dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: ITA
U još jednom zanimljivom događaju koji prati napredovanje prodaje ITA-e Lufhansi, obe kompanije su zajedno sa Evropskom Komisijom za konkurenciju (EC) objavile izbor (tj. dodeljivanje) “nadzornika” koji će nadgledati kompanije tokom sledećih 5 godina tokom njihovog procesa međusobne integracije.
Kao što je već ranije pisano na portalu, EC je 3.7.2024. izdala preliminarno odobrenje za prodaju ITA-e pod uslovom ispunjenja mera traženih od ITA-e i Lufthanse, čiji je cilj bio da izbalansira tržišnu situaciju i izbegne formiranje monopola koji bi naškodili putnicima na izabranom broju ruta (oko 20). EC je kompanijama dala rok od 4 meseci da sklope ugovore sa drugim aviokompanijama koje će služiti kao tzv. Remedy Taker-i, koji će početi da lete na rutama uz ITA-u. U pitanju su rute između hub-ova Lufthansa Grupe i ITA-e, kao i rute iz Italije ka Centralnoj Evropi. Problem je i sa long haul rutama, ali za njih je izabrana drugačija metoda regulacije. U slučaju da ne može da se nađe novi direktni konkurent, EC traži da ITA potpiše codeshare ugovore i po potrebi uvede dodatne letove ka hub-ovima konkurenata koji će da garantuju transfere ka izvesnim destinacijama ka kojima je ograničena konkurencija – i to sa vremenom transfera ne dužim od 4 sata, jer se u suprotnom smatra nedovoljno konkurentom opcijom.
Kao nadzornik odabran je Nocon (Nothhelfer Consulting Partnerschaft), nemačka kompanija koja se bavi consulting-om. Izabrana je zbog već stečenog iskustva kao regulator u avioindustriji. Najzanimljiviji deo ovog iskustva doduše je činjenica da je Nocon istu ulogu vršio i sredinom 2000ih kada je Swiss prodat Lufthansi, kao i kada je nadgledao formiranje A++ Joint Venture-a sa United-om i Air Canada-om. Ovo znači da im se, metaforički rečeno, prodaja ITA-e događa na već itekako poznatom terenu. Nocon-ova uloga će biti da nadgleda primenu i pridržavanje kompanija prodajnim uslovima EC u periodu od 5 godina od same prodaje, sa fokusom na prve tri godine kada će Nocom imati najviše posla. U ove tri godine će direktno nadgledati (najverovatnije) easyjet, koji će postati glavni Remedy Taker, eventualno uz Volotea-u, na milanskom aerodromu Linate i u Rimu. Remedy Taker(i) će otvoriti baze na ova dva aerodroma, kao i oko 15 ruta prvenstveno ka Nemačkoj, Briselu i Beču. Na ovim rutama će takođe biti aktivan i trogodišnji codeshare sa ITA-om kojim će se garantovati početni feeding saobraćaj, takođe glavni fokus nadzora Nocon-a. U partnerstvu sa Slotwise Consulting, britanskom firmom koja se bavi consulting-om za slotove i saobraćaj u avioindustriji, Nocon će takođe nadgledati i proveravati dodelu i korišćenje slotova kojih će ITA i Lufthansa morati da se odreknu zbog uslova koje je tražila EC. Nocon će morati da tri godine svaki mesec podnosi izveštaje Evropskoj Komisiji.
U međuvremenu, sve umešane kompanije nastavljaju da rade što brže moguće na ugovoru prodaje i njegovim detaljima. Rok koji je EC zadala je 4.11.2024, a po trenutnom izveštavanju ITA i njeni menadžeri se bave pitanjem letova iz Italije ka Evropi, dok se Lufthansa bavi interkontinentalnim letovima i koordinacijom sa United-om i Air Canada-om.
Pitanje za autora i Alena. Kolike su sanse da ITA otvori letovi u regiji tokom 2025? Koje destinacije bi bile u opticaju?
Ne baš prevelike. Logično bi bilo da imaju Split (već lete) i Dubrovnik, pa Beograd, Podgoricu i onda Zagreb.
Po meni nisu lose, ali nije ni zagarantovano, 50-50. Zavisi sta bude prioritet za novi menadzment vodjen Lufthansom, feeder rute sa primetnim gubicima, ili pretezno P2P rute gde mogu da budu na nuli ili u blagom minusu.
Ako bude prva opcija, mislim da su Beograd, Bec i Zagreb sigurni, a odmah iza njih Budimpesta i Bukurest, sve iz Rima naravno.
Ako bude druga opcija, Dubrovnik i vise letova za Split iz Rima, a mozda i sa Linate-a. Mozda recimo i sezonalni Beograd, Zadar i Tivat
Toliko komplikacija i to samo za prodaju jedne kompanije. Razumem da je kupuje LHG, ali je ovo ipak previse. Preterana EU birokratija, skolski primer
Ovo je puno previše.
I radi toga Lufthansa ne želi kupiti više od 19,9% TAP-a. Bravo EU!
Naravno, isto kao sto je pre toga IAG kupio samo 20% Air Europa. Isto kao sto u buducnosti vise ocigledno niko nece kupovati vise od 20% kompanija dok konkurencija van Evrope sve vise jaca svakim danom… jadni mi u Evropi sa ovakvom politikom
nažalost smo svakodnevno svjedoci kako EU uništava privredu Europe apsolutno bezveznim odredbama. I ne samo privredu..