofer, dakle radi se o nekih 150+ kofera odjednom. Vrijedni radnici sada doslovce natrpaju po 40 kofera, a onda čekaju i kada se jedan kofer makne oni na njegovo mjesto stave drugi kofer. Stanje tada je kaotično, putnici se guraju, sve skupa traje ekstremno dugo. To se hitno mora promijeniti. Stoga je hitno potrebno investirati u proširenje dolaznog gatea, proširiti ga do ruba odlaznog terminala, te time dobiti prostor za bar 200 putnika kod kontrole putovnica, i 180 putnika na prijemu prtljage sa bar četiri puta većim beltom.

Aerodrom trenutno ima po tri aviona na stajanci odjednom, zna se zalomiti i četiri kod većih poremećaja. Uz to na stajanci je jedna privatni avion iz Banja Luke, a gotovo uvijek je još jedan privatni avion (najčešće Prince Aviation). Stoga aerodrom već sada ima paniku i četiri parkirne pozicije su mu svakako puno premalo. Aerodrom bi morao povećati broj parkirnih pozicija za bar još dvije, dakle na šest, u vrlo skoroj budućnosti.

Aerodromu nedostaje i brdo opreme. Nešto su posudili u Mostaru i Sarajevu, upravo posuđuju u Beogradu, ali to nije rješenje. Od opreme koju imaju većina je vrlo stara i nefunkcionalna. I tu će aerodrom skoro morati u ozbiljne investicije. I samo jedna napomena. Čitatelji zamaaero su ustvrdili da Banja Luka nema dovoljno stepenica i da kada dođe treći avion mora čekati stepenice. To jednostavno nije istina. Banja Luka ima 4 svoje stepenice, te ima 2 stepenice posuđene od Sarajeva i 1 stepenice posuđene od Mostara. To je ukupno čak 7 stepenica, koje sam osobno vidio i snimio. Dakle čitatelji ne govore istinu. Aerodrom upravo dobiva dvoje stepenice iz Beograda.

Gorući problem Aerodroma je i naplata parkiranja. Putnici sada jako dugo čekaju na naplatu, zna se desiti da čekaju i sat vremena. Direktorica Kecman je rekla zamaaero da joj je jedan od prioriteta srediti naplatu parkiranja na aerodromu. Kecman mi se požalila da je i sama u dva navrata tako plaćala parkiranje i da je vrlo dugo čekala, dočim je i na svojoj koži osjetila ovaj problem. Već je dat nalog softverskoj kompaniji da otkloni predugo čekanje na svaku pojedinu naplatu jer stroj trenutno vrlo dugo obrađuje svaki listić. Aerodrom će inzistirati da se to vrlo brzo otkloni. Uz to Aerodrom razmatra činjenicu otvaranja još bar jednog ili možda i dva stroja za naplatu parkiranja. Na ovome već intenzivno radi. Čak štoviše Aerodrom radi na opciji da se postave kamere na ulazu i izlazu koje registriraju registarski broj automobila, te ga potom po izlazu prepoznaju, dočim ne treba staviti karticu u automat nego se rampa automatski diže kada prepozna registraciju.

Zamaaero je u elaboratu predložila Aerodromu da postavi daleko više oglasnih prostora unutar terminala, a poglavito izvan terminala (displeji, jumbo plakati, ekrani…). Aerodrom se sa ovim ne bi trebao baviti jel niti je specijaliziran niti išta o tome zna, ali bi trebao angažirati kompaniju koja je za to specijalizirana i ostaviti da ona iznajmljuje oglasni prostor, a da aerodrom samo naplaćuje rentu.

 

Financiranje novih linija

Vrlo je pohvalno da su premijer, ministar prometa i vrh politike Republike Srpske prepoznali probleme Aerodroma Banja Luka i voljni su pomoći u rješavanju istog. Već sam rekao da oni shvaćaju problem uzletno-sletne staze i žele ga riješiti, no ono što veseli je da je premijer upravo najavio povećanje subvencije za aerodrom za 100%, tj. sa milijun na dva milijuna EUR. Hvala bogu!

Naime, Banja Luka je istinski u lošem položaju i nije konkurentna u BiH. Naime, Tuzla dobiva oko 2 milijuna EUR, Mostar oko 3 milijuna, a Sarajevo oko 4 milijuna EUR godišnje za nove linije i povećanje frekvencija. Banja Luka ne dobiva ništa.

Cilj je da Banja Luka dobije bar 2 milijuna EUR za ovu nakanu. Zamaaero je predložio da Banja Luka napravi model kakav ima Hrvatska, tj. da 50% financiranja preuzme Republika Srpska (milijun EUR), a dio lokalna zajednica. Ovakav model nema ni jedan drugi aerodrom, ni država u regiji osim Hrvatske. Naime, intencija je da se općinama pojasni da preko Aerodroma većinom (i preko 80%) dolazi dijaspora. Dijaspora koja nema vezu dolazi jednom u dvije godine. Ona gubi doticaj sa maticom. Dijaspora koja ima jeftinu i dobru avionsku vezu dolazi bar tri puta godišnje (Uskrs, godišnji odmor, Božić), dolazi na setkovine (krštenja, vjenčanja, sprovodi, slave…), a niz ih dolazi i češće (pa i 10 puta godišnje). U Hrvatskoj je postala naivka dijaspore koja je dobro povezana da dolazi svakih mjesec-dva. Tada obave frizere, zubare, manekuru, liječničke zahvate, kulturološke i društvene potrebe, sastanu se sa rodbinom i prijateljima, kupuju jeftine i lokalne proizvode (rakija, šunka, kulen, kobasice, čvarci, slanina….) koje nemaju u inozemstvu. Ta dijaspora izuzetno troši na restorane, kafiće, te uslužne djelatnosti, pošto je opće poznato da se dijaspora koja izuzetno skromno i štedljivo živi u inozemstvu raskalaši i opako troši kada dođe kući. Dijaspora će uređivati kuću svoje djedovine ili kupiti neku kuću te ulagati novac u nju. Takvoj dijaspori je jeftinije doći na 2-3 dana i kad i plate avionsku kartu još uvijek štede na uslugama i robi. Nemalo je ljudi koji tako redovno funkcioniraju. Imam bivšu mažoretkinju koja se udala u Njemačku i koja to radi svaki mjesec, tatu jedne moje mažoretkinje koji putuje kući obitelji svaki mjesec, jednog avio mehaničara koji radi u inozemstvu i kući obitelji dolazi svakih dva-tri tjedna.

Dijaspora koja tako dolazi kući više puta godišnje, ostaje povezana sa maticom, ona će nakon radnog vijeka ili par godina napraviti kuću u matici, te će se vratiti sa značajnim sredstvima (u penziji, ili sa ciljem da pokrene neki manji business kod kuće). Ta dijaspora svaki puta kada dođe ostavi 1000 i više EUR kod kuće. Novac koji ostaje lokalnoj zajednici. A ako lokalna zajednica uprihodi taj novac onda je logično da i plati nešto za otvaranje novih linija i povećanje frekvencija. Ako će biti linija = biti će daleko više dijaspore = dijaspora će ostavljati daleko više novaca = lokalna zajednica će profitirati.

Konačno ako postoje veze biti će i daleko više turista u Republici Srpskoj, poglavito Banja Luci. Turisti troše vrlo mnogo novaca. Republici Srpskoj je svakako interesantno da broj turista značajno poveća. Konačno takve linije će pogodovati i lokalnim poslovnjacima koji će tada moći više putovati, a isto će značiti i dolazak više predstavništava i kompanija u Banja Luku i Republiku Srpsku. A to je već značajan novac. Na koncu, to će pogodovati i lokalnim političarima, birokraciji, sportašima, estradi, znanstvenicima, kulturnjacima, obrazovnom kadru (poglavito visokoškolskom), vjerskim djelatnicima, te lokalnom stanovništvu koje će bitno više moći putovati, kako turistički, tako i u posjetu rodbini i prijateljima.

