Vijest je prvo izgledala kao nešto što tek treba provjeriti. Končano, već godinama slušamo o drugom A330, već dvije godine isto najavljuje i sam predsjednik Vučić. Baš svake sezone slušamo da je drugi A330 na putu. No, nikako da se to desi. U zrakoplovnim vodama je kružila pošalica „ne zna se hoće li prije doći drugi A330 u Srbiju ili će Zagreb prije dobiti letove za SAD“. I jedno i drugo se stalno i konstantno najavljuje.
No, sada ipak izgleda da će Air Serbia biti prije. Naime, nakon te prvotne vijesti, koja je djelovala kao još jedna najava u nizu, vijest se ekstremno mnogo puta ponavlja. A prvi puta najavu je napravila i sama kompanija. Do sada su to „za nju“ radili drugi, Srpske pošte, predsjednik, ministar Mali… Kako Air Serbia, za razliku od srpskih političara, nema praksu najavljivati nešto što se ne dešava onda ovu vijest treba istinski uzeti ozbiljno i za očekivati je da ćemo u X. mjesecu istinski dobiti drugi A330 u Beogradu. Napokon.
Zašto je drugi A330 bitan za Air Serbiu
Još kod uvođenja prvog Airbusa A330-200 Air Serbie u promet, 23.6.2016. naglasio sam da je nabava drugog A330 nužnost i da su operacija sa jednim A330 riskantne. I bile su. Kompanija je imala otkazivanja radi tehničkih problema na A330, bez mogućnosti angažiranja zamjenskog aviona, dok je A330 bio na checkovima jednom je uspjela nabaviti zamjenski avion od Etihada, ali jednom to nije uspjela i morala je otkazati letove na tri tjedna. To svakako nije dobro ni po kompaniju, a još manje po putnika i njihovu naviku da putuju Air Serbiom.
Air Serbia je uspjela i zamijeniti vrlo skup A330 Etihada (YU-ARA), za daleko povoljniji avion (YU-ARB). Avion je u flotu došao 24.4.2021. Prije Air Serbie avion je koristio Aeroflot. Novi avion je bio bitno jeftiniji i kompaniji je uštedio čak 3 milijuna EUR godišnje. Avion je mlađi godinu dana od onog Etihadovog. U ovom momentu ARB je star 13,6 godina.
I zašto smatram da je drugi A330 bitan za kompaniju? Jednostavno operacije sa jednim avionom u floti su bitno skuplje i daleko nesigurnije. Ispadanjem jednog aviona iz prometa, drugi može uskočiti. Istina, može se desiti da on uskoči sa zakašnjenjem od nekoliko sati, ali će ipak odraditi let i dovesti putnike. Ovo je posebno važno tijekom ljeta kada kompanija nema opcije rerutirati putnika na letove drugih kompanija jer su letovi prepuni. Konačno tijekom zime kada ima manje letova jedan avion može otići na check i drugi će obaviti letove za oba aviona. Nakon toga i drugi može obaviti check, a prvi će odraditi letove.
Sa dva aviona kompanija može povećati broj letova za New York na prihvatljive svakodnevne letove, a može uvesti i druge, toliko potrebne destinacije. Jednostavno ovo je nužnost da bi sustav long-haul letova mogao operirati i biti isplativ, te da bi feeding iz regije bio još bolji i na prihvatljivoj razini.
Stoga uopće nije pitanje jel drugi A330 potreban, on je nužan i vrlo vjerojatno bi u flotu došao i ranije da nije bilo Covida-19 i da se promet nije toliko bitno smanjio, a poglavito na long-haulu.
Drugi A330 će se zvati Mihailo Pupin po poznatom srpskom fizičaru i kemičaru, koji je, kao i Tesla, živio u SAD-u početkom 20. stoljeća. Avion će na repu imati sliku Pupina, kao što i prvi A330 ima sliku Tesle.
Gdje će i koliko drugi A330 letjeti
Kompanija ja najavila otvaranje letova za Kinu od X. mjeseca. Trenutno sve kompanije mogu letjeti za Kinu tek jedan tjedni let. Uz pretpostavku da će se najesen Kina i otvoriti, Air Serbia je 2-3 tjedna leta, što bi bilo realno, mogla operirati i uz 2-3 tjedna leta za New York koliko ih sada operira tijekom zime sa postojećim A330. Za ovo kompanija nije trebala uzimati dodatni A330.
No, YU-ARB će ići na check tijekom ove zime, stoga će novi A330 umjesto njega letjeti. I to je u redu. Nikako ne bi bilo dobro da kompanija ukida letove tijekom zime. To je vrlo loše po naviku putnika. Konačno za očekivati je da će kompanija i opet tijekom Nove godine imati više letova za New York, a moguće će odraditi i koji zimski charter za daleke long-haul tople destinacija (Kuba, Sejšeli, Maldivi, Dominikanska Republika, Bahami…). Sa drugim avionom mogu ostaviti avion na destinaciji što bitno pojeftinjuje letove, te omogućava samo jednu ili par rotacija za destinaciju. Konačno, kompanija može ovaj avion dati i za ad hoc chartere.
Prošle zime A330 je letio za Moskvu, Zurich, Paris, Tivat i Istanbul. Vrlo je realno da će i ove zime avion činiti to isto. A uvođenjem letova za Kinu svakako ne bi bilo moguće da kompanija leti i dodatne europske letove sa A330 jer jednostavno nema kapaciteta. Za to joj ipak treba i drugi avion. Tako da ove zime i drugi A330 bi mogao imati i te kako posla.
No, prava vrijednost ovog aviona vidjet će se na proljeće 2023. Naime, tada Air Serbia planira letjeti i letove za Chicago, te povećati broj letova za New York na svakodnevne. Svakodnevni letovi za New York svakako su nužnost. Letovi su u Covidu-19 postali isplativi i profilirali su se, poglavito je bitan bio cargo na njima. Uvođenje svakodnevnih letova za New York svakako su nužnost.
Samim time drugi A330 ostaje kapaciteta pet tjednih letova što znači da će kineski letovi i Chicago imati po 2-3 leta tjedno. I to je više nego prihvatljivo i realno. Chicago je linija bez puno rizika. U Chicagu po nekim procjenama živi 150-250.000 Srba. Samim time ova linija ima i više potencijala nego New York i svakako će biti i više nego puna. Ova linija je must za Air Serbiu i ona će kompaniji sigurno donijeti novac.
Ni Kina nije rizična. U Srbiji radi mnogo kineskih građana, Srbija ima veliku trgovinsku razmjenu sa Kinom, a uskoro će ona biti i daleko veća, potpisivanjem sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom što će se uskoro desiti. Konačno u Srbiji je sve više kineskih turista koji ne trebaju vize za ovu zemlju. Jedinu u Europi. Stoga će letovi za Kinu imati i putnika, ali i još više će zarađivati na cargu.
Kompanija je najavila i jednu nichu, a to je da će prvi letovi biti za Tianjin. Ne za Peking ili Shanghai. Zašto pobogu? Pa letove za Peking i Shanghai će letjeti Hainan i Air China. Logično je da Air Serbia tu ne ulazi u konkurentski odnos. Ima smisla. Konačno, obzirom na angažman predsjednika Vučića oko dolaska kineskih kompanija, evidentno se tu dogovorio neki deal. Deal koji je zadovoljio kinesku stranu i kineske kompanije.
