zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Što bi Air Serbia trebala napraviti u Banja Luci

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

JAT je bio suvlasnik kompanija u Banja Luci po imenom Air Srpska. Kompanija je letjela od 1999. do 2003. JAT je u kompaniju donio dva ATR 72, no isti su jako malo letjeli, tek za Beograd i Zurich. Uz to kompanija je bila nepouzdana, otkazivala je letove, a imala je i lošu cjenovnu politiku. U svakom slučaju kompanija nije pronašla svoju nišu, nije uspjela postaviti regionalne linije i bankrot je bio neminovan. Samo pet godina po bankrotu Air Srpske (2008.), Vlada Republike Srpske najavljuje osnivanje nove kompanije Sky Srpska na istim principima na kojima je se gradila Air Srpska, te je u buduću kompaniju uložila priličnu svotu novaca. Za tu nakanu bili su voljni izdvojiti 24,5 milijuna USD te nabaviti dva manja regionalna aviona kojim bi Banja Luku povezali sa Europskim aerodromima. Planovi nisu jasno pokazivali radi li se o turbopropima ili jetovima, iako su izvori bliski vlasti govorili o manjim jetovima, što bi omogućavalo daleko šire povezivanje nego što su dozvoljavali ATR-ovi Air Srpske. Iako su planovi bili daleko širi, i dalje je glavna linija trebala biti ona do Beograda. Na sreću, po porezne obveznike, ova ideja se nije ostvarila. I to ne zato što smatram da kompanija ne bi imala potencijala, nego zato što u startu ista nije imala realne planove, ni razvojnu prihvatljivu strategiju, nego je isključivo bila vođena lokalno političkim ciljem da se prikaže kako entitet ima vlastitu „nacionalnu“ kompaniju. Ovo ne smije biti princip vođenja kompanije, već se on mora temeljiti isključivo na poslovnim principima. Malena kompanijica sa dva aviona u startu je upitne budućnosti. Ona se mora mudro voditi, nema prostora za pogreške, i mora iskoristiti svaki i najmanji potencijal, privući svakog putnika, maksimalno iskoristiti svaku nišu. Stoga se iz osnivačkih planova moraju izbaciti politička prepucavanja tipa „tko ima veći“ ili dokazivanja „neovisnosti“ osnivanjem kompanija, već osnovni razlog mora biti samo i isključivo poslovna logika i egzistencijalna posvećenost. Osnivanjem Air Serbije projekt Sky Srpske je „zaboravljen“ obzirom da je Air Serbija preuzela operiranje osnovnom linijom Banja Luka-Beograd. No, Air Serbia već godinama leti za Banja Luku tek dva tjedna let, i to zimi i ljeti. Samo simbolično i nikako dovoljno letova za potencijale linije.

I sad se i te kako treba pitati što sa linijom Beograd-Banja Luka i ima li smisla pokrenuti kompaniju u Banja Luci. Air Serbia bi svakako liniju Beograd-Banja Luka trebala letjeti šest dana u tjednu, ali sa polaskom iz Beograda u 00:45 i dolaskom u Banja Luku u 01:40, te sa povratkom iz Banja Luke u 04:20 i dolaskom u Beograd u 5:15, tj. sa noćenjem u Beogradu. Ova linija treba letjeti svaki dan osim noći sa subota na nedjelju. Na ovaj način putnici bi mogli putovati za Beograd svih pet radnih dana u tjednu, i doći rano ujutro, te se vratiti kasno navečer bez potrebe noćenja u Beogradu. Putnik je u Beogradu punih 19 sati i 30 minuta, više nego dovoljno za bilo koji posao poput birokracije, administracije, sudstva, poslovnih sastanaka, radnih obveza u centrali ili poslovnici, na studiju, pretragama u bolnicama…. Dodatak je da putnici mogu doći u Banja Luku u subotu ujutro i povratak za Beograd u nedjelju navečer, što je u prvom redu bitno za migrante (poslovnjake, radnike, studente…). Kada bi linija letjela pet puta tjedno (bez leta utorak na srijedu), isti dan bi se moglo vraćati isti dan tri dana u tjednu i to u ponedjeljak, četvrtak i petak.

No, tema ove analiza je pokretanje kompanije u Banja Luci. Prvo pitanje je sa kojim avionom? ATR 72 svakako nije opcija, on ima prekratak dolet, premalo desinacija koje su potrebne Banja Luci bi se moglo komercijalno operirati sa ovim avionom. Jednako tako je Airbus A319 prevelik za malo banjalučko tržište. Stoga bi kombinacija jednoga Embraera E190 i E175 dušu dala za Banja Luku.