Općine koje gravitiraju Banja Luci su iz regije Banja Luka, regije Prijedor, te regije Doboj. Ove općine imaju 754.000 stanovnika. Smatram da bi svaka općina trebala platiti 1 EUR po svakom stanovniku općine, a da bi Banja Luka trebala platiti duplo jer je daleko najveći broj putnika za Banja Luku, te Laktaši isto duplo jer je aerodrom na njihovom području te zarađuju od istog kroz poreze, taksi prijevoz, usluge uz aerodrom… Stoga bi financiranje drugog milijuna trebalo biti na lokalnoj zajednicu po slijedećem ključu:

 

Koje linije su realne iz Banja Luke

Banja Luka trenutno ima letove za Beograd, Memmingen, Dortmund, Karlsruhe, Beč, Basel, Gothenburg, Stockholm, te sezonske letove za Atenu i Charleroi, kao i leisure letove za Hurghadu, Antalyu i Monastir.

Aerodrom bi svakako morao imati letove za Hahn ili Frankfurt, Berlin, Hamburg, Stuttgart, Cologne, Copenhagen, Paris ili Beauvais, Amsterdam ili Eindhoven, Zurich, London, Moskvu, Istanbul, Tivat, a nisu nerealni ni letovi za Varšavu, Barcelonu, Oslo, Rim i Niš. Aerodrom bi se morao ozbiljno potruditi dobiti sve ove letove. Osim sadašnjih prijevoznika Banja Luka bi mogla na aerodrom privući Eurowings (Njemačka), Norwegian (Copenhagen, Oslo), Transaviu (Eindhoven, Paris), Swiss/Edelweiss (Zurich), Pegasus ili AJet (Istanbul).

Aerodrom bi sa Mostarom mogao napraviti i deal sa SkyAlpsom koji u mostarskoj bazi ima viška kapaciteta (samo 17 od 25 maksimalnih letova), te bi kompanija mogla napraviti ferry iz Mostara (koji bi se mogao i organizirati kao domaći let), te onda letjeti za Tivat, Istanbul, Stuttgart, Frankfurt, Zurich ili Rim. O ovome je zamaaero već razgovarao sa g.Markom Đuzelom CEO Aerodroma Mostar i Aerodromom Banja Luka i postignut je načelni dogovor da bi to bilo dobro i za Mostar i za Banja Luku.

Banja Luka bi se morala potruditi dobiti i još jednog legacy prijevoznika uz Air Serbiu koji bi omogućio konekcije preko svog huba. Jasno najbolja opcija bi bila Lufthansa za Frankfurt ili Minhen, ili Air France za Paris, no isto nije realno. No, letovi Austriana za Beč ili Swissa/Edelweissa za Zurich su i te kako realni. Austrian je već letio za Banja Luku i to svakodnevno, za Zurich je godinama uspješno letjela B&H Airlines (4 tjedna leta) i Air Srpska, a Edelweiss je već planirao letove za Banja Luku. Naravno, danas je situacija drugačija nego kada je letove planirao pokrenuti Edelweiss (2015.) i odustao. Danas je Republika Srpska puno bogatija, ona ima daleko više avioputnika, stvorila se navika putovanja avionom. Stoga Austrian ili Swiss ne da bi bili realni nego bi te linije bila i te kako uspješne.

Banja Luka svakako mora imati i daleko više letova za turiste (leisure). Jednostavno takvih putnika i te kako ima, Banja Luka nije na moru i njeni turisti moraju odlaziti negdje. Osim sadašnjih letova za Tursku, Egipat i Tunis, te konekcija preko Atene za grčke otoke, Banja Luka bi morala imati letove za grčke otoke (bar dvije linije) i Španjolsku.

Banja Luka mora politički i komercijalno utjecati na Air Serbiju da poveća broj letova za Banja Luku. Minimum letova bi bilo 6 letova tjedno, no isključivo sa noćenjem u Banja Luci, tj. dolaskom oko 01:30 i odlaskom iz Banja Luke oko 4:30 (svaki dan osim noći subota/nedjelju). Tada bi potencijalni putnici mogli odletjeti za Beograd i po obavljenom poslu vratiti se isti dan. Sa šest letova tjedno Banja Luka bi mogla imati takvu povezanost kroz pet radnih dana u tjednu (ponedjeljak-petak). Ako bi Air Serbia imala pet letova (svaki dan noćenje osim subota/nedjelja i utorak/srijeda) to bi značilo mogućnost odlazaka za Beograd ponedjeljkom, četvrtkom i petkom. Nedovoljno, ali ipak bolje nego što je stanje danas. Aerodrom Banja Luka je voljan raditi duže kada bi se ovi letovi Air Serbie desili.

Air Serbia je planirala otvoriti pet tjednih letova idućeg ljeta, no u vrlo loše vrijeme operiranja. Danas se leti izvan svih valova, tj. kada kompanija ima praznih kapaciteta, putnici se ne mogu konektirati na letove Air Serbie, što je totalni nonsens. Za iduće ljeto kompanija za sada planira letove u ponedjeljak i nedjelju popodne izvan vala (16:35 iz Beograda), te u srijedu, petak i subotu ujutro izvan vala (u 10:00 iz Beograda). Totalni nonsens. Ovo ne pokriva putnike koji bi se vratili isti dan i ne pokriva konekcije. I onda će se Air Serbia i ponovo čuditi da nema putnika na ovim letovima. Stoga bolje da ovakve letove ni ne pokreće.

Banja Luka bi trebala i poraditi na tome da sa Air Serbiom (49% Air Serbia, 51% Republika Srpska) pokrene kompaniju i bazira jedan avion u Banja Luci, najbolje E195. Taj avion bi mogao letjeti iz Banja Luke sve gore navedene linije koje Banja Luci nedostaju. U prvom redu za Frankfurt, Stuttgart, Tivat, Zurich, Copenhagen, Moskvu i Istanbul. Neupitno je da bi tu bilo i putnika i financijske koristi kako za Air Serbiu, tako i za Republiku Srpsku.

Banja Luka bi morala i više poraditi na tome da bude alternativna zračna luka ostalim aerodromima u BiH. To je više nego logično. Prvo Wizz Air, Ryanair i Air Serbia lete za Banja Luku, oni u Banja Luci imaju svoje predstavnike koji mogu organizirati alternacije (autobuse, hotele, prehranu…). Drugo, Tuzla i Sarajavo imaju jako puno maglovitih i snježnih dana tijekom zime kada prijevoznici trebaju alternaciju. I Aerodrom radi na tome. Naime, kada je Tuzla prije par dana imala jako puno magle i otkazivan je veliki broj letova, dio tih letova Wizz Air je rerutiran i na Banja Luku. Wizz Air je tada pregovarao sa Banja Lukom da sve letove na dva tjedna prebace sa Tuzle na Banja Luku. No, magla se povukla pa se to nije desilo, iako ova opcija ostaje i dalje aktualna za ostatak zime. Bravo Banja Luka! Isto tako treba dogovoriti alternacije za prijevoznike iz Sarajeva i Mostara, poglavito iz Sarajeva koji ima jako puno problema zimi. Jel rerutiranje aviona u Beograd, Zagreb, Split i Dubrovnik je skupo (Banja Luka je puno jeftinija), napraktično (druga država), te putovanje autobusom traje bitno duže nego iz Banja Luke. Stoga je Banja Luka koja gotovo da nema zatvorenosti logična opcija alternacije. To treba ponuditi kompanijama, treba se pokazati dobrom opcijom (kvalitetna usluga), te naviknuti prijevoznike da je Banja Luka dobra opcija.

Sve skupa na Banja Luci djeluje ekstremno pesimistično. Ogromna zaduženost, 14+ milijuna EUR za sanaciju uzletno-sletne staze, taksa BHDCA od 1,50 EUR, nedostatak novaca za ekspanziju i nove linije, premalen terminal i stajanka, nedostatak opreme, naplata parkirališta, nepostojanje novaca na računu. Ali Aerodrom je zasukao rukave i opako radi na paralelnom rješavanju svih ovih problema. Za sada to ne djeluje loše. Premijer je obećao pomoći i tako spasiti aerodrom. No, tek se zagrebala površinu. Trebat će jako puno neprospavanih noći, ekstremno puno truda, živaca i energije da se riješi samo dio ovih problema. A njih ima gomilu. Jer ako se sve ovo ne riješi, Banja Luka nema budućnosti. I to ne govorimo o par godina, nego budućnosti neće imati za godinu-dvije.