Tianjin je grad od 13,9 milijuna stanovnika i četvrti je najveći grad u Kini. Tianjin je industrijsko središte Kine, a u njemu svoju veliku tvornicu ima i Airbus koji tamo proizvodi svoje avione za Kinu i Aziju (A320, A330 i A350). Tianjin je udaljen samo 137 km od Pekinga za što treba oko 1:45 sati vožnje. Grad je zapravo „pekinška morska luka“ jer je najbliži lučki (morski) grad od Pekinga. Stoga izbor ovog grada i nije glupa stvar.
Tianjin je ozbiljno povezan sa kineskim gradovima, te velikim zračnim lukama Azije, ali vrlo slabo da Europom. Iz Tianjina za Europu leti samo LOT za Varšavu, te Tianjin Airlines za London Heathrow. Stoga Air Serbia i neće imati neku konkurenciju, te će preko Beograda odraditi velik broj konekcija za Europu, pa čak i istočnu obalu SAD-a. Kako je Tianjin ogromna trgovačka luka sa velikim brojem tvornica, cargo će biti prepun na avionima Air Serbie. Aerodrom je 2019. imao 23,8 milijuna putnika i bio je 19. aerodrom u Kini. Nije glup potez. Air Serbia je još jednom pokazala da zna prepoznati dobru nichu i da se osudi pohrvati sa niche linijama.
Ima li Air Serbia prostora i za treći A330? I te kako ima. Naime, kompanija ima smisla i pokrenuti letove za Toronto, nakon nekog vremena povećati i letove za Chicago, te uvesti i drugi liniju za Kinu. Da, Air Serbia bez ikakvog problema može imati 18 tjednih letova sa širokotrupcima (7 letova za New York, 4 leta za Chicago, 2-3 leta za Toronto, te za dvije kineske linije sa po 2-3 tjedna leta), što znači da ima i te kako mjesta i za treći avion. Ne bi bile ni nelogične linije prema Indiji ili Japanu, kao i još jedna linija za SAD. Stoga u daljoj budućnosti kompanija može razmatrati i četvrti A330.
Otvaranjem dodatnih long-haul letova kompanija će i te kako povećati broj feeding letova. Pa je za očekivati povećanje letova na linijama za Podgoricu, Tivat, Tiranu, Sarajevo, Skopje, Banja Luku, Ljubljanu, Zagreb, Split, Dubrovnik, Pulu, Rijeku, Zadar, Atenu, Solun, Sofiju, Bukurešt, Sochi, St.Petersburg, kao i produžavanje linije za Split na cjelogodišnju, te uvođenje letova za Ohrid, moguće i Prištinu, te Mostar. Kompanija i Beograd će od ovih letova imati daleko veći benefit nego što su samo putnici za Chicago, Kinu i cargo na letovima.
Ostale širokotrupne najave za Beograd
Za Beograd je krenuo letjeti Hainan na jednom tjednom letu za Peking (subotom), sa Airbusom A330-300 (292 putnika od čega 32 u business klasi). Ova linija bi se trebala povećati na dva tjedna leta od IX. mjeseca. Za sada linija se operira tek do 29.10. no postoje najave da bi mogla postati i cjelogodišnja. Nažalost, karte za ovu liniju se ne mogu kupiti na legu Beograd-Peking, kao ni za povratni let Peking-Beograd-Peking ili Beograd-Peking-Beograd, a nisu ni u globalnim rezervacijskim sustavima za oba lega, dočim srpski putnici istu ne mogu kupiti. Stoga je linija prvenstveno namijenjena kineskim državljanima. Pretpostavlja se da je linija namijenjena kineskim radnicima u Srbiji. No, vrlo vjerojatno će se otvaranjem Kine i ova linija otvoriti za sve putnike, te će se omogućiti prodaja i na slobodnom tržištu. Linija je istinski velika stvar za Beograd i Srbiju, a ista je jedina linija za Kinu iz regije. Ogroman respect! Hainan je operirao iz Pekinga preko Praga za Beograd, dva put tjedno od IX. mjeseca 2017. no linija je ukinuta nakon malo više od godine dana operiranja u jesen 2018.
Dozvolu za letove prema Srbiji je zatražila i Air China za letove na liniji Shanghai-Beograd. I ovo ima logike. Kao što sam rekao vrlo je vjerojatno da je sa kineskom stranom dogovoreno da će kineske kompanije preuzeti dvije glavne linije iz Kine za Srbiju dok će Air Serbia pokušati na nichi za Tianjin.
Već godinama se najavljuje da bi jedna od kanadskih kompanija mogla pokrenuti letove za Toronto iz Beograda. Za sada nema naznaka da bi se isto i moglo desiti, no vrlo je vjerojatno da se isto desi u doglednoj budućnosti. Kako su za Zagreb letjeli i Air Canada i Air Transat čak 7 tjednih letova do Covida-19, a letove je Air Transat obnovio već ove godine, dok će 2023. letova obnoviti i Air Canada, vrlo je logično da se krene i sa operacijama prema Beogradu.
Konačno, srpska vlast se ozbiljno trudi dobiti i letove Emiratesa za Beograd. Emirates je letio za Zagreb 7 tjednih letova sa 777-300ER, no u Covidu-19 je letove prekinuo i još ih nije obnovio. Iako je Zagreb imao daleko više kapaciteta za Dubai prije Covida-19 od Beograda, sada to više nije tako i Beograd ima 14 tjednih letova flydubaia, dok Zagreb ima samo 5. Ovaj broj beogradskih letova flydubaia bi opravdao dolazak Emiratesa sa jednim dnevnim letom, što bi bio ogromna iskorak za Beograd. Desili se to gotov je nevjerojatno da bi Emirates obnovio letove za Zagreb, za dva grada u regiji nema mjesta za letove paralelno. I tu je srpska vlast agilna i koristi trenutak, jer zna da će se 2023, a posebno 2024. krenuti vračati turisti iz Dalekog Istoka, Indije i Australije u Zagreb. A onda će Zagreb ponovo imati više potencijala od Beograda na letovima Emiratesa. Stoga srpska vlast zna da je ili sada uloviti liniju ili ne. Te se i te kako trudi. Svaka čest!
Air Serbia je vrlo agilna kompanija
Nemalo puta sam napisao kako je Air Serbia agilna kompanija. Iskreno ona je u ovom momentu uz Aegan i LOT najagilnija kompanija Europe. Daleko kvalitetnije reagira i od Lufthanse, Air Francea, KLM-a i Britisha.
Air Serbia reagira na tržišne promjene trenutno, ekstremno promptno. Daleko brže od konkurencije. Sjetite se bankrota Adrie. Air Serbia je u roku od mjesec dana uvela čak 17 tjednih letova za Ljubljanu iz Beograda, ali i povećala broj letova za destinacije koje je prije letjela Adria (Tirana, Skopje, Podgorica, Sofija). Istim je preuzela velik broj Adrijinih putnika. Jednako je kompanija brzo reagirala na bankrot Ernesta i Air Italy te povećala broj letova za Milano, na bankrot Astre kada je povećala broj letova za Solun, na bankrot Montenegro Airlinesa kada je preuzela ogroman broj putnika Crne Gore i svela Air Montenegro na tek zanemariv broj letova prijašnje kompanije, te na bankrot AtlasGlobala kada je brzinski pokrenula letova za Istanbul i napravila tal sa Turkishem.