Može li Republika Srpska sama u ovu avanturu? Ha, mogla bi, eto, Air Montenegro pokazuje da se može sa dva aviona operirati. No, da u taj posao uđe sa Air Serbiom onda bi mogla imati i samo jedan avion u floti, što je daleko manji rizik jer je to tek 21-25 tjednih letova, a ne pedesetak kao sa dva aviona. Dvadesetak letova Banja Luka može podnijeti, duplo više ne može. Sa Air Serbiom se dobiva know how, dobiva se održavanje aviona, podrška flote, prodaja, web stranica, operativni sustav… Na ovaj način kompanija ne bi morala investirati u sve te ljude nego bi ih mogla koristiti od postojećih ljudi u službama u Beogradu. Jasno, Air Serbia ne može u BiH imati više od 49% vlasništva, što ne znači da ugovorom ne može dobiti kontrolni paket dionica. Ostatak vlasništva u kompaniji bi imala Republika Srpska.

Gdje bi kompanija letjela iz Banja Luke? U prvoj fazi svakako za Zurich (3 puta tjedno), Moskvu (4 puta tjedno), Istanbul (4 puta tjedno), Paris (2 puta tjedno), Tivat (2 puta tjedno), Frankfurt (3 puta tjedno), Copenhagen (2 puta tjedno), te još 1-2 leta tjedno za grčke otoke. Taman 21-22 leta ili jedan avion.

Najbitnije takva kompanija bi mogla letjeti i iz ostalih aerodroma BiH. A svi znamo kako Tuzla i Mostar i te kako trebaju linija i letova. Nije da nema linija koje bi dobro došle i Sarajevu. Iz Sarajeva u II. fazi nedostaju letovi za Barcelonu (2 leta tjedno), Paris (3 leta), Amsterdam (3 leta), Minhen (4 leta), Ljubljanu (3 leta tjedno). Iz Tuzle u II. fazi su potrebni letovi za Zurich (2 leta), London (2 leta), Paris (3 leta), Billund (2 leta), Berlin (2 leta), Gothenburg (2 leta), Copenhagen (2 leta), Stockholm (2 leta) i Beč (2 leta tjedno). Iz Mostara u II. fazi treba letjeti za Frankfurt (2 leta tjedno), Varšavu (2 leta), Dublin (2 leta), Madrid (2 leta), Istanbul (3 leta tjedno). Ovo znači 48 letova tjedno ili dva aviona. Znači kada bi kompanija letjela iz cijele BiH u drugoj fazi bi mogla imati 3 aviona.

U III. fazi bi se moglo pokrenuti letove iz Sarajeva za Milano (3 leta tjedno), Genevu (2 leta), Prag (2 leta), Madrid (2 leta), Moskvu (2 leta), Helsinki (2 leta) i Cairo (2 leta). Iz Tuzle u III. fazi moglo bi se letjeti za Oslo (2 leta). Konačno iz Mostara moglo bi se u III. fazi letjeti za Berlin (2 leta) i Barcelona (2 leta). U toj III. fazi moglo bi se letjeti iz Banja Luke za Berlin (2 leta) i Oslo (2 leta tjedno). To je 25 tjednih letova ili 4. avion.

Nakon toga mogle bi se povećavati frekvencije ovisno o popunjenosti aviona (krenuti sa skromnim brojem frekvencija), te eventualno uvoditi i nove linije po ozbiljnom istraživanju tržišta. Iskreno u cijeloj BiH 5 aviona ne bi bilo upitno. Kompanije ne bi trebala otvarati linije na kojima ima konkurenciju. Naravno rast treba biti umjeren, avion po avion, i tek kada prethodni avion krene donositi novac uzeti idući.

203 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Jooj, razumem promisljanje iza cele ideje, ali zamislite let u 4:20 ujutru? I to za let od 40 min. Pa uzas. – sta da radi covek u BGu u pola 6 ujutru, gde kafu da popije, pre nego sto krene s obavezama po gradu? Ok, ako leti dalje, pa mozda ima smisla, ali po meni, bolje busom doci onda za 4h i to u toku dana, nego ne spavati cele noci, pa jos zamislite let kasni ili otkazan…

Air Serbia je prodavala karte za BNX 6x sedmicno od ljeta 2025. Sad su opet ukinute i prodaju samo 2 leta sedmicno. I za SJJ su prodavali nocne letove. I njih vise nema u sistemu. Izgleda se predomislili?

CDG nikada nije bio 25pw u sistemu nego 22.

Ne Alene, jasno je bio 22. Svaki dan po tri leta, sredom cetiri. Ne govorite neistine, sto Vam ovo treba?

Postoje dokazi: “Services to Paris will be increased by nine weekly flights for a total of 22 weekly”

Kad bi Wizz air otvorio bazu sa jednim A320 jel bi to znacilo da bi vratili Eindhoven,Hamburg i Malme na dosadasnji Bazel i Dortmund?Sumnjam da bi vraćali Štokholm Skvastu

Sad su ponovo letovi postavljeni na dva leta sedmično… Sad gledam na sajtu Air Serbia.

Gradonačelnik je sam sebe demantovao i rekao da neće povući vatrogasce

E175? Hahahah. Svaki mali nacionalni avioprijevoznik sa tim avionom u Europi je propao.