329 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Imate li neke konkretne vijesti iz Banja Luke, sta će se dešavati u skorije vrijeme, i iduće godine?

Kada mozemo da očekujemo te vijesti? Hvala

Neka iskoriste intimus friendship Predsjednika Dodika i Predsjednika Putina, uvedu direktnu liniju za Moskvu i svi problemi riješeni za 12 mjeseci.

ma šalu na stranu ali u ludim vremenima potrebni su ludi potezi.
Takav projekt naravno u suradnji sa ruskom stranom (čitaj logistikom) prvo osigurava ogroman novac drugo osigurava pobjedu sa sljedećim izborima jer svaki čoban će trubit majka Rusija iako avion ni nacrtan nije vidio.

Kakve veze ima aviolinija Banja Luka Moskva sa stanjem aerodroma

kako nema??
imaš posla = imaš novaca = ulažeš, gradiš, popravljaš, širiš se
nemaš posla = pročitaj text još jedanput tu si gdje jesi

E sada, zamislite da se za svaki bitan segment društva napravi ovakva analiza, za šume, energetski sektor, rudarstvo, turizam, obrazovanje… I onda da bude javna rasprava i da se za raspravu javlja samo onaj koji ima rješenje, prijedlog rješenja barem. Ispale bi smiješne onda ove rasprave ko je koje nacije, čiji je grad ljepši…

Svaka vam cast za tekst, nisam veliki poznavalac ali vas pratim redovno.
Kada neko ulozi cca 50 miliona u pravljenje teniskih terena u Bl za jedno takmicenje, koji sada propadaju. I koje ljudi iz drugih mjesta ne mogu prepoznati koliko su vec oronuli i propali. Zamislite da smo imali “pametne” ljude i da je taj novac ulozen u aerodrom, na koji bi nivo dosao a sa njegovim razvojem citava regija.
Veliki pozdrav

Dragi Alene, analiza je jako dobra i sve probleme ste definisali. Ozbiljno ste shvatili svoj posao, svaka čast. Međutim, posao finansiranja je posao za Vladu RS i oni treba da nađu sredstva. Zašto bi Vi to radili, zašto da idete po opštinama i moljakate za novac. Vlada i razne direkcije za puteve i saobraćaj su spiskali milione za puteve, mostove i slično. Običan kružni tok u Banjaluci košta 200 -300 hiljada KM minimalno.. Vi ste svoj posao uradili i sad je do ove sposobne vlade.

Ako ce Alenu ta ista Vlada platiti da ide po opcinama i moljaka nacelnike da daju novac za aerodrom, to ce Scuric naravno prihvatiti.

Koja je razlika između odvodnje i drenaže?

Banja Luka u ozbiljnim problemima ali tu je Zamaaero koji ce ovakvim tekstovima i poslovnim ugovorom izvaditi aerodrom iz kako bih rekao, ovog stanja. Vazno je da je Banja Luka odabrala najboljeg za konsalting i zastupanje.

Ironija je da ce aeredrom usprkos tomu propasti.

Evo ga ovaj iz tuzle

Evo tuzlaka

Bilo bi mi žao da se i Banja Luka ugasi. Nisam je puno koristio,par puta do Beča,ali mi je mnogo lakše tako nego autom do Beča.
A ovi “anonimusi”neka se pale k’o hepo kocke. Živo mi se…

Republika Srpska je dužna 6,2 milijarde KM.Budžet predsjednika Republike Srpske ,Milorada Dodika iznosi 56 000 000KM.Tačka.

Cijela tuzla jednu kozu muzla

Na ovu mudrost je stvarno teško dati bilo kakav odgovor,jer se ovo samo u ovom tekstu ponavlja tri puta. Pameti ,nisi skupa koliko god da si. Avaj,ne može se kupiti. Ostaje ti da živiš s time što imaš. Ugodan život.
Odoh da muzem kozu,barem mlijeka imam.

Celu Tuzlu jedna koza muzlu.

Samo muzite. Još malo pa napasajte koze na aerodromu, a u terminalu pogon za mlijeko i sir

Koliko je tuzlanski kanton dužan, koliko federacija. Kolika vam je najniža plata i prosječna plata. Malo se raspitajte. Ispod ste Srpske i to dosta

Ups!

Vidimo po Aerdromima gdje je ko ne možete taj kiosk od aerdroma da sredite

Prodavaćemo kozji sir i turšiju koju smo pokisrlil u jezerima nakon što je 400.000 posjetitelja završilo sa posjetom.
Over and out.

i soli uz to.

makar ima letova. U Tuzli bi dosta bio i sator

Haha FBiH ispod RS? Po cemu ziv bio? Kanton Sarajevo sam uplati vise u drzavnu kasu nego citava RS, o broju turista i industriji, i broju ljudi iz RS koji rade u FBiH da ne spominjem.

@SA7100
@21:09 govori Tuzlaku o Tuzli i tom tuzlanskom karton kantonu. A vi o čemu?

Postovanje, to naravno da nije tacno. Mozete pronaci par komentara nize zvanicno objasnjenje uprave za UIO.

Koliko je federacija BiH dužna, koliko ima kantona, vlada, ministara, službenih auta, administracije. Federacija treba da ukine kantone i podijeli se na dva dijela, bosanski i hrvatski da bi bili ravnopravni sagovornik sa Srpskom

Banjalucki aerodrom pokriva geografski cijelu Sjevernu Bosnu, i zaista bi bila velika zal da ode pod stecaj, jer tu ima dosta putnika.

Zasto drzava Bosna i Hercegovina ne pomogne, ipak je puno teze na nizim nivoima vlasti (entitetski) da isposluju medjunarodne kredite!

Drzava? Ista ona koju vecina politicara iz BL stalno negira iako bez problema sisaju budzet iste…?

Drzava zato, jer gradjani Republike Srpske placaju poreze i njihov dio ide u zajednicku kasu, i namjenjen je svim gradjanima BiH a ne samo bosnjackim politicarima…

“Samo Bosnjackim politicarima”?

Hm, pozivam vas da provjerite koliko se tacno indirektnih poreza ubere u RS, a koliko u FBiH, pa onda da vidimo i kako se taj isti novac dijeli nazad entitetima…?

Hint: RS ni blizu ne ubire indirektnih poreza, koliko dobije nazad kroz ponder. Dobija skoro duplo vise nego bi proporcionalno trebalo…

E sad, da li to mijenjati…?

Gospodine, to jednostavno nije tacno. Jedini koji u BiH dobija vise novca nego sto mu pripada je Distrikt Brcko. Evo i zvanicno objasnjenje Uprave za indirektno oporezivanje.

https://www.klix.ba/biznis/finansije/da-li-fbih-zaista-dobija-manje-novca-od-pdv-a-uio-objasnio-zasto-to-nije-istinito/230411027

Na osnovu nepobitnih cinjenica, jasno je da ne govorite istinu. Molim Vas da se izvinite sbig sirenja dezinformacija. Hvala

BiH sisa nase pare. Ali nece dugo

za to treba dogovor na razumnoj osnovi među odraslima. Nažalost politička debata između entiteta u Bosni vodi se na razini dječjeg vrtića. Pogledajte samo debatu o tih par metara ograde na SJJ i to na zemljištu koje je u vlasništvu SJJ ali je navodno na srpskom entitetu!

Dobro, sećamo se svi višegodišnje “debate” Hrvatske i Slovenije oko onih nekoliko metara, nije dečji vrtić samo bosanski specijalitet.

Sigurno da nije, ali par metara ograde u istoj drzavi, istome naselju je svakako vrticki razlog u usporedbi s drzavnom granicom.

Zemlja je podjeljena na procente izmedju FBiH i Srpske. Zemlja pripada entitetima. Entiteti cine drzavu a ne obratno. BiH nema nikakvu zemlju niti imovinu

@anon 11.32: jedno je državna granica a drugo je nekakva “granica entiteta” u jednoj te istoj državi! Uz to tih “nekoliko metara” je odlučivalo o daleko više no “samo” par metara teritorija..