Air Serbia je ove godine obnovila sve linije iz 2019. (njih 6) izuzev Tel Aviva, Caira i Kijeva, te je početkom godine najavila pokretanje čak 17 novih linija. Iz Beograd kompanija je obnovila 5 linija (Nicu, Madrid, Rijeku, Zadar i Veneciju), te je najavila 11 novih linija (Valenciju, Amman, Socci, Trst, Lyon, Hanover, Bari, Bologna, Nuremberg, Salzburg, Palma de Mallorca). Ovo je čak 16 linija sa 42 tjedna polaska. Prije Covida-19 kompanija je najavila letove za Kišinev i Firencu (no od toga je odustala), te za Lavov (nemoguće radi Rusko-ukrajinskog rata).
Kompanija je istovremeno pokrenula letove iz Morave za Istanbul i Tivat, te iz Niša za Cologne, Istanbul, Beograd i Atenu, te obnovila letove iz Niša za Ljubljanu. Sveukupno 17 novih linija i 6 obnovljenih. Ogromno! Najveća ekspanzija u povijesti tvrtke.
I ovdje je kompanija još jednom pokazala kako joj je analitika jedna od najboljih stvari, te kako promptno reagira. Kompanija je već u I. mjesecu, dakle, pretpostavila da će Covid-19 stati od V. mjeseca kada je krenula sa ozbiljnom ekspanzijom. I bila je u pravu. Još tada, u I. mjesecu napisao sam da će Omikron potpuno uništiti Covid-19 i bez naše pomoći. Tako je i bilo. Stoga je ekspanzija kompanije došla baš u pravo vrijeme (promet je krenuo rapidno rasti od IV. mjeseca), a kompanija je iskoristila ukidanje mjera poglavito za Srbiju, te želju putnika da putuju nakon dvogodišnje pauze. Kompanija je dobro procijenila i profitirala. Svaka čast!
Air Serbia je ovdje pokrila različite segmente tržišta. Otvorila je linije za velika tržišta, leisure linije, ali i niche linije. To su u prvom redu letovi za Amman, Socci, Bolognu, Bari i Trst. Ove linije nisu ni primarne, čak ni sekundarne, nego tercijarne. No, nije prvi puta da Air Serbia otvara ovakve linije. Jednako tako je u prošlosti otvorila letove za Tiranu, Solun, Krasnodar, Rostov na Donu i Veneciju. I na njima profitirala. Respect!
Da kompanija je u prošlosti imala i propusta te je ukinula niz linija (Varna, Budimpešta, Varšava, Kijev, Ohrid, Beirut). I takve neuspješne linije je vrlo brzo ukinula. Tako je i ovaj puta prije prvih letova ukinula Amman, Nicu i Socci, iako je Socci kasnije ponovo vratila u prodaju. U konačnici kompanija je pokrenula 15 novih linija i obnovila njih 6.
Kompanija je u ovoj godini povećala flotu sa 15 na 17 aviona (1 Airbus A330-200, 1 A320, 10 A319, 2 ATR 72-200 i 3 ATR 72-600). Kompanija je u zadnjih dvije godine niz aviona sa skupim lizingom zamijenila za one sa daleko povoljnijim uvjetima i time uštedjela značajan novac. Do kraja godine kompanija će nabaviti još dva ATR 72-600 i istim izbaciti 32 godine stare ATR 72-200 iz flote. Napokon, i vrijeme je bilo. Kompanija planira nabaviti i još jedan A320. Avion koji istinski treba kompaniji za letove prema Tivtu, Moskvi, Parizu, Zurichu, Istanbulu i Barceloni. Kompanija je iz flote izbacila i posljednje prastare Boeinge 737-300, te istim bitno racionalizirala operacije.
Istovremeno kompanija je u wet-lesasu uzela i četiri aviona. Po jedan Boeing 737-700, 737-400, 737-300 i A319. Ovo znači da će ovu sezonu kompanija raditi sa 21 avionom, jednako koliko je imala i prije Covida-19.
Kompanija se bez problema upušta u ratove sa Wizz Airom, easyJetom, Air Franceom, Austrianom, Swissom, Eurowingsom, Norwegianom, Pegasusom, Vuelingom i Air Montenegrom. I često kada pobjeđuje. Najčešće tamo gdje zagrize više ne pušta.
Iskreno Air Serbia je nevjerojatna kompanija. Da, ona pogriješi, ali to brzo ispravi, ona je sredila svoje poslovanje, sredila flotu, ekstremno povećala broj linija i frekvencija, ona udara na konkurenciju. Istinski respect! Da, kompanija dobiva ogroman novac svoje države. Vrlo je teško rekonstruirati koliko je Air Serbia dobila od Srbije do sada, ali iznos je od 800 milijuna do milijarde EUR, čak tri puta više nego je dobila Croatia. No, za razliku od Croatie koja sa 382 milijuna dobivenih EUR nije napravila ništa, Air Serbia istinski odlično radi, razvija se i širi. Ja kao porezni obveznik iste sekunde pri pristao na tako što u Hrvatskoj. No, nismo mi te sreće. Croatia Airlines samo proždire novac. Manji novac, ali on odlazi u vjetar, bez ikakvih benefita, a kompanija rapidno gubi tržišni udio.
Stoga svaka čast Air Serbia, istinski respect. I samo tako dalje. Već sada Air Serbia je napravila regionalni hub od Beograda, a u doglednoj budućnosti možemo očekivati samo još više bajkovitih vijesti.
Pozdrav čitateljima iz Zadra i Nina gdje je ovaj članak pisan.
sve fotografije su od Air Serbije osim ako nije drugačije potpisano
Drugi 330 ce biti stari YUARA koga smo sve ovo vreme placali…. Mogao bi to proveriti Alene 🙂
Taj sigurno nece. Ne bi imali iste motore. I drugi ce imati RR motore sigurno.
Ima logike.
Ja sam o tom avionu već pisao prije par mjeseci kao možebitni drugi avion.
Off:
Air Serbia je danas uvela ATR 72-600 YU-ALX u saobracaj.
Prvi let ujutru za Tivat a sada za Sarajevo.
YU-ALU (koga treba ALX da zameni) se jos koristi. Veceras leti za Bolonju.
Hvala za info.
Kako stoje stvari izgleda da je onaj komentar o 9 novih linija jednog citaoca vise nego realan.
Danas se o tome vec uveliko govori na forumima i specijalizovanim sajtovima a kao sigurne nove rute se pominju TSN, ORD i CAI mada je izgleda i OHD medju njima. Gde ima dima ima i vatre.
Kandidati su koliko se cuje ipak ponovo i AMM, mozda BEY, MAN, BUD, LIS…
Pustite naglabanja. Kad kompanija izbaci informaciju prenjet ćemo je.