Tim kompanijama je E175 isplativ jer sluzi kao feeder za vece avione.

A vama su LOT, Air France i KLM mali?

Poprilicno sam siguran da ni jedna od tih kompanija nema funkciju nacionalnog avioprijevoznika u nekoj od siromasnijih zemalja Europe .

Ma nevazno. Hajdemo usporedivat ACMI prijevoznike te svicarskog leisure prijevoznika sa potencijalim nacionalnim avioprijevoznikom u Banja Luci.

potrebno je povecati broj letova u letnjem periodu na relacijama: b.luka-tivat (4 puta) i b.luka-beograd ( svaki dan) uz izvesnu korekciju vremena polaska, da se ne dolazi i odlazi u “gluvu noc”

Da ima sluha i pameti u vlasti pa da vas poslušaju. Tivat bi trebao ljeto minimalno 3 puta, Berlin bi trebao u prvom talasu linija da se otvori kao i Pariz. Moskva 3 puta, London jednom, Barcelona dva puta, Atina ljeti 3 puta. Beograd svaki dan dva puta dnevno.

Jedini tko može to uvesti je Air Montenegro, a njihovi su avioni zauzeti profitabilnijim linijama.

Može uvesti bilo koja kompanija koja je registrovana u EU bez problema .Naprimjer Sky Alps može da leti liniju Banja Luka – Tivat!

Linija Tivat bl je itekako profitabilna i cijene karata su sve bile prilično visoke. Lično sam letimo više puta. Mislim da je ovde politika uplela prste da se ukine ta linija.

Mogu reći šta hoće. Druge linije su im poluprazna pa ih lete

Linija je bila super dobra za Tivat..sa dva leta je bilo cak povecano na tri sedmicno..da bi nakraju ostalo samo na Ponedeljku jednom sedmicno i naravno slab interes..kasnije prica da nema putnika a ko ce letit ponedeljkom..primjer kako dobru liniju unistit.mozda i namjerno uradzeno

Zašto onda ne uvedu ponovno? Njima je isplativije letjeti u npr. Beograd, isto imati pune avione sa većom cijenom karte. Kao što g. Šćuric kaže, ekonomska isplativnost, ekonomska isplativost i samo ekonomska isplativost uvodi i zadržava linije.

Karta za Beograd nije ništa skuplja od karte za Banjaluku. Letio sam više puta i bl Tivat i Tivat Beograd sa Air Montenegro

Onda su manje takse, ne trebaju dodatno obučavat pilote itd. Sigurno ne idu za Banja Luku zato što ih ne vole, ne idu jer im je isplativije ići u Beograd. A i na kraju krajeva, Beograd je zicer za predsezonu i postsezonu. Ja vjerujem da bi avion iz Banja Luke bio pun za Tivat u udarnom dijelu sezone, ali u IV., V., IX. i X. mjesecu im je Beograd sigurno puniji.

Vama je prosjecna tarifa od 45 evra po pravcu profitabilno?Ja prvi ne bi dozvolio da se ugasi linija za Banja Luku jer mi je drago da se povezemo sa nasom bracom iz RS ali nema profita ljudi moji.Samo gubitak je imao Air Montenegro od te linije.

Banja Luka Salcburg linija bi imala smisla jer u tom području Austrije i Južne Njemačke ima dosta naših ljudi a dolazili bi i ljudi iz Minhena i okoline jer vozovi idu svakih sat vremena Minhen Salcburg i vrijeme putovanja dođe skoro isto kao do Memingena. O turističkom potencijalu Salcburga i Tirola da ne govorim. Chiemsee je blizi i dr

Imate li info za liniju Banja Luka-Tivat, da li ce ponovo biti uvedena?

Hoce. 2pw od juna naredne godine

Na pitanje iz naslova, odgovor se nalazi u prve dvije rečenice…. Uzeti iz njih ono što je pozitivno (osnivanje kompanije, avione, način funkcionisanja) a izbaciti ono negativno (sulude cijene, loš red letenja, nedostatak atraktivnijih destinacija)…

U međuvremenu mnogo stvari se promijenilo, Air Serbia je jača nego JAT i bolje organizovana. Banjaluka ima sada kulturu letenja, navike, solodan broj putnika. Ima i kargo terminal, koji je u slučaju LCC bezvrijedan ali u slučaju vlastite kompanije ima solidnu vrijednost.

Što se tiče aviona, može se početi i sa jednim ATR72 a kasnije dodati i jedan Embraer (ako se naslanja na AirbSerbia onda miješana flota ne donosi probleme već prednost), posada može biti iz AirbSerbia a kabinci mogu biti i domaći (mada u oba slučaja ima i pilota i kabinaca sa prostora RS).

Ako bi se otvorio aerodrom Trebinje, jedina kompanija koja može BL-TB da leti je domaća, a to je solidna udaljenost automobilom, 6 sati – čitav radni dan. A ATR bi omogućio i da se radi prvi kraća pista…

To finansira Srbija. Eto sreće da su Srbiji dali aerodrom Banja luka

Mislim da ce se stvari dosta menjati, kada bude otvoren autoput. Beograd Banjaluka, pa ce biti mnogo blize i lakse putovati za Banjaluku iz Beograda.

