zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize

EU dodelila nadzornika za ITA-u i Lufthansu

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: ITA

U još jednom zanimljivom događaju koji prati napredovanje prodaje ITA-e Lufhansi, obe kompanije su zajedno sa Evropskom Komisijom za konkurenciju (EC) objavile izbor (tj. dodeljivanje) “nadzornika” koji će nadgledati kompanije tokom sledećih 5 godina tokom njihovog procesa međusobne integracije.

Kao što je već ranije pisano na portalu, EC je 3.7.2024. izdala preliminarno odobrenje za prodaju ITA-e pod uslovom ispunjenja mera traženih od ITA-e i Lufthanse, čiji je cilj bio da izbalansira tržišnu situaciju i izbegne formiranje monopola koji bi naškodili putnicima na izabranom broju ruta (oko 20). EC je kompanijama dala rok od 4 meseci da sklope ugovore sa drugim aviokompanijama koje će služiti kao tzv. Remedy Taker-i, koji će početi da lete na rutama uz ITA-u. U pitanju su rute između hub-ova Lufthansa Grupe i ITA-e, kao i rute iz Italije ka Centralnoj Evropi. Problem je i sa long haul rutama, ali za njih je izabrana drugačija metoda regulacije. U slučaju da ne može da se nađe novi direktni konkurent, EC traži da ITA potpiše codeshare ugovore i po potrebi uvede dodatne letove ka hub-ovima konkurenata koji će da garantuju transfere ka izvesnim destinacijama ka kojima je ograničena konkurencija – i to sa vremenom transfera ne dužim od 4 sata, jer se u suprotnom smatra nedovoljno konkurentom opcijom.

Kao nadzornik odabran je Nocon (Nothhelfer Consulting Partnerschaft), nemačka kompanija koja se bavi consulting-om. Izabrana je zbog već stečenog iskustva kao regulator u avioindustriji. Najzanimljiviji deo ovog iskustva doduše je činjenica da je Nocon istu ulogu vršio i sredinom 2000ih kada je Swiss prodat Lufthansi, kao i kada je nadgledao formiranje A++ Joint Venture-a sa United-om i Air Canada-om. Ovo znači da im se, metaforički rečeno, prodaja ITA-e događa na već itekako poznatom terenu. Nocon-ova uloga će biti da nadgleda primenu i pridržavanje kompanija prodajnim uslovima EC u periodu od 5 godina od same prodaje, sa fokusom na prve tri godine kada će Nocom imati najviše posla. U ove tri godine će direktno nadgledati (najverovatnije) easyjet, koji će postati glavni Remedy Taker, eventualno uz Volotea-u, na milanskom aerodromu Linate i u Rimu. Remedy Taker(i) će otvoriti baze na ova dva aerodroma, kao i oko 15 ruta prvenstveno ka Nemačkoj, Briselu i Beču. Na ovim rutama će takođe biti aktivan i trogodišnji codeshare sa ITA-om kojim će se garantovati početni feeding saobraćaj, takođe glavni fokus nadzora Nocon-a. U partnerstvu sa Slotwise Consulting, britanskom firmom koja se bavi consulting-om za slotove i saobraćaj u avioindustriji, Nocon će takođe nadgledati i proveravati dodelu i korišćenje slotova kojih će ITA i Lufthansa morati da se odreknu zbog uslova koje je tražila EC. Nocon će morati da tri godine svaki mesec podnosi izveštaje Evropskoj Komisiji.

U međuvremenu, sve umešane kompanije nastavljaju da rade što brže moguće na ugovoru prodaje i njegovim detaljima. Rok koji je EC zadala je 4.11.2024, a po trenutnom izveštavanju ITA i njeni menadžeri se bave pitanjem letova iz Italije ka Evropi, dok se Lufthansa bavi interkontinentalnim letovima i koordinacijom sa United-om i Air Canada-om.

7 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Pitanje za autora i Alena. Kolike su sanse da ITA otvori letovi u regiji tokom 2025? Koje destinacije bi bile u opticaju?

Po meni nisu lose, ali nije ni zagarantovano, 50-50. Zavisi sta bude prioritet za novi menadzment vodjen Lufthansom, feeder rute sa primetnim gubicima, ili pretezno P2P rute gde mogu da budu na nuli ili u blagom minusu.
Ako bude prva opcija, mislim da su Beograd, Bec i Zagreb sigurni, a odmah iza njih Budimpesta i Bukurest, sve iz Rima naravno.
Ako bude druga opcija, Dubrovnik i vise letova za Split iz Rima, a mozda i sa Linate-a. Mozda recimo i sezonalni Beograd, Zadar i Tivat

Toliko komplikacija i to samo za prodaju jedne kompanije. Razumem da je kupuje LHG, ali je ovo ipak previse. Preterana EU birokratija, skolski primer

Naravno, isto kao sto je pre toga IAG kupio samo 20% Air Europa. Isto kao sto u buducnosti vise ocigledno niko nece kupovati vise od 20% kompanija dok konkurencija van Evrope sve vise jaca svakim danom… jadni mi u Evropi sa ovakvom politikom

nažalost smo svakodnevno svjedoci kako EU uništava privredu Europe apsolutno bezveznim odredbama. I ne samo privredu..

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!