To se govori na specijalizovanim sajtovima! Mi njima ne verujemo. Mi ovde verujemo u Alena i njegove informacije iz poverljivih izvora
Kajgot.
Ja nisam rekao da se to neće desiti. Ja sam samo rekao da ljudi vole spekulirati i da nešto što napišu anonimci nije nikakav izvor. Treba pričekati objavu kompanije ili informacije koje se dobiju od kompanije.
E, Alene, koliko ste samo od nas Anonimaca dobili informacije…
Da jesam. I hvala puno na tome.
Ali svaku takvu informaciju ja uvijek i obvezno provjerim! Iz više izvora. Ovdje se nema što provjeravati. Kompanija o tome šuti.
Istina. Ima samo potvrda predsednika tur.org. S.Makedonije da su održali sastanak nakon što su uočili porast srpskih turista od 100% u Ohridu ove godine, to se nešto dogovora kroz Open Balkan.
Masu toga se pregovara. Nešto se i realizira. Dat će bog da se ovo realizira. Ohrid bi imao svog smisla ovog svijeta za liniju iz Beograda.
Da ali samo u periodu 15.06.-15.09.
I to da ga postave u podnevnom talasu da kaci sve moguce konekcije tj.sto vise.
Ohrid je jako lep, vredi ga posetiti ali je niskobudzetna destinacija te uglavnom idu ljudi koji nemaju novca za letovanje na moru i to automobilima ili busom. Ne kazem da samo takav sloj ljudi ide vec je to velika vecina. Veliki broj putnika su i mladi (studenti najvise) koji gledaju sto jeftinije da prodju.
Postaviti Ohrid u nocnom talasu nema nikakvog smisla. Ako i ima koga, ko putuje P2P, on definitivno nece putovati preko noci.
Ohrid ima značajan broj avio-putnika. I jako mu nedostaje legacy. Air Serbia bi tu i te kako profitirala. Ne samo na P2P putnicima i turistima, nego i na konektiranim putnicima.
Pa nije da nije vec jednom pokusala. Nadam se da ce sada biti opreznija.
Zato mislim da izmedju 15.06.-15.09. nece biti problema a ako se pokaze da je dobro popunjena – zasto da ne – neka produze.
Ohrid moze i fino puniti JFK i ORD.
Da, već je jednom pokušala. Ali danas Air Serbia ima daleko više mogućih konekcija.
Pokušala je dva puta, poslednji put je ukinuta tokom one racionalizacije iako je broj polazaka povećavan. Ima tu kruha.
Da, ima tu kruha.
Koliko je bio max broj polaska ka Ohridu?
Adria 7, Air Serbia 4
Air Serbia se napokon osmelila da pusti koju liniju u medjutalasu. Prvo je bio LHR (ali ne zato jer su tako zeleli nego su tad imali slotove) a onda LCA pa ROV i sada MAD.
LIS, ako ga bude bilo, najbolje je kao i MAD. Oko 14:00 i taman do 22:00 da se vrati, makar neke konekcije ako mogu da se pohvataju.
AGP takodje moze na taj nacin da se radi, ona je izglednija od LIS.
Te linije moraju biti u međuvalu jer traju duže od vremena valova.
To sam i napisao.
Pre su i Madrid gurali u jednom talasu pa je imao ogromna kasnjenja. Sada su i to promenili i pokazala se kao dobra odluka.
OK
Реалан чланак.
Биће потребно повезати Батајницу (надам се ускоро цивилно-војни аеродром), Сурчин и центар Београда возом и на тај начин спојити све битне делове града зарад боље повезаности.
Stoji. Samo se za sada ti planovi ne naziru.
U ovo doba nabavljati tako skupi avion za nesigurnu rutu nije nimalo pametno. Ali onaj ko to radi to ionako radi tuđim parama. Ovo je doba kad se pokriva onim čime raspolažeš a nikako nije doba za rizične investicije. To se zove kockanje.
Da to je skup avion. I više se ne može nabaviti power by hour. No, kompanija valjda zna što radi.
Zbog cega ne moze vise da se nabavi power by hour?
Vrlo jednostavno, jel više nema nekoliko tisuća aviona prizemljenih. Kompanije su tražile kapacitete više.
Zato sto se 787 ne isporučuje, jako veliki broj 767 je konvertovan u kargo i traži se dugoprugaš više.
Da
Jedno ne razumijem: navalili na tu Kinu kao da je to Eldorado a vidjeli smo da Kinezi jednim potezom pera i iz samo njima znanih razloga mogu sve u sekundi uništiti. USA i Kanada krcata je srpskom dijasporom, ljudima koji će objeručke prihvatiti JU letove za BEG bez obzira radilo se tu o YYZ, ORD, LAX ili MIA (prije nekog vremena mi netko reče da na Floridi ima puno srpske dijaspore -ne znam da li je to točno, ali zašto ne). Ti ljudi nisu vezani za neku posebnu sezonu i punili bi avione cijele godine. Stoga je po meni Kina više politički motivirana dok stvarni novci leže u letovima za USA.
Ako stvarni novci leze u USA zasto ne vidimo americke avio prevoznike da otvaraju liniju za BEG?
Kineski em otvaraju linije em traze dozvole za nove.
Američke kompanije su ekstremno trome u otvaranju linija. To je opće poznata činjenica.
Slažem se.
Međutim podaci govore da su kineske destinacije na vrhu neopsluženih iz BEG, tačno je da je to tako zbog političko-poslovnih veza ali potražnja postoji, nije fiktivna. Takođe to su destinacije sa manjom konkurencijom iz Evrope u odnosu na SAD i Kanadu. Mislim da JU može da bude konkurentnija na kineskim nego na američkim destinacijama, ali naravno da njih treba forsirati u sledećem krugu.
Toronto jeste vrlo ozbiljan kandidat ali da li na takvoj destinaciji JU može da napravi ozbiljan posao sa max 2pw, meni se čini da ne…
Hmmmm? S manjom konkurencijom u Europi? British, Air France, KLM, Iberia, Lufthansa, Austrian, LOT, Swiss, SAS, Finnair, Turkish, Aeroflot, S7, Etihad, Emirates, Qatar, Saudia, Air China, China Southern, China Eastern, Hainan, Tianjin, Shenzhen, Cathay Pacific svi lete za Kinu.
I to je i dalje manje kompanija, linija i frekvencija nego za Ameriku
Je li?
Onda neko vam neko odgovori ko najvise koci u uspostavljanju letova izmedju Kanade i Srbije i zasto su tako rigorozni. Te da smeju kompanije leteti maksimalno po 2 leta nedeljno.
Da kompaije mogu letjeti jedan let, kasnije se mogu dozvoliti dva leta tjedno.
Kina je buducnost! Zivi bili, pa videli
Neosporno
@AlenF
Florida je puna exYU dijaspore, ljudi koji su dosli u talasu 90-ih su tu skoro 30 godina, vecina ih je u potezu od 40-60 godina i idu na toplija mesta. Obzirom da znatan broj radi u IT-u, onda rade od kuce.
Thanks.
Kina je sadašnjost nego su (još uvek) daleko pa mi manje osećamo, a inače cela Azija, Rusija pa i Australija itekako znaju da je Kina sadašnjost.