@Alen 19:59
Tako je Alene, sve moje je izvanredno vredno, neprocenjivo i nezamenljivo, a ne bezvredno i bezvezno kao sve ono njihovo…

Nije, bukvalno je isto, linija razgraničenja između Slovenije i Hrvatske je napravljena dogovorom u Jajcu (BIH), a ona u Bosni dogovorom u Dejtonu (Ohajo). Ako nastane neko nerazumevanje koje se ne može rešiti sporazumno aktivira se međunarodna arbitraža u oba slučaja.

Nije to nikakva nekakva granica nego prava granica tacno u procenat. Zasto je federalna policija ne smije preci. Jer je granica

Evo zašto Bosni ne ide. Zbog ovakvih glupih argumenata. Vi uspoređujete međunarodni spor oko granice između dvije države sa sporom oko ograde ispred aerodroma.

Bosni i Hercegovini, kao i ostalim jugoslovenskim drzavama ne ide zato sto su korumpirane pod jedan i pod dva, zato sto svaki pojedinac moze izjaviti sta god (kao ovaj komentator sto kaze da Republika Srpska toboze dobija vise prihoda od PDV nego sto joj pripada) i da se to u jednom korpusu uzme zdravo za gotovo ko nepobitna cinjenica i ultimativna istina. Na kraju dana imate bosansku zajednici koja duboko vjeruje u to jer odgovara njihovom narativu. Nevazno sto nije tacno.

Zive u zabludi gledajuci federalne medije i Face tv i sl.

Svaka vam čast. Mislim da do sada niko nije obavio i napisao ovakvu analizi banjalučkog aerodroma. Svaka pohvala za Vas. I nadam se da će Vlada i aerodrom uspješno uraditi sve da aerodrom liči na nešto, da se opremi, poveća ILS kategorija i da aerodrom ima dobre osnove za poslovanje u narednom periodu.

Bravo za tekst, sve ste napisali kako treba!

Kad bi jos neko iz Vlade htio detaljno prouciti ovaj clanak i primjeniti prvo bar 30% savjeta i uputa, i to bi bio veliki napredak..

Pa sami sebe demantujete u vezi stepenica na ulasku u avion. Kažete imaju 7 a sada dolaze dvoje stepenica iz Beograda. Čemu još dvoje stepenica ako ima 7. Ja sam vam ovde pisao da smo čekali u avionu koji je kao treći sletio. Pilot se izvinio zbog kašnjenja iskrcavanja jer se čeka prebacivanje stepenica sa drugog aviona jer ih nemaju više na raspolaganju. Dakle, bio sam u trećem avionu i sve vidio a i drugi šta je bilo. Možda nije bilo radnika da prebace stepenice, ne znam. Ali mi smo čekali da ih prebace sa drugog aviona. Pozdravite gđu Kecman

Pa zasto su ljudi cekali u avionu. Mozda ih imaju ali nisu u funkciji / jeste li to provjerili?

drugi put pripremite se dobro za inspekciju stepenica, nije dovoljno provjeriti tresu li se, treba vidjeti stanje pumpe, alnasera, kocnica….

Ok, prihvatam vase objasnjenje, ali vjerujete li meni koji sam bio u trecem avionu i sve vidio

Da li je tačno što sam upravo vidio na aplikaciji Air Serbia da su povećali od aprila Banja Luka Beograd na 5 puta sedmično, Pon, Sri, pet, sub, Ned. Ryanair je isto povećao broj letova. Memingen je od aprila do kraja oktobra svaki dan

Nisam prije vidio

Osim svih navedenih problema, Banja Luka ima i problem povezanosti. Grad Banja Luka jako je slabo povezana autobusinim linijama, a željezničkim još manje s regijom. A aerodrom još gore.
U prijevodu, putnik iz Zagreba ako ne može ići autom, u velikom je problemu za doći na BNX.

Netacno. Jako je dobro povezan drumski saobracaj sa ostalim gradovima, a transfer do aerodroma ima za svaki let i saobraca sa autobuske stanice.

Kako iz bilo kojeg grada iz Hrvatske doći u Banja Luku?

Dajte molim Vas, svaki put kad me put nanese na tu stranu se izcudim koliko je tu vrijeme zapelo i koliko se jos rat osjeti. Strasno!

Pa i u Hr se vidi da je bio rat

Mozda mjestimice, ukolio su mjesta bivala napustena. U Bosni su takve i vece sredine poput Doboja, Foče, Zvornika, Prnjavora…. Da ne nabrajam dalje

Smiljic turs je zvanicni prevoznik iz centra grada preko autobuske i zeljeznicke stanice za aerodrom za svaki let i nakon svakog leta nazad

Prije je bio voz za Zagreb, Sarajevo, Beograd. Kad se otvori most na Savi na autoputu bice bolja povezanost. Ceka se zavrsetak radova sa Hrvatske strane da bi se sve pustilo u promet. Nadam se isto zavrsetku izlaza sa autoputa za aerodrom premda ni sadasnji nije daleko.

Bio, dobro ste uocili. Cestovna povezanost je i sada vrlo losa, iako se radi na izgradnji autocesta. Bez toga bi bila tragikomična

Sve pohvale za ovako detaljan članak, nadam se da će i neki BL portali preneti bar deo ovoga što ste napisali da se informiše i upozna i šira javnost

Svaka čast na kolumni. Vidi se da ste spremni pomoći BNXu i na tome Vam hvala. Samo za tango je potrebno dvoje. Novca ima u RS. I to Vam odgovorno tvrdim. Sam predsjednik ima budžet 50 miliona maraka. Dakle treba samo malo volje i želje i sve može doći na svoje.

Nazalost, Aerodrom nema novaca da vas posteno plati ali ce vam biti jako zahvalni.

Po meni najbezvezniji aerodrom BiH, cak gori i od Tuzle. Tuzla makar ima gusto naseljenu okolicu, dok je Banja Luka tek grad s manje od 200 000 stanovnika, s jako rijetko naseljenom i siromasnom okolicom. Ni turizam nema da se spasi

hahahahaha Cijela tuzla jednu kozu muzla

jesi dosadan muzarce jedan

Niti sam iz Tuzle, niti Banja Luke. Cak nisam ni iz BiH. Ali sam bio u oba grada.

To samo znaci da je ovo jedno objektivno, nepristrano vidjenje situacije. Nema ljutnje…

Pristrasni ste i tekako. Banja Luka je grad za Tuzla Mahalu

Nikad kraju samohvalisanju Tuzlaka. A veće kasabe nema

Banja Luka ima bolje razvijen turizam od Tuzle. Ne znam gdje vi živite.

Ma da, Tuzla dobila vodu prije desetak godina. Banja Luka je London za Tuzlu. O čemu pričate

Mi smo imali preko 74 sunčana dana u kontinuitetu što je jako bitno za ovakva odredišta. Mi smo ove godine imali više od 420.000 gostiju. Ovim smo ispunili svoj plan i prije kraja sezone koja završava u subotu 31. augusta i više smo nego zadovoljni ovom sezonom“, kazao je Majid Porobić, direktor JP Panonika Tuzla.

Nek je voda dosla u Tuzlu. To je najvaznije

Iz Zagreba sam nemam veze ni sa BL nit sa Tuzlom.
Iz BL sam puno puta letio za Berlin poslom, ZG necete vjerovati nema liniju za BER, iz Tuzle puno puta letio za Svedsku.
Odgovorno tvrdim, ne volim ni jedne ni druge, ali odgovorno kazem Banja Luka je za Tuzlu – New York!!!
Svjetska Metropola!

Sigurno je mislio komentator na raniji period kad je bilo obrnuto

od travnja do listopada.
šta ostale mjesece?

Nema vise direktno. Bilo je do sredine oktobra, od tada samo sa presjedanjem!

ma jel?
recite mi molim Vas kojim danima lete?
znam da niste info pult i znam se koristiti internetom ali svejedno vas molim, kojim danima leti ZAG-BER direktno?