Nece. Sada treba 3:45 minuta s time da se prelazi Bajakovo/Batrovci na kome je uvijek guzva. Kada se to izuzme do Beograda ce se dolaziti za nesto vise od 3 sata.

Sigurno. To nije rješenje. Avionska linija treba na dnevnoj bazi. Još granica kf se uračuna i gužve ljeti

Ma kad se zavrsi potpun prikljucak za autoput kod Bosanske/Stare Gradiske prema autoputu Zagreb-Beograd, bice od Banja Luke do Beograda 2 sata voznje (bez guzve i zastoja na granici), tako da ispade brze nego avionom gdje moras doci ranije i kasnjenja po obicaju itd…

Da ali bez ograničenja brzine i bez zadržavanja na granici. Opet je to premalo vremena. Do Zagreba koji je skoro duplo bliži treba dva sata minimum

Pobogu Alene, sada bez autoputa jer 3:50 do 4:00 sata, dakle sa autoputem ce biti sigurno ispod 3:00 sata, verovatno oko 2:30.

Nije par km nego dosta km. Na srpskoj strani se gradi 18km autoputa i tada ce biti kompletno autoput od Beograda do granice sa BiH.

Na BiH strani ukupna duzina planiranog autoputa je preko 100km.

Ako 118km autoputa nece pomoci…

A zanemarili ste 100+ km na bosanskoj strani? To isto nece pomoci?

Hajde opet posto ne razumete ocigledno. Ili ne zelite da razumete.

Evo po deonicama autoputevi od Beograda do Banja Luke:
1) Beograd – Kuzmin
2) Kuzmin – Sremska Rača (u izgradnji 18km)
3) Sremska Rača – Bijeljina (u izgradnji 20km)
4) Bijeljina – Brčko (u planu 17km)
5) Brčko – Vukosavlje (u izgradnji 33km)
6) Vukosavlje – Doboj (u planu 46km)
7) Doboj – Banja Luka

Deonice 1) i 7) su izgradjene, a deonice 2), 3) i 5) ce biti zavrsene za manje od godinu dana.

Dakle nije dodatnih 18km autoputa, nego u narednih godinu dana dodatnih 71km, a u planu je jos 63km.

Za par godina ce Beograd i Banja Luka biti kompletno povezani autoputem i to ce biti put od nekih 300km. To se prelazi za oko 2:30 sati voznje.

Deonice koje su “u planu” nece skoro, no ove ostale se vec grade i pri kraju su.

Kako prolazite 300km za 2:30 sati? Osnovna formula iz fizike kaze V = S / t, pa odatle dobijamo da za 300km i brzinu od 130km/h treba 140 minuta ili 2:20 sati.

Vecina ljudi u Srbiji ima tag uredjaje sa kojima naplatnu rampu prolaze bez stajanja, kao da imaju vinjetu. Dakle tu se ne gubi vreme.

Ma koji delovi autoputa sa 100km/h? Takvih autoputeva u Srbiji nema, svi su 130km/h. Dakle ni ovde se ne gubi vreme.

Ako se krene u pravom trenutku, izlaz iz Beograda moze da traje svega 10 minuta.

Jedino je gubitak vremena granica, ali i to nije duze od 10-15 minuta jer ce granicni prelaz biti ogroman.

Na ENP kapijama na naplatnim stanicama nema guzve jer nema ni stajanja. Nikad nema nikoga ispred, samo prodjete.

Da, morate usporiti samo, koliko vremena izgubite na to? Mozda minut.

U Srbiji jedini deo sa 100km/h je tamo gde su tuneli na autoputu. Na deonici Beograd – Kuzmin – Raca nema tunela i svuda je 130km/h.

Da, izlaz iz Beograda je 10 minuta ako krenete u dobrom trenutku. Dakle ako krenete kasno uvece ili jako rano ujutru kada nema guzve.

Vi se gospodine vodite prema Muskovom vakuumskom saobracaju.

Od svega ovoga naredne godine biće samo ovih 18 km do Sremske Rače (skoro je gotov, a i most je u završnoj fazi). U naredne 3 godine može biti još Rača – Bijeljina (radi se) 20-ak km, a sve ostalo je daleka budućnost (kroz Brčko distrikt još nije ni trasa utvrđena).

Nemoguće je to za 2.30 sata prevesti

2 sata ako imate mlazni motor u pežou

Hyperspace brzinu

Radi se i autoput, nastavak autoputa Banja Luka Doboj prema Bijeljini i dalje preko Rače To će biti brže i vjerujem manja gužva nego kroz Hrvatsku

Nažalost faza I. je teško dohvatljiva, a faza II. i III. pusti snovi. Koliko košta jedan avion, posada, slotovi na spomenutim aerodromima i sve to pod uvjetom da posluju u plusu (LF >85% s realnim cijenama karata) iz Banja Luke koja s okruženjem nema 200 000 ljudi i to tankog financijskog stanja (za takav luksuz).