Budućnost je svakako, polako su već i sadašnjost. Iako u našim krajevima nikako još nisu ni blizu EU i SAD. U Srbiji ne kažem, ali u Hrvatskoj i Sloveniji nikako ne.
Ovo će da se isplati jedino ako se bude prevozila droga ili oružje, drugačije nikako.
Zašto?
Ima li ko da veruje u ovo?
Srbijansko ministarstvo obrane u srijedu je, drugi put u posljednja tri dana, ponovilo da Srbija poštiva sve međunarodne propise u trgovini naoružanjem i vojnom opremom i istaknulo da je srpsko naoružanje u ukrajinskom zrakopolovu, koji se u subotu navečer srušio u Grčkoj, bilo namijenjeno Bangladešu, a ne Ukrajini.
Je baš je srpskom ministarstvu za vjerovat. Sve gledam kako im svjetska javnost vjeruje.
Isto kao i vama i vasim clancima te vasoj drzavi i na kraju EU. Sve istina do istine.
Sta ono bese za dron u Zagrebu?
Pojeo vuk magarca.
Ispituje NATO u Španjolskoj.
I nikad nece ispitati.
Moguće je i to. Ako je pitanje politički škakljivo neće.
I onda se nekom drugom smejete? Zaista cudno.
Tko se kome smije. I kakve veze pad drona ima sa padom aviona punog oružja zbog čega je Grčka s pravom poludjela?
Je stvarno je to za usporediti. Majko mila!
Dosadni ste sa tom temom ovde, stvarno nema puno veze sa avijacijom. Ako ste iz Hrvatske izvršite pritisak na Brisel da to istraže i pustite nas da se bavimo temom portala. Hvala.
Nije na Bruxelles nego na Španjolsku.
Srbiju ne obavezuju NATO pravila, za razliku od EU. Ali ovo je zapravo tema za UN koja je već ranije uvela lične sankcije srpskim trgovcima oružja, ali trgovina teče. Mislim da su tu svi umešani.
Ima tu jako puno nelogičnosti i vrlo sumnjivih stvari.
Mislite na pad aviona u Grckoj?
Ne, nego na komentar o trgovini oružjem.
Ovaj posao (i tko zna koji još prije) su jako sumnjivi. Novine pišu svašta nešto o toj tvrtki, sa kim je povezana i što je sve radila. Više nego sumnjivo.
Apsolutno je sve u vezi sa trgovinom oružja sumnjivo ali ja ne znam ništa o tom poslu, a verujem ni vi. Ovo je portal o avijaciji, ja sam bar tako razumeo.
Jasno. Samo sam prenio stavove stručnjaka. Zato i nisam išao u širinu i nisam spominjao imena koja se spominju iza ove firme. To nije naš fah.
Alene,
Moze li neka analiza broj sitokotrupaca u regiji i starost aviona Aviokompanija regije.
Unapred hvala
I jedno i drugo smo već odradili u zadnjih par mjeseci.
Ne znam zasto se sili linija prema Kini kad vec leti Hainan a eto i Air China planira da otvori liniju,zasto onda nisu isli na Toronto umjesto Tiandjina,nadam se da su dobro to pripremili,meni nema to puno logike
Definitivno bi svaka osoba na ulici da je sretnete i pitate: Toronto ili Tiandjin rekla Toronto jer za postojanje ovog drugog prosto niko nije čuo. Tako da vam je briga na mestu ali ovo je stvar politike, destinacija će biti zamenjena, guraće se na sve strane i rukama i nogama ali uspeće jer ne može Njujork da uspe, a Tiandjin da ne uspe, ne bi bilo korektno.
Nažalost niste u krivu.
Pokušajte jednom, umjesto “niste u krivu” odgovoriti “u pravu ste.”
U principu je isto, ali nije isto, ako me razumijete.
Pa isto je. I da, nemalo puta odgovaram i sa “u pravu ste”.
Pa i ja vjerujem da bi Toronto bio bolja opcija od Kine. Ali kompanija misli da bi tu bilo kruha. Svakako Tianjin nije glup odabir.
Glupi tekst. Država ulupala milijardu eura u posao koji nosi gubitke, a pola stanovništva na granici siromaštva.
Priča o sekundarnim benefitima je socijalistička laž.
To je potpuno druga priča. I politička ogovornost u Srbiji.
Posao ne donosi gubitke, jer svaki putnik ima sekundarnu potrosnju koja unosi vise novca u drzavu. Kada negde otputujete, pogledajte koji procenat je sama avio karta u svemu tome, a gde sve ostalo potrosite novac.
Ovde samo unose 1000 evra manje koje su ostavili tamo gde su otišli na odmor.
To svakako.
To uz pretpostavku da Srbija ima inbound putnike. A što ako su većinom putnici iz Srbije oni koji odlaze van i odnose novac drugdje. Brdo chartera to svakako je. A i dobar dio redovnih linija to je.
Ne govorite istinu, stopa rizika od siromaštva za 2020. godinu je 21,7%, dok stopa rizika od siromaštva ili socijalne ugroženosti iznosi 29,8%, što je daleko ispod pola stanovništva, izvor Republički zavod za statistiku. Osim toga, čak i da ste u pravu, bolje ulupati 800 miliona evra i imati rezultate, nego baciti skoro 400 miliona u vetar. Prijatan dan.
Kad kažete “imati rezultate” pretpostavljam da naravno ne mislite na finansijske?
Ne mislim na finansijske rezultate, njih nema čak ni savršena Croatia, a kamoli gubitaška Air Serbia koja dobija tek drugi A330. To je u poređenju sa Croatiom kikiriki.
Croatia ima više aviona u vlasništvu tako da očigledno ne mislite ni na taj parametar.
Ne igra vam taj parametar neku ulogu kad očigledno ne zna ili ne želi da ih iskoristi. Ono što igra ulogu i ima potencijal za donošenje finansijskih rezultata su agilnost, praćenje tržišta i trendova i brze reakcije na iste, spremnost na borbu sa ostalim aviokompanijama, preuzimanje rizika i osvajanje novih tržišta itd isl što Air Serbia, za razliku od Croatie, ima. A kada će i ko će pre doneti i finansijske rezultate procenite sami, ali ovaj put pokušajte da budete objektivni.
OK, razumeo sam: parametar nikad nisu sadašnji nego neki budući rezultati.
Nekako mi to ne drži vodu.
Pa i ne puno više. Croatia u vlasništvu ima pet starih aviona. I tek par motora.
Отплаћених?
Da svih 5 aviona u vlasništvu Croatie je otplačeno još 2012.
Savršena Croatia? Po čemu, pobogu, savršena?
Na financijske sigurno ne.
Pa i nije bolje. To je ipak 400 miliona evra.
Slažem se, bolje baciti 400 miliona u reku nego uložiti 800 u nešto što daje rezultate, polako, ali daje.
Bolje?
Croatia nije dobila 400 milijuna EUR
Da bolje ulupati 800+ milijuna i nešto postići nego baciti 350 milijuna u vjetar.