Ovako kazu realni ljudi. Znam ljude iz Tuzle koji su dosli oko 2001 u bl. Hodali ko po Parizu u cudu. Cudili se svemu, od ulica do sopinga. U Tuzli nakon 20.00 nema zive duse vani. Selo zivo.

Tuzla velegrad. Tuzla je mahala koja je skoro dobila vodu. Ne sjecate se da ste samo nocu imali vodu do skoro.

A sta se moze ocekivati u neuređenoj sredini osim ovoga sto ste i naveli? Jer bi inače neko davno zaglavio zatvora. I ko bi normalan prihvatio bilo sta raditi u takvom blatu(osim partijskih uhljeba)? Pa samo su ulupali u predizbornu kampanju i kupovinu glasova ko zna koliko, teniski teren, penali za koncesije, penali za nerealizovane kredite, kupovina vozila, pravljenje garaza/objekata. A koliko su tek sebi uzeli? Javna prduzeca su pocela da propadaju i to se vise ne moze zaustaviti. A mogli su uvrstiti npr.izradu gl.projekta u neki strateski paket kojim bi isli prema EU/EBRD ili WB ali avaj..

Najbolji clanak ikad na Zamaaero! Respect!

Sve dok ne poštujete Bosnu i Hercegovinu nemojte se njome baviti

Čovjek baš izvali. Takvima je i pominjanje Banjaluke i Srpske napad na državu. Želeli bi minimum da je kao za vrijeme Jugoslavije, kada je svaki višak para u budžetu lokalnih zajednica išao za izgradnju Sarajeva

Gradili su se svi gradovi u ex yu.

Sarajevo je uvijek bilo Sarajevo, uvijek vece od Banja Luke.

U Srbiji su ekstremi dosta veci. Beograd je barem pet puta veci od Novog Sada, pa niko ne pljuje po nekada najvecoj metropoli.

Neka svi dobiju priliku. Bez Tita bi Jugoslavija izgledala kao Tunguzija.

Interesantna teza. Ama bas svaki grad(ic) ima svoju verziju, kako im Sarajevo i u YU i u BiH uze sve pare.
Nikad niko nije rekao isle su nam pare u BG…? Kako to?
Sada je lako, sav visak para (cuj visak), iz RS uredno ide u izgradnju stanova za trziste u BL, i sve cvjeta.

Oni koji osporavaju ustav i konstitutivne činioce BIH ne poštuju istu a ne ljudi koji najnormalnije pišu koristeći ustavom definisane nazive. Stvarno ne vidim čime je Alen u tekstu “uvredio” BIH.

Ispred RS trebate staviti entitet!

Pa time jos naglasavate posebnost Srpske. Hvala

Odakle ste Vi to. Bosansko-hercegovac

Ode Bajić , dolazi novi direktor . Koncesija nikad bliža .

Sa njim i san o ogradi u RS.

Bili ste sa njim prije par dana. Kako to niste znali?

Bajić je digao aerodrom iz pepela. Sad dovode druge, bez približnih kvaliteta kao Bajić

http://www.klix.ba/clanak/241119113

Komentar na ovo Alene?

Problem razvoja svih aerodroma u BiH a tako i banjalučkog je konsenzus političara. Ako se tu svi slože (jako teško) onda aerodromi mogu prirodno da se razvijaju. Nažalost, taksa koju sledeće godine uvodi BHDCA je omča na vratu svim aerodromima u BiH i pitanje koje je potrebno urgentno rešiti a ne čekati 1.4. sledeće godine. Banjalučki aerodrom zna za svoje probleme ali kao i za sve velike sisteme, potrebno je pronaći održiv način finansiranja. Pored države i lokalne zajednice bilo bi dobro da i veliki privrednici (javni i privatni) kroz taksu održavaju funkcionisanje banjalučkog ali i svih ostalih aerodroma u BiH. Npr. turističke zajednice (ne privatne turističke agencije) u BiH dobijaju novac iz budžeta pa mogu od njih da naplate 1 deo a drugi deo neka plate pomenuti privredni sistemi (strane i domaće kompanije) Na ovaj način može se anulirati idiotska BHDCA taksa + imati novca za redovno funkcionisanje aerodroma (npr. plate zaposlenih itd.) Reklamni prostor na terminalu ili ispred ulaza na aerodrom neka bude uzvratna usluga.
Ne samo banjalučki, već i svi aerodromi u BiH imaju definitivno prespektivu da imaju LC-a (naročito zato što nemaju svog). Zašto Air Serbia ne čini po tome ništa (za CA čisto sumnjam), već je pitanje na koje ni CEO AS-a nema odgovor. Ako se npr. ATR-ovi se ne koriste u punom kapacitetu (članak I.P. od 30.10. o iskorišćenosti flote AS), zašto se ne ispregovara da bar 1 ATR AS-a ne bude baziran na banjalučkom (kao što je Alen predložio-doduše E195), mostarskom ili sarajevskom aerodromu (Tuzla je preblizu) i da vreme operacija bude u najboljem vremenu (rano ujutro/kasno uveče)?

Upravo tako. Savršeno za AS i za aerodrome u BiH. Sada je na Vama Alene,da ih ubedite odnosno da upotrebite jake pregovaračke tehnike da AS pokažete ono što je jako očigledno.
Ali mislim da će kao i uvek na ovim našim prostorima, da presudi politika a ne zdrav razum i logika.

Kad bi samo razmisliti o vašem prijedlogu. Predlažem i naziv kompanije, Air Serbia regional

Da neki političar u Sarajevu dozvoli da kompanija stavionirana u BIH ima u nazivu Serbia, nažalost nema šanse, pa sve i da se sve ostale kockice poslože.

Pa mogli bi npr. otvoriti nesto kompromisnog naziva “Krajina Air”…

Za mene omiljeni i definitivno naziv kojima bi se (možda) svima svideo (ovima levo, ovima desno a i ovima u centru) jer podseća na nešto nenadmašno, OI u Sarajevu: “VUČKO AIRLINES” ili “FLY VUCHKO”…
Mašta može svašta….

Da ja kumujem imenom Balkan Expres, a da putnike po ulasku u avion doceka muzika.😘

link: https://www.youtube.com/watch?v=fncOUMEXeeY&ab_channel=DobraZabava

Balkan transfer je nepostojeca firma koja ni nemoze po sadasnjim zakonima operirati sa banjaluckog aerodroma

Provjerio sam za Avis , što ste pisali . Registrovali su novu podružnicu u Republici Srpskoj , kao što je i Balkan Transfer . Zato vas molim da pitate gospođu Kecman , kada će kompanije koje su registrovane u Federaciji moći raditi na aerodromu Banja Luka ? Moja kompanija godinama pokušava .

Sa njima balkan transfer inspekcijama pune ruke a ni sa jednim aerodromom ugovor nemaju osim banjaluckog a zbog neznanja i nepoznavanja zakona gospođe trivic

Ti XXX

Rs hoce da se odvoji od Bih a nemogu jedan aerdrom da srede i financiraju cc ako treba moze Sarajevski i Tuzlanski kanton da vam malo para prebace .
A šta očekivati od vlade koja je na crnoj listi
A na sve ove dugove još ste im i vi naplatiti suradnju ili radite volonterski .

Naravno da je naplatio, i treba.

Problem Banja Luke a uostalom i ostala tri aerodroma je nizak ekonomski standard stanovništva u BiH, tako da i nema nekih ozbiljnih para za održavanje postojeće infrastrukture a kamoli za izgradnju nove. Sistemi upravljanja na sva četiri aerodroma su glomazni i neprimjereni broju operacija i profitima koje ostvaruju a iz tih malih profita gledaju i drugi da se namire, poput CAA-a.

Ideja da građani opština oko Banja Luke plaćaju održavanje aerodroma mi je neprihvatljiva, ne živimo više u socijalizmu već u nekom obliku neo-kapitalizma, stoga ukoliko nije profitabilan treba iznaći druga rješenja a ne po novčaniku građana, osim toga zašto samo općine RS-a, građani USK-a također koriste taj a/d.