Svejedno, masi tih ljudi je dostupnije doći u Zagreb autocestom ili u Sarajevo. Banja Luka ima potencijal, no za navedenu II. i III. fazu nema. Banja Luka nije Graz, Salzburg i sl. U okruženju žive ljudi koji nisu u sjajnom financijskom stanju te budućnost je vjerojatno samo I. faza i to po LCC modelu što i sad rade sasvim ok. Realan domet je domet Debrecena, Ostrave i sl. koji su i veći od Banja Luke i okruženja, a sličnog financijskog stanja i dijaspore.

Ukratko, jedan avion lokalne kompanije koji bi spajao gradove koje LCC kompanije neće (kao SkyAlps u Bolzanu ili People’s u St Gallenu) i ostali LCC koji djeluju i sada je sasvim ok i prirodnog je rasta i poslovanja. Sva ova ludovanja sa više Embraera i povezivanja s cijelom Europom vode u propast kao što su i dosad.

Niste u pravu. Banja Luka je politički, kulturni i regionalni centar i mnogo važniji od St. Galena ili Debrecena. Dva ATRa i dva E195 bi bio idealan broj u zajedničkoj kompaniji sa Air Serbia.

Beograd, Tivat, Niš, Skopje, Budimpešta, Atina, Bel, Cirih, Milano, Rim, Pariz, London, Moskva, Petrograd, Istanbul, Kipar, Malta, Sarajevo, Berlin, Kopenhagen, Eindhoven, Barselona, Krf, Kreta, čarteri.

Banja Luka nema pretjeranu poslovnu važnost kao Podgorica ili Priština koji su glavni gradovi, a nema ni turistički potencijal kao Zadar ili Pula. Budućnost se uvelike temelji na emigraciji, i možda tu i tamo turističkim i poslovnim letovima.

Zadar i Pula su mrtvi zimi a nemaju osim turizma nikakav značaj u odnosu na Banjaluku koja je administrativni, politički, finansijski i kulturni centar Srpske. Turistički potencijal je značajan i svake godine sve je više turista

Pa zato Pula i Zadar nemaju letova zimi. A to što je centar autonomne regije gotovo da ništa ne znači. Jednaku važnost ima Mostar koji nije centar nikakve autonomne regije. Glavni grad države u kojoj je Banja Luka je Sarajevo. Ovo nije portal za političko prepucavanje, već za analizu uspješnosti letova. A da Banja Luka ima potencijal za uspješnost na razini turizma bila bi kao Zadar ili Pula te da ima potencijal za uspješnost na poslovnoj razini bila bi kao Sarajevo, Podgorica ili Priština.

Osim regionalnog centra i emigracije, Banja Luka nema ništa veći potencijal nego Tuzla, Niš, Rijeka itd.

Gradovi koje ste naveli su samo uspješni jer su glavni gradovi. Banjaluka jeste glavni grad Srpske ali ne i države.

Cijela RS trenutno nema 750.000 stanovnika

Izvlacili ste podatke iz losih izvora. Banjaluci ne gravitira niti 500 000 ljudi. Uz to siromasnih i bez navike putovanja.

Zanemarite sluzbene podatke. Imate veliki broj ljudi koji su fiktivno prijavljeni tu a zive u inozemstvu.
Imate veliki broj ljudi koji nikad u avion ne bi sjeli.
Prodjite malo okolnim selima i napravite anketu, sve ce vam teze pasti u vodu.

Imate isto tako ljudi kao ja koji nisu niti državljani niti građani zvanično Banja Luke a dolaze mjesečno u Banjaluku i troše dosta para i prometuju

Očigledno vi ne letite iz Banjaluke pa tako komentarišete. I te kako ljudi putuju i to sve više. To mnogima smeta ali eto činjenica je takva. Čarteri su svakog ljeta brojniji. Čak se leti iz Banjaluke za Egipat ljeti. Nije čarter nego redovna linija

Nek ste vi bogati i neka vas ima

Malo ste potcjenili i broj stanovnika bl regije i stanje finansija i putovne navike. Jedan polovan ATR 5-10 godina star je jako prihvatljive cijene. Ja BiH uzeo za početak dva ATRa 72-600 i jedan E195 od Air Serbia, Zajednička kompanija, prijedlog imena, Air Serbia regional. Ne bi nam trebalo ništa više.

Drugi za backup. Šta ćete ako ispadne avion

Air Serbia radi pravu stvar u Banja Luci.