Pa to država isključivo i radi – ulupava pare u poslove koji donose gubitke. Gde ste vi videli profitabilnu javnu kompaniju u Srbiji, pa gde bi onda radilo 700.000 članova vladajuće stranke, sa kim bi onda poslovale firme kumova i braće, za koga bi onda fakulteti za menadžmente izdavali lažne diplome? Nastao bi potpuni haos.
Slažem se da SNS kartel troši, krade i ulupava državne pare, ali što se tiče Air Serbie, tu se zaista radi korektan posao, bez obzira da li iza njega stajao SNS ili ko god, pogotovo kad se uzme u obzir da i mnogo veći i ozbiljniji igrači posluju u minusu.
Ma ne verujem im ništa, a i te face tamo mi nimalo ne ulivaju poverenje (da, mislim na Malovića). Pošten posao sa njima ne postoji.
A Air Serbia ne posluje u minusu?
A da…
Provokatorski komentar. Nazalost mnogi se primili na njega.
Ne možete reči da tu nema istine.
To je samo deo istine koji se jedini obajvljuje. Bez ostalih delova je neupotrebljiv i nepotreban.
OK, a koji su ostali dijelovi istine?
Indirektni prihodi i koristi koje drzava ima od avio kompanije.
Mnogo puta vec ovde objavljeni u poduzoj listi.
Kao što sam već milijun puta napsao. Sve je stvar matematike. Ako je 800+ milijuna EUR napravilo veći benefit, super. Ako nije…
E sad ste na pravom putu razmisljanja na koji prethodni diskutant nije ni zakoracio…
To sam milijun puta ponovio i u masu medija.
Ma kakva lista, dajte kalkulaciju. Nasuprot 800 miliona mora da stoji broj, a ne slova, da bismo zaključili bilo šta.
E tu kalkulaciju vidjeti nikad nećemo.
Samo jedan dodatak na tekst, Tianjin jeste udalje 1:45 h voznje od Pekinga, ali je takodje povezan i brzim vozom (350km/h) pa se do Pekinga stize za pola sata
Jasno.
Vozom može da se do Pekinga stigne i transsibirskom železnicom, bez aviona.
Ko hoće u Peking, sešće u avion za Peking. Kad već ima.
To stoji.
Ali velika je razlika kada ti do aerodroma treba 4-5 sati ili kad ti treba metro+brzi voz+metro. S obzirom da je broj linija ogranicen i da je broj slobodnih sedista ogranicen, ko god bude hteo/trebao na Balkan birace Hainan I/ILI JU. Aerodrom Peking je metro+voz od centra Pekinga i to traje od 45-80 minuta dok je Tianjin metro+voz+metro i to traje 75+95 minuta. Nije neka vremenska razlika za krajnje putnike.
Kako god putnik će uvijek birati Peking kao nonstop nego preko Tianjina za glavni grad.
Gledajte, kada vam je grad, koji je 180 km od vas, udaljen samo 35 minuta vozom, taj grad je ustvari “vas grad”.
Pa pogledajte samo sta je brza pruga NS-BG uradila za konurbaciju ta dva grada. Brze se stigne iz NS u BG nego sto se, u vreme spica, dodje sa Aerodroma Nikola Tesla na Vozdovac ili Zvezdaru (delovi Beograda).
Da brzi vlak je prednost. Ali i tu ima niz ograničenja. Nije da baš sjednete na prvi vlak i već ste na destinaciji, kao što je to sa aerodroma.
Alene ali i oba aerodroma u Pekingu nisu bas “u gradu”. Od starog aerodroma do grada idete vozom do grada do prve metro stanice pa se onda razvozite metroom. Sa Daxinga moze taksijem (80 minuta do grada), busom (90 minuta do grada), vozom (35 min do grada) ili metroom (19 minuta do prve metro stanice pa onda razvoz po gradu). Do Tianjin aerodroma je metro+voz+metro. Sveukupno oko 90 minuta od Pekinga. U normalnim okolnostima NIKO ne bi koristio Tianjin aerodorm za dolazak u Srbiju, ali kada su vam kapaciteti ograniceni na 1pw kao sto su Hainanu, svi ce koristiti kapacitete JU.
Naravno, ali ipak vlakovi iz aerodroma idu stalno.
Ne govorim ja ako ostane 1pw, ali ako se poveća broj frekvencija…
Није потребан ни „шпиц”…
Vjerojatno.
800+ miliona evra je sumanuta količina novca, ali makar možemo reći da novac nije bačen, pomaka itekako ima. Iskreno se nadam da ćemo do stogodišnjice imati letove za Hong Kong, Bangkok ili Tokyo.
Hvala vam na ovako detaljnom članku, bilo je uživanje čitati.
Hvala na pohvalama.
Da to je enorman novac. Croatia dobiva bitno manje, ali je novac potpuno bačen.
Hong Kong ima smisla, Tokyo i Bangkok puno teže.
Ima dosta potencijala za rast. Odličan članak!
Hvala.
Evo izasla je informacija da JFK ide na zimu 3 puta nedeljno (utorak, cetvrtak, nedelja).
Sjajno.
JFK svakodnevno je velika vest, možda i ključni dokaz da model koji su postavili radi ili da bar veruju u njega jer realno tu direktni putnici pune 1-2 leta nedeljno. Širi se i lista feeding destinacija za ove letove, a uz Čikago bi možda trebalo razmisliti i o novim feeding destinacijama (tamo ima i mnogo Slovaka, Litvanaca, Rumuna, ali bi ovde trebalo jako animirati i Bosnu i uložiti u SJJ, posebno što se sad i LOT ugnezdio) . Sa druge strane, pitanje je kako će LH reagovati na ovo – oni i Swiss su prebacivali polovinu putnika za Čikago, to se oseti u operacijama (ako su podaci tačni, reč je o oko 16.000 putnika godišnje). U svakom slučaju, nešto novo i zanimljivo. Ako JU planira da rast bustuje dugim linijama, samo napred. Skupa igračka, ali bolje možda i nema.
Potpisujem
Ma kakvi crni litvanci, a slovaci putuju iz Bexa
Litvanija ima konzulat u Čikagu, imaju čak i svoju operu tamo, dosta ih ima.
Da, Slovaci putuju iz Beča ali ne cveta cveće ni u to preduzeće pa treba pratiti…
Ma jel znate gde je Litvanija? Apsolutno nikakvu potrebu nemaju putovati preko Beograda za Cikago. Niti imamo liniju do bilo kog grada u Litvaniji a da bi nesto bilo povoljno za transfer treba imati i veci broj frekvencija. Liniju prema KUN ili VNO sa kartama od po 5€ pa ni Ryanair ne bi mogao da napuni. A tek JU sa transferima.
Tacko tako, jos tu treba dodati i negativan odnos Litvanije pema Srbiji
Negativni odnos?
Ne treba dodati, biznis to ne zanima. Svakodnevno šljaka posao na relaciji Srbija-Kosovo, a kamoli Litvanija. Nemojte mešati te političke gluposti i lovu, to niko ozbiljan ne radi.
Upravo tako.
Ma ne samo za Čikago, pa JU nudi dosta više. Ko može da vam ponudi Čikago, Kinu, Zadar i Podgoricu istovremeno?