Zrakoplovstvo zahtijeva visoke strandarde a posljedično to košta, zarada je marginalna. Da li su subvencije konačno rješenje? Mislim da nisu, koliko dugo treba davati subvencije dok promet ne “krene sam od sebe”? Mislim da je to rupa bez dna. Tuzla je jasan pokazatelj koliko je “uspjeh” varijabilan, u godini dana je sve izgubila, slično se može i desiti Banja Luci bez RYR, Mostaru bez SkyAlps-a. Entiteti a kamoli država nemaju strategiju razvoja zračnog prometa, sve je od izbora do izbora, struka nije prioritet već kupovanje vremena i tako u nedogled.

Nažalost, s obzirom na naš mentalitet, bez privatnog igrača, kroz javno-privatno ili u potpunosti privatno upravljanje (koncesija) svi ovi a/d će i dalje biti mjesta za “uhljebljavanje” koji preživaljavaju od sezone do sezone, jedina svjetla tačka su EU regulatorni propisi koje moramo ispuniti pa tako i nivo sigurnosti držati na nivou, u suprotnom bismo bili “crna ovaca” EU zrakoplovstva.

Jeste,ali isto tako i te kompanije imaju korist.Da nemaju,ne bi letile.Prema tome,mora se naci neki balans da svi u lancu budu zadovoljni,i kompanija,i aerodrom,i gradjani.A ne,pa znas,ti gradjani sto dodju,trose novce po kafanama,buticima,frizerajima,ordinacijama,itd….Ta prica ne pije vode,to mozemo do unedogled tako,ko ce koliko i gdje zaraditi.

Posjetite navedene lokalne zajednice i prosudite sami ,da li su ,ne u stanju,nego,da li su voljni financirati aerodrom BL. One od Kozarske Dubice pa do kraja spiska. Ne morate lično,pogledajte pokoji lokalni portal. To je utopija gospodine Šćuricu.

Opštine i gradovi iz Banjalučkog regiona bi trebali da finansiraju aerodrom i da to imaju u budžetu. Nažalost grad Banja Luka to ne radi jer kažu nije naša nadležnost q svi turisti gotovo dolaze u Banjaluku.

Koliko se sjećam, aerodrom Banja Luka je rađen osnovno kao vojni aerodrom a sekundarno kao civilni tako da je poletno-sletne staza dizajnirana po nosivosti za ondašnje vojne avione pa pretpostavljam da je sada sa upotrebom daleko težih civilnih aviona došlo do oštećenja. Naravno, i ne održavanje je također utjecalo.
Slično je i sa Mostarom koji je isto primarno bio vojni a onda civilni aerodrom ali je mostarska pista rađena na kamenitom terenu/podlozi dok je banjalučka na ravničarskom terenu i podlozi i podvodnom terenu (Sava je blizu) i vjerojatno za sadašnje uvjete eksploatacije posteljica piste nije zadovoljavajuća.
Što se tiče korištenja Banja Luke kao alternacije Tuzli a što je u ova dva tjedna bilo, vjerojatno je to posljedica neispravnosti tuzlanskog ILS sistema (ima NOTAM) pa je u upotrebi procedura po VOR/DME. Za desetak dana (28.11.) stupaju na snagu nove PBN procedure (satelitske) pa će situacija biti daleko bolja nego sada.

Mostarska PSS je bila minirana tokom rata (na GE se mogu vidjeti mjesta zakrpi koje je francuski SFOR uradio) ali ima i pukotina koje su vremenom nastale. Sve u svemu, kako je planirano postavljanje svjetala središnje linije, valjalo bi oba zadatka objediniti.

Ko je to minirao?

Hm, da razmislimo, ko se povlacio sa aerodroma kada je morao bjezati…?
Npr. Vojska pod komandom Perisica…? Ili su to talijani 1943 minirali kad su morali ici kuci…?

Minirao Napileon kad se povlacila njegova vojska.

Jako se bojim da tu nema para za sanaciju.Ako ih i bude,sanacija će doći negdje u julu mjesecu kad je top sezona.Sanacija bi se morala raditi u martu najkasnije april mjesec,da ne bi trpio saobraćaj.A Vladi toliko i ne gori pod nogama jer avion C525 može poletjeti sa duplo manje raspoložive piste.Shodno tome neće se oni tu nešto puno uznemiriti.Iskreno meni je tu jedino žao putnika koji su se navikli na mogućnosti da dođu za sitne pare.

Para ima i te kako samo da se političari zainteresuju

Duzan entitet i Bogi i narodu.

A jel neko postavio pitanje da nisu 4 komercijalna aerodroma koja hoće redovne i brojne letove ipak malo mnogo za jednu zemlju veličine, pozicije i standarda Bosne i Hercegovine? Mislim, može i 14 ali nemojte da se onda pitamo što nema letova…

Realno onog momenta kad je ZG privukao Ryanair vise ni BL nema nekog većeg potencijala. Izgradnjom novog graničnog prelaza u Gradišci do ZG aerodroma stizace se za 1:30 sto je zanemarljivo. Drugi dio će se orijentirati prema Sarajevu koje će takodjer biti uvezano autoputem. Dovoljno je da se poveća broj destinacija ili operacija na destinacijama i potencijalni putnici će se podijeliti na ova dva aerodroma. Generalno mora doci do grupiranja putnika i na srednjim i većim aerodromima i kompanijama. Nije realno da u našoj regiji aerodromi imaju stotine hiljada putnika. Naravno ovo se odnosi na kontinentalne aerodrome a ne na primorske. Evo Osijek, Maribor su kao primjer koji su mali kontinentalni aerodromi koji jednostavno ne mogu privući ozbiljan promet jer su u neposrednoj blizini veći aerodromi koji imaju LCC i jednostavno su usisali sve putnike i na kraju ljudi imaju naviku.
Inače ne znam da li negdje u Evropi ima zemlja sa vise aerodroma kao sto je ima ova regija Ex Yu. Ako usporedimo ekonomiju, populaciju itd itd.
BiH da je članica EU i shengen sporazuma cisto sumnjam da bi ista osim Sarajeva imali ikakav ozbiljan promet. Mala populacija na velikoj teritoriji. Nema logike

Komentar je na neko buduce vrijeme. Cista prognoza. Moze a i ne mora bit

Isto tako će se smanjiti putovanje prema banjalučkom aerodromu tako da putnici brže stignu do njega iz Slavonije i drugih BH kantona, izgradnjom izlaza sa autoputa Banja Luka Gradiška i graničnog prelaza BiH hrvatska na istom autoputu

Kako komentarisete onda Austriju, povrisinski slicna BiH, naravno da imaju vise stanovnistva od BiH ali pogledajte koliko aerodrom imaju. Bec,Graz,Klagenfurt,Linz,Salzburg,Insbruck. Tako da te price o previse BH aerodroma su mozda ok ali samo u slucaju Tuzle. BNX, SJJ i OMO je optimalan broj aerodroma i pametnim vodjenjem i podrskom politike prostora za napredak itekako ima.

Tuzla moze financirati citavu Rs a kamoli aerdrom koji je sada neusporedivo bolji od banja luke i mostara

Mislio sam na Aerdrom kao gradjevinu a kako kako ste vi opisali stanje tamo ja nebi smio ni da letim to kao da na njivu slijece em pokisnes čekajući em uplovi 0 i toj pitanje samo vremena kada će wiz i rayan otići radi sigurnosti

A ajte vi meni objasnite kako Tuzla ove godine sa 4 linije može imati više od 200k putnika?I sad ako Tuzla ima manje putnika od Banja Luke prvi put nakon toliko godina po vašoj logici Tuzla je odma malen grad i aerodrom koji i ne treba da postoji jer zbog čega će tu kad ima BNX i SJJ.
Da vas podsjetim Tuzla je 2023.trebala imati 850k putnika da nije došlo do ukidanja baze.A zašto je baza ukinuta to je druga priča i nesposobnost uprave.

Ma dajte mi recite sto Tuzla nije logicna pobogu vise.Pa Tuzla ima kanton gigantski eto BNX vise nije logicna kad nemaju para ni zasta.