Ovo su termini letova na leto:
– Ponedeljak 16:45 BEG – BNX 17:40; 18:10 BNX – BEG 19:05
– Sreda 10:00 BEG – BNX 10:55; 11:25 BNX – BEG 12:20
– Petak 10:15 BEG – BNX 11:10; 11:40 BNX – BEG 12:35
– Subota 10:00 BEG – BNX 10:55; 11:25 BNX – BEG 12:20
– Nedelja 16:35 BEG – BNX 17:30; 18:00 BNX – BEG 18:55

Termini su tako namesteni da je ogroman broj konekcija moguc. Iz Banja Luke se sredom, petkom i subotom moze konektovati na gotovo sve letove koji polecu od 13:00 pa nadalje. Sa druge strane, ponedeljkom i nedeljom se moze konektovati na sve letove koji krecu nakon 19:50.

U pravu ste, ovo nema nikakvog smisla i ne unapređuje sadašnji red letenja koji već sada nikom ne odgovara, kako transfernim tako ni P2P putnicima. Opet ne bi bilo dnevne veze između dva grada, što nam opet ostavlja automobil kao glavnu opciju. Možda je tako i bolje, naredne godine ćemo svakako imati brži priključak na autoput ZG-BG (najprije Gradiška sa novim mostom i graničnim prelazom, a potom i Rača, sa novih 20 KM autoputa umjesto vozikanja kroz sremska i semberska sela, sa novim mostom i integrisanim graničnim prelazom). Air Serbia može komotno ukinuti i ova dva jadna leta, neće nikom nedostajati.

Kako ne omogucuje konekcije ako sredom, petkom i subotom letovi stizu na vreme za sve letove nakon 13:00? Dakle moguce su konekcije ka nizu destinacija.

Opet izvrcete logiku. Evo Vam par primera lepo.

11:25 BNX – BEG 12:20
13:30 BEG – CDG 16:05
Dakle BNX-BEG-CDG konekcija svega 1:10 sati.

Neki fantomski let za CDG? 4 puta nedeljno je fantomski let? Let se uredno prodaje, dakle planiran je.

Beograd ima letova prema Zapadu i u 2. talasu, manje nego u 1. i 3. talasu, ali ih ima poprilicno. Tada postoje letovi za Cirih, Pariz, Madrid, Lisabon, Porto, Malagu, Maltu, Palermo, Kataniju, Napulj, Rim, Bec, Ljubljanu. Dakle za cak 13 destinacija.

I 90% šanse da se izgubi prtljag.

Slažem se ali makar malo više šanse za konekcije nego ranije

Vrlo slabe mogućnosti konekcija. Jeste bolje nego sada ali opet slabo. Jedino rješenje je da Vlada Srpske kupi dva polovna ATRa i da sve to odrađuju sa dnevnim letovima za Beograd i Beč. Zatim Tivat, Minhen, Cirih, Podgorica, Niš, Skopje, čak i Sarajevo, jer tamo ima dosta Srba u zajedničkim institucijama a koji žive u bl.

Gđa Kecman bila je jutros gost u jutarnjem programu RTRS. Između ostalog u dva navrata je pomenula mogućnost otvaranja baze Wizz-Aira. Kako je navela prvi korak je već postignut, te bi piloti Wizza uskoro trebalo da koriste BNX kao aerodrom za obuku. Navela je da rade i na novim destinacijama, ali da problem pravi taksa BHDC-a.

Navela je i da se radi na sanaciji piste, ne znam da li je krenulo nešto po tom pitanju ili?

Prvo treba pare za pistu pa terminal pa onda razmišljati o avio kompaniji

Danas se meni desila jedna jako cudna stvar pri dolasku u BEG iz BL, kada smo izasli iz Aviona autobus nas je doveo do aerodromske zgrade, ali vrata su bila zakljucana, tu smo cekali kratko 3-4min dok sa druge strane nije naisao jedan od radnika na aerodromu, pitao nas je otprilike gestikulacijom lica i glave “ko ste vi i sta vi tu radite” onda je pozvao nekog i otkljucao vrata i pustio nas u zgradu. Na moje pitanje ” Da li ste Vi normlani?” on je odgovorio ” ja sam slucajno u prolazu bio, video vas i samo hteo da pomognem da ne cekate”. Neverovatna situacija, uz granicara koji na telefonu gleda slike polugolih modela dok skenira pasose.

Jako nekulturno ste se obratili radniku aerodroma koji je pomogao. Zasto Srdjane?

Da jako nekulturno. Covjek vam je pomogao iako to nije bila njegova duznost.

Dobrodošli na Balkan

Naravno,sve mora imati ekonomsku logiku

JU treba da radi ono sto rade sve kompanije – feedaju svoj hub. Dakle na leto ce JU imati znacajan broj letova u BiH (13pw SJJ, 5pw BNX, 3pw OMO) i sa tih 21pw ce moci super da feedaju hub u BEG.

https://www.bl-portal.com/banjaluka/drugi-gradovi-salju-vatrogasce-aerodrom-u-banjaluci-ipak-nece-biti-zatvoren/

Hvala nebesima pa malo i razumnih ovdje ima, iako ce biti dodatni trosak za aerodrom bar im nece opet moci neko ovako da prijeti…

Nije ni čudo kada nam mlađahni gradonačelnik živi u stilu rijalitija, splavova i Ibice. Uz to ima tako dobre savjetnike i pomoćnike da će se on ogaditi nama svima u Banjaluci. Ponaša se kao dijete koje ne može da dobije željenu igračku . Nezrelo i primitivno

Ne verujem da se isplati Banjaluci da radi celu noc samo zbog Air Serbie, cak i Sarajevo prolongira sa tim nocnim letovima. Isti efekat bi bio da svi letovi budu u podnevnom talasu.