I nisu Baltik i Litvanija preko pola sveta, rekao bih da je bliža od Holandije.
Zadar može Lufthansa, Zadar i Podgoricu može Austrian, Podgoricu može Turkish.
I zar je nešto bitno da netko može istovremeno ponuditi Chicago, Kinu, Zadar i Podgoricu?
Pa jeste ako im je važno da nakupe putnike za jedan avion sa tog tržišta, tako funkcioniše feeding. Ne može se feedovati neko ko ima malo destinacija ili leti samo za habove.
Može, sve ovisi odakle se feeda. Ako se feeda iz aerodroma koji nemaju veze sa velikim hubovima onda može.
OK, ali bogami teško da bi Litvanci putovali preko Beograda, uz svakodnevne letove preko Frankfurta, Minhena, Beča, Zuricha, Copenhagena, Pariza, Amsterdama, Londona, Bruxellesa, Varšave…
Nije lako ali nije bilo ni LOT-u kad su krenuli na Balkan. I evo ih, guraju odlično. Air Baltic je razmatrao bazu negde ovde, ako se ne varam. Ali nama je Baltik daleko.
Nije Air Serbia Air Blatic. Nema tu kruha.
Bexa? Što je Bex?
Беч
OK, thanks.
Ijao, kako je teško razumijeti, odista.
Majke mi nisam shvatio.
Odlican clanak. Detaljan, precizan, bez suvisnih cifara. Svaka cast autoru. Ovo se zove prava analiza stvari i pravi analiticki clanak
Hvala.
Treba da uvedu i direktnu liniju ka bratskoj Kubi, makar zimi kad ne lete cesto za Njujork
Bratska Kuba? Vama bas nije dobro?
Pa ne morate odmah da vredjate ako se ne slazete samnom, to zaista nije lepo.
Provokator.
Bogami…
Г. Фоглар, шта кажете на ово?
Par letova prema Kubi bi sigurno imalo putnika. Ali ne više od 3-4 godišnje.
Bratskoj Kubi? Kuba je Srbiji bratska?
Pa Kuba je uvek bila prijatelj Srbije
Jugoslavije. Za Srbiju nisu još čuli.
čuli su i te kako. Trenutno u Beogradu boravi na hiljade Kubanaca. U Srbiju su došli preko Moskve, ideja im je da se domgnu SAD preko Meksika. U meksičkoj ambasadi u Beogradu pokušavaju da dodju do viza (pročulo se da je ovde lakši postupak), ali većina je sada zaglavljena ne mogu nikamo i u opasnosti su od deportacije. Većina je visokoobrazova rade po restoranima, žive od donacija rodjaka iz SAD, u Srbiji im je jeftiniji život nego u Rusiji gde jedino mogu da odu bez viza.
Znači Kubanci lete za Moksvu, pa dođu u Beograd, da bi iz Beograda došli u Meksiko i onda u SAD. Moš si mislit!
Ja mislio dolaze u bratsku posetu, a oni se ovde spremaju za odlazak kod mrskog neprijatelja. Razočaran sam.
Hehehe
Bojim se da je tako.
Ok, ali “bratska” zemlja, pobogu…
Више је Куба братска него било која држава у Европи западно од Шида.
Pa što nam nisu oni pomagali u poplavama
To što ste u boljim odnosima sa Kubom nego sa Zapadom više govori o vama. Ali to još uvijek ne znači da ste sa nekom zemljom “bratski”.
Tako je. Ako je istina da od Šida do Kube nemamo saveznika onda je brate do nas.
Nažalost da.
Ovo zvuce kao naruceni komentari.
Naručeni? Od koga? Od N1?
Макрон је држао говор у Београду на српском…
I? To dokazuje što?
Да ли је држао говор на хрватском?
П.с.
Куба има одличан здравствени и образовни систем и не треба је потцењивати.
Ни прецењивати на било који начин.
Iskreno ne znam. Ali koji vam je argument da je predsjednik jedne zemlje držao govor na srpskom? Držao ga je i Bush kad je bio u Hrvatkoj. I? Malo napora, simpatična gesta i baš ništa više od toga.
Da Kuba ima odličan zdravstveni sustav. I obrazovni. I jedna je od najsiromašnijih zemalja svijeta. Većina automobila je iz 1940-tih i 1950-tih, a ljudi se voze u kamionima umjesto u autobusima i na razdaljine od par sto kilometara. Kubanci imaju posebne trgovine gdje kupuju osnovne živežne namirnice po privilegiranoj cijeni. Naravno, ne sve svaki dan. Jaja ponedjeljkom, meso utorkom…
Тачно тако, симпатичан гест … Код вас амерички, код нас француски председник.
Што се тиче Кубе, све је то тачно. И не бих рекао да немамо пријатеља у ЕУ.
Da, simpatična gesta.
http://www.onemileatatime.com/insights/air-serbia-business-class/
Hvala puno na linku. Jako zanimljivo.
Jako negativan tekst. Gdje su sad dežurni komentatori?
O da. Bojim se da ih sada nema.
Da sumiramo clanak – kabina veoma dobra, osoblje veoma usluzno, soft product na dnevnom letu sacuvaj boze
Proizvod razočaravajuć.
Али лако поправити…
Bojim se da putnik koji se razočara jednom više neće dati kompaniji šansu za popravak. Zašto se kompanija dovela u situaciju da nešto mora popravljati? Želi li upće kompanija to popravljati?
Рекао бих да се нису најбоље снашли кад су мењали авион…
Nisam pri google translatoru pa ne mogu čitati ćirilicu. Sorry.
Poštovani Alene,
Pre svega moje čestitke na napisanom članku. Da li možete da navedete buduće potencijalne long-haul linije koje bi se mogle otvoriti iz Beograda ? Hvala unapred. Pozdrav Vama i vašim čitaocima. Miodrag.
Hvala Miodrag.
Dobra ideja za članak. Hvala na njoj. Svakako budem.
Ili mozda usporedba buducih potencijalnih long haul linija sa Zagrebom/Sarajevom?
Zagreb je imao, ima i imace dok Sarajevo nikad pa ni tad.
Ne bih se baš kladio.
Da članak će pisati o potencijalnim long-haul linijama iz regije. Hvala za ideju.
Mislim da je red da pohvalim ovaj tekst. To skoro nikada ne cinim i kad se odlucim da prokomentarisem neku vest, to je skoro uvek osuda autora. Ovaj put moram da kazem da je tekst bio temeljan, korektan i pravedan pre svega.
Nadam se da JU razmislja od trecem A330 cak i cetvrtim.
Nadam se Emiretsu, Air China a bogami Air Canade u BEG. YYZ je prekopotreban!
Hvala na pohvalama.
Da Air Canada je istinski potrebna u Beogradu.
Da li ste informaciju da se srpska vlast trudi dovesti Emirates izvukli iz cinjenice da se Ana Brnabic sastala sa CEO Emirates-a ili iz nekog drugog izvora?
Mislim da je to interesantna informacija i bilo bi dobro kad biste mogli, ukoliko imate, malo vise detalja o tome dati.
Više detalja od ovog što sam napisao nemam. Ne zna se kako su pregovori vršeni i što je dogovoreno ili bi moglo biti dogovoreno.