BL nije glavni grad RS za vašu informaciju 😉
Alene provjeri to malo 🤓

Očigledno da imate kompleks prema Banjaluci i širite mitomaniju o nekoj vanserijski jakoj ekonomiji Tuzle u odnosu na raspalu Banjaluku i entitet RS… Vidi se to po svakodnevnom životu, finansiraju, nisu u stanju napraviti 1 km autoputa, sportski klubovi iz Tuzle imaju mizerne budžete u odnosu na banjalučke i okolinu itd… Tuzla je veliki centar, ali daleko je iza Banjaluke koja ima i bolji geografski položaj i bolju saobraćajnu povezanost sa okolinom. Kao gras Banja Luka ima daleko veći potencijal kad se sve uzme u obzir.

Bas lijepo da izbacujete Tuzlu,koja je nekad bila jaca i od Sarajeva.
Zamislite da sad neko za vas portal kaze da ga treba izbaciti jer je visak i da treba citati druge portale.

Kako previše…pa Bihac i Trebinje su tek u najavi…

Što ne finansira. Bolje bi bilo vladi tuzlanskog kantona da finansira bus prevoz do banjalučkog aerodroma i da ne baca pare na tuzlanski. Rupa bez dna. U bl aerodrom se jako malo ulagalo a ima mnogo više potencijala

Tuzla višak, premali grad? Pa to demantuju putnici kojih ima dosta. Avioni u Tuzli nisu nikad prazni, dapače. Ono sto treba je jos letova iz Tuzle, a putnika ima puno.

Pa ne radi Aerodrom Tuzla samo za stanovnike Tuzle stručnjak. Tuzlanski Kanton je najveći privredni i ima najviše stanovnika u BiH.

Nisam znao da je okolina banja luke bogata nemogu da naprave osnovne uvjete za rad a TUZLA MOZE DA PLACA KOLIKO TREBA ZA LINIJE I AERDROM OD KOGA JE DOBIVA MILIONE A KOLIKO JE BANJA LUKA DALA VELIKU 0

Alene bas se ono pravite da ste najpametniji,Tuzla je bolja od Banja Luke i gotova pica.

Opet se pravite pametni koliko je prosle godine BNX imala putnika a koliko TZL?

Pa imat ce Tuzla opet vise putnika kad se vrati baza Wizza pa onda recite da je visak.

Da vraca se i mislim da je ova tema otisla u krivi tok…

Da, vraca se baza Wizz Aira.

Wizz Air je trazio 400000 EUR i ne da Tuzla to nije imala vec nije htjela da da jer je to prevelika cifra za jednu liniju.Tuzla ima para da napravi sve to sto nedostaje na BNX.

Ali ova ekipa kojoj je uvijek neko drugi kriv za propast…
Razumijem donekle ali treba biti realan, koji je broj turista koji su posjetili Tuzlu? Nepostojeći rekao bih. Nije ni Banja Luka bolje po tom pitanju ali je svakako daleko ispred Tuzle po broju turista

Ja sam iz Banjaluke i x puta sam putovao iz Tuzle kad iz Banjaluke / zagreba nje bilo zeljene destinacije. Dakle tvrdikti da je Aerodrom Tuzla samo za stanovnike Tuzle je notorna glupost.

Naravno da su putovali putnici iz svih krajeva BiH i Srbije a ne samo okolica Tuzle dok je bilo letova a zna se dobro zašto su ukinuti. I neznam šta znači to siromašno stanovništvo i kakve veze ima sa letovima Tuzla dala Lumiwingsu 2 miliona a nije mogla wizzu 400 000 🤔

Da li aerodrom Tuzla zapravo radi u interesu stanovnika Tuzle, ili za nekog drugog? Smatrate li da je realno očekivati da putnici iz Sarajeva i Banje Luke koriste Tuzlu kao polaznu tačku? Ovaj aerodrom prvenstveno služi stanovnicima Tuzle i okolini od 50 do 100 kilometara, gde je broj stanovnika relativno mali, uz ekonomski izazove tog područja.

Sarajevo i Banja Luka, s druge strane, prirodno privlače veći broj putnika, uključujući i one iz Tuzle, zahvaljujući većim tržištima i boljim ekonomskim prilikama.

Kao rezultat, Tuzlanski aerodrom trenutno bilježi značajan pad, sa samo 200.000 putnika godišnje – znatno manje u poređenju s Banjoj Lukom, a daleko manje od Sarajeva. Postavlja se pitanje: zašto je to tako?

I dalje pričamo ili ti neznam šta Tuzlanski aerodrom ne služi samo za stanovnike Tuzle

Dok je bilo linija iz Skandinavije,kad je bilo 500 000+putnika,bilo je registarskih oznaka VU,ŽU,VK,OS,LO,SM,VA.Uklapa se u tih 50-100 km. I sad ih ima. Doduše manje.

Pa kad ste tako moćni, napravite svoju aviokompaniju jer niko više neće da leti da tzl aerodroma. Aerolineas cantonales

samo vi pisite tako kad se uskoro zatvori BNX letit cete vi sa njeg.

Sad kad na vas navale Tuzlaci. Alene, pripazite. Oni smatraju da je Tuzla nema dalje

Niko to nije rekao ali nije ni da smo višak. Višak

Čuj Tuzla višak. Pa jedino od ova tri ostala aerdoroma je Tuzla koja ima dokzano tržište od 500.000 putnika.

Jeste navrli na to 200 000 putnika il vas ne bit.
Situacija je takva trenutno ne znaci da ce biti takva za godinu ili deset.Moze biti bolja a i gora.
Al pretjerali ste sa tim da je Tuzla visak.
Tuzla je bolja od Banja Luke i dosta ispred Banja Luke,BNX nema para da uposlenicima podijeli platu,Tuzlanski Kanton je jedini u BiH koji je uspio raspodijeliti svoj budzet bez finansijske inekcije od FBiH jer FBiH ove godine nije isplatila kantonima 30miliona KM pomoci.
Tuzla ce ove godine imati 200 000 putnika a sledece godine mozda cak i 3 bazna aviona Wizza vidjet cete.

Svaka cast i za tekst a i za to sto pomazete nasem aerodromu (vjerujem da bi se vase znanje i veze daleko vise mogli naplatiti negdje drugo)… Veliki su to problemi, ali mi djeluje da se nikad ozbiljnije nije pristupilo rjesavanje istih (od direktorice, ministra saobracaj i premijera)…
Nekad nam je svima sa srecom 🙂

Nema na cemu…
Da li se pricalo o koncesiji aerodroma?
Da li ima uopste mogucnosti i da je uopste realna opcija?

Ja imam informaciju da je visoka delegacija Vansija imala razgovore sa Upravom aerodroma i vlastima u RS i da su dogoverene konkretne aktivnosti. Vansi je veoma zainteresiran.

Jeste, zainteresiran je. Dolazili su svi direktori Vansija i vec se radi elaborat. Zar mislite da bi oni dolazili u BL da nisu vrlo vrlo zainteresirani?

A ja vam prenosim zakljucke sa sastanka visokih duznosnika Vlade RS (premijer i ministri) sa CEO Vansija i ostalih njegocih direktora kao i francuskog ambasadora.

Pitajte Gosp. Kecman ona je ucestvovala u razgovorima. Elaborat je gotov samo da se dogovori koliko ce Vlada RS platiti Vansiju da preuzme aerodrom na upravljanje. RS je malo u skripcu sa novcima ali mislim da ce skuckati iznos koji se trazi. Federacija je obecala pomoci.