Dovoljno je jedan Atr bazirati i s njim se može pokriti najveći deo gasto ruta osim Skandinavije. Austrija, Švica, Nemačka skoro cela. Takođe i shuttle bar jednom dnevno za BEG.

Pobogu kakva ludost da let iz BL bude u pet ujutru a povratni u posle ponoci, ko bi leteo to, nije lose za transfere preko BEG ali ako dodjem u Beograd u sest ujutru moram da platim tu noc u hotelu ili smestaju + jos jednu.. tj dva nocenja a nijedno spavanje.. potpuna glupost!
Trenutno sam upravo na Aerodromu u BL i cekam let iz BEG koji kasni, ljudi kazu da se to cesto desava i da je to skoro pa normalno, neki moji prijatelji koji su dosli kolima su se iznenadili kada su culi da postoji linija do BL po ceni od 35 eur, mozda bi YU trebala malo poraditi i na marketingu i promociji ove linije..

Zato sto niko iole racionalan nece napraviti svoj raspored da bude budan 27 sati. To nije zdravo.

Ne, to je najveci problem za vecinu ljudi.

Ako idete autobusom mozete spavati u autobusu.

A bus stanica je na novom Beogradu i nije više tako blizu centru

Pa gosp. Alen spava 3 – 4 sata dnevno. Nikad ne doruckuje. Malo kad i ruca. Nema vremena hotele. Zivi tako 20+ godina i uziva u zivotu. Zato ima portal sa 17 mil posjeta, vikendicu u Ninu, ljetuje na svjetskim destinacijama (Egipat, Dominikana) slavi rodjendan sa 40 tamburasa, mezi najbolja praseca pecenja…. ima i to svojih prednosti

Pa koji to posao se obavlja 14+ sati, npr treba da idem na pregled ili da zavrsim nesto kod notara , ustanem u 03.00h dodjem na Aerodrom do 04.00h najkasnije u Beogradu sam oko 06.00h kada nista ne radi, ni advokati ni lekari ni institucije… Tesko i sastanak da ce mi neko zakazati pre 08.00h.. Sve to mogu da zavrsim najkasnije do 12h a vrlo cesto i mnogo pre, sta raditi ostatak dana… Ako pri tom imam samo jednu obavezu verovatno cu zavrsiti puno ranije..

Neverovatna ludost ocekuvati da neko posle ceka ceo dan na avion u sred noci.
To vam je skoro 24h da neko bude budan zbog nekog sastanka, posla ili pregleda kod lekara!!

Postoji autobus koji iz Banja Luke krece u 23:00 i stize u Beograd u 07:10. Taman za sve jutarnje poslove, a pritom prespavate ceo put.

Bolje je autobus jer mozete spavati i doci odmorni na destinaciju i obaviti sve. U avionu BNX-BEG nemate vremena zaspati jer je let jako kratak.

Moram da Vas razocaram ali ne postoji autobus u 21.15h upravo iz tog razloga sto nije imao nikakvog smisla da stigne oko 5h ujutru kao i “vas avion”. Postoji opcija u 17h i u Beogradu je oko 23h.. taman da ljudi odmore, istusiraju se , odspavaju i ujutru zavrse svoj posao.. a onda nekom od autobuskih linija mogu opet kuci.

Poenta tih letova bi trebala da bude da preuzme i deo putnika koji putuju kolima a ne samo putnike koji putuju autobusom..

Jedino se slazem sa Vama oko odlaska u pozoriste nakon 18h ne spavanja, shopinga i obavljanja nekih poslova to je sjajna prilika da se malo odspava konacno 🥱

O tome Vam govorim, previse Vam puno para treba da provedete u Beogradu dan od 05.00h ujutru do ponoci, bar tri obroka, kafa, ako idete kod rodbine kod nas u Srbiji je obicaj da ne idete “praznih ruku” verujem i kod vas, karta za bioskop i kino se takodje placa. Na kraju ispada da je zaista najjeftinije otici busem, a kolima najprakticnije. Ne zaboravite i jos dva nacina na koji ljudi putuju, kombijima door to door i sve popularnija bla-bla car aplikacija. Sve ove opcije su ili jeftinije ili dosta prakticnije od vasih predlozenih termina za letove.

Svako sebi može isplanirati taj dan interval fasting i da pije samo vodu. Zdravo i povoljno. Dakle, otpada vam taj trošak oko hrane i pića

Naravno da bi idealno bilo let bl BG u 08.00 a povratni oko 20.00

Za mene bi, jer bih imao vremena da odem do grada, restoran i šoping i da popodne ili predveče letim dalje.