Ako je OU dobila oko 400 mil EUR a Air Serbia 800 mil EUR (ono do milijardu je dodato bez osnova) pitam se kako je to tri puta vise.
OU je dobila 277 milijuna a ne 400.
Ovde pise 382 a to je mnogo blize 400 nego li nekih 277.
To je Šćuricevo preuveličavanje. On je u tu cifru uračunavao novac koji OU možda dobije kao zajam u budućnosti te novac od PSO.
Da u to je uračunat i novac za PSO koji je stvarno ogroman. A ovaj novac koji je obečala država je jasno da će ići sav ili ogromna većina OU. Kako god. I bez njega OU je dobila 340 milijuna EUR. Malo li je?
Blize je. Ali nije 400.
Dobila je bitno više od 277, ali nije 400.
Croatia nije dobila 400 milijuna, a Air Serbia je vrlo vjerojatno dobila bitno preko 800 milijuna.
I kako je to tri puta vise?
372 x 3 = 1.116
I ta cifra od 800 je prenaduvana a kamoli preko toga.
800 milijuna EUR je preuveličana cifra? Ma dajte me nemojte…
Sve dok ne dokažete da je toliko uloženo se smatra izmišljenom cifrom a ako već tvrdite probajte dokazati.
Dokazao sam u već tri analize.
I isto toliko puta demantovani.
Nitko do sada te brojke nije uspio demantirati. Brojke se temelje na dokumentima Vlade Srbije. Istina je vrlo vjerojatno još bitno gora jer se brojke skrivaju i makinira se sa izvještajima.
Bavili ste se procenama i pretpostavkama.
Ne nego brojevima iz izvještaja i budžeta.
U flotu Air Serbije ste zaboravili ubaciti ATR72-500 (YU-ALU) koji iako se planira da bude zamenjen jos uvek leti za JU.
Da, ali ce biti izbacen cim YU-ALX krene da leti. Znaci vrlo uskoro.
Da
Taj avion odlazi dolaskom trećeg ATR 72-600. Ja imam takvu informaciju.
Odakle vam informacija da Er Srbija dobija drugi A330 i da leti za Chicago? Gde ste to procitali?
Da li se Vi sad salite????
A gdje nisam? Pa regija bruji o tome.
Upravo danas je zvanično objavljeno da će ove zime Air Serbia leteti do New York-a tri puta nedeljno a da se planira Čikago od aprila 2023 dva puta nedeljno. Za toliki obim letova jedan širokotrupac nije dovoljan. Vest je objavio direktor za komercijalu i strategiju Air Serbie Boško Rupić
Air Serbia je to već objavila i prije.
Za tri leta prema New Yorku i dva do tri prema Chicagu jedan A330 je i te kako dovoljan. Problem je kada se broj letova prema New Yorku poveća na više od 4 uz dva leta za Chicago.
Jedan bi bio dovoljan kada bi radio savršeno i ne bi se kvario. To čak ni novi avioni ne uspevaju.
Da kad se ne bi kvario…
Odakle sad to da je Air China trazila dozvole za Shangai-Beograd to nisam do sad cuo?
Eto.
Koliko ja znam, trazila je Air China dozvole za dve linije. To su CAN-BEG i PVG-BEG.
Da i ja sam tako čuo. Ali CAN stvarno nije realan. To su tražili “nek se nađe”. Ruske i kineske kompanije to rade. Za razliku od toga PVG je istinski realan.
Culi su u sekciji komentara na drugom portalu pre par dana.
Bile su najave još kad su se pojavili sa svojim štandom na sajmu turizma, čini mi se 2018. Oni planiraju Beograd još par godina pre korone.
Ti planovi i najave u Beogradu stvarno dugo traju.
Ja ne čitam komentare po drugim portalima. Nikada!
Nismo to čuli nigdje, nego smo dobili info.
Šteta. Tako biste dobili uvid mamo radi konkurencija.
Nemam ni vremena ni volje za to.
Bilo bi dobro da stignu i treci i cetvrti…te pokrenuti i cartere ka ,Kubi, Dominkanskoj, Zanzibaru, Tajlandu….
Bilo bi.
Bilo bi. Ali ovo dosta zavisi od situacije u svetu. Cak i platezno mnogo jaci gradjani iz Evrope/Australije/Singapura/Japana se spremaju na recesiju i stednju. Srbija je u tom pogledu JAKO napredovala, ali smo daleko od nekog viseg nivoa, te su nam stoga privatni budzeti jako krhki,
Ako ne bude eskalacije svetske situacija onda da, realno je!
U svakom slucaju,da sam ja planer u YU, sacekao bih situaciju do jeseni/zime, pa ako nekako preguramo bez rata/ekonomske krize, onda unajmiti jos jedan sirokotrupac za chartere.
Sreca pa niste u JU!
Širokotrupac za chartere je nonsens. Tu nema dovoljno posla u Srbiji. Da usput vrti chartere, posebno zimi to smisla ima, ali nadati se da će jedan širokotrupac biti zaposlen na charterima, no way.
Pa sve smo ovo vec deset puta procitali u poslednjih deset dana.
Drugi su bili agilniji dok ste vi pisali clanke o Zagrebu u kome se nista zanimljivo ne desava
Piše se, nije dobro, ne piše se, opet nije dobro… Ajde se odlučite već jednom… Osim toga ovo je analiza potrebitosti drugog aviona a ne vijest da stiže. Ali bitno je da vi imate što prigovarati…
Zato jer mi svojim stalnim prigovaranjem idete na jetru…
Za ne povjerovati, ovaj članak je opako nahvalio Air Serbiju, ali oni i opet nađu razlog za bunu. I to potpuno nebitan razlog.
Dežurni seratori
O da! Oooooo daaa!
“Они”…ко су “они”? Критизери? Па добро, има их и биће их.
Вама, Алене, хвала на заиста изузетно квалитетном чланку.
Надам се да већина читалаца верује да је напредак било које авиокомпаније у региону чињеница која све треба да обрадује.
Hvala na pohvalama.
Nitko noramalan na napredak nekek kompanije u regiji neće gledati negativno.
Ma dajte me nemojte. Prva vijest o mogućnosti nabavke A330 je izašla prije 5 dana. Tek prije 4 dana je kompanija potvrdila da ovo nije još jedna priča o dolasku A330 koja se provlači već 5 godina.
Zamaaero je jasno rekao da će napisati analizu o tome te da neće pisati separatne člančiće kao i drugi, tj. niz člančića u kojima iznosi nove detaje, nego jedan veliki članak sa svim pojedinostima. Analize idu utorcima. Realno moglo se nešto o tome napisati preko vikenda ali tada pišemo manje vijesti jer je čitanost slabije, ali mi smo htjeli napisati analizu. I napisali smo.
Da, Beograd postaje regionalni hub i najkonektiraniji aerodrom regije.
Zar je nekad bilo drugačije?
Svi putevi vode u Beograd
Beograd je 90-ih bio slijepo crijevo.
OK
Na vasu nesrecu vise nije.
Zašto bi to bilo na nečiju nesreću??? Bolesno!
To pitajte vaseg sunarodnika.
To je već postao.