Kecman je bila savjetnica gospođe Trivić koja ga uvali 700000 km

Pa je li ona savjetovala gosp. Trivic da se uvali u kredit? ako joj je to savjetovala, nije mozda bila dobar savjetnik.

tvojoj analizi bih dodao i samo još ovo: potrebna je “stalnost” u upravi, a ne da, kako koja politička opcija odluči, na mjesto direktora dodje nova osoba. To nije dobro za poslovne veze jer je to jednostavno neozbiljno i jedan Ryanair ili Wizz a pogotovo Swiss ili Austrian se neće zajefrkavati sa takvima. Gospodja Kecman je očito sposobna, ali to bi moglo, uz sve prednosti, biti i negativno: čim stane nekom politički jakom krkanu na žulj, a to će se dogoditi prije ili kasnije, ciao bella! Pa da je uvela i double daily za New York!
Jedna Tvoja tvrdnja u vezi sanacije piste mi daje nade: “Premijer Republike Srpske izjavio da je svjestan problema i da se isti mora riješiti na kakav god način. Pohvalno!”. Iako mi je to namamilo smijeh na lice: ne laje kuja radi sela! U prijevodu: boli njega briga i za Ryan i za Wizz i za Swiss i za Austrian, ali ako njegov avion ne može poletiti i sletit u Banja Luku, e to je onda već problem..

Dodik ima helikopter, tj. bolje par miliona (ako ti milioni i postpone) u neki dzep staviti

Dodik ima sopstveni budžet od oko 50 milioma E€ a raspolaže i sa svime što treba. Koliko njemu treba toliko ima.
Napraviće on to sebi. Samo da mu dođe na red.
Na žalost aerodromu treba jaka politička ličnost koja ima volju da nešto uradi. Neko ko će imati dovoljan uticaj da može da dovede pare i da mu se niko ne petlja. do sad je, a i sada je samo perionica para. I Kecman je tu došla preko politike.
I to upravo preko stranke mediokriteta koji su samo tu dok je vlasti.

i upravo tu bi mogla biti “zamka” za nju: u stranci mediokriteta ne tolerira se znanje i sposobnost koje gosp. Kecman očito ima! Takvi ljudi su opasni svim tim mediokritetima jer jasno pokazuju njihovo neznanje i nesposobnost..

Auu ti si puno umiješan u

Dodik nema budzet od 50 mil eur nego gotovo duplo manje.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/na-sta-ce-milorad-dodik-potrositi-svoj-jednogodisnji-budzet-od-56-miliona-km/231217013

Zasto obmanjujete citatelje? Da li cete se izviniti jer ste obmanuli citatatelje?

1. staza na aerodromu je urađena vrhunski. ali nije rehabilitovana na vrijeme. lijepih sam 9 mjeseci proveo na i oko staze.
2. banja luci dolazi na naplatu sve one godine neulaganja u aerodrom. previše toga je propušteno, previše toga nije urađeno i sad se kao čude.
3. aerodrom banja luka kao i ostali aerodromi sem sarajeva moraju da stanu na zdrave noge. ili tu ima posla ili nema. n
4. nije dobar aerodrom onaj sa mnogo putnika, kao što nije ni loš onaj sa malo putnika. mogu se dijeliti samo na to da li su profiabilni ili ne.
5. nisu sa aerdom lupili za LCC nego je to bio bivši i sadašnji ministar saobraćaja.
6. ministar saobraćaja bi trebao uskoro da leti tako da će i to možda biti dobro.
7. ako aerodromi ne mogu da posluju zatvori posij krompir i eto. ne može nešto na silu.
8. takse će platiti putnici a ne kompanije ili aerodrom.
9. da li vam je ikad palo na pamet da ove takse forsira neko iz sarajeva. blizaj aerodromu sarajevo.
10. napisao bi još nešto ali onda ne bi objavili moj komentar

1. Aerodrom je napravljen 1976. Dakle prije skoro 50 godina i služio je bez skoro bilo kakvih sanacija. Objekat koji je služioi svrski skoro pola vijeka traži se mana. Čitavo područje lijevče polja ima problem sa podvodnim vodama. ali je pitanje kako se to tad radilo.
Nemojte zaboriviti ni kako je i zašto napravljen aerdrom. I tada je napravljen kao “trećerazredni2 aerodrom. Nikad on nije imao neke velike šanse

Sanacija nikad nije rađena. Rađene su ispravke.
Nije rađeno 76 jer je to tad rađeno naopako. ali je držalo. Vjerovatno nije bilo para.

izvinjavam se na grešci
mislio sam napisati da je radio 50 godina bez rekonstrukcije. Pri tome nemojte zaboraviti da on nije ni bio predviđen za A320 ili B737.
Građen je kao vojni aerodrom uz usputnu funkciju civilnog aerodroma.
Dole su još kaponiri sa najboljim avionima tipa Orao koji su proizvedeni koji propadaju zbog politike BiH.
Neka ih trampe sa Srbijom. Vjerujem da bi Srbija uradila rekonstrukciju piste za te avione.

naravno da postoji. ali to treba platiti. E sad da li tu ima računice… pa i nema. Nema taj aerodrom velike šanse. ali treba dodiku i to će tako biti. Samo da mu ne padne na pamet kupiti sebi kakav veći avion.

Nemoje samo taj Posshel spominjati,radili su 2022 god sanaciju PSS i naplatili 350000 eur sanciju koja nije izdržala ni godinu dana.

Pa XXXX

9. Opet Sarajevo nesto minira u BL…? A inace bi bilo cvece u vase preduzece???

Da se podsjetimo, oko 1/3 politicara u “Politickom Sarajevu” (kako to vole reci na “PTPC”) je, zamislite, Srba, i to iz RS… Nista ne smetaju “Sarajevske pare”, fotelje, automobili, reprezentacija….?

I zamislite, “takvo” Sarajevo ne da Banjaluci svasta nesta…

Da li sam ja spominjao muslimane, Hrvate, Srbe…
Ne rekao sam bliske aerodromu Sarajevo.
Hipotetički jedino će aerodrom Sarajevo profitirati. Ne toliko gašenjem Banja Luke koliko Tuzle i Mostara. Nije to ništa za zađjeriti. To je uništavanje konkurencije.
Dodik, SNSD i bulumenta oko njih… nemaju oni želje za vazduhoplovstvom. To je za njih tabula raza. Komplikovano. Tu se teško mogu uzeti pare. Lakše ide na asfaltu i vodovodu.

BL ima jos uvijek sansu da se stabilizira dok se jos ceste i mostovi nisu dovrsili. Za samo nekoliko godina ce se autom do ZAG za skoro manje od 2h i do SJJ za 2.5h. Tako da bi BL trebao da stvori temelj da poslije ne bi bilo jos teze pokrenuti uspon.

Postoji i obrnut smjeru tako da će bl aerodrom biti mnogo bliži mnogima

A zasto bi neko putovao u BL da leti sa tog aerodroma kad moze letjeti iz Sarajeva ili Zagreba?
A ukoliko Zagreb zadrzi bazu Ryanaira i istu dobije Sarajevo, apsolutno nikakve opravdanosti za postojanje aerodroma banjaluka nema i on ce se ugasiti. Ili ce neka luda vlada pumpati milone kako bi ga odrzavala u zivotu samo da bi mogla reci da imaju aerodrom.

Suosjecam sa vama. Ako mogu, rado cu pomoci.

Savjetom.

Vi mislite da aerodrom moze poslovati sa par leisure linija?

Ali sve to i mnogo vise ima Sarajevo. A i Zagreb ce dobiti kao i Tuzla uskoro.

WizAir i Ryanair lete dok ih Aerodrom i Vlada placaju. Kad nestane novca nece biti ni WizzAira ni Ryanaira vec ce ostati par leisure linija.

Ah, mislio sam da imate bolji uvid u financiranje letova iz Banjaluke.

1000 eura na računu???? Pa pobogu, toliko bi trebalo da zarade za pola sata. Netko dobro guli aerodrom ako na računu imaju manje nego prosječan srednjoškolac. Nešto tu ne štima, netko se dobro ugradio.

kod mene je problem ako nemamo barem 30 000 na računu. nikad ne znaš za šta može trebati. to je stvarno neodgovorno. JBT jedan račun i ode u blokadu. A poslije imaš milion peripetija jer si firma koja je imala blokiran račun.

Ma koji srednjoškolac ima 1000 eura na računu

necemo govoriti o studentima koji su vezani za drzavni proracun.

Znas sta mamu ti jebem

Molim Vas da ne dozvolite ovakve divljacke izlive.

Naravno da je bila vezana za proracun Grada Zagreba. To je pouzdana informacija.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!