Reklama ne bi bila loša jer do sada je Air Serbia radila antireklamu, povećanje pa smanjivanje letova, otkazivanje, letenje sa nemogućnošću konekcija. I 35 eura je samo nekada cijena. Ljeti je uvijek više. Karta ide i preko 100 eura. Čisto informacije radi, iz Parisa sa Frenchbee, imate letove za New York sa Orly već od oko 160 eura, Majami isto itd

LCC imaju i manje cijene na dužim letovima

Nemojte im davati ideju, završiće kao i prethodni “poduhvati”. Mi nismo u stanju organizovati ni pošten parking na “aerodromu”, a da imamo uspješnu aviokompaniju!? Neka nama LCC, malo dotjerati terminal i to je naš maksimum. Air Serbia ne vidi komercijalni interes u BL i ove bezvezne linije BEG-BNX će, nažalost, još dugo ostati ovakve, a mi ćemo putovati automobilom i autobusom (svaki dan iz BL za BG ide 10 autobusa, od toga 2 autoputem preko Hrvatske). I u vrijeme JAT-a bilo je slično, čak je JAT, koristeći “političku” snagu ugušio i ono malo privatne inicijative u avioprevozu (ubacili su let za Cirih iz BL isti dan i sat vremena prije tek pokrenute privatne kompanije, što je bilo dovoljno da se ova zatvori, da bi odmah nakon toga i JAT ukinuo tu liniju).

Pohvala za tekst…
Pretpostavljam da ste pricali na temu broja letova BL-BG i sa direktoricom, sta ona kaze za to i koliko je realno da preko svoje trenutne pozicije (politicke i direktorske) uspije bar obaviti razgovor sa ljudima koji bi mogli ovaj vas plan o 6 letova sedmicno realizovati… Mi koji cesto putujemo, uglavnom povezujemo letove preko Beca ili ljeti Brisela, ovakva situacija za Bg (termini i broj letova) je totalno bezvrijedna osim ako ne ides u Bg na taj period.
Ovo o formiranju kompanije bi bilo pun pogodak ali bojim se da nije realno kao ni 99% stvari u ovoj zemlji…

Nadam se i o liniji za Tivat ljeti do kraja septembra

Kako niste objavili broj putnika za 11 mjesec iz Bl?

Koliko hvali ta linija za Cirih ljudima iz BL i okoline pa to je strasno.Pate se preko Memingena i Bazela.Cirih je cvoriste i vrijedi kao sve linije u BL.Prozor u svijet.
Svidja mi se izbor linija.
Uvijek sam se pitao kako AS ne scepa BNX da ne osnuje neku svoju produznicu slicnu prethodnima ili pokusa sa pravljenjem baze.
Kakav nedostatak ambicije…

„Hvali”?

Pa Basel je cc sat vremena od Ciriha. Bi li platili Swiss kartu 300,400,500 franaka/eura do Banja Luke a imate za 10,50,100 franaka/eura iz Bazela? Druga stvar, nisu bili zainteresovani ni Swiss ni Edelweis, da jesu letjeli bi do sad

Možda bi direktorica mogla sa Edelweis da porazgovara

Nije tačno da bi karta sa Swiss toliko bila. Bazel je vozom oko Sat i po od Ciriha i to najbrža varijanta i ne voze baš stalno i do kasno noću. A cijena sa Wizz nije baš i to najčešće tako niska. Idealno bi bilo kad bi se napravio deal sa svakodnevne letove ujutro do Beča, Minhena ili Ciriha da bi se omogućile konekcije, pošto Air Serbia to ne radi, i plus je BG dalje od BL do zapadne Evrope

Naravno da si skuplje karte kad je LF dobar, a na koncu gro putnika je iz Svajcarske a sto znaci ljudi sa veoma dobrim primanjima.

Wizz leti iz Bazela sa A321 i pun je a karte preko 200 eura. Banja Luka – Cirih sa Edelweis bi bio pun pogodak

Banja Luka – Moskva? I jos sa 4pw? Tesko

Tuzla – Paris? Za koga?

U sadasnjem kontekstu da, ali nece ovakva situacija zauvijek trajati. I sto kada zavrsi?

Nešto se kraj i ne vidi

Banja Luka Moskva dva do tri puta i Banja Luka Paris dva puta, London Banja Luka jednom, Berlin Banja Luka dva puta

Nonsens. JU da leti linije iz BiH koje ne leti ni iz Beograda… Kako da ne.

Problem je jer u Beogradu imaju hub, i ako odatle ne mogu leteti neke linije, tek ih nece moci leteti iz BiH gde ne bi imali hub i transfere.

Tačno, u pravu ste

Kapa dole Alene. Temeljita i konstruktivna analiza, ali i oprezna: bez prevelikih nada i uzima sve prepreke u obzir. Tako se to radi.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!